Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να σταματήσω το άλεσμα;;;


Recommended Posts

xrysalis μπράβο σας! Καλές μάσες!! :D
:D:D:D Ευχαριστούμε!!!
Τώρα θα φάμε κρεατάκι, μάσα καλά-καλά και ΚΑΤΑΠΙΕ!!!" Μόνο που το κατάπιε συνήθως δεν πιάνει... :roll:
Αυτό το λέω κι εγώ!! αλλά όντως... το κατάπιε δεν πιάνει πάντα! :lol: Η χειρότερή μου είναι όταν ζητά το κουτάλι να φάει μόνος του! δε λέω.. το στόχο τον πετυχαίνει... δεν έχουμε δράματα... απλά έτσι καταλήγει να βαριέται ποιό ευκολα και να τρώει πολύ λιγότερη ποσότητα....

Θα δείξει πως θα πάμε από δω και μπρος!

όσο για τις γευστικές προτιμήσεις... μέχρι εδώ καλά τα πήγαμε! για να δούμε τωρα!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η μπουμπού μου είνα 15 1/2 μηνών και ακομη τρώει αλεσμένα. Αργησε πολύ να βγάλει δοντάκια. Τώρα έβγαλε το τρίτο και ετοιμάζεται το τέταρτο. Της δίνω συνέχεια διάφορα στο χέρι, μάλιστα η ίδια το θέλει συνέχεια αλλά δεν τα τρώει. Τα γλύφει, τα μουλιάζει και μετά τα βγάζει. Οπότε ακόμη τρώει αλεσμένα. Δεν ήταν ποτε του φαγητού. Ετργε ελλάμε τα; ζόρια. Το καλοκαίρι που ήταν στη θάλασσα έτρωγε με ευκιλία θα έλεγα. Τα φρούτα με τη μία ακόμη και το γιαουρτάκι της. Ελεγε και μαμ μαμ συνεχώς. Από τότε που γυρίσαμε αρχισαμε πάλι τα δύσκολα. Τρώει με το ζόρι τα πάντα.

Αρα δύο είναι οι ερωτήσεις μου. Για να αρχισει τα μη αλεσμένα πρέπει να έχει δόντια; Διαβάζω παραπάνω πως τα καταφέρνετε.

Και είναι φυσιολογικό να μη τρωει για ένα διάστημα;;

Link to comment
Share on other sites

προχθες εδωσα καροτακι βρασμενο στη μικρη μου, μακαρονακι και γενικοτερα οποτε τρωμε μου τραβαει το χερι για να φαει κ αυτη κανενα μεζε :lol::lol::lol: ομως η μαμα μου μου ειπε οτι ειδε στα κακακια της κομματακια πορτοκαλι (το καροτο)! επισης μου εκανε και εμετο! :shock: λετε ολα αυτα να εγιναν επειδη της εδωσα μη αλεσμενη τροφη? να σας πω οτι εχουμε 4 δοντακια και οτι το μασουλαμε το φαγητο...δε το καταπινουμε

Link to comment
Share on other sites

sofia_nefeli μη φρικάρεις! τόσο καιρό που του έδινα αλεσμένα ξέρεις πόσες φορές είχα δει καρότο;;;; μάλιστα μερικές τρόμαξα! νόμιζα πως είναι αιματάκι!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερή μου είναι όταν ζητά το κουτάλι να φάει μόνος του! δε λέω.. το στόχο τον πετυχαίνει... δεν έχουμε δράματα... απλά έτσι καταλήγει να βαριέται ποιό ευκολα και να τρώει πολύ λιγότερη ποσότητα....

Θα δείξει πως θα πάμε από δω και μπρος!

όσο για τις γευστικές προτιμήσεις... μέχρι εδώ καλά τα πήγαμε! για να δούμε τωρα!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Ένα κουτάλι αυτός, ένα κουτάλι εσύ και δίνεις κι εσύ ενδιαμέσως καμιά μπουκιά :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα κουτάλι αυτός, ένα κουτάλι εσύ και δίνεις κι εσύ ενδιαμέσως καμιά μπουκιά :wink:
Να σου πω... αυτό θα κάνω! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κομματακια απο φαγητο οπως καροτο, ντοματα, φακες και αλλα ειναι φυσιολογικο να βρισκετε στα κακα τους . Οσο και να τα μασανε θα τα βρισκετε ολοκληρα και δεν υπαρχει λογο ανησυχιας. Εχει να κανει με το πεπτικο συστημα του μωρου που ακομα δεν ειναι ωριμο. Εμεις ειμαστε 22 μηνων και ακομα καμια φορα βρισκω κομματακια.

 

Οσο για τα μικρα κομματια του ψωμιου που ανεφερα στην προηγουμενη σελδα ειναι προτιμοτερο να τα κοβουμε ετσι για να αποφευχθει πνιγμος.

Το κοβουμε τοσο οσο θα το εκοβε και το παιδι με το στομα του. Οσο μικρο και να ειναι θα το μασησει αν εχει συνηθισει να μασαει. Ακομα και δοντια να μην εχει τα μωρα πρωτα μασανε με τα ουλα και αργοτερα οταν βγουν τα δοντια μασανε με αυτα.

 

sofia_nefeli δεν νομιζω οτι ο εμετος της μικρης σου προηλθε απο την μη αλεσμενη τροφη. Εδω εμεις τρωμε μη αλεσμενα εδω και μηνες και προχθες μου αναγουλιασε καποιες μπουκιες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

Εδώ και κανά μήνα περίπου τα μωρά μου αποφάσισαν να μην τρώνε πλέον τα αλεσμένα. Κυρίως η μικρή η οποία ήταν υπόδειγμα ταΐσματος, μου έκανε νερά για μερικές μέρες και κατάλαβα ότι αυτό έφταιγε! Ήθελε κανονικό φαγητό, μη αλεσμένο! Έτσι πήρε η μπάλα και τον μικρό μου!

Το πρόβλημα μου είναι ότι ΔΕΝ θέλουν να τους ταΐζω. Θέλουν να τρώνε ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ! Στην περίπτωση δε που έχω κι εγώ κουτάλι ή πιρούνι γίνεται μάχη για το ποιος θα μου το πάρει! Έτσι καταλήγουμε να έχουν από δύο ο καθένας! Για να το αποφύγω αυτό δεν χρησιμοποιώ τίποτα αλλά τους βοηθάω με τα δικά τους. Όταν φυσικά κουραστούν από την προσπάθεια καταλήγουν στον προϊστορικό τρόπο του... χεριού! Ενώ στην αρχή ήμουν κάθετη και δεν τα άφηνα, τώρα δεν βλέπω άλλη λύση και τα αφήνω. Βοηθάω κι εγώ μπας και τελειώσουμε! Υπάρχει δε και το άλλο θέμα του παιχνιδιού... Τι διασκεδαστικό που είναι να πετάμε το φαγητό κάτω και να κάνουμε μετά γκριμάτσες και αγάπες στη μαμά για να μη μας μαλώνει!!! Και όταν τα μαζεύω από κάτω μου κάνουν υποδείξεις... μου δείχνουν που είναι το κάθε κομματάκι για να το μαζέψω! Να μην τρελαθείς μετά???

Όσο για τις γεύσεις δεν έχουν μεγάλη γκάμα και δυστυχώς δεν μπορούν να μασήσουν πολύ καλά ακόμα, άρα μικραίνει και η λίστα με τα φαγητά που μπορώ να τους δώσω.

Αλήθεια, ομελέτα τους δίνετε? Είναι ένα από τα λίγα φαγητά που τρώνε εύκολα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μουυ φαίνεται η ομελέτα, Μπορείς να την κάνεις στο τεφαλ χωρίς λάδι -με λίγο νεράκι. Και μπορείς να βάζεις μέσα και κομματάκια λαχανικά (σε μέγεθος μπουκιάς)

Πόσο είναι τα μωρά σου? (Δεν βλέπω τικεράκι)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα δύο είναι οι ερωτήσεις μου. Για να αρχισει τα μη αλεσμένα πρέπει να έχει δόντια; Διαβάζω παραπάνω πως τα καταφέρνετε.

Και είναι φυσιολογικό να μη τρωει για ένα διάστημα;;

 

Τα δόντια δεν είναι απαραίτητα, άλλωστε μασάνε με τα ούλα. Η δικιά μου έχει 2,5 δόντια αλλά αλεσμένα δεν τρώμε εδώ και 3+ μήνες. Νομίζω ότι είναι στο παιδί, πότε θα θελήσει να φάει, και πότε θα μπορεί να διαχειριστεί το μη αλεσμένο στο στόμα. Εμένα αρνήθηκε τα αλεσμένα (κανονικότατα!) από 11 μηνών... και επίσης τρώει και μόνη της τα περισσότερα (γιατί αρνείται να την ταίσω). Εγώ δεν έκανα τίποτα γι αυτό, μόνη της το έκανε...

 

Γενικά είναι φαγάνα, αλλά υπάρχουν μέρες που δεν τρώει πολύ. Προσωπικά (και επειδή περισσότερο φοβάμαι την παχυσαρκία) δεν την κυνηγάω καθόλου με το φαί, αν θέλει ΟΚ αν όχι τελειώσαμε...Αλλά και πάλι εγώ δεν κάνω τίποτα, και αν δεν θέλει να φάει δεν την κουνάει τίποτα...

 

Ελιζα, με το καλό :D

 

ααα, να ρωτήσω και κάτι: Βραδυνό δίνετε; Και αν ναι τί;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ομελέτα τους δίνετε? Είναι ένα από τα λίγα φαγητά που τρώνε εύκολα.
καλέ τί είπες τώρα! μα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου λέμε!! ωραία ιδέα! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μουυ φαίνεται η ομελέτα, Μπορείς να την κάνεις στο τεφαλ χωρίς λάδι -με λίγο νεράκι. Και μπορείς να βάζεις μέσα και κομματάκια λαχανικά (σε μέγεθος μπουκιάς)

Πόσο είναι τα μωρά σου? (Δεν βλέπω τικεράκι)

 

Τους βάζω συνήθως ντομάτα και ανθότυρο. Όλως περιέργως η πατάτα δεν τους αρέσει!!! Περίμενα πως θα τρελαίνονται αλλά δεν την τρώνε τελικά ούτε σε πουρέ!

 

Τα μωρά μου είναι 17,5 μηνών.

.png
Link to comment
Share on other sites

Όλως περιέργως η πατάτα δεν τους αρέσει!!! Περίμενα πως θα τρελαίνονται αλλά δεν την τρώνε τελικά ούτε σε πουρέ!

χιχιχιχι.

Ο Κωστής πέρασε μια φάση (περίπου στη ηλικά σας) που πατάτα δεν έτρωγε με τίποτα. Μέχρι τηγανητή του έδωσα για να δώ κι αυτός ....ΦΤΟΥ! :lol:

Αυτό κρατησε κανα 2μηνο. Πριν και μετά, μια χαρά τις τρώει :roll:

 

Μπορείς να προσθέσεις και κολοκυθάκι στην ομελέτα και πιπεριά και μπρόκολο...αυτά μου έρχονται τώρα.

 

felinidoc, ευχαριστώ :D Και στα δικά σου :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξεκίνησα κι εγώ να του δίνω κομμάτια λαχανικά γιατί το τελευταίο διάστημα έχει κόψει εντελώς το φαγητό, αλλά προς το παρόν μόνο τα λιώνει με τα χέρια τα κάνει κομματάκια και τα πετάει στο πάτωμα. Βέβαια αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να του χώσω μερικές κουταλιές αλλεσμένο στο στόμα. :wink: Μήπως όμως αυτό σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμος για ολόκληρα φαγητά;

Και μια απορία που μου δημιουργησε η μητέρα μου σήμερα η οποία διαφωνούσε έντονα με αυτή τη νέα τακτική. Λέω μήπως έχει κάποιο δίκιο και την αποπήρα άδικα. Λοιπόν υποστηρίζει ότι με αυτό τον τρόπο, πετώντας κάτω το φαί πρώτον δε θα το σέβεται και δεύτερον δε θα μάθει ποτέ καλούς τρόπους στο τραπέζι. Μου θυμίζει ότι εμείς δεν δεχόμασταν να φάμε ούτε μπισκότο χωρίς πιατάκι για να μη λερώσουμε και αυτό γιατί δε μας άφησε ποτέ να λερώσουμε. Τώρα αυτό είναι καλό; :shock: Να σας πω ακόμα το θυμάμαι να κάθομαι στον καναπέ όταν πηγαίναμε επισκέψεις ακλόνητη και όταν με κερνούσαν κοιτούσα τη μαμά μου για να δω αν συμφωνεί να φάω ή όχι. Βρε υπόδειγμα παιδιού :lol:

Αλλά να σας πω από την άλλη κι εμένα δε μου άρεσε κάποια στιγμή που είχαν έρθει παιδάκια στο σπίτι και ρίξαν όλα τα γλυκά κάτω, με τα πιάτα μαζί και στη συνέχεια το ένα άδειασε το χυμό στον καναπέ κοιτάζοντας τη μητέρα του που του έλεγε πρόσεχε μη λερώσεις τον καναπέ. :evil: Ευτυχώς είναι αλέκιαστος αλλά προσωπικά δε θα μου άρεσε το παιδί μου να συμπεριφέρεται κατά αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tery, είναι ένα θέμα αυτό! Από τη μία λές (εγώ δηλαδή :lol: ) ότι δεν θα κάνουν το σπίτι χάλια και θα είμαι ακλόνητη σε αυτό, από την άλλη αν δεν τρώνε καθόλου διαφορετικά?

Προσωπικά, τους μαλώνω όταν πετάνε φαγητό κάτω και γίνεται μεγάααααααλος καβγάς όταν πέταγαν όοοοοολο το πιάτο κάτω :shock: ! Μάλλον δείχνουν ότι κατάλαβαν, τουλάχιστον για το πιάτο, ότι είναι πολύ κακό να κάνουν κάτι τέτοιο. Επίσης ότι πέφτει κάτω και το ζητουν να το φάνε δεν τους το δίνω λέγοντας ότι είναι για τα σκουπίδια.

Όταν ξεκίνησαν να τρώνε κανονικό φαγητάκι τους επέμενα να χρησιμοποιούν πηρούνι ή κουτάλι. Ο μικρός το τηρεί ακόμα. Με τα χέρια σπάνια θα πιάσει φαγητό. Η μικρή ξεκινάει με πηρούνι αλλά μετά βαριέται και για να τελειώνει βάζει ολόκληρη την παλάμη, αρπάζει και στο στόμα! Η παιδίατρος μου είπε να τα αφήσω να τρώνε με τα χέρια... Από το να μη φάει και να της σπάσουν τα νεύρα (άρα και δικά μου) την αφήνω...

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς από θέμα φαγητού ευτυχώς πλέον τα πάμε μια χαρά και με το παραπάνω! τρώει το φαγητό του όχι πιά αλεσμένο αλλά ούτε πολτοποιημένο με το πηρούνι! Τώρα τα κάνουμε πολύ μικρά κομματάκια και τα μασάει με τα δοντάκια του! μάλιστα για να μάθει να χρησιμοποιεί τα δόντια του εκτός του ότι του το έδειχνα εγώ τρώγοντας με ανοιχτό το στόμα για να βλέπει τί κάνουν τα δόντια μου... του έδωσα και μικροσκοπικά κομματάκια φρυγανιάς βουτηγμένα στο λαδάκι της σαλάτας και του έλεγα να κάνει "κριτς" με τα δοντάκια του! Το βρήκε διασκεδαστικό και έμαθε να μασάει!

Οτι πέφτει κάτω ή φτύνουμε, δεν το ξανατρώνε γιατί είναι βρώμικο! όπως βρωμικα είναι τα περισσότερα που δεν κάνει να πιάσουμε!!

Το πρόβλημα το έχω με τις γιαγιάδες που είναι ανεπιδεκτες μαθησεως! Εκεί που τον είχα μάθει να τρώει μόνο με το κουταλάκι ή το πηρουνάκι του, να μη ρίχνει κάτω το φαί του, να μη το φτύνει χωρίς λόγο παρά μόνο όταν του το ζητάω κλπ... τελευταία θέλει να σκαλίζει το φαγητό του, να τρώει με τα χέρια και να κάνει τον τόπο χάλια! ΠΣΚ που είμαστε μαζί στρώνει (αν και βγαίνω η κακιά!) και από Δευτέρα πάλι τα ίδια! και όχι τίποτε άλλο, αλλά εκτός του ότι αυτό δεν είναι σωστό (μια έτσι και μια αλλιώς...) έχει αρχίσει να βάζει στο στόμα του ότι βρίσκει ενώ πριν μου το έφερνε κατευθείαν να μου το δείξει ή να το πετάξουμε!

Έχω και την πεθερά μου που του δίνει να παίζει με το ψωμί και να το κάνει ψιχουλάκια! 1ον δε μου αρέσει το ψωμί να είναι παιχνίδι και 2ον να γεμίει τον τόπο! τι κι αν της εξηγώ πως μεθαυριο θα τον μαλώνω για τα ψιχουλα και δε θα καταλαβαίνει το λόγο...... :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κι εγώ να του δίνω κομμάτια λαχανικά γιατί το τελευταίο διάστημα έχει κόψει εντελώς το φαγητό, αλλά προς το παρόν μόνο τα λιώνει με τα χέρια τα κάνει κομματάκια και τα πετάει στο πάτωμα. Βέβαια αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να του χώσω μερικές κουταλιές αλλεσμένο στο στόμα. :wink: Μήπως όμως αυτό σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμος για ολόκληρα φαγητά;

Δεν νομίζω ότι σημαίνει απαραίτητα κάτι τέτοιο. Χρειάζεται όμως λίγο χρόνο να συνηθίσει τη νέα κατάσταση

Και μια απορία που μου δημιουργησε η μητέρα μου σήμερα η οποία διαφωνούσε έντονα με αυτή τη νέα τακτική. Λέω μήπως έχει κάποιο δίκιο και την αποπήρα άδικα. Λοιπόν υποστηρίζει ότι με αυτό τον τρόπο, πετώντας κάτω το φαί πρώτον δε θα το σέβεται και δεύτερον δε θα μάθει ποτέ καλούς τρόπους στο τραπέζι.

Σύμφωνα με όλα όσα έχω διαβάσει εδώ + αλλού, το να πιάνει το παιδί το φαγητό με τα χέρια, να το ζουλάει κλπ, είναι απόλυτα φυσιολογικό και θεμιτό (όχι για πάντα, στην αρχή). Είναι ο τρόπος του να το γνωρίσει καλύτερα -υφή, σχήμα, χρώμα, σκληρότητα κλπ. Οι καλοί τρόποι μπορούν να περιμένουν λίγο, μέχρι να καταλαβαίνει καλύτερα από λόγια. Δεν εννοώ βέβαια να επικροτούμε το χαμό που προκαλεί το παιδί, αλλά να τον ανεχόμαστε χωρίς πολλούς εκνευρισμούς, παροτρύνοντας προς το σωστό αντί να μαλώνουμε.

Μου θυμίζει ότι εμείς δεν δεχόμασταν να φάμε ούτε μπισκότο χωρίς πιατάκι για να μη λερώσουμε και αυτό γιατί δε μας άφησε ποτέ να λερώσουμε. Τώρα αυτό είναι καλό; :shock: Να σας πω ακόμα το θυμάμαι να κάθομαι στον καναπέ όταν πηγαίναμε επισκέψεις ακλόνητη και όταν με κερνούσαν κοιτούσα τη μαμά μου για να δω αν συμφωνεί να φάω ή όχι. Βρε υπόδειγμα παιδιού :lol:

Σε τι ηλικία? Για να το θυμάσαι δεν ήσουν 1 έτους :wink:

Αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να μην τον αφήνεις ΠΟΤΕ να κυκλοφορεί με φαγητό στο χέρι. Φαγητό ΜΟΝΟ στο καρεκλάκι του. Μεγαλώνοντας θα καταλάβει και το λόγο :D

Αλλά να σας πω από την άλλη κι εμένα δε μου άρεσε κάποια στιγμή που είχαν έρθει παιδάκια στο σπίτι και ρίξαν όλα τα γλυκά κάτω, με τα πιάτα μαζί και στη συνέχεια το ένα άδειασε το χυμό στον καναπέ κοιτάζοντας τη μητέρα του που του έλεγε πρόσεχε μη λερώσεις τον καναπέ. :evil: Ευτυχώς είναι αλέκιαστος αλλά προσωπικά δε θα μου άρεσε το παιδί μου να συμπεριφέρεται κατά αυτό τον τρόπο.

Μην ανησυχείς, συνολικά η αγωγή του παιδιού είναι μεγάλο θέμα. Ένα παιδί που έχει την προσοχή σου, δεν προσπαθεί να την προκαλέσει κάνοντας ζημιές επίτηδες. Ατυχήματα θα συμβούν, αυτό είναι το σίγουρο. Η πρόθεση του παιδιού όμως κάνει τη μεγάλη διαφορά :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε 8 δοντια πανω κατω και βγαλαμε ενα τραπεζιτη..........απο καιρο θελει να τρωει ψωμι και φρουτα μονος του........τρελλαινεται οταν του τα παιρνεις....κι εμεις ζουμε με το αγχος της καθε μπουκιας........πλεον αρνειται να του δινεις ψιχες ψωμι στο στομα....τον γοητευει η διαδικασια να βαζει την τροφη μονος....και να δειτε πως καμαρωνει οταν το κανει!!!! :lol:

 

 

Αλλα ακομα αλεσμενα τρωμε και ο μπαμπας μας δεν θελει να του δινω καν ψωμι......φοβαται.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βέρα μεγιά τον τραπεζίτη σας!!

κι εγώ φοβάμαι το ψωμί! μπορεί να έχει 14 δόντια... αλλά του δίνω ή ξυρισμένη κόρα ή ψωμί του τοστ, πάντα υπό στενή παρακολούθηση! Φρούτο δεν έχω τολμήσει ακόμη να του δώσω! (αυτά προτιμώ να τα τρώει αλεσμένα για να διατηρήσουμε όσο ποιό πολύ μπορώ τη μεγάλη ποσότητα :) )

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζουμε την προσπάθεια και έχουμε κάποια μικρή πρόοδο. Καταφέρνω να τον ταίζω περοσσότερο αλεσμένο και εκείνος βάζει κάποια κομματάκια στο στόμα και το ευχαριστιέται. Επίσης όταν τρώω εγώ πάντα ζητάει να δοκιμάσει και του δίνω κομματάκια τα οποία και καταπίνει ολόκληρα. :roll:

Αλλά με τίποτα δε χρησιμοποιεί κουταλοπιατοπήρουνα. Όλα τα πετάει κάτω και πιάνει με τα χέρια ότι απομείνει στο δίσκο του. :?

Τώρα σχετικά με το ψωμί, επειδή τα φρούτα δεν του αρέσουν κομματάκια, του τρίβω ψωμί στο δίσκο του και το τρώει όσο εγώ τον ταϊζω φρουτόκρεμα. Αυτό που παρατήρησα δε, είναι ότι και μεγάλύτερο να είναι το κομμάτι το βγάζει είτε με το χέρι είτε με τη γλώσσα. Σήμερα αισίως φτάσαμε τα 150 γρμ. :D Λίγο μπροστά στα 300 που χτυπούσε αλλά τον τελευταίο μήνα δεν δεχόταν μπουκιά.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε μια βδομαδα που τρωμε τα λαχανικα με το πηρουνι πατημενα και αλεσμενο τοκρεας η κοτοπουλο, ενταξει τα τρωει αλλα εχουμε μονο 4 δοντια πανω κατω οποτε πως να μασησει οτιδηποτε αλλο?

απλα μαθαινει οτι καταπινουμε και ποιο χοντρα κομματια φαγητου,

το ψωμι της αρεσει να το μασουλαει και φυσικα να το κανει ψιχουλα... αλλα εχειμια χαρα οταν της δινεις ψωμακι (παντα μπαγιατικο και κορα)

το θεμα μας τωρα ειναι με το αυγο, ξεκινησαμε να δινουμε σιγα σιγα το αυγο, αλλα το ερωτημα μου εινια το εξης,

Μελατο? ή σφιχτο?

μελατο το εφαγε λιγο που δοκιμασαμε, σφιχτο που ειπε και η παιδιατρος να δινουμε δεν της αρεσε, ( εδω εμενα μου καθετε καμια φοαρα ο κροκος)

εσεις πως το δινετε?

Link to comment
Share on other sites

η δικια γοατρος λεει μελατο....αλλοι λενε σφιχτο για να ειναι βρασμενο καλα....

 

 

Ουτε εμενα το τρωει......το βαζαμε στην σουπα του.......η παιδιατρος; λεει να το βαζουμε στα φρουτα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

tery είστε σε πολύ καλό δρόμο! τα γραμμάρια μη σε ανησυχούν! έτσι είναι τα παιδιά! περνάνε κι αυτά μεταβατικό στάδιο!

όσο έτρωγε αλεσμένα έλεγα "μα που το βάζει;;;" αρχίσαμε τα χοντροκομμένα και είπα "αμάν! κόκκαλό θα μείνει το παιδί μου!" και όμως! ενώ τρώει πολύ λιγότερο συγκριτικά με πριν... μια χαρά θρεμμένος είναι!

 

nora καταρχήν να τα εκατοστήσει!

σχετικά με το αυγό! η γιατρός μου είχε πει να το δίνω πολύ καλά βρασμένο (άρα σφιχτό) για αποφυγή αλλεργίας κλπ. Η αλήθεια είναι πως σφιχτό τους κάθεται στο λαιμό! ε, δεν κατεβαίνει! Μου είπε να το διαλύσω σε λίγο νερό με λαδάκι να γίνει σαν κρεμούλα και έστι έκανα! και στην αρχή που έτρωγε μόνο τον κρόκο αλλά και τλωρα που τρώει και το ασπράδι, έτσι κάνουμε! 2 κουταλάκια νεράκι 2 λαδάκι αλλά εμείς βάζουμε και 1 κουταλάκι λεμόνι γιατί του αρέσουν τα ξινά και το τρώει ακόμη ποιό ευχάριστα! στο τέλος ζητάει κι άλλο!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis για αλλη μια φορα ευχαριστω ! :D ειναι η τριτη φορα που μας ευχεσαι αλλα δε φταις εσυ.. :lol: ειχε κολησει το τικερακι μας και δεν προχωραγε, μολις το αλλαξα :lol:

 

θα της το δοκιμασω και εγω ετσι με το νερακι και λαδακι, γιατι η αληθεια ειναι οτι γιανα δωσεις μελατο το αυγο πρεπει να εισαι 100 % σιγουρη για το αυγο.. οποτε.. :( σας ευχαριστω για τις συμβουλες,

και η δικη μου παιδιατρος ειπε, πρεπει να ειναι καλα βρασμενο (αρα σφιχτο) και απο κει και περα ειναι στη δικη σας δικαιοδοσια πως θα το δωσετε,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...