Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

οπως στο χαρτι!

πιστοποιητικο γεννησης

οδοντιατρος και παιδιατρος

εμβολια

διευθυνση

υπευθυνη δηλωση και πιστοποιητικο υγειας για παιδιατρο μου εδωσε η νηπιαγωγος

ξανα μανα σημερα δημαρχειο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

οπως στο χαρτι!

πιστοποιητικο γεννησης

οδοντιατρος και παιδιατρος

εμβολια

διευθυνση

υπευθυνη δηλωση και πιστοποιητικο υγειας για παιδιατρο μου εδωσε η νηπιαγωγος

ξανα μανα σημερα δημαρχειο

 

σημερα αναρτηθηκαν και τα δικα μας απαιτουμενα δικαιολογητικα...

ολως παραδοξως δε ζητανε χαρτι απο παιδιατρο...θελουν:

πιστοποιητικο γεννησης

βιβλιαριο εμβολιων

αποδεικτικο μονιμης κατοικιας

πιστοποιητικο απο οδοντιατρο

 

αλλα κι εγω αυριο θα ξαναπαω να ρωτησω για χαρτι απο παιδιατρο..εχουμε εμβολιο να κανουμε 30 του μηναοποτε αν ειναι να το παρω τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Ξερει κανεις τι γινεται αν το νηπιαγωγειο που υπαγεται ενα παιδι ΔΕΝ ειναι ολοημερο; Το παιρνουν στο αμεσως κοντινοτερο;

Γιατι σημερα πηγα και στο Ολοημερο και στον Δημο και μου τα μασαγαν.

 

Δηλαδη δεν καταλαβαινω εμεις που δουλευουμε και η οδος μας δεν ειναι υπαγεται σε ολοημερο σχολειο την βαψαμε και 20μετρα απο το σπιτι μου που ειναι τα ορια του αλλου σχολειου (που ειναι ολοημερο) ειναι ολα οκ

 

θα τρελαθουμε τελειως :; Υπαρχει κανενας νομος που να τους υποχρεωνει να το δεχτουν;Χρειαζεται καμια βεβαιωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια καλησπερα

Ξερει κανεις τι γινεται αν το νηπιαγωγειο που υπαγεται ενα παιδι ΔΕΝ ειναι ολοημερο; Το παιρνουν στο αμεσως κοντινοτερο;

Γιατι σημερα πηγα και στο Ολοημερο και στον Δημο και μου τα μασαγαν.

 

Δηλαδη δεν καταλαβαινω εμεις που δουλευουμε και η οδος μας δεν ειναι υπαγεται σε ολοημερο σχολειο την βαψαμε και 20μετρα απο το σπιτι μου που ειναι τα ορια του αλλου σχολειου (που ειναι ολοημερο) ειναι ολα οκ

 

θα τρελαθουμε τελειως :; Υπαρχει κανενας νομος που να τους υποχρεωνει να το δεχτουν;Χρειαζεται καμια βεβαιωση;

 

κανεις εγγραφη κανονικα, στο νηπιαγωγειο που εντασσεστε γεωγραφικα, δηλωνοντας πως θελετε ολοημερο. το σχολειο σε συνεργασια με την πρωτοβαθμια της περιοχης σας αναλαμβανει να βρει το κοντινοτερο ολοημερο, που ομως, εχει θεση να δεχτει το παιδακι σου, γιατι οπως καταλαβαινεις, εκει εχουν προτεραιοτητα τα παιδια της περιοχης του. δηλαδη, το κοντινο σου ολοημερο μπορει να συμπληρωσει και να σε στειλουν σε πιο μακρινο...:rolleyes:

 

ο δημος δεν μπορει να βοηθησει σ'αυτην την περιπτωση. για καλυτερη πληροφορηση, πιο καλα να πας στην πρωτοβαθμια της περιοχης σου ή καλυτερα παρε τηλεφωνο(μπορουν να στο δωσουν κι απ'το σχολειο), γιατι γινεται ενας χαμος με τα γραφεια εκπαιδευσης,εχουν κλεισει και εχουν αφησει μονο κεντρικα(διευθυνσεις πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης):wink:

 

*αν ισχυει το κερατσινι,που ειδα τωρα, η διευθυνση πρωτοβαθμιας βρισκεται στον πειραια,πια, καραολη κ δημητριου 50, αν δε κανω λαθος. ψαξε και στο διαδικτυο για τα τηλεφωνα!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή γίνεται στο νηπιαγωγείο που ανήκετε γεωγραφικά.

Αν δεν υπάρχει ολοήμερο τμήμα, το παιδί εγγράφεται στο κλασικό. Αν στο διπλανό Ν/Γ όπου υπάρχει ολοήμερο υπάρξουν θέσεις μετά την εγγραφή όλων των νηπίων που ανήκουν γεωγραφικά εκεί, τότε δίνεται η δυνατότητα μεταγραφής.

 

Ο δήμος δεν έχει καμία αρμοδιότητα. Η αρμοδιότητα είναι της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Στο δήμο ανήκουν τα σχολεία ως προς τη συντήρηση τους και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

κανεις εγγραφη κανονικα, στο νηπιαγωγειο που εντασσεστε γεωγραφικα, δηλωνοντας πως θελετε ολοημερο. το σχολειο σε συνεργασια με την πρωτοβαθμια της περιοχης σας αναλαμβανει να βρει το κοντινοτερο ολοημερο, που ομως, εχει θεση να δεχτει το παιδακι σου, γιατι οπως καταλαβαινεις, εκει εχουν προτεραιοτητα τα παιδια της περιοχης του. δηλαδη, το κοντινο σου ολοημερο μπορει να συμπληρωσει και να σε στειλουν σε πιο μακρινο...:rolleyes:

 

ο δημος δεν μπορει να βοηθησει σ'αυτην την περιπτωση. για καλυτερη πληροφορηση, πιο καλα να πας στην πρωτοβαθμια της περιοχης σου ή καλυτερα παρε τηλεφωνο(μπορουν να στο δωσουν κι απ'το σχολειο), γιατι γινεται ενας χαμος με τα γραφεια εκπαιδευσης,εχουν κλεισει και εχουν αφησει μονο κεντρικα(διευθυνσεις πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης):wink:

 

*αν ισχυει το κερατσινι,που ειδα τωρα, η διευθυνση πρωτοβαθμιας βρισκεται στον πειραια,πια, καραολη κ δημητριου 50, αν δε κανω λαθος. ψαξε και στο διαδικτυο για τα τηλεφωνα!

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Ναι και τα δυο ειναι στο κερατσινι και εγω ειμαι στα ορια του δρομου του κλασικου που υπαγομαι και του ολοημερου που ειναι στην γωνια του δρομου μου (20μετρα).Ειμαι το 2ο σπιτι απο την γωνια. Δεν θελω δηλαδη χαρη να μου κανουν. Θεωρω οτι δικαιουμαι να με γραψουν. Περσι ειχα κανει τα χαρτια για το ιδιο ολοημερο ασχετα αν το παιδι περσι δεν κληρωθηκε αλλα καθε χρονο αλλαζουν τους δρομους. Στο φετινο χαρτι οριοθετουνται τα μονα νουμερα του δρομου αλλα οχι τα ζυγα. Δεν ξερω ρε παιδια τι γινεται. Δηλ. αναλογα με το που μενεις πρεπει κανονιζεις σε τι σχολειο θα παει το παιδι σου.Δηλαδη εγω θα πρεπει να πληρωνω ανθρωπο να μου παιρνει το παιδι καθε μερα;;Δεν μετακομιζω καλυτερα:;;Λεμε τωρα. Θα κανω παντως τηλεφωνο και στην Πρωτοβαθμια ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ. αναλογα με το που μενεις πρεπει κανονιζεις σε τι σχολειο θα παει το παιδι σου.

 

Ακριβώς έτσι.

Κάπως πρέπει να οριοθετηθούν οι περιοχές του κάθε σχολείου. Κάθε χρόνο βγαίνουν νεοι ΄χαρτες (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η οριοθέτηση). Είναι λογικό κάποιοι να αισθάνονται αδικημένοι. Σκέψου, όμως, ότι μπορεί στην άλλη μεριά του ορίου, να υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν άλλο νηπιαγωγείο κοντά τους...

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που εχω αποφασισει να πανε στο κλασσικο γιατι ειλικρινα θα τα επαιρνα!

αν ηθελα οπωσδηποτε (που θα ηθελα) ολοημερο και δεν υπηρχε σε κανενα θεση τι θα εκαναν? θα με κραταγαν στο κλασσικο της γειτονιας μου η θα με εστελναν στη κατω ηλιουπλη ας πουμε και να κοψω το λαιμο μου για το πως θα το πηγαινω????

εμμακι νομιζω ανηκεις στην εκπαιδευση? δεν ειμαι σιγουρη

ειλικρινα μου φαινεται παραλογο, δεν υπαρχει προτεραιοτητα στα παιδια ολοημερου?

και να το πω και αλλιως, ζηταω ολοημερο, πρπει να κανω οπωσδηποτε τα χαρτια μου στο νηπιαγωγειο διπλα μου η στο πιο κοντινο ολοημερο η και στα δυο?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που εχω αποφασισει να πανε στο κλασσικο γιατι ειλικρινα θα τα επαιρνα!

αν ηθελα οπωσδηποτε (που θα ηθελα) ολοημερο και δεν υπηρχε σε κανενα θεση τι θα εκαναν? θα με κραταγαν στο κλασσικο της γειτονιας μου η θα με εστελναν στη κατω ηλιουπλη ας πουμε και να κοψω το λαιμο μου για το πως θα το πηγαινω????

εμμακι νομιζω ανηκεις στην εκπαιδευση? δεν ειμαι σιγουρη

ειλικρινα μου φαινεται παραλογο, δεν υπαρχει προτεραιοτητα στα παιδια ολοημερου?

και να το πω και αλλιως, ζηταω ολοημερο, πρπει να κανω οπωσδηποτε τα χαρτια μου στο νηπιαγωγειο διπλα μου η στο πιο κοντινο ολοημερο η και στα δυο?

 

Η εγγραφή γίνεται σε ένα μόνο νηπιαγωγείο.

Προτεραιότητα έχουν μόνο τα νήπια έναντι των προνηπίων.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς προτεραιότητα στα παιδιά του ολοημέρου. Προτεραιότητα έναντι ποίων και πού; Στο να τα πάρουν σε κάποιο ολοήμερο όπου να ναι; Στο να γίνει το σχολείο τους ολοήμερο; Στο να πάρουν τη θέση άλλων παιδιών σε κάποιο άλλο σχολείο; Κάτι άλλο;

 

Μακάρι όλα τα σχολεία να ήταν ολοήμερα γιατί γίνεται πολύ πιο ολοκληρωμένη δουλειά από ότι στα κλασικά....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια αλλα εδω υπαρχει προβλημα!

Στον Δημο εχει 33 νηπιαγωγεια. Εκ των οποιων ειναι 5 ΟΛΟΗΜΕΡΑ

και ενα μονο στην περιοχη μου. Δηλαδη εγω που σχολαω στις 17.30 καθε

μερα και στελνω το παιδι μου σε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εκπαιδευση, πρεπει να περιμενω αν και εφοσον εχει θεση σε ενα σχολειο και να μου το πουνε τον σεπτεμβριο ενο ο γειτονας που τα σπιτια μας ειναι αντικριστα δεν εχει αυτο το προβλημα; Και που ξερω εγω οτι απο την αλλη περιοχη δεν εχουν κανει εγγραφη στο ολοημερο ανθρωποι που δεν δουλευουν και παιρνουν θεσεις απο παιδια που το εχουν πραγματικα αναγκη:;Αφου ουτε βεβαιωσεις καταλαβαινω οτι θελουν ουτε τιποτε.

 

Τι υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι οταν για εμενα το 12.30 που σχολανε ειναι σαν να μην πηγαινει σχολειο;; Γιατι για να παρω το παιδι απο το σχολειο πρεπει να φευγω απο την δουλεια μου 11.30;;Που υπαρχουν αυτες οι δουλειες και που ακριβως το βλεπετε λογικο ολο αυτο το παραλογο πραγμα;;;

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως

εγω που γυρναω 7 "θα ηθελα" να εχω προτεραιοτητα σε ενα ολοημερο αλλα μαλλον τι ειχα γιαννη τι ειχα παντα....τελικα θα σχολαμε 12.15 και μετα θα εχω γυναικα για 7 ωρες!

μια χαρα ετσι??????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ακριβως

εγω που γυρναω 7 "θα ηθελα" να εχω προτεραιοτητα σε ενα ολοημερο αλλα μαλλον τι ειχα γιαννη τι ειχα παντα....τελικα θα σχολαμε 12.15 και μετα θα εχω γυναικα για 7 ωρες!

μια χαρα ετσι??????

 

 

Kai φαντασου γατουλα που εγω εχω και 2 παιδια. Και το 2ο ειναι μικροτερο που αν ειμαστε τυχεροι θα το παρουν στον Δημοτικο παιδικο σταθμο αλλιως ουτε να το σκεφτομαι σταθμο να πληρωνω για τον μικρο και γυναικα για τον μεγαλο και ολα αυτα γιατι δεν μενω 20μετρα πιο μακρια

ΕΛΕΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΛΕΟΣ.Δεν σχολαμε ολοι στις 2 ουτε εχουμε γιαγιαδες να μας τα παιρνουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Βγηκαν και τα δικά μας δικαιολογητικά στο νήπιο που μας ενδιαφέρει...είναι ίδια με τα δικά σας δηλαδή:

1) Πιστοποιητικό γέννησης

2) Φωτοτυπία ΔΕΗ ή ΟΤΕ

3) Φωτοτυπία βιβλιαρίου με τα εμβόλια

4) Οδοντίατρος

5) Οφθαλμίατρος

 

Από ό,τι κατάλαβα από αυτά που γράψατε, για να πάρει παιδάκια στο προνήπιο εξαρτάται πόσα θα είναι στο νήπιο; Αν δεν καλυφθούν δηλαδή από νήπια παίρνουν προνήπια;

Γιατί όμως αυτό; Κάνουν στην ίδια τάξη μάθημα; Εμμάκι εσύ που ξέρεις, ξεχωριστά δεν είναι τα προνήπια από τα νήπια;

Μάλλον επειδή έχουν προτεραιότητα τα νήπια, πρέπει να γεμίσουν οι τάξεις και μετά να δουν τα κενά τους...σωστά;

Link to comment
Share on other sites

τα νηπια και τα προνηπια ειναι στη ιδια ταξη εχουν την ιδια δασκαλα και κανουν τα ιδια πραγματα. Στην ταξη τις κορη μου φετος ειμασταν 12 προνηπια και 7 νηπια. Του χρονου θα ειμαστε 12 νηπια και 7 με 8 προνηπια.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κάνουν τα ίδια; Και τα μικρά τα καταφέρνουν; Περίεργο μου φαίνεται....

 

Ξέρετε αν μπορούμε να πάμε σε ιδιώτες γιατρούς για εξέταση/βεβαίωση ή πρέπει να είναι του δημοσίου;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια αλλα εδω υπαρχει προβλημα!

Στον Δημο εχει 33 νηπιαγωγεια. Εκ των οποιων ειναι 5 ΟΛΟΗΜΕΡΑ

και ενα μονο στην περιοχη μου. Δηλαδη εγω που σχολαω στις 17.30 καθε

μερα και στελνω το παιδι μου σε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εκπαιδευση, πρεπει να περιμενω αν και εφοσον εχει θεση σε ενα σχολειο και να μου το πουνε τον σεπτεμβριο ενο ο γειτονας που τα σπιτια μας ειναι αντικριστα δεν εχει αυτο το προβλημα; Και που ξερω εγω οτι απο την αλλη περιοχη δεν εχουν κανει εγγραφη στο ολοημερο ανθρωποι που δεν δουλευουν και παιρνουν θεσεις απο παιδια που το εχουν πραγματικα αναγκη:;Αφου ουτε βεβαιωσεις καταλαβαινω οτι θελουν ουτε τιποτε.

 

Τι υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι οταν για εμενα το 12.30 που σχολανε ειναι σαν να μην πηγαινει σχολειο;; Γιατι για να παρω το παιδι απο το σχολειο πρεπει να φευγω απο την δουλεια μου 11.30;;Που υπαρχουν αυτες οι δουλειες και που ακριβως το βλεπετε λογικο ολο αυτο το παραλογο πραγμα;;;

 

Κοίτα, αν σχολάς στις 5:30, έτσι και αλλιώς έχεις πρόβλημα και σε ολοήμερο να πάει το παιδί. Το ολοήμερο σχολάει στις 15:45....

 

 

Όπως είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν είναι όλα τα σχολεία ολοήμερα.....και όχι μόνο για διευκόλυνση των γονέων, αλλά κυρίως για την πιο ολοκληρωμένη εκπαίδευση των παιδιών.....

 

Διεκδικήστε να γίνουν επιπλέον ολοήμερα! Όπως λέω πάντα οι γονείς έχετε τεράστια δύναμη στα χέρια σας. Εκμεταλλευτείτε την!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κάνουν τα ίδια; Και τα μικρά τα καταφέρνουν; Περίεργο μου φαίνεται....

 

 

Κάνουν ακριβώς τα ίδια, αλλά ως νηπιαγωγοί έχουμε άλλες απαιτήσεις από τα "μεγάλα"¨και άλλες από τα "μικρά".

πχ <Εγώ στο σχολείο θέλω μέχρι τα Χριστούγεννα (περίπου) τα νήπια να μπορούν να γράφουν το όνομα τους και να το αναγνωρίζουν. Είμαι ευχαριστημένη αν η πλειοψηφία των παιδιών το καταφέρει (γιατί κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς). Δεν έχω όμως την ίδια απαίτηση από τα "μικρά". Αυτά, θα μου είναι αρκετό, αν μπορούν να αντιγράφουν το όνομα τους. Παρ' όλ' αυτά, παρόλους τους διαφορετικούς ρεαλιστικούς στόχους που θέτω, θα τα δουλέψω με τον ίδιο τρόπο....Αν κάποιο "μικρό" τα καταφέρει, εννοείται ότι δεν θα το κρατήσω πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν σχολάς στις 5:30, έτσι και αλλιώς έχεις πρόβλημα και σε ολοήμερο να πάει το παιδί. Το ολοήμερο σχολάει στις 15:45....

 

 

Όπως είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν είναι όλα τα σχολεία ολοήμερα.....και όχι μόνο για διευκόλυνση των γονέων, αλλά κυρίως για την πιο ολοκληρωμένη εκπαίδευση των παιδιών.....

 

Διεκδικήστε να γίνουν επιπλέον ολοήμερα! Όπως λέω πάντα οι γονείς έχετε τεράστια δύναμη στα χέρια σας. Εκμεταλλευτείτε την!!!!!!!!

 

 

Nαι το ξερω οτι εχω προβλημα. Αυτο το ολοημερο εχει κουδουνι 16.15.Αλλο ομως ειναι να ψαχνεις εναν ανθρωπο να σου κραταει τα παιδια 2 ωρες την μερα και αλλο 7. Το ενα παιδι θα σχολαει 15.45 και το αλλο 16.15 ωσπου να πανε σπιτι θα εχω γυρισει. Και Αλλο να εχεις να πληρωνεις εναν ανθρωπο 7 ωρες. Εκει θελεις baby sitter.

 

Παντως ψαχνοντας νομους και φεκ βρηκα οτι στο Φ32/250/93776/Γ1 του 2009 λεει το εξης.

Η λειτουργια των Ολοημερων νηπιαγωγειων εξεταζεται σε επιπεδο ευρυτερης περιοχης ωστε να λαμβανεται μεριμνα με εποπτεια του Δ/ντη εκπαιδευσης και του Προισταμενου γραφειου ωστε να εξασφαλιζεται η φοιτηση ολων των νηπιων σε αυτα.Η Προισταμενη δεχεται ολες ανεξαιρετως τις αιτησεις γονεων για φοιτηση νηπιων στο Ολοημερο προγραμμα. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κάνουν τα ίδια; Και τα μικρά τα καταφέρνουν; Περίεργο μου φαίνεται....

 

Ξέρετε αν μπορούμε να πάμε σε ιδιώτες γιατρούς για εξέταση/βεβαίωση ή πρέπει να είναι του δημοσίου;

 

οπως ειπε και η emmaki, νηπια και προνηπια κανουν μεν τα ιδια πραγματα, αλλα οι απαιτησεις της νηπιαγωγου, σαφως δεν ειναι οι ιδιες. τα προνηπια ειναι σαν τη γλαστρα που ποτιζεται με το βασιλικο;)! και ο,τι πιασουν οι 'νοητικες κεραιες' τους καλο ειναι! εγω βεβαια, στα φυλλα εργασιας τους, οταν εχει να κανει με γραφη,αναγνωση και μαθηματικα, δινω αλλο στα μεγαλα(πιο δυσκολο) και αλλο στα μικρα(πιο απλο), παρολο που εχω διδαξει το ιδιο πραγμα σε ολους!;)

 

οσο για τους γιατρους, μπορεις να πας και σε ιδιωτες,απλα δεν ξερω αν συμφερει οικονομικα. ουτως ή αλλως και ο παιδιατρος σου ιδιωτης δεν ειναι;

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...