Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Θα ψάξω να βρω με τι κριτήρια κρίνουν...

 

Μόνο εδώ μέσα να διαβάσεις θα δει πόσο διαφορετικές αντιλήψεις υπάρχουν....για άλλους καλός είναι εκπαιδευτικός που κάναι ας πούμε πρόγραμμα υγιεινής διατροφής και ζητά από τα παιδιά να έχουν υγειινό φαγητό, και για άλλους η ίδια πρακτική είναι απαράδεκτη γιατί ο κάθε γονιός δίνει στα παιδιά του να τρώνε ό,τι θέλουν....Θες και άλλα παραδείγματα; Ανέτρεξε στα διάφορα θέματα!

 

Αυτό το σχολείο που δε μου αρέσει έχει πάρα πολλά παιδιά σε κάθε τμήμα. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό αλλά έχει πολύ περισσότερα παιδιά από το άλλο. Επίσης είναι τίγκα στα αλλοδαπάκια ... αλλά δεν ήθελα να το θίξω γιατί δε θέλω να ανοίξω τέτοια συζήτηση σε αυτό το σημείο και δεν έχω καμία όρεξη να μπω στη διαδικασία να εξηγήσω γιατί δε θέλω τόσα αλλοδαπάκια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

"Υποτίθεται" ότι τα παιδιά εμβολιάζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...

Αν, όμως, κάποιοι γιατροί δίνουν βεβαιώσεις ψευδείς.....

 

Συγνώμη, αλλά αν (μακριά από μας) εμένα μου τύχει κάτι τέτοιο και γνωρίζω ότι κόλλησα από παιδάκι στο σχολέιο που μου έφερε χαρτί ότι είναι εμβολιασμένο και όμως νόσησε, θα το πάω παραπέρα το θέμα....και θα πάρει η μπάλα το γιατρό και τους γονείς. Απλά είναι τα πράγματα!

 

(όσο και αν σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου αυτοό που λέω, έχω δικαίωμα να το λέω όπως και έχω δικάιωμα να πράξω όπως θεωρώ σωστότερο)

 

Εσύ πάντως (συγνώμη κιόλας) αλλά πρέπει να ζεις σε κάποιον άλλο κόσμο ... όπου υπάρχει δικαιοσύνη, αξιοκρατία, ηθική κλπ κλπ. Στην Ελλάδα ζούμε!!! Και να το πας παραπέρα .... δε θα βγάλεις καμία άκρη και το κακό θα έχει γίνει!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πάντως (συγνώμη κιόλας) αλλά πρέπει να ζεις σε κάποιον άλλο κόσμο ... όπου υπάρχει δικαιοσύνη, αξιοκρατία, ηθική κλπ κλπ. Στην Ελλάδα ζούμε!!! Και να το πας παραπέρα .... δε θα βγάλεις καμία άκρη και το κακό θα έχει γίνει!!!

 

Δεν ειναι αυτο, εγω που εχω παρακολουθησει δημοσιευσεις της και με εχουν βοηθησει πολυ, η emmaki ειναι απλα τυπικη οπως κανονικα θα επρεπε να ειναι και ολοι οι συναδελφοι της και μας λεει ποιο ειναι το σωστο και δικαιο .( δε θα χρησιμοποιησω τη λεξη ηθικο γιατι για τον καθενα μας ειναι σχετικο).δυστυχως ο κανονας εχει καταληξει να ειναι αλλος και η emmaki ειναι μαλλον εξαιρεση!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

δε θέλω τόσα αλλοδαπάκια!

 

Απλά να σου πω ότι τα "αλλοδαπάκια" ('οπως τα ονομάζεις) τόσα χρόνια που τα έχω στην τάξη μου είναι υποδειγματικά παιδιά!

Και στην τελική είναι παιδιά που έχουν δικαίωμα, όπως όλα τα παιδιά, στη μάθηση!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σου πω ότι τα "αλλοδαπάκια" ('οπως τα ονομάζεις) τόσα χρόνια που τα έχω στην τάξη μου είναι υποδειγματικά παιδιά!

Και στην τελική είναι παιδιά που έχουν δικαίωμα, όπως όλα τα παιδιά, στη μάθηση!!!!!!!!!

 

κ εγω συγνωμη αλλα με τα ελληνοπουλα εχω προβλημα κ οχι με τα αλλοδαπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι τωρα καπου το χασα!!! Γιατι να χουμε προβλημα; Ολα παιδακια δεν ειναι;

 

Ακριβώς αυτό λέμε....

 

Όλα είναι παιδάκια και όλα έχουν δικαίωμα στη μάθηση και στην εκπαίδευση!

Και μάλιστα στην εκπαίδευση σε ένα ανοιχτό περιβάλλον και όχι σε ένα (τύπου) γκέτο, όπου θα υπάρχουν σχεδόν αποκλειστικά "αλλοδαπακια"

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να διαβάσω για το νηπιαγωγείο, και βρέθηκα να διαβάζω για αλλοδαπάκια.

Ελεος πια. Και λοιπόν?

Στο νηπιαγωγειο που πάνε οι κόρες μου έχουν στην τάξη τους ένα παιδάκι αλβανικής καταγωγής και είναι ένα πολύ καλό παιδάκι ή δε μάνα του η πιο ευγενική από όλες.

Πάντα την καλημέρα με το χαμόγελο.

Οχι σαν μερικές δικές μας ξινές.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις αλλοδαποι ειμαστε αλλα αλλου...

Παντως δεν ειναι αυτο το θεμα μου (σε αυτη την φαση)

Θελω να ρωτησω αν γινουμε ντοπιοι στην μεση της χρονιας τι γινεται? Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθουσουμε για να παμε σχολειο??

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις αλλοδαποι ειμαστε αλλα αλλου...

Παντως δεν ειναι αυτο το θεμα μου (σε αυτη την φαση)

Θελω να ρωτησω αν γινουμε ντοπιοι στην μεση της χρονιας τι γινεται? Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθουσουμε για να παμε σχολειο??

 

Κάνετε κανονικά εγγραφή στο νηπιαγωγείο. Απλά, αν το Ν/Γ στο οποίο ανήκετε έχει "κλείσει" από μαθητές, πάτε σε όποιο είναι ακόμα "ανοιχτό". Κάνετε κανονικά τη διαδικασία εγγραφής και αρχίζει το παιδί σχολείο.

Υπόψιν ότι στη μέση της χρονιάς ήδη φοιτούν και προνήπια και ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να διώξουν προνήπια, παρόλο που τα νήπια έχουν προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνετε κανονικά εγγραφή στο νηπιαγωγείο. Απλά, αν το Ν/Γ στο οποίο ανήκετε έχει "κλείσει" από μαθητές, πάτε σε όποιο είναι ακόμα "ανοιχτό". Κάνετε κανονικά τη διαδικασία εγγραφής και αρχίζει το παιδί σχολείο.

Υπόψιν ότι στη μέση της χρονιάς ήδη φοιτούν και προνήπια και ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να διώξουν προνήπια, παρόλο που τα νήπια έχουν προτεραιότητα.

 

Υπαρχει περιπτωση να μεινουμε χωρις σχολειο?

Και στα ιδιωτικα το ιδιο ισχυει? γιατι δεν εχουμε αποφασισει ακομη τι θα γινει με τα γαλλικα...

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σου πω ότι τα "αλλοδαπάκια" ('οπως τα ονομάζεις) τόσα χρόνια που τα έχω στην τάξη μου είναι υποδειγματικά παιδιά!

Και στην τελική είναι παιδιά που έχουν δικαίωμα, όπως όλα τα παιδιά, στη μάθηση!!!!!!!!!

 

Καταλάβατε τώρα γιατί δεν ήθελα να θίξω το θέμα???? Γιατί όλες σταθήκατε σε αυτό και αντί να συζητάμε για το ζητούμενό μου συζητάμε για τα αλλοδαπάκια. Σας είπα ότι δεν έχω όρεξη να αναλύσουμε εδώ πέρα τις απόψεις του καθενός για το αν θέλει ή όχι τα αλλοδαπάκια ή το αν έχουν δικαίωμα στη μάθηση ή το αν είναι υποδειγματικά παιδιά κλπ κλπ.

Στην περιοχή μου πας στις κούνιες και δεν ακους ελληνικά, περνάς από το εν λόγω σχολείο και πάλι ακους μισά μισά. Αν δεν σας ενδιαφέρει εσάς το αν τα παιδιά σας θα είναι σε ένα σχολείο όπου τα μισά παιδιά δε θα ξέρουν ούτε να μιλήσουν καλά ελληνικά τότε μπράβο σας, καλά κάνετε. Εμένα με ενδιαφέρει, όπως ενδιαφέρει και άπειρους άλλους γονείς (και εκπαιδευτικούς) με τους οποίους συζητάω καθημερινά αλλά φυσικά δε θα το γράψουν στο forum. Στα λόγια και στις φιλοσοφίες είναι όλα ωραία (και λίγο υποκριτικά μερικές φορές) αλλά όταν έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις για το καλύτερο του παιδιού σου σίγουρα σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά.

Η αδερφή μου στο σχολείο που δούλευε πέρσυ είχε πολλά αλλοδαπάκια (όχι αλβανάκια τόσο) πολλά από τα οποία δεν ήξεραν καν ελληνικά και φυσικά δε μπορούσε να κάνει μάθημα. Φέτος στο σχολείο έχουν 2-3 μόνο και πλήρως ενταγμένα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τέλοσπαντων ... τελικά ακόμα γι' αυτό συζητάμε ... Το θέμα είναι ότι έχω τους δικούς μου λόγους να μη θέλω το σχολείο που πρέπει να πάμε και κοιτάω τρόπους να μην πάω σε αυτό όπως έχουν βρει ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι γονείς πριν από εμένα! Όποιος λοιπόν μπορεί να με βοηθήσει, χωρίς να με κρίνει, καλώς να το κάνει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβατε τώρα γιατί δεν ήθελα να θήξω το θέμα???? Γιατί όλες σταθήκατε σε αυτό και αντί να συζητάμε για το ζητούμενό μου συζητάμε για τα αλλοδαπάκια. Σας είπα ότι δεν έχω όρεξη να αναλύσουμε εδώ πέρα τις απόψεις του καθενός για το αν θέλει ή όχι τα αλλοδαπάκια ή το αν έχουν δικαίωμα στη μάθηση ή το αν είναι υποδειγματικά παιδιά κλπ κλπ.

Στην περιοχή μου πας στις κούνιες και δεν ακους ελληνικά, περνάς από το εν λόγω σχολείο και πάλι ακους μισά μισά. Αν δεν σας ενδιαφέρει εσάς το αν τα παιδιά σας θα είναι σε ένα σχολείο όπου τα μισά παιδιά δε θα ξέρουν ούτε να μιλήσουν καλά ελληνικά τότε μπράβο σας, καλά κάνετε. Εμένα με ενδιαφέρει, όπως ενδιαφέρει και άπειρους άλλους γονείς (και εκπαιδευτικούς) με τους οποίους συζητάω καθημερινά αλλά φυσικά δε θα το γράψουν στο forum. Στα λόγια και στις φιλοσοφίες είναι όλα ωραία (και λίγο υποκριτικά μερικές φορές) αλλά όταν έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις για το καλύτερο του παιδιού σου σίγουρα σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά.

Η αδερφή μου στο σχολείο που δούλευε πέρσυ είχε πολλά αλλοδαπάκια (όχι αλβανάκια τόσο) πολλά από τα οποία δεν ήξεραν καν ελληνικά και φυσικά δε μπορούσε να κάνει μάθημα. Φέτος στο σχολείο έχουν 2-3 μόνο και πλήρως ενταγμένα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τέλοσπαντων ... τελικά ακόμα γι' αυτό συζητάμε ... Το θέμα είναι ότι έχω τους δικούς μου λόγους να μη θέλω το σχολείο που πρέπει να πάμε και κοιτάω τρόπους να μην πάω σε αυτό όπως έχουν βρει ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι γονείς πριν από εμένα! Όποιος λοιπόν μπορεί να με βοηθήσει, χωρίς να με κρίνει, καλώς να το κάνει.

 

Παντως εδω ολα τα παιδια μιλανε την επισημη γλωσσα του σχολεου - γαλλικα. Ετσι επικοινωνουν μεταξυ τους. εχω εναν συναδελφο Ιταλο με παιδια του δημοτικου (2 κοριτσακια 8 και 10 χρονων). Οταν πλησιαζουν στο σχολειο μιλανε και μεταξυ τους Γαλλικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μεινουμε χωρις σχολειο?

Και στα ιδιωτικα το ιδιο ισχυει? γιατι δεν εχουμε αποφασισει ακομη τι θα γινει με τα γαλλικα...

 

 

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα ιδιωτικά. Υποθέτω ότι και εκεί υπάρχει ορισμένος αριθμός παιδιών που μπορούν να εγγραφούν σε κάθε τάξη....

 

Να μείνετε χωρίς σχολείο αποκλείεται. Κάπου θα βρεθεί ένα νηπιαγωγείο που να έχει μια κενή θέση. Απλά δεν αποκλείεται να είναι αρκετά μακριά από το σπίτι σας (ή και όχι)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω ολα τα παιδια μιλανε την επισημη γλωσσα του σχολεου - γαλλικα. Ετσι επικοινωνουν μεταξυ τους. εχω εναν συναδελφο Ιταλο με παιδια του δημοτικου (2 κοριτσακια 8 και 10 χρονων). Οταν πλησιαζουν στο σχολειο μιλανε και μεταξυ τους Γαλλικα.

 

Εκεί υπάρχει πολιτισμός γι' αυτό!!! Εδώ δεν υπάρχει έλεγχος! Άσε που στο εξωτερικό υπάρχει ολόκληρο πρόγραμμα ένταξης του αλλοδαπού παιδιού στην τάξη!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι έχω τους δικούς μου λόγους να μη θέλω το σχολείο που πρέπει να πάμε και κοιτάω τρόπους να μην πάω σε αυτό όπως έχουν βρει ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι γονείς πριν από εμένα! Όποιος λοιπόν μπορεί να με βοηθήσει, χωρίς να με κρίνει, καλώς να το κάνει.

 

Είπα ότι δεν υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να γίνει αλλαγή σχολείου.

 

Αν τώρα εσύ (ή όποιος άλλος) θέλετε παράνομο τρόπο...ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να περιλαμβάνεται σε φόρουμ ενημέρωσης γονέων!

Πώς δηλαδή θα καταφέρουν να κάνουν την παρανομία, τη λαμογιά, για να εξασφαλίσουν τον εαυτούλη τους και οι άλλοι....ας πάνε να κουρεύονται!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί υπάρχει πολιτισμός γι' αυτό!!! Εδώ δεν υπάρχει έλεγχος! Άσε που στο εξωτερικό υπάρχει ολόκληρο πρόγραμμα ένταξης του αλλοδαπού παιδιού στην τάξη!

 

Δεν ειναι θεμα πολιτισμου. Δεν σου αφηνουν αλλη επιλογη. Φυσικα οι γονεις μιλαμε στα παιδια μας στην γλωσσα μας. Και το αρνητικο ειναι οτι στο Ελληνικο σχολειο τα παιδια μιλανε μεταξυ τους γαλλικα. Τα παιδια που δεν μιλανε την γλωσσα αναγκαστηκα θα την μαθουν εφοσον το μαθημα γινεται σε συγκεκριμενη γλωσσα. Αλλο αν εμεις οι γονεις δεν μπορουμε να συνενοηθουμε με τους γονεις των συμμαθητων τους.

Εδω τουλαχιστον στο Βελγιο δεν υπαρχει τμημα ενταξης στο νηπιαγωγιο - εκτως αν ενοεις κατι σαν αυτο που παει ο μικρος μου στα 2μιση.

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι δεν υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να γίνει αλλαγή σχολείου.

 

Αν τώρα εσύ (ή όποιος άλλος) θέλετε παράνομο τρόπο...ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να περιλαμβάνεται σε φόρουμ ενημέρωσης γονέων!

Πώς δηλαδή θα καταφέρουν να κάνουν την παρανομία, τη λαμογιά, για να εξασφαλίσουν τον εαυτούλη τους και οι άλλοι....ας πάνε να κουρεύονται!

 

Δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι ... ποτέ δεν είπα οι άλλοι ας πάνε να κουρευτούν. Με διευθύντρια νηπιαγωγείου που μίλησα μου είπε ότι δεν τρωω τη θέση κανενός. Όλα τα παιδάκια που δικαιούνται θα μπουν και μετά αν μας παίρνει θα μπούμε κι εμείς! Το αναφέρεις λίγο σαν να διαπράτουμε το απίστευτο έγκλημα! Σιγά ... ένα στενό πιο κάτω να έβρισκα σπίτι να νοικιάζω θα ήμουν σ' εκείνο το σχολείο.

 

Τεσπα ... εγώ τις πληροφορίες που ήταν να πάρω τις πήρα.

 

Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

"Υποτίθεται" ότι τα παιδιά εμβολιάζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...

Αν, όμως, κάποιοι γιατροί δίνουν βεβαιώσεις ψευδείς.....

 

Συγνώμη, αλλά αν (μακριά από μας) εμένα μου τύχει κάτι τέτοιο και γνωρίζω ότι κόλλησα από παιδάκι στο σχολέιο που μου έφερε χαρτί ότι είναι εμβολιασμένο και όμως νόσησε, θα το πάω παραπέρα το θέμα....και θα πάρει η μπάλα το γιατρό και τους γονείς. Απλά είναι τα πράγματα!

 

(όσο και αν σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου αυτοό που λέω, έχω δικαίωμα να το λέω όπως και έχω δικάιωμα να πράξω όπως θεωρώ σωστότερο)

Μαλλον δε γνωριζεις οτι μπορεις να κολλησεις την ασθενεια και απο εμβολιασμενο παιδι εφοσον ειναι φορεας του ιου...οπως επισης οτι γραφει και στα κουτακια οτι τα εμβολια δεν προσφερουν 100% προστασια... Ενα απο τα ανιψια μου νοσησε απο την ασθενεια, αφου ειχε εμβολιαστει!

Στατιστικα λοιπον κινδυνευεις απο τα εμβολιασμενα παιδια και οχι απο τα ανεμβολιαστα...τα οποια ειναι ελαχιστα υποθετω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι ... ποτέ δεν είπα οι άλλοι ας πάνε να κουρευτούν. Με διευθύντρια νηπιαγωγείου που μίλησα μου είπε ότι δεν τρωω τη θέση κανενός. Όλα τα παιδάκια που δικαιούνται θα μπουν και μετά αν μας παίρνει θα μπούμε κι εμείς!

 

 

 

Σου παραθέτω προηγούμενο μήνυμα μου, που δείχνει πώς μπορείς να "φας" τη θέση κάποιου άλλλου....

 

Και όμως! Μπορεί να φας τη θέση κάποιου προνηπίου.... Μπορεί να φας τη θέση κάποιου παιδιού που ανήκει σε εκείνο το Ν/Γ και οι γονείς για κάποιο λόγο άργησαν να το γράψουν... Μπορεί να φας τη θέση του παιδιού που θά έρθει με μεταγγραφή και ενώ θα μένει απέναντι από το Ν/Γ θα πηγαίνει σε άλλο...

Βλέπεις τα πράγματα είναι πιο σύνθετα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε γνωριζεις οτι μπορεις να κολλησεις την ασθενεια και απο εμβολιασμενο παιδι εφοσον ειναι φορεας του ιου...οπως επισης οτι γραφει και στα κουτακια οτι τα εμβολια δεν προσφερουν 100% προστασια... Ενα απο τα ανιψια μου νοσησε απο την ασθενεια, αφου ειχε εμβολιαστει!

Στατιστικα λοιπον κινδυνευεις απο τα εμβολιασμενα παιδια και οχι απο τα ανεμβολιαστα...τα οποια ειναι ελαχιστα υποθετω.

 

 

Όντως αυτό δεν το γνωρίζω...

 

Υποθέτω, όμως, ότι έχω πολλές περισσότερες πιθανότητες από παιδί που δεν είναι εμβολιασμένο....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Όταν λέμε ότι οι πολύτεκνοι εξαιρούνται από την κλήρωση για το νηπιαγωγείο εννοούμε ΚΑΙ τους τρίτεκνους???

οι τριτεκνοι δεν συγκαταλεγονται στους πολυτεκνους.ερχονται σε 2η μοιρα μετα απο τους πολυτεκνους.ο τριτεκνος θα εχει προταιρεοτητα μετα τους πολυτεκνους και πριν απο τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

οι τριτεκνοι δεν συγκαταλεγονται στους πολυτεκνους.ερχονται σε 2η μοιρα μετα απο τους πολυτεκνους.ο τριτεκνος θα εχει προταιρεοτητα μετα τους πολυτεκνους και πριν απο τους υπολοιπους.

 

άρα αν δεν καλυφτούν οι θέσεις από τους πολύτεκνους θα μπουν οι τρίτεκνοι μετά χωρίς κλήρωση???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...