Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι κάνατε τις λαμπάδες του γάμου σας????


Niki81

Recommended Posts

Παντρεύτηκα πριν 2 μήνες.Παρότι έλεγα στη μαμά μου να συνενοηθούμε με την εκκλησία να τους αφήσουμε εκει τις λαμπάδες του γάμου εκείνη επέμενε να τις πάρω σπίτι...οτι φοβάται να αφήσουμε ετσι τις λαμπάδες...οτι σιγα μη τις καψουν στην εκκλησια και τεσπα διαφορα τέτοια κουλα.Της πηρα κι εγω σπιτι.Κι εχω τωρα μεσα στη μεση του σαλονιού μου 2 λαμπάδες γάμου...πάνω από 1 μέτρο η καθεμία μασιφ κερι απο πανω εως κάτω.Τι να τις κανω???

 

Εσείς τι τις κανατε τις δικες σας?Αρχικα ειχα πει θα τις κρατησω ετσι και οταν παμε στο καινουριο σπιτι θα τις κοψω σε μικροτερα κερια να τις στολισω καπου.Αλλα και να τις κοψω θα βγουν γυρω στα 8 κερια μεγάλα.Τι να τα κανω τοσα πολλα?Δεν εχω και τζακι να τα βαλω μεσα.

 

Για ριξτε καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Αν τελικά τα κόψεις ξεκίνα και καίγε από τώρα. Κάνε ατμόσφαιρα κάθε βράδυ στο σπίτι σου. Έρχονται και Χριστούγεννα μια χαρά θα είναι.

2. Αν δεν τα κόψεις να τις δώσεις στη μαμά σου να τις έχει στο δικό της σπίτι αφού επέμενε τόσο.

 

΄Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο. Εμένα ήταν φωτιστικά και πάνω είχαν ένα μικρό (σχετικά) κερί τα οποία τα έχω στο σαλόνι και μετά από 4 χρόνια ακόμα δεν έχουν τελειώσει. Έχεις πολύ δρόμο εσύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαινεται θα αρχισω να τις καιω σιγα σιγα και βλεπουμε.Ασε που ζυγιζουν και ποσα κιλα...Ηταν βλακεια μας τελικα που πηραμε μασιφ κερι απο πανω εως κατω...επρεπε να παρουμε μικρες που ηταν και πιο οικονομικες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εμείς είχαμε τη φαεινή ιδεα να πάρουμε λαμπάδες από μασιφ κερι...ενώ ο ανθοπώλης πρότεινε τις άλλες που έχουν μόνο πάνω λίγο κερί (όσο χρειάζεται). Anyway, αυτά είναι λάθη που κάνεις όταν δεν ξέρεις...:)

Βρέθηκα λοιπόν με 2 τεράστιες λαμπάδες άνω των 50 κιλών η κάθε μια στο σαλόνι.

Επειδή ούτε να τις μεταφέρουμε δεν μπορούσαμε τις πήρα και τις έκοψα με πριόνι και τις έκανα μικρά κεριά ύψους 20-30 εκ το καθένα. (Ήταν και τετράγωνες)

Δεν ήταν εύκολο βέβαια και έπρεπε να γίνει στο μπαλκόνι για να μη γίνει χάλια το σπίτι από τα κεριά. Πάντως τις χρησιμοποίησα και τις 2 και πολλά κομμάτια τα έδωσα και σε φίλους και γνωστούς γιατί ούτε σε 10 χρόνια δε θα έκαιγα τόσο κερί.

Αν έχετε υπομονή κόψτε τες και κάνε και όμορφες συνθέσεις με λουλούδια και κεριά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα οι λαμπαδες μου ήταν κηροπήγιο με κερί περιπου 50 ποντους το καθενα.Το Πασχα λοιπον και επειδη ειχα βαρεθει να τις πηγαινω απο εδω και απο εκει εβγαλα τα κερια τα εβαλα στο τζακι και με τις αναψα με το αγιο φως και ετσι και τις λαμπαδες έκαψα μέχρι τέλους και το αγιο φως κράτησα 40 μέρες που είναι καλό για το σπίτι.Τώρα βέβαια μου μείναν τα κηροπήγια,το ένα το έχω στο σαλόνι με άλλο κερί και το δεύτερο το κατέβασα στην αποθηκη.Τελικα άχρηστες πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν πήρα απ'αυτές τις χοντρές μασίφ που λέτε.Αφού τις κράτησα για 1 χρόνο στο μπαλκόνι οπου λιώσανε απο τον ήλιο και κολλήσανε στην μπαλκονόπορτα, εδέησα να τις πετάξω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δικές μου είναι από μασιφ κερί κυλινδρικές σε μεταλλικές βάσεις. Τις έχω στο καθιστικό μου και τις έχω στολίσει με γιρλάντες με ροζ λουλουδάκια. Ωραίες είναι! Μόνο που τώρα τις έχω βάλει σε μια γωνία για να μην ξύνει το κερί ο μεγάλος.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

καλα τα κερια τα δινεις στην εκκλησια για λιωσιμο. αλλά οι μεταλλικες βασεις...μεγαλη απατη! τιποτα δεν τις κανεις μετα και σου μενουν να τρωνε χωρο.

γιαυτο πρεπει να προνοησεις να συννενοηθεις με τον κουμπαρο να ειναι κατι που τουλαχιστον μετατρεπεται σε φωτιστικο δαπεδου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις έχω στο μια στο μπουφέ μου μια στο τραπεζάκι δίπλα .. έχω βάλει και αλουμινόχαρτο σε κάθε μία απο κάτω για να μη λαδώνει και μιααααα στο τόσο τις ανάβω .. εδώ και 5 χρόνια λέω ότι ΘΑ τις στολίσω κάπως για να είναι όμορφες αλλά δεν ευκαιρώ με 2 θηριάκια που έχω .. :(

το καλό είναι οτι δεν είναι και πάρα πολύ μεγάλες οπότε δε χαμπαριάζουν απο ζέστη .. μόνο που έχουν κιτρινίσει λίγο ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να σας μπερδεψω αλλα νομιζω της βαφτισης αφηνουν στην εκκλησια, οχι του γαμου...

εγω του γσμου τα εχω στη σοφιτα μου, δεν ειναι ογκωδη τα κερια, απ τις βαφτισεις ομως τις πηγαμε τρεις φορες στην εκκλησια και κοινωνουσε το παιδι, και την τριτη φορα της αφησαμε και ειπαμε στο νεοκορο να καουν ως το τελος.....και το τσεκαραμε ΟΚ

τωρα για γαμο δεν το εχω ακουσει...τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Ήταν φωτιστικά. Τα έκανα δώρο γιατί τα βαρέθηκα. Καλό ε? Τα κεριά που είχαν από την άλλη πλευρά τα έκαψα... μην σας μπερδέψω

Niki μπορείς να τις πας στην εκκλησία, να δώσεις κι ένα φιλοδώρημα στην γυναίκα, και θα στις κάψουνε. Εγώ έτσι έκανα στις βαφτίσεις των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Well............ σας ζηλεύω όλες εσας που έχετε αυτούς τους προβληματισμούς.

Οι δικές μου λαμπαδες ήταν μια αηδία και μισή. 2 κεριά διαμέτρου τεσσαρων εκατοστών με ένα φιόγκο και ένατραπεζομάντηλο η καθεμία. Ούτε η γιαγιά μου δεν είχε τέτοιες!!!!

Και σαν να μην φτανει το πόσο αηδία ήταν μου τις έφεραν και στο κέντρο να "στολίζουν" την πίστα!!!

Σωστα μαντέψατε .............επιμελήθηκε η πεθερά μου!!!

Το μόνο που έκανα ήταν να κόψει μια φιλενάδασ μου τα φυτήλια μετά το μηστήριο.

Εννοείται πως δεν τις αναζήτησα μετά το γλέντι............

κάποιος σκουπιδοτοπος θα τισ χαίρεται..........εκεί που έπρεπε να είναι εξαρχής.!!!

 

Πάντως χαίρομαι όταν πάω σε άλους γάμους και βλέπω ωραίους στολισμούς και λαμπάδες!!!:P

lamlamabu20090728_-8_To+katsikaki+mou+einai.png

bunbunard20110224_-6_H+Xionath+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τεράστιες μασίφ ήτανε. Τις έκοψα σε κομμάτια, κάποια τα στόλισα και κάποια τα χάρισα σε φίλες να τα στολίσουν.

Σιγά μην τα αφήσω στην εκκλησία να τα κάψουν (που να πω την αμαρτία μου κάπου άκουσα ότι τις κάνουν ρευστό και ξαναπουλάνε το κερί).

Πήγε κι έσκασε ένα σωρό λεφτά η κουμπάρα μου, σιγά μην τις άφηνα στην εκκλησία ή σε άλλους.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια κανονικά η παράδοση θέλει τις λαμπάδες να καιγονται σε εκκλησία ή σε μοναστήρι. Τις δικές μου τις πήγα στο μοναστήρι όπου ηγούμενος είναι ο πνευματικός μας και ξέρω ότι τις κάψανε σίγουρα.

 

Κι εμένα έτσι μεγάλες ήτανε, μασίφ κερί, και στολισμένες με γιρλαντα από φυσικά άνθη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...