Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραουλα-γλυκο κουταλιου


Jean

Recommended Posts

Στρώνουμε σε κατσαρόλα τις φράουλες ολόκληρες και τη ζάχαρη σε στρώσεις.

 

Απορια ασχετου γυναικος...Αυτο με τις στρωσεις δεν το καταλαβα....Τι θελει να πει ο Σεφ;;;

και μετα εμενα κατηγορεις ... :lol::lol::lol:

ασχετο αλλα ρε Jean ετσι οπως το περιεγραψες αρχικα μου ετρεχαν τα σαλια ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙς ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΦΡΑΟΥΛΕς..... :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουτε κι εγω τρελαινομαι για φραουλες αλλα αν το δοκιμασεις θα παθεις ταρακουλο. Οταν σε ειπα ασχετη απευθυνομενη στις καλονοικοκυραδες του φορουμ δεν εξαιρεσα εαυτον!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

... ή αν θα χρησιμευσει για επανακολληση χαρτου και πορσελανης... :lol::lol::lol:

 

λές τελικά να τα καταφέρεις τόσοοοοοοοοο καλά ;;;;; :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι ακόμα....

αν κάποιες φράουλες που είναι γίγαντες (καταραμένες ορμόνες :evil: ) τις κόψω στη μέση για να μην είναι τεράστιες... ή στα τέσσερα... κινδυνεύουν να λιώσουν και να είναι μαρμελάδα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν ειναι τοσο μεγάλες κοψτες στην μέση , όχι σε περισσότερα κομμάτια ,θα λιώσουν και αν εχεις την δυνατοτητα να τις διαλέξεις απο τον μανάβη σου... (τις τεράστιες να της βγάλεις!!!) :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι άλλη ερώτηση... όλο απορίες έχω :lol:

στο 1,5 κιλό φράουλες και 1 κιλό ζάχαρη ... πόση είναι τελικά η ποσότητα του γλυκού που βγαίνει?

δεν φαντάζομαι 2,5 κιλά ε?.... ξέρεις μήπως? :roll:

επειδή θα χρειαστώ πολλά κιλά να δω αν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία...

αν πρέπει να φτιάχνω ένα μήνα γλυκό του κουταλιού για τα 8 κιλά που χρειάζομαι... βράστα χαράλαμπε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίτα να δείς !

 

Το ένα κεσεδάκι έχει περίπου 20-25 τεμάχια φράουλες (σε φυσιολογικό μέγεθος ) & είναι περίπου 0,400-0,500 γραμμάρια

άρα με απλή μέθοδο των 3 !

έχουμε και λέμε:

1 κεσεδάκι = 500γρ

χ ; =8000γρ

χ=16 κεσεδάκια

και άρα θα χρειαστείς :

16 κεσεδάκια φραουλες

και 5,300γραμ. ζάχαρη .....

έτσι είναι βρε παιδία ; κανενας μαθηματικός στο φορουμ;;;;;;;; :lol:

 

πάντως όντως είναι πολλα 8κιλά για να τα φτιάξεις.......

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σουσουραδίτσα Jean .... επειδή με έβαλες στο "λούκι" αλλά επειδή τα θέλει και εμένα ο οργανισμός μου..... έβαλα εχτές στην κατσαρόλα ένα κεσεδάκι φράουλες .... (δεν το είχα και ξαναφτιάξει κράταγα τις επιφυλλάξεις μου :lol: ) .... και τώρα κυρίες μου (Αρια & Jean κυρίως ) να δώ αν σας αρέσουν οι φράουλες ....

(κρίμα που δεν μπορώ να μεταφέρω το άρωμα....)

 

053bd1.jpg

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σουσουραδίτσα Jean .... επειδή με έβαλες στο "λούκι" αλλά επειδή τα θέλει και εμένα ο οργανισμός μου..... έβαλα εχτές στην κατσαρόλα ένα κεσεδάκι φράουλες .... (δεν το είχα και ξαναφτιάξει κράταγα τις επιφυλλάξεις μου :lol: ) .... και τώρα κυρίες μου (Αρια & Jean κυρίως ) να δώ αν σας αρέσουν οι φράουλες ....

(κρίμα που δεν μπορώ να μεταφέρω το άρωμα....)

 

053bd1.jpg

 

Γεια σας,

επειδη εγω δεν ειμαι κυρια :lol: , μπορω να λεω οτι θελω.

Τελειο, τελειο, τελειο, σαλια, σματσ ,σαλια, σματσ, γεια στα χερια σου καλοκαρδη

Η ζωη επαναλαμβανεται συνεχεια,συνεχεια,συνεχεια................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

053bd1.jpg

 

Μωρα μου εσεις!!! Να σας βαλω κατω να σας αλλαξω το...χρωμα!!!

 

Ρε Αφρο τωρα τι καταλαβαινεις δηλαδη;; Τι θα φαω εγω τωρα; Το πληκτρολογιο;;; Προτεινω τετοιου ειδους εκθεματα να απαγορευτουν (admin!!! ) Και καλα πες εμενα ηθελες να με βασανισεις...Τις εγκυους δεν τις σκεφτηκες;; :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

αυτός αυτος ... γι'αυτο του τρέχουν τα σάλια .... :lol:

 

Ευχαριστώ Κε Χρήστοχαζ. :D

 

Jean σε αυτό το θέμα οι εγκυούλες καλό είναι να απέχουν ... ή να έχουν την δυνατότητα τους άντρες τους να τρέχουν ..... :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αυτός αυτος ... γι'αυτο του τρέχουν τα σάλια .... :lol:

 

Ευχαριστώ Κε Χρήστοχαζ. :D

 

Jean σε αυτό το θέμα οι εγκυούλες καλό είναι να απέχουν ... ή να έχουν την δυνατότητα τους άντρες τους να τρέχουν ..... :lol:

Δεν με λενε Χρηστοχαζ, ευχαριστω για το κοπλιμαν :roll: , ουτε με DVD εχω δουλειες, ειμαι στην Κρητη και μου ανοιξατε την ορεξη, αυτο ειναι ολο,

παρολα αυτα πολλυ ωραιο φαινετα και ορξατο :wink:

Η ζωη επαναλαμβανεται συνεχεια,συνεχεια,συνεχεια................

Link to comment
Share on other sites

αυτός αυτος ... γι'αυτο του τρέχουν τα σάλια .... :lol:

 

Ευχαριστώ Κε Χρήστοχαζ. :D

 

Jean σε αυτό το θέμα οι εγκυούλες καλό είναι να απέχουν ... ή να έχουν την δυνατότητα τους άντρες τους να τρέχουν ..... :lol:

 

Αμ και να θέλει άνθρωπος ν'αγιάσει μπορεί παιδί μου με σένα??? Μπορεί??? :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παναγιά μου τι εικόνα είναι αυτή??

Πως να κρατηθώ εγώ τώρα και να φάω το μαρούλι με τη ντομάτα μου λες??

Αχχ γιατρέ μου δεν φταίω εγώ για τα κιλα,δεν τρώω,σερφάρω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το έφτιαξα δοκιμαστικά.....

είναι θεϊκό!!!!!!!!!!!!

μόνο που είναι πολύ μεγάλη μανούρα τελικά για τόσο μεγάλη ποσότητα που θέλω εγώ κι άρα μάλλον θα υποχρεωθώ να βρώ κάτι άλλο (έχω ήδη αρχίσει να προσανατολίζομαι στο γλυκό σταφύλι)

 

πάντως το συγκεκριμένο που έφτιαξα σήμερα... σύντομα θα μπει πάνω σε ένα θεϊκό cheesecake!

Link to comment
Share on other sites

πάντως το συγκεκριμένο που έφτιαξα σήμερα... σύντομα θα μπει πάνω σε ένα θεϊκό cheesecake!

 

:D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η αποστείρωση των βάζων

Πλύνετε τα βάζα πολύ καλά, ξεπλύντε τα με πολύ καυτό νερό και αναποδογυρίστε τα να στεγνώσουν. Βάλτε τα βάζα όρθια στο φούρνο, στους 150 C για 30 λεπτά. Χρησιμοποιείστε τα απευθείας από το φούρνο για να μην σπάσουν όταν τα γεμίσετε με τη μαρμελάδα. Τα καπάκια πρέπει να βράζονται ή να ξεπλένονται με πολύ καυτό νερό. Για να μην καείτε, φορέστε βαμβακερά γάντια όταν κάνετε αυτή τη δουλειά.

 

Τοποθέτηση σε βάζα

Πριν βάλετε τη μαρμελάδα σε βάζα, αφαιρέστε τον τυχόν αφρό από την επιφάνεια με ένα κουτάλι. Αφήστε τη μαρμελάδα για 10 λεπτά για να μην κατακάτσει το φρούτο στο κάτω μέρος του βάζου. Βάλτε τη ζεστή μαρμελάδα σε ζεστά, αποστειρωμένα βάζα, γεμίζοντάς τα ως 1 εκ. από το πάνω μέρος, και σφραγίστε τα αμέσως.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Afroditi D ευχαριστω για την αμεση απαντηση! :D

 

πειραζει αν πρωτα τα πλυνω στο πλυντηριο;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όχι , εγω πάντως μετά απο το πλυντηριο τα ξεπλένω με άφθονο νεράκι.

Ακόμα να προσέξεις τα πλαστικά καπάκια δεν είναι κατάλληλα , και να δοκιμάσεις απο πριν εαν κλείνουν καλά.

(μερικές φορές χρησιμοποιημένα βάζα δεν κλείνουν αεροστεγώς)

Παρακαλώ :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...