Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

παει παιδικο ηδη, σημερα το πρωι μιλησα με την νηπιαγωγο του μεγαλου και μου τα μασουσε λιγο.....νομιζω οτι και εκεινη ισως θεωρει οτι ειναι ανωριμος για προνηπιο εμενα πρακτικα ομως θα με βολευε παρα πολυ αφου το δημοτικο (που θα παει φετος ο μεγαλος) συστεγαζεται με το νηπιο και δεν θα χρειαζομαι να κανω διαδρομες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

παει παιδικο ηδη, σημερα το πρωι μιλησα με την νηπιαγωγο του μεγαλου και μου τα μασουσε λιγο.....νομιζω οτι και εκεινη ισως θεωρει οτι ειναι ανωριμος για προνηπιο εμενα πρακτικα ομως θα με βολευε παρα πολυ αφου το δημοτικο (που θα παει φετος ο μεγαλος) συστεγαζεται με το νηπιο και δεν θα χρειαζομαι να κανω διαδρομες...

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι κάποιο παιδάκι που είναι γεννημένο στα τέλη της χρονιάς δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με το σχολείο.

 

Πιθανόν να ζοριστεί λίγο στην αρχή. Αλλά από τη στιγμή που πηγαίνει παιδικό, ήδη γνωρίζει ότι φεύγουμε από το σπίτι και πάμε σε ένα σχολείο, ήδη γνωρίζει να πιάνει ψαλίδι και μαρκαδόρο, ίσως ήδη γνωρίζει να γράφει και το όνομα του (ή μέρος αυτού)....Δηλαδή τι παραπάνω;

 

Το αν θα πάει, όμως, εξαρτάται από τον αριθμό των νηπίων.

 

Επίσης, το ότι είναι μικρός τι σημαίνει; Ότι κάθε χρονιά θα πρέπει να χάνει ένα χρόνο σχολείο; Δηλαδή όταν είναι να πάει πρώτη, τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομουν και εγω......αποφασισα να κανω τα χαρτια ουτως η αλλως και να κανω και μεσω εεταα για παιδικο και αν με παρουν στο προνηπιο καλως αφου υποχρεωτικα θα παει του χρονου......να ρωτησω κατι αλλο...κατι θυμαμαι για οταν υπαρχει παιδι στο δημοτικο με το οποιο συστεγαζεται με το νηπιο οτι γινεται κατι.....ξερεις περαιτερω λεπτομερειες καθολου; σε ευχαριστω για τη βοηθεια by the way

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομουν και εγω......αποφασισα να κανω τα χαρτια ουτως η αλλως και να κανω και μεσω εεταα για παιδικο και αν με παρουν στο προνηπιο καλως αφου υποχρεωτικα θα παει του χρονου......να ρωτησω κατι αλλο...κατι θυμαμαι για οταν υπαρχει παιδι στο δημοτικο με το οποιο συστεγαζεται με το νηπιο οτι γινεται κατι.....ξερεις περαιτερω λεπτομερειες καθολου; σε ευχαριστω για τη βοηθεια by the way

 

 

Ισχύει το παρακάτω:

12. Κατ' εξαίρεση και χωρίς κλήρωση εγγράφονται τα παρακάτω νήπια των δύο ηλικιών:

α) Τα δίδυμα αδέρφια εφόσον έχει κληρωθεί ο ένας από αυτούς.

β) Τα τέκνα πολυτέκνων , αφού ληφθεί υπόψη η παρ. 10 του παρόντος άρθρου.

γ) Τα τέκνα των νηπιαγωγών που διδάσκουν στο νηπιαγωγείο και των άλλων

εκπαιδευτικών που εργάζονται σε συστεγαζόμενα με το νηπιαγωγείο σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι κάποιο παιδάκι που είναι γεννημένο στα τέλη της χρονιάς δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με το σχολείο.

 

Πιθανόν να ζοριστεί λίγο στην αρχή. Αλλά από τη στιγμή που πηγαίνει παιδικό, ήδη γνωρίζει ότι φεύγουμε από το σπίτι και πάμε σε ένα σχολείο, ήδη γνωρίζει να πιάνει ψαλίδι και μαρκαδόρο, ίσως ήδη γνωρίζει να γράφει και το όνομα του (ή μέρος αυτού)....Δηλαδή τι παραπάνω;

 

Το αν θα πάει, όμως, εξαρτάται από τον αριθμό των νηπίων.

 

Επίσης, το ότι είναι μικρός τι σημαίνει; Ότι κάθε χρονιά θα πρέπει να χάνει ένα χρόνο σχολείο; Δηλαδή όταν είναι να πάει πρώτη, τι θα γίνει;

 

 

Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα με τη μικρή μου που έχει γεννηθεί 27Δεκεμβρίου!!! Νομίζω όμως ότι βάσει νόμου πρέπει να πάμε νήπιο τουχρόνου. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις εκτός αν υπάρχει σημαντικός λόγος οπότε περνάει από επιτροπή. Καλά τα λέω ή δεν ισχύει αυτό????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα με τη μικρή μου που έχει γεννηθεί 27Δεκεμβρίου!!! Νομίζω όμως ότι βάσει νόμου πρέπει να πάμε νήπιο τουχρόνου. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις εκτός αν υπάρχει σημαντικός λόγος οπότε περνάει από επιτροπή. Καλά τα λέω ή δεν ισχύει αυτό????

 

'Ολα τα παιδιά που μέχρι 31/12 συμπληρώνουν τα 5 τους χρόνια (σβήνουν 5 κεράκια) υποχρεωτικά πάνε νηπιαγωγείο.

Δεν υπάρχει εξάιρεση στη χρονιά έναρξης του νηπιαγωγείου. Αν υπάρχει λόγος σοβαρός, μετά από αξιολόγηση του παιδιού, μπορεί να επαναλάβει τη φοίτηση. Θα ξεκινήσει, όμως, κανονικά με τα παιδιά της ηλικίας του.

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να δω σε ποιο νηπιαγωγείο ανήκει το παιδί μου??? Υπάρχει κάποιο site?

 

Κοντά στις εγγραφές (τέλη Μαϊου, άρχές Ιουνίου) θα πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ή θα πας στο νηπιαγωγείο που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου και θα ρωτήσεις.

Τα όρια δεν είναι σταθερά, αλλά μπορεί να αλλάζουν κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki να σε ρωτήσω και εγώ κάτι καθότι άσχετη. Η μικρή μου (2,5 σχεδόν τώρα) λογικά απο Σεπτ. θα πάει παιδικό. Τα νήπια απο πότε τα ξεκινάμε; Ισχύουν τα μικρά και μεγάλα νήπια όπως στα χρόνια μας. Δηλαδή στα 4 μικρά νήπια ή παει σκετα νήπια στα 5;;;

 

Ευχαριστωωωωω!

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στις εγγραφές (τέλη Μαϊου, άρχές Ιουνίου) θα πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ή θα πας στο νηπιαγωγείο που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου και θα ρωτήσεις.

Τα όρια δεν είναι σταθερά, αλλά μπορεί να αλλάζουν κάθε χρόνο.

 

κι άμα το σχολείο που υπάγεσαι είναι άθλιο τι κάνεις???

 

Παρεπιπτόντως ξέρει καμία για το νηπιαγωγείο και δημοτικού του Αγ. Γερασίμου στα Ιλίσια τίποτα??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι άμα το σχολείο που υπάγεσαι είναι άθλιο τι κάνεις???

 

Παρεπιπτόντως ξέρει καμία για το νηπιαγωγείο και δημοτικού του Αγ. Γερασίμου στα Ιλίσια τίποτα??

 

Νόμιμα δεν μπορείς να αλλάξεις νηπιαγωγείο (και αργότερα δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο)

Link to comment
Share on other sites

Emmaki να σε ρωτήσω και εγώ κάτι καθότι άσχετη. Η μικρή μου (2,5 σχεδόν τώρα) λογικά απο Σεπτ. θα πάει παιδικό. Τα νήπια απο πότε τα ξεκινάμε; Ισχύουν τα μικρά και μεγάλα νήπια όπως στα χρόνια μας. Δηλαδή στα 4 μικρά νήπια ή παει σκετα νήπια στα 5;;;

 

Ευχαριστωωωωω!

 

Τα παιδά που μέχρι 31/12 του τρέχοντος έτους συμπληρώνουν τα 4 χρόνια τους (σβήνουν 4 κεράκια) πάνε προνήπια (αν υπάρχουν θέσεις γιατί προηγούνται τα νήπια).

Τα παιδιά που μέχρι 31/12 του τρέχοντος έτους συμπληρώνουν τα 5 χρόνια τους (σβήνουν 5 κεράκια) πάνε νήπια (υποχρεωτικά!)

Τα παιδιά που μέχρι 31/12 του τρέχοντοες έτους συμπληρώνουν τα 6 χρόνια τους (σβ'ηνουν 6 κεράκια) πάνε Α Δημοτικού (εκτός αν υπάρχει επανάληψη νηπιαγωγείου, η οποία 1 φορά μπορεί να γίνει με έκθεση συμβούλου και αίτηση γονέα και 2η φορά με χαρτί από ΚΕΔΔΥ)

 

 

Επίσης, δεν υπάρχουν "μικρά" και "μεγάλα" νήπια. Υπάρχει νηπιαγωγείο 2ετές, όπου φοιτούν νήπια και προνήπια (ή νήπια πρώτης και δεύτερης ηλικίας)

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδά που μέχρι 31/12 του τρέχοντος έτους συμπληρώνουν τα 4 χρόνια τους (σβήνουν 4 κεράκια) πάνε προνήπια (αν υπάρχουν θέσεις γιατί προηγούνται τα νήπια).

Τα παιδιά που μέχρι 31/12 του τρέχοντος έτους συμπληρώνουν τα 5 χρόνια τους (σβήνουν 5 κεράκια) πάνε νήπια (υποχρεωτικά!)

Τα παιδιά που μέχρι 31/12 του τρέχοντοες έτους συμπληρώνουν τα 6 χρόνια τους (σβ'ηνουν 6 κεράκια) πάνε Α Δημοτικού (εκτός αν υπάρχει επανάληψη νηπιαγωγείου, η οποία 1 φορά μπορεί να γίνει με έκθεση συμβούλου και αίτηση γονέα και 2η φορά με χαρτί από ΚΕΔΔΥ)

 

 

Επίσης, δεν υπάρχουν "μικρά" και "μεγάλα" νήπια. Υπάρχει νηπιαγωγείο 2ετές, όπου φοιτούν νήπια και προνήπια (ή νήπια πρώτης και δεύτερης ηλικίας)

 

Tέλεια...Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα δεν μπορείς να αλλάξεις νηπιαγωγείο (και αργότερα δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο)

 

αυτό το γνωρίζω ... χαίρω πολύ ... αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κανένα παραθυράκι ...:cool:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό το γνωρίζω ... χαίρω πολύ ... αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κανένα παραθυράκι ...:cool:

 

Εξαραται από τους συνεδέλφους.

Για μένα, κακώς, κάκιστα υπάρχουν παραθυράκια όλων των λογιών!

 

Όσες χρονιές ήμουν σε νηπιαγωγείο, ΠΟΤΕ δεν δέχτηκα παρέμβαση για να κάνω εγγραφή παιδιού!

 

Άλλοι πιθανότατα δέχονται...

 

Βέβαια, για νε κάνεις εγγραφή χρειάζεται κάποιο έγγραφο στο όνομα το δικό σου ή του πατέρα που να αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, συμβόλαιο σπιτιού, εκκαθαριστικό εφορίας....κάτι τέλος πάντων). Αν καταφέρεις να βρεις λογαριασμό από άλλη διεύθυνση, κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα. Είναι νομότυπό. Το θέμα είναι αν είναι ηθικό (για μένα δεν είναι, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ακουσει βεβαια πως αν αργησεις να γραφτεις τοτε αν τα παιδακια ειναι πολλα τα τελευταια που μπορει να μη χωρανε τα στελνουν σε αλλο κοντινο νηπιο. Θα μπορουσες θεωρητικα να πας τη τελευταια μερα νε την ελπιδα να μη "χωρατε" σε αυτο το νηπιο κ να σασ στειλουν αναγκαστικα σε αλλο. αλλα δε ξερεις ουτε αν ο αριθμος θα εχει υπερβει τα παιδακια που χωρανε σαυτο που ανηκετε ουτε αν θ σε στειλουν σε αυτο που θες ( μπορεικι εκεινα χουν υπερβει τον αριθμο κλπ κλπ) η σε στειλουν σε ενα τριτο που τελικα δε θα σε βολευει. Εγω παντως θα το σκεφτομουνα πριν βρω οποιοδηποτε νομιμο η μη παραθυρακι μη μου γυρισει τελικα μπουμερανγκ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει βεβαια πως αν αργησεις να γραφτεις τοτε αν τα παιδακια ειναι πολλα τα τελευταια που μπορει να μη χωρανε τα στελνουν σε αλλο κοντινο νηπιο. Θα μπορουσες θεωρητικα να πας τη τελευταια μερα νε την ελπιδα να μη "χωρατε" σε αυτο το νηπιο κ να σασ στειλουν αναγκαστικα σε αλλο. αλλα δε ξερεις ουτε αν ο αριθμος θα εχει υπερβει τα παιδακια που χωρανε σαυτο που ανηκετε ουτε αν θ σε στειλουν σε αυτο που θες ( μπορεικι εκεινα χουν υπερβει τον αριθμο κλπ κλπ) η σε στειλουν σε ενα τριτο που τελικα δε θα σε βολευει. Εγω παντως θα το σκεφτομουνα πριν βρω οποιοδηποτε νομιμο η μη παραθυρακι μη μου γυρισει τελικα μπουμερανγκ!

 

Αυτό με το λογαριασμό είναι δύσκολο ... Πώς θα βρεις λογαριασμό που να είναι στο όνομά σου από άλλη διεύθυνση?? Ξέρω ότι κάποιοι καταφέρνουν να πάνε σε σχολεία που δεν ανήκουν ... απλά πώς το καταφέρνουν δεν ξέρω ... γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι βρίσκουν όλοι λογαριασμό στο όνομά τους σε άλλο σπίτι που να είναι κοντά στο σχολείο ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Όσες χρονιές ήμουν σε νηπιαγωγείο, ΠΟΤΕ δεν δέχτηκα παρέμβαση για να κάνω εγγραφή παιδιού!

 

Άλλοι πιθανότατα δέχονται...

 

Αν επρόκειτο για το δικό σου παιδί, το ανήψι σου ή το βαφτιστήρι σου πιθανότατα να δεχόσουν!

 

 

Το θέμα είναι αν είναι ηθικό (για μένα δεν είναι, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη)

 

Όχι δεν είναι τελείως ηθικό ... αλλά ούτε και ανήθικο είναι. Δε θα φάω τη θέση κάποιου παιδιού που δικαιούται να πάει εκεί ... ίσως φάω τη θέση κάποιου που έχει μικρότερο μέσο για να πάει εκεί ... (όχι ότι εγώ θα βρω μέσο ... αλλά τέλοσπάντων) - οπότε κι αυτός μη ηθικός είναι ... ;)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το λογαριασμό είναι δύσκολο ... Πώς θα βρεις λογαριασμό που να είναι στο όνομά σου από άλλη διεύθυνση?? Ξέρω ότι κάποιοι καταφέρνουν να πάνε σε σχολεία που δεν ανήκουν ... απλά πώς το καταφέρνουν δεν ξέρω ... γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι βρίσκουν όλοι λογαριασμό στο όνομά τους σε άλλο σπίτι που να είναι κοντά στο σχολείο ...

 

Νομιζω πως κατι κανουν με τα ρολογια της ΔΕΗ και δηλωνουν το δικο τους ονομα (εννοειται σε σπιτι συγγενη ή φιλου), οποτε ο επομενος λογαριασμος ερχεται στη διευθυνση που θελουν. Μετα το ξαναλλαζουν!!!;)

Θυμαμαι που το ειχε κανει μια συμμαθητρια μου πριν δεκαετιες! Τωρα δεν ξερω τι γινεται και πως, αλλα σιγουρα μπορουν να το κανουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι δεν είναι τελείως ηθικό ... αλλά ούτε και ανήθικο είναι. Δε θα φάω τη θέση κάποιου παιδιού που δικαιούται να πάει εκεί ... ίσως φάω τη θέση κάποιου που έχει μικρότερο μέσο για να πάει εκεί ... (όχι ότι εγώ θα βρω μέσο ... αλλά τέλοσπάντων) - οπότε κι αυτός μη ηθικός είναι ... ;)

 

Για μενα δεν ειναι θεμα ηθικης, αλλα καθαρα πρακτικο. Εμεις ας πουμε μενουμε στα ορια δυο δημων. Υπαρχει νηπιαγωγειο το οποιο ειναι ενα δρομο πιο κατω απο το σπιτι μας αλλα ανηκει στον αλλο δημο! Το νηπιαγωγειο στο οποιο θα παμε, ειναι 1 χλμ αποσταση, αναγκαστικα με αυτοκινητο λοιπον.

Περαν αυτου, η νηπιαγωγος που γνωρισα δε μου εκανε καθολου καλη εντυπωση, και εμαθα οτι υπηρξαν πολλα παραπονα απο γονεις. Εμαθα επισης οτι πολλοι κανουν αυτο που αναφερθηκε...πηγαινουν τελευταια μερα για εγγραφη, με την ελπιδα οτι θα τους στειλουν σε αλλο σχολειο!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όχι δεν είναι τελείως ηθικό ... αλλά ούτε και ανήθικο είναι. Δε θα φάω τη θέση κάποιου παιδιού που δικαιούται να πάει εκεί ... ίσως φάω τη θέση κάποιου που έχει μικρότερο μέσο για να πάει εκεί ... (όχι ότι εγώ θα βρω μέσο ... αλλά τέλοσπάντων) - οπότε κι αυτός μη ηθικός είναι ... ;)

 

Και όμως! Μπορεί να φας τη θέση κάποιου προνηπίου.... Μπορεί να φας τη θέση κάποιου παιδιού που ανήκει σε εκείνο το Ν/Γ και οι γονείς για κάποιο λόγο άργησαν να το γράψουν... Μπορεί να φας τη θέση του παιδιού που θά έρθει με μεταγγραφή και ενώ θα μένει απέναντι από το Ν/Γ θα πηγαίνει σε άλλο...

Βλέπεις τα πράγματα είναι πιο σύνθετα.

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος γονιός έχει έννομο συμφέρον (δεν κατάφερε να εγγράψει το δικό του παιδί αν και ανήκε εκεί), μπορεί να κάνει ένσταση! Μπορεί τότε να ζητηθούν επιπλέον χαρτιά...ή και να κινηθεί νομική διαδικασία, γιατί η αίτηση εγγραφής έχει χαρακτ'ήρα υπεύθυνης δήλωσης. Άρα αν δηλώσεις ψεύτικη διαύθυνση, ακόμα και με λογαριασμό στο όνομα σου, μπορεί να σου ξαναζητηθεί λογαριασμός, ή αν αποδειχτεί ότι μένεις αλλού θα έπρεπε να κάνεις μεταγραφή....

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα επισης οτι πολλοι κανουν αυτο που αναφερθηκε...πηγαινουν τελευταια μερα για εγγραφη, με την ελπιδα οτι θα τους στειλουν σε αλλο σχολειο!!!

Μα οντως γινεται σταληθεια; Και τους πετυχαινει; Εχω ακουσει επισης κ για τις ενστασεις αλλα ειναι σπανιο να γινουν νομιζω κανεις δε το ψαχνει τοσο πολυ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το λογαριασμό είναι δύσκολο ... Πώς θα βρεις λογαριασμό που να είναι στο όνομά σου από άλλη διεύθυνση?? Ξέρω ότι κάποιοι καταφέρνουν να πάνε σε σχολεία που δεν ανήκουν ... απλά πώς το καταφέρνουν δεν ξέρω ... γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι βρίσκουν όλοι λογαριασμό στο όνομά τους σε άλλο σπίτι που να είναι κοντά στο σχολείο ...

 

Μα ολα γινονται!!! Μια γνωστη εγραψε το παιδι της σε αλλο δημοτικο πως; Ενας φιλος που εμενε διπλα τος εκανε χαρτι οτι και καλα νοικιαζουν εκει και πηγαν αν καταλαβα καλα συμβολαιο ενοικιαστηριου για αποδειξη διευθυνσης κατοικιας!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μα οντως γινεται σταληθεια; Και τους πετυχαινει; Εχω ακουσει επισης κ για τις ενστασεις αλλα ειναι σπανιο να γινουν νομιζω κανεις δε το ψαχνει τοσο πολυ!

 

Λεπτομερειες δε γνωριζω, το ακουσα απο μια μητερα που συναντησα στο νηπιαγωγειο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ολα γινονται!!! Μια γνωστη εγραψε το παιδι της σε αλλο δημοτικο πως; Ενας φιλος που εμενε διπλα τος εκανε χαρτι οτι και καλα νοικιαζουν εκει και πηγαν αν καταλαβα καλα συμβολαιο ενοικιαστηριου για αποδειξη διευθυνσης κατοικιας!

 

Μην ακούτε τέτοια πράγματα!

Για να πας συμβόλαιο ενοικιαστηρίου, πρέπει αυτό να είναι θεωρημένο από την εφορία.

Αν είναι θεωρημένο από την εφορία, ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πληρώσει φόρο γιατί το ενοίκιο θεωρείται εισόδημα...

Εκτός, αν οι γονείς/'ενοικιαστές" του πληρώσουν τον έξτρα φόρο + το φόρο που θα πληρώσουν για το πραγματικό τους σπίτι

 

Ποιός θα βάλει τόσα χρήματα πό την τσέπη του για να κάνει "εξυπηρέτηση";

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...