Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα προνήπια στα νηπιαγωγεία που κάνατε αίτηση; Εμένα μου είπαν να πάρω τηλέφωνο από την άλλη βδομάδα για να μου πουν....

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και έχουμε και νηπιαγωγούς στη παρέα μας.....πες ότι τη παίρνουν τη κόρη στο προνήπιο, τι χρειαζόμαστε; Έκανα αίτηση για ολοήμερο προνήπιο άρα χρειαζόμαστε δοχείο για το φαγητό της. Τι άλλο ζητάτε από τις μανούλες; Μία αλλαξιά; Σεντόνι; Θα χρειαστώ τσαντούλα ειδική για το φαγητό της και τσαντούλα για τα ρουχαλάκια της; ή χρειάζεται μόνο τσάντα για φαγητό;

 

λογικα... γινεται κλήρωση, μεταξυ των προνηπίων, ενώπιων των γονέων καποιο πρωινό πριν αρχίσουν τα σχολεια μερικες μερες.

 

οτι χρειάζεται θα το μάθεις την πρωτη μερα. δεν ξεκινανε τα ολοημερα αμέσως. καποια σχολεια εχουν δυνατοτητα να ξαπλώνουν τα παιδιά, καποια αλλα οχι (οποτε δε θα χρειαστείς σεντόνι).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να κάνω κι εγω μια ερώτηση στις νηπιαγωγούς μας!

Λόγω ιδιαιτερότητας ωραρίου εργασίας μου δεν με βολεύει ούτε το κλασσικό ούτε το ολοήμερο....για να προλαβαίνω,πρέπει να παίρνω το παιδι στις 2-2.30.....

Υπάρχει δυνατότητα συνεννόησης άραγε ή εξ αρχής ειναι μη εφικτό το αίτημα?

Μπορει μια νηπιαγωγός να δεχθεί κάτι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πέρσι δεν επιτρεπόταν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι φέτος.

Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με τη νηπιαγωγό του παιδιού και την προϊσταμένη του νηπιαγωγείου, ώστε να πάρεις γραπτή άδεια από τον Προϊστάμενο της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για αποχώρηση του παιδιού πριν από τη λήξη του ωραρίου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως έχουμε ξαναπεί το νηπιαγωγείο είναι βαθμίδα εκπαίδευσης και όχι τόπος φύλαξης, δεν λειτουργούμε σύμφωνα με το τι βολεύει το γονιό αλλά σύμφωνα με το τι ορίζεται από το νόμο.Υπάρχουν δύο ωράρια απαραβίαστα.Ακολούθα το δεύτερο αφού τελειώνεις στις 2:30.Πέρισυ υπήρχε η δυνατότητα από το γραφείο εκπαίδευσης της περιοχής μου αλλά φέτος απαγορεύεται ρητά από τη σύμβουλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για νηπιαγωγειο μιλαμε, οπότε και εγω ετσι πιστευω, αν οχι στο διπλανο απο το σπιτι σε καποιο αλλο.

Ευχαριστω

 

Καλημερα και καλη εβδομαδα, τελικα βρηκαμε κοντα στο σπιτι, στο 74ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ, στην οδο Σαρανταπορου. Εχει κανεις καμια ιδεα ή γνωμη για το εν λογω νηπιαγωγειο ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη σχολικη χρονια στα παιδακια μας!

Μετα τον αγιασμο σημερα, μας ζητησαν 60 ευρω για υλικα... Δυστυχως αυτη ειναι η υποχρεωτικη "δωρεαν" εκπαιδευση στην Ελλαδα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη σχολικη χρονια στα παιδακια μας!

Μετα τον αγιασμο σημερα, μας ζητησαν 60 ευρω για υλικα... Δυστυχως αυτη ειναι η υποχρεωτικη "δωρεαν" εκπαιδευση στην Ελλαδα...

 

Μεγάλο ποσό, όντως. Αλλά τα νηπιαγωγεία ΔΕΝ μπορούν να λειτουργήσουν αλλιώς.

Ενημερωτικά, η φετεινή πειδότηση από το υπουργείο θα είναι 2000 ευρώ στο κάθε νηπιαγωγείο. Από αυτά πρέπει να πληρωθούν λειτουργικά έξοδα (ΟΤΕ, ΔΕΗ, καθαρίστρια αν είναι με σύμβαση, πετρέλαιο) και υλικά για τη λειτουργία του σχολείου......... Βγαίνουν;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

με τιποτα! και μετα τα περσινα 150 και καλα για το καθενα με χαρα θα δωσω 60 ευρα

θελω καλη δασκαλα και να μην απεργει!!!! δε ζηταμε πολλα εεεε?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι τουλαχιστον να ειναι καλη η δασκαλα. Περσι στον δημοσιο παιδικο σταθμο μας ζητησαν ελαχιστα πραγματα. Παρα ταυτα, η δασκαλα ηταν τοσο δημιουργικη και δραστηρια, που τα παιδια εφτιαξαν και εμαθαν παρα πολλα κατα τη διαρκεια της χρονιας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη σχολικη χρονια στα παιδακια μας!

Μετα τον αγιασμο σημερα, μας ζητησαν 60 ευρω για υλικα... Δυστυχως αυτη ειναι η υποχρεωτικη "δωρεαν" εκπαιδευση στην Ελλαδα...

 

 

:shock: :shock: :shock:

 

εμάς μας έδωσε μια "φτωχή" σε σχέση με άλλες χρονιές λίστα, για όσους γονείς μπορούν να τα αγοράσουν (τα υπολογίζω γύρω στα 12-15 ευρώ), τα μόνα που θέλει από όλα τα παιδιά είναι ένα πακέτο μαρκαδόρους και ένα απλό ντοσιέ

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν μας ζητήσαν ακόμα τίποτα, θα τα πούμε αυτά στη συνάντηση που θα γίνει σε 10 μέρες περίπου μας είπε....πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και ο χώρος και οι δασκάλες.

Για ύπνο ευτυχώς έχουν ένα ξεχωριστό δωμάτιο με μικρά κρεβατάκια και στρωματάκια όπου θα τους πηγαίνουμε σεντονάκια μια φορά τη βδομάδα.

Για φαγητό μας το άφησε ελεύθερο αλλά μας τόνισε να αποφεύγουμε σοκολάτες και γκοφρέτες (ευτυχώς!).

Τέλος για τη τραπεζοκόμο θα δίνουμε ένα μικρό ποσό αλλά και αυτό θα το συζητήσουμε στη συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Emas μας εδωσαν μια ατελειωτη λιστα με ενα καρο πραγματα. 3 πακετα (!) μαρκαδορους που δεν λερωνουν κλπ κλπ.....ζητανε και πραγματα απο το σπιτι, βαζα, κουτια κλπ και παιχνιδια.

 

Κατω απο 50αρικο δεν την κοβω τη λιστα. Καποια απο αυτα δεν καταλαβαινω καν τι ειναι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα τη φτιάχναμε τη λίστα. Πίκρα. Κοιτάμε τι μπορούμε να κόψουμε. Στο δικό μου σχολείο δεν υπάρχουν παιχνίδια. Ελάχιστα τουβλάκια μόνο.

 

Βέρα αν είστε ολοήμερο τρία κουτιά μαρκαδόροι (2 χοντροί και 1 λεπτοί) θα τους φτάσει τσίμα τσίμα.... Τώρα οι μαρκαδόροι που δε λερώνουν είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολή.

 

Επίσης η τραπεζοκόμος δε χρειάζεται αν η κουζίνα δε βρίσκεται στην άααααααλλη άκρη του σχολείου. Αν υπάρχει τρόπος να ζεσταθούν τα φαγητά μέσα στην τάξη ή κάπου πολύ κοντά, η κατάσταση είναι διαχειρίσιμη. Απλά μην περιμένετε να πάρετε πλυμμένα μπολάκια στο σπίτι.

 

Τα υλικά που ζητάμε από το σπίτι είναι πράγματα που ήδη υπάρχουν (αν υπάρχουν) και όχι πράγματα που πρέπει να αγοράσετε. Αν π.χ. πίνεις νεσ καφέ δεν σου κοστίζει τίποτα να φυλάξεις το κουτί και το αλουμινόφυλλο του. Ούτε να φυλάξεις το ρολό από το χαρτί της κουζίνας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμα δε βαριομουν θα εγραφα την λίστα.....ολοκληρη Α4 με ενα σωρο πραγματα, πολλα απο τα οποια δεν εχω ιδεα τι ειναι. Αυτα απο το σπιτι ειναι το λιγοτερο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα το περιμενα...μου χαν πει οτι η θα ζητησουν κανα 50ρικο θα ζητησουν πραγματα που στοιχιζουν οσο ενα πενηνταρικο

 

Απλα σκεφτομαι τη διαδικασια να ψαχνω να βρω τα πραγματα και τι σκατα ειναι το καθενα. Αφου ειμαι σιγουρη οτι δεν θα εχω χρονο και διαθεση να κανω ερευνα αγορας

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα Γατουλα τρελλαθηκα με το ποσο που ανεφερες!!! Αν ειναι δυνατον! Αν και ειχα ακουσει και 200αρια να ζητανε και ημουν στην τσιτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σε ιδιωτικο αυτο!!! σημερα μαιθαινω σε μια με εσπα και διδυμες ζητανε για μεταφορα 300 το μηνα!!!!!

 

 

 

τεσπα, η νηπιαγωγος αυριο λογικα θα μας πει τι χρειαζεται αλλα ξερω οτι δε ζηταει γενικα και ειναι και πολυ καλη!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι μιας και σε βρηκαμε σχετικη για βοηθα λιγο να καταλαβω μερικες απαιτησεις.

 

Τι εννοει φακελακι η κουτακι με διαφορα διακοσμητικα κατασκευων?

 

4 φακελοι πλαιστικοι με ελασμα με το ονομσ του παιδιου? Εννοει αυτα με τις τρυπες? Και πως ειναι το εξωφυλλο? Γιατι 4 αναρρωτιεμαι το καθε παιδι.

 

5 ρολλα γκοφρε. Τι ειναι αυτα? Ξερω φυλλα γκοφρε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera

περσυ στον παιδικο τους πηγα ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ κουτες α4 !!!!

τσοχες και οτι τρελλο θες

εδωσα 170 απο 300 που θελανε!!!!

 

Τσοχες στον παιδικο λιγο υπερβολικο το βρισκω. Ακριβο υλικο που προοριζεται για πιο προσεγμενες κατασκευες νομιζω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://officemarket.gr/product/21825/ Τους θέλει για να βάλει τις εργασίες των παιδιών, ανά τομέα π.χ. γλώσσα, μαθηματικά , κλπ

http://www.playcity.gr/charti-ckofre-200ch50-p-4248.html?osCsid=3a80fa010678462b92a8bc9444b4b8a3 είναι ζήτα διευκρίνηση, πομ πομ, καρδούλες, ματάκια κλπ

 

Το άλλο δεν καταλαβαίνω κι εγώ τι είναι ζήτα διευκρίνηση, πομ πομ, καρδούλες, ματάκια http://www.playcity.gr/ilika-cheirotechnias-diakosmitika-ilika-cheirotechnias-c-62_403.html

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...