Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι κάνατε τις λαμπάδες του γάμου σας????


Niki81

Recommended Posts

Τις λαμπαδες του γαμου τις πας απο οσο ξερω στην εκκλησια για να καουν οπως και τις λαμπαδες της βαφτισης.Εγω βεβαια ειχα φωτιστικα δαπεδου οποτε τα κερακια μεσα ηταν μικρα αλλα με την βαφτιση ετσι εκανα.Συνηθως τις αναβουν σε οποια εκκλησια κι αν τις πας.

JFtip2.png?dExGhogZ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έχω μια μεγάλη λευκή από μασίφ κερί με μικρή μαύρη βάση κοντή δίπλα σε μια από τις βιβλιοθήκες (η λαμπάδα βέβαια είναι από άλλο γάμο όχι το δικό μου)

 

βάλτες κάπου έτσι, φαίνονται ωραία, ειδικά σε τραπεζαρία

 

τώρα αν τις βαρέθηκες τα μαγαζιά που πουλάνε εκκλησιαστικά είδη και κερί για την εκκλησία αγοράζουν τα μισολιωμένα κεριά της εκκλησίας - φαντάζομαι θα αγοράσουν και τις λαμπάδες σου ευχαρίστως

 

όσο για το κάψιμο και τα φυτίλια, αυτά είναι στα πλαίσια των παραδόσεων, που μάλλον πρέπει να εξετάζουμε και κριτικά ενίοτε

το δόγμα της ορθόδοξης εκκλησίας δε λέει τίποτε σχετικά - χρηστικά ήταν τα κεριά εξαρχής γιατί παλιά δεν υπήρχαν πολυέλαιοι και ηλεκτρισμός

Link to comment
Share on other sites

εγω τις πήγα στην εκκλησία για να καουν παρόλο που ήταν πολυ ωραια κεριά με στρασάκια και αγορασα λευκα απλα χοντρα κερια που τα έβαλα ξανα πανω στα σταντ-φωτιστικα λαμπαδες που είχα στο γαμο μου και τις έχω στο σαλόνι μου

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εμείς τις αφήσαμε 40 μέρες στο σπίτι και μετά τις πήγαμε στο μοναστήρι που είναι και ο πνευματικός μας και τις αφήσαμε και τις έλιωσαν.....

Εδώ στα μέρη μου και την λαμπάδα της βάφτισης και του γάμου τις αφήνουμε στην εκκλησία....

Έχουν συμβεί πολλά παράξενα εδώ σε γνωστούς μας και φοβήθηκα οπότε τις πήγαμε και ησυχάσαμε.....!!!! ουφ

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μασιφ κερι αλλα ειναι σε 3 κομματια που συνδέονται με κατι κρυσταλλακια μεσα και φαινονται τα δυο κομματια σαν να είναι στον αερα τα εχω στην τραπεζαρια,εχω βγάλει τα λουλουδια φυσικα (δεν τα παω καλα με τα αποξηραμένα)και εχουν απο μεσα δικο τους στολισμο με κάτι διαμαντακια. αλλα επειδη δεν προκειται να καουν ουτε σε 40 χρόνια όταν της βαρεθω σε καμια εκκλησια θα καταλήξουν

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω τις εχω 7 μηνες και ακομα σκεφτομαι τι να τις κανω.Μου ειπαν οτι δεν ειναι ολη κερι οποτε δεν κοβεται,οποτε τι θα τις κανω.λυπαμαι να τις πεταξω.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφου τις κρατησα 1 χρονο στο σαλονι και κιτρινησαν και μου εσπαγαν τα νευρα, τις εκοψα κομματακια και τις εκαψα στο τζακι. Ενα κομματι καθε μερα, τελειο προσαναμα και καηκαν οπως λεει η παραδοση(ενταξη με διαφορετικο τροπο....)

JQcsp3.png?7EEjBkUh

 

wmRjp3.png?r32XiA7l

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις πήγα σε ένα μαγαζί που φτιάχνει ωραία διακοσμητικά χειροποίητα κεριά, μου τις έλιωσε και μου έφτιαξε ωραιότατα αρωματικά κεριά για το σπίτι!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ηταν απο μασιφ κερι κ τις εκοψε ο αντρας μου καθοτι μαραγκος σε διαφορα μεγεθη και εκανα 6 κομματια διακοσμητικα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα λαμπαδες -φωτιστικα δαπεδου.στο γαμο ηταν πολυ ωραια στολισμενες με λουλουδια τουλια και 2 μικρα κερια νουφαρα.τωρα τα εχω στην τραπεζαρια και τα χρησιμοποιω κανονικα ως φωτιστικα.ειδικα το ενα το αφηνουμε αναμενο ολη νυχτα.;)

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι μασιφ κερι και επειδη εχουν πολυ ωραιο σχημα και μεταλλικη βαση που ταιριαζει με το σπιτι τις εχω κοψει σε δυο διαφορετικα μηκη και τις εχω σε μια γωνια στην τραπεζαρια του σπιτιου.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...