Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μωράκι μας αναπτύσσεται πολύ καλά! 1,6 εκ.! Έκλεισα ραντεβού για αυχενική διαφάνεια στις 10/2. Εύχομαι όλα να πηγαίνουν καλά μέχρι τότε!

 

μπραβο βρε κοριτσι...!!!!!κ εμεις ολα καλα...περιμενουμε κοριτσακι!!!

καλη συνεχεια να εχουμε..

και φυσικα καλη δυναμη σε ολα τα κοριτσια που ακομα προσπαθουν!!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε κοριτσι...!!!!!κ εμεις ολα καλα...περιμενουμε κοριτσακι!!!

καλη συνεχεια να εχουμε..

και φυσικα καλη δυναμη σε ολα τα κοριτσια που ακομα προσπαθουν!!

 

μπράβο marina111!!! Αλήθεια σε ποια εβδομάδα έκανες αυχενική διαφάνεια; Εγώ θα κάνω τη Δευτέρα που θα είμαι στη 12η εβδομάδα (11w4d). Νομίζω ότι είναι κάπως νωρίς για να διακρίνουμε όμως το φύλο των μωρών ...

 

Υ.Γ. Τα παιδάκια μου είχαν ακριβώς αυτή την πιθανή ημερομηνιά τοκετού με εσένα (23 Ιουλίου) (2007) αν και λόγω διδύμων γεννήθηκαν στις 6 Ιουλίου.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μας αναπτύσσεται πολύ καλά! 1,6 εκ.! Έκλεισα ραντεβού για αυχενική διαφάνεια στις 10/2. Εύχομαι όλα να πηγαίνουν καλά μέχρι τότε!

 

μπραβο!!!!!!! αντε να περασω και εγω αυτη την παλιο εβδομαδα που δεν εχω καταφερει να περασω στις προηγουμενες εγκυμοσυνες μου και να πανε καλα μεχρι το τελος σε ολες μας ευχομαι μεχρι το τελος και στην μαρινα μαςκαι στην φωτεινη και στην κασσιανη μαςμακαρι ο θεος να βαλει το χερι του

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο!!!!!!! αντε να περασω και εγω αυτη την παλιο εβδομαδα που δεν εχω καταφερει να περασω στις προηγουμενες εγκυμοσυνες μου και να πανε καλα μεχρι το τελος σε ολες μας ευχομαι μεχρι το τελος και στην μαρινα μαςκαι στην φωτεινη και στην κασσιανη μαςμακαρι ο θεος να βαλει το χερι του

 

gtheo, ελπίζω όλα να πήγαν καλά χθες. Σου αξίζουν τα καλύτερα, και πιστεύω πως παρά την αγωνία, τα διανύεις τώρα. Που να δεις τι αγωνίες είχα περάσει εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου...

Εμένα οι αυχενικές διαφάνειες ήταν μια χαρά, παρόλα αυτά ο γιατρός προτείνει να κάνουμε και αμνιοπαρακέντηση. Είχα κάνει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, αλλά θα προτιμούσα να την απέφευγα αυτή τη φορά. Το φύλο δεν το είδαμε ακόμα, αλλά δε με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς. Θα το μάθουμε σε ένα μήνα...

 

Γράψε μας τα νέα σου ...

 

Περιμένω νέω και από τα άλλα κορίτσια, αν και θα πρέπει να βρεθούμε σιγά σιγά σε κάποιο άλλο topic ή στο parentscafe.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, χρειάζομαι την άποψή σας. Την Τρίτη 18 του μήνα πήγα για υπέρηχο και έλεγχο προκειμένου να ξεκινήσουμε τη διαδικασία με τα κρυοσυντηρημένα μας με την περίοδο που περίμενα. Τελικά περίοδος μου ήρθε την Τετάρτη αλλά με έπιασε και μια γρίπη από τη Δευτέρα ελαφριά με λίγο πυρετό αλλά την Τετάρτη με έριξε τελείως με 38,8 και φοβερούς πόνους σε όλο το σώμα. Την Τρίτη που πήγα στο γιατρό μόλις του είπα πως είμαι λίγο άρρωστη δεν του άρεσε και πολύ αλλά μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα να αρχίσω τη θεραπεία αρκεί να μην έχω πυρετό. Τώρα αύριο πρέπει να πάω για τις ορμονικές εξαιτάσεις. Σήμερα αισθάνομαι καλύτερα, έφυγαν οι πόνοι στο σώμα και ο πυρετός έπεσε πάντα με τη βοήθεια φαρμάκων αλλά δεν είμαι τελείως καλά. Τι να κάνω; πήρα τηλ. το γιατρό και τον ενημέρωσα για την κατάστασή μου και περιμένω οδηγίες. εσείς τι άποψη έχετε; να ξεκινήσω την προσπάθεια ή να την αφήσω πάλι;

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλημερα, θελω να ρωτησω τι φαρμακα σας ειχαν δωσει για την προετοιμασια πριν την μεταφορα κατεψυγμενων ;

 

Εγώ δεν πήρα κανένα φάρμακο πριν την εμβρυομεταφορά και έμεινα έγκυος με δίδυμα ... Το μόνο που έχει σημασία είναι να δουν πότε είναι έτοιμο το ενδομήτριο με υπέρηχο, αντε και με παρακολούθηση τις τελευταίες μέρες της LH.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλημερα, θελω να ρωτησω τι φαρμακα σας ειχαν δωσει για την προετοιμασια πριν την μεταφορα κατεψυγμενων ;

 

Εγώ τα μόνα φάρμακα που είχα πάρει ήτανε cyclacur πριν την εμβρυομεταφορά για το ενδομήτριο...Κατα τ'αλλα τίποτα...τα υπόλοιπα ήτανε μετά την εμβρυομεταφορά...

Αν θα κάνεις με φαρμακευτική αγωγή όμως ίσως κάνεις ενέσεις καταστολής από την 21η μέρα του κύκλου...Daronda, arvekap ή suprefact...Μετά θα αρχίσεις τα cyclacur και στο τέλος pregnyl για ωορρηξία...

Γενικά αυτό εξαρτάται από την κάθε περίπτωση και από τον ίδιο το γιατρό σου!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα...

 

Δυστυχώς η ατυχία μου συνεχίζεται...Θα έκανα τη δεύτερη μου εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων και αυτή τη φορά αποφασίσαμε να κάνουμε όχι σε φυσικό κύκλο αλλά με φαρμακευτική αγωγή...Ενώ είχα ξεκινήσει ενέσεις απ την 21η μέρα σουπρεφάκτ εντούτοις δυο βδομάδες μετά την περίοδο μου, 3 μέρες πριν την εμβρυομεταφορά αδιαθέτησα...Διακόπηκαν όλα και σταματήσαμε...Ευτυχώς είχαμε μόλις προλάβει το ξεπάγωμα των εμβρύων μας....

Ο γιατρός μας μου είπε πως προφανώς δεν ήτανε αρκετά τα οιστρογόνα που έπαιρνα (cyclacur)...Απογοητεύτηκα πολύ...

Τώρα θα ξεκουραστώ αυτό το μήνα και θα ξαναπροσπαθήσουμε στον επόμενο μου κύκλο...Αυτή τη φορά θα μου κάνει αναλύσεις αίματος για να ελέγχουμε τα επίπεδα οιστρογόνων στο αίμα, LH νομίζω...δεν είμαι σίγουρη...

Ξανακούσατε για κάτι τέτοιο;

Κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου στο γιατρό αλλά δεν θέλω να φύγω τώρα γιατί με ξέρει και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί του...

Αχ πολύ δύσκολο να ματαιώνονται όλα λίγο πριν παραλάβεις τα μωράκια σου....

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από μένα...

 

Δυστυχώς η ατυχία μου συνεχίζεται...Θα έκανα τη δεύτερη μου εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων και αυτή τη φορά αποφασίσαμε να κάνουμε όχι σε φυσικό κύκλο αλλά με φαρμακευτική αγωγή...Ενώ είχα ξεκινήσει ενέσεις απ την 21η μέρα σουπρεφάκτ εντούτοις δυο βδομάδες μετά την περίοδο μου, 3 μέρες πριν την εμβρυομεταφορά αδιαθέτησα...Διακόπηκαν όλα και σταματήσαμε...Ευτυχώς είχαμε μόλις προλάβει το ξεπάγωμα των εμβρύων μας....

Ο γιατρός μας μου είπε πως προφανώς δεν ήτανε αρκετά τα οιστρογόνα που έπαιρνα (cyclacur)...Απογοητεύτηκα πολύ...

Τώρα θα ξεκουραστώ αυτό το μήνα και θα ξαναπροσπαθήσουμε στον επόμενο μου κύκλο...Αυτή τη φορά θα μου κάνει αναλύσεις αίματος για να ελέγχουμε τα επίπεδα οιστρογόνων στο αίμα, LH νομίζω...δεν είμαι σίγουρη...

Ξανακούσατε για κάτι τέτοιο;

Κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου στο γιατρό αλλά δεν θέλω να φύγω τώρα γιατί με ξέρει και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί του...

Αχ πολύ δύσκολο να ματαιώνονται όλα λίγο πριν παραλάβεις τα μωράκια σου....

 

 

καλα θα κανεις moments και δεν φευγεις και ευτυχως το προλαβατε!!

γιατι πολλοι δεν κανουν ορμονικο ελεγχο ..δεν ειναι ο μονος..

 

αλλα δεν μπορωωω...γιατι οι περισσοτεροι γιατροι ήτε πριν την εμβρυομεταφορα ήτε πριν το ξεκινημα ολης της διαδικασιας δεν σου κανουν εναν ορμονικο ελεγχοοοο...

αφου με τις ορμονες παιζεται ολη η φαση γιατι δεν βλεπουν σε τι τιμες κυμαινεται ο συγκεκριμμενος κυκλος???? και μετα να προχωρησουμε:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

gtheo, ελπίζω όλα να πήγαν καλά χθες. Σου αξίζουν τα καλύτερα, και πιστεύω πως παρά την αγωνία, τα διανύεις τώρα. Που να δεις τι αγωνίες είχα περάσει εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου...

Εμένα οι αυχενικές διαφάνειες ήταν μια χαρά, παρόλα αυτά ο γιατρός προτείνει να κάνουμε και αμνιοπαρακέντηση. Είχα κάνει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, αλλά θα προτιμούσα να την απέφευγα αυτή τη φορά. Το φύλο δεν το είδαμε ακόμα, αλλά δε με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς. Θα το μάθουμε σε ένα μήνα...

 

Γράψε μας τα νέα σου ...

 

Περιμένω νέω και από τα άλλα κορίτσια, αν και θα πρέπει να βρεθούμε σιγά σιγά σε κάποιο άλλο topic ή στο parentscafe.

 

κασσιανη μο γεια σου σε ευχαριστω που με σκεφτεσαι εμενα αν παρατηρησεις το τικερακη μου θα δεις μια μικρη αλλαγη η παρεα μας μεγαλωσε και τα μωρακια απο 2 γιναν 3 οπως καταλαβενεις επαθα ενα μικρο σοκ επρεπε να σκεφτουμε με τον αντρα μου ολα τους κινδυνους και για μενα και για τα μωρακια μας αλλα τελικα δεν μπορουσα να προχωρησε σε αφαιρεση που μου προτειναν δεν μπορω να αντοιμετοποιησω ενα μωρακι σαν να ειναι θανατοποινητης και να το σκωτοσω με δηλητηριο μεσ στο σακο του αυτο δεν το αντεχω ξερω θα ειναι δυσκολω για μενα προσευχομαι ο θεος να με βοηθησει και να μου δωσει δυναμη στην δυσκολη πορεια που εχω μπροστα μου

να σε εχει ο θεος καλα και εσενα και τα μωρακια σου και εσυ εχεις αγωνα με το 2ρο ζευγαρακι διδυμων αντε λυπον καλο κουραγιο και στισ δυο μας

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

gtheo σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά. να σε βοηθήσει η Παναγία να φέρεις και τα 3 μωράκια σου υγιέστατα στην ζωή. η πορεία σου θα είναι λίγο πιο δύσκολη ίσως από άλλες εγκυμοσύνες αλλά με προσοχή και πίστη θα δεις που όλα θα πάνε πάρα πολύ καλά!!! να σας έχει ο Θεός καλά όλους!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

gtheo χαίρομαι πολύ για τα νέα σου. Φοβήθηκα με την απουσία σου αυτές τις μέρες.

Λοιπόν ... στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου χρειάστηκε να νοσηλευτώ τους τρεις τελευταίους μήνες. Εκεί γνώρισα πάρα πολλές εγκυούλες. Ήταν λοιπόν και μία διδυμομανούλα που είχε κάνει μείωση λόγω αρχικά τρίδυμης κύησης. Λοιπόν ... δυσκολεύτηκε πάρα πολύ και τελικά γέννησε τα μωράκια της την 27η εβδομάδα, περίπου 900γρ το καθέ ένα. Ευτυχώς και τα δύο παιδάκια είναι τώρα απόλυτα υγιή.

Μια άλλη με τρίδυμα, τα γέννησε στο μήνα τους, είχε μπει στο νοσοκομείο μόνο για προληπτικούς λόγους και τα παιδάκια δε μπήκαν θερμοκοιτίδα ούτε μία μέρα.

Άρα, η Παναγία μας θα είναι μαζί σου, και όλα θα πάνε καλά!!!

 

Α, όταν σπούδαζα, έκανα πολύ παρέα με μια οικογένεια που είχαν τρίδυμα μωράκια, τον Ραφαήλ, την Νίκη και την Ειρήνη (μάλιστα από φυσιλογική, μη προγραμματισμένη σύλληψη). Ε, λοιπόν δεν έχω δει πιο χαρούμενα μωράκια και πιο ευτυχισμένη μαμά από τη μαμά τους ...

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλα θα κανεις moments και δεν φευγεις και ευτυχως το προλαβατε!!

γιατι πολλοι δεν κανουν ορμονικο ελεγχο ..δεν ειναι ο μονος..

 

αλλα δεν μπορωωω...γιατι οι περισσοτεροι γιατροι ήτε πριν την εμβρυομεταφορα ήτε πριν το ξεκινημα ολης της διαδικασιας δεν σου κανουν εναν ορμονικο ελεγχοοοο...

αφου με τις ορμονες παιζεται ολη η φαση γιατι δεν βλεπουν σε τι τιμες κυμαινεται ο συγκεκριμμενος κυκλος???? και μετα να προχωρησουμε:-(:sad:

 

Κι εγώ τό ίδιο νιώθω synik μου...θα πρεπε να κάνουνε όλοι ορμονικό έλεγχο...Εκανα ενέσεις καταστολής για ένα μήνα...και τίποτα δεν κάναμε γιατί δεν "προλάβαμε" κάποιες καταστάσεις...Είναι πολύ ψυχοφθόρο να διορθώνεις λάθη της μια προσπάθειας στην επόμενη...

Το να αλλάξω γιατρό το σκέφτηκα αλλά πια ποιον να εμπιστευτώ; Δεν ξέρω! Για την ώρα κάνω υπομονή και προσπαθώ να βλέπω τα πράματα όσο πιο ήρεμα γίνεται...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κασσιανη μο γεια σου σε ευχαριστω που με σκεφτεσαι εμενα αν παρατηρησεις το τικερακη μου θα δεις μια μικρη αλλαγη η παρεα μας μεγαλωσε και τα μωρακια απο 2 γιναν 3 οπως καταλαβενεις επαθα ενα μικρο σοκ επρεπε να σκεφτουμε με τον αντρα μου ολα τους κινδυνους και για μενα και για τα μωρακια μας αλλα τελικα δεν μπορουσα να προχωρησε σε αφαιρεση που μου προτειναν δεν μπορω να αντοιμετοποιησω ενα μωρακι σαν να ειναι θανατοποινητης και να το σκωτοσω με δηλητηριο μεσ στο σακο του αυτο δεν το αντεχω ξερω θα ειναι δυσκολω για μενα προσευχομαι ο θεος να με βοηθησει και να μου δωσει δυναμη στην δυσκολη πορεια που εχω μπροστα μου

να σε εχει ο θεος καλα και εσενα και τα μωρακια σου και εσυ εχεις αγωνα με το 2ρο ζευγαρακι διδυμων αντε λυπον καλο κουραγιο και στισ δυο μας

 

Αμα φύγουνε τα δύσκολα gtheo μου σε περιμένει ΤΡΙΠΛΗ ευτυχία!!!:D Ο Θεούλης θα ναι κοντά σου!!! Θαυμάζω την απόφαση σου να κρατήσεις και τα 3 μωράκια σου....Τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι και με το καλό να κρατήσεις τα τρία σου αγγελούδια υγιέστατα και γερά στην αγκαλιά σου!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μερικες φορες ειναι πραγματικα πολυ συγκινητικο...τοση αγωνια κ υπερπροσπαθεια για να γινουμε μανουλες!!! συγχαρητηρια gtheo κ κασσιανη..κυριως για την αποφαση σας...!!! κ θα πανε ολα τελεια, πω πω διδυμακια...τριδυμακια!!!!! ο θεουλης θα ναι μαζι σας!!!σκεφτειτε μονο τι φοβερη ευτυχια θα νιωσετε οταν τα κρατησετε αγκαλια!!!

 

moments λενε καθε εμποδιο σε καλο κ αν κ ξερω πως εσενα ισως να σου ακουγεται ειρωνικο αυτην την στιγμη ολα τελικα θα γινουν οταν πρεπει...τοσο περιμενες..λιιιιιιιιιιγο ακομα κ θα ερθει το θαυματακι κ για εσενα.....μονο λιγακι ακομα!!!! κ ας μην ξεχναμε οι γιατροι δεν ειναι θεοι, κ αυτοι πανε ψαχνοντας κ προσπαθουν!!! μεσα απ την καρδια μου η επομενη φορα να ειναι κ η τυχερη σου!!!!!!:lol::lol::lol:

 

παντως αν κ σε λιγακι μπαινω στο 2ο τριμηνο δεν μπορω να μην παρακολουθω τις ιστοριες σας...ειναι σαν τα ζω εγω κ πραγματικα συγκινουμαι..κανεις αλλος δεν μπορει να το νιωσει αυτο συναισθημα!!! κ μην το βαζετε κατω...ολα θα πανε καλα!!!!!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μερικες φορες ειναι πραγματικα πολυ συγκινητικο...τοση αγωνια κ υπερπροσπαθεια για να γινουμε μανουλες!!! συγχαρητηρια gtheo κ κασσιανη..κυριως για την αποφαση σας...!!! κ θα πανε ολα τελεια, πω πω διδυμακια...τριδυμακια!!!!! ο θεουλης θα ναι μαζι σας!!!σκεφτειτε μονο τι φοβερη ευτυχια θα νιωσετε οταν τα κρατησετε αγκαλια!!!

 

moments λενε καθε εμποδιο σε καλο κ αν κ ξερω πως εσενα ισως να σου ακουγεται ειρωνικο αυτην την στιγμη ολα τελικα θα γινουν οταν πρεπει...τοσο περιμενες..λιιιιιιιιιιγο ακομα κ θα ερθει το θαυματακι κ για εσενα.....μονο λιγακι ακομα!!!! κ ας μην ξεχναμε οι γιατροι δεν ειναι θεοι, κ αυτοι πανε ψαχνοντας κ προσπαθουν!!! μεσα απ την καρδια μου η επομενη φορα να ειναι κ η τυχερη σου!!!!!!:lol::lol::lol:

 

παντως αν κ σε λιγακι μπαινω στο 2ο τριμηνο δεν μπορω να μην παρακολουθω τις ιστοριες σας...ειναι σαν τα ζω εγω κ πραγματικα συγκινουμαι..κανεις αλλος δεν μπορει να το νιωσει αυτο συναισθημα!!! κ μην το βαζετε κατω...ολα θα πανε καλα!!!!!

 

Aχ βρε μαρίνα μου! Διάβασα το μήνυμα σου και γεμίσανε τα μάτια μου...Τι να πω...Κάτί τέτοιες ιστορίες σας και τη δική σου μου δίνουνε κουράγιο να συνεχίσω...Θέλω τόόόόσο πολύ να το πιστέψω αυτό που λες..πως θα ρθει το θαυματάκι μου...αλλά με τόσα στραβά και δύσκολα που περνάω μου φαίνεται όλο αυτό πολύ μακρινό...Και ο Θεός να είναι δίπλα μου να αντέξω να το ζήσω...

 

Μπαίνεις κιόλας στο δεύτερο τρίμηνο; Αχ πώς περνάει ο καιρός! Πότε αγωνιούσαμε για τη χοριακή σου και κοίτα τώρα που είμαστε! Αχ!!!!:-D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

κασσιανη μο γεια σου σε ευχαριστω που με σκεφτεσαι εμενα αν παρατηρησεις το τικερακη μου θα δεις μια μικρη αλλαγη η παρεα μας μεγαλωσε και τα μωρακια απο 2 γιναν 3 οπως καταλαβενεις επαθα ενα μικρο σοκ επρεπε να σκεφτουμε με τον αντρα μου ολα τους κινδυνους και για μενα και για τα μωρακια μας αλλα τελικα δεν μπορουσα να προχωρησε σε αφαιρεση που μου προτειναν δεν μπορω να αντοιμετοποιησω ενα μωρακι σαν να ειναι θανατοποινητης και να το σκωτοσω με δηλητηριο μεσ στο σακο του αυτο δεν το αντεχω ξερω θα ειναι δυσκολω για μενα προσευχομαι ο θεος να με βοηθησει και να μου δωσει δυναμη στην δυσκολη πορεια που εχω μπροστα μου

να σε εχει ο θεος καλα και εσενα και τα μωρακια σου και εσυ εχεις αγωνα με το 2ρο ζευγαρακι διδυμων αντε λυπον καλο κουραγιο και στισ δυο μας

 

καλησπερα, ευχομαι να σου πανε ολα καλα μεχρι το τελος

απλά να διορθώσω ότι δεν αντιμετωπίζεις σα θανατοποινίτη κανενα μωρο, απλά προστατεύεις οσο περισσοτερο γινεται τα υπόλοιπα δύο και τους δίνεις περισσοτερες πιθανότητες για αναπτυξη και φυσικά παράταση του τοκετου όσο γίνεται.

Βεβαια ειναι απόφαση σου και σεβαστή , προσωπικα θα ετρεμα στην ιδεα να μου συμβει κατι τετοιο , θα προτιμουσα ομως να ειμαι ρεαλιστρια,

Κι εγω στη φαση της αναμονης για 2η εμβρυομεταφορα με fet...κι ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ευχομαι να σου πανε ολα καλα μεχρι το τελος

απλά να διορθώσω ότι δεν αντιμετωπίζεις σα θανατοποινίτη κανενα μωρο, απλά προστατεύεις οσο περισσοτερο γινεται τα υπόλοιπα δύο και τους δίνεις περισσοτερες πιθανότητες για αναπτυξη και φυσικά παράταση του τοκετου όσο γίνεται.

Βεβαια ειναι απόφαση σου και σεβαστή , προσωπικα θα ετρεμα στην ιδεα να μου συμβει κατι τετοιο , θα προτιμουσα ομως να ειμαι ρεαλιστρια,

Κι εγω στη φαση της αναμονης για 2η εμβρυομεταφορα με fet...κι ο θεος βοηθος!

 

κοριτσι μου γλυκο ευχομαι κανεις να μην μπει στο δηλημα που εχω μπει εγω παντος οσο για το μωρο η μειωσει η διαδικασια ειναι μια ενεση στο μωρο με ιδροκυανιο αν το θυμαμαι καλα και σταματαει η καρδιακη λειτουργεια αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι ο τροπος που εκτελουν τους θανατοποιηνητες σε πολλες πολεις της αμερικης . αυτο που λεω ειναι αυτο που νιωθω εγω φοβαμαι το θεο φοβαμαι μην με τημωρηση και μου τα παρει ολα δεν κρινω ομως ουτε ποτε θα ελεγα κατι αρνητικο για καποια κοπελα που το εχει κανει γιατι περασα απο πολλες φασεις μεχρι να παρω αποφαση και αν οταν παω για την αυχενικη διαφανεια μου πουν οτι καποιο απο τα 3 ειναι αρωστο θα προχωρησω σε μειωσει λυπαμαι αν οι αποψεις μου ερχονται σε αντιθεση με σενα αλλα αυτα νιωθω αυτα γραφω και οταν με το καλο θα μεινεις εγκυος θα τισ καρδουλες τους να χτυπουν τοτε ελα να μου πεις ποσο ευκολο ειναι να προχωρησεισ σε μειωσει προς θεου να μην παραξηγηθω μονο οταν μιλαμε για μωρα που ειναι γερα οχι για παιδακια που ειναι αρωστα ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται για μενα δεν πρεπει να γεννιουνται αρωστα παιδια

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που ανοίκτηκε είναι πραγματικά σοβαρό και δεν νομίζω πως "σηκώνει" και πολλές γνώμες γιατί αλλιώς είναι να τα λέμε εδώ και αλλιώς να τα κάνουμε όταν το πάθουμε...

 

Είναι γεγονός πως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κρατήσεις και τα 3...Και δυστυχώς δεν εξελίσσονται τα πράγματα όπως θέλουμε...Η μείωση δεν είναι καθόλου εύκολη απόφαση....Και για να μαι ειλικρινής όποια απόφαση πάρεις εσύ gtheo μου ή οποιαδήποτε κοπέλα μπορώ να την καταλάβω είτε είναι μείωση είτε είνάι όχι...

 

Απλά στην τελική να κάνεις αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου, σαν μανούλα...Ό,τι και να γίνει στο τέλος, όπως και να προχωρήσεις απλά θέλω να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά και να χεις την Παναγίτσα και το Θεό κοντά σου...και φυσικά...να πάνε όλα καλά...μέχρι τέλους!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου γλυκο ευχομαι κανεις να μην μπει στο δηλημα που εχω μπει εγω παντος οσο για το μωρο η μειωσει η διαδικασια ειναι μια ενεση στο μωρο με ιδροκυανιο αν το θυμαμαι καλα και σταματαει η καρδιακη λειτουργεια αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι ο τροπος που εκτελουν τους θανατοποιηνητες σε πολλες πολεις της αμερικης . αυτο που λεω ειναι αυτο που νιωθω εγω φοβαμαι το θεο φοβαμαι μην με τημωρηση και μου τα παρει ολα δεν κρινω ομως ουτε ποτε θα ελεγα κατι αρνητικο για καποια κοπελα που το εχει κανει γιατι περασα απο πολλες φασεις μεχρι να παρω αποφαση και αν οταν παω για την αυχενικη διαφανεια μου πουν οτι καποιο απο τα 3 ειναι αρωστο θα προχωρησω σε μειωσει λυπαμαι αν οι αποψεις μου ερχονται σε αντιθεση με σενα αλλα αυτα νιωθω αυτα γραφω και οταν με το καλο θα μεινεις εγκυος θα τισ καρδουλες τους να χτυπουν τοτε ελα να μου πεις ποσο ευκολο ειναι να προχωρησεισ σε μειωσει προς θεου να μην παραξηγηθω μονο οταν μιλαμε για μωρα που ειναι γερα οχι για παιδακια που ειναι αρωστα ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται για μενα δεν πρεπει να γεννιουνται αρωστα παιδια

 

γλυκιά μου απόψεις ανταλάσσουμε...Μη στενοχωριεσαι δε παρεξηγουμε και ΘΑΥΜΑΖΩ το κουραγιο σου!!!

Απλά το ακούω αυτο συνεχεια και δε θελω να το δεχθώ ότι είναι το ίδιο.Οχι δεν ειναι θανατοποινίτης , απλά απο τη στιγμή που κανεις ivf ήδη ερχεσαι εναντια σε πολλούς θρησκόληπτους που δεν τη δεχονται σα μεθοδο, αλλά σε όλη αυτη τη προσπάθεια εχεις αρωγό σου την επιστημη και πάς με τις καλυτερες πιθανότητες.

Τωρα το λεω αυτο δε ξερω αμα εχω 2 και 3 σπόρια μεσα μου τί θα μου πουν οι ορμόνες μου..εγω ΑΠΛΑ μοιραζομαι τους προβληματισμους μου γιατι δεν ειναι μονο τα μωρακια είσαι και εσυ η μανουλα τους που πρεπει να εισαι γερή και δυνατή μεχρι το τελος.

εσύ βεβαια πήρες την απόφασή σου και καλα εκανες και εχεις ολες τις ευχες μου για πολυτεκνη ζωη και με πολλά πολλά επιδόματα !!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

εχω καιρο να μπω στο forum και να γραψω γιατι ψυχολογικα δεν ειμουν και πολυ καλα.αλλα σημερα ολα αλλαξαν διοτι ηρθε η μερα που θα ξεκινησω την αγωγη για να κανουμε εμβρυομεταφορα με κρυοσυντηρημενα εμβρυα!!!!!!!!!σας παρακαλω αν ξερει καμια να με βοηθειση ποσες μερες περνεις την αγωγη για να κανεις την εμρυομεταφορα.εμενα μου ειπαν απο την 2 μερα περιοδου cyclacyr και για 9 μερες και μετα υπερυχο!!!!!!!εχει τυχη σε καμια αυτη η αγωγη γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο ηξερα την 21 μερα της περιοδου οτι ξεκινας!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

εχω καιρο να μπω στο forum και να γραψω γιατι ψυχολογικα δεν ειμουν και πολυ καλα.αλλα σημερα ολα αλλαξαν διοτι ηρθε η μερα που θα ξεκινησω την αγωγη για να κανουμε εμβρυομεταφορα με κρυοσυντηρημενα εμβρυα!!!!!!!!!σας παρακαλω αν ξερει καμια να με βοηθειση ποσες μερες περνεις την αγωγη για να κανεις την εμρυομεταφορα.εμενα μου ειπαν απο την 2 μερα περιοδου cyclacyr και για 9 μερες και μετα υπερυχο!!!!!!!εχει τυχη σε καμια αυτη η αγωγη γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο ηξερα την 21 μερα της περιοδου οτι ξεκινας!!

 

inopi1 καλή σου μέρα και μέσα από την ψυχή μου, καλή επιτυχία!!!! μην αγχώνεσαι καλή μου και εγώ ήταν να αρχίσω αγωγή για μεταφορά κρυοσυντηρημένων από την 2η μέρα περιόδου, αλλά δυστυχώς η Ε2 μου είχε άλλη άποψη και έτσι έμεινε μάλλον για τον επόμενο κύκλο! η αγωγή που μου είχαν πει εμένα να ακολουθήσω ήταν για 7 ημέρες orgalutran (ένεση) την 8η ημέρα εξαιτάσεις E2 και προγεστερόνη και έπειτα ανάλογα τα αποτελέσματα cyclacur και την 14η ημέρα υπέρηχο. αυτά ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι και να ξεαγχωθείς γιατί μου φαίνεσαι πάρα πολύ αγχωμένη...ότι είναι να γίνει θα γίνει κοριτσάκι μου γι'αυτό μη στενοχωριέσαι, ο Θεός πάντα ξέρει καλύτερα!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

inopi1 καλή σου μέρα και μέσα από την ψυχή μου, καλή επιτυχία!!!! μην αγχώνεσαι καλή μου και εγώ ήταν να αρχίσω αγωγή για μεταφορά κρυοσυντηρημένων από την 2η μέρα περιόδου, αλλά δυστυχώς η Ε2 μου είχε άλλη άποψη και έτσι έμεινε μάλλον για τον επόμενο κύκλο! η αγωγή που μου είχαν πει εμένα να ακολουθήσω ήταν για 7 ημέρες orgalutran (ένεση) την 8η ημέρα εξαιτάσεις E2 και προγεστερόνη και έπειτα ανάλογα τα αποτελέσματα cyclacur και την 14η ημέρα υπέρηχο. αυτά ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι και να ξεαγχωθείς γιατί μου φαίνεσαι πάρα πολύ αγχωμένη...ότι είναι να γίνει θα γίνει κοριτσάκι μου γι'αυτό μη στενοχωριέσαι, ο Θεός πάντα ξέρει καλύτερα!!!

Μαργαρω μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια πραγματη ειμαι πολυ ανχωμενη γιατι πριν δυο μηνες ειχα παλυνδρομμη και αυτο με φοβιζει λιγο αλλα και ταυτοχρονος πολυ χαρουμενη που ξαναμπενω σε αυτη την διαδικασια!!!!!!!!!γιατι ομως εκανες Ε2 εμενα ο γιατριος μου δεν μου ειπε κατι τετοιο απο οτι καταλαβενω μαλλον παιζει μεγαλη σημασια φοβαμαι μην τυχων και δεν ξεκινησω σωστα και κατι παει στραβα και σταματησω.Γιατι την αγωγη μου την εδωσε η συντονυστρια του κεντρου και οχι ο γιατρος μου γι αυτο και ειμαι ετσι.Σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα γιατι εχω ασχημη και εγω εμπειρια με το σταματα και ξεκινα παλι απο την αρχη ειναι πολυ ψυχοφθορο!!!!!ελπιζω καποια μερα ολλες μας να κραταμε ενα μωρακι στην αγκαλια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...