Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! :)

 

Νά μαι και εγώ :) τι κάνετε;

 

Ζουζού καλή επιτυχία κοπέλα μου να πάνε όλα καλά. Θα περιμένουμε νέα σου :)

 

Μόμεντ, Ινόπη, Μάγκι σας σκέφτομαι καθε μέρα και ελπίζω να είστε καλά και να χαίρεσται τον ήλιο! Θα τον χρειαστούμε εξάλλου, πρέπει να μαζέψουμε αποθέματα για τον χειμώνα ;)

 

Εγώ λιώνω σιγά σιγά απο την ζέστη γιατί δεν χρησιμοποιώ αιρκοντίσιον γιατί με ενοχλεί στο αυχενικό :)

Α! κορίτσια τελικά μου είπαν ότι την θρομβοφιλία μόνο σε ένα νοσοκομείο γίνεται δημόσιο και το καλύπτει η ασφάλειά μου αλλά μόνο της κύησης η εξέταση όχι όλα αλλά θα πρέπει να ρωτήσω στα κεντρικά της ασφάλισης μου για να είμαι σίγουρη ότι θα μου δώσει πισω τα λεφτά γιατί μερικές φορές δεν στα δίνουν!!! Αλλά μου είπαν και για ένα ιδιωτικό απο τα πολύ γνωστά που έχει πολύ καλό αιματολογικό και κάνει όλο το πακέτο σε ανταγωνιστική τιμή 300 ευρώ! Τώρα θέλω να πάρω να μάθω τι ισχύει πραγματικά και να κανονίσω να πάω να την κάνω. Σας φιλώ.

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και από μένα...

 

Μόλις ήρθα από το γιατρό και είμαι πολύ λυπημένη...Η κύστη που είχα στην αριστερή ωοηθήκη έφυγε αλλά τη θέση της πήρε μια νέα κύστη στη δεξιά ωοηθήκη...icon_sad.gif

 

Το ενδομήτριο μου χάλια και απ ότι φαίνεται σε λίγες μέρες θα ξαναέχω αίμα...Ο γιατρός ανησύχησε κι αυτός και πιστεύει πως το θέμα είναι ορμονολογικό...αλλά τις ορμόνες δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε λέει γιατί οι τιμές δεν θα είναι αντιπροσωπευτικές με την ύπαρξη της κύστης...

 

Οπότε όταν ξαναέχω αίμα θα πάω να με δει και αν είναι περίοδος και όχι αιμορραγία τότε θα κάνω ορμονολογικές...Συστήνει με την επόμενη περίοδο όποτε κι αν είναι αυτή να αρχίσω αντισυλληπτικά για να ρυθμιστεί ο κύκλος μου....Για 2-3 μήνες...ανάλογα πόσο χρειαστεί....και ανάλογα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων...

 

Νομίζω είναι απλά καιρός να αρχίσω να μην θέλω τόσο πολύ ένα μωράκι...γιατί σύντομα δεν πρόκειται να το έχω...rolleyes.gif

 

Zoyzoy μου καλά κάνετε να πάτε βολτούλα να χαλαρώσετε λιγάκι...Εμείς εδώ θα είμαστε και θα περιμένουμε νέα σου!!! Καλή επιτυχία για αύριο κοπέλα μου!!!

 

 

Μαριρενάκι μου καλά κάνεις και το ψάχνεις...Αντε με το καλό να κάνεις και την εξέταση να φεύγει κι αυτό...

 

Φιλιά σε όλες...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

ναι leon εκανα φυσικο κυκλο και εβαλα και 2 δανεικα...

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ συνεχίζω τις προσπάθειες με φυσικό κύκλο, όμως τους τελευταίους 2 μήνες, δεν κατάφερα ούτε σε ωοληψία να φτάσω, δυστυχώς. Θα δοκιμάσω ακόμη αυτόν τον μήνα και από Σεπτέμβριο θα βάλω μπρος για δανεικό πια. Διάβασα με μεγάλη χαρά για την εγκυμοσύνη της φίλης synic και πέρα από τα συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη της, θα ήθελα να τη συγχαρώ και για το θάρρος της να παραδεχτεί ότι προχώρησε σε δωρεά ωαρίου. Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε μια αληθινή εικόνα της κατάστασης και να μην παραμυθιαζόμαστε...

Ωστόσο έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα αν έχει την καλοσύνη η φίλη synic ή όποια άλλη φίλη είχε ανάλογη εμπειρία, να με διαφωτίσει.

Για ψυχολογικούς καθαρά λόγους, επειδή μου ήταν πολύ δύσκολο να δεχτώ αρχικά την ιδέα του δανεικού ωαρίου, ζήτησα από τη γιατρό μου να χρησιμοποιήσει μαζί με τα δικά μου και κάποια δανεικά ωάρια, ούτως ώστε να έχω έστω την ψευδαίσθηση ότι αυτό που θα εμφυτευτεί θα είναι το δικό μου γενετικά έμβρυο. Εκείνη όμως αρνήθηκε κατηγορηματικά διότι κάτι τέτοιο είναι εντελώς παράνομο. Εκείνη την ώρα για να πω την αλήθεια μου κακοφάνηκε και δεν την πίστεψα. Εκανα όμως τη δική μου έρευνα, γιατί όπως έχω ξαναπεί είμαι δικηγόρος, και πράγματι ο ελληνικός νόμος είναι απόλυτος. Σύμφωνα με το άρθρο 8 και άρθρο 9 του ν. 3305/2005 η χρήση μεικτού γεννητικού υλικού απαγορεύεται. Δηλαδή απαγορεύεται να τοποθετούνται στη μήτρα της γυναίκας, συγχρόνως στην ίδια θεραπεία, έμβρυα που προέρχονται από ωάρια δικά της και της δότριας. Το ίδιο βεβαίως ισχύει και για το σπέρμα.

Εδώ που τα λέμε έχει και λογική βάση όλο αυτό. Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζεις τίνος το έμβρυο κυοφορείς, βάσει ποιας ηλικίας - της δικής σου ή της δότριας - κάνεις εξετάσεις, τίνος το ιατρικό ιστορικό λάμβάνεις υπ' όψιν κ.τ.λ. Στο δικό σου κέντρο αγαπητή μου synic, αυτός ο νόμος δεν ισχύει?? Μου κάνει τρομερή εντύπωση!!!

Στη συνέχεια η γιατρός μου, μου εξήγησε ότι υπάρχουν και πρακτικές δυσκολίες. Στη δωρεά, υπάρχει μια προεργασία. Γίνεται έρευνα για να βρεθεί η κατάλληλη δότρια, που ταιριάζει στα εξωτερικά χαρακτηριστικά, στην ομάδα αίματος κ.ο.κ. Αφού βρεθεί υποβάλλεται σε μια ατέλειωτη σειρά εξετάσεων και όταν είναι έτοιμη γίνεται συγχρονισμός του κύκλου της με τον κύκλο της λήπτριας, ούτως ώστε να παίρνουμε τα ωάρια, να γονιμοποιούνται με το σπέρμα του συζύγου και να γίνεται άμεσα η εμβρυομεταφορά με φρέσκα έμβρυα. Στην δική σου περίπτωση synic τι ακριβώς έγινε?

Περιμένω απάντηση και συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!!!!!!

χαθηκα τελειως λογο δουλειας και λογο οτι αυτες της μερες εγεινα θεια το πρωτο ανηψακι στην οικογενεια και εχω τρελαθη τελειως!!!!!!

Εχω αναμικτα συναισθηματα απο την μια μερια γελαω και απο την αλλη μερια κλαιω γιατι αν η πρωτη εξωσωματικη δεν πηγενε ετσι οπως πηγε την ιδια μερα με την γεννηση της ανηψουλας μου θα γεννιοταν και το δικο μου μωρακι!!!!!!οπως καταλαβαινεται ειναι λιγο περιεργες αυτες η μερες αλλα που θα παει θα περαση και αυτο!!!!

Κατα τα αλλα καλα δεν εχω κανει καμια κινηση για εξετασης θελω να ηρεμησω λιγο αλλωστε εχω χρονο μπροστα μου το μονο ραντεβου που εχω κλειση ειναι 1 Αυγουστου στο ενδοκρηνολογο.Εχουν περαση 30 μερες απο την αποξεση και δεν λεει να κανει την εμφανηση της η ακατανομαστη θα περιμενω αλλες 10 μερες και θα παρω τηλ το γιατρο να δω μηπως πρεπει να παρω κανενα χαπι.Σκεφτομαι μεχρι τον Νοεμβρη που θα κανω την επομενη προσπαθεια να ρυθμισω τον κυκλο μου να παρει και ο αντρας μου παλι της βιταμηνες που επερνε και να κανουμε μια προσπαθεια απο μονης μας!!!!!εχω μια ελπιδα οτι μπορει κατι να γινει ο θεος ειναι μεγαλος μπορει να μην ηταν γραφτο μου να μεινω με εξωσωματικη και να μεινω φυσιολογικα!!!!εχω ακουσει διαφορα και εχω παρει ελπιδες!!!!!εσεις τι λετε ρε κοριτσια????παντος νιωθω οτι κατι θα γινει εκτος και αν ολα αυτα που νιωθω ειναι απο την λαχταρα μου να κανω ενα μωρακι!!!δεν ξερω μακαρι να μας βοηθησει ο θεος!!!

Momentaki μου μην μου στεναχωριεσε και μην ξανα ακουσω να ξεχασεις το θεμα του μωρου γιατι με στεναχωρης παρα πολυ ειπαμε να τρεφουμε παντα ελπιδες και ποτε δεν ξερεις ενα ορμονικο ειναι που θα περασει!!!ετσι πρεπει να το δεις και ετσι ειναι!!!!

Μαριρενακι μου πως ειναι το ποδι?????ευχομαι να ξεκουραζεσε και να μαζεψουμε ολλες μας ενεργεια για το χειμωνα!!!!θα εχει πολλα ωραια νεα αυτος ο χειμωνας το νιωθω!!!

Ζουζου σου ευχομαι καλη επιτυχια και θα περιμενουμε νεα σου!!!

Μagpie μου πως εισαι?????ελπιζω ψυχολογικα να εχεις ανεβει λιγο γιατι η επομενη μας θα ειναι και η τυχερη!!!ο αντρας μου λεει μια του κλεφτη δυο του κλεφτη την τριτη που θα μας παει θα πετυχη!!!πρεπει ολλες μας να εχουμε θετικη ενεργεια!!!εγω τα πιστευω πολυ σε αυτα!!!!

Αχ ρε κοριτσια σας τρελανα αλλα δεν ξερετε ποσο πολυ ηθελα να σας τα πω καθε μερα ελεγα μα τωρα θα τους γραψω!!!!!αλλα καναμε την ανηψια και εχω χασει τα μυαλα μου κυριολεκτικα!!!!!

Περιμενω νεα σας φιλακια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! :)

 

Χαίρομαι που είστε όλες καλα. :)

 

Μόμεντ μου ξέρω ότι σε ταλαιπωρούν πολύ αυτά που κάνεις αλλά μην παραδίνεις τα όπλα. Τι θα πει ορμονολογικό; Εσύ η ίδια ελέγχεις το σώμα σου! Δείχτου πια είναι η αρχηγός. Είναι λογικό με όλα αυτά τα φάρμακα που πέρνουμε να δημιουργούνται και κάποια προβλήματα αλλά σκέψου ότι το δικό σου είναι κάτι το οποίο μόλις εσύ νιώθεις δυνατή και σίγουρη αυτό εξαφανίζεται. Πως γινόταν να εξαφανίζεται όταν έλεγες είμαι καλά; Μην το βάζεις κάτω το μωράκι είναι κοντά απλά περιμένει να κάνεις λίγα ακόμα βήματα για να το φτάσεις. :) ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ δεν θα μας κάμψουν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε αλλά θα μας κάνουν πιο δυνατές. :) Εσύ μας δίνεις δύναμη και συνεχίζουμε μην το βάζεις εσύ κάτω!!!

 

Ινόπη μου χαίρομαι που είσαι καλα. Συμφωνώ με το πιστεύω του άντρα σου. Και καλοκαιράκι είναι η λίμπιντος είναι ανεβασμένη οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί :) Ελπίζω τα καλύτερα! Καλά κάνεις και χαλαρώνεις. Εμένα η περίοδος μου είχε έρθει 4 μέρες αργότερα απο όταν την περίμενα κανονικά. Οπότε μάλλον και η δική σου είναι κοντά, γιατί θυμάμαι μου είχαν πει τότε ότι μπορεί να κάνει και 40-50 μέρες να έρθει. Ανάλογα το σώμα. Να σου ζήσει η ανηψιά :) Δεν είναι τρέλλα; Έτσι είμαι και εγώ με την δικιά μου! Την περιμένω τώρα για σκ και κάνω ετοιμασίες! Ξέρω ότι είναι γλυκόπικρη η γεύση αλλά δεν παύουν να είναι ένα θαύμα και το δικό μας δεν είναι μακρυα ινόπη μου για καμιά μας :)

 

Μάγκι μου τι κάνεις; Πως τα περνάς; Χαίρομαι που σε ακούω τόσο καλα. Σίγουρα η ομαδική προσπάθεια θα έχει καλά αποτελέσματα αυτή την φορα :)

 

Ζουζού σου στέλνουμε όλη την θετική μας σκέψη κοπέλα μου να σου πάνε όλα καλα. :)

 

Εγώ κορίτσια τι να σας πω!!!!! το πόδι πέρασε αλλά........... είχα πάει στον γιατρό την γιαγιά μου και του το ανέφερα και μου είπε να κάνω οπωσδήποτε ένα τρίπλεξ κάτω άκρων! το πακέτο της θρομβοφιλίας όλο!!! και να δω και την μέση μου!!! Έχετε να πείτε κάτι; Κόντεψε να με κουφάνει. Μου έλεγε κάτι για κληρονομικά και τέτοια και με ισοπέδωσε! Τι να πω. Για την ώρα ετοιμάζομαι για το ταξίδι με αυτά θα ασχοληθώ μετά :) γιατί αλλιώς θα πάρω τα βουνά!!!!!! :)

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια μου να μαι και εγω εδω.Τι κανετε!εγω την πεμπτη εκανα την ωοληψια δε καταλαβα τιποτα μονο τωρα ποναω λιγο στην κοιλια μου ειπαν οτι ειναι πρησμενεσ οι ωοθηκεσ γιαυτο.Σημερα μιλησα με το βιολογο και μου ειπε οτι παμε πολυ καλα εχουμε 19 εμβρυα αλλα θα περιμενουμε για να βαλουμε βλαστοκυστεσ.Αχ κοριτσια οταν μου το ειπε ο βιολογοσ δε μπορουσα να μιλησω απο το κλαμα.Ειμαι πολυ χαρουμενη γιαυτο το αποτελεσμα αλλα κακα τα ψεματα θα δουμε τι θα γινει μετα την εμβρυομεταφορα.Μακαρι να πανε ολα καλα.Τι στο καλο ρε κοριτσια εστω το ενα δε θα μπορεσει να κρατηθει.

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου να μαι και εγω εδω.Τι κανετε!εγω την πεμπτη εκανα την ωοληψια δε καταλαβα τιποτα μονο τωρα ποναω λιγο στην κοιλια μου ειπαν οτι ειναι πρησμενεσ οι ωοθηκεσ γιαυτο.Σημερα μιλησα με το βιολογο και μου ειπε οτι παμε πολυ καλα εχουμε 19 εμβρυα αλλα θα περιμενουμε για να βαλουμε βλαστοκυστεσ.Αχ κοριτσια οταν μου το ειπε ο βιολογοσ δε μπορουσα να μιλησω απο το κλαμα.Ειμαι πολυ χαρουμενη γιαυτο το αποτελεσμα αλλα κακα τα ψεματα θα δουμε τι θα γινει μετα την εμβρυομεταφορα.Μακαρι να πανε ολα καλα.Τι στο καλο ρε κοριτσια εστω το ενα δε θα μπορεσει να κρατηθει.

Zoyzoy μου ευχομαι να σου πανε ολακαλα!!!!!καταλαβενω πως νιωθης για εμενα αυτες οι στιγμες ηταν η ωραιοτερες στη ζωη μου ευχομαι σε λιγους μηνες να κλαιες απο χαρα βλεποντας το μωρακι σου!!!!!ποτε θα κανεις εμβρυομεταφορα??θα περιμενουμε νεα σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Zoyzoy μου ευχομαι να σου πανε ολακαλα!!!!!καταλαβενω πως νιωθης για εμενα αυτες οι στιγμες ηταν η ωραιοτερες στη ζωη μου ευχομαι σε λιγους μηνες να κλαιες απο χαρα βλεποντας το μωρακι σου!!!!!ποτε θα κανεις εμβρυομεταφορα??θα περιμενουμε νεα σου!!!!!!

κοπελα μου ευχαριστω για τισ ευχεσ.Χθεσ εκανα την εμβρυομεταφορα ηταν πολυ ωραια στιγμη.Στισ 2 ατγουστου θα ξερουμε.υχομαι μεσα στην κοιλιτσα μου να μεγαλωνουνε μωρακια.:P:p:p

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! :)

 

Ζουζού σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε λίγες μέρες να έχεις μια καλή χοριακή και τα μωράκια σου να έχουν πιαστεί για τα καλά στην κοιλίτσα σου! Ξεκούραση τώρα για λίγες μέρες και μετά να μαζεύεις και εσύ λίγο ήλιο γιατί βοηθάει πολύ την ψυχολογία μας που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για μας. Να είσαι ήρεμη και να πίνεις πορτοκαλαδίτσες να παίρνεις τις βιταμίνες σου θα τις χρειαστείς σίγουρα :) Α! και να τρως και κανένα αυγό βοηθάει στην ανάπτυξη του εμβρύου. Όλα καλά να πάνε.

 

Ινόπη, Μόμεντ και Μάγκι τι κάνετε κορίτσια; Πως τα πάτε με την ζέστη; Πότε ξεκινάτε διακοπούλες; Εγώ δεν έχω σταθεί λεπτό αυτες τις μέρες με τις προετοιμασίες του ταξιδιού αλλά σήμερα έφτασε η μέρα και φεύγουμε. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις γυρίσω. Είναι η πρώτη φορά που φεύγω έξω και έχω μεγάλη αγωνία! :) Να είστε και να περνάτε όλες καλα. Φιλάκια.

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσάκια!

 

καταρχάς να ευχηθώ καλή επιτυχία στη ζουζου μας! Να πάνε όλα καλα!!!! Είσαι η μασκώτ μας (η μόνη μας εμβρυομεταφορα!!!!):D

 

μομεντακι θα κανεις μωρό!!!! ο κόσμος να χαλάσει!!! ισχύει αυτό που λεει η μαριρεν?? οταν λες οτι εισαι καλα δεν εμφανίζονται οι απαίσιες κύστες??? αν ισχύει τότε χρειάζεσαι μια γερή δόση αισιοδοξίας και εαυτουλισμού!!!!! ίσως είσαι κουρασμένη και ο οργανισμός σου αντιδράει... να κάνεις διακοπές με το αντράκι σου! να χαλαρώσεις...

 

μαριρενακι μου να περάσεις τέλεια, να χορέψεις τέλεια και να ευχαριστηθείς το χρόνο σου με τον αντρούλη σου!

 

ινοπάκι σα να ζούμε βίους παράλληλους μου φαίνεται... κι εγώ θα αποκτήσω 3ο ανήψι τον οκτώβρη... αν είχε ευδοκιμήσει και η δικιά μου εγκυμοσύνη θα είχα κι εγώ ένα μωράκι την ίδια εποχή! είναι όντως γλυκοπικρη αίσθηση... (βέβαια εγώ έχω ήδη 2 αρκετά μεγάλα οπότε δεν μου κάνει αίσθηση πια! τώρα θέλω το δικό μου)

όσο για την ακατανόμαστη έχω ακούσει περιπτώσεις που αργεί λίγο μετά από απόξεση...

 

εγώ κορίτσια είμαι σε ντεμί κατάσταση... πότε καλά πότε πολύ άσχημα... γενικά έχω την αίσθηση ότι με έχει ξεχάσει ο Θεος... ακούω συνέχεια για 'θαύματα' που συμβαίνουν σε άλλες κοπέλες και αναρωτιέμαι κάθε μήνα:μήπως υπάρχει κι ένα για μένα??? αλλά τίποτα...

βέβαια για τη διάθεσή μου αυτή μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι η δουλειά μου είναι πολύ πιεστική τον τελευταίο καιρό και με έχει καταβάλει. μπορεί άμα κάνω διακοπές να ξεκουραστώ, να ηρεμίσω και να δω τα πράγματα πιο θετικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ κορίτσια είμαι σε ντεμί κατάσταση... πότε καλά πότε πολύ άσχημα... γενικά έχω την αίσθηση ότι με έχει ξεχάσει ο Θεος... ακούω συνέχεια για 'θαύματα' που συμβαίνουν σε άλλες κοπέλες και αναρωτιέμαι κάθε μήνα:μήπως υπάρχει κι ένα για μένα??? αλλά τίποτα...

βέβαια για τη διάθεσή μου αυτή μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι η δουλειά μου είναι πολύ πιεστική τον τελευταίο καιρό και με έχει καταβάλει. μπορεί άμα κάνω διακοπές να ξεκουραστώ, να ηρεμίσω και να δω τα πράγματα πιο θετικά...

Λοιπον δε θελω χαζα τη απογοητευση διναι αυτη.Ο θεοσ δε ξεχναει κανεναν.Σε ολεσ μασ θα ερθει την καταληλη στιγμη.Ξερεισ ποσεσ φορεσ ειπα και εγω πραγματα εβλαιπα τα μωρα στα φαναρια και ελγα γιατι δσε αυτουσ τα δινεισ απλοχερα και σε εμασ οχι δε θα βρουμε εξηγησεισ απλωσ περιμενουμε να ερθει η σειρα μασ.Την ημερα τησ ωοληψιασ ηξερα οτι εχω πολλα ωαρια και καλα οτγαν με φωναξε ο βιολογοσ μασ εκοψε τα φτερα οτι ει\νΑι δυσκολα αλλα θα προσπαθησει.Εφυγα απογοητευμενη και ποφασισμενη οτι δε θα φτασω στην εμρυομεταφορα.Παρακαλεσα το θεο την παναγια και τον σαγιο ραφαηλ να μασ βοηθησουν,Μετα 2 μερεσ ο βιολογοσ ηταν αλλοσ ανθρωποσ πολυ ευχαριστημενοσ ειχαν γονιμοποιηθει τα 19.Περιμδενε να γινουν βλαστοκυστεσ την 5 μερα που εγινε η εμβρυομεταφορα ηρθε και μασ μιλησε μου τα εδειξε σε φωτογραφια μου τα ανελυσε ολα εγω πετουσα απο την χαρα μου και ξερετε τη ειπα ειμαι ευχαριστημενη και μεχρι εδω που εφτασα.Εμφυτευσε 3 βλΑστοκυστεσ και σημερα με πηρε τηλ και μου ειπε οτι εχουμε αλλεσ 8 στην καταψυξη.Για μενα ειναι θαυμα που τα καταφεραμε και τοσο.

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Γειαααααα σας!!!!

 

Αχ πόσο μου λείψατε! Εχει μέρες να φανώ, συγνώμη αλλά συνέβηκαν κάποια γεγονότα εδώ κάτω στην Κύπρο και άστε τα να πάνε!!!

 

Αρχίζω με τη ζουζού μας και τα τρία μικρά της ζουζουνάκια!!! Καλώς τα δέκτηκες ζουζού μου!!! Αχ τι όμορφα νέα!!! Τόσες πολλές βλαστοκύστες πρώτη φορά ακούω...3 έβαλες και 8 φύλαξες! Φτου φτου κοπέλα μου!!! Αντε τώρα ξάπλα και θετική σκέψη! Όλα καλά πήγανε οπότε μόνο θετικά να σκέφτεσαι για να συνεχίσουνε έτσι!!! Και τι ωραίες συμβουλές σου έδωσε το μαριρενάκι!!! Ναι ναι! Να μαζεύεις ήλιο, να πίνεις πορτοκαλαδίτσες και...να χαμογελάς! Ναι;:D

 

Ινοπάκι έγινες θειούλα; Αχ τι ωραία! Να σας ζήσει!!! Κι εγώ πέρυσι τέλη Αυγούστου έγινα θεία για πρώτη φορά...και πραγματικά έκλαιγα και από χαρά και από λύπη...Ενιωθα ενοχές που είχα ανάμεικτα συναισθήματα αλλά νομίζω είναι λογικό με όλα αυτά που περνάμε...

 

Magpie μου τι είναι αυτά που ακούω; Ο Θεός δεν μας ξεχνά!!! Ποτέ! Εδώ κοντά μας είναι...και το θαυματάκι θα γίνει και σε σένα! Είμαι σίγουρη για αυτό!!! Αλλά και για την καθεμιά μας που προσπαθεί!!!

 

Μαριρενάκι μου ταξιδάκι ακούω! Για πού το βάλατε;:D Ισως και να είπες αλλά δεν το πρόσεξα...ή δεν θυμάμαι:shock:

 

Και προχωρώ στα δικά μου...Είμαι καλά! Πολύ καλύτερα μετά όλη τη στενοχώρια που πέρασα...αποφάσισα να επανέλθω...και να τα δω όλα αλλιώς...η ζωή προχωρά και φεύγει...Δεν είναι σωστό να τα χάνουμε όόόόλααα!!! Δεν μπορώ πια να αγχώνομαι...ούτε να σκέφτομαι αν το ένα και αν το άλλο...Ζω την κάθε μέρα...και ευχαριστώ το Θεούλη για την κάθε μέρα που μου ξημερώνει....και προσπαθώ πάάάρα πολύ να είμαι καλά και να βρίσκω "χαρούμενες" στιγμές...Πώς σας ακούγεται το σχέδιο μου;:wink:

 

Η ακατανόμαστη είχε μπαστακωθεί για τα καλά...εκεί που σταμάτησε και πήγα στο γιατρό τελικά μετά από 3 μέρες ξαναδιαθέτησα:o και στενοχωρέθηκα πολύ πάλι...Πήγα στο γιατρό τη Δευτέρα το βράδυ και μου είπε πως η νέα κύστη διαλύθηκε σχεδόν ολόκληρη:!: Αλλά για να αποφύγουμε τυχόν νέες κύστεις μου είπε να αρχίσω αντισυλλυπτικά...Δυο κουτιά κατακρίβειαν! Δηλαδή για δύο μήνες! Ναι το ξέρω πως είναι ειρωνικό να παίρνεις χαπάκι σε φάση που θέλεις τόσο πολύ να γίνεις μαμά...αλλά τι να κάνω; Με αυτά θα φτιάξει ο κύκλος μου είπε και ελπίζω έτσι να γίνει!!! Σε λίγες μέρες πριν πιω τα 21 πρώτα χαπάκια (τώρα είμαι στα 3) θα παώ να με δει πάλι για να ξέρουμε αν ο οργανισμός μου άρχισε να στρώνει!!! Με ενοχλεί που θα καθυστερήσω άλλους 2-3 μήνες αλλά άμα είναι για καλό δεν με πειράζει!!! Ενα ένα βήμα και θα φτάσω στο στόχο! Πού θα μου πάει;:D Τελικά πραγματικά νιώθω εντάξει! Η τουλάχιστον πιο δυνατή!!! Και μ'αρέσει αυτό! Ελπίζω να διαρκέσει!χαχαχαχαχα

 

Παράλληλα με τα δικά μου νεότερα έγινε και κάτι άσχημο στην Κύπρο πριν λίγες μέρες...Εγινε έκρηξη σε μια ναυτική βάση και πέθαναν 13 άτομα...πολύ κρίμα...Και δεν φτάνει αυτό η έκρηξη επηρέασε τον βασικό ηλεκτροπαραγωγικό σταθμό της Κύπρου και καταστράφηκε και αυτός...Ως εκ τούτου έχουμε συχνές διακοπές ρεύματος...απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε κλιματιστικά κλπ...Δυσκολη η περίοδος αυτή λόγω και της ζέστης! Υπάρχουνε πολιτικές ευθύνες για την κατάσταση αυτή ...και καθημερινά γίνονται διαδηλώσεις...ζητά ο κόσμος την παραίτηση του προέδρου (αν με ρωτάτε εμένα όλοι φταίνε από όλες τις μεριές)....και έτσι είναι λίγο ζόρικα εδώ...Τι να πω...

 

Καλέ! Ας με σταματήσει κάποιος! Εχει τόσες μέρες να σας γράψω και τώρα δεν σταματώ με τίποτα ... α πα πα πα!!!:P

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

για εξωσωματικη με κατεψυγμενα ζητανε εξετασεις αιματος, παπ κλπ, οπως και τοτε που καναμε την διεγερση?

η απλα παμε παρακολουθουν τον κυκλο μας και μετα κανουν αποψυξη και και εμβρυομεταφορα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για εξωσωματικη με κατεψυγμενα ζητανε εξετασεις αιματος, παπ κλπ, οπως και τοτε που καναμε την διεγερση?

η απλα παμε παρακολουθουν τον κυκλο μας και μετα κανουν αποψυξη και και εμβρυομεταφορα?

 

Εξαρτάται από το πόσο μεγάλο ήτανε το διάστημα που μεσολάβησε από τη διέγερση μέχρι την εμβρυομεταφορά...Ετοιμάζεσαι να δεκτείς τα κατεψυγμένα σου; Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο μεγάλο ήτανε το διάστημα που μεσολάβησε από τη διέγερση μέχρι την εμβρυομεταφορά...Ετοιμάζεσαι να δεκτείς τα κατεψυγμένα σου; Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

 

αρχιζω να ετοιμαζομαι ψυχολογικα,δεν το βλεπω αμεσα γιατι επειδη θηλαζω τον 16 μηνων γιο μου ακομα απο περιοδο τιποτα,,πρεπει να μου επανελθει ο κυκλος,,,,φετος κλεινω 2 χρονια απο την εξωσωματικη που ειχα κανει στον παντο,,,απεκτησα τον γιο μου,,,το κοβω για του χρονου τετοια εποχη οπου θα εχουν περσαει 3 χρονια απο την πρωτη διεγερση, στην καταψυξη υπαρχουν 4 εμβρυακια,,,καλα να ειναι τα πουλακια μου,,,μαλλον θα μου ζητησουν ολο το πακετακι των εξετασεων, λογικα,,,

 

στο ενδιαμεσο θα ευχομαι μη γινει κανενα θαυμα και το πιασω φυσιολογικα,,εγω δεν εχω προβλημα του αντρα μου ηταν καπως αργα τα σπερματοζωαρια, οχι κατι τραγικο αλλα θα μπορουσε να ειναι και καλυτερα,,,ελπιζω τωρα που εκοψε το τσιγαρο και ειναι πιο χαλαρος με τον γιο μας να ειναι καλυτερα το σπερμα του και να τα καταφερουμε

 

λετε να μου πουν να ξανακανω σαλπιγγογραφία ξανα? καλα οι αιματολογικες τεστ παπ καλλιεργεια αλλα και σαλπιγγογραφια θα σαλταρω,,,αυτη που ειχα κανει ηταν οκ

 

αχ κοριτσια καλη δυναμη σε ολες

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να ετοιμαζομαι ψυχολογικα,δεν το βλεπω αμεσα γιατι επειδη θηλαζω τον 16 μηνων γιο μου ακομα απο περιοδο τιποτα,,πρεπει να μου επανελθει ο κυκλος,,,,φετος κλεινω 2 χρονια απο την εξωσωματικη που ειχα κανει στον παντο,,,απεκτησα τον γιο μου,,,το κοβω για του χρονου τετοια εποχη οπου θα εχουν περσαει 3 χρονια απο την πρωτη διεγερση, στην καταψυξη υπαρχουν 4 εμβρυακια,,,καλα να ειναι τα πουλακια μου,,,μαλλον θα μου ζητησουν ολο το πακετακι των εξετασεων, λογικα,,,

 

στο ενδιαμεσο θα ευχομαι μη γινει κανενα θαυμα και το πιασω φυσιολογικα,,εγω δεν εχω προβλημα του αντρα μου ηταν καπως αργα τα σπερματοζωαρια, οχι κατι τραγικο αλλα θα μπορουσε να ειναι και καλυτερα,,,ελπιζω τωρα που εκοψε το τσιγαρο και ειναι πιο χαλαρος με τον γιο μας να ειναι καλυτερα το σπερμα του και να τα καταφερουμε

 

λετε να μου πουν να ξανακανω σαλπιγγογραφία ξανα? καλα οι αιματολογικες τεστ παπ καλλιεργεια αλλα και σαλπιγγογραφια θα σαλταρω,,,αυτη που ειχα κανει ηταν οκ

 

αχ κοριτσια καλη δυναμη σε ολες

 

Nα σου ζήσει ο γιόκας σου!!!:D Απ ότι κατάλαβα από την πρώτη τα καταφέρατε και αυτό είναι πραγματικα πολύ ευχάριστο!!!Ελπίζω και την επόμενη φορά να είστε εξίσου τυχεροί! και ο γιόκας σου να αποκτήσει αδελφάκι ή αδελφάκια!:D

 

Πέρασε αρκετός καιρός και ίσως χρειατεί να κάνεις όλες τις εξετάσέις...οπότε προετοιμαστου ψυχολογικα και γι αυτό....Καλύτερα όμως έτσι για να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου με σωστά δεδομένα!

 

Μακάρι όμως να το τσακώσετε μόνοι σας το μπεμπέ! Η μείωση και διακοπή του τσιγάρου σαφώς ωφελεί...και καμιά βιταμινούλα θα βοηθούσε!!!

 

Εδώ θα είμαστε αν θελήσεις οτιδήποτε....ευχαρίστως να βοηθήσουμε σε ό,τι μπορούμε....και να σε κάνουμε και παρεούλα στη νέα σου προσπάθεια!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

zouzou μου σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη αλλά έχω απογοητευτει... προσπάθεια η μια μετά την άλλη και τίποτα... είπαμε διακοπές και ξεκούραση και απο σεπτέμβρη παλι απο την αρχή! τι να κάνουμε??

 

momentaki μου φαίνεται ότι απλά μπήκες στο προγραμμα για να ξεκινήσεις την προσπάθεια σου! :D δεν είναι καθυστέρηση απλά θα παρεις φαρμακάκια για λίγο περισσότερο... έτσι δεν είναι???και μετά βουρ για το μωρό!!!

πήγες ξανά στο γιατρό ή οχι ακόμα??

 

το marirenaki δεν γύρισε ακόμα?? τυχερή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια! :)

 

ΓΥΡΙΣΑ!!!! Θα σας γράψω νέα αυριο γιατί σήμερα είμαι κομμάτια αλλά ήθελα να μπω να δω τι κάνετε και να πω ένα γεια. Χαίρομαι που βλέπω ότι είστε όλες σας καλά. Θα τα πούμε. Φιλάκια.

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να ετοιμαζομαι ψυχολογικα,δεν το βλεπω αμεσα γιατι επειδη θηλαζω τον 16 μηνων γιο μου ακομα απο περιοδο τιποτα,,πρεπει να μου επανελθει ο κυκλος,,,,φετος κλεινω 2 χρονια απο την εξωσωματικη που ειχα κανει στον παντο,,,απεκτησα τον γιο μου,,,το κοβω για του χρονου τετοια εποχη οπου θα εχουν περσαει 3 χρονια απο την πρωτη διεγερση, στην καταψυξη υπαρχουν 4 εμβρυακια,,,καλα να ειναι τα πουλακια μου,,,μαλλον θα μου ζητησουν ολο το πακετακι των εξετασεων, λογικα,,,

 

στο ενδιαμεσο θα ευχομαι μη γινει κανενα θαυμα και το πιασω φυσιολογικα,,εγω δεν εχω προβλημα του αντρα μου ηταν καπως αργα τα σπερματοζωαρια, οχι κατι τραγικο αλλα θα μπορουσε να ειναι και καλυτερα,,,ελπιζω τωρα που εκοψε το τσιγαρο και ειναι πιο χαλαρος με τον γιο μας να ειναι καλυτερα το σπερμα του και να τα καταφερουμε

 

λετε να μου πουν να ξανακανω σαλπιγγογραφία ξανα? καλα οι αιματολογικες τεστ παπ καλλιεργεια αλλα και σαλπιγγογραφια θα σαλταρω,,,αυτη που ειχα κανει ηταν οκ

 

αχ κοριτσια καλη δυναμη σε ολες

 

 

 

Λοιπον δεν ξερω αν θυμαστε την ιστορια μου! Προσπαθουσαμε επι 2 χρόνια να κανουμε μωρο....αλλα τπτ! Κανω μια σαλπιγγογραφια κ μου βρισκουν αρ. σαλπιγγα βουλωμενη. Σπερμοδιαγραμματα γυρω στα 5, αλλα τελεια, αλλα μετρια κ ενα χαλια.

Αποφασιζουμε κ κανουμε εξωσ. τον Φλεβαρη του 09, παθαινω υπερδιεγερση, ημουν χαλια. Μου παιρνουν 40, απο τα οποια προχωρουν σε βλαστοκυστες τα 18. Την ωρα της εμβρυομτφ εμφανιζεται μια γυναικα κ μου την κανει, ενω εγω ειχα παει σε μεγαλογιατρο. Της ζηταω να μου δειξει με τον υπερηχο που ειναι τα εμβρυα κ δεν τα βρισκε. Τεσπα, λιγες μερες αιμα, χωριακη 8....αποτυχια.

Παω στον γιατρο μου στον τοπο μου κ μου λεει κανε την ξανα γρηγορα με κατεψυγμενα, η μητρα θα ειναι δεκτικη μετα την πρωτη εξωσ. Ετσι κ γινεται. Μου βαζουν 3, πιανουν τα2. Μια δυσκολη εγκυμοσυνη, 9 μηνες ξαπλα.Πολλες ατυχιες! Αλλα τελικα γεννιουνται γερες κ απο 3κιλα οι κορες μου! Ευχαριστω τον Θεο. Τωρα ειναι 18 μηνων.

 

1 μηνα πριν καταλαβα οτι ειχα καθυστερηση, μου λεει ο αντρας μου κανε τεστ...λεω αποκλειεται, εχω φαει τα τεστ με το κουταλι, καμια κυστη ή δεν ξερω κ εγω τι! Παιρνω τηλ. το γιατρο μου...μου λεει μην κανεις τπτ, ελα να σε δω! Παω...κ ναι ημουν τοτε 5 εβδ. κ 5 ημ. εγκυος!! Σοκ.....! ΔΙαφορες σκεψεις τριγυριζουν στο μυαλό μου!

 

Τελικα για ολα εφταιγε το αγχος!!! Για ολες υπαρχει ενα θαυμα!!!

Πολλα φιλια κ συγγνωμη αν κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν ξερω αν θυμαστε την ιστορια μου! Προσπαθουσαμε επι 2 χρόνια να κανουμε μωρο....αλλα τπτ! Κανω μια σαλπιγγογραφια κ μου βρισκουν αρ. σαλπιγγα βουλωμενη. Σπερμοδιαγραμματα γυρω στα 5, αλλα τελεια, αλλα μετρια κ ενα χαλια.

Αποφασιζουμε κ κανουμε εξωσ. τον Φλεβαρη του 09, παθαινω υπερδιεγερση, ημουν χαλια. Μου παιρνουν 40, απο τα οποια προχωρουν σε βλαστοκυστες τα 18. Την ωρα της εμβρυομτφ εμφανιζεται μια γυναικα κ μου την κανει, ενω εγω ειχα παει σε μεγαλογιατρο. Της ζηταω να μου δειξει με τον υπερηχο που ειναι τα εμβρυα κ δεν τα βρισκε. Τεσπα, λιγες μερες αιμα, χωριακη 8....αποτυχια.

Παω στον γιατρο μου στον τοπο μου κ μου λεει κανε την ξανα γρηγορα με κατεψυγμενα, η μητρα θα ειναι δεκτικη μετα την πρωτη εξωσ. Ετσι κ γινεται. Μου βαζουν 3, πιανουν τα2. Μια δυσκολη εγκυμοσυνη, 9 μηνες ξαπλα.Πολλες ατυχιες! Αλλα τελικα γεννιουνται γερες κ απο 3κιλα οι κορες μου! Ευχαριστω τον Θεο. Τωρα ειναι 18 μηνων.

 

1 μηνα πριν καταλαβα οτι ειχα καθυστερηση, μου λεει ο αντρας μου κανε τεστ...λεω αποκλειεται, εχω φαει τα τεστ με το κουταλι, καμια κυστη ή δεν ξερω κ εγω τι! Παιρνω τηλ. το γιατρο μου...μου λεει μην κανεις τπτ, ελα να σε δω! Παω...κ ναι ημουν τοτε 5 εβδ. κ 5 ημ. εγκυος!! Σοκ.....! ΔΙαφορες σκεψεις τριγυριζουν στο μυαλό μου!

 

Τελικα για ολα εφταιγε το αγχος!!! Για ολες υπαρχει ενα θαυμα!!!

Πολλα φιλια κ συγγνωμη αν κουρασα!

Blublu! Συγχαρητήρια! Τώρα το διάβασα!

Κι εμείς τα ίδια με σας είχαμε μόνο που το σπέρμα το έβγαζαν εντελώς άχρηστο. Εξωσωματική 0, μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος φυσιολογικά στον πρώτο και μετά από 1 χρόνο στα δίδυμα!

Το άγχος κορίτσια φταίει!

Ο γιατρός μου έλεγε αν υπήρχε ένα κουμπί που να έκανε τη γυναίκα να μην αγχώνεται καθόλου θα ήταν όλες έγκυες.

Καλή επιτυχία σε όλες!!!!!!

Και blublu καλή εγκυμοσύνη! Άντε και με έναν γιο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ No Doubt! Nα χαιρεσαι κ εσυ τα παιδακια σου!

Το αγχος ειναι το μεγαλυτερο αντισυλληπτικο! Το καλλιεργει κ η κοινωνια! Οπου και να πας ακους για ζευγαρια που δεν μπορουν να κανουν παιδια κ λες πωπω κ εγω πως θα κανω! Υπαρχει μια γενικη τρομοκρατια. Παλια ουτε που το συζητουσαν κ ολες γεννουσαν.

Μου ελεγε ο γιατρος μου για μια γυναικα που λογω πληρης αζωοσπερμιας του αντρα της εκανε εξωσωμ. κ μετα εμεινε αλλες 4 φορες με φυσιολογικο τροπο.

 

Εγω το μηνα που εμεινα εγκυος ελεγα στον αντρα μου πωπω αν εμενα αυτο το μηνα εγκυος θα ηταν η καταστροφη της δουλειας μου! Κοιτα μην κανεις καμια βλακεια κ γελουσαμε! Ηρθαμε σε επαφη 4 φορες ολο το μηνα, ενω οταν προσπαθουσαμε ερχομασταν 40 φορες!!! Πειτε μου εσεις τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!

Χαθηκαμε τελειως!!!!!ελπιζω να εισαστε ολλες και να ξεκουραζεστε!!!!!!!εγω ειμαι αρκετα καλα μπορω να πω εχω βγαλει πλεων απο το μυαλο μου το θεμα εξωσωματικης και ετσι ηρεμησα λιγακι!!!!!απο των Οκτωμβρη και μετα θα ξαναμπω σε αυτη την διαδικασια προς το παρων περιμενω ακομα την ακατανομαστη μιλησα και με το γιατρο μου και μαλλον που θα παρω κανενα χαπι μπας και ερθουν διοτι απο μονα τους δεν το βλεπω.Ειπαμε να παρω glucoface για να τη ρυθμισω για να κανουμε μια προσπαθεια απο μονη μας μαζι βεβαια και με βιταμινες για τον αντρακι μου να ελαττωσουμε το τσιγαρο,καλη διατροφη και γυμναστηριο!!!!Δεν ξερω γιατι μου εχει μπει τοσο πολυ οτι θα μεινω φυσιολογικα εγκυος!!!!!!μακαρι!!!!!!!!!

Ευχομαι να περνατε καλα και να εχετε ενα ομορφο καλοκαιρι περιμενω νεα σας.

φιλακια σε ολλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου να μαι.Σημερα εκανα χοριακη και ειναι αρνητικη.Οποτε ο γιατροσ μου ειπε ηρεμια να μην αγχωνομαι και απο σεπτεμβρη θα ξαναμιλησουμε να δουμε ποτε θα γινει η δευτερη προσπαθεια.Αλλα οσο περιμενουμε ειπε να προσπαθουμε κανονικα.Σημερα δε ξερω γιατι αλλα οταν πηρα το αποτελεσμα δεν ειχα δακρυα απλωσ ειμασταν με τον αντρουλη μου αγκαλιτσα.Κοριτσακια μου ευχαριστω που εισασταν δπλα μου και θα συνεχισουμε να δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη απλωσ δε μπαινω συχνα γιατι οταν ειμαι στο χωριο δεν εχω ιντερνετ.σασ φιλω πολυ πολυ γλυκα.

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...