Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια

χρειαζομαι τη βοηθεια σας σημερα εκανα υπερυχο και το ενδομητριο ειναι 4,6 με αγωγη ( cyclacur 1 πρωι και ενα βραδυ για 9 μερες) τωρα το αλλαξανε και πινω 2 πρωι 2 μεσημερι και 2 βραδυ και σε 3 μερες παλι υπερυχο!!!!!!!θα εχει αλλαξει κατι?? φοβαμε να μην σταματησω την ολλη διαδικασια και ξανα αναμονη δεν το μπορω παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια

χρειαζομαι τη βοηθεια σας σημερα εκανα υπερυχο και το ενδομητριο ειναι 4,6 με αγωγη ( cyclacur 1 πρωι και ενα βραδυ για 9 μερες) τωρα το αλλαξανε και πινω 2 πρωι 2 μεσημερι και 2 βραδυ και σε 3 μερες παλι υπερυχο!!!!!!!θα εχει αλλαξει κατι?? φοβαμε να μην σταματησω την ολλη διαδικασια και ξανα αναμονη δεν το μπορω παλι.

 

Inopi μου όντως χρειαζότανε να τα αυξήσεις τα cyclacur γιατί ήτανε πολύ λίγο τώρα...Μην ανησυχείς! Ο τριπλασιασμός της δόσης σίγουρα θα φέρει καλά αποτελέσματα...Και στις 3 μέρες που θα σε ξαναδούνε σίγουρα θα έχει αυξηθεί κατά πολύ!!! Βοηθάνε πολύ τα συγκεκριμένα χάπια! Θα το δεις!

Καταλαβαίνω πλήρως πώς νιώθεις για πιθανή διακοπή της διαδικασίας...και σου εύχομαι να μη συμβεί κάτι τέτοιο...Είναι το χειρότερο μου και μένα...Είμαι σίγουρη όμως πως όλα θα κυλήσουνε μια χαρά!

Να μπεις να μας πεις τα νέα σου...

Πριν τα cyclacur είχες κάνει και καταστολή ή ξεκίνησες απευθείας με αυτά;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Inopi,

νομίζω πάμε μαζί!

Εγώ ξεκίνησα διαδικασία για τα κρυοσυντηρημένα στις 2 του μηνός, με cyclacur.. μου τα αύξησαν και μένα σταδιακά και από σήμερα παίρνω 2 το πρωί και 2 το βράδυ. Μην αγχώνεσαι.. έχω ακούσει να παίρνουν και περισσότερα τη μέρα.. σίγουρα θα στο αυξήσει το ενδομήτριο. Για εμβρυομεταφορά δε μου είπε πότε. Για υπέρηχο θα ξαναπάω σε 4 μέρες στις 15. Άντε να δούμε!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

μολις πριν λιγο γυρισα απο το γιατρο μου καναμε υπερηχο και το ενδομητριο ειναι 6,8 πριν 3 μερες ηταν 4,3.πηρα τηλ μιλησα με την συντονηστρια και μου ειπε οτι ειναι ακομα χαμηλο τωρα θα περνω 3 το πρωι 3 το μεσημερι και 3 το βραδυ και την δευτερα παλι υπερηχο αχ τι ανχος ειναι αυτο!!!!!!!!!χρυσα μου ας ελπισουμε οτι αυτη η εβδομαδα που θα ερθει να ειναι τυχερη και να ξανα κανω το ταξιδακι μου για αθηνα!!!!!!!!εσενα ποσο ειναι το ενδομητριο??ρε παιδια εχετε υπνηλιες και νιωθετε κουρασμενες?γιατι εγω ολη μερα σερνωμαι!!!!!!!!!μομεντακι σε ευχαριστω για της πληροφοριες σου σου ευχομαι οτι καλητερο γιατι απο οτι ειδα εχεις παιδευτη και εσυ αρκετα και τελος παντων ρε κοριτσια μας αξιζει μετα απο ολα αυτα που περναμε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είδες πόσο ανέβηκε? μια χαρά.. έτσι που σου αύξησε τα cyclacur θα μεγαλώσει κι άλλο.. πάνω από 7 λένε είναι μια χαρά για εξωσωματική.. καλά άμα πάρει και περισσότερο δε μας χαλάει βέβαια!

όσο για την υπνηλία δε ξέρω γιατί κοιμάμαι τόσο λίγες ώρες τελευταία που το θεωρώ φυσιολογικό που κουτουλάω όλη μέρα.. δε νομίζω να είναι από τα φάρμακα..

άντε να περάσει ο καιρός!!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

momentaki οχι δεν εκανα ενεση καταστολης ξεκινησα αμεσως με cyclacur να σου πω την αληθεια και εμενα μου φανηκε παραξενω!!!!!!!!

χρυσα82 σημερα πας για υπερυχο αν θυμαμε καλα καλη επιτυχια!!!!!!!!

εμενα σημερα το ενδομητριο ηταν 7,3 και μου ειπαν να συνεχεισω τα cyclacur μεχρι και την πεμπτη και ξανα τηλ.το θελουν πανω απο 8 και μετα θα παρω λεει κατι αλλα φαρμακα για τρεις μερες και μετα εμβρυομεταφορα ποτε ομως αγνωστο!!!!!!και δεν ξερω και τι ειναι αυτα τα φαρμακα εχει τυχη σε καμια σας?χρυσα82 αν εχεις νεα μπες να μας πεις θα χαρω πολυ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο, μου είπε Παρασκευή εμβρυομεταφορά..Τελικά ωάριο στο φυσικό μου κύκλο δεν είχα για να το παίρναμε και αυτό :(Οπότε πάμε μόνο με τα κατεψυγμένα.. Δε καταλαβαίνω, αφού πριν την πρώτη εξωσωματική είχα πάντα ένα ωάριο σε κάθε κύκλο, μετά όμως και στους δύο κύκλους δεν έκανα κανένα , γιατι????????Επίσης, μου λέτε τι είναι οι ενέσεις καταστολής? Τις κάνουνε πριν την εμβρυομεταφορά με τα κατεψυγμένα? Ούτε εγώ έκανα πάντως. Μόνο cyclacur και από σήμερα utrogestan.Άντε καλή μας επιτυχία!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Inopi, δε κατάλαβα εννοούν οτί μπορεί να την κάνεις και στον άλλο κύκλο? Η εμβρυομεταφορά δε γίνεται πάνω κάτω στη μέση του κύκλου? Ή όχι? Εσύ σε ποιά μέρα είσαι?

Τώρα είδα παραπάνω που ρωτούσες για τη μέρα που ξεκίνησες την αγωγή..Και εγώ δεύτερη μέρα ξεκίνησα τα cyclacur. Το ίδιο με σένα.21η είχα ξεκινήσει τις ενέσεις στην πρώτη εξωσωματική.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Xrysa και Inopi βλέπω μαζί πάτε!!! Αντε με το καλό κοπέλες μου!

Ινόπι μου σε ευχαριστώ για τις ευχούλες σου...ειλκρινά!

Για τις ενέσεις καταστολής που με ρώτησες τις κάνεις άμα είναι να κάνεις εμβρυομεταφορά με φαρμακευτικό κύκλο...κάποιοι γιατροί ακολουθούν αυτή την προσέγγιση...Αλλοι μόνο με cyclacur για ενδυνάμωση του ενδομητρίου μόνο και αυτό είναι αρκετό...Μην ανησυχείς! Ηδη ξέρω κοπέλα που με χωρίς καταστολή έμεινε εγκυούλα σε δίδυμα με τα κατεψυγμένα της! Τέτοια να σκέφτεσαι!:D Οσο για το ενδομήτριο βλέπεις; Ήδη αυξήθηκε...και τώρα θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο! Είσαι κοντά!:D

Συμβουλή μου κορίτσια είναι να ζητήσετε να σας κάνουνε και αναλύσεις για τα επίπεδα οιστρογόνων...Μετά από αυτό που έπαθα εγώ σας συμβουλεύω να το κάνετε...χωρίς να θέλω να σας βάζω κακές σκέψεις...Απλά προληπτικό είναι...Εμένα πέσανε ξαφνικά τα επίπεδα και αδιαθέτηση πριν την εμβρυοομεταφορά!:cry: Σπάνιο να συμβεί αυτό βέβαια για αυτό μην ανησυχείτε!

Χρύσα μου όντως παράξενο που δεν είχες ωάρια...αλλά δεν πειράζει...Εχεις τα παγωτάκια σου!:D

Αλήθεια κορίτσια πόσα έχετε φυλαγμένα;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 αλλά τότε μου είχαν πει οτι τα 2 δεν φαινότανε να είναι καλά.. οπότε μάλλον 2. Θα δούμε την Παρασκευή! Τα είχα δει και γω, στη foto είχαν κάτι σα μαύρη μουτζουρίτσα στην άκρη τους.. Τώρα μπορεί να λέω και βλακείες, δε ξέρω ;)

Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη πάντως.. το αντίθετο.. Αχ μακάρι!!!!!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xrysa και Inopi βλέπω μαζί πάτε!!! Αντε με το καλό κοπέλες μου!

Ινόπι μου σε ευχαριστώ για τις ευχούλες σου...ειλκρινά!

Για τις ενέσεις καταστολής που με ρώτησες τις κάνεις άμα είναι να κάνεις εμβρυομεταφορά με φαρμακευτικό κύκλο...κάποιοι γιατροί ακολουθούν αυτή την προσέγγιση...Αλλοι μόνο με cyclacur για ενδυνάμωση του ενδομητρίου μόνο και αυτό είναι αρκετό...Μην ανησυχείς! Ηδη ξέρω κοπέλα που με χωρίς καταστολή έμεινε εγκυούλα σε δίδυμα με τα κατεψυγμένα της! Τέτοια να σκέφτεσαι!:D Οσο για το ενδομήτριο βλέπεις; Ήδη αυξήθηκε...και τώρα θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο! Είσαι κοντά!:D

Συμβουλή μου κορίτσια είναι να ζητήσετε να σας κάνουνε και αναλύσεις για τα επίπεδα οιστρογόνων...Μετά από αυτό που έπαθα εγώ σας συμβουλεύω να το κάνετε...χωρίς να θέλω να σας βάζω κακές σκέψεις...Απλά προληπτικό είναι...Εμένα πέσανε ξαφνικά τα επίπεδα και αδιαθέτηση πριν την εμβρυοομεταφορά!:cry: Σπάνιο να συμβεί αυτό βέβαια για αυτό μην ανησυχείτε!

Χρύσα μου όντως παράξενο που δεν είχες ωάρια...αλλά δεν πειράζει...Εχεις τα παγωτάκια σου!:D

Αλήθεια κορίτσια πόσα έχετε φυλαγμένα;

 

 

moments καλημερα...

 

και εγω αυτο επαθα με τα οιστρογονα στην πρωτη μου εξωσωματικη....σε φυσικο κυκλο ..επεσαν αποτομα τα οιστρογονα ....μετα την ληξη των ενεσεων και εχασα το ενδομητριο μαζι με τα εμβρυα..

για αυτο αυτη την φορα εκανα την θεραπεια και θα τα βαλουμε στην καταψυξη τα μωρακια για να μπορεσει ο οργανισμος μου να επανελθει ...να του δωσουμε χρονο...αλλα ηθελα να σε ρωτησω..υπαρχει περιπτωση και σε εναν ανεπηρεαστο κυκλό απο φαρμακα να πεσουν ξανα τα οιστρογονα και να μου ερθει παλι περιοδος????

μετα την εμφυτευση σταματαμε τα cyclacur για αυτο???διαφωτισε με αν μπορεις!!!!

σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

moments εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι? Λογικά πρέπει να κοντεύεις.. ή θα περιμένεις και άλλο κύκλο?

 

Ναι χρύσα μου...κόντευα...αλλά απόψε όλα ανατράπηκαν πάλι...Βασικά μου ρθε η περίοδος τη Δευτέρα και σήμερα 3η μέρα πήγα στο γιατρό...Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε φυσικό κύκλο αυτή τη φορά και να στην πορεία υπήρχε κάποιο πρόβλημα (μη ικανοποιητική ωορρηξία και επίπεδα ορμονών) τότε θα προχωρούσαμε με καταστολή την 21η μέρα και πάει λέγοντας....

Αλλά τελικά βρήκαμε κύστη...μεγάλη...Από αυτές τις ωορρηξίας και όλα πάλι σταματούν...

Κουράστηκα να προκύπτει πάντα ένα εμπόδιο που να με παίρνει παρακάτω...Τι να πω....Λυπήθηκα πολύ....

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

moments καλημερα...

 

και εγω αυτο επαθα με τα οιστρογονα στην πρωτη μου εξωσωματικη....σε φυσικο κυκλο ..επεσαν αποτομα τα οιστρογονα ....μετα την ληξη των ενεσεων και εχασα το ενδομητριο μαζι με τα εμβρυα..

για αυτο αυτη την φορα εκανα την θεραπεια και θα τα βαλουμε στην καταψυξη τα μωρακια για να μπορεσει ο οργανισμος μου να επανελθει ...να του δωσουμε χρονο...αλλα ηθελα να σε ρωτησω..υπαρχει περιπτωση και σε εναν ανεπηρεαστο κυκλό απο φαρμακα να πεσουν ξανα τα οιστρογονα και να μου ερθει παλι περιοδος????

μετα την εμφυτευση σταματαμε τα cyclacur για αυτο???διαφωτισε με αν μπορεις!!!!

σε ευχαριστω!!!

 

Synikμου αυτό είχαμε συζητήσεί απόψε με το γιατρό...Δηλαδή τον ρώτησα τι με διασφαλίζει καλύτερα από το να αποφύγουμε τη πτώση των οιστρογόνων...και μου πε ο φυσικός κύκλος...γιατί άμα γίνει κανονική ωορρηξία τότε πάει να πει πως δεν θα γίνει καμιά αναποδιά και ο οργανισμός θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά...Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό...Επίσης μου είπε πως από τη στιγμή που θα αρχίσεις την προγεστερόνη κι αυτό γίνεται΄λίγο πριν την εμβρυομεταφορά τότε ο οργανισμός σου "κρατάει" μια χαρά και αποφεύγονται τα περαιτέρω...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα μου χαρηκα πολυ με τα νεα σου αντε και εφτασε η ημερα!!!!!!!!!!να εισαι αισιοδοξη και να το πιστεψεις και θα δεις οτι ολλα καλα θα πανε στο τελος καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου.

Μomentaki και εγω αυτο πιστευω οτι ειμαι κοντα, πεμπτη κανω τον υπερηχο οπου πλεων θα ξερω ποια ξεκαθαρα ποτε θα ανεβω αθηνα.Δεν σου κρηβω οτι ειμαι λιγο ανχωμενη αλλα και συνχρονος αισιοδοξη οτι ολλα καλα θα πανε αυτη τι φορα!!!!!!!!

Για την κυστη που διαβασα σε ποια μερα του κυκλου την ειδατε?σε ρωταω γιατι και εγω ειχα στην προηγουμενη εξωσωματικη τις μερες που κοντευα να κανω οληψια και ανεβηκα για μια μερα καναμε παρακεντηση την αφαιρεσαμε και συνεχισα κανονικα την αγωγη μου δεν με πηγε πισω.το αναφερω γιατι ξερω ποσο σπαστικο και ψυχοφθορο ειναι το σταματα και ξεκινα παλι απο την αρχη το εχω περαση και σε καταλαβενω απολυτα momentaki υπομονη και ολλα θα πανε καλα!!!!!!!!!

Χρυσα πραγματικα δεν ξερω ποτε γινετε η εμβρυομεταφορα σε ποια μερα, σημερα ειναι η 18 μερα απο την περιοδο πιστευω ομως οτι τα περιθωρια πλεων σταινεβουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Synikμου αυτό είχαμε συζητήσεί απόψε με το γιατρό...Δηλαδή τον ρώτησα τι με διασφαλίζει καλύτερα από το να αποφύγουμε τη πτώση των οιστρογόνων...και μου πε ο φυσικός κύκλος...γιατί άμα γίνει κανονική ωορρηξία τότε πάει να πει πως δεν θα γίνει καμιά αναποδιά και ο οργανισμός θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά...Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό...Επίσης μου είπε πως από τη στιγμή που θα αρχίσεις την προγεστερόνη κι αυτό γίνεται΄λίγο πριν την εμβρυομεταφορά τότε ο οργανισμός σου "κρατάει" μια χαρά και αποφεύγονται τα περαιτέρω...

 

σε ευχαριστω moments

 

και μενα μου φαινονται να εχουν μια λογικη ολα αυτα...ευχομαι να μου κατσουν κιολλας για να μην εχουμε τα παρατραγουδα της πρωτης εξωσωματικης...

 

οσον αφορα το θεμα σου... και εγω πριν ξεκινησω την δευτερη ...ανακαλυψαμε μια κυστη την 22η μερα του κυκλου και την 2η μερα του επομενου κυκλου που ξαναεκανα υπερυχο ειχε εξαφανιστει και ξεκινησα τις ενεσεις....οποτε λιγο υπομονη...

 

καλη σου επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

σημερα εκανα τον υπερηχο και απελπιστικα τελοιως ενω το ενδομητριο την τριτη ηταν 7,3 σημερα ειναι 5,5 με την ιδια αγωγη χωρις να εχω αλλαξη τιποτα. Περιμενω να με παρει ο γιατρος μου τηλ να δω τι θα κανουμε αλλα μαλλον που σταματαω την ολη διαδικασια. Εχω στεναχωρηθη πολυ και δεν καταλαβενω και το λογο αντι να αναιβενη αυτο κατεβηκε και αναρωτιεμαι αν υπαρχη κατι αλλο που μπορω να κανω????αχ εχω ανχωθη παλι και ενω ελεγα οτι αυτι τι φορα ολλα καλα θα πανε.Μηπως ξερει καμια να με βοηθηση εχει τυχη σε καμια σας γιατι του γυναικολογου μου του φανηκε πολυ παραξενω δεν το εχει ξανα δει. Ολλα τα περιεργα τελοικα πανω μου!!!!!!!!!!!!

Momentaki τωρα ειδα την ερωτηση σου.Τα εμβρυα που εχω στην κρυοσυντηρηση ειναι 16 εκ τον οποιο το ενα ειναι βλαστοκυστη αλλο ανχος και αυτο ποσα θα μεινουνε και ποσα θα γινουν βλαστοκυστες γιατι εγω το ζητησα να τα αφησουμε να μεγαλωσουν λιγο πριν την εμβρυομεταφορα δεν ξερω αν εκανα καλα!!!!!!!

please αν ξερει καμια να με βοηθηση γιατι θα σκασω και sorry αν σας πρυζω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα μου χαρηκα πολυ με τα νεα σου αντε και εφτασε η ημερα!!!!!!!!!!να εισαι αισιοδοξη και να το πιστεψεις και θα δεις οτι ολλα καλα θα πανε στο τελος καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου.

Μomentaki και εγω αυτο πιστευω οτι ειμαι κοντα, πεμπτη κανω τον υπερηχο οπου πλεων θα ξερω ποια ξεκαθαρα ποτε θα ανεβω αθηνα.Δεν σου κρηβω οτι ειμαι λιγο ανχωμενη αλλα και συνχρονος αισιοδοξη οτι ολλα καλα θα πανε αυτη τι φορα!!!!!!!!

Για την κυστη που διαβασα σε ποια μερα του κυκλου την ειδατε?σε ρωταω γιατι και εγω ειχα στην προηγουμενη εξωσωματικη τις μερες που κοντευα να κανω οληψια και ανεβηκα για μια μερα καναμε παρακεντηση την αφαιρεσαμε και συνεχισα κανονικα την αγωγη μου δεν με πηγε πισω.το αναφερω γιατι ξερω ποσο σπαστικο και ψυχοφθορο ειναι το σταματα και ξεκινα παλι απο την αρχη το εχω περαση και σε καταλαβενω απολυτα momentaki υπομονη και ολλα θα πανε καλα!!!!!!!!!

Χρυσα πραγματικα δεν ξερω ποτε γινετε η εμβρυομεταφορα σε ποια μερα, σημερα ειναι η 18 μερα απο την περιοδο πιστευω ομως οτι τα περιθωρια πλεων σταινεβουν.

 

Η δική σου κύστη synik μου πρέπει να διαλύθηκε με την περίοδο που ακολούθησε...Τη δικιά μου την είδαμε τρίτη μέρα του κύκλου...Θα με ξαναδεί ο γιατρός σε μια βδομάδα να δούμε αν μικράνει καθόλου...Την προηγούμενη φορά που είχα ήτανε ο μήνας μετά την αποτυχημένη εξωσωματική και μου πήρε 2 μήνες να διαλυθεί...Ελπίζω να είναι σύντομο το χρονικό διάστημα αυτή τη φορά..

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

σημερα εκανα τον υπερηχο και απελπιστικα τελοιως ενω το ενδομητριο την τριτη ηταν 7,3 σημερα ειναι 5,5 με την ιδια αγωγη χωρις να εχω αλλαξη τιποτα. Περιμενω να με παρει ο γιατρος μου τηλ να δω τι θα κανουμε αλλα μαλλον που σταματαω την ολη διαδικασια. Εχω στεναχωρηθη πολυ και δεν καταλαβενω και το λογο αντι να αναιβενη αυτο κατεβηκε και αναρωτιεμαι αν υπαρχη κατι αλλο που μπορω να κανω????αχ εχω ανχωθη παλι και ενω ελεγα οτι αυτι τι φορα ολλα καλα θα πανε.Μηπως ξερει καμια να με βοηθηση εχει τυχη σε καμια σας γιατι του γυναικολογου μου του φανηκε πολυ παραξενω δεν το εχει ξανα δει. Ολλα τα περιεργα τελοικα πανω μου!!!!!!!!!!!!

Momentaki τωρα ειδα την ερωτηση σου.Τα εμβρυα που εχω στην κρυοσυντηρηση ειναι 16 εκ τον οποιο το ενα ειναι βλαστοκυστη αλλο ανχος και αυτο ποσα θα μεινουνε και ποσα θα γινουν βλαστοκυστες γιατι εγω το ζητησα να τα αφησουμε να μεγαλωσουν λιγο πριν την εμβρυομεταφορα δεν ξερω αν εκανα καλα!!!!!!!

please αν ξερει καμια να με βοηθηση γιατι θα σκασω και sorry αν σας πρυζω!!!!!!!!!

 

Αχ ρε synik μου γιατί αυτό; Πραγματικά δεν ξέρω! Αφού αύξησες τα φάρμακα...Ξαναείχες θέμα με το ενδομήτριο; Αχ σε παρακαλώ όταν έχεις νεότερα να μας πεις; Ελπίζω να μη διακόψεις τώρα τη διαδικασία...Ουφ...σε καταλαβαίνω και αγωνιώ μαζί σου...

Για ρώτησε το γιατρό αν χρειάζεσαι και αυτοκολλητάκια με οιστρογόνα...Ξέρω πως αυτά μαζί με τα cyclacur δυναμώνουνε ακόμη περισσότερο το ενδομήτριο...Ετσι θα κάνουμε εμείς την επόμενη φορά για να μεγαλώσουμε τη δόση...Αχ δεν ξέρω περισσότερα...Προσπαθώ να σε βοηθήσω όσο μπορώ...Θα περιμένουμε νέα σου εντάξει;

Και μην απολογείσαι...Καθόλου δεν μας πρήζεις...Γι αυτό είμαστε εδώ...για να τα λέμε η μια στην άλλη!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε synik μου γιατί αυτό; Πραγματικά δεν ξέρω! Αφού αύξησες τα φάρμακα...Ξαναείχες θέμα με το ενδομήτριο; Αχ σε παρακαλώ όταν έχεις νεότερα να μας πεις; Ελπίζω να μη διακόψεις τώρα τη διαδικασία...Ουφ...σε καταλαβαίνω και αγωνιώ μαζί σου...

Για ρώτησε το γιατρό αν χρειάζεσαι και αυτοκολλητάκια με οιστρογόνα...Ξέρω πως αυτά μαζί με τα cyclacur δυναμώνουνε ακόμη περισσότερο το ενδομήτριο...Ετσι θα κάνουμε εμείς την επόμενη φορά για να μεγαλώσουμε τη δόση...Αχ δεν ξέρω περισσότερα...Προσπαθώ να σε βοηθήσω όσο μπορώ...Θα περιμένουμε νέα σου εντάξει;

Και μην απολογείσαι...Καθόλου δεν μας πρήζεις...Γι αυτό είμαστε εδώ...για να τα λέμε η μια στην άλλη!

Momentaki σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων σου.Ολλα κατερευσαν τελοικα με πηρε ο γιατρος μου τηλ και μου ειπε να σταματησω την αγωγη να περνω τα καφε cyclacur για 10 μερες και μετα περιοδος και την 2 μερα να παρω τα ebos ετσι μου τα ειπε και την 7 μερα υπερηχο!!!!τι να πω εχω απελπιστη παρα πολυ και εχω κουραστη με αυτο το σταματα ξεκινα οπως σου εχω πει γι αυτο και σε καταλαβενω.Δεν ειχα ποτε προβλημα με το ενδομητριο εισα εισα που καθε φορα ηταν πανω απο 9 και μου το πενεβε ο γιατρος οτι ηταν αρειστο.Τοση γκατεμια ποια!!!! αλλα πιστευω οτι μετα την αποξεση που ειχα λογο παλυνδρομης αυτο μου στηχισε και εννοω στο ενδομητριο ελπιζω την επομενη φορα να ειναι καλητερα γιατι δεν με βλεπω καλα sorry για την πολυλογια μου αλλα ειμαι χαλια και θελω σε καποιον να τα πω ως γνωστο οι δικοι σου παντα σου λενε (δεν πηραζει την αλλη φορα εσυ να εισαι καλα τα κλασσικα)και αυτο αυτη τη στιγμη μου την δινει στα νευρα!!!!!!!εσυ τι εχεις κανει σε ποιο σταδιο εισαι???

Link to comment
Share on other sites

Momentaki σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων σου.Ολλα κατερευσαν τελοικα με πηρε ο γιατρος μου τηλ και μου ειπε να σταματησω την αγωγη να περνω τα καφε cyclacur για 10 μερες και μετα περιοδος και την 2 μερα να παρω τα ebos ετσι μου τα ειπε και την 7 μερα υπερηχο!!!!τι να πω εχω απελπιστη παρα πολυ και εχω κουραστη με αυτο το σταματα ξεκινα οπως σου εχω πει γι αυτο και σε καταλαβενω.Δεν ειχα ποτε προβλημα με το ενδομητριο εισα εισα που καθε φορα ηταν πανω απο 9 και μου το πενεβε ο γιατρος οτι ηταν αρειστο.Τοση γκατεμια ποια!!!! αλλα πιστευω οτι μετα την αποξεση που ειχα λογο παλυνδρομης αυτο μου στηχισε και εννοω στο ενδομητριο ελπιζω την επομενη φορα να ειναι καλητερα γιατι δεν με βλεπω καλα sorry για την πολυλογια μου αλλα ειμαι χαλια και θελω σε καποιον να τα πω ως γνωστο οι δικοι σου παντα σου λενε (δεν πηραζει την αλλη φορα εσυ να εισαι καλα τα κλασσικα)και αυτο αυτη τη στιγμη μου την δινει στα νευρα!!!!!!!εσυ τι εχεις κανει σε ποιο σταδιο εισαι???

 

Αχ βρε inopi μου...Μπήκα όλο ανυπομονησία να δω τα νέα σου...Πραγματικά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε νιώθω...Προχθές έκλαιγα γιατί όλο αυτό το σταμάτα, ξεκίνα...έλπιζε...Με σκοτώνει...Πάμε να ξεκινήσουμε μια διαδικασία και είναι τόσα πολλά τα "αν"....δεν ξέρουμε από πού να πιαστούμε! Τι γκαντεμιά είναι αυτή; Κι εγώ πάντα τα ίδια...πάντα κάτι προκύπτει και σταματάει...Και όπως τα λες...οι δικοί μου γύρω μου λενε τα κλασικά'Κάνε υπομονή".."Ολα για κάποιο λόγο γίνονται"..."Ίσως δεν ήτανε γραφτό να γίνει τώρα' κι εγώ θυμώνω ακόμη περισσότερο...Ελπίζω απλά να είναι λίγες μέρες καθυστέρηση αυτό και μετά στον επόμενο κύκλο να πάνε όλα καλά...Όταν σε τέτοιες στιγμές "πνίγομαι" (γιατί έτσι νιώθω αλήθεια) το μόνο που με κάνει να παίρνω μια ανάσα είναι να σκέφτομαι μόνο βραχυπρόθεσμα και προσπαθώ να διαγράψω όσα προηγήθηκαν γιατί αν κάτσω και σκεφτώ τι έγινε μέχρι τώρα, όλες τις αναποδιές, και το συνολικό κόστος σε σχέση με το αποτέλεσμα που είναι μηδέν με πιάνει μια απίστευτη στενοχώρια...Σκέφτομαι λοιπόν βραχυπρόθεσμα...Για παράδειγμα ότι τώρα πρέπει να κάνω υπομονή 2-3 μήνες...Ουφ...Τι να πω; Κι εσύ λοιπόν να σκέφτεσαι πως πρέπει να κάνεις υπομονή για ένα μόνο μήνα...και μη χειρότερα! Ουφ...προσπαθώ να σε βοηθήσω αλλά ίσως σου ακούγονται όλα μάταια...Δυστυχώς έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας...το μόνο που εύχομαι είναι να γίνει λίγο σύντομος...Φτάνει πια!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Τα ebos τι φάρμακο είναι;:confused: Πρώτη φορά τα ακούω...Τι κάνουνε αυτά;

Εγώ θα πάω την ερχόμενη βδομάδα να δούμε το μέγεθος της κύστης...Θα περιμένουμε να διαλυθεί αν κρίνω από το τι κάναμε και την τελευταία φορά που εμφανίστηκε...Και δυστυχώς για να διαλυθεί χρειάζεται 2-3 κύκλους...Πού θα βρω την υπομονή για κάτι τέτοιο δεν ξέρω...αλλά θα το προσπαθήσω...Γιατί θέλω μωράκι και δεν θέλω να σταματήσω...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Τα ebos τι φάρμακο είναι;:confused: Πρώτη φορά τα ακούω...Τι κάνουνε αυτά;

 

Εγώ θα πάω την ερχόμενη βδομάδα να δούμε το μέγεθος της κύστης...Θα περιμένουμε να διαλυθεί αν κρίνω από το τι κάναμε και την τελευταία φορά που εμφανίστηκε...Και δυστυχώς για να διαλυθεί χρειάζεται 2-3 κύκλους...Πού θα βρω την υπομονή για κάτι τέτοιο δεν ξέρω...αλλά θα το προσπαθήσω...Γιατί θέλω μωράκι και δεν θέλω να σταματήσω...[/QU

Momentaki εχεις δικιο σε οτι εχεις πει και εγω μια απο τα ιδια σκεφτομαι αλλιως δεν μπορουμε να παμε μπροστα. Μονο αν κοιταμε μπροστα και με μεγαλη προσπαθεια να ξεχασουμε οσο μπορουμε οσα εχουν συμβει.

Σ ευχαριστω πολυ με βοηθαει πολυ το να ξερω οτι καποιος με καταλαβενει σε ολα αυτα που εχω περασει!!!!!!!κανε υπομονη και θα περασει και αυτο πιστευω οτι ειμαστε κοντα ποσο κοντρα ακομα θα πηγενει δεν μπορει καπου θα σταματηση αυτο. Αρκει να εχουμε υπομονη!!!!!!

Και εγω πρωτη φορα τα ακουσα αυτα τα φαρμακα ειναι λεει ποιο αποτελεσματικα απο τα cyclacur.Ετσι μου ειπε ο γιατρος μου παλι με φυσικο κυκλο θα με παει.

Δεν υπαρχει αλλος τροπος να διαλυθει αυτη η κυστη?γιατι δεν σου κανουν παρακεντηση για να μπορεσεις να συνεχισεις ποιο γρηγορα.Το εχω κανει και δεν ειναι τιποτα και εμενα απο ορεξια μου δημιουργηθηκε εκτος και αν ειναι αλλη μορφη κυστης τι να πω δεν ξερω δεν ειμαι και γιατρος αλλα προρπαθω λιγο να σε βοηθησω οσο μπορω!!!!!χωρις βεβαια να θελω να σε ανχωνω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με την παρακέντηση το ξανάκουσα inopi μου...Δεν ξέρω γιατί δεν το εισηγήθηκε ακόμη...Είναι και ο γιατρός μου υπέρ του να αφήνει τον οργανισμό να ηρεμεί μονάχος του...Κατα τ'αλλα σε ευχαριστώ που μου το επισήμανες και θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού την επόμενη βδομάδα...Την παρακέντηση πότε την είχες κάνει; Γίνεται εκεί στο ιατρείο ή είναι επέμβαση; Ιδέα δεν έχω!

Καινούριο φάρμακο ακούω ε; Αν μη τι άλλο υπάρχει μια διαφορετική προσέγγιση για την επόμενη φορά...Αυτό δίνει ελπίδες...Τουλάχιστον εγώ νιώθω 'ανασφάλεια" να ξανακάνω τα ίδια άμα κάτι πάει στραβά οπότε κάτι νέο αναπτερώνει τις προσπάθειές μας.Αχ μακάρι να κυλήσουνε όλα καλά για σένα και σύντομα! Θα ξαναπάς στο γιατρό όταν αδιαθετήσεις πια δεν είναι; Κοίτα που καταλήξαμε να ανυπομονούμε να ρθει η ακατανόμαστη να πάμε παρακάτω! Εκεί που περιμέναμε να υποδεκτούμε τα εμβρυάκια μας τώρα περιμένουμε να αδιαθετήσουμε...Μεγάλη ειρωνεία!

Μέσα σε όλα αυτά τα κακά στραβά κι ανάποδα χαίρομαι που υπάρχει έστω ένα άτομο που να με καταλαβαίνει και να μπορώ να συνεννοηθώ...Με βοηθάει πολύ ειλικρινά...και σε ευχαριστώ...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με την παρακέντηση το ξανάκουσα inopi μου...Δεν ξέρω γιατί δεν το εισηγήθηκε ακόμη...Είναι και ο γιατρός μου υπέρ του να αφήνει τον οργανισμό να ηρεμεί μονάχος του...Κατα τ'αλλα σε ευχαριστώ που μου το επισήμανες και θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού την επόμενη βδομάδα...Την παρακέντηση πότε την είχες κάνει; Γίνεται εκεί στο ιατρείο ή είναι επέμβαση; Ιδέα δεν έχω!

 

Καινούριο φάρμακο ακούω ε; Αν μη τι άλλο υπάρχει μια διαφορετική προσέγγιση για την επόμενη φορά...Αυτό δίνει ελπίδες...Τουλάχιστον εγώ νιώθω 'ανασφάλεια" να ξανακάνω τα ίδια άμα κάτι πάει στραβά οπότε κάτι νέο αναπτερώνει τις προσπάθειές μας.Αχ μακάρι να κυλήσουνε όλα καλά για σένα και σύντομα! Θα ξαναπάς στο γιατρό όταν αδιαθετήσεις πια δεν είναι; Κοίτα που καταλήξαμε να ανυπομονούμε να ρθει η ακατανόμαστη να πάμε παρακάτω! Εκεί που περιμέναμε να υποδεκτούμε τα εμβρυάκια μας τώρα περιμένουμε να αδιαθετήσουμε...Μεγάλη ειρωνεία!

 

Μέσα σε όλα αυτά τα κακά στραβά κι ανάποδα χαίρομαι που υπάρχει έστω ένα άτομο που να με καταλαβαίνει και να μπορώ να συνεννοηθώ...Με βοηθάει πολύ ειλικρινά...και σε ευχαριστώ...

Momentaki μου δεν χρειαζετε να ευχαριστης διοτι το ιδιο νιωθω και εγω μου κανει μεγαλο καλο να μιλαμε με ξεανχονη.

Κατι θα ξερει ο γιατρος σου απλα ρωτα να δεις τι θα σου πει. Εγω την εκανα στο κεντρο, φυσικα ειναι επεμβαση θα μου κανανε λεει μεθη αλλα ο γιατρος δεν τους αφησε μου ειπε οτι θα πονεσω ελαχιστα οντως ετσι ηταν και μετα σηκωθηκα και εφηγα αμεσως δεν ειναι τιποτα το σοβαρο μετα απο οσα περναμε σταγονα στον ωκεανο.

Ναι καινουργιο φαρμακο τουλαχιστον και εγω τωρα το ακουω μακαρι να δραση σωστα και εμενα το οτι μου αλλαζει αγωγη με ανακουφιζει λιγο!!!!μακαρι να πανε ολλα καλα. Ειδες μεγαλη ηρωνεια τοσα χρονια να βριζω οποτε ειχα περιοδο και να γκρινιαζω και τωρα να παρακαλαω να ερθει!!!!!!

Τωρα πινω cyclacur τα καφε για 10 μερες τα σταματαω μολις αδιαθετησω θα παρω τηλ να τους ενημερωσω και ξεκιναω την 2 μερα με τα εbos οποτε δεν χρειαζετε να ανεβω θα πηγενω εδω στον γιατρο μου μονο για τους υπερηχους

Αχ ρε momentaki μακαρι να σου πανε ολλα καλα πραγματικα θα χαρω παρα πολυ!!!!!!!! Να μπενεις να μου λες νεα σου!!!!!!!!Σε ποιο κεντρο εισαι?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...