Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts

Καλησπερα και του Χρονου Καλα Χριστουγεννα!! με υγεια πανω απ'ολα με καθε ευτυχια στο σπιτικο σας!! και ο νεος Χρονος να μας στειλη μωρακια!!

 

Το νοεμβριο εκανα εξωσ.εμεινα εγκυος αλλα δυστιχος δεν συνεχιστηκε λογο παλινδρομης κυησης.

Εχω στην καταψυξη αρκετα εμβρυα και ηθελα να ρωτησω το εξης οποτε με το καλο ξεκινησω νεα προσπαθεια γινετε μονο με τα κατεψυγμενα ή θα πρεπει απο την αρχη να βαζω ενεσεις αν ειναι να βαζω παλι φαρμακα δεν το σκευτωμαι με τιποτα λογο υγειας πανω απ'ολα.

περιπου τι ποσοστα επιτυχιας εχουν τα κατεψυγμενα εμβρυα?

 

να δεις που τελικα θα παμε μαζι για τα κατεψυγμενα μας

η φαση με τα κατεψυγμενα ειναι πιο απλη, εξαιρετικα πιο απλη θα δεις

καποιες λεει τα καταφερνουν καλυτερα με τα κατεψυγμενα μετα απο ενα διαστημα αφου χαλαρωσει μητρα και ωοθηκες υστερα απο τη διεγερση και την ωοληψια

στην ηρεμη κοιλια, να το πω μπακαλικα, οταν γινεται η εμβρυομεταφορα υστερα απο αποψυξη κι ενω δεν εχει προηγηθει ωοληψια σε καποιες δενει καλυτερα το εμβρυο

 

η κοιλια υστερα απο διεγερση και ωοληψια ειναι σαν θαλασσα με τρικυμια και σε καποιες αυτο δημιουργει προβλημα

 

ενω οταν περασει λιγος καιρος και ηρεμησεις ξαναρθει ο κυκλος σου, κανα 3μηνο ας πουμε και πας για κατεψυγμενα αυξανονται οι πιθανοτητες να δεσει το πραγμα, να ηρεμησεις ψυχολογικα αλλα και η κοιλια σου,,,,να ηρεμησεις μυαλο και σωμα κα να ξαναπας απολυτα χαλαρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λιν δε θα ξανακανεις ενεσεις με τοσα εμβρυα που εχεις στη κρυοσυντηρηση. Θα χρησιμοποιησεις αυτα. Ενεσεις κανουμε εμεις που δεν εχουμε καλη παραγωγη ωαριων.

Χαιρομαι που σε ακουω καλυτερα, ξεκουρασου, εισαι μικρουλα , εχεις περιθωριο χρονου και ολες θα τα καταφερουμε.

 

προσπαθω να ειμαι καλυτερα αν και καποιες στιγμες με πιανει το παραπονω και κλαιω. μιλησα με το γιατρο τον εξωσωματικο μου ειπαι να κανω λαπαροσκοπηση ειναι το ιδιο με την υστεροσκοπηση?την εκανα τον Απριλιο την υστεροσκ. Αλλα αν δεν βρω την αιτια δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω κ να εχω την ιδια καταληξη.

τι αλλες εξετασεις πρεπει να κανω μετα απο δυο παλλινδρομες κ μια αποβολη?

εχω κανει πολλες εξετασεις..... οπως θρομβοφιλια,το πακετο εξετασεων μετα απο αποβολες εχουν περασει δυομιση χρονια μηπως πρεπει να της επαναλαβω?

εχω κανει καρυοτυπο ζεγους, σαλπιγγογραφια, καμπυλη ζαχαρου, θυροειδη και αλλες πολλες που δεν της θυμαμαι αν δεν της εχω μπροστα μου.

μακαρι ο νεος χρονος να φερει σε ολες μας τη μητροτητα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

λιν, η λαμπαροσκοπηση, δεν ειναι ιδια με την υστεροσκοπηση.

Γινεται με ολικη ναρκωση κ κοιτουν τη κοιλιακη χωρα μηπως υπαρχει ενδομητριωση κ αποτρεπει την εμφυτευση. Μπορει η ενδομητριωση απο οσο εχω καταλαβει να επιτιθεται στο εμβρυο. Κανε κ αυτη την εξεταση, ισως κατι να κρυβεται εκει.

Πηγαινε στο θεμα που μιλουν οι κοπελες για τη λαμπαροσκοπηση κ θα μαθεις καποια πραγματα.

Κανε αυτη την εξεταση, κοστιζει πολυ αλλα νομιζω οτι ειναι το μονο που δεν εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

λιν, η λαμπαροσκοπηση, δεν ειναι ιδια με την υστεροσκοπηση.

Γινεται με ολικη ναρκωση κ κοιτουν τη κοιλιακη χωρα μηπως υπαρχει ενδομητριωση κ αποτρεπει την εμφυτευση. Μπορει η ενδομητριωση απο οσο εχω καταλαβει να επιτιθεται στο εμβρυο. Κανε κ αυτη την εξεταση, ισως κατι να κρυβεται εκει.

Πηγαινε στο θεμα που μιλουν οι κοπελες για τη λαμπαροσκοπηση κ θα μαθεις καποια πραγματα.

Κανε αυτη την εξεταση, κοστιζει πολυ αλλα νομιζω οτι ειναι το μονο που δεν εχεις κανει.

 

 

Υπαρχει περιπτωση με τοσες εξωσωμ.που παθαινα υπεδιεγερση λογο πολλων ωαριων απ'οτι μου εχουν πει,να μου εχει δημιουργηθει καποιο μονιμο προβλημα για'το να μην συνεχιζετε η εγκυμοσημη??

Αν κανω και αυτη την εξετασει και δεν πετυχω δεν νομιζω να υπαρχει κατι αλλο που να πρεπει να κανω εχω κανει σχεδον τα παντα.

Η υστεροσκοπηση μου κοστισε ενα χιλιαρικο η λαπαροσκοπηση ποσο δηλαδη δυο χιλιαρικα???

θα την κανω στο Γεννεσης Αθηνων εκει εκανα και την υστεροσκ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω λιν, τουλαχιστον δεν το εχω ακουσει ποτε οτι μπορει να δημιοιυργησει τετοιο προβλημα.

η λαμπαροσκοπηση αρχιζει απο την τιμη που εγραψες αν ειναι διαγνωστικη κ ανεβαινει αν ειναι επεμβατικη.

Εχε πιστη και ψαξτο λιγο ακομα, αν κ εχεις κανει τοσες εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΙΝ παρακολουθώ την ιστορία σου κ μπήκα για να σου δώσω κουράγιο.Μετα από 2 εξωσωματικες και μάλιστα με προεμφυτεφτικη διάγνωση (που επιβιώνουν δηλαδή πολύ πιο δύσκολα τα εμβρυα ) λόγω στίγματος μεσογειακής , η μια αποτυχημένη και η άλλη με υπέρδιεγερση και εξωμητριο και αφαίρεση σαλπιγγας είπα να βάλω τα 2 και μοναδικά εμβρυα που είχα στη κατάψυξη.Το αποτέλεσμα, να κρατάω την 50 ημερών κόρη μου στην αγκαλιά μου!Μην το σκέφτεσαι καθόλου με κατεψυγμένα επειδή ο οργανισμός δεν επιβαρύνεται με φάρμακα πολλές φορές είναι καλύτερα!Και γω στο Γεννεσις πέτυχα!Θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ παρακολουθώ την ιστορία σου κ μπήκα για να σου δώσω κουράγιο.Μετα από 2 εξωσωματικες και μάλιστα με προεμφυτεφτικη διάγνωση (που επιβιώνουν δηλαδή πολύ πιο δύσκολα τα εμβρυα ) λόγω στίγματος μεσογειακής , η μια αποτυχημένη και η άλλη με υπέρδιεγερση και εξωμητριο και αφαίρεση σαλπιγγας είπα να βάλω τα 2 και μοναδικά εμβρυα που είχα στη κατάψυξη.Το αποτέλεσμα, να κρατάω την 50 ημερών κόρη μου στην αγκαλιά μου!Μην το σκέφτεσαι καθόλου με κατεψυγμένα επειδή ο οργανισμός δεν επιβαρύνεται με φάρμακα πολλές φορές είναι καλύτερα!Και γω στο Γεννεσις πέτυχα!Θα τα καταφέρεις!

 

τι ωραιο μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ παρακολουθώ την ιστορία σου κ μπήκα για να σου δώσω κουράγιο.Μετα από 2 εξωσωματικες και μάλιστα με προεμφυτεφτικη διάγνωση (που επιβιώνουν δηλαδή πολύ πιο δύσκολα τα εμβρυα ) λόγω στίγματος μεσογειακής , η μια αποτυχημένη και η άλλη με υπέρδιεγερση και εξωμητριο και αφαίρεση σαλπιγγας είπα να βάλω τα 2 και μοναδικά εμβρυα που είχα στη κατάψυξη.Το αποτέλεσμα, να κρατάω την 50 ημερών κόρη μου στην αγκαλιά μου!Μην το σκέφτεσαι καθόλου με κατεψυγμένα επειδή ο οργανισμός δεν επιβαρύνεται με φάρμακα πολλές φορές είναι καλύτερα!Και γω στο Γεννεσις πέτυχα!Θα τα καταφέρεις!

 

σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου εδωσες,οταν βαλω τα κατεψυγμενα μακαρι να εχω την ιδια τυχη με εσενα

να χαρεσε το κοριτσακι σου παντα γερο!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα κοριτσια! Λιγες ωρες πριν φτασει το 2013 ευχομαι σε ολες να πετυχουμε τον στοχο μας για ενα παιδακι και να μη μεινει καμια χωρις να τα καταφερει!Κουραγιο ,καλη δυναμη και υπομονη και το ονειρο μας πλησιαζει!Καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα 

Δεν ξέρω αν θα πάρω σύντομα απάντηση μιας και έχει και το το θέμα να απαντηθεί πάρα πολύ καιρο αλλά δεν βρήκα πάνω στο θέμα μου ήδη υπαρχων ανοικτό θέμα 

Ελπίζω να πάρω σύντομα απάντηση

Λοιπόν στο θέμα μου , η ερώτηση μου είναι αν μετά την εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα υπάρχει περιπτώση όσο παίρνουμε τα φάρμακα μας ( cyclacur και ουτρορζεσταν ) να έχουμε ωορηξια?

Έκανα εμβρυομεταφορα πριν μια εβδομάδα ακριβως και σε 3 μερες θα κάνω την χοριακη 

Αλλά σήμερα ξύπνησα με μια συνεχόμενη ενόχληση στην αριστερή μου ωοθηκη την οποία  την νιώθω κάθε φορά που κατεβαζω ωαριο ...

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , didi&k είπε:

Καλησπέρα 

Δεν ξέρω αν θα πάρω σύντομα απάντηση μιας και έχει και το το θέμα να απαντηθεί πάρα πολύ καιρο αλλά δεν βρήκα πάνω στο θέμα μου ήδη υπαρχων ανοικτό θέμα 

Ελπίζω να πάρω σύντομα απάντηση

Λοιπόν στο θέμα μου , η ερώτηση μου είναι αν μετά την εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα υπάρχει περιπτώση όσο παίρνουμε τα φάρμακα μας ( cyclacur και ουτρορζεσταν ) να έχουμε ωορηξια?

Έκανα εμβρυομεταφορα πριν μια εβδομάδα ακριβως και σε 3 μερες θα κάνω την χοριακη 

Αλλά σήμερα ξύπνησα με μια συνεχόμενη ενόχληση στην αριστερή μου ωοθηκη την οποία  την νιώθω κάθε φορά που κατεβαζω ωαριο ...

Όχι κορίτσι καμία. Το σώμα νομίζει ότι έκανε ωορρηξία μέρες πριν την έμβρυομεταφορά και τώρα με την προγεστερόνη είναι στο δεύτερο μισό του κύκλου που προετοιμάζεται για (πιθανή) εμφύτευση και εγκυμοσύνη. Μη το σκέφτεσαι καν. Βιολογικά αδύνατον. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι κορίτσι καμία. Το σώμα νομίζει ότι έκανε ωορρηξία μέρες πριν την έμβρυομεταφορά και τώρα με την προγεστερόνη είναι στο δεύτερο μισό του κύκλου που προετοιμάζεται για (πιθανή) εμφύτευση και εγκυμοσύνη. Μη το σκέφτεσαι καν. Βιολογικά αδύνατον. 

 

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση

 

αρα να συνεχισω να ειμαι αισιοδοξη μεχρι τη δευτερα...

 

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, didi&k είπε:

 

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση

 

αρα να συνεχισω να ειμαι αισιοδοξη μεχρι τη δευτερα...

 

ναι να εισαι αισιοδοξη ασε που γενικα οι ενοχλησεις σε ωοθηκες κ τα πονακια ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης !

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ναι να εισαι αισιοδοξη ασε που γενικα οι ενοχλησεις σε ωοθηκες κ τα πονακια ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης !

 

 

αχ μακαρι...

ειναι η τριτη εξωσωματικη

1η  επιτυχης εχω ενα γιο 6 χρονων

δευτερη πριν 2 χρονια χοριακη 0

δεν εχω αλλα κατεψυγμενα ...

και οι 2 φορες που εκανα προκληση για ωαρια επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων και δεν μπορω να το ξαναπερασω...

καθε φορα νομιζω οτι θα πεθανω απο τους πονους 

δεν με περνει και πολυ ηλικιακα... ειμαι πλεον 40 :|

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...