Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Candy, φίλη μου, είσαι πολύ τυχερή και το θετικό είναι πως το ξέρεις! Να χαίρεσαι την μανούλα σου!!!

 

Εγώ τα κάνω όλα μόνη μου εκτός της γυναίκας που έχω κάθε 15 (τι να πρωτο-κάνει και αυτή? Σίδερο ΚΥΡΙΩΣ και ΑΝ προλάβει να κάνει κάτι άλλο!). Οπότε μπορώ να πω πως τα κάνω μόνη μου όλα, γιατί έχω χάσει την μαμά μου από τα 7 μου χρόνια. Αν σου πω πως από την μέρα που έμεινα έγκυος και κυρίως από όταν γέννησα μου λείπει περισσότερο λες και την έχασα χθες, θα το πιστέψεις??? Αυτό που λένε πως «από μάνα ορφανεύεις», είναι τόσο μα τόσο αλήθεια…

 

Να μην σας ζαλίζω, τα κάνω όλα μόνη, με πρόγραμμα ώστε να προλαβαίνω γιατί θέλω να βλέπω και το παιδάκι μου το απόγευμα που επιστρέφω και δίνω και τόπο στην οργή αν δω και λίγο σκονισμένο το μπαλκόνι μου. Δεν θα με κάνει λιγότερο ευτυχισμένη η σκόνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να μπει πάνω απο αυτή που ήδη υπάρχει ή πρέπει να ξυθεί η υπάρχουσα - κάτι πολύ δύσκολο απο οτι γνωρίζω - για να τοποθετηθεί καινούρια?

 

εγώ άθελα μου ξήλωσα όλη την σιλικόνη που είχε το μπάνιο αφήνοντας παχύρευστη χλωρίνη κλινέξ για ώρα στην μπανιέρα. Δοκίμασε το μήπως έχεις αποτέλεσμα

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορώ να πω πως τα κάνω μόνη μου όλα, γιατί έχω χάσει την μαμά μου από τα 7 μου χρόνια.

Επειδή έμεινες μόνη Ειρήνη γι ' αυτό έμαθες να τα καταφέρνεις όλα μόνη σου και τόσο καλά. Λυπάμαι για τον χαμό της μανούλας σου , αλλά έτσι έγινες δυνατή, πρακτική και λογική ταυτόχρονα... Σίγουρα θα καμαρώνει από κει ψηλά...

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα μόλις διαπιστωσα ότι τόσο καιρό το είχα το θεματάκι χαμένο!!!Νόμιζα ότι ήταν στην ενότητα ψυχολογία!!!!:oops::?:roll:

Κι εσείς τόσο καιρό γράψατε τόσα πράγματα!!:shock:

Κρατηθείτε κι έρχομαι να σχολιάσω τα γραφόμενα με τις υπέροχες ιδέες σας και να σας πώ και τα δικά μου οργανωτικά νέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αρχηγέ μου τους χαιρετισμούς και τα φιλιά μου!!!:D:D:DΞέρεις πόσο πολύ μου έλειψες;;;;;;;;;;;;;;:wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έμεινες μόνη Ειρήνη γι ' αυτό έμαθες να τα καταφέρνεις όλα μόνη σου και τόσο καλά. Λυπάμαι για τον χαμό της μανούλας σου , αλλά έτσι έγινες δυνατή, πρακτική και λογική ταυτόχρονα... Σίγουρα θα καμαρώνει από κει ψηλά...

 

Αχ Μαριάννα μου,

 

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την υποστήριξή σου. Η μαμά μου, είναι το αδύνατο σημείο μου...

 

Το πιστεύεις πως θα προτιμούσα να έχω την μαμά μου και ας ήμουν ένα χαμένο κορμί??? Αληθεύει...

 

Τα φιλιά μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Fetos to kalokairi ka8isa 3 mines (eimai daskala) kai ka8arisa to spiti mou apo panw ews kato!! 8imame oti arxisa stis euro ekloges me tin ntoulapa sto dwmatio mas kai apo ekei eixa ena programa gia na ta teleioso mexri na ksana arxizan to sxoleio!!! To spiti mou einai megalo (treis orofi) kai ta ekana ola moni mou!!! Ka8e mera 2-3 wres kai auto htan!! Den h8ela na kourazomai!! Entaksi eixa kai kapoies meres pou ntebeliaza kai den h8ela na kanw tipota!!!

To mono pragma pou zitisa boh8eia apo tin mama htan sto sideroma tis kourtines pou htan poli!!!

To kalo einai oti den exw akoma paidia pou prepei na pw 8a htan megalo problima!!!

Prosopika ego douleuo me programa pou nai me ksefeugo kapoies fores alla kserw oti ama ginetai auto 8a ta brw poio diskola!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αααααχχχχχ//////ΟΡΓΑΝΩΣΗ...

Κανονας νπυμερο ενα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΤΕ...

ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΡΑΜΑ ΕΧΕ ΙΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ<>,,,,Μονο τα κινητα ρηλεφωνα μας μπορουν να ειναι οπου θελουν!

Κουραστηκα καθε μα καθε μερα να μαζευω το σπιτι και την αλλη μερα να ειναι παλι βρωμικο...

εχω και το μπιγκελακι μου που τα κανει ανω κατω...ολο τρωει τα πραματα και γεμιζει το σπιτι κομματια πλαστικο , χαρτι τουαλετας που παει και κλεβει απο το μπανιο.(ειχα αγορασει 8 ρολλα και σε 3 μερες δεν ειχα ουτε ενα...παει και τα αρπαζει)...βαλε και τις τριχες της...ηλεκτρικη καθε μερα...κατσαρολες πιατα μπιμπερο παιχνιδια και ακομα δεν περπαταει.........απελπιζομαι.Κουραστηκα...Τωρα που σας γραφω τα απλυτα ειναι μεχρι την μεση του τοιχου (και το καλαθακι που ακουμπανε γεματο)//΄/

Σημερα με τον αντρα μου καθαρισαμε τα ντουλαπια του δωματιου μας..ΡΟΥΥΟΥΟΥΟΥΟΧΑΑΑΑ τελειωμο δεν ειχαν..ΣΚΟΝΗ>>>

Ποσο θα αντεξω????????????

Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρές του φόρουμ θέλω να ξεκινήσω να οργανώσω τα cd και τα dvd μου και θάθελα ιδέες για το πως τα έχετε χωρίσει και οργανώσει/

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Έπιπλο σιντιέρα (ΙΚΕΑ) από το πάτωμα ως το ταβάνι. Ρυθμίζεις τα ράφια σε όποιο ύψος θέλεις (ανάλογα με το είδος της θήκης). Και πάλι δε χωράνε βέβαια...

Επίσης, για κάποια που δεν έχουν "επίσημη" θήκη, cdθήκες-ντοσιέ ή βαλιτσάκια, γλυτώνεις πάρα πολύ χώρο (!), δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά. Καμιά άλλη ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδη ειμαστε σχετικα μεγαλη οικογενεια-3 παιδια- πολλες φορες με εχει απασχολησει πως να γινονται οι δουλειες γρηγοροτερα ώστε και χαος να μη γινεται στο σπιτι αλλα και εγώ να είμαι βασικα μαμα για τα παιδια μου και όχι ο ανθρωπος σφουγγαριστρα.θα σας πω μερικες ιδεες και περιμενω πώς και πώς να ακουσω κι αλλες

οι περισσοτερες ''επιτυχιες'' μου έχουν να κανουν με το σιδερο, παρολο που έχουμε τουλαχιστον πεντε καταγεματα πλυντηρια την εβδομαδα ξοδευω μονο 2,5 ώρες την εβδομαδα περιπου-χωρις κοπελα φυσικα.Να πως

 

-στα παιδια, ειναι βεβαια και αγορακια- αγοραζω ρουχα με απλα κοψιματα,ας πουμε τζιν χωρις περιεργες τσεπες,φορμες που παιρνω μισοτιμης στις εκπτωσεις απο καλα μαγαζια (και κυριως mothercare) ώστε να είναι απο καλης ποιοτητας βαμβακι και να σιδερωνονται ευκολα

βαμβακερα ζιβαγκακια για απο μεσα χωρις πολλες σταμπες.Το χειμώνα τους πλεκω ή τους αγοραζω πουλοβερ που μπαινουν πλυντηριο στο ειδικο προγραμμα και μετα δε θελουν σιδερο- ο αντρας μου που αγαπαει τα πουκαμισα τον παρακαλω να προσεχει τα υφασματα και να επιλεγει καλο βαμβακι

 

- έχω παρει πρεσσα .μη βιαστειται να φερεται αντιρρησες ότι είναι ακριβή ή πιανει πολυ χώρο.Μπορει κανεις να βρει απλα μοντελα με 200- 300 ευρω,είναι μια χαρα,ή απο χρυση ευκαιρια απο άτομα που δεν τις βολευτηκαν και πουλανε σχεδον καινουριες, ακομη φτηνοτερα.Για το χώρο εγω΄την έχω μονιμα στημενη σε ένα τραπεζακι σε μια άκρη και δεν έχω να στηνω και να ξεστηνω γιατι δεν έιναι και πουπουλο!η πρεσσα δεν καταργει το σιδερο αλλα για φανελακια ,πετσετες , φορμες, τζιν ,σεντονια ,πιζαμες ,πουκαμισα και απλου κοψιματος ρουχα είναι σωτήρια-τεραστια οικονομια χρονου

 

-έχω ένα ντουλακι που βαζω όλα τα πλυμενα της βδομαδας και καθε παρασκευη τα βγαζω ολα και τα σιδερωνω βλεποντας τηλεοραση-2,5 ώρες μια κι έξω

 

-ΤΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ μεγαλη υποθεση...΄τα έχω όλα αντικαταστισει απο κατι βαμβακερα ζέρσευ

(σαν μακο καλης ποιότητας) με λαστιχο.πραγματικα δε χρειαζονται σιδερο κι οταν τα στρωνω τεντωνουν και δε δειχνουν καθολου ασιδερωτα-γιατι είχα δοκιμασει κι άλλα που υποτιθεται δε χρειαζονταν και ήταν σα να τα πατησε το τραινο!ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΤΟ LAREDOUTTE αλλα πιστευω και αλλου θα υπαρχουν.βγαινουν σε πολυ ωραια χρωματα για μας και τα παιδια.Πανωσεντονα δε χρησιμοποιω ,μονο παπλωματοθηκες που πλενω καθε 15

και σιδερωνονται στην πρεσα

 

-μολις τελειωσω το σιδερο έχω στο καθε παιδι χωριστη ντουλαπιτσα -απο το ικεα μη φανταστειτε-και εκτος απο εσωρουχα, καλτσες και κανενα βαρυ πουλοβερ όλα τα αλλα τα κρεμαω σε κρεμαστρουλες.τα βρισκω ευκολοτερα και έχει παντα ταξη χωρις να χρειαζεται να τακτοποιω ξανα και ξανα -που δεν είναι και η ΄΄ειδικοτητα΄΄ μου .έχω κι αλλα ,αλλά θα τα γραψω παρακατω γιατι τώρα πρεπει να φυγω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασική προϋπόθεση να μην χαλάνε το σπίτι όλοι και ένας μόνο να μαζεύει (η μανούλα φυσικά). Σάββατο πρωί πάει ο μπαμπάς με το/τα παιδιά Super Market και η μαμά σπίτι πλακώνει και τελειώνει τις δουλειές πριν έρθουν (σκούπισμα, σφουγάρισμα, ξεσκόνισμα, πλύσιμο μπάνιου). Μετά όλοι μαζί μαζέυουν το Super Market, τρώνε και ξαπλώνουν. Το υπόλοιπο ΣΚ είναι σχεδόν ελέυθερο. Κυριακή μεσημέρι εφόσον είναι εφικτό οικονομικά τρώμε έξω.

;) ΟΙ ΚΟΡΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ:wink:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ προσπάθεια ειμαι περηφανη να πω πως έβαλα μια ταξη στον εαυτό μου και στο σπίτι. Πρώτα από όλα, σταματησα να κανω βαριες δουλειές παίρνοντας γυναίκα κάθε 20-30 μερες. Τα κουφωματα και τα αποκρυφα σημεια ψηλα στο σπιτι δεν χρειαζονται περισσοτερο. Το μπανιο το κανω καθε μερα ενα πλυσιματακι στα γρηγορα και μια φορα την εβδομαδα πλακακια και ολα. Με το swiffer η σκονη εχει εξαφανιστει και δεν παιρνει πανω απο 10' ημερησιως και αλλα 10΄σκουπα και το σπιτι φαινεται τελειο. Δεν επιτρεπω ρουχα πλεον στο πατωμα ή εκτος συρταριων σε κανεναν και ο μικρος ομολογω οτι εχει προσαρμοστει πολυ καλυτερα από τον πατέρα του. Οσον αφορά το σιδερο, μολις μαζεψω τα ρουχα τα σιδερωνω αμέσως. Εχω μονιμη πλεον τη stirella στην κρεβ/ρα και τη σιδερωστρα σε ευκολο σημειο και σιδερωνω-τακτοποιώ. Και τα απλυτα δεν τα αφηνω να γίνουν στοιβες. Μόλις συμπληρωθεί πλυντήριο και κατα προτιμηση μεσοβδομαδα τα πλενω. Την κουζινα την τακτοποιω καθε φορα που τρωμε και το βραδυ πριν τον υπνο, μαζευω οτι απλυτο πιατο για το τελευταιο πλυντηριο πιατων της ημερας, στρωνω καναπεδες και ολα ενταξει. Ολα τα παραπάνω σαν συμαζεμα δεν μου παίρνουν πάνω από 40' την ημέρα.αντε μία ωρα αλλά το σπίτι είναι καθε μερα συμμαζεμένο. Α! και την ημερα που κανονιζουμε για super market δεν αφηνω καμια αλλη εκκρεμοτητα ετσι ωστε να ψωνισω και να τακτοποιησω ολα τα πραγματα δηλ. να ετοιμάσω την σαλάτα για ολη την εβδομάδα, να ζεματίσω τιποτα χορτα, να ψιλοκοψω μαιντανους και αλλα για την καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις ομοιοπαθουσες :D!

Εγω ειμαι η βασιλισσα της απογνωσης κ εχω μονο 55τ.μ σπιτι οχι πολυ φορτωμενο με πραγματα κ το κυριοτερο δεν εχω ακομα παιδια! Παρολα αυτα πνιγομαι σε μια κουταλια νερο που λενε γιατι εργαζομαι απο το πρωι ως το βραδυ κ μενει μονο η Κυριακη για φασινα.

Ειχα φτασει σε σημειο να "διωχνω" τον αντρα μου για καφε με τους φιλους του για να κανω δουλειες! Ομως ουτε χρονο μαζι περνουσαμε ουτε ξεκουραζομουν κ γκρινιαζα! Σημειωνω οτι ο αντρας μου δεν με βοηθαει στις εσωτερικες δουλειες(εγω δεν θελω-ειμαι σουπερμαν!) αλλα ευτυχως ΔΕΝ μου λερωνει τιποτα κ το διατηρει καθαρο.

Την λυση την πηρα απο την πεθερα μου (το μονο καλο της) που οταν τη φιλοξενησαμε περυσι ανακαλυψα οτι καθαριζει με τη μεθοδο "οσα βλεπει η νυφη":shock::shock::shock::eek::eek: απλα δηλ.μαζευε το σπιτι κ φαινοταν καθαρο!!!

Οποτε κ εγω φροντιζω τις καθημερινες να μαζευω καθε βραδυ τα ρουχα που φοραμε, να μην αφηνω πιατα -κατσαρολες απλυτα, γενικα ολα να ειναι στη θεση τους, στελνω τον αντρα μου για τις εξωτ.δουλειες κ καθε 2η Κυριακη σκουπισμα-σφουγγ-ξεσκονισμα(τα πλυντηρια το βραδυ που επιστρεφω) κ ετσι εχω κ χρονο μαζι του(με τον αντρα μου) αφου κ εκεινος καθε 2ο Σ/Κ δουλευει (οποτε καθαριζω καθε 2ο Σ/Κ οταν εκεινος λειπει ουτως η αλλως,να μην εχω κ τυψεις οτι εγω τον ...διωχνω!:wink: Ετσι απολαμβανω κ εγω καφεδακι μαζι του στην λιακαδα!

Υ.Γ το καλο ειναι ακομα οτι ειμαστε 2 και δεν λερωνουμε. Μεχρι να γινουμε 3 θα το απολαμβανω κ εως τοτε μπορει να ξεπερασω κ τον δισταγμο μου να παρω μια κυρια να βοηθαει στα χοντρα γιατι ακομα...ντρεπομαι

Σας κουρασα...:oops:

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vivvik από τότε που απόκτησα παιδί θαυμάζω τις μητέρες σαν εσένα με 2,3,4,..... παιδιά. Πως τα καταφέρνετε!??????

Προσωπικά, κι εγώ κάνω όσα βλέπει η πεθερά, αν και δεν τα βλέπει και συχνά!

Δεν σιδερώνω ρούχα που φοράμε μέσα στο σπίτι, ούτε σεντόνια, μόνο τις μαξιλαροθήκες, ούτε πετσέτες.

Προσπαθώ να έχω πάντα καθαρό τον πάγκο της κουζίνας.

Αλλά αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα συμβουλές είναι σχετικά με την εξοικονόμηση χρόνου με την προετοιμασία και το προμαγείρεμα των φαγητών π.χ. όταν είναι να φτιάξω πατσίτσιο ή μουσακά έχω πάντα έτοιμο τον κιμά. ΤΊ ΆΛΛΟ ΠΡΟΜΑΓΕΊΡΕΜΑ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΚΆΝΩ?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να έχεις σε αεροστεγη ταπερακια κομμενες σαλατες τουλαχιστον για 3 μερες(λαχανο μαρουλι καροτο) χανονται βεβαια μερος των βιταμινων αλλα καλυτερα ετσι παρα να γυρισεις κουρασμενη απο τη δουλεια και να μη φας καθολου σαλατα!επισηςμπορεις να ετοιμασεις μπιφτεκια και να τα καταψυξεις-αψητα -,να καταψυξεις ή να ετοιμασεις μια μερα πριν σνιτσελ κοτοπουλου (αψητο παλι)-γινεται πανευκολα και ειναι πολυ νοστιμοτερο απο το ετοιμο-

επισης κοριτσια κυριως απο αθηνα και μακεδονια- αν ειστε ανοιχτες σε γευστικους πειραματισμους και εχετε κοντα σας καταστημα με ρωσικα προιοντα δοκιμαστε μια φορα ΠΙΛΜΕΝΙ και θα με θυμηθειτε.Ειναι κατεψυγμενα ζυμαρικα με κιμα σα ραβιολια αλλα πιο μεγαλα και πιο πλουσια σε κρεας ,που απλα τα βραζεις και σε 10 λεπτα όλη η οικογενεια ή οι καλεσμενοι τρωνε ένα χορταστικο ,νοστιμο και οικονομικο γευμα( 5-6 ευρω το κιλο).αν σας αρεσουν μπορειτε να εχετε στην καταψυψη και όποτε δεν προλαβετε να μαγειρεψετε τα έχετε προχειρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το προμαγείρεμα είναι σωτήριο.

Εγώ ετοιμάζω στην κατάψυξη πίτσες, οπότε τα βράδια τις έχω έτοιμες για ψήσιμο και είναι σπιτικές με light τυριά, γαλοπούλες, για να μην έχω τύψεις με τις θερμίδες.

Μπιφτέκια πλασμένα έτοιμα για ψήσιμο κι αυτά.

Τοστ για να είναι πάντα φρέσκα.

Εμένα μέχρι εκεί φτάνουν οι μεγειρικές μου δυνατότητες, αλλά δεν χωράει κι η κατάψυξη πολλά.

Η μάνα μου όμως ετοιμάζει και έχει στη κατάψυξη και πίτες, έχει τηγανισμένες μελιτζάνες για μουσακά ή στο φούρνο με τυριά, μερικές φορές ζεματισμένα έτοιμα χόρτα ή σέλινα για χοιρινό με σέλινα π.χ. Αυτά τα φαγητά δεν είναι έτοιμα αλλά σου γλιτώνουν ένα μέρος του χρόνου που χρειάζεσαι.

Αυτές όλες ήταν ιδέες που είχε εφεύρει η μάνα μου τον καιρό που ήμασταν φοιτήτριες κι ερχόταν Αθήνα, τα ετοίμαζε όλα κι απλά μαγειρεύαμε. Μέχρι και το σπανακόρυζο έτοιμο το είχε στην κατάψυξη (πλυμμένο, κομμένο το σπανάκι, το κρεμμυδάκι, άνιθο), μόνο τσιγαρίζαμε, βάζαμε το ρύζι κι έτοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κατεψυγμένο κρεμμυδάκι? Έχω πάρα πολλά κρεμμύδια και μπορεί να μου χαλάσουν γι αυτό σκέφτηκα να τα κόψω και να τα βάλω στην κατάψυξη. Αλλά αναρωτιέμαι πως θα τα τσιγαρίζω κατευθείαν ή μετά από απόψυξη?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Και η μαμά μου χρόνια το κάνει και εγώ με τη σειρά μου. Απλά έχει μανούρα την μέρα που τα κόβεις, τα βάζω σε σακουλάκια τροφίμων και κάθε φορά παίρνω όσο θέλω και τα βάζω κατευθείαν στην κατσαρόλα δεν τα αποψύχω!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση τώρα

βλέπω καθε μέρα τις "βρωμιάρες" στο σκαι , και θέλω να αγοράσω αυτό το καλαθάκι το πλαστικό με το χερούλι στο κέντρο που βάζεις τα απορρυπαντικά σου και τα πανάκια σου για να τα έχω οργανωμένα και σε ένα μέρος.Που θα το βρω ξέρει καμιά σας???

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια !!!δυστυχως εγώ ανήκω στην κατηγορία των υστερικών με την καθαριοτητα!!!!απο την ωρα που σχολαω (17:30)εως τις 10:00-10:30 πηγαινω πανω κατω σαν την τρελλη και καθαρίζω,αν ομως σκεφτειτε οτι απο τις 15:00 που σχολαει η μπουμπου μου απο τον παιδικο μεχρι να παω εγω στο σπιτι ειναι η μπουμπου με τον μπαμπα στο σπιτι και κανουν τα δικα τους....καθε απογευμα βρισκω ενα χαμο!!!!παω σπιτι πλενω τα πιατα που εχουν φαει ,σκουπιζω ,ξεσκονιζω(σχεδον καθε μερα ...τα vege μου μεσα !!!), μαγειρευω για την επομενη βαζω κανενα πλυντηριο ρουχα....τα οποια σιδερωνω το σαββ/κο(σιδερωνω τα παντα....αλλο κολλημα ...ακομα και τα καλτσακια της μικρης ..μην εχουν λεει κανενα μικροβιο ζωυφιο απο την απλωστρα !!!).το κακο ειναι οτι παλιοτερα μεναμε στο ενοικιο σε ενα σπιτακι 60τ.μ ,πριν 1,5 χρονο ομως μετακομισαμε στο δικο μας σπιτι 140τ.μ και αντε να το φερεις βολτα ,τα σαββ/κα ξυπναω στις 07,30 για να καθαρισω ,χλωρινιασω μπανια κουζινες τοιχους ,κανω μπαλοκνια αυλες πριν ξυπνησει η μικρη ,θα ηταν ωραιο να εχω μια γυναικα μια στο τοσο αλλα εκτος του οικονομικου δεν μ αρεσει να μπαινει στο χωρο μου αλλη γυναικα ...εδω εχρετε η μαμα μου καμια φορα και το μονο ππου τη βαζω να κανει ειναι το σιδερο...το οποιο συχαινομαι!!!

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, χαλάρωσε λίγο.. Δεν χρειάζονται για παράδειγμα σίδερο τα καλτσάκια της μικρής. Εδώ πάει παιδικό σταθμό, από το ασιδέρωτο καλτσάκι θα κολλήσει νομιζεις μικρόβιο??? Φρόντισε να σε βοηθάει και ο άντρας σου (τουλάχιστον με το να μην λερώνει ή με το να μαζεύει τα δικά του αντικείμενα) και βάλε προτεραιότητες. Δεν είναι το ίδιο απαραίτητες όλες οι δουλειές σε καθημερινή ή εβδομαδιαία βάση. Θα καταλήξεις να είσαι πτώμα και να μην ασχολείσαι ούτε με τον εαυτό σου, ούτε με το παιδί σου...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες Lucy!!

 

Κι εγω πολλες φορες θελω να κανω αρκετες δουλειες τις καθημερινες μετα τη δουλεια αλλα μετα σκεφτομαι οτι ειλικρινα μ' αυτον τον τροπο δεν ασχολουμαι με το παιδακι μου, οποτε κανω το φαγητο που ειναι απαραιτητο, αντε και κανα πλυντηριο..

 

Τα υπολοιπα τα ΣΚ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Ελένη, όλα αυτά που γράφεις με άγχωσαν πραγματικά και αυτό στο γράφει μια πρώην υστερική με την καθαριότητα (μην νομίζεις το παλεύω ακόμα) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σκέψου λίγο καλή μου ότι έχεις ένα παιδάκι που όταν θα μεγαλώσει δεν θα θυμάται πόσο καθαρό ήταν το σπίτι του άλλα πόσο καλά ένοιωθε όταν έπαιζε κυνηγητό με την μαμά του γύρω από την τραπεζαρία και τι όμορφες ζωγραφιές είχαν φτιάξει μαζί. :roll::roll:

Πραγματικά δεν θέλω να με παρεξηγήσεις (τα γράφω όλα αυτά όπως θα τα έλεγα στην κολλητή μου) άλλα σκέψου λίγο ότι όλα αυτά σου στερούν χρόνο από το να ζεις με την οικογένειά σου.:-P

Δεν νομίζω ότι καμία μας θα πρέπει να τρέχει πάνω κάτω μέσα στο σπίτι, κάθε μέρα, για να είναι αυτό ικανοποιητικά καθαρό, πραγματικά 1-2 ώρες την ημέρα αρκούν.

Αυτό που κάνω εγώ είναι να μαζεύω το πρωί για μία ώρα ότι μπορώ πρίν φύγουμε από το σπίτι (αυτό συνεπάγετε ότι ο άντρας μου έχει αναλάβει να ετοιμάσει την μικρή για τον παιδικό να μαζέψει το πλυντήριο πιάτων) και το απόγευμα που γυρίζω βάζω την μικρή για έναν σύντομο υπνάκο και κάνω το μαγείρεμα και ότι έχει απομείνει από το πρόγραμμα που έχω για την ημέρα εκείνη. Όταν ξυπνάει το παιδί ασχολούμαι μόνο μαζί της, σίδερο κάνω μία φορά την εβδομάδα κάθε Τρίτη αφού το Σαββατοκύριακο βάζω τα πλυντήρια και αυτό αφού έχει κοιμηθεί το παιδί.

Τα βαριά τα έκανε μέχρι πρότινος μια κυρία που μας βοηθούσε μια φορά την εβδομάδα, τώρα που έφυγε κάνω κάθε 15 μέρες παντζούρια και μια φορά την εβδομάδα βεράντες. Τα Σαββατοκύριακα μας είναι για την οικογένεια και όχι για τις δουλείες του σπιτιού.

Με πρόγραμμά τάξη και λίγη βοήθεια από τον σύζυγο όλα μπορούν να γίνουν. :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κατεψυγμένο κρεμμυδάκι? Έχω πάρα πολλά κρεμμύδια και μπορεί να μου χαλάσουν γι αυτό σκέφτηκα να τα κόψω και να τα βάλω στην κατάψυξη. Αλλά αναρωτιέμαι πως θα τα τσιγαρίζω κατευθείαν ή μετά από απόψυξη?

 

βεβαια..και πρασσο και σελινο μαιντανο ανιθο αντιδια σπανακι κολοκυθα..τα παντα!

και εγω ετσι τα βαζω στο φαγητο.

 

ειμαι στα ορια μου...δουλευω καθε μερα μεχρι τις 5-6 το απογευμα και οταν γυρναω θελω να ειμαι με τον μικρο..μεχρι να τον ταισω, να τον παιξω καινω μπανιο παει 9 κοιμαται..το σπιτι δε ντο εχω οπως θα ηθλεα.κανω δουλειες το σ/κ αλλα τωρα θελω να κανω γενικη λογω γιορτης του μικρου το αλλο σαββατο και γενεθλια του τον αλλο μηνα και δεν ξερω απ οπου να αρχισω!!!!!!!!!!!!αχ δεν μπορω ρε κοριτσια κουραστηκα...

σε γενικες γραμμες το σπιτι ειναι παντα καθαρο αλλα οχι οπως θα ηθελα..καταλαβαινετε...

να εχω στην τριχα το σπιτι ή να παιζω με το μωρο μου που με βλεπει 3 ωρες την μερα?

καντε μου ενα προγραμμα γενικης οι οργανωτικες!!! pleaseeeeeeeeeee

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...