Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Δεν μίλησε κανείς για "χαρες" και για "αναξιοπαθούντες", η επιλογή των λέξεων σου δείχνει μια ειρωνία (ας πάει στους γιατρούς χωρίς σύνορα?:?), την οποία δεν θα συνεχίσω μιας κι εγώ πελάτισσα είμαι και όχι γιατρός, και θα πληρώσω τα λεφτά αυτα και με τσούζει. Και όχι μονο αυτό, αλλά θα πάω και σε δωμάτιο χαμηλότερης κατηγοριας από αυτό που θα ήθελα διότι δεν μπορώ να πληρώσω την διαφορά της τιμής επί 2.

Παρόλα αυτά το ότι εσυ δεν θεωρείς ότι κάποιος γιατρός θα είχε το θράσσος να κοστολογησει 4,000 την υπηρεσία του δεν μου λέει κατι σαν επιχείρημα διότι αυτός σου αντιπροβάλει ότι θα το είχε (και γιατι όχι??) αλλά δεν θέλει να χρεώνει σε όλους την ιδια τιμή. Αυτό δεν σημαινει ούτε ότι δουλευει για την ψυχή της μάνας του, ούτε ότι θα τον αγιοποιήσουμε για το κοινωνικό του έργο, ούτε ότι και η τιμή 3κλινου είναι λίγα λεφτα για αμοιβη γιατρού (κι αυτα πολλά είναι κατα την προσωπική μου γνώμη, 3 βασικοι μισθοί). Τουλάχιστον όμως κάνει κατι σαν την φορολογία σε κλίμακα, ανάλογα του εισοδήματος!:lol:

 

Οπως και να έχει τα παραπάνω μου τα έχει πει γυναικολόγος σε προσωπική συζήτηση εκτός ιατρείου και απλά τα μεταφερω. Και δεν μου φανηκε παράλογη σαν σκέψη.Το προτιμώ σαν "deal" από τον γιατρό του δημοσίου που μου ζητάει χιλιαρικάκι... Γιά μένα αυτό είναι πιο ανήθικο! κατα τα άλλα (και το λήγω εδω γιατι καμία ορεξη δεν εχω να υποστηρίζω τους γιατρούς) κι εμενα πολλά μου φαίνονται όλα τα έξοδα εγκυμοσύνης. Βάλαμε κάτω τι έχουμε πληρωσει εως τωρα σε γιατρούς και εξετάσεις και μου έπεσαν τα μαλλιά.. Και ο τοκετός είναι μπροστά μας!

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μίλησε κανείς για "χαρες" και για "αναξιοπαθούντες", η επιλογή των λέξεων σου δείχνει μια ειρωνία (ας πάει στους γιατρούς χωρίς σύνορα?:?), την οποία δεν θα συνεχίσω μιας κι εγώ πελάτισσα είμαι και όχι γιατρός, και θα πληρώσω τα λεφτά αυτα και με τσούζει. Και όχι μονο αυτό, αλλά θα πάω και σε δωμάτιο χαμηλότερης κατηγοριας από αυτό που θα ήθελα διότι δεν μπορώ να πληρώσω την διαφορά της τιμής επί 2.

Παρόλα αυτά το ότι εσυ δεν θεωρείς ότι κάποιος γιατρός θα είχε το θράσσος να κοστολογησει 4,000 την υπηρεσία του δεν μου λέει κατι σαν επιχείρημα διότι αυτός σου αντιπροβάλει ότι θα το είχε (και γιατι όχι??) αλλά δεν θέλει να χρεώνει σε όλους την ιδια τιμή. Αυτό δεν σημαινει ούτε ότι δουλευει για την ψυχή της μάνας του, ούτε ότι θα τον αγιοποιήσουμε για το κοινωνικό του έργο, ούτε ότι και η τιμή 3κλινου είναι λίγα λεφτα για αμοιβη γιατρού (κι αυτα πολλά είναι κατα την προσωπική μου γνώμη, 3 βασικοι μισθοί). Τουλάχιστον όμως κάνει κατι σαν την φορολογία σε κλίμακα, ανάλογα του εισοδήματος!:lol:

 

Οπως και να έχει τα παραπάνω μου τα έχει πει γυναικολόγος σε προσωπική συζήτηση εκτός ιατρείου και απλά τα μεταφερω. Και δεν μου φανηκε παράλογη σαν σκέψη.Το προτιμώ σαν "deal" από τον γιατρό του δημοσίου που μου ζητάει χιλιαρικάκι... Γιά μένα αυτό είναι πιο ανήθικο! κατα τα άλλα (και το λήγω εδω γιατι καμία ορεξη δεν εχω να υποστηρίζω τους γιατρούς) κι εμενα πολλά μου φαίνονται όλα τα έξοδα εγκυμοσύνης. Βάλαμε κάτω τι έχουμε πληρωσει εως τωρα σε γιατρούς και εξετάσεις και μου έπεσαν τα μαλλιά.. Και ο τοκετός είναι μπροστά μας!

κορίτσι μου, δεν έχω διάθεση να διαπληκτιστώ με κανέναν και συμφωνούμε ότι τα λεφτά είναι ούτως ή άλλως πολλά. απλώς όπως έγραψα το βλέπουμε από την αντίθετη οπτική. εσύ θεωρείς ότι μας κάνουν χάρη που ρίχνουν το κασέ τους κι εγώ θεωρώ ότι προαπαθούν να μαδήσουν όσο μπορούν από αυτούς που έχουν κάτι παραπάνω. και ναι, ειρωνική είμαι ως προς την πρακτική των (περισσότερων) γιατρών, όχι προς εσένα ή κάποια άλλη κοπέλα.

:P και με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειτε το θελουμε είτε όχι θα πληρώσουμε...:oops: το θέμα είναι να πάνε όλα καλά, η γέννηση του παιδιού μας άλλωστε δεν είναι κάτι που το κάνουμε κάθε μερα και προκειμένου να πανε όλα καλά για την κάθε μία απο εμάς (ανάλογα και με τις προτιμήσεις μας), επιλέγουμε είτε το γιατρό είτε το μαιευτήριο. Κατά τη δική μου αποψη ο γιατρός μας οδηγεί και στην επιλογη του μαιευτηρίου ιδιωτικό ή δημόσιο. Την αμοιβή του ο καθένας την ορίζει ο ίδιος ανάλογα με τις γνώσεις που έχει και τι προσφέρει στην πελάτισσές του (δεν προσφέρουν όλοι τα ίδια πράγματα και δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνωσεις). Το ίδιο ισχύει σε όλα τα επαγγελματα.

 

Silent μια και είπες πως είσαι πριν τον τοκετό, εγώ είμαι στην 39η εβδομάδα και περιμένω κοριτσάκι :P (ακόμα μεγαλύτερη αγωνία τωρα που φτάνω στο τέλος) εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Silent μια και είπες πως είσαι πριν τον τοκετό, εγώ είμαι στην 39η εβδομάδα και περιμένω κοριτσάκι :P (ακόμα μεγαλύτερη αγωνία τωρα που φτάνω στο τέλος) εσύ?

 

Χριστίνα είμαι στις 37 εβδομάδες και περιμένω αγοράκι.. Από την μία αισθάνομαι κοντά στον τοκετό (βασικά οι άλλοι το αισθάνονται και μου το περνάνε κι εμένα) - από την άλλη αισθάνομαι ότι είναι κάτι πολύ μακριά!:P

 

Εσυ κοντευεις επικίνδυνα όμως!:-)

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω στραβωνω με την ταρίφα του δημοσίου που σου ζητάνε 1300 και βαλε κ μην ακούω ότι ναναι για τις συνθήκες στα δημόσια διαβάζω παραπάνω οτιωτα δημόσια ειναι καλύτερα απο τα ιδιωτικά.ελεος γίνεται να ισχύει απο οποία πλευρα κ να το πάρουμε .Επίσης το επίδομα τοκετού δεν το παίρνεις στα δημόσια άρα μακραν το ιδιωτικο κ με επίδομα κ καλυτερες συνθήκες κ ελάχιστη διάφορα κ κυρίως αμοιβη ιδιώτη γιατρου 1100ε αυτα θα δώσω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά, διαβάζοντας όλα τα ποστς, αρχίζω να πιστεύω ότι καλά μας κάνουν (για το δημόσιο μιλάω) και μας τα παίρνουν... κανείς δεν σκέφτεται ότι δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει επιπλέον το γιατρό (εφόσον δεν τον βγάζει από το ωράριό του) και όλοι απλά συζητούν το ποσό και τον τρόπο πληρωμής... Ρε κορίτσια, είναι παράνομο! Και δεν είναι σωστό νομίζω να συντηρούμε αυτή τη κατάσταση...

Οι συνθήκες στα δημόσια είναι ωραιότατες!!! Ασφαλείς και μια χαρά... τα δωμάτια φτηνότερα και τέλεια! Οι γιατροί όμως, πρέπει να καταλάβουμε ότι πληρώνονται ήδη από τα λεφτά που δίνουμε όλα τα χρόνια μέσω των ασφαλιστικών εισφορών μας. Γιατί να τους πληρώσουμε κι εμείς, μας περισσεύουν;

Γιατί δηλαδή να καθαρίζει ένας γιατρός 6000 τη μέρα αν κάνει 4-5 τοκετούς έξτρα; Τι είναι θεός;

Μήπως θα μας φερθεί διαφορετικά ή μήπως θα μας σφάξει αν δεν πληρώσουμε. Δεν παίζουν αυτά, κανείς δεν διακινδυνεύει τόσο πολύ.

Δεν ξέρω ίσως έιμαι επηρεασμένη από την πενία των ημερών...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ωραίες οι συνθήκες στο δημόσιο τι ωραίο ειναι; Τα δωμάτια ότι τα μωρά ειναι μέσα συνεχώς κ έρχονται σε επαφή με επισκέπτες ; Τα μικρόβια που υπάρχουν στα Κουνακια η η ταρίφα των γιατρών; Ιδιωτικο μακραν καλύτερο κ πιο οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το θέμα είναι να βρίσκουμε ένα καλόν γιατρό και πάνω από όλα άνθρωπο. Στον γιατρό μου που είναι σε ιδιωτική κλινική έχω τρελή εμπιστοσύνη. Όταν ήμουν στην αίθουσα ωδινών και τον είδα να μπαίνει μέσα τον έβλεπα σαν Θεό εκείνη τη στιγμή. Εαν συνεργαζόταν με ένα δημόσιο νοσοκομείο αναγκαστικά θα πήγαινα εκεί. Και λέω αναγκαστικά γιατί σε παλαιότερες επισκέψεις μου σε δημόσια νοσοκομείο, μαιυτήρια ή κάποιο άλλο δεν εντυπωσίαζομουν από τις συνθήκες. Μπορεί τώρα να έχουν αλλάξει. Βέβαια όταν γέννησα εγώ το 2009 υπήρχε η οικονομική άνεση για να πληρώσουμε το μαιευτήριο, το γιατρό και την παραμονή της μικρής μου στο νοσοκομείο για 10 ημέρες. Αυτό που δεν θα μπορούσα να κάνω με τίποτα θα ήταν να πάω να γεννήσω στον οποιόδηποτε γιατρό εφημέρευε την ημέρα ή την νύχτα που θα γεννούσα, χωρίς να τον ξέρω, να με ξέρει και το κυριότερο να ξέρει το ιστορικό και την εγκυμοσύνη μου. Έχω γνωστούς που είχαν γιατρό που εργαζόταν σε ιδιωτικό και την ώρα της γέννας πήγαν στα έκτακτα κρατικού νοσοκομείου και ξεγέννησε την κοπέλα ο γιατρός που εφημέρευε. Δεν το κρίνω αρνητικά απλά εγώ δεν θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ωραίες οι συνθήκες στο δημόσιο τι ωραίο ειναι; Τα δωμάτια ότι τα μωρά ειναι μέσα συνεχώς κ έρχονται σε επαφή με επισκέπτες ; Τα μικρόβια που υπάρχουν στα Κουνακια η η ταρίφα των γιατρών; Ιδιωτικο μακραν καλύτερο κ πιο οικονομικο

 

εχεις παει τελευταια στο ελενας;;;;;; επειδη εγω πηγα, ειναι ανακαινισμενο, καθαροτατο, συγχρονο,με ειδικη καρεκλα-σεζλογκ για το μπαμπα,τηλεορασιτσα και δικο σου μπανιο, το μονοκλινο 55Ε τη βραδια!!!!!!!:shock: και η σουιτα(που ομως δεν τη ειδα) μου ειπαν οτι εχει ακομα μεγαλυτερο μπανιο και plasma τηλεοραση, νομιζω 75Ε,δεν ειμαι σιγουρη,γι αυτο... το ζευγαρι που επισκευτηκαμε,πληρωσε για 4 μερες μονοκλινο με καισαρικη και αμοιβη γιατρου: 1500Ε:shock::shock::shock:(ολα μαζι!!!!!!!!!!!)

 

και ναι, εχω το μωρακι μου μαζι, που στην τελικη πολλες μαμαδες "επιλεγουν" να το εχουν μαζι τους και στα ιδιωτικα,που ομως δε μπορουν ουτε να θηλασουν καλα καλα απ τον κοσμο για τις αλλες μαμαδες! και στην τελικη, κοσμος που μας αγαπαει ερχεται να μας δει,θεωρω αυτονοητο οτι προσεχει τα μικροβια..!

 

οχι, θα προτιμησω το Ιασω, που το τρικλινο το καναν εξακλινο(!!!!!!!!),το πληρωνες χρυσο για τρικλινο και κυκλοφορουσε η σαρα και η μαρα μεσα(επισκεπτες 6 μαμαδων!). τα μικροβια,ξερεις, παραμενουν στο χωρο, και μετα, που σου φερνουν το μωρο σου, δε φευγουν μαζι με τους επισκεπτες...:?

 

μωρε κι εγω τουμπες θα κανα, αμα ηταν ο γιατρος μου εκει...!

και ουτε θα ειχα τον καθα εοπυυ, να με κοροιδευει απο μερα σε μερα και να ζητιανευω το επιδομα μου...:-(

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έμεινα έγκυος πήγα στον γιατρό του ΤΕΒΕ και σε αυτόν πάω ακόμη (είμαι 31 εβδομάδων).

 

Στην αρχή μου είπε ότι το τεβε δεν καλύπτει κολπικο υπερηχο και θα πρέπει να τον πληρώσω. Μετά το τεβε σταμτησε να καλύπτει και τους κοιλιακούς υπέροχους. Οπότε σε κάθε επίσκεψη πληρωνω 40?.

Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις (α & β επ. και καμπύλη) στο ιασω.

Τώρα που ρώτησα για τον τοκετό μου είπε ότι δεν συνεργάζεται με κανένα δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε ιασω και ρέα.

 

Από το τεβε μου είπαν ότι δεν συνεργάζονται με κανένα νοσοκομείο και όπου και να πάω το κόστος είναι περίπου το ίδιο. Ισχύει αυτό?

εν τω μεταξύ πρέπει να γεννησω με καισαρικη λόγω μέσης .

Ο γιατρός του ΤΕΒΕ δεν πρέπει να συνεργάζεται και με δημόσιο???:?:oops:

 

 

Ξέρετε μήπως τίποτα παραπάνω??

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος πήγα στον γιατρό του ΤΕΒΕ και σε αυτόν πάω ακόμη (είμαι 31 εβδομάδων).

 

Στην αρχή μου είπε ότι το τεβε δεν καλύπτει κολπικο υπερηχο και θα πρέπει να τον πληρώσω. Μετά το τεβε σταμτησε να καλύπτει και τους κοιλιακούς υπέροχους. Οπότε σε κάθε επίσκεψη πληρωνω 40?.

Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις (α & β επ. και καμπύλη) στο ιασω.

Τώρα που ρώτησα για τον τοκετό μου είπε ότι δεν συνεργάζεται με κανένα δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε ιασω και ρέα.

 

Από το τεβε μου είπαν ότι δεν συνεργάζονται με κανένα νοσοκομείο και όπου και να πάω το κόστος είναι περίπου το ίδιο. Ισχύει αυτό?

εν τω μεταξύ πρέπει να γεννησω με καισαρικη λόγω μέσης .

Ο γιατρός του ΤΕΒΕ δεν πρέπει να συνεργάζεται και με δημόσιο???:?:oops:

 

 

Ξέρετε μήπως τίποτα παραπάνω??

 

Απ' όσο γνωρίζω κοπέλα μου, είναι παράνομο ένας ιδιώτης ιατρός να ξεγεννάει επι πληρωμή σε δημόσιο νοσοκομείο. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τους γιατρούς του δημόσιου νοσοκομείου, οι οποίοι είναι παράνομο να πληρώνονται τη γέννα στο δημόσιο νοσοκομείο (το λεγόμενο φακελάκι).

 

Αφού παλαιότερα ο γιατρός σου είχε το ΤΕΒΕ, αυτό σημαίνει ότι τώρα έχει το ΕΟΠΥΥ; Αν ναι, τότε δεν επιτρέπεται (από όσο γνωρίζω πάλι) να σου χρεώνει τίποτα παραπάνω απο την απλή εξέταση... εκτός αν είσαι υπεράριθμη...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, διαβάζοντας όλα τα ποστς, αρχίζω να πιστεύω ότι καλά μας κάνουν (για το δημόσιο μιλάω) και μας τα παίρνουν... κανείς δεν σκέφτεται ότι δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει επιπλέον το γιατρό (εφόσον δεν τον βγάζει από το ωράριό του) και όλοι απλά συζητούν το ποσό και τον τρόπο πληρωμής... Ρε κορίτσια, είναι παράνομο! Και δεν είναι σωστό νομίζω να συντηρούμε αυτή τη κατάσταση...

Οι συνθήκες στα δημόσια είναι ωραιότατες!!! Ασφαλείς και μια χαρά... τα δωμάτια φτηνότερα και τέλεια! Οι γιατροί όμως, πρέπει να καταλάβουμε ότι πληρώνονται ήδη από τα λεφτά που δίνουμε όλα τα χρόνια μέσω των ασφαλιστικών εισφορών μας. Γιατί να τους πληρώσουμε κι εμείς, μας περισσεύουν;

Γιατί δηλαδή να καθαρίζει ένας γιατρός 6000 τη μέρα αν κάνει 4-5 τοκετούς έξτρα; Τι είναι θεός;

Μήπως θα μας φερθεί διαφορετικά ή μήπως θα μας σφάξει αν δεν πληρώσουμε. Δεν παίζουν αυτά, κανείς δεν διακινδυνεύει τόσο πολύ.

Δεν ξέρω ίσως έιμαι επηρεασμένη από την πενία των ημερών...

Ο γιατρός στο δημόσιο στα παίρνει όπως λές για να είναι την ώρα του τοκετού εκεί.Πχ εαν μας πίασουν οι πόνοι το βράδυ (εκτός ωραριού του) δεν είναι υποχρεομένος να έρθει εαν δεν εφημερεύει. Θα μας ξεγεννησει οαυτος που εφημερεύει.Εαν τον έχεις πληρώσει θα έρθει. Δεν είναι καθεστός είνια γεγονός. οπως επισης δεν είναι υποχρεομένος να σε πρακολουθεί σε μηνιαία βάση στα πρωινά τακτικά εξωτερικά ιατρεία.Και αυτό γιατί το πρωί είναι πάντα ενας ειδικεύομένος γυναικολόγος και ο επιμελητής βάρδιας.Ετσι δουλεύει το σύστημα υγειας στα κρατικά.Εαν θέλει κάποια εγκυος να δεί το γιατρο της το πρωί π.χ πρεπει να συνενοηθει μαζι του στο τηλεφωνο (αρα να τον ξέρει πρωσοπικα και να εχει κανονισει αμοιβή) ή να παει απογευμα .

Το δημόσιο είναι μακρά καλυτερο απο το ιδιωτικό γιατι τα δύσκολα περιστατικά το ιδιωτικό τα στέλνει στο δημόσιο.Δεν είναι τυχαίο.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος πήγα στον γιατρό του ΤΕΒΕ και σε αυτόν πάω ακόμη (είμαι 31 εβδομάδων).

 

Στην αρχή μου είπε ότι το τεβε δεν καλύπτει κολπικο υπερηχο και θα πρέπει να τον πληρώσω. Μετά το τεβε σταμτησε να καλύπτει και τους κοιλιακούς υπέροχους. Οπότε σε κάθε επίσκεψη πληρωνω 40?.

Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις (α & β επ. και καμπύλη) στο ιασω.

Τώρα που ρώτησα για τον τοκετό μου είπε ότι δεν συνεργάζεται με κανένα δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε ιασω και ρέα.

 

Από το τεβε μου είπαν ότι δεν συνεργάζονται με κανένα νοσοκομείο και όπου και να πάω το κόστος είναι περίπου το ίδιο. Ισχύει αυτό?

εν τω μεταξύ πρέπει να γεννησω με καισαρικη λόγω μέσης .

Ο γιατρός του ΤΕΒΕ δεν πρέπει να συνεργάζεται και με δημόσιο???:?:oops:

 

 

Ξέρετε μήπως τίποτα παραπάνω??

 

το οτι ειναι γιατρος του ΤΕΒΕ, σημαινει οτι ειναι ιδιωτης γιατρος συμβεβλημενος με το ΤΕΒΕ, οχι οτι ειναι γιατρος δημοσιου νοσοκομειου. κι εγω εχω εναν που ειναι συμβεβλημενος με τον οπαδ, αλλα ξεγενναει στο ιασω..:rolleyes: αυτοι ολοι κανουν απλα συμβαση με τα ταμεια, να δεχονται ασφαλισμενους τους, χωρις να πληρωνει ο ασφαλισμενος επισκεψη και να του συνταγογραφουν φαρμακα και εξετασεις...

 

εξαλλου, να ξερεις, οποιος ειναι γιατρος δημοσιου νοσοκομειου, απαγορευεται να εχει δικο του ιατρειο και να δεχεται ασθενεις...;)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στα νοσοκομεία και ρώτησα.

 

Από το ΙΑΣΩ μου είπαν ότι παίρνουν το επίδομα και πληρώνω επιπλέον 950 +ΦΠΑ 13%, για 4 νύχτες με καισαρική ή φυσιολο

γικό τοκετό.

Από το ΡΕΑ μου είπαν ότι δεν είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΠΥ και το κόστος είναι 1700 + ΦΠΑ 13%, για 3 νύχτες με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό (1580 + 120 η αντιβίωση).

Από το ΕΛΕΝΑ μου είπαν ότι για τρίκλινο δεν πληρώνω τίποτα, για δίκλινο 20 την μέρα, για μονόκλινο 40 την μέρα και για μονόκλινο, και 110 την μέρα για μονόκλινο λούξ.

 

Στον ΕΟΠΠΥ δεν απάντησαν ποτέ στο τηλέφωνο οπότε δεν έμαθα εάν καλύπτει τους υπέρηχους.

 

 

Η χαζομάρα η δική μου είναι ότι θεώρησα αυτονόητο ότι ο γιατρός του ταμείου συνεργάζεται και με κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, και όχι μόνο με ιδιωτικά. Έπρεπε να είχα ρωτήσει νωρίτερα.

 

Γεγονός είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να πάω σε γιατρό του ΤΕΒΕ γιατί έχω κάνει το ιατρικό της eurobank και πάω στην βιοκλινική με 120 ευρώ τον χρόνο, οπότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το πως δουλεύει το σύστημα.

 

Επίσης, έπρεπε να έχω κανονίσει και την αμοιβή του από την αρχή :oops:

Θα του μιλήσω σίγουρα για μείωση της αμοιβής του, γιατί όπως και να έχει 40 ευρώ για κάθε εξέταση (μέσο όρο ανά 3 βδομάδες) και 1600 ευρώ για την γέννα με μειωμένη απόδειξη είναι τεράστιο ποσό. :evil:

 

Όπως και να έχει το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης το έχω εγώ, γιατί όφειλα να έχω ρωτήσει πολύ νωρίτερα. :roll::oops:

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και κυρίως γιατί μου ανοίξατε τα μάτια να το ψάξω λίγο παραπέρα... ;)

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αττικο το τρικλινο ειναι δωρεαν(πληρωνετε απο τον εοπυυ)Αν θελεις αναβαθμιση δωματιου παει για το δικλινο 35 ευρω και για μονοκλινο 60 ευρω ανα ημερα συν την αμοιβη του γιατρου.

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τα δημοσιο απο πλευρας ασφαλειας ειναι πολυ καλυτερο απο τα ιδιωτικα. Ασε που αν τυχον χρειαστει και καμια μοναδα ενατικης για το μικρο-λογω καμιας μικροδυσκολιας -στο δημοσιο το κανονιζουν οι γιατροι ,ενω στο ιδιωτικο δεν ξερω και εγω καν ποσα εξτρα πληρωνεις.Θα ηθελα επισης να ανφερω επειδη ετυχε και πηγαμε και στα δυο νοσοκομεια (δημοσια)σε επισκεψη σε γεννητουρια και το Ελενα και το Αρεταιειο εχουν μερικες ανακαινισμενες πτερυγες που δειχνουν πολυ καλυτερα και απο του ιδιωτικου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τα δημοσιο απο πλευρας ασφαλειας ειναι πολυ καλυτερο απο τα ιδιωτικα. Ασε που αν τυχον χρειαστει και καμια μοναδα ενατικης για το μικρο-λογω καμιας μικροδυσκολιας -στο δημοσιο το κανονιζουν οι γιατροι ,ενω στο ιδιωτικο δεν ξερω και εγω καν ποσα εξτρα πληρωνεις.Θα ηθελα επισης να ανφερω επειδη ετυχε και πηγαμε και στα δυο νοσοκομεια (δημοσια)σε επισκεψη σε γεννητουρια και το Ελενα και το Αρεταιειο εχουν μερικες ανακαινισμενες πτερυγες που δειχνουν πολυ καλυτερα και απο του ιδιωτικου.

Γιαννη συμφωνω απολυτα μαζι σου:rolleyes:Στα δημοσια ειναι πολυ καλυτερα!Ειδικα στα πανεπιστημιακα.Οι περισσοτεροι γιατροι που ειναι στα ιδιωτικα ειχανε καθηγητες γιατρους απο τα πανεπιστημιακα.(οι οποιοι ειναι καθηγητες και λεκτορες).Επισης τυχαιο ειναι οτι αμα υπαρξει προβλημα στελνουν τα μωρακια στα δημοσια?Για να μην πω τι ποσο ζητανε αν χρειαστει θερμοκυτιδα....Στα ιδιωτικα πληρωνεις μοστρα και εφε.(ατομικη τv,μπανιο,και 2 κρεββατι αντι για πολυθρονα:shock:..Λες και θα το νοικιασουμε για να μεινουμε κανα χρονο!!!Δημοσιο και παλι δημοσιο.Κρατηστε τα λεφτα για τα μωρακια σας.Που να δεις την πτερυγα στο αττικο.Θα παθεις πλακα!!!!βεβαια ειναι και πολυ πιο καινουργιο απο τα αλλα 2.Και το πιο σημαντικο:στο αττικο εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου απ την στιγμη που θα γεννηθει μεχρι την στιγμη που θα φυγεις απ το νοσοκομειο

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια μπορειτε πολυ πιο ευκολα να παζαρεψετε την τιμη.Εχουν αρχισει να φοβουνται οι γιατροι με τις καταγγελιες που γινονται.Ειδικα τωρα με την κριση δεν το πολυρισκαρουν

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στα νοσοκομεία και ρώτησα.

 

Από το ΙΑΣΩ μου είπαν ότι παίρνουν το επίδομα και πληρώνω επιπλέον 950 +ΦΠΑ 13%, για 4 νύχτες με καισαρική ή φυσιολο

γικό τοκετό.

Από το ΡΕΑ μου είπαν ότι δεν είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΠΥ και το κόστος είναι 1700 + ΦΠΑ 13%, για 3 νύχτες με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό (1580 + 120 η αντιβίωση).

Από το ΕΛΕΝΑ μου είπαν ότι για τρίκλινο δεν πληρώνω τίποτα, για δίκλινο 20 την μέρα, για μονόκλινο 40 την μέρα και για μονόκλινο, και 110 την μέρα για μονόκλινο λούξ.

 

Στον ΕΟΠΠΥ δεν απάντησαν ποτέ στο τηλέφωνο οπότε δεν έμαθα εάν καλύπτει τους υπέρηχους.

 

 

Η χαζομάρα η δική μου είναι ότι θεώρησα αυτονόητο ότι ο γιατρός του ταμείου συνεργάζεται και με κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, και όχι μόνο με ιδιωτικά. Έπρεπε να είχα ρωτήσει νωρίτερα.

 

Γεγονός είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να πάω σε γιατρό του ΤΕΒΕ γιατί έχω κάνει το ιατρικό της eurobank και πάω στην βιοκλινική με 120 ευρώ τον χρόνο, οπότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το πως δουλεύει το σύστημα.

 

Επίσης, έπρεπε να έχω κανονίσει και την αμοιβή του από την αρχή :oops:

Θα του μιλήσω σίγουρα για μείωση της αμοιβής του, γιατί όπως και να έχει 40 ευρώ για κάθε εξέταση (μέσο όρο ανά 3 βδομάδες) και 1600 ευρώ για την γέννα με μειωμένη απόδειξη είναι τεράστιο ποσό. :evil:

 

Όπως και να έχει το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης το έχω εγώ, γιατί όφειλα να έχω ρωτήσει πολύ νωρίτερα. :roll::oops:

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και κυρίως γιατί μου ανοίξατε τα μάτια να το ψάξω λίγο παραπέρα... ;)

Νομιζω οτι αυτες οι τιμες ειναι χωρις την αμοιβη του γιατρου:!::idea:

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο με την αμοιβη του γιατρου ιδια με το δωματιο μονο στην Αθηνα συμβαινει, που δειχνει κατα τη γνωμη μου την απληστια των γιατρων, που βρισκουν και τα κανουν εκει που τους παιρνει. Θεσσαλονικη οι γιατροι εχουν στανταρ τιμη, ο καθενας οπως κοστολογει τη δουλεια του, το ιδιο πιστευω και η υπολοιπη Ελλαδα. Θα συμβουλευα να αποφευγετε οι Αθηναιες τετοιους γιατρους, μηπως και συμμορφωθουν. Το θεμα δημοσιο ιδιωτικο ειναι πολυ καυτο, εμενα με εκνευριζει που πληρωνω τους φορους και γεννανε οι μεταναστριες και γω δεν μπορω, γιατι για να μπορεσω να παω εκει που ειναι ο γιατρος μου πρεπει να κανω προκληση, αλλιως σε οποιο εφημερευει. Το συστημα με τις εφημεριες στην μαιευτικη ειναι βλακωδες, σε ολη την ευρωπη εχει αλλαξει, εμεις εκει. Οποτε επειδη δε θελω προκληση η καισαρικη, παω ιδιωτικο...παρανοια αλλα τι να κανεις.

age.png

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ, ο γαιτρός μου πανεπιστημιακός. Χρόνια σε δημόσιο. Τώρα είναι σε ιδιωτικό. Όταν του είχα πεί όλα αυτά, για δημόσιο και ιδιωτικό, μου είχε πει οτι είναι θέμα γιατρού. Παντού υπάρχουν καλοί και οχι και τόσο καλοί γιατροί.

Για τα σοβαρά περιστατικά, που αναφέρθηκε πιο πάνω, μου είπε οτι όταν μια έγκυος μανούλα πρέπει να νοσηλευτεί στο μαιευτήριο για αρκετό καιρό, το κόστος στο ιδιωτικό είναι πολύ μεγάλο. Και για το λόγο αυτό επιλέγουν το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ, ο γαιτρός μου πανεπιστημιακός. Χρόνια σε δημόσιο. Τώρα είναι σε ιδιωτικό. Όταν του είχα πεί όλα αυτά, για δημόσιο και ιδιωτικό, μου είχε πει οτι είναι θέμα γιατρού. Παντού υπάρχουν καλοί και οχι και τόσο καλοί γιατροί.

Για τα σοβαρά περιστατικά, που αναφέρθηκε πιο πάνω, μου είπε οτι όταν μια έγκυος μανούλα πρέπει να νοσηλευτεί στο μαιευτήριο για αρκετό καιρό, το κόστος στο ιδιωτικό είναι πολύ μεγάλο. Και για το λόγο αυτό επιλέγουν το δημόσιο.

Συμφωνω απολυτα:!::!:

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eίναι θεμα προσωπικό του καθενός..εγώ δεχομαι ότι και ιδιωτικά και δημόσια ειναι καλά μαιευτήρια..

 

Προσωπικά ακολουθώ τον γιατρό μου, ήταν στο Μητέρα, πήγε στο Ρέα..λόγω ιδιοσυγκρασίας, δεν διανοούμαι να πάω σε δημόσιο όπου πέρα από τον χώρο το προσωπικό μπορεί να μην επαρκεί, η νοσοκόμα να είναι αγενής ή να μην έρχεται κλπ...

 

όταν είμαι σε φάση που αισθάνομαι άβολα, θέλω περιποίηση για να ανέβει η ψυχολογία μου..για μένα μιλάω πάντα...θέλω ευγενείς ανθρώπους να είναι δίπλα μου όταν τους χρειάζομαι..

γι αυτό επιλέγω ιδιωτικό δαγκωτό..αν δεν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα δάνειο..

 

ο καθένας το βλεπει διαφορετικά όμως..για μενα το να γεννήσω με τον εφημερεύοντα που δεν με ξέρει ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θεμα προσωπικό του καθενός..εγώ δεχομαι ότι και ιδιωτικά και δημόσια ειναι καλά μαιευτήρια..

 

Προσωπικά ακολουθώ τον γιατρό μου, ήταν στο Μητέρα, πήγε στο Ρέα..λόγω ιδιοσυγκρασίας, δεν διανοούμαι να πάω σε δημόσιο όπου πέρα από τον χώρο το προσωπικό μπορεί να μην επαρκεί, η νοσοκόμα να είναι αγενής ή να μην έρχεται κλπ...

 

όταν είμαι σε φάση που αισθάνομαι άβολα, θέλω περιποίηση για να ανέβει η ψυχολογία μου..για μένα μιλάω πάντα...θέλω ευγενείς ανθρώπους να είναι δίπλα μου όταν τους χρειάζομαι..

γι αυτό επιλέγω ιδιωτικό δαγκωτό..αν δεν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα δάνειο..

 

ο καθένας το βλεπει διαφορετικά όμως..για μενα το να γεννήσω με τον εφημερεύοντα που δεν με ξέρει ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας!

Σιγουρα ειναι επιλογη του καθενος,αλλα δεν γεννας στο δημοσιο με τον εφημερευοντα αλλα με τον γιατρο που σε παρακολουθει απ την αρχη της εγκυμοσυνης,ακριβως οπως και στο ιδιωτικο;)

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...