Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σχεση πατερα-κορης


lina61288

Recommended Posts

[/b]

 

ελλαδα!!!!

ναι!!!!!!!μονο εδω γινονται....ολα τα χαζα!:rolleyes:γερμανια που ημουν δεν εχουν εκει τετοια κολληματα,δεν παει να ειναι και δεν ξερω εγω...αρκει να ειναι ευτυχισμενοι..και οι γονεις για τα παιδια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως έχω γνωρίσει ανθρώπους του Γυμνασίου που ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο (μορφωτικό, κοινωνικό, επαγγελματικό κ.λπ.) από ανθρώπους του Πανεπιστημίου... τελικά είναι να το έχει η κούτρα σου για να το έχεις το επίπεδο ;) αλλιώς μυαλό επίπεδο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεσαι αποφασισμένη lina61288. Πάλεψέ το και μπορεί να σου βγει και σε καλό. Ο πατέρας σου θα αναγκαστεί τελικά να δεχθεί την επιλογή σου. Κι εγώ πάλεψα για τον άντρα μου και δεν το μετάνιωσα τελικά (είχαμε κι εμείς χτυπητές διαφορές). Αλλά ακόμα κι αν τα πράγματα δεν εξελιχθούν καλά, θα σου μείνει η ικανοποίηση πως κυνήγησες τα θέλω σου.

 

συμφωνω!τουλαχιστον θα πω πως το παλεψα..και πως ηταν δικη μου επιλογη ασχετα απο το αποτελεσμα!σε ευχαριστω!!!αυτο θα κανω!και ειμαι σιγουρη πως δεν θα το μετανιωσω..με τα προβληματα που παρουσιαστηκαν στη διαρκεια αυτης της σχεσεις..αν ηταν γραφτο να μην κρατησει δεν θα ημασταν μαζι τωρα!και εφοσον αντεξε..πιστευω πως το να παλεψω για αυτη τη σχεση και αυτο το ατομο ειναι οτι καλυτερο θα κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει ανθρώπους του Γυμνασίου που ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο (μορφωτικό, κοινωνικό, επαγγελματικό κ.λπ.) από ανθρώπους του Πανεπιστημίου... τελικά είναι να το έχει η κούτρα σου για να το έχεις το επίπεδο ;) αλλιώς μυαλό επίπεδο!

 

απειρα παραδειγματα μορφωμενων ανθρωπων..κοινωνικα ανεβασμενων που υστερουν κατα πολυ απεναντι σε ανθρωπους που εχουν ζησει αλλιως τη ζωη..η ιδια μου η μανα..εχει τελειωσει δημοτικο..μπορει να εργαζεται στα κτηματα μας και να μην εχει τοσο κοινωνικο ανεβασενο επιπεδο..αλλα απο τον πατερα μου που ειναι δημοσιος υπαλληλος ειναι πολυ πιο πανω!!!σεπολλα επιπεδα!

Link to comment
Share on other sites

lina ...

Επειδή βρέθηκα με άνθρωπο που ήμασταν τότε στο ίδιο "επίπεδο" (απόφοιτοι λυκείου), αλλά μετά άλλαξε το "επίπεδό" μας (εγώ σπούδαζα)... ένα θα σου πω...

 

Τώρα είσαι φοιτήτρια, και μιλάτε στο "ίδιο μήκος κύματος". Αργότερα όμως... το δικό σου επίπεδο θα ανεβαίνει, οι αναζητήσεις σου θα πληθαίνουν, και είναι αρκετά πιθανό να μην πληροί τις δικές σου προδιαγραφές μετά από λίγα χρόνια.

 

Εγώ έτσι την έπαθα για τον "έρωτα της ζωής μου" όπως έλεγα τότε.

 

Με την ίδια λογική που μιλάς κι εσύ, με την ίδια συγκροτημένη σκέψη και τους στόχους που έχεις θέσει.... φαινόταν ο κύριος Τέλειος. Αυτό ήθελα, αυτό είχα!

 

ΟΜΩΣ....

περνώντας ο καιρός.... και ΧΩΡΙΣ να το καταλάβω (γιατί αυτά αλλάζουν ανεπαίσθητα μέρα με τη μέρα), ΑΛΛΑΞΑΝ τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ "θέλω" !!! Και σταμάτησε να με "γεμίζει" ο ίδιος άνθρωπος.

Μέχρι τότε ήθελα να τον παντρευτώ !! ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν έκανα μια τέτοια κίνηση τότε!!! (Θα μπορούσε να έχει γίνει.... και τώρα να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο ... Θα είχα μια πραγματικά ΑΣΧΗΜΗ ζωή μαζί του).

 

Όταν κατάλαβα όλα ετούτα... προσπάθησα να του εξηγήσω, αλλά ΔΕΝ το κατάλαβε!!! (διαφορά επιπέδου ή κάτι άλλο...??? -δεν ξέρω).

 

Ο λόγος που του είπα (ένας απ' όλους) ήταν πως...

τώρα αγαπιόμαστε, αλλά σε 5 χρόνια τα πράγματα με μαθηματική ακρίβεια θα μας κάνουν εχθρούς. Και σε δέκα χρόνια θα σφαζόμαστε! Γιατί.... ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ !!!

 

 

Το Α και το Ω σε μια σχέση....

... αυτό που χρειάζεται το γλυκό για να "δέσει"...

είναι η ΚΑΛΗ επικοινωνία (λέω από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου).

Φυσικά, εννοείται πως θα υπάρχει αγάπη, σεβασμός κτλ.... (η συναισθηματική βάση δηλαδή).

 

 

Με λίγα λόγια...

κράτα τη στάση σου όσο πιο ακέραια γίνεται (ως προς τις επαφές σου με τους δικούς σου) και άσε το χρόνο να σου δείξει τα υπόλοιπα. ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ για τίποτα (π.χ. γάμο, παιδιά κτλ). ΟΥΤΕ από "ατύχημα". ΟΚ??? :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίνα μου,

 

Το θέμα είναι να περνάς καλά τώρα και να έχετε με τον σύντροφό σου έρωτα, αγάπη, χαρές, σεβασμό. Το αύριο κανείς δεν το ξέρει και μην σ' αγχώνει. Γιατί αύριο, τα πάντα μπορεί να έχουν αλλάξει, από όλες τις πλευρές...

 

Αν πρέπει να πεις στον πατέρα σου όλη την αλήθεια? Συνηθίζω να λέω πως η αλήθεια - ναι μεν - πονάει αλλά λυτρώνει. Από την άλλη, δεν μπορούμε όλοι να αντέξουμε την αλήθεια... Εσύ θα ζυγιάσεις πρόσωπα και πράγματα και θα αποφασίσεις τι θα πεις, πότε θα το πεις, πως θα το πεις, σε ποιόν θα το πεις.

 

Γενικότερα δε, πιστεύω πως ένα συστατικό για την μακροημέρευση και ευτυχία ενός ζευγαριού είναι η κοινή κουλτούρα. Κι η ακαδημαική μόρφωση είναι μόνο ένα από τα δεκάδες συστατικά της κουλτούρας...

Link to comment
Share on other sites

alpyon kai zopiron ευχαριστω για τα μηνυματα σας.για τη γνωμη σας.alpyron καταλαβαινω τι λες και πως σκεφτηκες τοτε!το εχω σκεφτει!ειδικα μετα απο οσα μου ελεγε ο πατερας μου που ηταν πληση εγκεφαλου.ομως μπορει να γινει το αντιθετο.να μην προχωρησω εγω.να τελειωσω ενα τει και μετα τιποτα.και ο γιωργος να τελειωσει σχολειο δευτερης ευκαιριας,να παει σε σχολη να πιασει μια πολυ πιο καλη δουλεια απο μενα..πολλα μπορει..και δεν θα μου αρεσε αν ημασταν σε αντιθετες θεσεις.δηλαδη αυτος να ηταν σε τει και εγω στη θεση του,να με παρατουσε μετα απο 2-3-4 χρονια λογω κοινωνικομορφωτικου επιπεδου και διαφορων τετοιων μεταξυ μας.και οπως δεν θα ηθελα να μου το κανουν δεν θα το κανω.εχω σκεφτει ολες τις πιθανοτητες μαλλοντικης μονιμης σχεσης(γαμου κτλ)με τον γιωργο..ακομα και πριν αποφασισει να παει σχολειο.ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν θα μαστε μαζι λογω κοινωνικου η μορφωτικου επιπεδου.για αλλους λογους οπως ο καθενας ισως,μα οχι για αυτους.τους θεωρω ασημαντους.ποτε δεν με ενδειεφεραν ουτε σε φιλια ουτε σε σχεση τα κοινωνικα και μορφωτικα επιπεδα.δεν ειμαι και εγω καμια διανοια η καποια παραπανω απο καποιον.ολοι ημαστε ιδιοι.και τη μεταχειρηση που θα ηθελα να πραττω αυτη δινω!δεν ξερω πως φαινονται αυτα που λεω.και μαλλον λεω τα ιδια και τα ιδια.αλλα οπως προειπα..το αυριο κανεις δεν το ξερει..και δεν ειμαι καποια να καταδικασω μια σχεση απο τωρα λογω του οτι προς το παρον εγω ειμαι ανωτερα μορφωτικα σε επιπεδο απο το γιωργο.για μενα αυτο δεν μετραει..

δεν αντιλεγω σε αυτα που μου ειπες κοπελα μου..την αποψη μου λεω.οπως σου ειπα εχω μπει στη θεση σου.εχω σκεφει αυτη τη πιθανοτητα..λογω πχ της δουλειας μου να εχω αλλο κοινωνικο κυκλο και ο γιωργος πχ να μην μπορει να με ακολουθησει..μου το χει πει και ο πατερας μου.το πως θα ειμαι στη δουλεια μου και στη σχεση μου ειναι 2 τελειως διαφορετικα θεματα.δεν ντρεπομαι και δεν θα το κανω ποτε που ο γιωργος,οπως δεν ντραπηκα και για τη μανα μου που τελειωσε δημοτικο.ντρεπομαι για οσους το βλεπουν υποτιμητικα.φιλικα,λινα!!

Link to comment
Share on other sites

lina ...

Επειδή βρέθηκα με άνθρωπο που ήμασταν τότε στο ίδιο "επίπεδο" (απόφοιτοι λυκείου), αλλά μετά άλλαξε το "επίπεδό" μας (εγώ σπούδαζα)... ένα θα σου πω...

 

Τώρα είσαι φοιτήτρια, και μιλάτε στο "ίδιο μήκος κύματος". Αργότερα όμως... το δικό σου επίπεδο θα ανεβαίνει, οι αναζητήσεις σου θα πληθαίνουν, και είναι αρκετά πιθανό να μην πληροί τις δικές σου προδιαγραφές μετά από λίγα χρόνια.

 

Εγώ έτσι την έπαθα για τον "έρωτα της ζωής μου" όπως έλεγα τότε.

 

Με την ίδια λογική που μιλάς κι εσύ, με την ίδια συγκροτημένη σκέψη και τους στόχους που έχεις θέσει.... φαινόταν ο κύριος Τέλειος. Αυτό ήθελα, αυτό είχα!

 

ΟΜΩΣ....

περνώντας ο καιρός.... και ΧΩΡΙΣ να το καταλάβω (γιατί αυτά αλλάζουν ανεπαίσθητα μέρα με τη μέρα), ΑΛΛΑΞΑΝ τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ "θέλω" !!! Και σταμάτησε να με "γεμίζει" ο ίδιος άνθρωπος.

Μέχρι τότε ήθελα να τον παντρευτώ !! ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν έκανα μια τέτοια κίνηση τότε!!! (Θα μπορούσε να έχει γίνει.... και τώρα να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο ... Θα είχα μια πραγματικά ΑΣΧΗΜΗ ζωή μαζί του).

 

Όταν κατάλαβα όλα ετούτα... προσπάθησα να του εξηγήσω, αλλά ΔΕΝ το κατάλαβε!!! (διαφορά επιπέδου ή κάτι άλλο...??? -δεν ξέρω).

 

Ο λόγος που του είπα (ένας απ' όλους) ήταν πως...

τώρα αγαπιόμαστε, αλλά σε 5 χρόνια τα πράγματα με μαθηματική ακρίβεια θα μας κάνουν εχθρούς. Και σε δέκα χρόνια θα σφαζόμαστε! Γιατί.... ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ !!!

 

 

Το Α και το Ω σε μια σχέση....

... αυτό που χρειάζεται το γλυκό για να "δέσει"...

είναι η ΚΑΛΗ επικοινωνία (λέω από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου).

Φυσικά, εννοείται πως θα υπάρχει αγάπη, σεβασμός κτλ.... (η συναισθηματική βάση δηλαδή).

 

 

Με λίγα λόγια...

κράτα τη στάση σου όσο πιο ακέραια γίνεται (ως προς τις επαφές σου με τους δικούς σου) και άσε το χρόνο να σου δείξει τα υπόλοιπα. ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ για τίποτα (π.χ. γάμο, παιδιά κτλ). ΟΥΤΕ από "ατύχημα". ΟΚ??? :D

 

Συμφωνω. Αυτο ακριβως λεω και εγω. Τες πα. Παντως εγω που εχω υπαρξει σε τετοια σχεση. Φυσικα τελειωσε αδοξα οταν ο ερωτας περασε και ειδα καποια πραγματα αλλιως (γιατι συμβαινει αυτο). Το ωραιο ηταν οτι οταν χωρισαμε γυρισε και μου ειπε κατα λεξη "Το ηξερα παντα. Δεν θα μπορουσες ποτε εσυ που μενεις "ταδε περιοχη", και εχεις κανει αυτα να αγαπησεις ειλικρινα ενα ανθρωπο σαν εμενα.....".......και ηταν λαθος ο βλακας. Γιατι τον ειχα αγαπησει. Απλα οταν η ζωη απαιτησε και απο τους δυο μας να βαλουμε στην ακρη τον ερωτα και να παμε πιο πρακτικα παρακατω.....εμ....ειπαμε βγηκαν πολλα στην επιφανεια που ο ερωτας κρατουσε κατω. Ομως το κομπλεξ και η ανησυχια της διαφορας υπηρχε απο παντα. Και αποδειχθηκε απο τα τελευταια του λογια. Δυστυχως καπου στο βαθος παντα κρυβονται αυτα τα ρημαδια (δεν λεω για σενα κοριτσι μου την κοπελα του δημοσιευματος, μιλαω γενικα). Ευτυχως και εγω Αλκυων που δεν προχωρησα με εκεινον τον ανθρωπο. Δεν θα δουλευε. Το λεω τωρα οντας μαμα και συζυγος και φυσικα παλιο-γρια......:-P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το Α και το Ω σε μια σχέση....

... αυτό που χρειάζεται το γλυκό για να "δέσει"...

είναι η ΚΑΛΗ επικοινωνία (λέω από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου).

Φυσικά, εννοείται πως θα υπάρχει αγάπη, σεβασμός κτλ.... (η συναισθηματική βάση δηλαδή).

Όντως η επικοινωνία είναι το πιο σημαντικό. Αυτό που μένει σ' ένα ζευγάρι είναι η ικανότητα να συζητάει. Αυτό πρέπει να είναι το κριτήριο.

 

το πως θα ειμαι στη δουλεια μου και στη σχεση μου ειναι 2 τελειως διαφορετικα θεματα.

Δεν συμφωνώ σ' αυτό... δεν μπορείς να δείχνεις διαφορετικές προσωπικότητες κι αν το κάνεις θα σε κουράσει.

Link to comment
Share on other sites

Λίνα μου, απ' όσα διάβασα τα συναισθήματά μου και οι σκέψεις μου είναι ανάμεικτα και δύσκολο να τα βάλω σε τάξη, αλλά θα προσπαθήσω!

1. Κοιτάς το σήμερα! Είσαι καλά με τον άνθρωπό σου και τίποτα παραπάνω! Το μέλλον θα δείξει αν θα συνεχίσεις να θέλεις τα ίδια πράγματα.

2. Έχετε μια πολύ καλή βάση. Προέρχεστε από την ίδια περιοχή και είστε μεγαλωμένοι πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο. Έχετε δηλαδή κοινά βιώματα. Πίστεψέ με ότι αυτό μπορεί να σας βγάλει από πολλά "αδιέξοδα", γιατί απλώς μπορείτε πολύ καλά να καταλάβετε ο ένας τον άλλο.

3. Εγώ θα φοβόμουνα πολύ περισσότερο να κάνω σχέδια με έναν άνθρωπο που τον συντηρούν οι γονείς του μέχρι τα 25 παρά με έναν άνθρωπο που έχει μάθει να παλεύει τη ζωή του από μικρός. Ο άνθρωπος που δεν είναι τεμπέλης (και το έχει αποδείξει όπως ο καλός σου) θα βρει την άκρη του στη ζωή του και θα στηρίξει την οικογένειά του στα καλά και στα δύσκολα.

4. Οι γονείς θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρουν πάντα ποιο είναι αυτό.

5. Οι γονείς δεν έχουν δικαίωμα να επεμβαίνουν. Λένε τη γνώμη τους και σταματάει εκεί. Τις αποφάσεις για τη ζωή σου θα τις πάρεις εσύ.

6. Ξεκαθάρισε στους γονείς σου ότι είσαι καλά με τον άνθρωπό σου προς το παρόν και ότι δεν θέλεις να συζητάς άλλο για τη σχέση σου. Για ό,τι νεότερο (γάμος ή χωρισμός) απλά θα ενημερωθούν...

Και οι δικοί μου γονείς πίστευαν ότι μου άξιζε κάτι καλύτερο από τον΄ήδη σύζυγό μου. Πάνω κάτω για τους ίδιους λόγους με σένα. Ο πατέρας μου δεν το συζήτησε ποτέ μαζί μου και γνώρισε το σύντροφό μου την ημέρα της αποφοίτησής μου. Η μητέρα μου, με την οποία συζητούσα κάποια πράγματα, μου είχε πει: "Εσύ θα αποφασίσεις, γιατί εγώ δεν μπορώ να φέρω την ευθύνη για τη ζωή σου! Αν σου πω να χωρίσεις και το κάνεις, μπορεί να βρεις κάποιον άλλο, με τον οποίο δεν θα περνάς καλά και να μου το καταλογίσεις ... Αν σου πω να μείνεις μαζί του και δεν περνάς καλά αργότερα πάλι θα μου το καταλογίσεις ... Εσύ ξέρεις καλύτερα!". Αυτό το "εσύ ξέρεις καλύτερα" ήταν κλασική φράση σε πολύ σημαντικές αποφάσεις στη ζωή μου και να σου πω την αλήθεια δεν μου άρεσε πάντα, αλλά πράγματι, λόγω μορφωτικού και κοινωνικού επιπέδου, δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν περισσότερο! Από την άλλη με έθεταν προ των ευθυνών μου! Εσύ αποφασίζεις, εσύ τα λούζεσαι! Αυτά ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ιστορία να σου πω ότι είμαι μεταπτυχιακού επιπέδου και ο σύντροφός μου απόφοιτος λυκείου! Αυτή τη στιγμή βγάζει περισσότερα χρήματα από εμένα! Έχουμε δημιουργήσει μία πολύ όμορφη οικογένεια και οι γονείς μου αγαπούν, εκτιμούν και σέβονται τον άνθρωπό μου, όπως και αυτός εκείνους! Όσον αφορά την κοινωνική μόρφωση ο σύζυγός μου είναι κλάσεις ανώτερος από πολλούς που ξέρω, που έχουν πολλά πτυχία, είναι γλωσσομαθείς, επαγγελματικά και οικονομικά πετυχημένοι κλπ. Γιατί αυτό είναι κάτι που δεν το μαθαίνεις στα έδρανα...

Link to comment
Share on other sites

Λίνα μου, :)

σε καμία περίπτωση δεν αναφέρω να ντρέπεται κανένας για τον άλλο επειδή π.χ. δεν τελείωσε το Λύκειο. Σε καμία περίπτωση η τάξη του σχολείου δεν καθορίζει την αξιοπρέπεια και το χαρακτήρα.

 

Δε λέω πως ντε και καλά θα παρατήσεις κάποιον επειδή είναι "χαμηλότερου επιπέδου" σε μόρφωση. Τονίζω όμως πως αυτή η διαφορά, είναι πολύ πιθανό να προκαλέσει αλλαγή στον τρόπο επικοινωνίας. Η μεταβολή στον τρόπο επικοινωνίας, είναι σχεδόν βέβαιο πως θα οδηγήσει σε κλειδωνισμούς στη σχέση. Αν μεν βρεθεί νέος τρόπος επικοινωνίας και νέος κώδικας τότε τα πράγματα θα είναι θετικά στη σχέση. Αν όμως δε βρεθεί νέος κώδικας τότε η σχέση γίνεται βάρος. (Συνήθως -απ' όσο γνωρίζω έως τώρα- οι περισσότερες σχέσεις έχουν τη δεύτερη συνέχεια και όχι την πιο αισιόδοξη.)

 

 

Για φαντάσου να μην είσαι με τον άνθρωπό σου που σε καταλαβαίνει 100% πριν ακόμα καλά καλά ξεστομίσεις κάτι... Αντί γι' αυτό έχεις κάποιον που του μοιάζει σα δίδυμος αδερφός, αλλά κατάλαβαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που λες και αρχίζουν οι παρεξηγήσεις και οι διαρκείς εξηγήσεις. Τη μια φορά... οκ όλα καλα.. τη δεύτερη... άντε πάλιιιι... την τρίτη... ουφφφφφ... και μετά επέρχεται κούραση. Αρχίζουν οι προστριβές, ξεφτίζει ο έρωτας, απομυθοποιείται το πρόσωπο και γενικά αρχίζει η φθορά...

 

Θα μου πεις πως η φθορά είναι φυσική σε κάθε σχέση και θα συμφωνήσω. Όμως η καλή επικοινωνία βοηθά να διατηρηθεί η σχέση. Είναι η "κόλλα" που δένει ΟΛΑ τα άλλα στοιχεία που βρίσκεις στον άνθρωπό σου.

 

 

Το τι θα γίνει ξαναλέω..... μόνο ο χρόνος μπορεί να το δείξει. Όσο όμως βρίσκεσαι σε περίοδο προσωπικών σου μεταβολών (κυρίως μορφωτικών), απέφυγε να κάνεις σταθερά βήματα προς την προσωπική σου ζωή. Δηλαδή... θα συνιστούσα να μην προχωρήσεις π.χ. σε γάμο όταν είσαι φοιτήτρια ή να μην "τύχει" να αποκτήσετε κάποιο παιδί σε αυτό το διάστημα.

 

Όταν τα πράγματα σταθεροποιηθούν κάπως... τότε οκ... θα έχεις όλα σου τα "δεδομένα" για να δεις τι δυνατότητες έχεις, και πώς μπορείς να διαθέσεις τον εαυτό σου με τον καλύτερο τρόπο για όλους!

 

Φυσικά η ζωή είναι δική σου... και οι επιλογές σου το ίδιο. Αλλά μιας και ρώτησες τη γνώμη μας... εεεε ας σου πούμε και μια κουβεντούλα παραπάνω. ;):D

 

Υ.Γ #1: Τα ίδια θα έλεγα και στο σύντροφό σου αν με ρωτούσε. Η ίδια κούραση μπορεί να καταβάλει και τον ίδιο....

#2 Το νικ μου είναι με c, όχι με p. :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λίνα μου, :)

σε καμία περίπτωση δεν αναφέρω να ντρέπεται κανένας για τον άλλο επειδή π.χ. δεν τελείωσε το Λύκειο. Σε καμία περίπτωση η τάξη του σχολείου δεν καθορίζει την αξιοπρέπεια και το χαρακτήρα.

 

Δε λέω πως ντε και καλά θα παρατήσεις κάποιον επειδή είναι "χαμηλότερου επιπέδου" σε μόρφωση. Τονίζω όμως πως αυτή η διαφορά, είναι πολύ πιθανό να προκαλέσει αλλαγή στον τρόπο επικοινωνίας. Η μεταβολή στον τρόπο επικοινωνίας, είναι σχεδόν βέβαιο πως θα οδηγήσει σε κλειδωνισμούς στη σχέση. Αν μεν βρεθεί νέος τρόπος επικοινωνίας και νέος κώδικας τότε τα πράγματα θα είναι θετικά στη σχέση. Αν όμως δε βρεθεί νέος κώδικας τότε η σχέση γίνεται βάρος. (Συνήθως -απ' όσο γνωρίζω έως τώρα- οι περισσότερες σχέσεις έχουν τη δεύτερη συνέχεια και όχι την πιο αισιόδοξη.)

 

 

Για φαντάσου να μην είσαι με τον άνθρωπό σου που σε καταλαβαίνει 100% πριν ακόμα καλά καλά ξεστομίσεις κάτι... Αντί γι' αυτό έχεις κάποιον που του μοιάζει σα δίδυμος αδερφός, αλλά κατάλαβαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που λες και αρχίζουν οι παρεξηγήσεις και οι διαρκείς εξηγήσεις. Τη μια φορά... οκ όλα καλα.. τη δεύτερη... άντε πάλιιιι... την τρίτη... ουφφφφφ... και μετά επέρχεται κούραση. Αρχίζουν οι προστριβές, ξεφτίζει ο έρωτας, απομυθοποιείται το πρόσωπο και γενικά αρχίζει η φθορά...

 

Θα μου πεις πως η φθορά είναι φυσική σε κάθε σχέση και θα συμφωνήσω. Όμως η καλή επικοινωνία βοηθά να διατηρηθεί η σχέση. Είναι η "κόλλα" που δένει ΟΛΑ τα άλλα στοιχεία που βρίσκεις στον άνθρωπό σου.

 

 

Το τι θα γίνει ξαναλέω..... μόνο ο χρόνος μπορεί να το δείξει. Όσο όμως βρίσκεσαι σε περίοδο προσωπικών σου μεταβολών (κυρίως μορφωτικών), απέφυγε να κάνεις σταθερά βήματα προς την προσωπική σου ζωή. Δηλαδή... θα συνιστούσα να μην προχωρήσεις π.χ. σε γάμο όταν είσαι φοιτήτρια ή να μην "τύχει" να αποκτήσετε κάποιο παιδί σε αυτό το διάστημα.

 

Όταν τα πράγματα σταθεροποιηθούν κάπως... τότε οκ... θα έχεις όλα σου τα "δεδομένα" για να δεις τι δυνατότητες έχεις, και πώς μπορείς να διαθέσεις τον εαυτό σου με τον καλύτερο τρόπο για όλους!

 

Φυσικά η ζωή είναι δική σου... και οι επιλογές σου το ίδιο. Αλλά μιας και ρώτησες τη γνώμη μας... εεεε ας σου πούμε και μια κουβεντούλα παραπάνω. ;):D

 

Υ.Γ #1: Τα ίδια θα έλεγα και στο σύντροφό σου αν με ρωτούσε. Η ίδια κούραση μπορεί να καταβάλει και τον ίδιο....

#2 Το νικ μου είναι με c, όχι με p. :P

Συμφωνω απολυτα σε ολα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τα post της αλκυόνης... Γμτ... Συμφωνώ... Να πω ότι το έζησα κι εγώ το εργάκι ή θα γίνω γραφική; Είναι άσχημο να διαπιστώνεις πως ενώ μπορεί να μιλάς προς το όφελος του άλλου, εκείνος να νομίζει πως τον βλέπεις αφ'υψηλού και προσπαθείς πχ να τον αλλάξεις. Ή να βρίσκεις μια καλή δουλειά στο αντικείμενο σου και - τι ποιό λογικό; - επειδή τον πρώτο καιρό στην νέα σου δουλειά δεν θες να δώσεις δικαιώματα (ότι τεμπελιάζεις, πιάνεις την κουβέντα στο τηλέφωνο κοκ) δεν απαντάς στις κλήσεις σου αλλά σου κάνει ολόκληρη σκηνή γι'αυτό (κι ενώ το έχετε συζητήσει επανελλειμένα...). Να γυρνάς στο σπίτι το μεσημέρι και τι ποιό λογικό να ξαπλώνεις για καμιά ωρίτσα και να ακούς "αστειάκια" του στιλ "Και γιατί ξαπλώνεις; Από τι κουράστηκες;; Δημόσιος ύπάλληλος δεν είσαι;;" (σε τράπεζα δουλεύω - άσχετο! ) ή να τον παίρνεις τηλέφωνο από τη δουλειά σε μια στιγμή ανάπαυλας - να τον ακούσεις βρε αδερφέ! - και να σου πετάει "αστειάκια" του τύπου "Εμ βέβαια! Το ρίξαμε στα τηλέφωνα! Αφού ξύνεστε όλη μέρα εκεί πέρα!!". Στο τέλος το πέταξα το φαρμάκι μου.... "Γι'αυτό μου βγήκε ο πάτος 2 χρόνια (σε ιδιωτική σχολή παρεπιπτώντως) για να βρώ μια δουλειά να ξύνομαι!!". Άει σ1χτίρ! Τα θυμήθηκα και φούντωσα τώρα!!!

 

Στο θέμα μας πάντως.... Σου εύχομαι να σου πάνε καλά τα πράγματα... Και να μην βιάζεσαι.... Και κάτι ακόμα - το οποίο δεν ισχύει μόνο για τον φίλο σου τώρα - προσπάθησε στις σχέσεις σου, φιλικές, ερωτικές ή απλά κοινωνικές να μην εθελοτυφλείς. Και αν χρειαστεί να δώσεις τόπο στην οργή κάποια στιγμή ή να κάνεις τα στραβά μάτια να το σκεφτείς καλά... Και να μην το κάνεις επανελλειμένα... Είπα πολλά; Συγγνώμη αν κούρασα.... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λίνα μου, απ' όσα διάβασα τα συναισθήματά μου και οι σκέψεις μου είναι ανάμεικτα και δύσκολο να τα βάλω σε τάξη, αλλά θα προσπαθήσω!

1. Κοιτάς το σήμερα! Είσαι καλά με τον άνθρωπό σου και τίποτα παραπάνω! Το μέλλον θα δείξει αν θα συνεχίσεις να θέλεις τα ίδια πράγματα.

2. Έχετε μια πολύ καλή βάση. Προέρχεστε από την ίδια περιοχή και είστε μεγαλωμένοι πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο. Έχετε δηλαδή κοινά βιώματα. Πίστεψέ με ότι αυτό μπορεί να σας βγάλει από πολλά "αδιέξοδα", γιατί απλώς μπορείτε πολύ καλά να καταλάβετε ο ένας τον άλλο.

3. Εγώ θα φοβόμουνα πολύ περισσότερο να κάνω σχέδια με έναν άνθρωπο που τον συντηρούν οι γονείς του μέχρι τα 25 παρά με έναν άνθρωπο που έχει μάθει να παλεύει τη ζωή του από μικρός. Ο άνθρωπος που δεν είναι τεμπέλης (και το έχει αποδείξει όπως ο καλός σου) θα βρει την άκρη του στη ζωή του και θα στηρίξει την οικογένειά του στα καλά και στα δύσκολα.

4. Οι γονείς θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρουν πάντα ποιο είναι αυτό.

5. Οι γονείς δεν έχουν δικαίωμα να επεμβαίνουν. Λένε τη γνώμη τους και σταματάει εκεί. Τις αποφάσεις για τη ζωή σου θα τις πάρεις εσύ.

6. Ξεκαθάρισε στους γονείς σου ότι είσαι καλά με τον άνθρωπό σου προς το παρόν και ότι δεν θέλεις να συζητάς άλλο για τη σχέση σου. Για ό,τι νεότερο (γάμος ή χωρισμός) απλά θα ενημερωθούν...

Και οι δικοί μου γονείς πίστευαν ότι μου άξιζε κάτι καλύτερο από τον΄ήδη σύζυγό μου. Πάνω κάτω για τους ίδιους λόγους με σένα. Ο πατέρας μου δεν το συζήτησε ποτέ μαζί μου και γνώρισε το σύντροφό μου την ημέρα της αποφοίτησής μου. Η μητέρα μου, με την οποία συζητούσα κάποια πράγματα, μου είχε πει: "Εσύ θα αποφασίσεις, γιατί εγώ δεν μπορώ να φέρω την ευθύνη για τη ζωή σου! Αν σου πω να χωρίσεις και το κάνεις, μπορεί να βρεις κάποιον άλλο, με τον οποίο δεν θα περνάς καλά και να μου το καταλογίσεις ... Αν σου πω να μείνεις μαζί του και δεν περνάς καλά αργότερα πάλι θα μου το καταλογίσεις ... Εσύ ξέρεις καλύτερα!". Αυτό το "εσύ ξέρεις καλύτερα" ήταν κλασική φράση σε πολύ σημαντικές αποφάσεις στη ζωή μου και να σου πω την αλήθεια δεν μου άρεσε πάντα, αλλά πράγματι, λόγω μορφωτικού και κοινωνικού επιπέδου, δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν περισσότερο! Από την άλλη με έθεταν προ των ευθυνών μου! Εσύ αποφασίζεις, εσύ τα λούζεσαι! Αυτά ......

 

συμφωνω σε οσα ειπες.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίνα μου, :)

σε καμία περίπτωση δεν αναφέρω να ντρέπεται κανένας για τον άλλο επειδή π.χ. δεν τελείωσε το Λύκειο. Σε καμία περίπτωση η τάξη του σχολείου δεν καθορίζει την αξιοπρέπεια και το χαρακτήρα.

 

Δε λέω πως ντε και καλά θα παρατήσεις κάποιον επειδή είναι "χαμηλότερου επιπέδου" σε μόρφωση. Τονίζω όμως πως αυτή η διαφορά, είναι πολύ πιθανό να προκαλέσει αλλαγή στον τρόπο επικοινωνίας. Η μεταβολή στον τρόπο επικοινωνίας, είναι σχεδόν βέβαιο πως θα οδηγήσει σε κλειδωνισμούς στη σχέση. Αν μεν βρεθεί νέος τρόπος επικοινωνίας και νέος κώδικας τότε τα πράγματα θα είναι θετικά στη σχέση. Αν όμως δε βρεθεί νέος κώδικας τότε η σχέση γίνεται βάρος. (Συνήθως -απ' όσο γνωρίζω έως τώρα- οι περισσότερες σχέσεις έχουν τη δεύτερη συνέχεια και όχι την πιο αισιόδοξη.)

 

 

Για φαντάσου να μην είσαι με τον άνθρωπό σου που σε καταλαβαίνει 100% πριν ακόμα καλά καλά ξεστομίσεις κάτι... Αντί γι' αυτό έχεις κάποιον που του μοιάζει σα δίδυμος αδερφός, αλλά κατάλαβαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που λες και αρχίζουν οι παρεξηγήσεις και οι διαρκείς εξηγήσεις. Τη μια φορά... οκ όλα καλα.. τη δεύτερη... άντε πάλιιιι... την τρίτη... ουφφφφφ... και μετά επέρχεται κούραση. Αρχίζουν οι προστριβές, ξεφτίζει ο έρωτας, απομυθοποιείται το πρόσωπο και γενικά αρχίζει η φθορά...

 

Θα μου πεις πως η φθορά είναι φυσική σε κάθε σχέση και θα συμφωνήσω. Όμως η καλή επικοινωνία βοηθά να διατηρηθεί η σχέση. Είναι η "κόλλα" που δένει ΟΛΑ τα άλλα στοιχεία που βρίσκεις στον άνθρωπό σου.

 

 

Το τι θα γίνει ξαναλέω..... μόνο ο χρόνος μπορεί να το δείξει. Όσο όμως βρίσκεσαι σε περίοδο προσωπικών σου μεταβολών (κυρίως μορφωτικών), απέφυγε να κάνεις σταθερά βήματα προς την προσωπική σου ζωή. Δηλαδή... θα συνιστούσα να μην προχωρήσεις π.χ. σε γάμο όταν είσαι φοιτήτρια ή να μην "τύχει" να αποκτήσετε κάποιο παιδί σε αυτό το διάστημα.

 

Όταν τα πράγματα σταθεροποιηθούν κάπως... τότε οκ... θα έχεις όλα σου τα "δεδομένα" για να δεις τι δυνατότητες έχεις, και πώς μπορείς να διαθέσεις τον εαυτό σου με τον καλύτερο τρόπο για όλους!

 

Φυσικά η ζωή είναι δική σου... και οι επιλογές σου το ίδιο. Αλλά μιας και ρώτησες τη γνώμη μας... εεεε ας σου πούμε και μια κουβεντούλα παραπάνω. ;):D

 

Υ.Γ #1: Τα ίδια θα έλεγα και στο σύντροφό σου αν με ρωτούσε. Η ίδια κούραση μπορεί να καταβάλει και τον ίδιο....

#2 Το νικ μου είναι με c, όχι με p. :P

 

ναι κοπελα μου φυσικα και καλα κανεις και λες τηγνωμη σου!αυτο ζητησα εξαλλου!και φυσικα θα προχωρησω σε παιδια γαμο πολυ πιο μετα!!!!και γενιακα δεν ειμαι αντιθετη σε οσα λες.τα εχω σκεφτει!!!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...