Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts

Momentaki μου δεν χρειαζετε να ευχαριστης διοτι το ιδιο νιωθω και εγω μου κανει μεγαλο καλο να μιλαμε με ξεανχονη.

Κατι θα ξερει ο γιατρος σου απλα ρωτα να δεις τι θα σου πει. Εγω την εκανα στο κεντρο, φυσικα ειναι επεμβαση θα μου κανανε λεει μεθη αλλα ο γιατρος δεν τους αφησε μου ειπε οτι θα πονεσω ελαχιστα οντως ετσι ηταν και μετα σηκωθηκα και εφηγα αμεσως δεν ειναι τιποτα το σοβαρο μετα απο οσα περναμε σταγονα στον ωκεανο.

Ναι καινουργιο φαρμακο τουλαχιστον και εγω τωρα το ακουω μακαρι να δραση σωστα και εμενα το οτι μου αλλαζει αγωγη με ανακουφιζει λιγο!!!!μακαρι να πανε ολλα καλα. Ειδες μεγαλη ηρωνεια τοσα χρονια να βριζω οποτε ειχα περιοδο και να γκρινιαζω και τωρα να παρακαλαω να ερθει!!!!!!

Τωρα πινω cyclacur τα καφε για 10 μερες τα σταματαω μολις αδιαθετησω θα παρω τηλ να τους ενημερωσω και ξεκιναω την 2 μερα με τα εbos οποτε δεν χρειαζετε να ανεβω θα πηγενω εδω στον γιατρο μου μονο για τους υπερηχους

Αχ ρε momentaki μακαρι να σου πανε ολλα καλα πραγματικα θα χαρω παρα πολυ!!!!!!!! Να μπενεις να μου λες νεα σου!!!!!!!!Σε ποιο κεντρο εισαι?????

 

Αχ ανακουφίστηκα που είναι κάτι απλό η αφαίρεση της κύστης....Φυσικά με όλα αυτά που κάνουμε πια τίποτα δεν θεωρώ μεγάλο και επώδυνο...Κάναμε τόσα! Οσο για το κέντρο που με ρωτάς μένω Λευκωσία. Στην Κύπρο Για την ώρα κάνω εδώ τις εξωσωματικές αλλά έχω στο μυαλό μου να δοκιμάσω και στην Αθήνα...Αλλά όχι πριν τελειώσω με τα κατεψυγμένα μου. Αν μη κακό δεν καταφέρω τίποτα με αυτά και χρειαστεί να κάνω κάτι απ την αρχή τότε ίσως η επόμενη μου ολοκληρωμένη προσπάθεια να είναι Αθήνα αν μπορούμε χρονικά και οικονομικά βεβαίως,

Εσύ Αθήνα πας ή Θεσσαλονίκη;

Αχ βρε Inopi μου σε λίγες μέρες, γιατί λιγες είναι, θα ξαναρχίσεις οπότε προσπάθησε να είσαι καλά και η επόμενη προσπάθεια είναι κοντά....Και αυτό είναι καλό γιατί παρά τα κακά και στραβά που μας συμβαίνουνε μια νέα προσπάθεια σημαίνει ελπίδα και πάλι και αυτό είναι ωραίο!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ ανακουφίστηκα που είναι κάτι απλό η αφαίρεση της κύστης....Φυσικά με όλα αυτά που κάνουμε πια τίποτα δεν θεωρώ μεγάλο και επώδυνο...Κάναμε τόσα! Οσο για το κέντρο που με ρωτάς μένω Λευκωσία. Στην Κύπρο Για την ώρα κάνω εδώ τις εξωσωματικές αλλά έχω στο μυαλό μου να δοκιμάσω και στην Αθήνα...Αλλά όχι πριν τελειώσω με τα κατεψυγμένα μου. Αν μη κακό δεν καταφέρω τίποτα με αυτά και χρειαστεί να κάνω κάτι απ την αρχή τότε ίσως η επόμενη μου ολοκληρωμένη προσπάθεια να είναι Αθήνα αν μπορούμε χρονικά και οικονομικά βεβαίως,

Εσύ Αθήνα πας ή Θεσσαλονίκη;

Αχ βρε Inopi μου σε λίγες μέρες, γιατί λιγες είναι, θα ξαναρχίσεις οπότε προσπάθησε να είσαι καλά και η επόμενη προσπάθεια είναι κοντά....Και αυτό είναι καλό γιατί παρά τα κακά και στραβά που μας συμβαίνουνε μια νέα προσπάθεια σημαίνει ελπίδα και πάλι και αυτό είναι ωραίο!

Eλπιζω να μην χρειαστει να ανεβης Αθηνα η επομενη φορα θα δεις θα ειναι και η τελευταια μετα απο τοσες ευχες δεν μπορει ο θεος θα μας ακουσει και κατι θα γινει να μου το θυμηθεις!!!!!!!!

Εγω μενω Κρητη και αφου δοκιμασα την τυχη μου εδω ανεβηκα Αθηνα οπου και εκανα την πρωτη εξωσωματικη!!!!!!!

Κανω υπομονη και περιμενω αφου δεν ειναι τιποτα στο χερι μου αλλα στο σωμα μου που πολλες φορες τσατιζομαι με αυτο γιατι δεν με ακουει, ο γιατρος μου εδω μου λεει: εκει θα σε βγαλει τωρα να τα βαλεις και με τον εαυτο σου!!!!!!!!!ναι πολλες φορες νευριαζω αλλα στην πορια μου περναει μετρωντας της μερες και νιωθω οτι ειμαι κοντα και τελικα την αλλη φορα θα γινει ετσι πιστευω και το εχω μεγαλη αναγκη αυτο.

Στη ζωη μας πρεπει να ελπιζουμε και να περνουμε μεγαλη δυναμη η μια απο την αλλη για να προχωρησουμε.|

Momentaki θα δεις οτι σε λιγο καιρο θα μιλαμε σε αλλο site για τα μωρακια μας!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να μην χρειαστει να ανεβης Αθηνα η επομενη φορα θα δεις θα ειναι και η τελευταια μετα απο τοσες ευχες δεν μπορει ο θεος θα μας ακουσει και κατι θα γινει να μου το θυμηθεις!!!!!!!!

Εγω μενω Κρητη και αφου δοκιμασα την τυχη μου εδω ανεβηκα Αθηνα οπου και εκανα την πρωτη εξωσωματικη!!!!!!!

Κανω υπομονη και περιμενω αφου δεν ειναι τιποτα στο χερι μου αλλα στο σωμα μου που πολλες φορες τσατιζομαι με αυτο γιατι δεν με ακουει, ο γιατρος μου εδω μου λεει: εκει θα σε βγαλει τωρα να τα βαλεις και με τον εαυτο σου!!!!!!!!!ναι πολλες φορες νευριαζω αλλα στην πορια μου περναει μετρωντας της μερες και νιωθω οτι ειμαι κοντα και τελικα την αλλη φορα θα γινει ετσι πιστευω και το εχω μεγαλη αναγκη αυτο.

Στη ζωη μας πρεπει να ελπιζουμε και να περνουμε μεγαλη δυναμη η μια απο την αλλη για να προχωρησουμε.|

Momentaki θα δεις οτι σε λιγο καιρο θα μιλαμε σε αλλο site για τα μωρακια μας!!!!!!!!!!!!

 

Aχ βρε inopi μου! Σαν να διαβάζω εμένα...:rolleyes: Όταν προκύψει ένα "εμπόδιο" που στην ουσία προκαλείται από μένα κι εγώ έτσι σκέφτομαι για το σώμα μου...Θυμώνω που δεν με "υπακούει"...Και δεν μπορώ ούτε στον άντρα μου να εξηγήσω το συναίσθημα αυτό...Μια φορά το ξεστόμισα και μου λέει "αν είναι δυνατόν...σε τίποτα δεν φταις"...Αλλά το νιώθω και απλα μου περνάει με το καιρό και όταν πλησιάζει η επομενη προσπάθεια το ξεπερνάω και αρχίζω πάλι να ελπίζω...Ξέρεις τι όμως; Δεν ξέρω ποιος δεν υπακούει στην τελική...Το σώμα μας; το μυαλό μας ή η καρδιά μας; Γιατί στην τελική μας στέλνει κάποια μηνύματα το σώματα μας και σταματούνε όλα...κι εμείς επιμένουμε! Όπως και να χει όμως αυτό δεν νομίζω να έχει απάντηση! Απλά όπως λες κι εσύ θα συνεχίσουμε να επιμένουμε! Και ελπίζω σε λίγο καιρό να μιλάμε για τα μωράκια μας! Πολύ μου αρέσει αυτή η ιδέα!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε inopi μου! Σαν να διαβάζω εμένα...:rolleyes: Όταν προκύψει ένα "εμπόδιο" που στην ουσία προκαλείται από μένα κι εγώ έτσι σκέφτομαι για το σώμα μου...Θυμώνω που δεν με "υπακούει"...Και δεν μπορώ ούτε στον άντρα μου να εξηγήσω το συναίσθημα αυτό...Μια φορά το ξεστόμισα και μου λέει "αν είναι δυνατόν...σε τίποτα δεν φταις"...Αλλά το νιώθω και απλα μου περνάει με το καιρό και όταν πλησιάζει η επομενη προσπάθεια το ξεπερνάω και αρχίζω πάλι να ελπίζω...Ξέρεις τι όμως; Δεν ξέρω ποιος δεν υπακούει στην τελική...Το σώμα μας; το μυαλό μας ή η καρδιά μας; Γιατί στην τελική μας στέλνει κάποια μηνύματα το σώματα μας και σταματούνε όλα...κι εμείς επιμένουμε! Όπως και να χει όμως αυτό δεν νομίζω να έχει απάντηση! Απλά όπως λες κι εσύ θα συνεχίσουμε να επιμένουμε! Και ελπίζω σε λίγο καιρό να μιλάμε για τα μωράκια μας! Πολύ μου αρέσει αυτή η ιδέα!:D

Eιδες ποσο ομορφο ειναι αυτο και μονο που το σκεφτεσε σου δινει μεγαλο κουραγιο.Κανε λιγη υπομονη και θα περαση ο καιρος γρηγορα, αν το σκεφτεσε συνεχεια δεν περναει με τιποτα. Απο οτι καταλαβα δουλευεις οποτε εργασιοθεραπεια εχει βγει πολυ αποτελεσματικη σε κανει και ξεχνιεσαι λιγο. Εγω σταματησα 2 μηνες απο την δουλεια οταν επαθα την υπερδιεργεση και κοντεψε να μου στριψει οποτε δουλεια και παλι δουλεια βοηθαει πολυ στην κατασταση αναμονης που ειμαστε.Μην περιμενεις απαντηση σε οσα εχουν συμβει γιατι δεν θα βρεις ακρη.Ειπαμε υπομονη και θαρρος!!!!!!!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

Ποτε θα πας στο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!

 

θα ηθελα να με διαφωτισεται σχετικα με την εμβρυομεταφορα κρυοσυντηρημενων αν γνωριζετε..

 

καταρχην μου ειπε η εμβρυολογος οτι μολις τα αποψυξουν θα τα περιμενει 2-3 μερες για να δει την εξελιξη τους...

εγω θα παρω καποια φαρμακα για παχυ ενδιμητριο ετσι?

αν τα ξεπαγωσουν και δεν φτασει το ενδομητριο στο επιθυμητο???

γιατι θα πρεπει η μεταφορα να γινει 14-16 μερα του κυκλου (σε κυκλο 28 ημερων ) για να ειναι κοντα στον φυσικο κυκλο ....

οποτε αν τα ξεπαγωσουν 3 μερες νωριτερα π.χ στην 12 μερα κυκλου και διαπιστωθει οτι την 14 ή 15 δεν εχω το καταλληλο ενδομητριο τι κανουμε???

ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε και να μην σας μπερδεψα...

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!!

 

θα ηθελα να με διαφωτισεται σχετικα με την εμβρυομεταφορα κρυοσυντηρημενων αν γνωριζετε..

 

καταρχην μου ειπε η εμβρυολογος οτι μολις τα αποψυξουν θα τα περιμενει 2-3 μερες για να δει την εξελιξη τους...

εγω θα παρω καποια φαρμακα για παχυ ενδιμητριο ετσι?

αν τα ξεπαγωσουν και δεν φτασει το ενδομητριο στο επιθυμητο???

γιατι θα πρεπει η μεταφορα να γινει 14-16 μερα του κυκλου (σε κυκλο 28 ημερων ) για να ειναι κοντα στον φυσικο κυκλο ....

οποτε αν τα ξεπαγωσουν 3 μερες νωριτερα π.χ στην 12 μερα κυκλου και διαπιστωθει οτι την 14 ή 15 δεν εχω το καταλληλο ενδομητριο τι κανουμε???

ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε και να μην σας μπερδεψα...

 

φιλικα

 

καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά τι εννοείς. στον προηγούμενο κύκλο (σήμερα μου ήρθε περίοδος) έκανα προετοιμασία για κρυοσυντηρημένα, την 7η ημέρα της προετοιμασίας πήγα για υπέρηχο, το ενδομήτριο είχε φτάσει 10!!! τέλειο, μου έκαναν εξαιτάσεις και η προετοιμασία συνεχίστηκε με cyclacur για τις επόμενες 7 ημέρες, την 8η πήγα για υπέρηχο και πάλι και το ενδομήτριο εξακολουθούσε να είναι 10άρι!!! μου έκαναν ξανά εξαιτάσεις αλλά φάνηκε υψηλή προγεστερόνη (είχα δύο ωοθυλάκια) και έτσι η διαδικασία σταμάτησε... το πρόγραμμα ήταν όμως η εμβρυομεταφορά να γίνει 5-7 ημέρες αργότερα!!! άρα μην αγχώνεσαι γλυκούλα μου, πρώτα θα ελέγξουν το ενδομήτριό σου να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται και όταν σιγουρευτούν πως όλα είναι όπως πρέπει, τότε θα αποψύξουν τα μωράκια σου!!!! η διαδιακασία απ' όσο μου είπε εμένα ο γιατρός μου (και μάλλον έχουμε τον ίδιο, νομίζω και το ίδιο κέντρο) κρατά περίπου 3 εβδομάδες!!!! (φαντάσου πως εγώ είχα φτάσει 18η ημέρα κύκλου όταν έκανα τον 2ο υπέρηχο και τότε θα μιλούσαμε για απόψυξη και εμβρυομεταφορά, αφού είχαν φέρει το ενδομήτριο εκεί που ήθελαν!!!!) μην απασχολείς το μυαλουδάκι σου λοιπόν καλή μου, όλα γίνονται με πρόγραμμα!!! όλα θα πάνε καλά θα δεις!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!

 

θα ηθελα να με διαφωτισεται σχετικα με την εμβρυομεταφορα κρυοσυντηρημενων αν γνωριζετε..

 

καταρχην μου ειπε η εμβρυολογος οτι μολις τα αποψυξουν θα τα περιμενει 2-3 μερες για να δει την εξελιξη τους...

εγω θα παρω καποια φαρμακα για παχυ ενδιμητριο ετσι?

αν τα ξεπαγωσουν και δεν φτασει το ενδομητριο στο επιθυμητο???

γιατι θα πρεπει η μεταφορα να γινει 14-16 μερα του κυκλου (σε κυκλο 28 ημερων ) για να ειναι κοντα στον φυσικο κυκλο ....

οποτε αν τα ξεπαγωσουν 3 μερες νωριτερα π.χ στην 12 μερα κυκλου και διαπιστωθει οτι την 14 ή 15 δεν εχω το καταλληλο ενδομητριο τι κανουμε???

ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε και να μην σας μπερδεψα...

 

φιλικα

 

Πολύ λογική η απορία σου synik μου! Αλλά οπως σου είπε και η μαργαρώ μην ανησυχείς! Φτάνουνε στο ξεπάγωμα όταν πια θα είναι σίγουρος ο γιατρός...δεν το ρισκάρουνε! Εξάλλου λίγες μέρες πριν από την εμβρυομεταφορά απ ότι μου είπε εμένα όταν τον ρώτησα το ίδιο πράγμα μου είπε πως αρχίζεις και προγεστερόνη οπότε ο οργανισμός σου θα είναι έτοιμος να υποδεκτεί τα εμβρυάκια σου! Οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για αυτό τώρα γιατί θα στο ρυθμίσουνε! Εσύ τώρα να σκέφτεσαι μόνο τη μέρα που θα έχεις στην κοιλιτσα σου τα μωράκια σου!

Σου εύχομαι πολύύύύύ καλή επιτυχία! Θα περιμένουμε νέα σου!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

οντως χαλαρωσα αρκετα με αυτα που μου γραψατε....αλλα Μαργαρω μου εχω ακομα 2 αποριες .....

γιατι δεν μεγαλωσε το ενδομητριο σου τις επομενες 7 μερες αφου επαιρνες ciclacur??? και γιατι σταματησατε αφου ειδατε τα 2 ωοθυλακια??

φυσικο δεν ηταν να εχεις τα ωοθυλακια αφου επαιρνες ciclacur???

και η προγεστερονη καλο δεν ηταν που ηταν υψηλη??? αυτο δεν θελουμε???

χιλια συγνωμη για το πρηξιμο ...αλλα για την διαδικασια των κρυοσυντηρημενων δεν ξερω τιποτα και προσπαθω να τα βαλω σε ταξη στο μυαλο μου ...να ξερω στο κατω κατω τι να ελπιζω σε καθε υπερυχο .. να δω ωοθυλακια ή να μην δω!! υψηλη προγεστερονη? ...χαμηλη?....

 

εσυ Μαργαρω μου τωρα που σου ηρθε περιοδος θα ξαναδοκιμασεις σε αυτον τον κυκλο ή πρεπει να περιμενεις???

 

φιλακια πολλα !!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

οντως χαλαρωσα αρκετα με αυτα που μου γραψατε....αλλα Μαργαρω μου εχω ακομα 2 αποριες .....

γιατι δεν μεγαλωσε το ενδομητριο σου τις επομενες 7 μερες αφου επαιρνες ciclacur??? και γιατι σταματησατε αφου ειδατε τα 2 ωοθυλακια??

φυσικο δεν ηταν να εχεις τα ωοθυλακια αφου επαιρνες ciclacur???

και η προγεστερονη καλο δεν ηταν που ηταν υψηλη??? αυτο δεν θελουμε???

χιλια συγνωμη για το πρηξιμο ...αλλα για την διαδικασια των κρυοσυντηρημενων δεν ξερω τιποτα και προσπαθω να τα βαλω σε ταξη στο μυαλο μου ...να ξερω στο κατω κατω τι να ελπιζω σε καθε υπερυχο .. να δω ωοθυλακια ή να μην δω!! υψηλη προγεστερονη? ...χαμηλη?....

 

εσυ Μαργαρω μου τωρα που σου ηρθε περιοδος θα ξαναδοκιμασεις σε αυτον τον κυκλο ή πρεπει να περιμενεις???

 

φιλακια πολλα !!!

 

synik μου γλυκιά, δεν μας πρήζεις καθόλου...άλλωστε και εμείς όλες στην ίδια φάση είμαστε πάνω κάτω...γι'αυτό είμαστε και εδώ...και φυσικά για να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και αν μπορούμε να βοηθάμε!!!

στο προκείμενο τώρα όμως!!! και εγώ δεν γνωρίζω τα πάντα για την προετοιμασία του ενδομητρίου αλλά αυτά τα λίγα που ξέρω θα σου τα πω...το ενδομήτριο μάλλον δεν μεγάλωσε ακριβώς επειδή τελικά δημιούργησα δύο ωοθυλάκια, πράγμα το οποίο δεν το θέλαμε (όπως μου είπε ο γιατρός) γι'αυτό και εμένα η θεραπεία μου είχε ξεκινήσει με ενέσεις orgalutran (τον ανταγωνιστή που κάνουμε στην διαδικασία της εξωσωματικής), τα ωοθυλάκια αυτά ήταν υπεύθυνα και για την ανεβασμένη προγεστερόνη, πράγμα το οποίο δεν το θέλαμε, τουλάχιστον όχι πριν την εμβρυομεταφορά... οι φόβοι τους είναι μήπως προκληθεί ωορηξία και κάνει κακό στο ενδομήτριο...

σήμερα έκανα εξαιτάσεις Ε2, LH, προγεστερόνη και αναμένω αποτελέσματα για να δω αν μπορώ να ξαναξεκινήσω... αν όλα πάνε καλά θα σε ενημερώνω για την εξέλιξη....

φιλάκια πολλά και κοίταξε όσο μπορείς να τα βγάλεις αυτά από το μυαλουδάκι σου, για να ξεκουραστείς...(τα λέω σε σένα για να τα ακούω και εγώ χαχαχαχαχα)

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

synik διάβασε και αυτό...

 

"Αρχικά προκαλείται καταστολή της υποφυσιακής λειτουργίας για να αποκλεισθεί η πιθανότητα άκαιρης αιχμής της LH και επομένως ωοθυλακιορρηξία, που θα είχε ως συνέπεια την έκκριση προγεστερόνης και επίδρασή της στο ενδομήτριο, σε άστοχη χρονική στιγμή. Ο κύκλος με ορμονική θεραπεία υποκατάστασης αποτελεί ιδανική λύση."

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακρως ενημερωτικα αυτα που μου εγραψες ....μπηκα στο νοημα...εγω τα ειχα τελειως διαφορετικα στο μυαλο μου ..να εισαι καλα...αρα θα πρεπει να παιρνουμε και orgalutran μμμ μαλιστα ...μου περισσεψε μια ενεση απο την διεργεση αλλα θα χρειαστουν και αλλες και ειναι ακριβες ...εμενα μου στοιχισε αυτη η προσπαθεια 4000 στο κεντρο και 100 περιπου συμμετοχη σε φαρμακα...χρηματα για αλλη προσπαθεια δεν μου περισσευουν με τιποτα...μακαρι να μου ερθει το πολυποθητο γιατι δεν μπορω να φανταστω την συνεχεια μου....

Link to comment
Share on other sites

ακρως ενημερωτικα αυτα που μου εγραψες ....μπηκα στο νοημα...εγω τα ειχα τελειως διαφορετικα στο μυαλο μου ..να εισαι καλα...αρα θα πρεπει να παιρνουμε και orgalutran μμμ μαλιστα ...μου περισσεψε μια ενεση απο την διεργεση αλλα θα χρειαστουν και αλλες και ειναι ακριβες ...εμενα μου στοιχισε αυτη η προσπαθεια 4000 στο κεντρο και 100 περιπου συμμετοχη σε φαρμακα...χρηματα για αλλη προσπαθεια δεν μου περισσευουν με τιποτα...μακαρι να μου ερθει το πολυποθητο γιατι δεν μπορω να φανταστω την συνεχεια μου....

 

synik μου χαίρομαι που σε βοήθησα. απλά θέλω να σου επισημάνω πως δεν είναι απαραίτητο να κάνεις και εσύ την ίδια προετοιμασία με εμένα, μπορεί εσύ να χρειαστείς άλλη αγωγή απ'αυτή που πήρα εγώ. να φανταστείς πως και εγώ θα πάρω διαφορετικά φάρμακα αυτή τη φορά!!! μόλις μίλησα με το γιατρό και μου είπε πως αυτή τη φορά (για να αποφύγουμε τα παρατράγουδα της προηγούμενης φοράς) δεν θα κάνω καθόλου orgalutran και θα πάρω εκτός από τα cyclacur και ένα φάρμακο που δεν το έχω ξαναπάρει, το dexamethazon και την άλλη Τετάρτη έχουμε ραντεβού για υπέρηχο!!! όπως σου είπα θα σε ενημερώνω για όποια εξέλιξη!!! φιλάκια να είσαι καλά!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Eιδες ποσο ομορφο ειναι αυτο και μονο που το σκεφτεσε σου δινει μεγαλο κουραγιο.Κανε λιγη υπομονη και θα περαση ο καιρος γρηγορα, αν το σκεφτεσε συνεχεια δεν περναει με τιποτα. Απο οτι καταλαβα δουλευεις οποτε εργασιοθεραπεια εχει βγει πολυ αποτελεσματικη σε κανει και ξεχνιεσαι λιγο. Εγω σταματησα 2 μηνες απο την δουλεια οταν επαθα την υπερδιεργεση και κοντεψε να μου στριψει οποτε δουλεια και παλι δουλεια βοηθαει πολυ στην κατασταση αναμονης που ειμαστε.Μην περιμενεις απαντηση σε οσα εχουν συμβει γιατι δεν θα βρεις ακρη.Ειπαμε υπομονη και θαρρος!!!!!!!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

Ποτε θα πας στο γιατρο?

 

Όντως η δουλειά βοηθάει πολύ inopi μου! Τώρα πας δουλειά κανονικά δεν είναι; Πραγματικά το να κλειστείς σπίτι τα πράγματα γίνονται χειρότερα γιατί μόνο αυτό σκέφτεσαι και ο χρόνος δεν περνά!

 

Με ρώτησες για το γιατρό! Λοιπόν πήγα χθες το βράδυ. Η κύστη ακόμη παραμένει εκει οπότε απορρίπτεται το ενδεχόμενο εμβρυομεταφοράς σε φυσικό κύκλο γιατί μου είπε ότι λόγω κύστης θα είναι διαταραγμένες οι ορμόνες και γενικά ο κύκλος μου θα είναι ανώμαλος.

Του είπα για την παρακέντηση αλλά είπε πως δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο γιατί δεν θα βοηθήσει πουθενά...Εννοώντα ότι και παρακέντηση να κάνουμε πάλι σε φυσικό κύκλο δεν μπορούμε να προχωρήσουμε...Παρακέντηση μου είπε θα έκανε αν ήμουνα σε κύκλο με καταστολή και διέγερση...για παραγωγή ωαρίων δηλαδή...Οπότε τώρα είναι αχρείαστο!

Πώς προχωράμε; Με λίγα λόγια είπαμε πως θα συνεχίσει να με παρακολουθεί...Θα πάω τη Δευτέρα που θα είναι η 15η μέρα του κύκλου μου να δούμε αν προηγήθηκε ωορρηξία...και γενικά την κατάσταση του οργανισμού μου...Αν όλα είναι καλά θα ξεκινήσουμε ενέσεις καταστολής την 21η μέρα του κύκλου...Τον φοβάμαι το φαρμακευτικό κύκλο με αυτό που είχα πάθει την προηγούμενη φορά αλλά ελπίζω αυτή τη φορά η κατάληξη να είναι πιο ευτυχής! Αν μη τι άλλο να ολοκληρωθεί η προσπάθεια! Ο ίδιος πάντως μου είπε πως θα κάνουμε συχνές αναλύσεις σε κάθε στάδιο για να ξέρουμε πού βρίσκεται ο οργανισμός μου και δεν θα θεωρήσουμε τίποτα δεδομένο πια!

Αυτά τα νέα μου! Οπότε βήμα βήμα...θα βλέπουμε και θα προχωράμε...΄

 

Εσύ πώς είσαι; Πλησιάζουνε οι μέρες θα έρθει και η "αναμενόμενη" ε;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Όντως η δουλειά βοηθάει πολύ inopi μου! Τώρα πας δουλειά κανονικά δεν είναι; Πραγματικά το να κλειστείς σπίτι τα πράγματα γίνονται χειρότερα γιατί μόνο αυτό σκέφτεσαι και ο χρόνος δεν περνά!

 

Με ρώτησες για το γιατρό! Λοιπόν πήγα χθες το βράδυ. Η κύστη ακόμη παραμένει εκει οπότε απορρίπτεται το ενδεχόμενο εμβρυομεταφοράς σε φυσικό κύκλο γιατί μου είπε ότι λόγω κύστης θα είναι διαταραγμένες οι ορμόνες και γενικά ο κύκλος μου θα είναι ανώμαλος.

Του είπα για την παρακέντηση αλλά είπε πως δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο γιατί δεν θα βοηθήσει πουθενά...Εννοώντα ότι και παρακέντηση να κάνουμε πάλι σε φυσικό κύκλο δεν μπορούμε να προχωρήσουμε...Παρακέντηση μου είπε θα έκανε αν ήμουνα σε κύκλο με καταστολή και διέγερση...για παραγωγή ωαρίων δηλαδή...Οπότε τώρα είναι αχρείαστο!

Πώς προχωράμε; Με λίγα λόγια είπαμε πως θα συνεχίσει να με παρακολουθεί...Θα πάω τη Δευτέρα που θα είναι η 15η μέρα του κύκλου μου να δούμε αν προηγήθηκε ωορρηξία...και γενικά την κατάσταση του οργανισμού μου...Αν όλα είναι καλά θα ξεκινήσουμε ενέσεις καταστολής την 21η μέρα του κύκλου...Τον φοβάμαι το φαρμακευτικό κύκλο με αυτό που είχα πάθει την προηγούμενη φορά αλλά ελπίζω αυτή τη φορά η κατάληξη να είναι πιο ευτυχής! Αν μη τι άλλο να ολοκληρωθεί η προσπάθεια! Ο ίδιος πάντως μου είπε πως θα κάνουμε συχνές αναλύσεις σε κάθε στάδιο για να ξέρουμε πού βρίσκεται ο οργανισμός μου και δεν θα θεωρήσουμε τίποτα δεδομένο πια!

Αυτά τα νέα μου! Οπότε βήμα βήμα...θα βλέπουμε και θα προχωράμε...΄

 

Εσύ πώς είσαι; Πλησιάζουνε οι μέρες θα έρθει και η "αναμενόμενη" ε;

Μomentaki καλησπερα

Στη δουλεια παω κανονικα και ετσι περναει και ο καιρος με κανει και ξεχνιεμαι λιγο καποιες ωρες της μερας.

Ωντος εγω την παρακεντηση την ειχα κανει σε φαση διεργεσης δεν μου ερχοταν περιοδος και κανω υπερηχο και την τσακωσαμε την κυστουλα!!!!

Μην ανησυχεις το οτι δεν θεωρει τιποτα δεδομενο ειναι θετικο εμενα μου ακουγετε πολυ σωστο και σου εμπνεει και μια σιγουρια.Απο οτι καταλαβαινω σιγα σιγα μπαινεις στην διαδικασια οποτε πρεπει να εισαι αισιοδοξη και να μην φοβασαι εχεις βεβαια τα δικια σου με τα φαρμακα αλλα καθε φορα ειναι διαφορετικη ετσι θα το παρεις και ετσι μαλλον ειναι !!!!!!!!!

Η αναμενομενη οπως την ονομασες δεν εχει ερθει ακομα εχω ακομα 3 μερες cyclacur και μετα περιμενουμε, βεβαια τα πρωτα σπυρακια κανανε την εμφανιση τους οποτε πιστευω οτι ειμαστε κοντα.Αντε να δουμε θα μας κανει τη χαρη να αυτη τη φορα να μην καθηστερηση????????

Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσι μου μεσα απο την καρδια μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μomentaki καλησπερα

Στη δουλεια παω κανονικα και ετσι περναει και ο καιρος με κανει και ξεχνιεμαι λιγο καποιες ωρες της μερας.

Ωντος εγω την παρακεντηση την ειχα κανει σε φαση διεργεσης δεν μου ερχοταν περιοδος και κανω υπερηχο και την τσακωσαμε την κυστουλα!!!!

Μην ανησυχεις το οτι δεν θεωρει τιποτα δεδομενο ειναι θετικο εμενα μου ακουγετε πολυ σωστο και σου εμπνεει και μια σιγουρια.Απο οτι καταλαβαινω σιγα σιγα μπαινεις στην διαδικασια οποτε πρεπει να εισαι αισιοδοξη και να μην φοβασαι εχεις βεβαια τα δικια σου με τα φαρμακα αλλα καθε φορα ειναι διαφορετικη ετσι θα το παρεις και ετσι μαλλον ειναι !!!!!!!!!

Η αναμενομενη οπως την ονομασες δεν εχει ερθει ακομα εχω ακομα 3 μερες cyclacur και μετα περιμενουμε, βεβαια τα πρωτα σπυρακια κανανε την εμφανιση τους οποτε πιστευω οτι ειμαστε κοντα.Αντε να δουμε θα μας κανει τη χαρη να αυτη τη φορα να μην καθηστερηση????????

Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσι μου μεσα απο την καρδια μου!!!!!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ ινόπι μου!

Για να μαι ειλικρινής έχω λίγο τους ενδοιασμούς κατά πόσο είναι καλό να ξεκινήσω προσπάθεια με αυτά τα δεδομένα παρά σε ένα κύκλο χωρίς κύστη...Ισως με την ανυπομονησία μου κάνω και το γιατρό μου να "βιάζεταΙ'...δεν ξέρω...Θα το συζητήσω μαζί του τη Δευτέρα στο επόμενο ραντεβού...να μου πει ποια είναι πραγματικά η γνώμη του! Ισως πρέπει να ακούσω και λίγο τη φωνή της λογικής παρά μόνο τη δική μου φωνή που είναι μες την ανυπομονησία και το συναισθηματισμό!;)

Αντε με το καλό να κάνει την εμφάνιση της η "αναμενόμενη" να προχωράς σιγά σιγά σε μια νέα προσπάθεια, καλύτερη αυτή τη φορά! Αλλη τόση καλή επιτυχία σου εύχομαι κι εγώ μέσα από την καρδιά μου! Και εννοείται πως θα περιμένω νέα σου με ανυπομονησία!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ινόπι μου!

Για να μαι ειλικρινής έχω λίγο τους ενδοιασμούς κατά πόσο είναι καλό να ξεκινήσω προσπάθεια με αυτά τα δεδομένα παρά σε ένα κύκλο χωρίς κύστη...Ισως με την ανυπομονησία μου κάνω και το γιατρό μου να "βιάζεταΙ'...δεν ξέρω...Θα το συζητήσω μαζί του τη Δευτέρα στο επόμενο ραντεβού...να μου πει ποια είναι πραγματικά η γνώμη του! Ισως πρέπει να ακούσω και λίγο τη φωνή της λογικής παρά μόνο τη δική μου φωνή που είναι μες την ανυπομονησία και το συναισθηματισμό!;)

Αντε με το καλό να κάνει την εμφάνιση της η "αναμενόμενη" να προχωράς σιγά σιγά σε μια νέα προσπάθεια, καλύτερη αυτή τη φορά! Αλλη τόση καλή επιτυχία σου εύχομαι κι εγώ μέσα από την καρδιά μου! Και εννοείται πως θα περιμένω νέα σου με ανυπομονησία!!!

Momentaki κανε λιγο υπομονη και να μην βιαζεσαι και εγω πιστευω οτι καλυτερα ειναι να ξεκινησεις σωστα χωρις κανενα εμποδιο για να εχεις ολλα τα υπερ μαζι σου, κατσε και ακουσε τον γιατρο σου αυτη ξερουν κατι παραπανω απο εμας ουτω σι αλλως ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε να κανουμε αυτη τι στιγμη εμεις λιγο παρασυρομαστε απο τα συναισθηματα μας !!!!θα περιμενω νεα σου!!!!!!!

Σ ευχαριστω πολυ να εισαι παντα καλα οταν εχω νεα θα σε ενημερωσω εννοειτε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Momentaki κανε λιγο υπομονη και να μην βιαζεσαι και εγω πιστευω οτι καλυτερα ειναι να ξεκινησεις σωστα χωρις κανενα εμποδιο για να εχεις ολλα τα υπερ μαζι σου, κατσε και ακουσε τον γιατρο σου αυτη ξερουν κατι παραπανω απο εμας ουτω σι αλλως ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε να κανουμε αυτη τι στιγμη εμεις λιγο παρασυρομαστε απο τα συναισθηματα μας !!!!θα περιμενω νεα σου!!!!!!!

Σ ευχαριστω πολυ να εισαι παντα καλα οταν εχω νεα θα σε ενημερωσω εννοειτε!!!!!!!!!

 

To θέμα είναι πως δεν ήμουνα εγώ που του είπα να ξεκινήσουμε σε αυτό τον κύκλο...Ούτε καν περίμενα κάτι τέτοιο πως είναι πιθανόν! Ο ίδιος εισηγήθηκε κάτι τέτοιο...Τη Δευτέρα θα κάτσω να το συζητήσω καλύτερα μαζί του και θα δω τι θα μου πει...Θα σε ενημερώσω...Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για που με "ακούς"!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι πως δεν ήμουνα εγώ που του είπα να ξεκινήσουμε σε αυτό τον κύκλο...Ούτε καν περίμενα κάτι τέτοιο πως είναι πιθανόν! Ο ίδιος εισηγήθηκε κάτι τέτοιο...Τη Δευτέρα θα κάτσω να το συζητήσω καλύτερα μαζί του και θα δω τι θα μου πει...Θα σε ενημερώσω...Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για που με "ακούς"!

Δεν θελω να με ευχαριστης momentaki αλλωστε το ιδιο κανεις και εσυ με εμενα. Ειπαμε η μια θα δινει δυναμη στην αλλη!!!!!!!!περιμενω νεα σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Inopi μου πήγα ψες στο γιατρό...Δυστυχώς δεν πάνε καλά τα πράγματα! ΠΑΛΙ! Αυτό το μήνα ούτε ωορρηξία έκανα αν και είμαι σιτην 16η μέρα του κύκλου ούτε φαίνεται πως θα κάνω γιατί φαίνεται η ωορρηξία θα γινότανε στην αριστερή μεριά που είναι και η κύστη...Με αυτά τα δεδομένα ο γιατρός με συμβούλεψε να μην κάνουμε τίποτα...Ούτε με φαρμακευτικό δεν μπορώ να ξεκινήσω, με ενέσεις καταστολής δηλαδή, γιατί είναι όλα αμφίβολα...Οπότε θα περιμένω να αδιαθετήσω και θα πάω να με ξαναδεί να δούμε αν μίκρανε τουλάχιστον η κύστη και να δούμε πώς και πότε θα προχωρήσουμε....Δεν στο κρύβω πως απογοητεύτηκα και πως νιώθω κουρασμένη με όλα αυτά τα εμπόδια που προέκυψαν...Ημουνα χάλια ψες αλλά σήμερα που πήγα και δουλειά και ξεχάστηκα λίγο τα βλέπω όλα πιο ψύχραιμα...Ελπίζω πια ο επόμενος κύκλος να είναι τουλάχιστον καλύτερος από αυτόν...Δύσκολη πολύ όλη αυτή η διαδικασία τελικά...γεμάτι αβεβαιότητα σε κάθε στάδιο!

Εσύ πώς είσαι; Τελείωσες με τα cyclacur?

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας, ετοιμάζομαι και εγώ να ξεκινήσω με κατεψυγμένα εμβρυα και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, ο γιατρός μου, μου έχει γράψει να ξεκινήσω την πρώτη μέρα της περιόδου με daronda για 10 μέρες και ciclacur και μετά θα με δει να κάνουμε υπέρηχο. Μήπως ξέρετε που βοηθάνε; Σας ευχαριστώ πολύ.

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites

τα χαπια ειναι για να παχυνει το ενδομητριο,για να κανεις εμφυτευση πρεπει να ειναι πανω απο 8χιλ. αν θυμαμαι καλα,γι αυτο θα κανεις τον υπερηχο για να το μετρησετε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...

πολυ συχνα ακουω οτι δινουν και daronda μαζι με τα cyclacur για την προετοιμασια των κατεψυγμενων γιατι??? εμενα μου εδωσαν μονο cyclacur ενα πρωι ενα βραδυ για 4 μερες και μετα 3 την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη,μπορει να χρειαζοταν ο οργανισμος σου πιο πολυ οιστραδιολη,να ηταν χαμηλη η τιμη σου,εγω θυμαμαι επαιρνα k utrogestan μαζι

Link to comment
Share on other sites

η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη,μπορει να χρειαζοταν ο οργανισμος σου πιο πολυ οιστραδιολη,να ηταν χαμηλη η τιμη σου,εγω θυμαμαι επαιρνα k utrogestan μαζι

 

 

απο την αρχη του κυκλου???? τα utrogestan?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...