Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Να ρωτησω τα κοριτσια που ηδη γεννησανε, μετα τον τοκετο ποτε πληρωνεις τον γιατρο; επειδη το ποσο ειναι σοβαρο κ θα πρεπει να το εχει ο αντρας μου επανω του, ποτε κ πως γινεται συνηθως αυτη η διαδικασια;

όσο είσαι στο νοσοκομείο ή και μετά μέχρι να σαραντίσεις και να πας να σε δει. εξαρτάται από το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalimera koritsia kai apo mena egw genisa ti kori mou prin dio misi xronia sto elenas edwsa 1400 tote sto giatro me kaisariki, prin 30 meres genisa ti deyteri kori mou me ton idio giatro gia lefta den tou eixa pei tipota logo krisis apla eixame apofasisi me ton antra moy na tou dwsoume emeis oti theloume. telos panto ena mina prin genisoyme mou leei apo monos tou oti thelei 1200 emeis den tou leme tipota,mpenw gia genna alla den me koitakse opos eprepe epatha aimoragia to mwraki mou to vgalane apo to xeraki tou kai mexri to pleuro tou melaniasmeno moy to pigane stin entatiki gia parakolouthisei kai o giatros moy afantos kai xwris na mas eksigisei perasame xalia auti ti fora kai eixe kai to trasos tin imera poy efeuga pou me thimithike na erthei na me thei na zitisei lefta ennoitai o antras mou ton ekane rezili kai lefta den dwsame.

 

καλησπερα και απο εμενα!θα ηθελα αν μπορεισ να μου στειλεισ σε π.μ. το ονομα του γιατρου σου γιατι γενναω και εγω στο ελενα και διαβαζοντασ αυτα που γραφεισ ,σκεφτομουν μηπωσ εχουμε τον ιδιο.αν μου ζητησει λεφτα ,θα παρει αγγουρια!εσυ καλα εκανες...!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!θα ηθελα αν μπορεισ να μου στειλεισ σε π.μ. το ονομα του γιατρου σου γιατι γενναω και εγω στο ελενα και διαβαζοντασ αυτα που γραφεισ ,σκεφτομουν μηπωσ εχουμε τον ιδιο.αν μου ζητησει λεφτα ,θα παρει αγγουρια!εσυ καλα εκανες
Link to comment
Share on other sites

Koritsia, ta maieytiria ontws exou riksei tis times tous. Gia paradeigma sto REA pou gennisa egw exei ksekinisei prosfores.

Fysiologikos toketos = EUR 1380 + FPA kai KAISARIKI = EUR 1.580 + FPA.

Symperilambanontai ola mesa se ayti tin timi....

Ennoeitai se 3klino pou einai to oikonomiko paketo.

Bebaia gia to sygkekrimeo maieytirio , ta lefta einai polu kala!!

Eixa dei kai to IASW prin apofasisw na paw sto Rea kai den exei kamia sxesi.Sto REA ta dwmatia einai olokainouria, san na eisai se ena lux ksenodoxeio!!! H peripoiisi apo tis kopeles, katapliktiki!!!! Na min anaferw to fagito pou einai pentanostimo kai den thmizei nosokomeio! To sinistw anepifulakta koritsia!!

 

O Giatros plirwthike ksexwrista, ta idia lefta me to poso po dwsame gia to dwmatio. Den kserw an ayto ginetai me olous tous giatros kai tis amoibes tous, giati o dikos mas giatros einai polu kalos kai katolou filoxrimatos.Den se blepei san "trapeza" alla san antrwpo!!!!

Oso imoun sto REA akousa oti exoun polu kales prosfores kai se diafores eksetaseis!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασχετο αλλά μετά την γέννα ο γιατρός περνάει και σε βλέπει, ενημερώνεται για την κατάστασή σου και του μωρού ή δεν είναι στα καθήκοντά του?

Ναι περνάει κάθε μέρα κ σε βλέπει. Μήπως τυχόν εμφανιστούν επιπλοκές

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μιας και το θέμα είναι η αμοιβή του γιατρού, ήθελα να ρωτήσω όσες Θεσσαλονικιές είχατε γιατρό το Σόρτση τι λεφτά πήρε; Ντρέπομαι να τον ρωτήσω από τώρα...

:roll:
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής:

Γέννησα στο Έλενα αρχές Νοεμβρίου. Καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου πήγαινα και έβλεπα μια γιατρό, χωρίς ειδικό ραντεβού, χωρίς να την έχω ενοχλήσει στο κινητό, παρά μόνο δύο φορές για μισό λεπτό τη φορά (μία που λιποθύμησα από έλλειψη σιδήρου και μία που τράκαρα).

Στο τέλος το μωρό δεν γύρισε και ως ισχυακό αναγκαστικά προγραμματίσαμε καισαρική.

Δεν είχα καμία ιδιαίτερη μεταχείριση, ίσα ίσα με είχαν διασωληνωμένη με καθετήρες και ρόμπα στην αίθουσα τοκετών (στο δωματιάκι) που είχε τρελλό κρύο περίπου 5-6 ώρες. Έκανα επισκληρίδιο και παρ΄όλα αυτά πόνεσα φριχτά όταν έβγαζαν το μωρό (μάλλον βιάζονταν να τελειώσουν γιατί τελείωνε η βάρδιά τους και δεν περίμεναν να με πιάσει, ή είχαν υπολογίσει λάθος τη δόση, δεν ξέρω). Όταν ήρθε η ώρα να μου ζητήσει λεφτά αποφάσισα ότι δεν της άξιζε και δεν της έδωσα. Σημειωτέον, όταν την ειχα ρωτήσει (στον 6ο μήνα περίπου) δεν είχε πεί τίποτα. Εννοείται ότι δεν ήμουν υποχρεωμένη να κουβαλάω μαζί μου χιλιάρικα, ούτε βέβαια να τα έχω. Ζήτησε 1200.

Μετά από ένα μήνα έμαθα ότι την συνέλαβαν για χρηματισμό ή κάτι τέτοιο.

Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η εκμετάλευση της ανάγκης και της ευαισθησίας μας όταν είμαστε στη φάση της εγκυμοσύνης και γενικότερα της ασθένειας. Όλα τα χρόνια πληρώνουμε τις ασφάλειές μας για να έχουμε αυτές τις παροχές. Δεν φτάνει που δεν θα πάρουμε σύνταξη, να πληρώνουμε και τους γιατρούς;

Θέλω να σημειώσω πάντως ότι το Έλενα σαν μαιευτήριο (δωμάτια, εξοπλισμός και μαίες) είναι πραγματικά εκπληκτικό και θα ξαναπήγαινα αλλά σε άλλο γιατρό.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μιας και το θέμα είναι η αμοιβή του γιατρού, ήθελα να ρωτήσω όσες Θεσσαλονικιές είχατε γιατρό το Σόρτση τι λεφτά πήρε; Ντρέπομαι να τον ρωτήσω από τώρα...

 

Υπολόγιζε 1000 ευρώ είτε είναι φυσιολογικά είτε είναι με καισαρική,δεν ξέρω αν παίρνει πάντα τα ίδια,καλό είναι να ρωτήσεις,εμείς πήγαμε για πρόκληση και έκατσε 20 ώρες εκεί μέχρι να καταλήξουμε σε καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε 1000 ευρώ είτε είναι φυσιολογικά είτε είναι με καισαρική,δεν ξέρω αν παίρνει πάντα τα ίδια,καλό είναι να ρωτήσεις,εμείς πήγαμε για πρόκληση και έκατσε 20 ώρες εκεί μέχρι να καταλήξουμε σε καισαρική.

 

Georgia, καλησπέρα κι ευχαριστώ για την ενημέρωση! Είναι εντυπωσιακό όμως που κάθισε 20 ώρες και ύστερα προχώρησε σε καισαρική! Άλλος στη θέση του θα σε είχε βάλει από την αρχή χειρουργείο!! Πότε γέννησες;

:roll:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Δεκέμβριο γέννησα,τον είχα ζαλίσει ότι θέλω φυσιολογικά γι' αυτό έκατσε τόσες ώρες,η αμοιβή του πιστεύω ότι είναι καλή σε σχέση με τα υψηλά στάνταρ της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκέμβριο γέννησα,τον είχα ζαλίσει ότι θέλω φυσιολογικά γι' αυτό έκατσε τόσες ώρες,η αμοιβή του πιστεύω ότι είναι καλή σε σχέση με τα υψηλά στάνταρ της αγοράς.

 

Σίγουρα είναι καλή!! Και αν σκεφτείς και τις επισκέψεις κάθε μήνα, που σου παίρνει ελάχιστα σε σχέση με άλλους γιατρούς, είναι πολύ οικονομικά!! Τι να πώ; Αυτός ο άνθρωπος δεν πρέπει να βλέπει την οικογένειά του!!Όλη μέρα δουλεύει, έχει απίστευτη πελατεία και είναι και άνθρωπος απέναντί σου!!!

:roll:
Link to comment
Share on other sites

Koritsia, ta maieytiria ontws exou riksei tis times tous. Gia paradeigma sto REA pou gennisa egw exei ksekinisei prosfores.

Fysiologikos toketos = EUR 1380 + FPA kai KAISARIKI = EUR 1.580 + FPA.

Symperilambanontai ola mesa se ayti tin timi....

Ennoeitai se 3klino pou einai to oikonomiko paketo.

Bebaia gia to sygkekrimeo maieytirio , ta lefta einai polu kala!!

Eixa dei kai to IASW prin apofasisw na paw sto Rea kai den exei kamia sxesi.Sto REA ta dwmatia einai olokainouria, san na eisai se ena lux ksenodoxeio!!! H peripoiisi apo tis kopeles, katapliktiki!!!! Na min anaferw to fagito pou einai pentanostimo kai den thmizei nosokomeio! To sinistw anepifulakta koritsia!!

 

O Giatros plirwthike ksexwrista, ta idia lefta me to poso po dwsame gia to dwmatio. Den kserw an ayto ginetai me olous tous giatros kai tis amoibes tous, giati o dikos mas giatros einai polu kalos kai katolou filoxrimatos.Den se blepei san "trapeza" alla san antrwpo!!!!

Oso imoun sto REA akousa oti exoun polu kales prosfores kai se diafores eksetaseis!!!

και μόνο που θα σου πάρει λεφτά ανάλογα με το δωμάτιο που θα πας, δείχνει ότι σε βλέπει και λίγο σαν τράπεζα, έτσι??:?

Link to comment
Share on other sites

Kalimera proti fora grafo eimai stis meres mou tha geniso sto mitera oi times pou eixan to 2009 den exoun sxesi me to simera. Na ipologizis giro sta 4000 giatro kai nosokomeio ase pou tora an exeis kai tameio kata diastimata plironete to nosokomeio apo auto kai esi plironeis mono giatro kai maia:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι καποιο σημειο ισχυει αυτο αλλα μην τους βάζουμε όλους στο ιδιο σακι. Εχω περάσει απο αρκετους γιατρούς στην προσπάθεια μου να μεινω εγκυος. Πολλά χειρουργια και εξωσωματικες. Τα κατάφερα και τωρα περιμένω απο μερα σε μερα να γεννησω και αυτό το χρωστάω στον γιατρό μου που δεν με εκμεταλεύθηκε ουτε για μια στιγμή και ηταν παντα δίπλα μου δίνοντας μου δύναμη σε κάθε εμποδιο που βρίσκαμε. Ειναι θέμα ανθρώπου και αρχών. Μην ξεχνάμε πως μέχρι να έρθει το μικρο αγγελούδι στα χέρια μας (καθ' ολη δηλαδη την εγκυμοσυνή που ψάχνεις για πιθανά προβλήματα μέσα απο υπερήχους και εξετάσεις) αλλά και για κάποιες ώρες μετά τον τοκετό την ευθύνη για εμάς και το αγγελούδι μας την εχει αυτός. Αρα δίκαια κάποιοι γιατροι ζητούν την αμοιβή που είναι αναλογη με την τιμή του μαιευτηρίου είτε λιγότερο ειτε περισσοτερο (μεγάλη η ευθυνη για δυο ζωές). Το σημαντικο ειναι ενα υγιες μωρακι και μια μανουλα που θα εχει γεννήσει με τις καλύτερες συνθηκές...:-P

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι καποιο σημειο ισχυει αυτο αλλα μην τους βάζουμε όλους στο ιδιο σακι. Εχω περάσει απο αρκετους γιατρούς στην προσπάθεια μου να μεινω εγκυος. Πολλά χειρουργια και εξωσωματικες. Τα κατάφερα και τωρα περιμένω απο μερα σε μερα να γεννησω και αυτό το χρωστάω στον γιατρό μου που δεν με εκμεταλεύθηκε ουτε για μια στιγμή και ηταν παντα δίπλα μου δίνοντας μου δύναμη σε κάθε εμποδιο που βρίσκαμε. Ειναι θέμα ανθρώπου και αρχών. Μην ξεχνάμε πως μέχρι να έρθει το μικρο αγγελούδι στα χέρια μας (καθ' ολη δηλαδη την εγκυμοσυνή που ψάχνεις για πιθανά προβλήματα μέσα απο υπερήχους και εξετάσεις) αλλά και για κάποιες ώρες μετά τον τοκετό την ευθύνη για εμάς και το αγγελούδι μας την εχει αυτός. Αρα δίκαια κάποιοι γιατροι ζητούν την αμοιβή που είναι αναλογη με την τιμή του μαιευτηρίου είτε λιγότερο ειτε περισσοτερο (μεγάλη η ευθυνη για δυο ζωές). Το σημαντικο ειναι ενα υγιες μωρακι και μια μανουλα που θα εχει γεννήσει με τις καλύτερες συνθηκές...:-P

μα ο γιατρός την ίδια δουλειά θα κάνει είτε πας μετά σε μονόκλινο είτε σε τρίκλινο οικονομικό. εγώ προσωπικά θυμώνω όταν ακούω γιατρό να λέει ότι θα πληρωθεί ανάλογα με το δωμάτιο που θα πας. φυσικά η επιλογή ενός γιατρού γίνεται με άλλα κριτήρια πρωτίστως, απλά θεωρώ ότι δεν είναι και πολύ επιστημονικό να πληρώνεσαι ανάλογα με την επιλογή του δωματίου. αλλά τί μπορείς να κάνεις αν αυτή είναι η πρακτική του γιατρού που εμπιστεύεσαι? απλά να του ευχηθείς σε καλή μεριά!!

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα τιμής αναλογα με την θέση απ' όσο γνωρίζω πρεπει να ξεκίνησε από ασφαλιστικές εταιρείες για να πουλήσουν προγράμματα με εγκυμοσύνη. Σίγουρα δεν θα πρέπει να κάνει κάτι διαφορετικό ο γιατρός στο μονόκλινο απ' ότι στο τρίκλινο. Σκέψου ότι και τα δημόσια ταμεία που κάνουν συμβάσεις με ιδιωτικά μαιευτήρια αυτό το διάστημα ορίζουν ως θέση το τετράκλινο (στα περισσότερα μαιευτήρια δεν υπήρχε καν) και αναλογα πληρώνεις τη διαφορά. Δυστυχώς έτσι είναι το σύστημα, σκέψου απλά οτι εδώ ξέρεις τι θα πληρώσεις σε αντιθεση με δημόσιες κλινικές που το φακελάκι άδικα για τους ασφαλισμένους παει και ερχεται...

 

Υ.Γ. Το άδικο θα ήταν να πληρώνα το μαιευτήριο πολύ πιο ακριβά που μου δίνει ένα κρεβάτι απλά για 4-5 μέρες απ' ότι τον γιατρό μου που με παρακολουθεί πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον τοκετό και έχει την ευθύνη για μένα και το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα τιμής αναλογα με την θέση απ' όσο γνωρίζω πρεπει να ξεκίνησε από ασφαλιστικές εταιρείες για να πουλήσουν προγράμματα με εγκυμοσύνη. Σίγουρα δεν θα πρέπει να κάνει κάτι διαφορετικό ο γιατρός στο μονόκλινο απ' ότι στο τρίκλινο. Σκέψου ότι και τα δημόσια ταμεία που κάνουν συμβάσεις με ιδιωτικά μαιευτήρια αυτό το διάστημα ορίζουν ως θέση το τετράκλινο (στα περισσότερα μαιευτήρια δεν υπήρχε καν) και αναλογα πληρώνεις τη διαφορά. Δυστυχώς έτσι είναι το σύστημα, σκέψου απλά οτι εδώ ξέρεις τι θα πληρώσεις σε αντιθεση με δημόσιες κλινικές που το φακελάκι άδικα για τους ασφαλισμένους παει και ερχεται...

 

Υ.Γ. Το άδικο θα ήταν να πληρώνα το μαιευτήριο πολύ πιο ακριβά που μου δίνει ένα κρεβάτι απλά για 4-5 μέρες απ' ότι τον γιατρό μου που με παρακολουθεί πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον τοκετό και έχει την ευθύνη για μένα και το μωρό μου.

εμένα οι γιατροί μου πληρώνονταν κανονικά την κάθε επίσκεψη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά τον τοκετό. την ίδια περίπου αμοιβή θα μου έπαιρναν όπου και να πήγαινα, δημόσιο ή ιδιωτικό, απλά στο δημόσιο θα ήταν τελείως μαύρα ενώ στο ιδιωτικό θα έκοβαν αναγκαστικά συμβολική απόδειξη. το σύστημα είναι χάλια και φταίμε κι εμείς που συνεχίζουμε να ενδίδουμε αλλά θεωρώ απαράδεκτο ο γιατρός να σου παίρνει λεφτά ανάλογα με το δωμάτιο που θα πας μετά. πώς κοστολογεί δηλαδή την ιατρική του πράξη? ανάλογα με το πορτοφόλι του ασθενούς? εμένα αυτό με κάνει να τον βλέπω με άλλα μάτια. αλλά είπαμε, το σύστημα κι εμείς που δε μιλάμε και τους βλέπουμε σα Θεούς (κι ίσως αυτό εκμεταλλεύονται) είμαστε χάλια.

όσο για το μαιευτήριο είναι επιλογή σου να πας σε δημόσιο, όπου και πάλι 1 κρεββάτι κι ένα πιάτο φαί θα σου δώσουν για 4-5 μέρες. δεν σε υποχρεώνει κανείς να πας σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

πάντως σύμφωνα με τους γιατρούς η χρεωση των υπηρεσιών τους συμφωνα με την τιμή του δωματίου έχει άλλη αιτιολογία και έχει πιο "κοινωνικά" κριτήρια.

 

Ο λόγος είναι ότι η χρέωση της υπηρεσίας τους είναι παραπάνω από τις τελευταίες κατηγορίες δωματίων, ας πούμε πχ ότι το 4κλινο έχει 1000, το 3 κλινο εχει ?2000 και το 2κλινο ?3000. Ο γιατρός τιμολογεί την υπηρεσία του πχ ?3500.

Οπότε σου λέει θα κοστολογήσω την εγκυμονουσα του 4κλινου ?1000, του 3κλινου ?2000 και τοου 3κλινου ?3000 αλλά θα κοστολογήσω και την εγκυμονουσα του μονοκλινου ?8000 οπότε ο μέσος όρος της αμοιβής μου θα είναι αυτός που έχω ορίσει αλλά δεν επιβαρύνω την εγκυο του 4κλινου με ?3500 που προφανως για να μενει σε 4κλινο δεν τα έχει να τα δωσει. Και θα πάρω λιγο περισσότερα από το μονόκλινο που προφανως είναι πιο ευκαταστατη κι ετσι όλες οι γυναικες με διαφορετική οικονομική κατασταση θα έχουν τις ίδιες υπηρεσίες κι εγω θα έχω πάρει μέσο όρο σαν αμοιβη αυτό που έχω ορίσει!

 

Αυτη είναι η λογική (αν καταλάβατε τιποτα έτσι όπως τα εγραψα :lol:).

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

πάντως σύμφωνα με τους γιατρούς η χρεωση των υπηρεσιών τους συμφωνα με την τιμή του δωματίου έχει άλλη αιτιολογία και έχει πιο "κοινωνικά" κριτήρια.

 

Ο λόγος είναι ότι η χρέωση της υπηρεσίας τους είναι παραπάνω από τις τελευταίες κατηγορίες δωματίων, ας πούμε πχ ότι το 4κλινο έχει €1000, το 3 κλινο εχει €2000 και το 2κλινο €3000. Ο γιατρός τιμολογεί την υπηρεσία του πχ €4000.

Οπότε σου λέει θα κοστολογήσω την εγκυμονουσα του 4κλινου €1000, του 3κλινου €2000 και τοου 3κλινου €3000 αλλά θα κοστολογήσω και την εγκυμονουσα του μονοκλινου €8000 οπότε ο μέσος όρος της αμοιβής μου θα είναι αυτός που έχω ορίσει αλλά δεν επιβαρύνω την εγκυο του 4κλινου με €4000 που προφανως για να μενει σε 4κλινο δεν τα έχει να τα δωσει. Και θα πάρω λιγο περισσότερα από το μονόκλινο που προφανως είναι πιο ευκαταστατη κι ετσι όλες οι γυναικες με διαφορετική οικονομική κατασταση θα έχουν τις ίδιες υπηρεσίες κι εγω θα έχω πάρει μέσο όρο σαν αμοιβη αυτό που έχω ορίσει!

 

Αυτη είναι η λογική (αν καταλάβατε τιποτα έτσι όπως τα εγραψα :lol:).

σωστό θα ήταν αυτό αν για κάθε 4 γυναίκες που επιλέγουν τετράκλινο υπήρχαν και 3 γυναίκες που επιλέγουν μονόκλινο. αλλιώς ο "καημένος" ο γιατρός έχει χασούρα....

Link to comment
Share on other sites

καλά μην μένεις στο παραδειγμα μου, τα νούμερα είναι δικά μου και τυχαία. Η ουσία είναι άλλη.

η ουσία είναι ότι κοστολογούν την πράξη τους για 1500 ευρώ πχ (το φτηνότερο δωμάτιο, που επιλέγουν και οι περισσότεροι γονείς) αλλά αν δουν ότι το ζευγάρι έχει οικονομική άνεση να πάει σε καλύτερο δωμάτιο, το εκμεταλλεύονται και ζητάνε να βγάλουν κι αυτοί το εξτραδάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσες να την κοστολογούσαν €3,500 ας πουμε αλλά να ισχύει το ίδιο για όλους;

φυσικά θα προτιμούσα να μου πει ο γιατρός πόσο ακριβώς κοστολογεί την πράξη του, άσχετα αν εγώ θα πάω σε μονόκλινο. έτσι μου δείχνει ότι τουλάχιστον δε με εκμεταλλεύεται και δεν κοιτάει ευθέως το πορτοφόλι μου. τώρα αν θέλει να μου κάνει έκπτωση επειδή με λυπάται, ας το κάνει και πάλι από μόνος του, άσχετα με το δωμάτιο. επίσης αν είναι τόσο μεγαλόψυχος που κάνει "χάρες" σε αναξιοπαθούντες (αν κι όσοι πάμε σε ιδιωτικά μάλλον προνομιούχοι είμαστε), ας πάει να ξεγεννάει σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς να παίρνει φακελάκι ή ας πάει στους γιατρούς χωρίς σύνορα.;)

εσύ αντιλαμβάνεσαι ότι ο γιατρός έχει υψηλή ταρίφα (όση το μονόκλινο) και απλά τη "ρίχνει" σε αυτούς που πάνε σε τρίκλινο κι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι έχει την ταρίφα του τρίκλινου και την "ανεβάζει" όταν δει ότι τον παίρνει να το κάνει. εξάλλου δε νομίζω ότι κάποιος γιατρός έχει το θράσος (?) να κοστολογήσει την ιατρική του πράξη 4000 ευρώ (στις μέρες μας).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...