Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

Το ποσοστό των μητέρων που παρουσιάζει πρόβλημα στην παραγωγή είναι αρκετά μεγάλο, υπολογίζεται περίπου 10-15%. Συνήθως οφείλεται σε μη αποτελεσματικό θηλασμό από την πλευρά του μωρού.

 

Κάποιοι από τις αιτίες είναι:

-δυσκολίες στον τοκετό (πχ ένα πολύ γρήγορος ή πολύ αργός τοκετός),

-η καισαρική τομή αυξάνει τις πιθανότητες να μην θηλάζει αποτελεσματικά ένα μωρό,

-η προβολή του εμβρύου στη μήτρα, μπορεί να επηρεάσει την ικανότητά του να χρησιμοποιεί τους μυεις του προσώπου να για θηλάσει

-ο κοντός χαλινός γλώσσας εμποδίζει το μωρό να τοποθετήσει σωστά τη θηλή στο στόμα του και να θηλάσει αποτελεσματικά

-ένα μωρό με υπνηλία (πχ λόγω ίκτερου) μπορεί να χάνει γεύματα και να οδηγήσει τη μητέρα σε χαμηλή παραγωγή

-αρκετές περιπτώσεις είναι άγνωστης αιτιολογίας.

 

Ένας έμπειρος οστεοπαθητικός μπορεί να βοηθήσει σε κάποια περιστατικά.

 

Έγκαιρες παρεμβάσεις μπορούν να βοηθήσουν ώστε ο θηλασμός να γίνει πιο αποτελεσματικός και να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Η αληθινά χαμηλή παραγωγή που οφείλεται στη μητέρα είναι αρκετά σπάνια, υπολογίζεται ότι είναι περίπου 0,4%.

-Αν απομείνει κάποιο κομμάτι του πλακούντα στη μήτρα μετά τον τοκετό, εμποδίζεται η κανονική έναρξη της γαλουχίας και η παραγωγή παραμένει χαμηλή. Η απομάκρυνση του πλακούντα μπορεί να λύσει άμεσα το πρόβλημα.

-Ο υποθυροειδισμός που δεν έχει διαγνωστεί και παραμένει χωρίς θεραπεία, είναι πιθανό να οδηγήσει σε χαμηλή παραγωγή. Με την έναρξη της θεραπείας αυξάνεται η παραγωγή με κατάλληλες παρεμβάσεις.

-Μεγάλη αιμοραγία κατά τον τοκετό μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλή παραγωγή που βελτιώνεται όσο βελτιώνεται η κατάσταση της μητέρας.

-Οι πολυκυστικές ωοθήκες, επίσης μπορεί να οδηγήσουν σε χαμηλή παραγωγή.

-Πολύ σπάνια, η ανεπαρκής ανάπτυξη του αδένα του μαστού, οδηγεί σε ανεπαρκή παραγωγή

-Κάποιες περιπτώσεις παραμένουν άγνωστης αιτιολογίας

 

Ο περιορισμός των γευμάτων του μωρού σε συχνότητα και διάρκεια, το συμπλήρωμα που χορηγείται συστηματικά χωρίος ιατρικό λόγο, κακή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, είναι οι πιο συχνές αιτίες που οδηγούν σε χαμηλή παραγωγή, λύνονται εύκολα και δεν αποτελούν το θέμα αυτού του τόπικ.

 

Οι μητέρες με πραγματικά χαμηλή παραγωγή μπορούν να αυξήσουν εν μέρη την παραγωγή με τη χρήση θήλαστρου, με συμπληρώματα διατροφής, με φάρμακα που θα τα χορηγήσει κάποιος γιατρός που γνωρίζει τα εξειδικευμένα προβλήματα του θηλασμού.

Το βοηθητικό σύστημα γαλουχίας (SNS) με το οποίο μπορεί να δίνεται το συμπλήρωμα στο μωρό, εξασφαλίζει διαρκές ερέθισμα στο στήθος και βοηθάει στη διατήρηση της παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ανεπαρκής γαλουχία διαπιστώνεται τις πρώτες εβδομάδες μετά τη γέννηση.

 

Η μητέρα θα πρέπει να κρατά ένα ημερολόγιο με τη συχνότητα των γευμάτων και τη διάρκειά τους.

Ένα νεογένητο θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον 8-12 γεύματα το 24ωρο.

Η μητέρα δεν πρέπει να πονάει κατά τη διάρκεια των γευμάτων.

 

Το νεογέννητο τις πρώτες 3-5 μέρες της ζωής του βρέχει 3-5 πάνες και έχει 3-4 κενώσεις το 24ωρο.

Τις μέρες 5-7 βρέχει 4-6 πάνες και έχει 3-6 κενώσεις.

Τις μέρες 8-20 βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και έχει 3-4 κενώσεις.

 

Τα παραπάνω βοηθούν στο να αξιολογείται ο θηλασμός καθημερινά και να γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση έγκαιρα.

 

Μέχρι το τέλος της 3ης εβδομάδας το μωρό θα πρέπει να έχει εξετασθεί από κάποιον ειδικό που μπορεί να αξιολογήσει το θηλασμό και την ανάπτυξή του.

 

Η γαλουχία εδραιώνεται την 5η-6η εβδομάδα μετά τον τοκετό. Αν δεν προκύψει πρόβλημα παραγωγής αυτό το διάστημα είναι αδύνατο να προκύψει αργότερα.

 

Η παραγωγή μπορεί να μειωθεί οποιαδήποτε στιγμή στη διάρκεια της γαλουχίας όταν μειώνεται η διάρκεια και η συχνότητα των γευμάτων είτε λόγω παρέμβασης της μητέρας (να μπει το μωρό σε πρόγραμμα) είτε γιατί το μωρό είναι άρρωστο, δεν ζητάει όσο συχνά χρειάζεται γιατί παίρνει πιπίλα. Αυτές οι περιπτώσεις αντιμετωπίζονται εύκολα και δεν αποτελούν θέμα αυτού του τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

-Ο υποθυροειδισμός που δεν έχει διαγνωστεί και παραμένει χωρίς θεραπεία, είναι πιθανό να οδηγήσει σε χαμηλή παραγωγή. Με την έναρξη της θεραπείας αυξάνεται η παραγωγή με κατάλληλες παρεμβάσεις.

 

Στις περιπτώσεις αυτές, οι παρεμβάσεις χρειάζεται να υπάρχουν σε όλη τη διάρκεια της γαλουχίας ή υπάρχει ανάλογα περίοδος εδραίωσης και μπορεί να συνεχιστεί ο θηλασμός μόνο βάσει προσφοράς-ζήτησης (χωρίς βοηθήματα);

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και άλλο ένα: Για την εδραίωση υπολογίζουμε το χρόνο από τον τοκετό ή από την ημέρα που το μωρό αρχίζει να θηλάζει (π.χ. εμείς ξεκινήσαμε λόγω νοσηλείας την τέταρτη ημέρα με τρεις θηλ/ ημέρα, μέχρι την 11η που πια ξεκινήσαμε το φουλ πρόγραμμα)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις αυτές, οι παρεμβάσεις χρειάζεται να υπάρχουν σε όλη τη διάρκεια της γαλουχίας ή υπάρχει ανάλογα περίοδος εδραίωσης και μπορεί να συνεχιστεί ο θηλασμός μόνο βάσει προσφοράς-ζήτησης (χωρίς βοηθήματα);

 

Η λειτουργία το θυροειδούς θα πρέπει να ρυθμίζεται και να παρακολουθείται συνεχώς, ανεξάρτητα από την όποια επίδραση έχει στη γαλουχία γιατί επηρεάζει πολλές λειτουργίες του οργανισμού.

 

Τις περισσότερες φορές ο ήπιος υποθυροεισιμός δεν έχει επίδραση στη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και άλλο ένα: Για την εδραίωση υπολογίζουμε το χρόνο από τον τοκετό ή από την ημέρα που το μωρό αρχίζει να θηλάζει (π.χ. εμείς ξεκινήσαμε λόγω νοσηλείας την τέταρτη ημέρα με τρεις θηλ/ ημέρα, μέχρι την 11η που πια ξεκινήσαμε το φουλ πρόγραμμα)

 

Αν η μητέρα δεν θηλάζει κανονικά τις πρώτες μέρες και δεν αντλεί συστηματικά, τότε υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην καταφέρει ποτέ να φτάσει εκεί που θα έφτανε αν ξεκινούσε εγκαίρως.

 

Αυτό είναι εξειδικευμένη περίπτωση, μπορεί να βάλει τη μητέρα στην κατηγορία της ανεπαρκούς γαλουχίας ενώ θα μπορούσε να μην είναι σε αυτή.

 

Είναι καλό να το γνωρίζει η μητέρα ώστε σε επόμενο τοκετό να γίνουν έγκαιρα οι σωστές παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το καταλαβαίνω σωστά, η συστηματική άντληση λοιπόν οδηγεί σε εδραίωση της γαλουχίας στον ίδιο χρόνο.

 

(Θα μου πεις τι σε νοιάζει τώρα που κοντεύει να χρονίσει το μωρό, αλλά το είχα απορία. Εγώ αντλούσα τις ημέρες που δεν είχα το μωρό κοντά μου είτε το θήλαζα είτε όχι, απλά μου έμεινε ο καημός. Εννοείται ότι για άλλη μια φορά πρέπει να ευχαριστήσω εσένα και τις έμπειρες μαμάδες, όπως η αμαρετο για όλα αυτά που μου μάθατε εν αγνοία σας)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το καταλαβαίνω σωστά, η συστηματική άντληση λοιπόν οδηγεί σε εδραίωση της γαλουχίας στον ίδιο χρόνο.

 

Ναι αν η μητέρα καταφέρει να αντλεί αρκετά. Δυστυχώς υπάρχουν αρκετές μητέρες που ενώ θηλάζουν μια χαρά τα μωρά τους αποκλειστικά, δεν καταφέρνουν να αντλήσουν. Αυτές δυστυχώς δεν μπορούν να εδραιώσουν τη γαλουχία με θήλαστρο.

 

Το 80-85% των μητέρων τα καταφέρνει καλά με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ιδρώσαμε για να καταφέρουμε εδραίωση αποκλειστικού θηλασμού με το τρίτο μου (!), λόγω ψευδοθηλών. Με τις ψευδοθηλές εξασθενεί το ερέθισμα που στέλνεται από το στήθος στον εγκέφαλο κατά το θηλασμό. Οπότε, βάλτε κι αυτές στη λίστα.:wink:

 

Επίσης, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι και η κόπωση της μητέρας τις πρώτες ημέρες και ειδικότερα η παρατεταμένη αϋπνία μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά στη γαλουχία (προλακτίνη - ύπνος). Ας μας πει και η Αγλαία αν έχει άποψη.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ιδρώσαμε για να καταφέρουμε εδραίωση αποκλειστικού θηλασμού με το τρίτο μου (!), λόγω ψευδοθηλών. Με τις ψευδοθηλές εξασθενεί το ερέθισμα που στέλνεται από το στήθος στον εγκέφαλο κατά το θηλασμό. Οπότε, βάλτε κι αυτές στη λίστα.:wink:

 

Επίσης, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι και η κόπωση της μητέρας τις πρώτες ημέρες και ειδικότερα η παρατεταμένη αϋπνία μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά στη γαλουχία (προλακτίνη - ύπνος). Ας μας πει και η Αγλαία αν έχει άποψη.

 

Αυτά είναι παρεμβάσεις που μπορεί να μειώσουν την παραγωγή σε μια μητέρα που είναι ικανή να παράγει αρκετό γάλα.

 

Το τόπικ αυτό είνα ειδικά για τις μητέρες που δεν έχουν ικανότητα να παράγουν αρκετό γάλα.

 

Η μη πλήρης γαλουχία είναι πολύ πιο δύσκολο να διατηρηθεί και χρειάζεται ειδική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

-η καισαρική τομή αυξάνει τις πιθανότητες να μην θηλάζει αποτελεσματικά ένα μωρό,

Αγλαια καλησπερα!Γεννησα το πρωτο μου μωρακι με καισαρικη και μπορω να πω οτι ηταν ενα ευκολο μωρο και εδραιωθηκε πολυ γρηγορα ο θηλασμος αφου ετρωγε ολη μερα!θηλασα 7 μηνες!(Ηθελα κι αλλο αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

Γεννησα στο ελενα και μου εφερα το μωρο 2 φορες το πρωτο δυωρο να το βαλω στο στηθος και στο δωματιο το ειχα κοντα μου!

Τον μαιο πρωτα ο Θεος θα ερθει το δευτερο μωρακι μου παλι με καισαρικη!

Τι πρεπει να προσεξω ωστε να καταφερω παλι να θηλασω αποτελεσματικα???Λιγο αγχωθηκα με αυτο που διαβασα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

-η καισαρική τομή αυξάνει τις πιθανότητες να μην θηλάζει αποτελεσματικά ένα μωρό,

Αγλαια καλησπερα!Γεννησα το πρωτο μου μωρακι με καισαρικη και μπορω να πω οτι ηταν ενα ευκολο μωρο και εδραιωθηκε πολυ γρηγορα ο θηλασμος αφου ετρωγε ολη μερα!θηλασα 7 μηνες!(Ηθελα κι αλλο αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

Γεννησα στο ελενα και μου εφερα το μωρο 2 φορες το πρωτο δυωρο να το βαλω στο στηθος και στο δωματιο το ειχα κοντα μου!

Τον μαιο πρωτα ο Θεος θα ερθει το δευτερο μωρακι μου παλι με καισαρικη!

Τι πρεπει να προσεξω ωστε να καταφερω παλι να θηλασω αποτελεσματικα???Λιγο αγχωθηκα με αυτο που διαβασα!

 

Εσύ που έχεις ήδη την εμπειρία, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτά που έχεις ήδη κάνει.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

aglaia θα ηθελα και γω την βοηθεια σου.Η κορουλα μου ειναι 22 ημερων σημερα και προσπαθω να θηλασω αλλα δυσκολευομαι. Επαθα πριν απο καμια εβδομαδα μαστιτιδα και πηρα αντιβιωση γιατι ειχα πυρετο. Σταματησα να την θηλαζω γιατι πονουσα πολυ. Τωρα προσπαθω και παλι αν και οι θηλες μου ειναι πολυ ερεθισμενες. Χρησιμοποιω τις θηλες σιλικονης γιατι οι δικες μου ειναι επιπεδες και δεν μπορει να τις πιασει η μικρη. Το προβλημα ειναι οτι η μικρη τραβαει στην αρχη αλλα μετα απο 5 λεπτα κοιματε και την πειραζω συνεχια να ξυπνησει. Και μετα παλι τα ιδια.Δεν ξερω αν φταει αυτο η αν δεν εχω αρκετο γαλα αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν χορτενει την βαζω 30 λεπτα απο το καθε στηθος και επειτα τρωει και αλλα 120ml συμπληρωμα.Πες μου σε παρακαλω την γνωμη σου γιατι εχω απογοητευτει με το θεμα θηλασμου.Ενω το ειχα παρει πολυ ζεστα προ τοκετου και μεχρι να παθω την μαστιτιδα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

aglaia θα ηθελα και γω την βοηθεια σου.Η κορουλα μου ειναι 22 ημερων σημερα και προσπαθω να θηλασω αλλα δυσκολευομαι. Επαθα πριν απο καμια εβδομαδα μαστιτιδα και πηρα αντιβιωση γιατι ειχα πυρετο. Σταματησα να την θηλαζω γιατι πονουσα πολυ. Τωρα προσπαθω και παλι αν και οι θηλες μου ειναι πολυ ερεθισμενες. Χρησιμοποιω τις θηλες σιλικονης γιατι οι δικες μου ειναι επιπεδες και δεν μπορει να τις πιασει η μικρη. Το προβλημα ειναι οτι η μικρη τραβαει στην αρχη αλλα μετα απο 5 λεπτα κοιματε και την πειραζω συνεχια να ξυπνησει. Και μετα παλι τα ιδια.Δεν ξερω αν φταει αυτο η αν δεν εχω αρκετο γαλα αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν χορτενει την βαζω 30 λεπτα απο το καθε στηθος και επειτα τρωει και αλλα 120ml συμπληρωμα.Πες μου σε παρακαλω την γνωμη σου γιατι εχω απογοητευτει με το θεμα θηλασμου.Ενω το ειχα παρει πολυ ζεστα προ τοκετου και μεχρι να παθω την μαστιτιδα. Ευχαριστω.

 

Aπό τα όσα γράφεις καταλαβαίνω ότι το μωρό δεν τοποθετείται σωστά στο στήθος. Αυτό σημαίνει ότι θηλάζει λίγο γάλα και γι αυτό τα παρατάει. Αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να ευνοήσει τη μαστίτιδα.

 

Το ότι είναι επίπεδες οι θηλές δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο, αρκεί να μάθεις να το τοποθετείς σωστά. Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιον που γνωρίζει από θηλασμό, θα σε βοηθήσει από κοντά.

 

Μέχρι να λύσεις το πρόβλημα της τοποθέτησης θα πρέπει να διεγείρεις την παραγωγή γιατί σίγουρα έχεις λίγο γάλα αυτή τη στιγμή λόγω του μη ικανοποιητικού θηλασμύ του μωρού.

 

Δες εδώ για λεπτομέρειες:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-Ο υποθυροειδισμός που δεν έχει διαγνωστεί και παραμένει χωρίς θεραπεία, είναι πιθανό να οδηγήσει σε χαμηλή παραγωγή. Με την έναρξη της θεραπείας αυξάνεται η παραγωγή με κατάλληλες παρεμβάσεις.

Πριν μερικές μέρες έκανα εξετάσεις και έχω υποθυροειδισμό. Κάνω κάθε χρόνο προληπτικά και είναι η πρώτη φορά που έχω ανεβασμένες τιμές. Μετά από υπέρηχο επιβεβαιώθηκε ότι δεν έχω όζους. Ξεκίνησα θεραπεία με θυροξίνη εδώ και 5 μέρες. Ο γιατρός πιστεύει ότι είναι λόγω ορμονών της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Θα δείξει η πορεία. Υπάρχει πιθανότητα να μου μειωθεί η παραγωγή, σε συνδυασμό κιόλας της μείωσης των θηλασμών λόγω στερεών?

Και μια βλακώδεις ίσως ερώτηση? Πως θα καταλάβω ότι μειώθηκε η παραγωγή?

Να ξεκινήσω fenugreek "προληπτικά"? Αν ναι, ξέρω ότι η δόση είναι 3 χάπια 3 φορές την ημέρα αλλά για πόσο διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες έκανα εξετάσεις και έχω υποθυροειδισμό. Κάνω κάθε χρόνο προληπτικά και είναι η πρώτη φορά που έχω ανεβασμένες τιμές. Μετά από υπέρηχο επιβεβαιώθηκε ότι δεν έχω όζους. Ξεκίνησα θεραπεία με θυροξίνη εδώ και 5 μέρες. Ο γιατρός πιστεύει ότι είναι λόγω ορμονών της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Θα δείξει η πορεία. Υπάρχει πιθανότητα να μου μειωθεί η παραγωγή, σε συνδυασμό κιόλας της μείωσης των θηλασμών λόγω στερεών?

Και μια βλακώδεις ίσως ερώτηση? Πως θα καταλάβω ότι μειώθηκε η παραγωγή?

Να ξεκινήσω fenugreek "προληπτικά"? Αν ναι, ξέρω ότι η δόση είναι 3 χάπια 3 φορές την ημέρα αλλά για πόσο διάστημα?

 

Η θεραπεία δεν μειώνει την παραγωγή.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Το fenugreek μπορεί να προκαλέσει υπερπαραγωγή και να έχεις πρόβλημα. Δεν το παίρνουμε προληπτικά, ούτε αυτό, ούτε άλλα συμπληρώματα διατροφής.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία δεν μειώνει την παραγωγή.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Το fenugreek μπορεί να προκαλέσει υπερπαραγωγή και να έχεις πρόβλημα. Δεν το παίρνουμε προληπτικά, ούτε αυτό, ούτε άλλα συμπληρώματα διατροφής.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Αγλαϊα, εχω την εξής απορία. Το μωρό μου έχει συμπληρώσει 14 εβδομάδες και θηλάζει αποκλειστικά τις τελευταίες 7. σε περίπτωση που έχω εδραιώσει μειωμένη γαλουχία, λόγω σφαλμάτων που έκανα τις πρώτες εβδομάδες, έχω καμία ελπίδα να αυξήσω τώρα την παραγωγή μου ή είναι αργά και έχει κλειδώσει πλέον σε χαμηλά επίπεδα; (επειδή το μωρό μου το βλέπω ότι πεινάει!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αγλαϊα, εχω την εξής απορία. Το μωρό μου έχει συμπληρώσει 14 εβδομάδες και θηλάζει αποκλειστικά τις τελευταίες 7. σε περίπτωση που έχω εδραιώσει μειωμένη γαλουχία, λόγω σφαλμάτων που έκανα τις πρώτες εβδομάδες, έχω καμία ελπίδα να αυξήσω τώρα την παραγωγή μου ή είναι αργά και έχει κλειδώσει πλέον σε χαμηλά επίπεδα; (επειδή το μωρό μου το βλέπω ότι πεινάει!)

 

Θα πρέπει να έχω πλήρες ιστορικό για να καταλάβω τι συμβαίνει.

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους άρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 1 μέρα για αφυδάτωση

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

19/9 γέννηση 3260

24/9 έξοδος 3130

26/9 3220

1/10 3415

25/10 4215

1/11 4430

8/11 4540

15/11 4725

29/11 5020

6/12 5150

13/12 5305

20/12 5420

27/12 5575

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10 τουλάχιστον

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1 έως 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι αμέσως μετα το θηλασμό

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο καμία έως 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Την τρίτη μέρα στο μαιευτήριο δε μας διώχνουν, το παιδί έχει αφυδατωθεί (υψηλή CRP και ουρία) και μου λένε δώσε ξένο (σχεδόν με το ζόρι!)

Όταν γυρίσαμε σπίτι εγώ πανικόβλητη τον έχω όλη μέρα στο στήθος και όταν εκνευρίζεται δίνω ξένο (από 300 έως 400 ημερησίως) και ότι έχω αντλήσει (που είναι λίγο). με τη βοήθεια συμβούλου και συμπληρωμάτων (δομπεριδόνη, φενουγκρικ), από τη 13η μέρα περιορίζομαι σε 100 έως 250 ημερησίως ξενο και στις 7 εβδ το κόβω τελείως χωρίς όμως να αλλάξει η συμπεριφορά του παιδιού (κλαίει και είναι νευρικός μετα από λίγο σε κάθε γεύμα). συγκεκριμμένα τρώει1-2 λεπτά καλά και μετα αφήνει τη θηλή, τον σηκώνω να ρευτεί βάζει τα κλάματα, τον βάζω στο άλλο στήθος, τρώει με μανία 1-2 λεπτά, εκνευρίζεται πάλι σα να του μειώνεται η ροή και πάει έτσι μέχρι να εκνευριστεί τελείως και να μην τρώει οπότε κόβουμε βόλτες για να ηρεμήσει. θηλάζει συνέχεια εκτός από τη νύχτα. κοιμάται στο κρεββάτι μας ήρεμος και τρώει ανάδίωρο χωρίς γκρίνια. φοβάμαι ότι επειδή ποτέ δεν ΄τηρησα το πρόγραμμα των 8 αντλήσεων ημερησίως και έβαζα συνέχεια το μωρό μάλλον δεν ήταν ενεργητικός και έχω εδραιώσει ανεπαρκή γαλουχία. μπορώ να βελτιώσω τώρα με αντλήσεις; με το θήλαστρο βγάζω αμέσως μετά το θηλασμό 10-20 και από τα δύο στήθη. σε μία άντληση έβγαλα 40 από το ένα (2 ώρες μετά το θηλασμό) και 20 από το άλλο (μισή ώρα μετά το θηλασμό)

__________________

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι ότι επειδή ποτέ δεν ΄τηρησα το πρόγραμμα των 8 αντλήσεων ημερησίως και έβαζα συνέχεια το μωρό μάλλον δεν ήταν ενεργητικός και έχω εδραιώσει ανεπαρκή γαλουχία.

 

Noμίζω ότι είναι πιο σημαντικό να ξεκαθαρίσουμε τη λειτουργία του θηλασμού και μετά θα σου πω τι νομίζω ότι πρέπει να κάνεις.

 

1. Οι 8 και πλέον αντλήσεις είναι ΜΟΝΟ για τις μητέρες που δεν θηλάζουν καθόλου.

 

2. Όταν έχουμε το μωρό, δίνουμε ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα στο μωρό είτε για να θηλάσει, είτε για να καλύψουμε τις άλλες ανάγκες του.

 

Οπότε πολύ καλώς δεν έκανες ποτέ τόσες αντλήσεις και πολύ καλώς έβαζες συνέχεια το μωρό.

 

 

μπορώ να βελτιώσω τώρα με αντλήσεις; με το θήλαστρο βγάζω αμέσως μετά το θηλασμό 10-20 και από τα δύο στήθη. σε μία άντληση έβγαλα 40 από το ένα (2 ώρες μετά το θηλασμό) και 20 από το άλλο (μισή ώρα μετά το θηλασμό)

Το μωρό αναπτύσσεται σχετικά καλά αλλά όπως γράφεις, το μωρό δεν είναι ευχαριστημένο.

Τώρα συμπληρώματα ή/και φάρμακα για τη γαλουχία παίρνεις; και αν ναι σε τι δοσολογία;

Γράψε για πόσο διάστημα τα πήρες και σε ποια δοσολογία για να καταλάβω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

παίρνω δομπεριδόνη από 19/10, ξεκίνησα με 30 χ 3, μετά 30χ4, μείωσα για λίγο 20χ4 και τώρα εδώ και 10 μέρες 30χ4 ξανά. φενουγκρικ και thistle πήρα πριν την δομπεριδόνη και τα μείωσα και έκοψα όταν την άρχισα

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝΗΚΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ.ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ.ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΗΡΑ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ROOMING IN ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ.ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ, ΑΠ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΗΘΕΛΕ.ΟΛΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΠΩς ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ.ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΚΕΙ ΜΕΙΝΑΜΕ.ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕ ΠΟΤΕ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΡΟΗ.ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΠΛΕΟΝ ΜΕΡΑ ΚΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, Η ΡΟΗ(ΟΥΤΕ 5ML),EKANA ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ.Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΜΑ ΕΠΙΤΟΚΟ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ,ΑΠ Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΛΥΣΗ.ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΘΑ ΑΠΕΚΛΕΙΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

 

 

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟΣ.ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ.

.

ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ?ΝΑΙ ΤΩΡΑ....ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ....ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΝ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ "ΘΗΛΑΣΜΟΣ","ΣΤΗΘΟΣ".ΕΝΙΩΘΑ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ.ΤΩΡΑ... ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Η ΜΗ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΕΝΝΑ.(ΑΛΛΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΦΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ?).ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ...ΞΕΧΑΣΑ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...