Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

Το ποσοστό των μητέρων που παρουσιάζει πρόβλημα στην παραγωγή είναι αρκετά μεγάλο, υπολογίζεται περίπου 10-15%. Συνήθως οφείλεται σε μη αποτελεσματικό θηλασμό από την πλευρά του μωρού.

 

Κάποιοι από τις αιτίες είναι:

-δυσκολίες στον τοκετό (πχ ένα πολύ γρήγορος ή πολύ αργός τοκετός),

-η καισαρική τομή αυξάνει τις πιθανότητες να μην θηλάζει αποτελεσματικά ένα μωρό,

-η προβολή του εμβρύου στη μήτρα, μπορεί να επηρεάσει την ικανότητά του να χρησιμοποιεί τους μυεις του προσώπου να για θηλάσει

-ο κοντός χαλινός γλώσσας εμποδίζει το μωρό να τοποθετήσει σωστά τη θηλή στο στόμα του και να θηλάσει αποτελεσματικά

-ένα μωρό με υπνηλία (πχ λόγω ίκτερου) μπορεί να χάνει γεύματα και να οδηγήσει τη μητέρα σε χαμηλή παραγωγή

-αρκετές περιπτώσεις είναι άγνωστης αιτιολογίας.

 

Ένας έμπειρος οστεοπαθητικός μπορεί να βοηθήσει σε κάποια περιστατικά.

 

Έγκαιρες παρεμβάσεις μπορούν να βοηθήσουν ώστε ο θηλασμός να γίνει πιο αποτελεσματικός και να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Η αληθινά χαμηλή παραγωγή που οφείλεται στη μητέρα είναι αρκετά σπάνια, υπολογίζεται ότι είναι περίπου 0,4%.

-Αν απομείνει κάποιο κομμάτι του πλακούντα στη μήτρα μετά τον τοκετό, εμποδίζεται η κανονική έναρξη της γαλουχίας και η παραγωγή παραμένει χαμηλή. Η απομάκρυνση του πλακούντα μπορεί να λύσει άμεσα το πρόβλημα.

-Ο υποθυροειδισμός που δεν έχει διαγνωστεί και παραμένει χωρίς θεραπεία, είναι πιθανό να οδηγήσει σε χαμηλή παραγωγή. Με την έναρξη της θεραπείας αυξάνεται η παραγωγή με κατάλληλες παρεμβάσεις.

-Μεγάλη αιμοραγία κατά τον τοκετό μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλή παραγωγή που βελτιώνεται όσο βελτιώνεται η κατάσταση της μητέρας.

-Οι πολυκυστικές ωοθήκες, επίσης μπορεί να οδηγήσουν σε χαμηλή παραγωγή.

-Πολύ σπάνια, η ανεπαρκής ανάπτυξη του αδένα του μαστού, οδηγεί σε ανεπαρκή παραγωγή

-Κάποιες περιπτώσεις παραμένουν άγνωστης αιτιολογίας

 

Ο περιορισμός των γευμάτων του μωρού σε συχνότητα και διάρκεια, το συμπλήρωμα που χορηγείται συστηματικά χωρίος ιατρικό λόγο, κακή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, είναι οι πιο συχνές αιτίες που οδηγούν σε χαμηλή παραγωγή, λύνονται εύκολα και δεν αποτελούν το θέμα αυτού του τόπικ.

 

Οι μητέρες με πραγματικά χαμηλή παραγωγή μπορούν να αυξήσουν εν μέρη την παραγωγή με τη χρήση θήλαστρου, με συμπληρώματα διατροφής, με φάρμακα που θα τα χορηγήσει κάποιος γιατρός που γνωρίζει τα εξειδικευμένα προβλήματα του θηλασμού.

Το βοηθητικό σύστημα γαλουχίας (SNS) με το οποίο μπορεί να δίνεται το συμπλήρωμα στο μωρό, εξασφαλίζει διαρκές ερέθισμα στο στήθος και βοηθάει στη διατήρηση της παραγωγής.

 

 

Τελευταία ανακάλυψα ότι η περίπτωση αυτή αναφέρεται ως "υποπλασία ή σύνδρομο σωληνοειδών μαστών" (tubular breasts) και έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά: μεγάλη απόσταση μεταξύ τους (τουλ. 4 εκ), "μυτερά" με μεγάλη θηλή/θηλαία άλω σχετικά με το μέγεθός τους και με λιγότερο μαστό κάτω από το ύψος της θηλής από ότι από πάνω της (σαν "άδειοι σάκοι"), ασυμμετρία, εμφανείς ραγάδες που δεν δικαιολογούνται από το σχετικά μικρό μέγεθός τους. Αλλο ένα χαρακτηριστικό: ότι στην εγκυμοσύνη δεν αυξάνεται το μεγεθός τους, ούτε πρήζονται μετά την γέννα.

 

http://www.llli.org/llleaderweb/lv/lviss2-3-2009p4.html

http://www.007b.com/breast_size_breastfeeding.php

http://www.breastfeeding-problems.com/tubular-hypoplastic-breasts.html

http://diaryofalactationfailure.blogspot.gr/2011/12/many-faces-well-not-faces-of-igt.html

http://www.babble.com/baby/baby-feeding-nutrition/breastfeeding-help-breast-hypoplasia/

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, δεν πρέπει να βάζει το λιγότερο 20 γραμμάρια. Πρέπει να βάζει το λιγότερο 15 δλδ μηνιαίως 450 γραμμάρια.

Αν το μωρο παίρνει πάνω απο 400 γραμμάρια το μήνα και βρέχει τις πάνες που πρέπει (6-8 μέχρι να σαραντησει και 5 στη συνέχεια), κανονικα δεν τίθεται ιατρικός λόγος για συμπλήρωμα. (Κι αυτο ειναι απο το βιβλίο της Πατσουρου οπότε τίθεται θέμα εμπειρίας στο θηλασμο οπως είπα και πιο πάνω)

 

Η γλώσσα του μωρού όταν χασμουριεται βγαίνει αρκετα έξω; Έχει σχήμα καρδιάς; Ακούγεται ενα κλικ όταν θηλαζει;

 

 

 

ναι βγαίνει αρκετα έξω αλλά μοιάζει με σαύρα, δηλαδή μυτερή. όταν θηλάζει ακούγονται πολλοί ήχοι μεταξύ άλλων και κλικ.

αύριο θα πάω σε έναν από τους 2 παιδιάτρους που μου είπες (δεν λέω όνομα για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμηση), ευτυχώς η παιδιάτρος μου είναι ακομπλεξάριστη, να φανταστείς η ίδια μου είπε πως καλά θα κάνω να πάω και μου έκελεισε και το ραντεβού. ελπίζω να μου πεί πως δεν θέλει συμπλήρωμα, αν και λιγάκι δύσκολο γιατί όσο περνάνε οι μέρες η μικρή γίνεται όλο και πι οανήσυχη και δεν ξεκολλάει από το στήθος. με έχει πιάσει απελπισία, όλη μέρα ξάπλα σε ένα κρεβάτι είμαι.

 

 

 

 

Τελευταία ανακάλυψα ότι η περίπτωση αυτή αναφέρεται ως "υποπλασία ή σύνδρομο σωληνοειδών μαστών" (tubular breasts) και έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά: μεγάλη απόσταση μεταξύ τους (τουλ. 4 εκ), "μυτερά" με μεγάλη θηλή/θηλαία άλω σχετικά με το μέγεθός τους και με λιγότερο μαστό κάτω από το ύψος της θηλής από ότι από πάνω της (σαν "άδειοι σάκοι"), ασυμμετρία, εμφανείς ραγάδες που δεν δικαιολογούνται από το σχετικά μικρό μέγεθός τους. Αλλο ένα χαρακτηριστικό: ότι στην εγκυμοσύνη δεν αυξάνεται το μεγεθός τους, ούτε πρήζονται μετά την γέννα.

 

http://www.llli.org/llleaderweb/lv/lviss2-3-2009p4.html

http://www.007b.com/breast_size_breastfeeding.php

http://www.breastfeeding-problems.com/tubular-hypoplastic-breasts.html

http://diaryofalactationfailure.blogspot.gr/2011/12/many-faces-well-not-faces-of-igt.html

http://www.babble.com/baby/baby-feeding-nutrition/breastfeeding-help-breast-hypoplasia/

 

 

μάλλον σε αυτό καταλήγουμε, γιατί έχω πολλά από τα χαρακτηριστικά της υποπλασίας, σκέφτομαι να πάω σε μαστολόγο για να το επιβαιώσω αλλά δεν ξέρω αν και αυτός θα ξέρει. μήπως έχεις να μου προτείνεις κανέναν καλό ή να μην κάνω τον κόπο?

 

 

σας ευχαριστώ και τις δύο για το ενδιαφέρον, αν αργώ να απαντήσω είναι γιατί δεν έχω ελεύθερα χέρια. μου δίνεται κουράγια να παώ λίγο ακόμη παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

τελικά καταλήγουμε στο συμπλήρωμα, 100-150ml την ημέρα σε 3 γεύματα με το σύστημα SNS και ελπίζω μόλις δυναμώσει το μωρό να γίνει θαύμα και να αυξηθεί η παραγωγή μου και να το κόψουμε. φταίνει πολλά πράγματα, και η κάντιντα και οι πολυκυστικές μου και η ανατομία του στήθους και ότι δεν είχαμε ιδανικό ξεκίνημα στον θηλασμό (ίκτερος - όχι rooming in). ότι ήταν να πάει στραβά πήγε!!!! συμβιβάστικα με την ιδέα, πάνω από όλα πρέπει να είναι καλά το παιδί και να παίρνει τις θερμίδες που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

τελικά καταλήγουμε στο συμπλήρωμα, 100-150ml την ημέρα σε 3 γεύματα με το σύστημα SNS και ελπίζω μόλις δυναμώσει το μωρό να γίνει θαύμα και να αυξηθεί η παραγωγή μου και να το κόψουμε. φταίνει πολλά πράγματα, και η κάντιντα και οι πολυκυστικές μου και η ανατομία του στήθους και ότι δεν είχαμε ιδανικό ξεκίνημα στον θηλασμό (ίκτερος - όχι rooming in). ότι ήταν να πάει στραβά πήγε!!!! συμβιβάστικα με την ιδέα, πάνω από όλα πρέπει να είναι καλά το παιδί και να παίρνει τις θερμίδες που πρέπει.

 

Το συμπλήρωμα θα ειναι μητρικό ή ξένο γάλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το συμπλήρωμα θα ειναι μητρικό ή ξένο γάλα;

 

Ξένο :-( Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου είπε να μην κάνω αντλήσεις? αν καταφέρνω να βγάζω 40-50 Ml την μέρα δικό μου γιατί να μην δώσώ το ένα συμπλήρωμα μητρικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξένο :-( Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου είπε να μην κάνω αντλήσεις? αν καταφέρνω να βγάζω 40-50 Ml την μέρα δικό μου γιατί να μην δώσώ το ένα συμπλήρωμα μητρικό?

 

Δεν ξέρω, γιατι δεν ρώτησες; Θα έχετε επικοινωνία; Αν ναι, πάρε έστω ενα τηλεφωνο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
geia sou aglaia to mwraki mou einai 3 minon kai thilazw apokleistika,to provlima mou einai oti to ena mou stithos den exei sxedon katholou gala gia oloi tin imera antlo 50gr me nosokomiako thulastro ti tha mporousa na kanw gia na exw perisotero euxaristo

 

Το μωρό θηλαζει απο το στηθος ή κανεις αποκλειστική αντληση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα κορίτσια,

 

Στις 7 Ιουνίου έγινα για 3η φορά μητέρα. Δυστηχώς μετά απο 6 ημέρες αποκλειστικού θηλασμού ξεκινήσαμε συμπλήρωμα. Θέλω να αυξήσω το γάλα μου και να μειώσω το ξένο γάλα σε 1-2 γεύματα το πολύ. Σας γράφω αναλυτικά στοιχεία για να με βοηθήσετε.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38 εβδομάδα

Β. Το φύλο του βρέφους

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φυσιολογικός τοκετός

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

χωρίς καμμία αναισθησία και χωρίς πρόκληση τοκετού

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

έκανε ίκτερο βγήκε με 9,25. (μέγιστη ελάχιστη δεν έχω)

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

07/06/2015 γέννηση 3540

10/06/2015 έξοδος 3250

13/06/2015 6 ημερών 3270 υποικτερικό χρώμα παιδίατρος σύστησε θηλασμό + συμπλήρωμα (2 - 3 γεύματα την ημέρα)

20/06/2015 13 ημερών 3290 υποικτερικό χρώμα θηλασμός και συμπλήρωμα μετά απο κάθε γεύμα

27/06/2015 20 ημερών 3480 ίκτερος έφυγε θηλασμός και συμπλήρωμα μετά απο κάθε γεύμα

09/07/2015 32 ημερών 4170 απο 1/07 περίπου ξεκίνησα και θήλαστρο έχω φτάσει 50-50 μητρικό με ξένο

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

7 γεύματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

παίρνει 120 ml μητρικό απο θήλαστρο ή ξένο

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

περίπου 350 ml- 380 ml σε ξένο γάλα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

medela sympholy 2 πλής άντλησης

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

5 αντλήσεις

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

μετά απο κάθε θηλασμό περίπου 8 , 11 , 2 , 5 , 8

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

10 με 15 λεπτά το πολύ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

τουλάχιστον 7 πάνες γεμάτες.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1 έως 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Κάποιες φορές δεν κάθεται στο στήθος καθόλου, γκρινιάζει και τραβολογάει τη θηλή. Τον θηλάζω 15-20 λεπτά απο κάθε στήθος αλλά δείχνει να μην χορταίνει και ζητάει πάλι. Στην πρώτη μου άντληση της ημέρας βγάζω 120-130 ml, επόμενη 80 ml, επόμενη 60 ml, επόμενη 50 ml, επόμενη 40ml. Τώρα με τις αντλήσεις έχουμε φτάσει περίπου 50 - 50 ξένο με μητρικό. Πώς θα αυξήσω το γάλα μου για να ανταποκρίνομαι στις αυξημένες απαιτήσεις του μωρού μου.

.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

 

Ως προς το βάρος, είναι αλήθεια ότι στην αρχή άργησε λόγω του ίκτερου, αλλά τώρα φαίνεται να πηγαίνει καλά. Η παιδίατρος τι λέει για το βάρος;

 

Για να περιορίσεις το συμπλήρωμα πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τη συχνότητα του θηλασμού. Επίσης δοκίμασε να αλλάζεις πιο συχνά στήθος. Μη το διακόπτεις ενώ τρώει, αλλά αν μετά από λίγα λεπτά δείχνει να ξεχνιέται, άλλαξε στήθος, και μετά άλλαξε πάλι κοκ. Να αλλάζεις δηλαδή συχνά στήθος σε κάθε θηλασμό. Εφόσον υποψιάζεσαι μικρή παραγωγή, δεν ισχύει η οδηγία που δίνουν μερικοί να θηλάζει το μωρό από το ένα στήθος μέχρι να νιώσεις ότι αδειάζει, και μετά να θηλάζει από το δεύτερο, και μετά να τελειώνει ο θηλασμός. Αυτό ισχύει για κανονική παραγωγή έως υπερπαραγωγή.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει!

 

Ως προς το βάρος, είναι αλήθεια ότι στην αρχή άργησε λόγω του ίκτερου, αλλά τώρα φαίνεται να πηγαίνει καλά. Η παιδίατρος τι λέει για το βάρος;

 

 

 

Για να περιορίσεις το συμπλήρωμα πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τη συχνότητα του θηλασμού. Επίσης δοκίμασε να αλλάζεις πιο συχνά στήθος. Μη το διακόπτεις ενώ τρώει, αλλά αν μετά από λίγα λεπτά δείχνει να ξεχνιέται, άλλαξε στήθος, και μετά άλλαξε πάλι κοκ. Να αλλάζεις δηλαδή συχνά στήθος σε κάθε θηλασμό. Εφόσον υποψιάζεσαι μικρή παραγωγή, δεν ισχύει η οδηγία που δίνουν μερικοί να θηλάζει το μωρό από το ένα στήθος μέχρι να νιώσεις ότι αδειάζει, και μετά να θηλάζει από το δεύτερο, και μετά να τελειώνει ο θηλασμός. Αυτό ισχύει για κανονική παραγωγή έως υπερπαραγωγή.

 

Καλή συνέχεια!

 

Τώρα είναι σούπερ το βάρος.Το weleda τσάι θηλασμού κάνει τίποτα? Θέλω να συνεχίζω το θηλασμό όσο περισσότερο. Με το θήλαστρο μπορώ να κρατήσω το θηλασμό ή θα μου κοπεί το γάλα? Τις 2 κόρες μου τις είχα θηλάσει με 2 συμπληρώματα την ημέρα 15 μήνες!

.png
Link to comment
Share on other sites

Τα τσάγια από μόνα τους δεν πολυβοηθούν, χρειάζεται να αυξήσεις τους θηλασμούς για να αυξηθεί και η παραγωγή. Με θήλαστρο εννοείς αποκλειστική άντληση, ή ως βοηθητικό του θηλασμού; Για αποκλειστική άντληση μόνο το νοσοκομειακό μπορεί να κρατήσει τη γαλουχία για πολλούς μήνες. Αφού θήλασες δυο παιδιά 15 μήνες, έχεις πείρα. Αλλά έτσι είναι βρε παιδί μου, εκεί που λες ότι ξέρεις, σου τυχαίνουν κάτι πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις πρωτάρα... κι εγώ τρία έχω και σε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα τσάγια από μόνα τους δεν πολυβοηθούν, χρειάζεται να αυξήσεις τους θηλασμούς για να αυξηθεί και η παραγωγή. Με θήλαστρο εννοείς αποκλειστική άντληση, ή ως βοηθητικό του θηλασμού; Για αποκλειστική άντληση μόνο το νοσοκομειακό μπορεί να κρατήσει τη γαλουχία για πολλούς μήνες. Αφού θήλασες δυο παιδιά 15 μήνες, έχεις πείρα. Αλλά έτσι είναι βρε παιδί μου, εκεί που λες ότι ξέρεις, σου τυχαίνουν κάτι πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις πρωτάρα... κι εγώ τρία έχω και σε καταλαβαίνω.

 

Τον βάζω στο στήθος αλλά κάποιες φορές δεν κάθεται, μου τραβάει το θηλή και κλαίει. Όσες φορές κάθεται θηλάζει για 30 λεπτά απο κάθε στήθος κοιμάται και μετά πεινάει πάλι και πρέπει να του δώσω μπουκάλι γιατί κλαίει.Μόλις τελειώσω το θηλασμό βάζω το θήλαστρο και βγάζω για 10 λεπτά για να το μαζέψω 2 φορές για να φάει. Με τις κόρες μου ήταν διαφορετικά. είχαμε ξεκινήσει 2 συμπληρώματα και όλα τα άλλα γεύματα θηλασμός, απο τις πρώτες ημέρες και έτσι συνεχίσαμε χωρίς πολλά προβλήματα. Με το νοσοκομειακό που έχω νοικιάσει πώς θα αυξήσω την ποσότητα βάζοντας το περισσότερο χρόνο ή να τραβάει πιο δυνατά?

.png
Link to comment
Share on other sites

Τον βάζω στο στήθος αλλά κάποιες φορές δεν κάθεται, μου τραβάει το θηλή και κλαίει.

Δοκίμασε να τον βάζεις πιο συχνά, πριν πεινάσει τόσο πολύ που να εκνευρίζεται. Ίσως είναι αυτός ο λόγος, για τον οποίο μερικές φορές δεν κάθεται. Δοκίμασε επίσης, όσο αυτό είναι εφικτό με άλλα δυο μικρά παιδάκια, να τον θηλάζεις σε ένα ήσυχο μέρος, π.χ. στο κρεβάτι σου ξαπλωμένη, με τραβηγμένες τις κουρτίνες.

Επίσης δοκίμασε να του δώσεις λίγο λιγότερο συμπλήρωμα και μετά να τον ξαναβάλεις στο στήθος. Μπορεί αν είναι κάπως χορτάτος και ήρεμος να θηλάσει λίγο ακόμη.

 

Με το νοσοκομειακό που έχω νοικιάσει πώς θα αυξήσω την ποσότητα βάζοντας το περισσότερο χρόνο ή να τραβάει πιο δυνατά?

 

Κοίταξε εδώ, μήπως βρεις απάντηση. Με θήλαστρα δεν έχω εμπειρία, εκτός από ένα χειροκίνητο που έχω για περιστασιακή χρήση.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

Link to comment
Share on other sites

Koukouna καλησπέρα και απο εμένα.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σχετικά με τις αντλήσεις, την ένταση θα την έχεις εκεί που νιώθεις άνετα. Θα αυξήσεις την ένταση σιγά σιγά μέχρι να αρχησει να σε ενοχλεί, μόλις το νιώσεις αυτό θα μειώσεις λίγο μέχρι να πάψει να σε ενοχλεί. Αυτή θα ειναι η ένταση που θα δουλεύεις. Η μεγαλύτερη ένταση δεν αποδίδει καλυτερα γιατι δεν είσαι εσυ χαλαρή για να κατέβει το γαλα.

Ως προς τον χρόνο που θα κάθεσαι δεν θα ξεπερνάει τα 20 λεπτά. Είδη έχεις κανει αρκετές φορές θεωρώ. Αυτό που πρέπει να κανεις ειναι να κάτσεις με το ΡΟΛΟΙ για να δεις αν υπάρχει κάποια επανάληψη..δλδ εγω κάθομαι 10 λεπτά με το ρολοι γιατι εχω δει οτι στα 4 πρώτα λεπτά το γαλα εχει τελειώσει (εκτός αν εχω πολύ ωρα να κάνω θυλαστρο) και μετα στα 10 λεπτά ακριβώς ξανακατευενει γαλα, μόλις τελειώσει σταματάω. Ανάλογα αν εχω αρκετό γαλα (για εμένα αυτό ειναι 60 μλ ανα 2 ώρες) ξανακάνω μετα απο μερικά λεπτά και έτσι μου ξαναβγάζει άλλο λίγο. Αυτό το κάνω για να μην κάθομαι 20 λεπτά και...ο σκοπός δεν ειναι να κουράζεις το στηθος σου, δεδομένου οτι βάζεις και το μπεμπακι στο στηθος. Όποτε τον επιπλέον ερεθισμό που χρειάζεται το στηθος σου θα το κανεις με το μωρο( αφού το δικό σου μένει) και όχι στο θυλαστρο. Στο θυλαστρο θα κάθεσαι για να βγάλεις το γαλα συν 2 λεπτά ακόμη αφού εχει πέσει και η τελευταία σταγόνα.

Αυτό που χρειάζεται για να αυξήσεις το γαλα σου ειναι να το βγάζεις συχνά απο το στηθος πρεπει σε αυτή την φάση να κανεις το δυνατόν πιο συχνά, κάθε 2 ώρες και σίγουρα το βράδυ. Εγω έκανα κάθε δυο ωρες την μερα και το βράδυ κάθε 3 ( εγωβεβαιαδεν εχω αλλα 2 παιδια.....)

Αφού θυλαζεις στις 8 το πρωι να κανεις θυλαστρο στις 5πμ .αν μεταξύ 8 με 8 όπως γράφεις δεν μπαίνει ούτε το μωρο ούτε θυλαστρο ειναι πολλες οι ωρες για το στηθος να μένει γεμάτο και σίγουρα θα σου μειώθει

Άρα το πρώτο πράγμα που θα πρεπει να κανεις ειναι να κανεις το βράδυ έστω και μια και θα δεις πως θα παει. Αυτή την ωρα εγω βγάζω το πιο πολύ.

 

Κατα τα αλλα... Αν το μωρο σου πίνει 700 μλ απο το μπουκάλι αυτό δείχνει οτι δεν πίνει καθόλου απο το στηθος ( η οτι το παραταιζεις) Η μέγιστη ποσότητα μέχρι 6 μηνων ειναι περίπου 920 μλ.(650-920) ο δικός μου έτρωγε 750 την ημέρα.

Δες στο kellymom.com

Πάντως στην ηλικία που είστε ειναι σίγουρο οτι θα φτάσεις στο 100% των αναγκών του.

Κάτι τελευταίο γιατι το εχω πάρει μονότερμα... Πριν κάτσεις στο θυλαστρο θα βάζεις στο στηθς σου λίγη λανολινη η κεραληφη αν προτιμάς έτσι θα γριστραει καλυτερα το στηθος μέσα στην χοάνη με αποτέλεσμα να κανεις ποιο αποτελεσματική άντληση. Καλη επιτυχία οτι άλλο θες... Είμαι εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koukouna καλησπέρα και απο εμένα.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σχετικά με τις αντλήσεις, την ένταση θα την έχεις εκεί που νιώθεις άνετα. Θα αυξήσεις την ένταση σιγά σιγά μέχρι να αρχησει να σε ενοχλεί, μόλις το νιώσεις αυτό θα μειώσεις λίγο μέχρι να πάψει να σε ενοχλεί. Αυτή θα ειναι η ένταση που θα δουλεύεις. Η μεγαλύτερη ένταση δεν αποδίδει καλυτερα γιατι δεν είσαι εσυ χαλαρή για να κατέβει το γαλα.

Ως προς τον χρόνο που θα κάθεσαι δεν θα ξεπερνάει τα 20 λεπτά. Είδη έχεις κανει αρκετές φορές θεωρώ. Αυτό που πρέπει να κανεις ειναι να κάτσεις με το ΡΟΛΟΙ για να δεις αν υπάρχει κάποια επανάληψη..δλδ εγω κάθομαι 10 λεπτά με το ρολοι γιατι εχω δει οτι στα 4 πρώτα λεπτά το γαλα εχει τελειώσει (εκτός αν εχω πολύ ωρα να κάνω θυλαστρο) και μετα στα 10 λεπτά ακριβώς ξανακατευενει γαλα, μόλις τελειώσει σταματάω. Ανάλογα αν εχω αρκετό γαλα (για εμένα αυτό ειναι 60 μλ ανα 2 ώρες) ξανακάνω μετα απο μερικά λεπτά και έτσι μου ξαναβγάζει άλλο λίγο. Αυτό το κάνω για να μην κάθομαι 20 λεπτά και...ο σκοπός δεν ειναι να κουράζεις το στηθος σου, δεδομένου οτι βάζεις και το μπεμπακι στο στηθος. Όποτε τον επιπλέον ερεθισμό που χρειάζεται το στηθος σου θα το κανεις με το μωρο( αφού το δικό σου μένει) και όχι στο θυλαστρο. Στο θυλαστρο θα κάθεσαι για να βγάλεις το γαλα συν 2 λεπτά ακόμη αφού εχει πέσει και η τελευταία σταγόνα.

Αυτό που χρειάζεται για να αυξήσεις το γαλα σου ειναι να το βγάζεις συχνά απο το στηθος πρεπει σε αυτή την φάση να κανεις το δυνατόν πιο συχνά, κάθε 2 ώρες και σίγουρα το βράδυ. Εγω έκανα κάθε δυο ωρες την μερα και το βράδυ κάθε 3 ( εγωβεβαιαδεν εχω αλλα 2 παιδια.....)

Αφού θυλαζεις στις 8 το πρωι να κανεις θυλαστρο στις 5πμ .αν μεταξύ 8 με 8 όπως γράφεις δεν μπαίνει ούτε το μωρο ούτε θυλαστρο ειναι πολλες οι ωρες για το στηθος να μένει γεμάτο και σίγουρα θα σου μειώθει

Άρα το πρώτο πράγμα που θα πρεπει να κανεις ειναι να κανεις το βράδυ έστω και μια και θα δεις πως θα παει. Αυτή την ωρα εγω βγάζω το πιο πολύ.

 

Κατα τα αλλα... Αν το μωρο σου πίνει 700 μλ απο το μπουκάλι αυτό δείχνει οτι δεν πίνει καθόλου απο το στηθος ( η οτι το παραταιζεις) Η μέγιστη ποσότητα μέχρι 6 μηνων ειναι περίπου 920 μλ.(650-920) ο δικός μου έτρωγε 750 την ημέρα.

Δες στο kellymom.com

Πάντως στην ηλικία που είστε ειναι σίγουρο οτι θα φτάσεις στο 100% των αναγκών του.

Κάτι τελευταίο γιατι το εχω πάρει μονότερμα... Πριν κάτσεις στο θυλαστρο θα βάζεις στο στηθς σου λίγη λανολινη η κεραληφη αν προτιμάς έτσι θα γριστραει καλυτερα το στηθος μέσα στην χοάνη με αποτέλεσμα να κανεις ποιο αποτελεσματική άντληση. Καλη επιτυχία οτι άλλο θες... Είμαι εδώ

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ! Τώρα έχω αυξήσει κάπως το γάλα άντλησης στα 190ml το πρωί και περίπου 80-100 ml σε κάθε άντληση την υπόλοιπη ημέρα. Παρατήρησα ότι τώρα που τον βάζω πιο πολύ ώρα στο στήθος πίνει πιο λίγο μπουκάλι, αλλά μάλλον έχεις δίκιο και τον παραταίζω. Είχαμε αγχωθεί πολύ στην αρχή που δεν έπαιρνε βάρος και το μπουκώσαμε το μωρό. Τι προτείνεις να κάνω, να αυξήσω στήθος, μειώνοντας το μπουκάλι? Πάντως αν δεν μπουκώσει καλά δεν έχει ησυχία, κλαίει μέχρι να χορτάσει. Να κόψω το ξένο τελείως δεν μπορώ γιατί δεν φτάνει για όλα τα γεύματα και τώρα έχω φτάσει να του δίνω μόνο 2 ξένο. Επίσης απο βάρος τον ζύγισα και απο την Πέμπτη 9/7 πήρε περίπου 600γρ δηλαδή περίπου 50-55 γρ ανά ημέρα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις να κάνω, να αυξήσω στήθος, μειώνοντας το μπουκάλι? Πάντως αν δεν μπουκώσει καλά δεν έχει ησυχία, κλαίει μέχρι να χορτάσει. Να κόψω το ξένο τελείως δεν μπορώ γιατί δεν φτάνει για όλα τα γεύματα και τώρα έχω φτάσει να του δίνω μόνο 2 ξένο.

 

Πολύ σταδιακά θα γίνει αυτό, εννοείται, αλλιώς θα υποσιτίζεται το μωρό! Και εννοείται ότι θα φάει ώσπου να χορτάσει, είται με ξένο, είτε με το δικό σου.

 

Παρατήρησα ότι τώρα που τον βάζω πιο πολύ ώρα στο στήθος πίνει πιο λίγο μπουκάλι.

Πολύ καλά τα πάτε! Συνέχισε μ΄αυτούς τους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Koukouna καλημέρα..

Για το βάρος δεν ξέρω να σου πω..εγω για να μην τρελενομαι δεν τον ζύγιζα παρα μονο στη παιδίατρο, αφού βέβαια είχα δει οτι αρχησει και πέρνει βάρος. Το παραταισμα το είχα κανει και εγω μέχρι και 180 μλ είχε πιεί στην αρχή που δεν ήξερα απο μπουκάλια. Αλλα όταν είδα οτι πίνει σχεδόν ενα λίτρο την ημερα με αυτό το τροπο αναθεώρησα και το έψαξα γιατι βασικά δεν ήθελα να πίνει καθόλου σκόνη και το δικο μου γαλα ηταν στα 570 μλ την ημερα. Και πραγματικά τα 120 που του έδινα ανα γεύμα, του ηταν πολύ καλα χωρις να παίζουμε ρουκετοπολεμο.

Εννοείτε οτι θα ταΐζεις το μωρο σου όσο θελει αλλα όχι τύπου "τάισμα μέχρι τελικής πτώσης " αν το αφήνεις στο μπουκάλι μέχρι να κοιμηθεί ίσως να θελει να πιπιλησει για να νανουριστει, αυτό θα το κανεις στο στηθος.

Θα ξεκινάς απο το στηθος αλλα δεν θα την αφήνεις απλά να πιπιλαει και νάνι..

Θα την βάζεις στο στηθος όταν δεις οτι κατέβηκε το γαλα θα κανεις μαλάξεις στο στηθος να πιεί πιο πολύ. Θα παρατηρείς αν κανει καταπωσεις

Δες αυτό το βίντεο για να καταλάβεις ποτε πίνει http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood-greek

(Είμαι σίγουρη οτι ξέρεις έχεις θηλάσει αλλα 2 παιδια.. Αλλα δες το ειναι πολύ καλο)

Όταν σταματήσει να καταπίνει το βάζεις στο άλλο στηθος και ξανά και ξανά...να μην τη αφήνεις να χάνει το ενδιαφέρον της ( με αυτό το τροπο αυξάνει και το γαλα μας) τα 20 λεπτά στο ενα στηθος και 20 στο άλλο ειναι για μωράκια που πίνουν πολύ καλα και για μαμάδες που έχουν αρκετό γαλα ώστε να καλύπτουν με το ενα στηθος ενα γεύμα..και αυτό μάλλον κάθε 1,5 με 2 ωρες και όχι τρεις. Ξεχνά επίσης το τρίωρο και κάνε 2ωρα γεύματα... Δύσκολο... Το ξέρω αλλα με τρίωρα γεύματα θα ειναι δύσκολο να επανέλθει τελείως στο στηθος και ακόμη πιο δύσκολο ειναι αυτό που προσπαθείς να κανεις, στηθος αντλήσεις αποστείρωση ταισμα...γολγοθάς κανονικός...

Μετα απο το στηθος δοκίμασε το μπουκάλι αλλα με 80 μλ.. Αν πιεί απο το στηθος δεν νομίζω να τα φάει και μετα..πάλι στηθος αν θελει για νανάκια.

Άλλο που μπορείς να κανεις... Και πιο εύκολο ειναι να έχεις στο ενα στηθος το μπεμπακι και στο άλλο το θυλαστρο. Το ενα στηθος βοηθαει το άλλο, με αυτόν τον τροπο θα κατέβει περισσότερο γαλα και στα δυο και το μωρο σου θα πιεί πιο πολύ και εσυ θα έχεις κανει άντληση...

Για τσάι θηλασμού δοκίμασε άνηθο μάραθο και κιμινο σε σπόρους ( αυτή ειναι η αρχική συνταγη την βρήκα εδώ μέσα αλλα εγω έβαλα φρέσκα γιατι δεν είχα σπόρους υποψιάζομαι οτι κανει τρελή δουλειά..)

Φτιάξε το πρωί ενα λίτρο και πιες το μέσα στην μερα.

Κατα τα άλλα οι αντλήσεις σου ειναι φανταστικές!

Βγάζεις 600 μλ την ημερα πλέον? πρόσθεσε άλλη μια άντληση πρωινή ( να ξέρεις οτι αν ειναι να παραλήψεις αντλήσεις να το κανεις το βράδυ που το στηθος δεν εχει πολύ γαλα και δεν θα "φορτώσει" στις 9 και στις 12 δλδ.

 

Έχεις τον απεριόριστο θαυμασμό μου για την προσπάθεια που κανεις με 3 παιδια.. Λίγο ακόμη και έφτασες στον στόχο σου.. Το στηθος σου ανταποκρίνεται πολύ καλα στις αντλήσεις...

Οτι άλλο θες... Ρωτα...φιλακια πολλα στο μπεμπακι σου..

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω....

Να αλλάξεις πιπίλες στο μπιμπερο και να παρεις το 0 αυτές που υποτίθετο οτι ειναι για νερό. Ξεχνά αυτό που λένε οι κατασκευαστές. Για απο 6 μηνων και πάνω.. Με αυτό τον τροπο θα ανα κόψεις λίγο την καταναγκαστική ΡΟΗ του μπιμπερο. Και να διακόπτες κανά δυο φορές στο γεύμα της με μπιμπερο για να ρευτεί και να καταλάβει αν θελει να φάει και άλλο η όχι.

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από μένα!

Διανύω την 2η εγκυμοσύνη μου και ήδη σκέφτομαι πόσο θα ήθελα αυτή τη φορά να καταφέρω τον αποκλειστικό θηλασμό. Στην κορούλα μου δυστυχώς δεν τα καταφέραμε λόγω του ότι δεν έπαιρνε καθόλου βάρος ακόμα και 15 μέρες μετά το μαιευτήριο... Από 2.870 που γεννήθηκε είχε φτάσει με αποκλειστικό θηλασμό τα 2.300... Παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού μου είχαν πει να της δώσω ξένο και να κάνω αντλήσεις, όμως πιστεύω λόγω άγχους αυτό που αντλούσα ήταν πολύ λίγο μαξ 30 ml...Είχα γράψει τότε για το θέμα αυτό εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=120087

 

Η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω αυτή τη φορά για να τα καταφέρω; Πρέπει να ξεκινήσω αντλήσεις εξ 'αρχής με νοσοκομειακό θήλαστρο; Να αγοράσω ίσως ένα καλό ηλεκτρικό θήλαστρο (τότε είχα δανειστεί από μία φίλη το swing της medela και αντλούσα αλλά με προτεραιότητα στο παιδί). Επίσης τότε με αγχώνε πραγματικά οι μετρήσεις του βάρους (την μετράγαμε κάθε μέρα, μερικές πριν και μετά τα γεύματα!). Είναι τελικά τόσο απαραίτητο να το μετράω κάθε μέρα; Ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα να βλέπω ότι έχανε, ένιωθα τόσο ανεπαρκής...

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Διανύω την 2η εγκυμοσύνη μου και ήδη σκέφτομαι πόσο θα ήθελα αυτή τη φορά να καταφέρω τον αποκλειστικό θηλασμό. Στην κορούλα μου δυστυχώς δεν τα καταφέραμε λόγω του ότι δεν έπαιρνε καθόλου βάρος ακόμα και 15 μέρες μετά το μαιευτήριο... Από 2.870 που γεννήθηκε είχε φτάσει με αποκλειστικό θηλασμό τα 2.300... Παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού μου είχαν πει να της δώσω ξένο και να κάνω αντλήσεις, όμως πιστεύω λόγω άγχους αυτό που αντλούσα ήταν πολύ λίγο μαξ 30 ml...Είχα γράψει τότε για το θέμα αυτό εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=120087

 

Η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω αυτή τη φορά για να τα καταφέρω; Πρέπει να ξεκινήσω αντλήσεις εξ 'αρχής με νοσοκομειακό θήλαστρο; Να αγοράσω ίσως ένα καλό ηλεκτρικό θήλαστρο (τότε είχα δανειστεί από μία φίλη το swing της medela και αντλούσα αλλά με προτεραιότητα στο παιδί). Επίσης τότε με αγχώνε πραγματικά οι μετρήσεις του βάρους (την μετράγαμε κάθε μέρα, μερικές πριν και μετά τα γεύματα!). Είναι τελικά τόσο απαραίτητο να το μετράω κάθε μέρα; Ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα να βλέπω ότι έχανε, ένιωθα τόσο ανεπαρκής...

 

Γεια σου και με το καλο το μωρακι σου.

Αρχικα θα ηθελα να σε ρωτησω τι νομιζεις ότι πηγε στραβα στο πρωτο παιδακι γιατι ισως εκει βρεις και την απαντηση. Εγω από προσωπικη μου εμπειρια πιστευω ότι η αρχη είναι το ημιση του παντος. Το μωρο στο στηθος και όχι στο θηλαστρο. Το μωρο θηλαζε σωστα? Σε ειχε δει από κοντα η συμβουλος που λες? Μην μπλέξεις με θήλαστρα. Γιατι το προδικαζεις ότι θα χρειαστείς? Αν χρειαστείς θα νοικιάσεις νοσοκομειακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Διανύω την 2η εγκυμοσύνη μου και ήδη σκέφτομαι πόσο θα ήθελα αυτή τη φορά να καταφέρω τον αποκλειστικό θηλασμό. Στην κορούλα μου δυστυχώς δεν τα καταφέραμε λόγω του ότι δεν έπαιρνε καθόλου βάρος ακόμα και 15 μέρες μετά το μαιευτήριο... Από 2.870 που γεννήθηκε είχε φτάσει με αποκλειστικό θηλασμό τα 2.300... Παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού μου είχαν πει να της δώσω ξένο και να κάνω αντλήσεις, όμως πιστεύω λόγω άγχους αυτό που αντλούσα ήταν πολύ λίγο μαξ 30 ml...Είχα γράψει τότε για το θέμα αυτό εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=120087

 

Η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω αυτή τη φορά για να τα καταφέρω; Πρέπει να ξεκινήσω αντλήσεις εξ 'αρχής με νοσοκομειακό θήλαστρο; Να αγοράσω ίσως ένα καλό ηλεκτρικό θήλαστρο (τότε είχα δανειστεί από μία φίλη το swing της medela και αντλούσα αλλά με προτεραιότητα στο παιδί). Επίσης τότε με αγχώνε πραγματικά οι μετρήσεις του βάρους (την μετράγαμε κάθε μέρα, μερικές πριν και μετά τα γεύματα!). Είναι τελικά τόσο απαραίτητο να το μετράω κάθε μέρα; Ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα να βλέπω ότι έχανε, ένιωθα τόσο ανεπαρκής...

 

Με το καλο να έρθει και το δεύτερο μωράκι σου.

Απο αυτά που διάβασα στα προηγούμενα ποστ σου το μωρο σου έτρωγε καλα (πολλες λερωμένος πάνες), γιατι δεν επερνε βαρος? κατάλαβες τι είχε γινει τελικά?

Η γιατρος σου ηταν πιστοποιημένη σύμβουλος θυλαςμου?

Γενικά πως πήγε ο θυλασμος μετα το συμπλήρωμα?

Αν ειναι να κανεις αντλήσεις για να αυξήσεις το γαλα αυτό πρεπει να γινει με νοσοκομειακό θυλαστρο και μονο. Αυτό που είχες ειναι για μαμάδες με πλήρη γαλουχια που θηλάζουν αποκλειστικά.

Αντλήσεις γιατι έκανες?

Το μωρο δεν θα το ζηγηζεις κάθε μερα.. Οι ζυγαριές ειναι αναξιόπιστες όταν θες να δεις 25 γρ. Αν το παιδί εχει φάει.. Αν δεν εχει κανει κακά την μια φορά που θα το ζηγηζεις και την άλλη φορά εχει κανει, δεν μπορει να σου δείξει πραγματικό βαρος, ποσό μάλλον οι οικιακές ζυγαριές που όσες φορές και να βάλεις το μωρο πάνω θα σου δείξει κάτι άλλο. ( συν του οτι κουνιούνται τα μωρά ;και επιρεαζεται το αποτέλεσμα) μονο άγχος μπορει να σου δημιουργήσει.

Το άγχος παντως ειναι νούμερο ενα παράγοντας να μην βγάζεις γαλα στο θυλαστρο,

Επειδή και εγω τα έκανα μαντάρα στον θυλασμο με αντλήσεις, συμπλήρωμα..κτλ ευτυχώς με καλο αποτέλεσμα..θυλαζουμε αποκλειστικά και χωρις θυλαστρο πια..

Και επειδή ξέρω που τα έκανα σαλατα, στο επόμενο δεν θα δώσω μπουκάλι με την καμια...ούτε θυλαστρο ούτε τπτ..

Θα σου πρότεινα..αν δεν συντρέχουν λόγοι να κανεις απευθείας θυλασμο και αν χρειαστεί συμπλήρωμα θα νοικιάσεις νοσοκομειακό θα κανεις άντληση το πρωι και θα δίνεις το βράδυ... (Ή ακόμα καλυτερα να μάθεις να βγάζεις με το χέρι. Ειναι πολύ πιο αποτελεσματικό σε σχέση με οποιοδήποτε θυλαστρο)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια. Πρώτα από όλα πρέπει να καταλάβεις εσύ η ίδια τι πήγε στραβά στο πρώτο σου παιδάκι. Απ' ότι διάβασα όλα ήταν ιδανικά εκτός από τη μη πρόσληψη βάρους. Οι συνθήκες θηλασμού στο δεύτερο παιδάκι σου μπορεί να είναι πολύ διαφορετικές οπότε για ποιο λόγο πρέπει να αγχωθείς από τώρα?

Συμφωνώ με τα κορίτσια μακριά από ζυγαριές και για εμένα, αν δεν συντρέχει λόγος, μακριά από θήλαστρα. (Είμαι από τις περιπτώσεις που δεν είμαι καθόλου συμβατή με τα θήλαστρα κι εγώ maximum 30 μλ βγάζω μέχρι και σήμερα). Είναι και τα δυο πηγές άγχους. Θηλάζουμε όποτε θέλει το μωρό και προσφέρουμε όσο το δυνατό περισσότερο στήθος.:PΑυτό που μπορείς να κάνεις για να είσαι ήσυχη είναι να μετράς πάνες και ζύγισμα κάθε φορά που πας ή έρχεται παιδίατρος. Ένας σύμβουλος θηλασμού για μια επιβεβεβαίωση ότι τα κάνεις όλα σωστά (σωστό πιάσιμο της θηλής και γενικές συμβουλές) αλλά για εμένα ο σύμβουλος θηλασμού είναι και για ψυχολογική υποστήριξη έστω και μέσω τηλεφώνου (εμένα με βοήθησε τρομέρα). Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου είμαι σίγουρη ότι θα τα πάτε υπέροχα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Τώρα που με ηρεμία θυμάμαι τι είχε συμβεί τότε, πιστεύω ότι καταλυτικός παράγοντας για να μην κατεβάσω γάλα εξ αρχής ήταν το άγχος μου αλλά και ίσως ότι το παιδί ήταν γενικά λιγόφαγο (που συνεχίζει ακόμα και είναι). Επίσης, ένας λόγος είναι ότι ίσως δεν έπιανε καλά τη θηλή γιατί στην αρχή πονούσα πάρα πολύ κατά το θηλασμό.

Δηλ. εννοείται ότι είχα ξεκινήσει εξ αρχής με αποκλειστικό θηλασμό χωρίς αντλήσεις, την έβαζα στο στήθος όποτε ήθελε χωρίς όριο, εκείνη σταματούσε πάντα (συνήθως αποκοιμόταν), τα πηγαίναμε καλά με τις πάνες όμως βάρος δεν έπαιρνε...

Η σύμβουλος ήταν πιστοποιημένη αλλά είχαμε μιλήσει μόνο τηλεφωνικά. Μου είχε πει τότε θυμάμαι να κάνω συστηματικές αντλήσεις και να πάρω fenugreek για να αυξήσω την παραγωγή μου. Ίσως το γεγονός ότι δεν είχα νοσοκομειακό θήλαστρο να ήταν ένα ακόμα λάθος μου...το fenugreek το πήρα πάντως αλλά δεν είδα και ιδιαίτερη διαφορά.

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Τώρα που με ηρεμία θυμάμαι τι είχε συμβεί τότε, πιστεύω ότι καταλυτικός παράγοντας για να μην κατεβάσω γάλα εξ αρχής ήταν το άγχος μου αλλά και ίσως ότι το παιδί ήταν γενικά λιγόφαγο (που συνεχίζει ακόμα και είναι). Επίσης, ένας λόγος είναι ότι ίσως δεν έπιανε καλά τη θηλή γιατί στην αρχή πονούσα πάρα πολύ κατά το θηλασμό.

Δηλ. εννοείται ότι είχα ξεκινήσει εξ αρχής με αποκλειστικό θηλασμό χωρίς αντλήσεις, την έβαζα στο στήθος όποτε ήθελε χωρίς όριο, εκείνη σταματούσε πάντα (συνήθως αποκοιμόταν), τα πηγαίναμε καλά με τις πάνες όμως βάρος δεν έπαιρνε...

Η σύμβουλος ήταν πιστοποιημένη αλλά είχαμε μιλήσει μόνο τηλεφωνικά. Μου είχε πει τότε θυμάμαι να κάνω συστηματικές αντλήσεις και να πάρω fenugreek για να αυξήσω την παραγωγή μου. Ίσως το γεγονός ότι δεν είχα νοσοκομειακό θήλαστρο να ήταν ένα ακόμα λάθος μου...το fenugreek το πήρα πάντως αλλά δεν είδα και ιδιαίτερη διαφορά.

 

Από την στιγμη που δεν σε ειχε δει από κοντα η συμβουλος, δεν ειμαστε σιγουροι πως το μωρο επιανε σωστα. Στο πρωτο παιδι το αγχος και η αγνοια είναι κακοι συμβουλοι μην το παιρνεις σαν δεδομενο ότι θα γινει το ιδιο, το αντιθετο θα ελεγα.

Εγω θηλασα 2 παιδια, το ένα (το πρωτο εννοείται) μετα από επαναγαλακτισμο, με απειρες αντλήσεις και πολλες δυσκολιες, το δευτερο πανεύκολα με παρα πολύ γαλα και χωρις κανενα πρόβλημα.

Ημουν κι εγω πολύ προβληματισμενη αν θα τα καταφερνα τη δευτερη φορα, αλλα πραγματικα όλα ηταν παρα πολύ διαφορετικα προς το καλυτερο.

 

Να σου πω τι επαιξε ρολο

 

1. δεν ειχα αγχος γιατι ενιωθα εμπειρη και το ειχα παρει πολύ χαλαρα

2. ειχα ενημερωθεί πολύ και ηξερα τι να κανω και ημουν πολύ συνειδητοποιημενη

3. ειχα αποφασισει πως και να μην τα καταφερω, δεν πειραζει

4. ειχα καταλαβει κι εγω πως το πρωτο μου παιδακι είναι λιγοφαγο και πως οσο συμπλήρωμα και να εδινα δεν θα ειχε παρει παραπανω μιας και ακομα είναι στην κατωτερη καμπυλη βαρους

 

Συμφωνω επισης πως το θηλαστρο δεν είναι τοσο αποτελεσματικο οσο το μωρο. Στο δευτερο παιδακι μου, που δεν εβαλα επιτηδες καθολου θηλαστρο, όταν προσπαθησα να αντλησω, δεν εβγαζα σταγονα, ενώ αν εβαζα το μωρο επινε σαν τρελο. Για να κανω τραπεζα, εβγαζα με το χερι. Αν μαθεις τον τροπο είναι πολυ γρηγορο και αποτελεσματικο.

 

Ότι θελεις μπορεις να ρωτας, να σε βοηθήσουμε.

 

Επισης αν εχεις καποια μαμα στον περιγυρο σου εμπειρη σε θηλασμο ισως να σε βοηθησει με στηριξη και συμβουλες γιατι και η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...