Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είμαι σκληρή μαμά;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας!

Ως μαμά είχα αγχωθεί πολύ με το θέμα του μπιμπερό, γιατί ο γιος μου είναι ήδη 5+ - η κόρη μου βέβαια μικρότερη, σχεδόν 3! Και τα δύο παιδιά μου έπιναν με αυτό τον τρόπο γάλα σε σημαντικές ποσότητες, ιδίως ο γιος μου κατά μέσο όρο 5 μπουκάλια την ημέρα! Επειδή ως γονείς είμαστε αρκετά ενδοτικοί με τα παιδιά μας, θεώρησα ότι στο θέμα του μπιμπερό έπρεπε να είμαι αποφασιστική, γιατί διαφορετικά δεν θα κατάφερνα να τους το κόψω! Είχε προηγηθεί μια χλιαρή προσπάθεια για σταδιακή διακοπή πριν από 2 μήνες, η οποία απέτυχε και επιστρέψαμε πανηγυρικά στο μπιμπερό!

Έτσι, τους "πιπίλισα" ότι είναι πια μεγάλα παιδιά και πρέπει να διακόψουμε το μπιμπερό και να πίνουμε γάλα από το ποτήρι! Μάλιστα, τους άφησα να επιλέξουν πότε θέλουνε να πετάξουμε τα μπιμπερό τους και ο γιος μου επέλεξε "μεθαύριο", δηλαδή μόλις χθες! Πράγματι πετάξαμε τα μπιμπερό μας, αφού ήπιαμε ένα τελευταίο μπουκάλι γάλα περί τις 20:00 και αφού μετρήσαμε ως το 200 (σαν ένα είδος τελετουργικού). Όμως, το βράδυ πριν κοιμηθούνε είπανε ότι δεν ήθελαν να πιούνε γάλα (που πάντα ζητάγανε) και σήμερα το πρωί, παρόλο που τους έφτιαξα ο γιος μου είπιε 2-3 γουλιές και η κόρη μου καθόλου!

Μήπως ήμουνα σκληρή με τα παιδιά μου; Μήπως ήτανε λάθος να αποχωριστούν τόσο απότομα ένα τόσο σημαντικό και αγαπημένο αντικείμενο που τα συνοδεύει από την στιγμή της γέννησής τους; Και μάλιστα την ίδια ημέρα που ξεκινήσανε μετά τις καλοκαιρινές τους διακοπές το σχολείο;

Αν συνεχίσουν να μην πίνουν γάλα τις επόμενες ημέρες θα ήταν σωστό να τους ξαναδώσω μπιμπερό; (Σημ.: ο σύζυγος φρόντισε να μην τα πετάξει, αλλά να τα κρύψει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,εμεις δεν εχουμε κοψει ακομα το μπιμπερο ειναι ακομα 25μηνων ο μικρος μου αλλα το σκεφτομαι πολυ εντονα το τελευταιο καιρο και μαλλον θα το επειχειρησω λιαν συντομως.;)

ο τροπος παντως που το κοψατε δηλ να τα ρωτησεις ποτε θελουν εμενα μια χαρα μου ακουστηκε.

απλα ισως να μην ηταν απολυτα σωστη η στιγμη λογω εναρξης σχολειου.

μανουλες που εχουν περασει αυτη τη διαδικασια θα μας δωσουν τα φωτα τους.;)

και φυσικα ειμαι της αποψης να μην εμφανιστουν ποτε ξανα τα μπιμπερο,αν τα δωσετε παλι θεωρω οτι θα ξερουν οτι καθε φορα που τα πετατε θα τα ξαναεχουν αν δε πιουν γαλα.

τα πεταξατε τελος,δωσε τους την ευκαιρια να διαλεξουν μονα τους κουπες ή καποιο σεικερ και να διαλεγουν καθε μερα χρωμα στο καλαμακι.

καλη συνεχεια και καλη αρχη στο σχολειο:D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα νομιζω οτι ειδικα ο γιος σου και αργησε!!!! ολα τα παιδια οταν αλλαζουν απο μπιμπερο σε ποτηρι σταματουν να πινουν για λιγο γαλα. το ιδιο εκανε και η κορη μου που της το εκοψα 3,5, το ιδιο κανει και ο γιος μου τωρα που ειμαστε επι της διαδικασιας....ο μικρος εδω και 20 μερες απο εκει που επινε 3 μπουκαλια γαλα τη μερα δηλαδη περιπου 650ml ξαφνικα μου το μειωσε σε 100-150 ml τη μερα. εδω λοιπον και 2 μερες πινει κανονικα και μαλιστα ενω του εβαζα κια καλαμακι απο μονος του το εβγαλα και το πινει με το ποτηρι (και κανω το σταυρο μου να μην το χυσει!!!).

εχω κρατησει μονο το πρωινο μπιμπερο γιατι το πινει στο κρεβατι του την ωρα που ξυπναει. αρα νομιζω οτι πολυ καλα εκανες και εκοψες το μπιμπερο. σιγα-σιγα θα συνηθισουν μην ανησυχεις....εξαλλου παντα θα ειναι αγαπημενο αντικειμενο αλλα πρεπει να το αποχωριστουν!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα. Ο γιος μου κλείνει τα 5 μεθαυριο και ακόμα πίνει το γάλα στο μπιμπερό (4 μπουκάλια ημερησίως και παραπάνω). Ο ίδιος προτιμάει να μην πιει γάλα αν δεν είναι σε μπουκάλι. Έχουμε κάνει πολλές απόπειρες να το κόψουμε αγοράζοντας καινούγιες κούπες αλλά μάταια. Βέβαια τον τελευταίο καιρό δεν τον πιέζω γιατί και εγώ έπινα το γάλα στο μπουκάλι μέχρι την τετάρτη δημοτικού (μη γελάς), θυμάμαι ακόμα τι απόλαυση μου πρόσφερε!! Παρόλα αυτά τα δόντια δεν πάθανε τίποτα, ούτε στραβώσανε, ούτε χαλάσανε. Άρα πιστεύω θα έρθει η ώρα τους να το κόψουν καθώς θα μεγαλώνουν και θα ντρέπονται γι' αυτό.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα βοηθούσε να περάσουν από το μπιμπερό σε εκπαιδευτικό ποτηράκι, να το διαλέξουν μόνοι τους κτλ ώστε να μην πάει κατευθείαν σε ποτήρι;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα να σου πω την αλήθεια και εμείς ακριβώς μπιμπερό δεν έχουμε κάτι ποτηράκια με καλάμάκι η με αυτό το σκληρό στόμιο χρησιμοποιούμε και για το γάλα της αυτά .Είναι μπιμπερό και αυτα¨?Πάντως θεωρώ ότι καλό είναι όταν κατι λέτε ότι τελειωσε παέι τελείωσε δηλ.να μην ξαναβγεί ποτέ κάπως έτσι την είχα πατήσει εγώ στην αρχή με την πιπίλα και μετά επείδη είχε κρυωσει η μικρή η θειά μου που την φύλαγε τότε της την ξαναέδωσε και ήταν φάυλος κύκλος.:?Οπότε όταν λεμε όχι εννοούμε όχι ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σημαντικό είναι το γάλα στην ηλικία των 5+ και μάλιστα σε τέτοιες ποσότητες. Δεν μπορεί να πάρει ασβέστιο από άλλες πηγές (όσπρια, ταχίνι, αμύγδαλα) και όχι μόνο γαλακτοκομικά (τυρί, αληθινό γιαούρτι, ρυζόγαλο); Πόσο σημαντική είναι η ανεξαρτητοποίηση του παιδιού και η ωρίμανσή του πια ώστε να μπορεί να πίνει από το ποτήρι στα 5+.

ΟΚ για το 2 είμαι λιγότερο κακίστρω και αυστηρή.

 

Από τη στιγμή που το ξεκίνησες (και πολύ καλά έκανες) μην πισωγυρίσεις γιατί την επόμενη φορά η προσαρμογή θα είναι δυσκολότερη. Βοήθα τα παιδιά να μεγαλώσουν κι ας μη χρειάζεστε πια δική σας αγελάδα. Με τον μεγάλο μπορείτε να μιλήσετε για τη διατροφή και το τι είναι απαραίτητο να τρώει. Υπάρχουν φανταστικά βιβλία γιαυτή τη δουλειά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

παρτε ωραια καλαμακια και βαλτους να το πινουν με αυτα,υπαρχουν εκτος απο τα πολυχρωμα και με διαφορα ζωακια κ.τ.λ .ειναι και πιο ευκολο να το πινουν με καλαμακι και πιο γρηγορο και σιγα-σιγα πανε κατευθειαν στο ποτηρι(χωρις καλαμακι)

επισης και εμενα υπερβολικο μου φαινεται 5 ποτηρια γαλα την ημερα,με 2 ποτηρια και κανα γιαουρτακι καλυπτεται και με το παραπανω το ασβεστιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα τα πειράξει αν πιουν και λίγο καιρο παραπάνω με το μπιμπερο! Η αδερφη μου έπινε μέχρι πρώτη δημοτικου. Τα ανήψια μου 9 και 5 πίνουν μεχρι τώρα, για να μη μπω για τον κουνιαδο μου που επινε μέχρι πρωτη Γυμνασίου. Εγω του δικού μου θα του δώσω όσο θέλει. Αν είναι να πίνουν έτσι πολύ γαλατάκι ας το πιουν και με το λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα τα πειράξει αν πιουν και λίγο καιρο παραπάνω με το μπιμπερο! Η αδερφη μου έπινε μέχρι πρώτη δημοτικου. Τα ανήψια μου 9 και 5 πίνουν μεχρι τώρα, για να μη μπω για τον κουνιαδο μου που επινε μέχρι πρωτη Γυμνασίου. Εγω του δικού μου θα του δώσω όσο θέλει. Αν είναι να πίνουν έτσι πολύ γαλατάκι ας το πιουν και με το λάστιχο.

 

Συμφωνώ κι εγώ! Ρωτήσαμε και τον παιδίατρό μας και μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με το μπιμπερό, όσο χρονών και να είναι το παιδάκι. Η μεγάλη μου μόνη της το έκοψε σε κάποια φάση, μετά τα 5 χρόνια. Μέχρι τότε το έπινε ξαπλωμένη το βράδυ, μαζί με την αδερφή της, ήταν ιεροτελεστία.

Έτσι, εγώ προσωπικά ενώ στην πιπίλα ήμουν "αυστηρή" (την κόψαμε πριν τα 2 χωρίς παρατράγουδα), αφού υπήρχε θέμα ορθοδοντικό, το μπιμπερό το άφησα μέχρι να μην το θέλουν οι ίδιες, ακριβώς γιατί δεν δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα.

Τώρα, ως προς την ποσότητα, 5 ποτήρια υπερβολικό το βρίσκω, ο γιατρός μας μας είχε πει μέχρι 500 μλ ημερησίως, αλλά αυτό το ξέρεις καλύτερα εσύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ελπιζω να μην ειναι πλαστικα μπουκαλια;)πολλα εχουμε ακουσει τελευταια για τα πλαστικα.

εμεισς οταν το κοψαμε ειμασταν 3..διαλεξαμε μαζι καινουργιο ποτηρι.και πολλα πολλα καλαμακια!!!και σχεδον καθε μερα επερνε ενα καινουργιο καλαμακι...επιασε το κολπο:eek:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα τί μου θυμησες τωρα....!!!!

επινα γαλα με το μπιμπερο μεχρι την 6η δημοτικου! μου αρεσε τοσο πολυ να το πινω το πρωι ξαπλωμενη και να μη σηκωνομαι απ το κρεβατι και μαλιστα επινα απο της αδερφης μου που ηταν μωρο τοτε και επινε σκονη guigoz!

μη φρικαρετε, νορμαλ παιδι ημουν και ολιγομ αλανι μαλιστα, απλως ειχα αυτη τη συνηθεια! μετα το γυρισα σε coco pops με γαλα, μετα μιλκο και τυροπιτα, μετα φραπε και τσιγαρακι, νορμαλ πραγματα - μονο εκει με το μπιμπερο ως την εφηβεια παραστρατησα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κόψαμε 20μηνών. Η γιατρός μας ήταν κάθετη ότι κάνει κακό. Πολλές φορές κοιτάζοντας πίσω αναρωτιέμαι αν έκανα καλά γιατί κι εμένα μου μείωσε το γάλα στην αρχή και τώρα με δυσκολεύει με την έννοια ότι άλλο να της δίνεις ένα μπιμπερό το πρωί και το βράδυ και άλλο ένα ποτήρι με καλαμάκι. Με το μπιμπερό ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα.

 

Κάπου όμως είχα διαβάσει ότι πολλά παιδιά πίνουν μεγάλη ποσότητα χωρίς να τους είναι απαραίτητη μόνο και μόνο για να πιπιλάνε με το μπιμπερό και τελικά χάνουν από άλλες τροφές που έχουν άλλες βιταμίνες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δε χρειάζεται να πίνουν τόσο γάλα (υπερβολικό μου ακούγεται) ... εμένα σε αυτή την ηλικία πίνει 400Ml περίπου και είμαι ευχαριστημένη γιατί τρώει (και ΠΡΕΠΕΙ να τρώνε) και από άλλες ομάδες τροφίμων. Εμένα τρώει και τυράκι αρκετό και είμαστε ok. Νομίζω ότι πρέπει να το κόψεις τελείως και να μην πισωγυρίσεις.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα τί μου θυμησες τωρα....!!!!

επινα γαλα με το μπιμπερο μεχρι την 6η δημοτικου! μου αρεσε τοσο πολυ να το πινω το πρωι ξαπλωμενη και να μη σηκωνομαι απ το κρεβατι και μαλιστα επινα απο της αδερφης μου που ηταν μωρο τοτε και επινε σκονη guigoz!

μη φρικαρετε, νορμαλ παιδι ημουν και ολιγομ αλανι μαλιστα, απλως ειχα αυτη τη συνηθεια! μετα το γυρισα σε coco pops με γαλα, μετα μιλκο και τυροπιτα, μετα φραπε και τσιγαρακι, νορμαλ πραγματα - μονο εκει με το μπιμπερο ως την εφηβεια παραστρατησα:lol::lol::lol:

 

Έτσι, τέτοιες απαντήσεις! Για να χαλαρώνουμε και να χαμογελάμε και λιγάκι! Νάσαι καλά βρε Εύα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να πατε σε ενα μαγαζι και να διαλεξουν τα ποτηρακια που τους αρεσουν .θα συνιστουσα καποιο με καλαμακι και συγκεκριμενα φαρδυ καλαμακι ωστε να μπορεις να το καθαριζεις για αρχη και να τους ερθει πιο μαλακα.

 

Οχι να μην τα ξαναεμφανισεις παντως. (γνωμη μου). Ο Βασιλης στα 2 - 2 1/2 που εκοψε το μπιμπερο εκανε μια μικρη παυση στο γαλα. Τωρα ξαναπινει 1/2 λιτρο + την ημερα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και πάλι! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την ενθάρρυνσή σας!

Όταν λέτε ότι κόβουν για λίγο το γάλα τί εννοείτε; Για πόσο καιρό δηλ. μπορεί να συμβεί αυτό; Ο γιος μου χθες έκανε προσπάθεια να πιει γάλα, αλλά όλη την ημέρα ζήτημα να ήπιε μισό ποτήρι! Η κόρη μου ζήτησε μπιμπερό 2-3 φορές και όταν της θύμιζα ότι τα πετάξαμε έλεγε ότι δεν ήθελε καθόλου (χωρίς όμως να κλαψουρίσει για το μπιμπερό της ή κάτι τέτοιο).

Δυστυχώς, πιο "κολλημένος" με τα μπιμπερό αποδεικνύεται ο μπαμπάς μας παρά τα παιδιά! Από τη στιγμή που ξεκινήσαμε την προσπάθεια έχω φάει το απίστευτο πρεσάρισμα ότι δεν ήταν κατάλληλη η χρονική στιγμή, ότι τα παιδιά δεν γίνεται να μην πίνουνε γάλα, ρωτάει συνεχώς αν ήπιανε γάλα και γενικώς μου δείχνει έντονα ότι είναι έτοιμος να επαναφέρει τα μπιμπερό! Πριν από λίγο με πήρε τηλέφωνο να ρωτήσει εάν ήπιανε γάλα το πρωί και σχεδόν τσακωθήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

περιπου ενα εικοσαημερο μου πηρε εμενα μεχρι να επανελθουν στις ποσοτητες της μπιμπεροεποχης. κανε υπομονη θα αρχισει ξανα να πινει. ο γιος μου οπως εγραψα και πιο πανω τωρα ξεκινησε να πινει ξανα κανονικα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα τα πειράξει αν πιουν και λίγο καιρο παραπάνω με το μπιμπερο! Η αδερφη μου έπινε μέχρι πρώτη δημοτικου. Τα ανήψια μου 9 και 5 πίνουν μεχρι τώρα, για να μη μπω για τον κουνιαδο μου που επινε μέχρι πρωτη Γυμνασίου. Εγω του δικού μου θα του δώσω όσο θέλει. Αν είναι να πίνουν έτσι πολύ γαλατάκι ας το πιουν και με το λάστιχο.

 

Και εγώ μέχρι την ηλικία των 5-6 έπινα γάλα (δεν θυμάμαι αν ήμουν νήπια ή πρώτη δημοτικού), όταν ήρθε μια θεία μου και με "κορόιδεψε" λέγοντάς μου ότι ήμουν μεγάλη κοπέλα και έπρεπε να το πετάξω. Ντράπηκα και την ίδια ημέρα πήγα και το πέταξα σε ένα ρέμα στο χωριό (που τότε εκτελούσε και χρέη σκουπιδότοπου). Μετά το μετάνιωσα και τα έβαλα με τον εαυτό μου που είχα αφήσει τη θεία μου να με επηρεάσει, αλλά το ξεπέρασα!

Τώρα αν σας έλεγα ότι υπάρχει 30 χρονών άντρας, αρραβωνιασμένος, που έχει μπιμπερό στο σπίτι της αγαπημένης του θείας και πηγαίνει εκεί (κρυφά εννοείται από την αρραβωνιαστικιά του) για να πιει γάλα, πώς θα σας φαινόταν; Πάντως, η αδερφή του που έχει 2 μικρά παιδιά είχε αρχίσει να συζητά με την παιδίατρό της να κόψει τα μπιμπερό τους από την ηλικία των 18 μηνών.

Και επειδή και εμείς, ιδίως το γιο μας, τον έχουμε νταντέψει σε υπερβολικό βαθμό, θεωρώ ότι είναι καιρός να τον βοηθήσουμε να μεγαλώσει και να αυτονομηθεί.

Link to comment
Share on other sites

περιπου ενα εικοσαημερο μου πηρε εμενα μεχρι να επανελθουν στις ποσοτητες της μπιμπεροεποχης. κανε υπομονη θα αρχισει ξανα να πινει. ο γιος μου οπως εγραψα και πιο πανω τωρα ξεκινησε να πινει ξανα κανονικα.

 

Κρητικοπούλα μου, μακάρι να μην μας πάρει τόσο πολύ, γιατί θα χρειαστεί να καταβάλω μεγάλη προσπάθεια να πείσω το μπαμπά μας ότι δεν θα πάθουνε τίποτα τα αγγελούδια μας αν δεν πιούνε γάλα για λίγες ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΤΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3 ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΣΤΙΣ 6 ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΟΥΝΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ, ΤΟ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΑ , ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΣΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μικρή μου αρρώστησε και επειδή συνέχισε να έχει άρνηση για γάλα της δώσαμε το μπιμπερό της. Ευτυχώς ο γιος μου φαίνεται να θέλει να το κόψει, αν και προφανώς ζορίζεται. Τουλάχιστον προσπαθεί και πίνει 3 φλυτζανάκια γάλα την ημέρα (εννοώ του καφέ που του άρεσαν γιατί είναι πολύ χαρούμενα). Καμία σχέση βέβαια με τις ποσότητες που έπινε αλλά τουλάχιστον προσπαθεί και νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε!

Κορίτσια ευχαριστώ και πάλι, γιατί χωρίς τις απαντήσεις σας μάλλον θα είχα φρικάρει που ο γιος μου πίνει μετά βίας 150 ml την ημέρα εκεί που έπινε 1 λίτρο!

Link to comment
Share on other sites

Σπουργίτι πάρε ένα μπιμπερό στο μπαμπά σας..... Τι είναι αυτό με τους άντρες πάντως μιας ζωή ανάποδα από αυτό που σκεφ΄τομαστε. Αυτονομία εμείς πισωγύρισμα εκείνοι, ντάντεμα εμείς, σκληραγώγηση εκείνοι. Έλεος πια. :);)

 

Περαστικά στη μικρούλα. Μπράβο που δεν πισωγύρισες στον μεγάλο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι την ηλικία των 5-6 έπινα γάλα (δεν θυμάμαι αν ήμουν νήπια ή πρώτη δημοτικού), όταν ήρθε μια θεία μου και με "κορόιδεψε" λέγοντάς μου ότι ήμουν μεγάλη κοπέλα και έπρεπε να το πετάξω. Ντράπηκα και την ίδια ημέρα πήγα και το πέταξα σε ένα ρέμα στο χωριό (που τότε εκτελούσε και χρέη σκουπιδότοπου). Μετά το μετάνιωσα και τα έβαλα με τον εαυτό μου που είχα αφήσει τη θεία μου να με επηρεάσει, αλλά το ξεπέρασα!

Τώρα αν σας έλεγα ότι υπάρχει 30 χρονών άντρας, αρραβωνιασμένος, που έχει μπιμπερό στο σπίτι της αγαπημένης του θείας και πηγαίνει εκεί (κρυφά εννοείται από την αρραβωνιαστικιά του) για να πιει γάλα, πώς θα σας φαινόταν; Πάντως, η αδερφή του που έχει 2 μικρά παιδιά είχε αρχίσει να συζητά με την παιδίατρό της να κόψει τα μπιμπερό τους από την ηλικία των 18 μηνών.

Και επειδή και εμείς, ιδίως το γιο μας, τον έχουμε νταντέψει σε υπερβολικό βαθμό, θεωρώ ότι είναι καιρός να τον βοηθήσουμε να μεγαλώσει και να αυτονομηθεί.

 

 

 

 

 

 

 

Και εγω επινα με το μπιμπερο ως τα 12......:oops:

 

Καλα σοβαρα μιλας για τον τριανταρη??? :shock:

Ειναι φυσιολογικο αυτο??

Πρωτη φορα το ακουω.:shock:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σας πω τι έκανα -τυχαία- και μου βγήκε? Πέταξε κατα λάθος ο άντρας μου αυτό που βιδώνει πάνω στο στόμιο του μπιμπερόν (που στερεώνει τη θηλή δλδ) και έτσι, του έδωσα απλά να κρατάει το μπιμπερόν σαν ποτήρι και εβαλα μέσα ένα καλαμάκι. Έτσι ούτε του εξαφάνισα το μπιμπερόν απότομα να πάθει πολιτισμικό σοκ, ούτε συνέχισα με το "πιπίλισμα" :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως που ειναι 3 η μεγαλη, δεν την πειραζει με οτι και αν πιει γαλα, πολλες φορες μαλιστα μου ζηταει απο μονη της ποτηρι. την ενδιαφερει μονο να πιει γαλα.πινει σχεδον 1 λιτρο την ημερα!!!!παντως κι εγω που εκοψα μεγαλη το μπουκαλι, με το που το εκοψα ελλαττωσα και το γαλα. μην περιμενεις να πινουν τις ιδιες ποσοτητες, μιας και το μπιμπερο τα νανουριζει, πιο πολυ γι'αυτο το ζητανε, παρα για το γαλα!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...