Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

πολλά λευτά μου φαίνονται, πάρα πολλά.... εγώ το μόνο που θα μπορέσω να δώσω είναι ένα συμβολικό ποσό των 100? ευρώ. παραπάνω δεν μπορώ καθόλου...αλλά ξέρω ότι δεν βρίσκεις γιατρό χωρίς αμοιβή γιαυτό και έλεγα να δοκιμάσω εφημερεύων.. ελπίζω μόνο να μην πετύχω κανέναν στραβάδι που να μην έχει και τρόπους (όπως ο επιμελητής που πέτυχα για ένα γυναικολογικό πρόβλημα πριν ένα μήνα στο Ελενα) :?

 

Πολλα ειναι!!!!!!δεν ξέρω τι να κανω..εκμετάλλευση!!!!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολλά λευτά μου φαίνονται, πάρα πολλά.... εγώ το μόνο που θα μπορέσω να δώσω είναι ένα συμβολικό ποσό των 100? ευρώ. παραπάνω δεν μπορώ καθόλου...αλλά ξέρω ότι δεν βρίσκεις γιατρό χωρίς αμοιβή γιαυτό και έλεγα να δοκιμάσω εφημερεύων.. ελπίζω μόνο να μην πετύχω κανέναν στραβάδι που να μην έχει και τρόπους (όπως ο επιμελητής που πέτυχα για ένα γυναικολογικό πρόβλημα πριν ένα μήνα στο Ελενα) :?

 

Μην ανησυχείς θα έλεγα εγώ. Κατ'αρχήν, στον φυσιολογικό τοκετό την περισσότερη δουλειά την κάνουν οι μαίες και οι ειδικευόμενοι και φυσικά εσύ :-) (μας το είπε θετικά η μαία που ήταν εκπαιδεύτρια στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα). Μας είχε πει μάλιστα ότι το να γεννήσεις με τον εφημερέυοντα είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Σημειώνω ότι επειδή έκανα καισαρική, η δική μου η γιατρός που θεωρείται τοπ, ξεγέννησε πρώτα τις κοπέλες που ήρθαν με πόνους στην εφημερία, και ύστερα επέβλεψε την καισαρική μου, αφού ουσιαστικά την επέμβαση έκαναν πάλι οι ειδικευόμενοι. Εξ'άλλου, οι γιατροί στο Έλενα θεωρούνται από τους καλύτερους.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα έλεγα εγώ. Κατ'αρχήν, στον φυσιολογικό τοκετό την περισσότερη δουλειά την κάνουν οι μαίες και οι ειδικευόμενοι και φυσικά εσύ :-) (μας το είπε θετικά η μαία που ήταν εκπαιδεύτρια στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα). Μας είχε πει μάλιστα ότι το να γεννήσεις με τον εφημερέυοντα είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Σημειώνω ότι επειδή έκανα καισαρική, η δική μου η γιατρός που θεωρείται τοπ, ξεγέννησε πρώτα τις κοπέλες που ήρθαν με πόνους στην εφημερία, και ύστερα επέβλεψε την καισαρική μου, αφού ουσιαστικά την επέμβαση έκαναν πάλι οι ειδικευόμενοι. Εξ'άλλου, οι γιατροί στο Έλενα θεωρούνται από τους καλύτερους.

 

στην κόρη μου δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου στην γέννα (γεννησα μεσα σε 2,5 ωρες) και γενικά είχα ευκολη εγκυμοσύνη.σ'αυτην την εγκυμοσύνη εχω αγχος διοτι ξερω οτι δεν θα εχω τον γιατρο που με παρακολουθει στο τέλος και είναι κάπως...συμφωνω οτι και στο Αλεξανδρας και στο Ελενα είναι οι καλύτεροι γιατροί...απλώς δεν εχω και πολύ εμπιστοσύνη στο πως συμπεριφέρονται στην εγκύουλα την ώρα του τοκετού..(είχα και προσφατη εμπειρια με τον επιμελητη που στην εξεταση επάνω με παρατησε διοτι δεν συνεργαζομουν λογω πονου(μου πιεζε την κοιλια ενω με εψαχνε και εγω σφιγομουν) και μου ειπε να φυγω να παω αλλου διοτι δεν ειναι συνεργασιμη.και οτι αυτο που εχω δεν εχει να κανει με γυναικολογικα.δεν μου έκανε ουτε εναν υπερηχο να σιγουρευτει.τελικα πηγα σε ιδιωτη, του τα εσκασα κανονικα και βρήκε μια τεράστια κυστη που είχε σκασει και ειχε γεμισει η κοιλια μου υγρο)...αυτό είναι το θεμα μου : φοβαμαι τι συμπεριφορά θα αντιμετωπίσω...

και επίσης οταν με πιάσουν οι πόνοι, θα πρέπει να καλεσω ασθενοφορο?να παω με προσωπικο αυτοκινητο και να πω "γεια σας ήρθα" ..θα με αναλάβουν???ή θα με αφήσουν μόνη μου???.....ωχ...και είμαι ακόμα στην αρχή...τι εχω να τραβήξω !!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι μας είχε πει η μαία πας με το δικό σου μέσον (αφού έχεις υπολογίσει τις συσπάσεις να είναι περίπου ανά 5-7 λεπτά, καλό είναι να μην πας με τους πρώτους πόνους δηλαδή), πηγαίνεις στο γκισέ στα επείγοντα και κάνεις εισαγωγή. Είναι απλή η διαδικασία.

Έχεις δίκιο γι'αυτό που λές, και ελπίζω να μην σου τύχει κάτι τέτοιο. Πάντως όλοι οι ειδικευόμενοι που συνάντησα όσες φορές είχα πάει, ήταν ευγενέστατοι και σωστοί επαγγελματίες.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

στην κόρη μου δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου στην γέννα (γεννησα μεσα σε 2,5 ωρες) και γενικά είχα ευκολη εγκυμοσύνη.σ'αυτην την εγκυμοσύνη εχω αγχος διοτι ξερω οτι δεν θα εχω τον γιατρο που με παρακολουθει στο τέλος και είναι κάπως...συμφωνω οτι και στο Αλεξανδρας και στο Ελενα είναι οι καλύτεροι γιατροί...απλώς δεν εχω και πολύ εμπιστοσύνη στο πως συμπεριφέρονται στην εγκύουλα την ώρα του τοκετού..(είχα και προσφατη εμπειρια με τον επιμελητη που στην εξεταση επάνω με παρατησε διοτι δεν συνεργαζομουν λογω πονου(μου πιεζε την κοιλια ενω με εψαχνε και εγω σφιγομουν) και μου ειπε να φυγω να παω αλλου διοτι δεν ειναι συνεργασιμη.και οτι αυτο που εχω δεν εχει να κανει με γυναικολογικα.δεν μου έκανε ουτε εναν υπερηχο να σιγουρευτει.τελικα πηγα σε ιδιωτη, του τα εσκασα κανονικα και βρήκε μια τεράστια κυστη που είχε σκασει και ειχε γεμισει η κοιλια μου υγρο)...αυτό είναι το θεμα μου : φοβαμαι τι συμπεριφορά θα αντιμετωπίσω...

και επίσης οταν με πιάσουν οι πόνοι, θα πρέπει να καλεσω ασθενοφορο?να παω με προσωπικο αυτοκινητο και να πω "γεια σας ήρθα" ..θα με αναλάβουν???ή θα με αφήσουν μόνη μου???.....ωχ...και είμαι ακόμα στην αρχή...τι εχω να τραβήξω !!!

 

θα πας μόνη σου όπως σε βολεύει (εγώ πχ πήγα με την συγκοινωνία, γιατί δεν θα βρίσκαμε εύκολα παρκάρισμα κοντά στο Έλενα), θα μπεις στην υποδοχή των επιτόκων και από κει θα ξεκινήσει όλη η διαδικασία, θα σου πάρουν τα στοιχεία, θα σου δώσουν το ρομπάκι, θα σε ζυγίσουν, θα σε καλλωπίσουν και στην συνέχεια θα σε πάνε στον πρώτο όροφο όπου θα σε παρακολουθούν μέχρι να έρθει στον κόσμο το μωρό. Μην αγχώνεσαι, ούτε θα σε παρατήσουν, ούτε στη μοίρα σου θα σε αφήσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πας μόνη σου όπως σε βολεύει (εγώ πχ πήγα με την συγκοινωνία, γιατί δεν θα βρίσκαμε εύκολα παρκάρισμα κοντά στο Έλενα), θα μπεις στην υποδοχή των επιτόκων και από κει θα ξεκινήσει όλη η διαδικασία, θα σου πάρουν τα στοιχεία, θα σου δώσουν το ρομπάκι, θα σε ζυγίσουν, θα σε καλλωπίσουν και στην συνέχεια θα σε πάνε στον πρώτο όροφο όπου θα σε παρακολουθούν μέχρι να έρθει στον κόσμο το μωρό. Μην αγχώνεσαι, ούτε θα σε παρατήσουν, ούτε στη μοίρα σου θα σε αφήσουν!

 

ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την άμεση απάντηση και για τον εφησυχασμό :rolleyes:

 

μαι άλλη απορία...αν έχω συμπληρώσει τις 40 εβδομάδες και το παιδί δεν λέει να βγεί... πάω στα εξωτερικά ιατρεία και με ελέγχουν ή αφού θα έχω τον ιδιώτη που με παρακολουθεί θα μου πει εκείνος? εννοώ παω μόνο οταν με πιάσουν πόνοι ή παω και για εξέταση ρουτίνας στα πρωινά???

ζητώ συγνώμη για τις "όποιες " απορίες αλλά δεν ξέρω καθόλου και αν και είναι η δευτερη γέννα μου νιώθω λες και είμαι πρωτάρα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάς για εξέταση αν θέλεις. Πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο στο ταμείο και σου δίνουν χαρτάκι και πηγαίνεις. Βέβαια, για σιγουριά στα διαδικαστικά, καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάς για εξέταση αν θέλεις. Πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο στο ταμείο και σου δίνουν χαρτάκι και πηγαίνεις. Βέβαια, για σιγουριά στα διαδικαστικά, καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

 

macorina σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

σκευτομουν το εξής : επειδή εργάζομαι δεν θα μπορέσω να παω στα πρωινά ραντεβού... αφού θα πάρω την άδεια που δικαιούμαι οταν θα είμαι στον έβδομο, να πήγαινα τότε στα πρωινά για παρακολούθηση και μέχρι να έρθει η ώρα του τοκετού.δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα και αν θα συναντήσω πρόβλημα.

ουσιαστικά δηλ. θα πάω για παρακολούθηση 2 μήνες με όποιοδήποτε γιατρό τύχει.

εσύ τι λες?μπορεί να γίνει και έτσι? και έπειτα πιστευώ ότι αυτους τους δυο μήνες θα σχηματίσω και μια γνώμη για το τι κατάσταση επικρατεί.

άλλη μια απορία προέκυψε τώρα (σας έχω πρήξει, ζητώ συγνώμη) : αν εγώ πάω αυτους τους δυο μήνες στο Έλενα για παρακολούθηση και μου τύχει την ημέρα που θα σπάσουν τα νερα να μην εφημερευει αλλά να εφημερέυει το Αλεξανδρα, τι κάνω???

μάλλον αυτό που είπατε...χαλαρά και κυρία, θα με αναλάβουν δεν θα με παρατήσουν να γεννάω μόνη μου εεε??? :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει το ίδιο με τις εφημερίες στα νοσοκομεία. Νομίζω ότι πάντα υπάρχει εφημερία στα μαιευτήρια.

Χαλαρά κυρία, γεια σας ήρθα! Δεν νομίζω να σε διώξουν με το μωρό να βγαίνει.

Βέβαια, θα σου έλεγα πάλι για τα διαδικαστικά να ρωτήσεις εκεί, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. :-) Καλά γεννητούρια σου εύχομαι.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει το ίδιο με τις εφημερίες στα νοσοκομεία. Νομίζω ότι πάντα υπάρχει εφημερία στα μαιευτήρια.

Χαλαρά κυρία, γεια σας ήρθα! Δεν νομίζω να σε διώξουν με το μωρό να βγαίνει.

Βέβαια, θα σου έλεγα πάλι για τα διαδικαστικά να ρωτήσεις εκεί, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. :-) Καλά γεννητούρια σου εύχομαι.

 

 

αχαχαχα...οκ,

 

ευχαριστώ πολύ - πολύ Macorina!!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι παίζει το ίδιο με τις εφημερίες στα νοσοκομεία. Νομίζω ότι πάντα υπάρχει εφημερία στα μαιευτήρια.

Χαλαρά κυρία, γεια σας ήρθα! Δεν νομίζω να σε διώξουν με το μωρό να βγαίνει.

Βέβαια, θα σου έλεγα πάλι για τα διαδικαστικά να ρωτήσεις εκεί, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. :-) Καλά γεννητούρια σου εύχομαι.

 

 

Macorina μου δεν ισχύει αυτό, μια εφημερεύει το ένα και μια το άλλο μεταξύ Έλενας και Αλεξάνδρας. Απλά αν καταλήξει κάποια κοπέλα ότι θέλει να γεννήσει στο Έλενα, πάει και ανοίγει καρτέλα ασθενούς (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και στο Αλεξάνδρα). Εκτός αν έχει δικό της γιατρό μέσα στο Έλενα που την παρακολουθεί, όμως εδώ δε νομίζω πως η φίλη μας θέλει κάτι τέτοιο.

Με την καρτέλα αυτή η έγκυος έχει δικαίωμα να εξετάζεται στα εξωτερικά ιατρεία, να κάνει υπερήχους (και καρδιοτοκογραφήματα τις τελευταίες εβδομάδες) και όταν έρθει η ώρα με το καλό να γεννήσει ανεξαρτήτως του ποιο μαιευτήριο έχει γενική εφημερία εκείνη τη μέρα.

Άρα η κοπέλα πρέπει να πάει να ανοίξει την καρτέλα της (αυτό μπορεί να το κάνει και στους τελευταίους μήνες, δεν είναι ανάγκη να γίνει από την αρχή της κύησης), να πηγαίνει να κάνει τις κατάλληλες εξετάσεις και προς το τέλος να πάει να γεννήσει είτε όταν την πιάσουν οι πόνοι, είτε με πρόκληση αν παρέλθουν όλα τα χρονικά περιθώρια της κύησης.

Αυτά μου τα είχε πει ξαδέρφη του μπαμπά των παιδιών μου που ήταν ειδικευόμενη εκεί, οπότε γνωρίζει το σύστημα. Αυτή με ξεγέννησε στο πρώτο μου παιδί, ενώ στο δεύτερο είχα άλλον γιατρό από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Macorina μου δεν ισχύει αυτό, μια εφημερεύει το ένα και μια το άλλο μεταξύ Έλενας και Αλεξάνδρας. Απλά αν καταλήξει κάποια κοπέλα ότι θέλει να γεννήσει στο Έλενα, πάει και ανοίγει καρτέλα ασθενούς (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και στο Αλεξάνδρα). Εκτός αν έχει δικό της γιατρό μέσα στο Έλενα που την παρακολουθεί, όμως εδώ δε νομίζω πως η φίλη μας θέλει κάτι τέτοιο.

Με την καρτέλα αυτή η έγκυος έχει δικαίωμα να εξετάζεται στα εξωτερικά ιατρεία, να κάνει υπερήχους (και καρδιοτοκογραφήματα τις τελευταίες εβδομάδες) και όταν έρθει η ώρα με το καλό να γεννήσει ανεξαρτήτως του ποιο μαιευτήριο έχει γενική εφημερία εκείνη τη μέρα.

Άρα η κοπέλα πρέπει να πάει να ανοίξει την καρτέλα της (αυτό μπορεί να το κάνει και στους τελευταίους μήνες, δεν είναι ανάγκη να γίνει από την αρχή της κύησης), να πηγαίνει να κάνει τις κατάλληλες εξετάσεις και προς το τέλος να πάει να γεννήσει είτε όταν την πιάσουν οι πόνοι, είτε με πρόκληση αν παρέλθουν όλα τα χρονικά περιθώρια της κύησης.

Αυτά μου τα είχε πει ξαδέρφη του μπαμπά των παιδιών μου που ήταν ειδικευόμενη εκεί, οπότε γνωρίζει το σύστημα. Αυτή με ξεγέννησε στο πρώτο μου παιδί, ενώ στο δεύτερο είχα άλλον γιατρό από εκεί.

 

Α, οκ, δεν την ξέρω ακριβώς τη διαδικασία. Καλό ακούγεται κι αυτό που λές.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Macorina μου δεν ισχύει αυτό, μια εφημερεύει το ένα και μια το άλλο μεταξύ Έλενας και Αλεξάνδρας. Απλά αν καταλήξει κάποια κοπέλα ότι θέλει να γεννήσει στο Έλενα, πάει και ανοίγει καρτέλα ασθενούς (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και στο Αλεξάνδρα). Εκτός αν έχει δικό της γιατρό μέσα στο Έλενα που την παρακολουθεί, όμως εδώ δε νομίζω πως η φίλη μας θέλει κάτι τέτοιο.

Με την καρτέλα αυτή η έγκυος έχει δικαίωμα να εξετάζεται στα εξωτερικά ιατρεία, να κάνει υπερήχους (και καρδιοτοκογραφήματα τις τελευταίες εβδομάδες) και όταν έρθει η ώρα με το καλό να γεννήσει ανεξαρτήτως του ποιο μαιευτήριο έχει γενική εφημερία εκείνη τη μέρα.

Άρα η κοπέλα πρέπει να πάει να ανοίξει την καρτέλα της (αυτό μπορεί να το κάνει και στους τελευταίους μήνες, δεν είναι ανάγκη να γίνει από την αρχή της κύησης), να πηγαίνει να κάνει τις κατάλληλες εξετάσεις και προς το τέλος να πάει να γεννήσει είτε όταν την πιάσουν οι πόνοι, είτε με πρόκληση αν παρέλθουν όλα τα χρονικά περιθώρια της κύησης.

Αυτά μου τα είχε πει ξαδέρφη του μπαμπά των παιδιών μου που ήταν ειδικευόμενη εκεί, οπότε γνωρίζει το σύστημα. Αυτή με ξεγέννησε στο πρώτο μου παιδί, ενώ στο δεύτερο είχα άλλον γιατρό από εκεί.

 

πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή και ευχαριστώ πολύ που την έγραψες.

οπότε αυτό που έχω να κάνω όταν με το καλό παω 7 μηνών παω απλά και ανοίγω καρτέλα ασθενούς σε ένα απο τα δυο και μετά τα πράγματα θα κυλίσουν μόνα τους.(σε οποιοδήποτε απο τα δυο τύχει και γεννήσω)

 

ευχαριστώ πολύ κορίτσια ..

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και το δεύτερο νινί!

Και τα δυο μαιευτήρια είναι άριστα, αν και λόγω διπλής εμπειρίας με το Έλενα του έχω μια αδυναμία... είχα πάει για ΠΑΠ φέτος και βούρκωσα (ρεζίλι έγινα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

Επειδη με ενδιαφερει πολυ το Ελενα,αλλα θελω οπωσδιποτε επισκληριδιο,

κανουν εκει?εχω ακουσει πως οχι κ φοβαμαι!!:oops:

και ποιο γιατρο προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουν επισκληρίδιο αν και εφόσον το προτείνει ο γιατρός σου, δεν έχουν τέτοια κολλήματα. Εμείς είχαμε τον κ. Φαρμακίδη και ήμασταν ευχαριστημένοι.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν επισκληρίδιο αν και εφόσον το προτείνει ο γιατρός σου, δεν έχουν τέτοια κολλήματα. Εμείς είχαμε τον κ. Φαρμακίδη και ήμασταν ευχαριστημένοι.

 

δλδ σε φυσιολογικο τοκετο το κανονιζουμε το γιατρο κ ειναι οκ?

δλδ πρεπει να βρω γιατρο υπερ της επισκληριδιου?

Link to comment
Share on other sites

Απλώς σου γράφω πως δεν ισχύει άρνηση για το Έλενα τουλάχιστον. Από κει και πέρα είναι θέμα του γιατρού αν την θεωρεί απαραίτητη ή αν οι συνθήκες το επιτρέπουν. Δεν αρκεί δηλαδή να είναι κάποιος υπέρ, πρέπει να το επιτρέπουν και οι συνθήκες.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας είμαι η Μαρία έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών και είμαι δυόμισι μηνών έγκυος. δεν έχω πάει ακόμα σε κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί. η πρώτη μου γέννα ήταν φυσιολογικός τοκετός με πρόκληση σε δημόσιο νοσοκομείο Παπαγεωργίου με αυτόν που εφημέρευε. Θέλω να γεννήσω πάλι φυσιολογικά αλλά με επισκληρίδιο όμως αυτή τη φορά :) επειδή είμαι πολύ δύσκολα οικονομικά θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον καλο γιατρό που να είναι οικονομικός στις επισκέψεις. και αν πρέπει να πάω σε ιδιοτικό νοσοκομείο ποιο είναι το πιο οικονομικό; η αν μπορώ να κάνω την επισκληρίδιο στο δημόσιο και πόσα χρήματα θέλει ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι η Μαρία έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών και είμαι δυόμισι μηνών έγκυος. δεν έχω πάει ακόμα σε κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί. η πρώτη μου γέννα ήταν φυσιολογικός τοκετός με πρόκληση σε δημόσιο νοσοκομείο Παπαγεωργίου με αυτόν που εφημέρευε. Θέλω να γεννήσω πάλι φυσιολογικά αλλά με επισκληρίδιο όμως αυτή τη φορά :) επειδή είμαι πολύ δύσκολα οικονομικά θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον καλο γιατρό που να είναι οικονομικός στις επισκέψεις. και αν πρέπει να πάω σε ιδιοτικό νοσοκομείο ποιο είναι το πιο οικονομικό; η αν μπορώ να κάνω την επισκληρίδιο στο δημόσιο και πόσα χρήματα θέλει ;

 

Μαρια να σου ζησει η κορη και με το καλο το δευτερο!

Η δικια μου παιρνει 50? τον μηνα (ειτε πας μια φορα, ειτε 5) και για την γεννα μου ειπε 1000? για φ.τ και εξτρα 100? για καισαρικη. Εξτρα ειναι ο παιδιατρος κ ο αναισθσιολογος. Και φυσικα η κλινικη. Ξεγενναει στην βιοκλινικη που νομιζω ειναι απο τις πιο οικονομικες της Θεσσαλονικης.

Δεν ξερω αν θεωρεις πως οι τιμες της ειναι οκ. Αν σ ενδιαφερει πες μου να σου δωσω τα στοιχεια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εμένα ο γιατρός μου θα μου πάρει 1000ε στο ρέα ή στο λητώ με επισκληρίδιο

50 ε τις επισκέψεις και όχι πάντα και προς το τέλος δεν χρεώνει τίποτα

 

Και πληρώνεις, χώρια το μαιευτήριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μας είπε πως η τακτική είναι "όσα πληρώσουμε στο μαιευτήριο, άλλα τόσα αυτός", αλλά κάπως μπερδεύτηκα κ ντρέπομαι να ρωτήσω: το κόστος του μαιευτηριου εκτός απ' το δωμάτιο θα περιλάβει και τις εξετάσεις του μωρού κτλ.. Δεν πιστεύω να είναι κι αυτές μέσα στη δική του αμοιβη!

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; πώς το χειριστήκατε;

 

Κατα τ' άλλα πολύ λογικός ήταν στις χρεώσεις του (σε σχέση με ποσά που ακούω), κάποιες φορές δε μας χρέωσε καν την επίσκεψη, ενώ σε πολλές περιπτώσεις είπε ότι δε με στέλνει για κάποιες εξετάσεις που ρωτούσα, για να μην ξοδεύουμε άδικα χρήματα αφού δεν τις χρειαζόμουν ουσιαστικά.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε πως η τακτική είναι "όσα πληρώσουμε στο μαιευτήριο, άλλα τόσα αυτός", αλλά κάπως μπερδεύτηκα κ ντρέπομαι να ρωτήσω: το κόστος του μαιευτηριου εκτός απ' το δωμάτιο θα περιλάβει και τις εξετάσεις του μωρού κτλ.. Δεν πιστεύω να είναι κι αυτές μέσα στη δική του αμοιβη!

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; πώς το χειριστήκατε;

 

Κατα τ' άλλα πολύ λογικός ήταν στις χρεώσεις του (σε σχέση με ποσά που ακούω), κάποιες φορές δε μας χρέωσε καν την επίσκεψη, ενώ σε πολλές περιπτώσεις είπε ότι δε με στέλνει για κάποιες εξετάσεις που ρωτούσα, για να μην ξοδεύουμε άδικα χρήματα αφού δεν τις χρειαζόμουν ουσιαστικά.

 

συνήθως οι γιατροί έχουν 2 πολιτικές. είτε παίρνουν επίσκεψη κάθε φορά στο ιατρείο και στο τέλος παίρνουν μια σταθερή αμοιβή (πχ 1500 ευρώ) ή δεν χρεώνουν όλες τις επισκέψεις (ή και καμμία) και στο τέλος σου λένε ότι θα πάρουν όσα πληρώσεις στο μαιευτήριο (που δε θα δώσεις κάτω από 2000), οπότε έρχεται η μία η άλλη.

 

τώρα, η πρώτη πρακτική ειναι πιό ξεκάθαρη γιατί στο κάτω-κάτω μπορεί κάποια στιγμή να διακόψεις με το γιατρό που σε παρακολουθεί για κάποιο λόγο. οπότε γιατί να ζημιωθεί ο γιατρός? ή μήπως με το να μη σε χρεώνει τις επισκέψεις νιώθεις υποχρεωμένη να συνεχίσεις μαζί του μέχρι τέλους, ακόμη κι αν κάτι δεν σε ικανοποιεί?

η 2η πρακτική, προσωπικά, μου φαίνεται κάπως μπακαλίστικη και δεν τιμά το γιατρό. δηλαδή, τί τον νοιάζει αυτόν σε τί δωμάτιο θα γεννήσεις εσύ? την ίδια δουλειά δε θα κάνει στον τοκετό? άρα γιατί να πληρωθεί περισσότερο αν πας σε μονόκλινο? είναι σαν να σε κοιτάει στην τσέπη και να λέει, α, αυτοί μπορούν να πληρώσουν δίκλινο άρα μπορούν να δώσουν και σε μένα παραπάνω.

 

για μένα ο γιατρός κοστολογεί την ιατρική πράξη και, αν θέλει, κατά περίπτωση, μπορεί να κάνει κάποια έκπτωση. όχι να πάει την αμοιβή προς τα πάνω. τέτοιον γιατρό δε θα εμπιστευόμουν. και θα τον ρωτούσα ευθέως τί σχέση έχει το δωμάτιο με την αμοιβή του, να δω τί θα απαντήσει.

 

με το καλό το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...