Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Ειμαι ψόφια μετά απο ένα διήμερο γενικής,αποθήκες,σκάλες,μαστορέματα,αλλά άξιζε το κόπο.Σαβούρωσα ένα σωρό πράγματα και ηρέμησα,γλύκανε το πρόσωπο μου κυριολεκτικά.Το σίδερο starfish δεν είναι και τόσο μπελάς,εγω τα περισσότερα τα διπλώνω και τα πατάω,τσακ μπαμ,πουκάμισα και τέτοια τα μαζεύω νωπά και τα σιδερώνω και δεν μου παίρνει πολύ ώρα.Δοκίμασε να ξεχωρίσεις τα ρούχα του καθενός και να τα διπλώσεις,μην τ αφήνεις στοίβα γιατί πελαγώνεις μετά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά πήρα γυναίκα για το σίδερο, δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση.

Λίγο ακόμη και δε θα βρίσκαμε ρούχα στην ντουλάπα .

 

Και έκανε πάρα πολύ καλά!

 

Η γνώμη μου είναι πως το να είναι το σπίτι σου καθαρό, φαίνεται... ενώ το σίδερο δεν "φαίνεται" ακόμα και αν σιδερώνεις κάθε 3 μέρες... προτιμώ δηλαδή να ασχολούμαι με το σπίτι μου ώστε να το έχω παντα καθαρό και τακτοποιημένο (και μένα ήρεμη) παρά να σιδερώνω σαν τρελή και το σπίτι μου να είναι μπάχαλο. Θα δεις μεγάλη διαφορά κυρίως στην ψυχολογία σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πείτε μου τη γνώμη σας,θέλω να στολίσω το μπαλκόνι μου,εχω τραπέζι με καρέκλες και ενα σαλονάκι μπαμπού,σκέφτηκα να ραψω καλύματα στο σαλονάκι για να αλλάξει όψη,θα πάρω μερικές γλάστρες αλλά δεν ξέρω τι,γενικά τι αλλο μπορώ να βάλω??απο διακοσμητικό,απο οτιδήποτε.ακούω ιδέες.

 

Εγώ Αντιγόνη μου είμαι της άποψης πως το «λίγο είναι το καλύτερο». Καλύτερα δηλαδή να πάρεις λίγα πράγματα, ώστε να έχεις το μπαλκόνι σου πάντα τακτοποιημένο και να μην σου βγαίνει η πίστη όταν θέλεις να το καθαρίσεις παρά να το γεμίσεις με μικρο-αντικείμενα και να μην ξέρεις από πού να ξεκινήσεις.

 

Το σαλονάκι μπαμπού είναι ήδη αρκετό για μένα. Πάρε μόνο 2 γλάστρες ίδιες ακριβώς (π.χ. με ένα μεσαίου μεγέθους κυπαρισσάκι μέσα η κάθε μία) σε μέγεθος και εμφάνιση (να προτιμήσεις καλές, πήλινες γλάστρες και όχι πλαστικές αφού θα πάρεις μόνο 2) και 2 μεγάλα φανάρια (ίδια και αυτά μεταξύ τους) που θα βάζεις μέσα από 2-3 μεγάλα κεράκια και έκανες μπαλκόνι όαση. Η δική μου φιλοσοφία είναι πως δεν χρειάζονται πολλά αντικείμενα στους χώρους μας.

 

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αντιγόνη μου είμαι της άποψης πως το «λίγο είναι το καλύτερο». Καλύτερα δηλαδή να πάρεις λίγα πράγματα, ώστε να έχεις το μπαλκόνι σου πάντα τακτοποιημένο και να μην σου βγαίνει η πίστη όταν θέλεις να το καθαρίσεις παρά να το γεμίσεις με μικρο-αντικείμενα και να μην ξέρεις από πού να ξεκινήσεις.

 

Το σαλονάκι μπαμπού είναι ήδη αρκετό για μένα. Πάρε μόνο 2 γλάστρες ίδιες ακριβώς (π.χ. με ένα μεσαίου μεγέθους κυπαρισσάκι μέσα η κάθε μία) σε μέγεθος και εμφάνιση (να προτιμήσεις καλές, πήλινες γλάστρες και όχι πλαστικές αφού θα πάρεις μόνο 2) και 2 μεγάλα φανάρια (ίδια και αυτά μεταξύ τους) που θα βάζεις μέσα από 2-3 μεγάλα κεράκια και έκανες μπαλκόνι όαση. Η δική μου φιλοσοφία είναι πως δεν χρειάζονται πολλά αντικείμενα στους χώρους μας.

 

Φιλάκια

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Ειρηνη!

Κι εγω φετος που εφτιαξα το μπαλκονι εβαλα μονο το τραπεζι με τις καρεκλιτσες και 2 φαναρακια.Να φανταστεις οτι ειχα γυρω-γυρω γλαστρες τις οποιες τις πηρα και τις εβαλα σε ενα πιο μικρο μπαλκονι που εχω.Δεν μπορεις να φανταστεις πως ανοιξε ο χωρος!

Οσο πιο λιγα αντικειμενα τοσο καλυτερα λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

γλάστρες γιατί πήλινες?Πολύ καλές οι ιδέες σας φιλενάδες!Σκέφτηκα να πάρω και ενα στεφάνι με πλαστικά λουλούδια για το τοίχο και τίποτα άλλο.Είμαι λίγο της υπερπαραγωγής......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να πας σε ενα μαγαζι με ειδη μπαμπου κ επιπλα κηπου κ θα βρεις απιστευτα πραγματα. Μακαρι να ειχα κ εγω μεγαλα μπαλκονια... Δυστυχως μονο ενα σαλονακι κ κατι γλαστρες εχω, που κ αυτες μου τις φορτωσε η μανα μου, αλλα ειναι ασηκωτες κ ακομα δεν τις εχω πεταξει..

Μπορεις να παρεις κ για το τοιχο ραφακια κ να βαλεις πανω μικρα γλαστρακια κ φαναρακια.

Εχεις παιδακια? Ισως μπορουσες να τους βαλεις κ καμια κουνια ή κανα σπιτακι, τσουληθρα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Ειρηνη!

Κι εγω φετος που εφτιαξα το μπαλκονι εβαλα μονο το τραπεζι με τις καρεκλιτσες και 2 φαναρακια.Να φανταστεις οτι ειχα γυρω-γυρω γλαστρες τις οποιες τις πηρα και τις εβαλα σε ενα πιο μικρο μπαλκονι που εχω.Δεν μπορεις να φανταστεις πως ανοιξε ο χωρος!

Οσο πιο λιγα αντικειμενα τοσο καλυτερα λοιπον!

 

Έτσι... έτσι Ευγενία μου... Ο χώρος, όσο πιο "καθαρός" είναι από αντικείμενα, τόσο πιο προσιτός και ζεστός είναι. Όταν υπάρχουν χιλιάδες αντικείμενα γύρω-γύρω, το μάτι πελαγώνει και τελικά σου δημιουργείται ένας εκνευρισμός όσο βρίσκεσαι εκεί. Άσε το χρηστικό κομμάτι που είναι απίστευτα πιο εύκολο να κρατάς τακτικό έναν τέτοιο χώρο!

 

Εμένα το μπαλκόνι μου έχει

- 2 γλάστρες πήλινες μεγάλες

- 1 τραπέζι / 4 καρέκλες (ίδιο σχέδιο), με σετ τα μαξιλαράκια για τις καρέκλες (δηλαδή όλα ίδια)

- 1 διακοσμητική γυάλα με ένα κερί μέσα (το οποίο ανάβουμε) και στον πάτο του διακοσμητικές γυαλιστερές πετρούλες (σαν βώλους) και

- 1 μεγάλο φαναράκι σε μία γωνία .

 

Αυτά και είναι πάντα σε τάξη, καθαρό και πανέμορφο (αν και μικρό!)

Link to comment
Share on other sites

γλάστρες γιατί πήλινες?Πολύ καλές οι ιδέες σας φιλενάδες!Σκέφτηκα να πάρω και ενα στεφάνι με πλαστικά λουλούδια για το τοίχο και τίποτα άλλο.Είμαι λίγο της υπερπαραγωγής......

 

Οι πήλινες Αντιγόνη μου φαίνονται πάντα πιο "βαριές" και δίνουν μια ιδιαίτερη νότα στο μπαλκόνι μας. Οι πλαστικές δε, φαίνονται πάντα πιο δεύτερες.

 

Γι αυτό, αν τώρα ξεκινάς την συλλογή σου από φυτά (γιατί θα υπάρχουν κοπέλες που έχουν ήδη 10 πλαστικές γλάστρες που δεν μπορούν να τις αλλάξουν γιατί είναι οικονομικά ασύμφορο!) θα σου πρότεινα να την ξεκινήσεις σωστά παίρνοντας καλές γλάστρες της αρεσκείας σου φυσικά!

 

Όσο για το πλαστικό στεφάνι…….. μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη μηηηηηηηη ποτέ πλαστικοποιημένα λουλούδια βρε Αντιγόνη μουυυυυυυυυυυυυυ!

 

Μάκια σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ξεπατωθεί στις δουλειές,σήμερα θα κάνω το μπογιατζή,θα βάψω!εχτες κοιμήθηκα 2 το πρωί,εκανα γενική τη κουζίνα και μαγείρεψα.Ελπίζω μέχρι τη Κυριακή να τελειώσω τα πάντα.είμαι πολύ αισιόδοξη?

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεπατωθεί στις δουλειές,σήμερα θα κάνω το μπογιατζή,θα βάψω!εχτες κοιμήθηκα 2 το πρωί,εκανα γενική τη κουζίνα και μαγείρεψα.Ελπίζω μέχρι τη Κυριακή να τελειώσω τα πάντα.είμαι πολύ αισιόδοξη?

 

γιατί τέτοια βιασύνη κοπελιά ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές μέρες κατάφερα μόλις και διάβασα όλο το τοπικ και έχω μείνει άφωνη με την οργανωτικότητά σας και την καθαριότητά σας.

Ομολογώ πως άν και είμαι πολύ οργανωτική στη δουλειά μου, διοικητικός υπάλληλος γαρ, στο σπίτι δεν εφαρμόζω και πολλά πράγματα.

Το μόνο πού κάνω ευλαβικά καθώς έχω και έρωτα μετην μαγειρική είναι το εβδομαδιαίο μενού ώστε να έχω μια φορά την εβδ. σούπερ μάρκετ. Από τις υπόλοιπες δουλειές μόνο ό,τι βλέπει η πεθερά! που σημειωτέον έρχεται σπάνια σπίτι, οπότε καταλαβαίνετε!

Βασικά έχω δύο προβλήματα,

1ον δεν έχω πολλούς αποθηκευτικούς χώρους, μόνο τις ντουλάπες στα 2 υπνοδωμάτια εκ των οποίων της μιας το φύλλο μυρίζει μούχλα καθώς εφάπτεται του εξωτερικού τοίχου, ενώ η κουζίνα είναι μισή όπως παρελήφθη από τον εργολάβο και πρέπει φέτος να φτιάξω διαχωριστικό και ντουλάπια.

2ον επειδή το σπίτι είναι σχετικά καινούριο και είναι κοντά στη λίμνη χωρίς άλλο σπίτι δίπλα έχει πολύ υγρασία και μούχλα, ειδικά στις σιλικόνες στις μπαλκονόπορτες, και στους τοίχους.

Προς το παρόν δεν δουλεύω αλλά σε λίγους μήνες που θα επιστρέψω θέλω να έχω οργανωθεί ώστε να καταφέρνω παιδί, δουλειά και σπίτι.

Γι αυτό παρακολουθώ τα φώτα σας!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίτα μου υπάρχει μια ειδική σιλικόνη που είναι αντιμουχλική,είναι λίγο ακριβότερη αλλά κάνει πολύ καλή δουλεια,θα σου πω αυριο πως λέγεται.

 

Μπορεί να μπει πάνω απο αυτή που ήδη υπάρχει ή πρέπει να ξυθεί η υπάρχουσα - κάτι πολύ δύσκολο απο οτι γνωρίζω - για να τοποθετηθεί καινούρια?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκίνησα να το ξύνω με κατσαβίδι,μετά βαρέθηκα κ το έτριψα με σύρμα να φύγει η μούχλα και το έβαλα απο πάνω και είναι οκ.Οσο για το φύλλο της ντουλάπας σου που δεν χρησιμοποιείς ντύστο με ταπετσαρία ή χρησιμοποίησε αποθηκευτικά κουτιά πλαστικά

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές μέρες κατάφερα μόλις και διάβασα όλο το τοπικ και έχω μείνει άφωνη με την οργανωτικότητά σας και την καθαριότητά σας.

Ομολογώ πως άν και είμαι πολύ οργανωτική στη δουλειά μου, διοικητικός υπάλληλος γαρ, στο σπίτι δεν εφαρμόζω και πολλά πράγματα.

Το μόνο πού κάνω ευλαβικά καθώς έχω και έρωτα μετην μαγειρική είναι το εβδομαδιαίο μενού ώστε να έχω μια φορά την εβδ. σούπερ μάρκετ. Από τις υπόλοιπες δουλειές μόνο ό,τι βλέπει η πεθερά! που σημειωτέον έρχεται σπάνια σπίτι, οπότε καταλαβαίνετε!

Βασικά έχω δύο προβλήματα,

1ον δεν έχω πολλούς αποθηκευτικούς χώρους, μόνο τις ντουλάπες στα 2 υπνοδωμάτια εκ των οποίων της μιας το φύλλο μυρίζει μούχλα καθώς εφάπτεται του εξωτερικού τοίχου, ενώ η κουζίνα είναι μισή όπως παρελήφθη από τον εργολάβο και πρέπει φέτος να φτιάξω διαχωριστικό και ντουλάπια.

2ον επειδή το σπίτι είναι σχετικά καινούριο και είναι κοντά στη λίμνη χωρίς άλλο σπίτι δίπλα έχει πολύ υγρασία και μούχλα, ειδικά στις σιλικόνες στις μπαλκονόπορτες, και στους τοίχους.

Προς το παρόν δεν δουλεύω αλλά σε λίγους μήνες που θα επιστρέψω θέλω να έχω οργανωθεί ώστε να καταφέρνω παιδί, δουλειά και σπίτι.

Γι αυτό παρακολουθώ τα φώτα σας!

 

Φίλη Μελίτα

 

Καλώς όρισες στο σπιτικό μας! Είσαι πάντα ευπρόσδεκτη!

 

Βασικά μην αγχώνεσαι και μην περιμένεις θαύματα. Όλα θα γίνουν αλλά και αν δεν γίνουν δεν θα τα βάψουμε μαύρα! Δεν θα είσαι λιγότερο ευτυχισμένη αν το σπίτι δεν έχει ίχνος σκόνης έτσι δεν είναι?!

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι αν βρεις το δικό σου πρόγραμμα σπιτιού, αυτό που πηγαίνει στα δικά σου δεδομένα / ανάγκες ώστε να είσαι πιο ήρεμη, χωρίς εκνευρισμό και να μπορείς να χαίρεσαι και την ζωή σου και την οικογένειά σου. Δες λοιπόν από όσα γράφουμε τι σε βολεύει και κράτα το!

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μελίτα

 

Για τους αποθηκευτικούς χώρους, έχεις απόλυτο δίκιο, είναι μεγάλο πρόβλημα. Προσπάθησε όμως να προσαρμοστείς (τουλάχιστον μέχρι να μπορέσεις να δημιουργήσεις περισσότερους χώρους) ώστε να μην σε εκνευρίζουν ή σου φέρνουν δυσκολία τα διάφορα αντικείμενα που δεν έχουν αποθηκευτικό χώρο.

 

Προσπάθησε π.χ. αφού έχεις λίγα ντουλάπια στην κουζίνα, να έχεις και λίγα ταπεράκια και κουζινικά. Μην φορτώνεσαι με έξτρα αντικείμενα, όσο αυτό είναι δυνατό.

 

Επίσης ρούχα. Φρόντισε συχνά να κάνεις ένα γερό ξε-σκαρτάρισμα στα ρούχα σας, σε αυτά που δεν φοράτε πια, σε όσα δεν σας κάνουν ή σε αυτά που δεν σας αρέσουν πλέον ώστε να υπάρχει μία σχετική τάξη.

 

Θα επανέλθω 

Link to comment
Share on other sites

Μελίτα

 

 

Προσπάθησε π.χ. αφού έχεις λίγα ντουλάπια στην κουζίνα, να έχεις και λίγα ταπεράκια και κουζινικά. Μην φορτώνεσαι με έξτρα αντικείμενα, όσο αυτό είναι δυνατό.

 

Επίσης ρούχα. Φρόντισε συχνά να κάνεις ένα γερό ξε-σκαρτάρισμα στα ρούχα σας, σε αυτά που δεν φοράτε πια, σε όσα δεν σας κάνουν ή σε αυτά που δεν σας αρέσουν πλέον ώστε να υπάρχει μία σχετική τάξη.

 

Θα επανέλθω 

 

Αυτό ακριβώς κάνω, έχω ελάχιστα κουζινικά σκέυη, ευτυχώς δεν χρειάζεται να κάνω τραπεζώματα προς το παρόν. Τα ρούχα μου επίσης είναι τα απαραίτητα αφού χωράνε σε μισή ντουλάπα.

 

Θα δοκιμάσω μια αναδιοργάνωση της ντουλάπας στο μέλλον, εφόσον τώρα δεν μου επιτρέπει η μπέμπα να κάνω δουλειές που θέλουν χρόνο.

 

Σιγά σιγά!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδικά ρούχα:Aγόρασα κούτες αποθήκευσης από ΙΚΕΑ και τα χώρισα ανά ηλικίες πχ.0-3μηνών , 3-6 μηνών κτλ.Έτσι και η ντουλάπα είναι οργανωμένη και βρίσκω εύκολα ότι μου χρειάζεται ,που μπορεί να φορέσει κι η μπέμπα.Όταν θα μπορέσω να τα δώσω δεν θα χρειαστεί πολύ δουλειά...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η ιδέα σου Στέλλα. Πραγματικά έξυπνη.

 

Γενικά, υπάρχει μία περίεργη αντίληψη για τα ρούχα στους περισσότερους. Κρατάμε ρούχα που δεν πρόκειται να τα ξαναφορέσουμε ποτέ είτε γιατί δεν μας αρέσουν είτε γιατί δεν μας κάνουν!

 

Οι «κανόνες» μου:

 

- Αν κάτι είναι φθαρμένο, το πετάω, όσο και αν το αγαπώ

- Αν κάτι το έχω 2-3 φορές (π.χ. λευκό πουκάμισο), κρατώ τα 2 ίδια (αφού τα χρησιμοποιώ) και δίνω το άλλο.

- Αν κάτι δεν το έχω φορέσει για μία ολόκληρη σεζόν, το δίνω.

- Αν κάτι δεν μου κάνει και ξέρω πως δεν θα μου κάνει ποτέ ξανά (όσο και αν εύχομαι να γίνω ΚΟΡΜΑΡΑ) το δίνω!

- Αν κάτι δεν είναι ακριβώς του γούστου μου (κάτι που μου έκαναν δώρο και για κάποιο λόγο δεν άλλαξα ή αν το γούστο μου άλλαξε και δεν μου πολύ-αρέσει πια) το δίνω!

 

Με αυτούς τους απλούς «κανόνες» κρατώ πάντα και την ντουλάπα μου οργανωμένη και ξέρω τι χρειάζομαι να αγοράσω κάθε εποχή και τα νεύρα μου σε καλή κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι βρε κορίτσια... Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών..ταυτόχρονα εργάζομαι..Γυρίζω σπίτι κατά τις 17:00 και εννοείται πως ασχολούμαι σχεδόν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τον μπέμπη μου..(και να ήθελα να κάνω κάποια δουλειά μέσα στο σπίτι..δεν με αφήνει...θέλει να παίζουμε..θέλω και εγώ..αφού όλη την ημέρα είμαι μακριά του..λογικό δεν είναι;) Η μητέρα μου, που να την έχει ο Θεός γερή και δυνατή, είναι το δεξί μου χέρι..μάτι..απ' όλα..! Μου κρατάει το παιδί και μου βάζει πλυντήρια, σίδερο, σουγγάρισμα, πανί το σπίτι, πότισμα..., μαγείρεμα... Μένει στον επάνω όροφο και όλα αυτά τα κάνει το απόγευμα που γυρίζω εγώ και είμαι με το παιδί. Το ερωτημα μου είναι το εξής: Οι κοπέλες που δεν έχουν καμία βοήθεια, τι κάνουν; Δηλαδή, εγώ φρικάρω στην ιδέα του τι θα έκανα αν ήμουν μόνη..ΟΚ..σίγουρα..θα τα έκανα, θα έκανα ξενύχτι στο φινάλε φινάλε για να τα προλάβω..αλλά είναι σκότωμα... Ειλικρίνα θαυμάζω τις κοπέλες που τα κάνουν όλα μοναχές τους!!!! Και απορώ..πότε..μα πότε προλαβαίνουν βρε παιδί μου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...