Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραυματισμός στο διάλειμα


Recommended Posts

Έχεις πάρει πολλές από δαύτες στον ιδιωτικό τομέα??

Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δικαιούνται 4 μέρες γονική άδεια το χρόνο από Σεπτέμβριο μέχρι Ιούνιο.

Ζητάς χαρτί από το σχολείο και το προσκομίζεις στην δουλειά σου για να χρεωθεί σαν γονική και όχι σαν κανονική (τουλάχιστον το δικό μας λογιστήριο αυτή την διαδικασία ακολουθεί)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 12 δημοσιεύσεις

  • mama

    mama 11 δημοσιεύσεις

  • katerinak

    katerinak 11 δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 10 δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Έχεις πάρει πολλές από δαύτες στον ιδιωτικό τομέα??

Φυσικά και να πάει το παιδάκι στη γιορτή αλλά γιατί να μη γίνει μετά και μάθημα για να μείνει μέχρι να τελειώσει το ωράριο? Ή να κάνουν άλλες δραστηριότητες?

Αλλά αν γινόταν αυτό δε θα ήταν το ιδανικό επάγγελμα ο "δάσκαλος"!!

 

Yeap έχω πάρει.

 

Όταν πήγαινες σχολείο και κάνατε γιορτή θα σου άρεσε μετά να μείνεις στο σχολείο ή στη γιορτή να μην είναι οι γονείς σου; Εγώ που τα έζησα και τα δύο μπορώ να σου πω ότι ακόμα το έχω το παράπονο.

 

Οι γιορτές στα σχολεία δεν γίνονται για να γλιτώσει ο δάσκαλος ο οποίος τρέχει για να μάθει στο παιδί γιατί γίνεται η γιορτή, ποιηματάκια, τραγουδάκια, θεατρικά, χορευτικά κ.λπ. Γίνονται για να μάθει το παιδί ΤΙ γιορτάζουμε και να το δείξει με χαρά στους γονείς του. Είναι πολύ σημαντικό για το ίδιο το παιδί ως διαδικασία.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι ότι τα σχολεία δεν είναι χώρος φύλαξης αλλά χώρος εκπαίδευσης. Δεν στέλνουμε το παιδί στο σχολείο για να το παρκάρουμε. Στη διαδικασία της εκπαίδευσής του ΔΕΝ δικαιούμαστε να απέχουμε! Πολλώ μάλλον δε να κατηγορούμε τους άλλους για την αδυναμία της συμμετοχής μας! Δεν φταίνε οι δάσκαλοι ή το σχολείο αν ο εργοδότης σου είναι κάφρος! Και σίγουρα δεν φταίει το παιδί.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οι γονικες άδειες ειναι 4 ανα παιδι. Εαν εχεις παιδι σε δημοτικο, χρειαζεσαι τουλαχιστον:

- 1 για τον Αγιασμο

- 1 για την 1η ενημερωση απο το δασκαλο

- 2 για τα 2 τριμηνα

Πανε οι 4....

Δεν χρειάζεσαι και για τις μηνιαίες ενημερωσεις απο το δασκαλο?

Δεν θα παρεις γονικη την τελευταια μερα των ενδεικτικων?

Αρα πώς ακριβως περισσευει μερα για να παρεις και στις γιορτες??

 

Εγω μπορω ενδεχομενως να κανονισω να προσεξει το παιδι η γιαγια του, πχ, τη μερα της γιορτης, αλλα αλλο ειναι να της παω το παιδι σπιτι της απο το πρωι και αλλο να την υποχρεωσω να ερθει σχολειο απ΄οπου μενει και να μεινει στη γιορτη και μετα να παρει το παιδι σπιτι της...Κοσμος που δεν εχει γιαγια/παππου να το προσεξει, παιρνει το παιδι στη δουλεια - και προφανως δεν μπορει να παει στη δουλεια του μετα τη γιορτη ουτε να πηγαινοερχεται...

Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα.....Μην το βλεπετε κρινοντας απο το νηπιο οπου δεν εχετε μηνιαιες ενημερωσεις κλπ...

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι το προβλημα με το δασκαλο!πειτε στο υπουργειο να καταργησουν την γιορτη να τελειωνουμε

Να ρωτησω κατι (αν και ισως θα'πρπε να το συζητησουμε σε άλλο topic)?

 

Αν γινει γιορτη και μετα μαθημα, το παιδι δεν θα καταλαβει τη σημασια της ημερας που γιορταζουμε?

Πρεπει δηλαδη να παρακολουθησει μια 40πλεπτη γιορτη και μετα να παει σπιτι για να καταλαβει το νοημα της 17ης Νοεμβρη?

 

Επισης: Οι 4 γονικες ειναι για ενημερωση σχολικής επίδοσης - και στο Δημοτικο πραγματικα χρειάζονται τόσες.

Τωρα, αν στις γιορτες το σχολειο δεν λειτουργει κανονικα, αυτο δεν ξερω κατα πόσο οριζεται και προβλεπεται απο το νομο ή αν ετσι ερμηνευτηκε και καθιερωθηκε...

Επεξεργάστηκαν by mama
typo
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι (αν και ισως θα'πρπε να το συζητησουμε σε άλλο topic)?

 

Αν γινει γιορτη και μετα μαθημα, το παιδι δεν θα καταλαβει τη σημασια της ημερας που γιορταζουμε?

Πρεπει δηλαδη να παρακολουθησει μια 40πλεπτη γιορτη και μετα να παει σπιτι για να καταλαβει το νοημα της 17ης Νοεμβρη?

 

Επισης: Οι 4 γονικες ειναι για ενημερωση σχολικής επίδοσης - και στο Δημοτικο πραγματικα χρειάζονται τόσες.

Τωρα, αν στις γιορτες το σχολειο δεν λειτουργει κανονικα, αυτο δεν ξερω κατα πόσο οριζεται και προβλεπεται απο το νομο ή αν ετσι ερμηνευτηκε και καθιερωθηκε...

 

 

ειανι απο το υπουργειο το προγραμμα κ οχι απο τα σχολεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειανι απο το υπουργειο το προγραμμα κ οχι απο τα σχολεια

Το Προεδ.Διάταγμα λεει οτι 27/8 και 25/3 γινεται εορτασμος στη διαρκεια του πρωινου ωραριου, ΔΕΝ λεει οτι δεν γινεται μάθημα μετα (ενω για 17/11 το αναφερει ξεκαθαρα).

 

Το Υπουργειο - οχι με Υπουργικη αποφαση, νομο κλπ, αλλα με εγκυκλιο καποιου προισταμενου θεωρει οτι αυτο εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια ήμουν σε ένα νηπιαγωγείο κλασσικό, δηλαδή μέχρι τις 12:15 (ναι έχω γυρίσει σε πολλά σχολέια ανά την Ελλάδα, μέχρι να καταλήξω εδώ που είμαι τώρα :D ).

Ήταν ένα κτήριο σχετικά καινούριο, 15 ετών. Μια μέρα, ευτυχώς αφού είχαν φύγει τα παιδιά και εγώ, έπεσε ένα μεγάλο κομμάτι από το ταβάνι (όχι απλά σοβάς) ακριβώς πάνω από την πόρτα!

Το είδα την επόμενη μέρα που πήγα να ανοίξω το σχολέιο. Αμέσως, προσπάθησα να απικοινωνήσω με τον προϊστάμενο της α/βάθμιας για να ενημερώσω και να ζητήσω να μέινει κλειστό το σχολέιο, καθώς υπήρχαν και άλλα κομμάτια που φαινόταν έτοιμα να πέσουν, και ίσως και κομμάτια που δεν φαινόταν (μηχανικός δεν είμαι). Στο γραφείο πρωί πρωί φυσικά δεν απατντόύσε κανένας. Στο μεταξύ οι γονέις ερχόταν και έπρεπε να πάρω μια απόφαση. Ο καιρός ήταν βροχερός. Οπότε, αποφάσισα, με δική μου ευθύνη (ναι ήμουν παράνομη) να μείνει μλειστό το σχολέιο, με΄χρι να λυθεί το πρόβλημα (επικοινωνούσα και με το δήμο, αλλά ούτε και εκεί σήκωναν τηλέφωνο).

Οι γονείς, που οι περισσότεροι δεν δούλευαν, μόνο που δεν με πλάκωσαν στο ξύλο! Επέμεναν να κρατήσω τα παιδιά μέσα στην αίθουσα! Όσο για το ταβάνι, μου έλεγαν να απαγορεύω στα παιδιά να πηγαίνουν στα επικίνδυνα σημεία! Έπρεπε δηλαδή εγώ να έιμαι δασκάλα (να κάνω το μάθημα μου), πολιτικός μηχανικός (να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή ποιό κομμάτι της αίθουσας είναι ασφαλές) και τιραμόλα/τρελή που φωνάζει (για να μην πάνε τα παιδιά στα σημεία που ήταν επικίνδυνα)!

Φυσικά και αυτό δεν έγινε. Με ευθύνη δική μου (το ξαναλέω και ήμουν και παράνομη γιατί μόνο ο προϊστάμενος μπορεί να δώσει τέτοια εντολή) το σχολέιο έμεινε κλειστό.

Οι γονέις, αντί να νοιαστούν για την ασφάλεια των παιδιών τους ( το πρώτο κομμάτι που έπεσε το ζίγισα μπροστά τους και ήταν 3,5 κιλά!) και να τράξουν στο δήμο και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ να επιδιορθωθεί το σχολείο και να δωθεί κάποιο πιστοποιητικό καταλληλότητας, απλά έκαναν μια καταγγελία/αναφορά εναντίον μου, όπου υποστήριζαν κατά λέξη "Η κυρία Ε. αυτό που θέλει είναι να παραμένει κλειστό το σχολέιο για δήθεν θέματα ασφάλειας, και την ίδια στιγμή να πληρώνεται από το ελληνικό δημόσιο"!!!!!

 

Πείτε μου, αν εγώ έλεγα, ΟΚ, να μείνουν τα παιδιά στο σχολείο, και έπεφτε ένα κομμάτι πάνω σε κάποιο παιδί, οι γονείς τι θα έκαναν μετά; Εγώ πώς θα αντιμετωπιζόμουν;

Οι γονείς έχετε στα χέρια σας τεράστια δύναμη, την οποία πρέπει, σε συνεργασία με το σχολέιο, και έχοντας στο μυαλό το καλό των παιδιών μας (γιατί είναι και παιδιά μας), να χρησιμοποιήσετε, να εκμεταλλευτείτε! Οι εκπαιδευτικοί είναι εκεί όχι για να κάθονται, αλλά για να διδάσκουν τα παιδιά. Και πιστέψτε με, οι περισσότεροι έχουμε όρεξη για δουλειά και αυτή τη δουλειά την κάνουμε όσο καλύτερα μπορούμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί πόσοι γονείς δεν φέρνουν τα παιδιά τους στις σχολικές Γιορτές επειδή δεν μπορούν να τα πάρουν πίσω στη 1 ώρα;;; Οταν δουλεύουν και οι 2, είτε πρέπει ένας από τους 2 να πάρει άδεια (ακόμα μια μέρα.....) είτε να βρει άνθρωπο που θα παει το παιδί στο σχολείο στις 8:30 ή και αργότερα ακόμα (αφού συχνά οι Γιορτές ξεκινούν αργότερα από το κανονικό ωράριο) και να το πάρει μια με μιάμιση ώρα μετά.

Όποιος μου πει ότι αυτό γίνεται εύκολα, είναι απλώς εκτός πραγματικότητας....

 

δεν αναφερθηκα σε αυτες τις μανες γιατι αν διαβασεις το ποστ μου εγραψα οτι στις 11 ηταν στην πλατεια και επιναν καφε..και επειδη ζω σε χωριο ξερω οτι δεν εργαζονται..

σε αυτες αναφερθηκΑ και παλι δεν τις κατηγορησα ΑΛΛΑ ειπα οτι εχουμε μεγαλες ευθυνες και οτι δεν πρεπει να τ ααπαιτουμε ολα απο τους αλλους.....

και σε πληροφορω οτι ειμαι ΕΝΤΟς πραγματικοτητας γιατι ξυπναω απο τις 5 το πρωι κανω 70 χιλ για να παω στη δουλεια μου και γυρναω στις 5.30 το απογευμα κουρελι απο κουραση και ταξιδευω αλλα 20 χιλ για να παω το παιδι κολυμβητηριο ,αγγλικα και ζωγραφικη συν ενα 6μηνο που σερνω μαζι μου..μετα μπανιο και μαγειρεμα ως τις 1 το πρωι και τουμπαλι ξανα απο την αρχη!!!!!

ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΙΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς έχετε στα χέρια σας τεράστια δύναμη, την οποία πρέπει, σε συνεργασία με το σχολέιο, και έχοντας στο μυαλό το καλό των παιδιών μας (γιατί είναι και παιδιά μας), να χρησιμοποιήσετε, να εκμεταλλευτείτε! Οι εκπαιδευτικοί είναι εκεί όχι για να κάθονται, αλλά για να διδάσκουν τα παιδιά. Και πιστέψτε με, οι περισσότεροι έχουμε όρεξη για δουλειά και αυτή τη δουλειά την κάνουμε όσο καλύτερα μπορούμε!!!!!!

Εχεις απόλυτο δίκιο!!!

Πολλές φορες όμως οι γονεις και εκπαιδευτικοι που προσπαθουν για το καλυτερο εμποδιζονται απο γονεις και εκπαιδευτικους αδιάφορους...που μπορει να ειναι μειοψηφια αλλα δυστυχως καταφερνουν να υπερισχυουν και να ακουγεται η άποψή τους περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχεις πάρει πολλές από δαύτες στον ιδιωτικό τομέα??

Φυσικά και να πάει το παιδάκι στη γιορτή αλλά γιατί να μη γίνει μετά και μάθημα για να μείνει μέχρι να τελειώσει το ωράριο? Ή να κάνουν άλλες δραστηριότητες?

Αλλά αν γινόταν αυτό δε θα ήταν το ιδανικό επάγγελμα ο "δάσκαλος"!!

Οι γιορτές απαιτούν τόσο μεγάλη προετοιμασία και κόπο για τον εκπαιδευτικό και ειδικά για τον νηπιαγωγό που τα κάνει όλα, που θα ήταν ευκολότερο για αυτόν αν δεν υπήρχαν. Είναι ντροπή να λέγεται ότι γίνονται οι γιορτές για να κάθεται ο εκπαιδευτικός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@demi, κι εγω δεν αναφερθηκα σε εκεινες που δεν δουλευουν και δεν πατανε στις γιορτες....Μιλησα για εκεινες που δουλευουν αλλά δεν μπορουν να παρουν αδεια.

Δεν ειναι η πρωτη χρονια που το αντιμετωπιζω το θεμα - με 2 παιδια στο δημοτικο και με δουλεια μακρια απο το σπιτι, με υπερωριες, αγρια ωραρια κλπ κλπ - και εχει χρειαστει ολα αυτα τα χρονια τρελλή οργάνωση και τρέξιμο για να καταφερω να πηγαινουν τα παιδια στις γιορτες...

Link to comment
Share on other sites

@demi, κι εγω δεν αναφερθηκα σε εκεινες που δεν δουλευουν και δεν πατανε στις γιορτες....Μιλησα για εκεινες που δουλευουν αλλά δεν μπορουν να παρουν αδεια.

Δεν ειναι η πρωτη χρονια που το αντιμετωπιζω το θεμα - με 2 παιδια στο δημοτικο και με δουλεια μακρια απο το σπιτι, με υπερωριες, αγρια ωραρια κλπ κλπ - και εχει χρειαστει ολα αυτα τα χρονια τρελλή οργάνωση και τρέξιμο για να καταφερω να πηγαινουν τα παιδια στις γιορτες...

 

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ...απολυτα ..και τις τυψεις που τις πας?

εγω συνεχεια αναρωτιεμαι ..τι ειδους μανα ειμαι που σε ολα ειμαι λιγη?

λιγη στα παιδια μου,λιγη στην δουλεια μου γιατι οταν παει 4.00 καθομαι στα καρφια,λιγη νοικοκυρα γιατι δεν προλαβαινω ?

σε ολα ειμαι λιγη..

Link to comment
Share on other sites

οι γονικές στο Δημόσιο είναι 4, + 1 για κάθε παιδί αν είναι στην ίδια βαθμίδα δηλαδή 5 για 2 παιδιά στην ίδια βαθμίδα και όχι 8.

Επίσης οι γονικές δίνονται μόνο για την υποχρεωτική εκπαίδευση, δεν δίνονται για τα προνήπια.

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι το προβλημα με το δασκαλο!πειτε στο υπουργειο να καταργησουν την γιορτη να τελειωνουμε

 

Μωρέ εμείς να το πούμε...

οι εκπαιδευτικοί είσαι σίγουρη ότι δε θα κατεβούνε όλοι μαζί ξανά σε απεργίες??

Πάντως γνώμη μου είναι να γίνεται μια ωρίτσα η γιορτή εκτός ωραρίου εκπαίδευσης και δη απόγευμα για να μπορούν να πηγαίνουν όλοι οι γονείς και αυτοί που εργάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Yeap έχω πάρει.

 

Είσαι από τις ελάχιστες αν όχι η μοναδική που γνωρίζω

 

Όταν πήγαινες σχολείο και κάνατε γιορτή θα σου άρεσε μετά να μείνεις στο σχολείο ή στη γιορτή να μην είναι οι γονείς σου; Εγώ που τα έζησα και τα δύο μπορώ να σου πω ότι ακόμα το έχω το παράπονο.

 

Το δεύτερο το έζησα και εγώ με εργαζόμενους γονείς...τι να κάνουμε όμως?

 

Οι γιορτές στα σχολεία δεν γίνονται για να γλιτώσει ο δάσκαλος ο οποίος τρέχει για να μάθει στο παιδί γιατί γίνεται η γιορτή, ποιηματάκια, τραγουδάκια, θεατρικά, χορευτικά κ.λπ. Γίνονται για να μάθει το παιδί ΤΙ γιορτάζουμε και να το δείξει με χαρά στους γονείς του. Είναι πολύ σημαντικό για το ίδιο το παιδί ως διαδικασία.

 

Το τι γιορτάζουμε και γιατί μπορεί το παιδί να το μαθαίνει και κατά τη διδασκαλία όχι μόνο την ώρα της γιορτής.

Τα τραγουδάκια και τα ποιηματάκια επίσης τα μαθαίνει την ώρα της διδασκαλίας απλά τη συγκεκριμένη μέρα δεν γίνεται μάθημα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι ότι τα σχολεία δεν είναι χώρος φύλαξης αλλά χώρος εκπαίδευσης. Δεν στέλνουμε το παιδί στο σχολείο για να το παρκάρουμε.

 

Το να πρέπει να εργαστώ τις ώρες που το παιδί μου θεωρητικά έχει μάθημα προσωπικά δε το βρίσκω parking... αλλά ανάγκη.

 

 

Στη διαδικασία της εκπαίδευσής του ΔΕΝ δικαιούμαστε να απέχουμε!

 

Ελπίζω να μη βρεθείς ποτέ στη δυσάρεστη θέση να μην σου δώσουν άδεια να πας στη γιορτή του παιδιού σου.

 

Πολλώ μάλλον δε να κατηγορούμε τους άλλους για την αδυναμία της συμμετοχής μας! Δεν φταίνε οι δάσκαλοι ή το σχολείο αν ο εργοδότης σου είναι κάφρος! Και σίγουρα δεν φταίει το παιδί.

 

Αυτά θα τα αφήσω ασχολίαστα...ο νοών νοείτω!

......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ εμείς να το πούμε...

οι εκπαιδευτικοί είσαι σίγουρη ότι δε θα κατεβούνε όλοι μαζί ξανά σε απεργίες??

Πάντως γνώμη μου είναι να γίνεται μια ωρίτσα η γιορτή εκτός ωραρίου εκπαίδευσης και δη απόγευμα για να μπορούν να πηγαίνουν όλοι οι γονείς και αυτοί που εργάζονται!

 

Off topic #1:

Πας στοίχημα πως... ούτε τότε θα δεις συμμετοχή γονιών..? :(

 

Σε μουσικό σχολείο (γυμνάσιο-λύκειο)... που όλη τη χρονιά τα παιδιά έχουν ρίξει τρομερή δουλειά για να προετοιμάσουν την τελική τους συναυλία και η οποία πραγματοποιείται απόγευμα καλοκαιριού (νωρίς το βράδυ δηλαδή). Οι περισσότεροι διδάσκοντες βρίσκονται εκεί (ακόμα και άσχετων ειδικοτήτων) ενώ απουσιάζει το μεγαλύτερο μέρος των γονιών!

Ειλικρινά δεν το περίμενα αυτό! Άντε να ήταν από τα 150 (περίπου) παιδιά... τα 10 που είχαν έναν από τους δύο γονείς εκεί !! Οι περισσότεροι γονείς, έρχονταν με τα αυτοκίνητα, τα άφηναν κι έφευγαν όπως π.χ. όταν τα πάνε φροντιστήριο.

 

 

Off topic #2:

Για τους εκπαιδευτικούς... βάρος είναι οι γιορτές. Γιατί έχουν πρόσθετες αρμοδιότητες, που δεν εμπίπτουν στα άμεσα εκπαιδευτικά καθήκοντα του αντικειμένου τους. Επίσης υπάρχει αναστάτωση για τις πρόβες (που πάλι δυσκολεύουν και τους υπόλοιπους καθηγητές -ακόμα κι αν δε συμμετέχουν ενεργά στη γιορτή). Και γενικά... στις συζητήσεις με τους συναδέλφους... θα προτιμούσαμε να κάναμε μάθημα αντί τη "βαβούρα της γιορτής".

 

Αυτά από τη δική μου σκοπιά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το Προεδ.Διάταγμα λεει οτι 27/8 και 25/3 γινεται εορτασμος στη διαρκεια του πρωινου ωραριου, ΔΕΝ λεει οτι δεν γινεται μάθημα μετα (ενω για 17/11 το αναφερει ξεκαθαρα).

 

Το Υπουργειο - οχι με Υπουργικη αποφαση, νομο κλπ, αλλα με εγκυκλιο καποιου προισταμενου θεωρει οτι αυτο εννοειται...

 

κ γαι τη χριστουγεννιατικη γιορτη δεν λεει πουθενα να γινει κλειστη η ανοιχτη η απογευμα για να ρθουν οι γονεις.θα μπορουσε ανετα να μη γινει η να γινει πρωι κ κλειστη

Link to comment
Share on other sites

 

δεν αναφερθηκα σε αυτες τις μανες γιατι αν διαβασεις το ποστ μου εγραψα οτι στις 11 ηταν στην πλατεια και επιναν καφε..και επειδη ζω σε χωριο ξερω οτι δεν εργαζονται..

σε αυτες αναφερθηκΑ και παλι δεν τις κατηγορησα ΑΛΛΑ ειπα οτι εχουμε μεγαλες ευθυνες και οτι δεν πρεπει να τ ααπαιτουμε ολα απο τους αλλους.....

και σε πληροφορω οτι ειμαι ΕΝΤΟς πραγματικοτητας γιατι ξυπναω απο τις 5 το πρωι κανω 70 χιλ για να παω στη δουλεια μου και γυρναω στις 5.30 το απογευμα κουρελι απο κουραση και ταξιδευω αλλα 20 χιλ για να παω το παιδι κολυμβητηριο ,αγγλικα και ζωγραφικη συν ενα 6μηνο που σερνω μαζι μου..μετα μπανιο και μαγειρεμα ως τις 1 το πρωι και τουμπαλι ξανα απο την αρχη!!!!!

ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΙΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ!!!!

 

απο αλλο ατομο ηταν η παραθεση!!διευκρινηση!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εμείς να το πούμε...

οι εκπαιδευτικοί είσαι σίγουρη ότι δε θα κατεβούνε όλοι μαζί ξανά σε απεργίες??

Πάντως γνώμη μου είναι να γίνεται μια ωρίτσα η γιορτή εκτός ωραρίου εκπαίδευσης και δη απόγευμα για να μπορούν να πηγαίνουν όλοι οι γονείς και αυτοί που εργάζονται!

 

τα χριστ κ το καλοκ αυτο κανουμε.ομως ειναι παρανομο παλι,δεν ειτρεπεται.κ το κανουμε για να το απολαυσουν οι γονεις

Link to comment
Share on other sites

κ γαι τη χριστουγεννιατικη γιορτη δεν λεει πουθενα να γινει κλειστη η ανοιχτη η απογευμα για να ρθουν οι γονεις.θα μπορουσε ανετα να μη γινει η να γινει πρωι κ κλειστη

 

Aρα τελικά τις γιορτες δεν τις κάνετε για τα παιδιά όπως ισχυρίζεστε πιο πάνω, αλλά γιατί το λεεί το υπουργείο.

 

Και μας κανετε και χάρη που προσφέρετε στα παιδιά μας χριστουγεννιάτικη γιορτή η οποία αν είναι και απογευματινή για να την δούμε και εμείς ακόμα μεγαλύτερη η χάρη.

 

Σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Aρα τελικά τις γιορτες δεν τις κάνετε για τα παιδιά όπως ισχυρίζεστε πιο πάνω, αλλά γιατί το λεεί το υπουργείο.

 

Και μας κανετε και χάρη που προσφέρετε στα παιδιά μας χριστουγεννιάτικη γιορτή η οποία αν είναι και απογευματινή για να την δούμε και εμείς ακόμα μεγαλύτερη η χάρη.

 

Σωστά κατάλαβα?

 

 

ΔΕΝ καταλαβες.. κανουμε τις γιορτες παρολο που δεν ειναι υποχρεωτικες,δηλ χριστ κ καλοκαιρι.τις κανουμε κ απογευμα για να δουν οι γονεις παρολο που ειναι παρανομο.

αυτο ειπα.το καταλαβες τωρα;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ καταλαβες.. κανουμε τις γιορτες παρολο που δεν ειναι υποχρεωτικες,δηλ χριστ κ καλοκαιρι.τις κανουμε κ απογευμα για να δουν οι γονεις παρολο που ειναι παρανομο.

αυτο ειπα.το καταλαβες τωρα;

 

Ε τότε γιατί δεν παρανομείτε και τις ημέρες των εορτών να κάνουν τα παιδιά κανονικό μάθημα?

 

Να καταλάβω και εγώ.

 

τέλος πάντων απλά δεν μου αρέσει το στίλ του δήθε παρανομούμε για χάρη σας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην ακουω ηλι8ιοτητες τωρα,ειναι παρανομο....ακου εκει!παρανομο ειναι να σε βαζουν η διευθυντες η οι ιδιοκτητες να πιεζεις τα παιδια να βγαλεις μια τελεια γιορτη!συγγνωμη αν ακουστει καπως αυτο που 8α πω αλλα σαν εκπαιδευτικος στις γιορτες ΔΕΝ με απασχολουν ΚΑΘΟΛΟΥ οι γονεις!δεν με νοιαζει αν τουσ αρεσει δεν με νοιαζει αν ευχαριστηθηκαν δεν με νοιαζει αν τους αρεσε ο ρολος του παιδιου τουσ!το μονο που 8ελουν καποιοι ειναι να εχουυν εναν τελειο ρολο του παιδιου τουσ σε μια camera!ρωτησε κανεισ τα παιδια αν μπορουν να μα8ουν ποιηματα η ρολους?ξερετε ολοι οι γονεις οτι τα παιδια σας μπορει να παιρνουν τιμωριες για να τα πουν καλα?σημασια εχει να γινει κατι για να χαρουν τα παιδια και να χαιρονται τα Χριστουγεννα!αλλα πως απο το ατυχημα πηγαμε σε γιορτες?:roll:

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε γιατί δεν παρανομείτε και τις ημέρες των εορτών να κάνουν τα παιδιά κανονικό μάθημα?

 

Να καταλάβω και εγώ.

 

τέλος πάντων απλά δεν μου αρέσει το στίλ του δήθε παρανομούμε για χάρη σας.

 

δεν υπαρχει κανενα δηθεν παρανομουμε.σου εξηγησα τι γινεται οσον αφορα το τυπικο του θεματος.γιατι τοση συγχιση;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην ακουω ηλι8ιοτητες τωρα,ειναι παρανομο....:

 

ξαναλεω οτι ειναι παρανομο να ανοιγουμε το σχολειο απογευμα για να κανουμε γιορτη.αλλο αν το κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...