Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Ρε κορίτσια συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. Αφού σε άλλο ποστ διάβασα ότι ανεστάλη το μέτρο, τι γίνεται τελικά???

 

 

χτες που ειχα παει στο γυναικολογο μου μου ειπε οτι απο 20 φεβρουαριου θα ξεκινησει τελικα και υπαρχει περιπτωση να μπει κ το ιασω

zljk4fh.jpgzljkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

SILENT νομίζω είναι πάρα πολλά αυτά που σου ζητάει στην επίσκεψη εμένα μου παίρνει αμοιβή στο ιατρείο 50ε και όχι πάντα πότε παίρνει πότε όχι.και τοκετό θα μου πάρει στο λητώ 1100ε όχι όσο το δωματιο που λένε. μα τι ζητάνε αυτές τις μέρες οι άνθρωποι. για αυτό άλλαξα κιόλας γιατρό ήμουν στο δημόσιο και μου ζητούσαν 1600ε που στο δημόσιο

 

Η αλήθεια είναι, είναι πάρα πολλά.. Αλλά τώρα τέτοια ώρα τέτοια λόγια... κι επειδή γενικά άλλα παράπονα δεν έχω, λέω να το κάνω γαργάρα... Ο άντρας μου λέει να της το πούμε μιας και στο επόμενο ραντεβου θα μπαίνω στον μήνα μου οπότε λογικά θα αυξήσουμε και την συχνότητα των επισκέψεων αλλά εγω ντρέπομαι λίγο. Μια ανάσα πριν την γέννα τώρα τι να πεις..:oops:

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! Εχω κανει 3 καισαρικες...στις 2 πρωτες μου πηρε απο 2.000 ενω στην τελευταια πριν απο 5 μηνες 1.700 (ποιος ξερει ισως επειδη ειμαι τακτικη "πελατισσα" !!!;)Το μονο καλο οσον αφορα τις χρεωσεις του ειναι οτι δεν χρεωνει αναλογα με το δωματιο...εχω παει σε τετρακλινο και σε τρικλινο superior...αυτο εξαλλου το θεωρω απαραδεκτο! Δηλ. αν εμενα πχ μου εκανε καποιος "δωρο" την παραμονη μου σε μονοκλινο θα επρεπε να με χρεωσει 6.000 ή δεν ξερω εγω ποσα...ελεος πια το χουν παρακανει και το ακουω αυτο απο τις περισσοτερες φιλες μου, μιας κοπελας συγκεκριμενα που γεννησε πριν απο 2 χρονια στο ιασω και εμεινε σε τετρακλινο ,την χρεωσε ο γιατρος της 4.000 ...πολυ περισσοτερο απο το δωματιο, για φυσιολογικο τοκετο (κατα τον οποιο μαλιστα δεν ηταν παρον)!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

την χρεωσε ο γιατρος της 4.000 ...πολυ περισσοτερο απο το δωματιο, για φυσιολογικο τοκετο (κατα τον οποιο μαλιστα δεν ηταν παρον)!!!:shock:

πως γίνεται αυτο?? γιατι δεν ηταν παρον? πηρε τα λεφτα της πισω?:shock:

Link to comment
Share on other sites

πριν εξι μηνες γεννησα στο Ιασω. η αμοιβη του γιατρου ηταν 1800 γιουρα. μεσα στην αμοιβη του ηταν η αναισθησιολογος και ο δευτερος γιατρός που ηταν μαζι του(δεν δουλευει με μαια). στις επισκεψεις για τον τακτικο υπερυχο επερνε 30 ευρω.μετα τον τοκετο οι πρωτες εξετασεις(υπερυχος, κολποσκόπιο)ηταν δωρεαν στο ιατριο του. :eek:

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως γίνεται αυτο?? γιατι δεν ηταν παρον? πηρε τα λεφτα της πισω?:shock:

 

BRIGITTA γεια σου! Πως γινεται αυτο...προφανως ο καθενας ζηταει οτι θελει...τοκανουν αρκετοι!!! Δεν ηταν στο τοκετο γιατι απλουστατα ελλειπε διακοπες (γιαυτο και προσπαθουσε 1 μηνα νωριτερα να την "πεισει" πως δεν θα γεννουσε φυσιολογικα επειδη ειχε λιγα κιλα παραπανω,ηταν κοντη κα...)της ειχε πει χαριτολογωντας πως αμα γεννησει φυσιολογικα θα σκισει τα πτυχια του...τελικα η κοπελα γεννησε φυσιολογικα μονο με τη βοηθεια της μαιας της...!!!.Οχι τα λεφτα τα εδωσε κανονικα μιας και ολα πηγαν καλα!!! Αλλα με παρακαλεσε να μην πω μπροστα στον αντρα της ποσο με χρεωσε ο δικος μου γιατρος...γιατι θα γινοταν εξω φρενων!:)

Link to comment
Share on other sites

Amy74, για να πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει αυτο το "σύστημα" με τα λεφτά, φακελάκια κλπ.

αλλά αμα το σκεφτείς λογικά, πληρώνεις για έχεις τον γιατρό δίπλα σου, ετσι δεν ειναι? αλλιώς γεννάς στα εφημερεύοντα κ τελείωσε η υπόθεση - καμία διαφορά.

και παρόλο που δεν ήταν παρόν πήρε τα λεφτα, ε? Οο

ελπίζω να'χει σκίσει τα πτυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Amy74, για να πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει αυτο το "σύστημα" με τα λεφτά, φακελάκια κλπ.

αλλά αμα το σκεφτείς λογικά, πληρώνεις για έχεις τον γιατρό δίπλα σου, ετσι δεν ειναι? αλλιώς γεννάς στα εφημερεύοντα κ τελείωσε η υπόθεση - καμία διαφορά.

και παρόλο που δεν ήταν παρόν πήρε τα λεφτα, ε? Οο

ελπίζω να'χει σκίσει τα πτυχία του.

αινουμ

 

δικιο εχεις κοπελα μου, ετσι πρεπει να ειναι αλλα πολλοι την πατανε πρωτα και μετα μαθαινουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, στην αμοιβή του γιατρού είναι μέσα και ο αναισθησιολόγος και η μαία? Και με απόδειξη? Δεν μπορούμε να ζητήσουμε χωρίς απόδειξη να μας έρθει πιο φτηνά? Κάποια που να γέννησε πρόσφατα στο ΙΑΣΩ στο 3 κλινο, πόσο της πήρε ο γιατρός της?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει το τρικλινο του Ιασω με την αμοιβη του γιατρου. εγω σε τρικλινο γεννησα.τα νοσηλεια τα πληρωνεις και περνεις τιμολογιο κανονικα. η αμοιβη του γιατρου ειναι δικος σας κανονισμός. εμας τα 1800 ευρω ηταν με μειωμενη αποδειξη.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησες με τον ΕΟΠΥΥ στο ΙΑΣΩ? Και έχει σχέση το δωμάτιο που επιλέγεις με την αμοιβή του γιατρού. Στο δίκλινο ανεβαίνει και η τιμή του εκτός και αν ισχύει για μεμονωμένους αυτό που λέω, δεν ξέρω. Τα 1800 ευρώ που λές ήταν η αμοιβή του γιατρού σου για τρίκλινο στο ΙΑΣΩ με μειωμένη απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

γεννησα εκτος ΕΟΠΥΥ αλλα η κατηγορια των κλινων αλλαζει ΜΟΝΟΝ για ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ της κλινικης. η αμοιβη του μαιευτηρα ουδε μια σχεση εχει με την κλινικη και την κατηγορια του δωματιου. στο τρικλινο που γεννησα εγω η κοπελα εκ δεξιων μου πληρωσε 2500 τον γιατρο της. η κοπελα εκ αριστερον μου πληρωσε 2350 τον δικο της γιατρο.και εγω 1800. σε τρικλινο μαζι δεν ειμασταν? ολλες μας ομως πληρωσαμε την κλινικη με το ιδιο ποσον 2300 ακριβως.(με τις εξετασεις των νεογνων). τωρα με το ΕΟΠΠΥ ναι μεν τα νοσηλεια- διανυκτερευση ειναι χαμηλοτερα. αλλα ο γιατρός την αμοιβη του θα την παρει. επισης υπαρχει και κατι ακομα που πρεπει να κοιταξεις. σε περιπτωση που χρειαστει να παραμεινει μια ή δυο ημέρες επιπλεον πχ σε περιπτωση ικτερου οπως μειναμε πολλες μανουλες, εκει τι χρεωση θα εχεις? αυτο να το ρωτησεις στο λογηστηριο του Ιασω.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησες με τον ΕΟΠΥΥ στο ΙΑΣΩ? Και έχει σχέση το δωμάτιο που επιλέγεις με την αμοιβή του γιατρού. Στο δίκλινο ανεβαίνει και η τιμή του εκτός και αν ισχύει για μεμονωμένους αυτό που λέω, δεν ξέρω. Τα 1800 ευρώ που λές ήταν η αμοιβή του γιατρού σου για τρίκλινο στο ΙΑΣΩ με μειωμένη απόδειξη?

υπάρχουν γιατροί που ζητούν αμοιβή όσο η τιμή του δωματίου κι άλλοι που έχουν στάνταρ αμοιβή, άσχετα με το σε ποιό δωμάτιο θα πας. έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν γιατροί που ζητούν αμοιβή όσο η τιμή του δωματίου κι άλλοι που έχουν στάνταρ αμοιβή, άσχετα με το σε ποιό δωμάτιο θα πας. έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε γιατρού.

 

 

Συμφωνώ. Εμένα μου το είπε από την πρώτη στιγμή ότι η τιμή του είναι στάνταρ σε ότι δωμάτιο κι αν διαλέξω, είτε κάνω φυσιολογικό είτε καισαρική. Ξέρω όμως 2 άλλους γιατρούς από φίλες μου, που δεν είναι διευθυντές όπως ο δικός μου και τους άλλαξαν την τιμή και για το δωμάτιο και για την καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε κορίτσια. Εγώ γέννησα το 2009 και τώρα σκέφτομαι για δεύτερο ελπίζοντας ότι θα είχαν αλλάξει (όχι μόνο τα μαιευτήρια που τότε είχα δόσει 5.500? σε δίκλινο καισαρική) αλλά και οι γιατροί τις τιμές τους ... Ακόμα τέτοια ποσά παίζουν; Εγώ 1900 είχα δώσει στο γιατρό μου στο Ιασώ τότε μαζί με τις μαίες. Τα ίδια να περιμένω και τώρα δηλαδή?

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ακριβως ισχυει φιλη STER. Χθες παντως που το συζητουσα με καποιο γιατρο (οχι μαιευτηρα) εδω στο νησι που ειπε οτι τωρα θα ανεβει πολυ η ''ταριφα'' των γυναικολόγων λογω του οτι τα νοσηλεια ενταχθηκαν στον ΕΟΠΠΥ. Οποτε μη χασουν την ευκαιρια. μακαρι να ναι ψεματα, αλλα σαν λογικο μου ακουγεται.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε κορίτσια. Εγώ γέννησα το 2009 και τώρα σκέφτομαι για δεύτερο ελπίζοντας ότι θα είχαν αλλάξει (όχι μόνο τα μαιευτήρια που τότε είχα δόσει 5.500? σε δίκλινο καισαρική) αλλά και οι γιατροί τις τιμές τους ... Ακόμα τέτοια ποσά παίζουν; Εγώ 1900 είχα δώσει στο γιατρό μου στο Ιασώ τότε μαζί με τις μαίες. Τα ίδια να περιμένω και τώρα δηλαδή?

δε νομίζω ότι οι γιατροί έριξαν την αμοιβή τους. τα μαιευτήρια μπορεί... αλλά επειδή η αδερφή μου γεννάει μέχρι 18/2 σε ιδιωτικό, ιδέα μου είναι ή όχι ότι έριξαν μεν τις τιμές αλλά προσπαθούν με άλλα κόλπα να σου πάρουν τα ίδια λεφτά με πριν? (να μπει από την προηγούμενη μέρα στο μαιευτήριο, να της βάλουν υπόθετα και την άλλη μέρα το πρωί να κάνουν την πρόκληση). σε άλλο μαιευτήριο, μια γνωστή μου που πήγε με ραντεβού για καισαρική, την έβαλαν πάλι μέσα από το προηγούμενο βράδυ. μήπως έχω γίνει καχύποπτη??

Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εμένα από το προηγούμενο βράδυ με είχαν βάλει για πρόκληση. Τίποτα πάντως δε μου φαίνεται πολύ "καχύποπτο". Κάποια στιγμή έπρεπε να πονηρευτούμε... Και αυτό ρε κορίτσια που παρουσιάζουν το "φακελάκι" στην τηλεόραση σαν κάτι το "πωπω" και το κάνουν όλοι τόσο φανερα? Εδώ μέσα δεν υπάρχει καμιά μας που να έχει γεννήσει σε ιδιωτικό και να μην τα χει σκάσει χωριστά στο γιατρό και πάνω από 1500€. Και αν παρατηρήσετε στην απόδειξη των χρημάτων που δόσαμε στο μαιευτήριο αναφέρεται και η αμοιβή του. Η "άλλη" δηλαδή. Πώς να κάναμε κάτι γι'αυτή την κατάσταση? Και πώς να "δώσεις" τον γιατρό σου όταν θα κρατήσει/κρατάει/κράτησε ότι πιο πολύτιμο έχεις στα χέρια του?

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εμένα από το προηγούμενο βράδυ με είχαν βάλει για πρόκληση. Τίποτα πάντως δε μου φαίνεται πολύ "καχύποπτο". Κάποια στιγμή έπρεπε να πονηρευτούμε... Και αυτό ρε κορίτσια που παρουσιάζουν το "φακελάκι" στην τηλεόραση σαν κάτι το "πωπω" και το κάνουν όλοι τόσο φανερα? Εδώ μέσα δεν υπάρχει καμιά μας που να έχει γεννήσει σε ιδιωτικό και να μην τα χει σκάσει χωριστά στο γιατρό και πάνω από 1500€. Και αν παρατηρήσετε στην απόδειξη των χρημάτων που δόσαμε στο μαιευτήριο αναφέρεται και η αμοιβή του. Η "άλλη" δηλαδή. Πώς να κάναμε κάτι γι'αυτή την κατάσταση? Και πώς να "δώσεις" τον γιατρό σου όταν θα κρατήσει/κρατάει/κράτησε ότι πιο πολύτιμο έχεις στα χέρια του?

για να μη σου πω ότι μια γνωστή μου είχε δώσει φακελλάκι σε γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο κάποτε και αυτός ο γιατρός αργότερα έγινε υπουργός υγείας και θα κυνηγούσε τα φακελλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα SOFI .Οπως και να το κανουμε απο οποια σκοπια και να το δουμε ...(και ο καλυτερος γιατρός στον κοσμο να ναι) παντα σε οτι αφορα τα βρεφη-μωρα-παιδια μας, μας εκμεταλλευονται.δε λεω μας βοηθανε την δυσκολη στιγμη ,φροντιζουν να φερουμε στον κοσμο υγιει τα μωρακια μας , αλλα κανενας δεν το κανει για την ψυχη κανενος. Για να μην πω για μερικους που το χουν καταντησει αηδια. ακουσα περιπτωση γιατρου στο νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης που εκτος της αμοιβης του ζητησε και κατι σε χρυσο. ελεος πια ειπαμε...

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα SOFI .Οπως και να το κανουμε απο οποια σκοπια και να το δουμε ...(και ο καλυτερος γιατρός στον κοσμο να ναι) παντα σε οτι αφορα τα βρεφη-μωρα-παιδια μας, μας εκμεταλλευονται.δε λεω μας βοηθανε την δυσκολη στιγμη ,φροντιζουν να φερουμε στον κοσμο υγιει τα μωρακια μας , αλλα κανενας δεν το κανει για την ψυχη κανενος. Για να μην πω για μερικους που το χουν καταντησει αηδια. ακουσα περιπτωση γιατρου στο νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης που εκτος της αμοιβης του ζητησε και κατι σε χρυσο. ελεος πια ειπαμε...

σωστός ο γιατρός!!!! σου λέει, αν χρεοκοπήσουμε τί να τα κάνω τα ευρώ??

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω όμως κάτι ρε κορίτσια, είμαστε και εμείς χαζές, και φυσικά βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Στην τελική είναι υποχρέωση τους να κάνουν σωστά το "Λειτούργημα" τους και φυσικά να μην μας εκμεταλλεύονται. Δεν λέω εννοείται ότι και εγώ έκανα τα στραβά μάτια κια έδωσα και το φακελάκι, έκανα και πάσο σε λάθη που έκανε το νοσοκομείο μόνο και μόνο για να φύγω από εκεί μια ώρα νωρίτερα και δεν ξαναπάτησα, αφού όλα πήγαν καλά με το παιδάκι μου στο τέλος αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε. Δεν ξέρω, όλα καλά αλλά από ένα σημείο και έπειτα δεν αισθάνεσαι χαζός που σε εκμεταλεύονται έτσι την δύσκολη στιγμή; Τι να πω, καλά να είμαστε και να χρησιμοποιούμε τα νοσοκομεία και τους ιατρους όσο λιγότερο μπορούμε...

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia kai apo mena egw genisa ti kori mou prin dio misi xronia sto elenas edwsa 1400 tote sto giatro me kaisariki, prin 30 meres genisa ti deyteri kori mou me ton idio giatro gia lefta den tou eixa pei tipota logo krisis apla eixame apofasisi me ton antra moy na tou dwsoume emeis oti theloume. telos panto ena mina prin genisoyme mou leei apo monos tou oti thelei 1200 emeis den tou leme tipota,mpenw gia genna alla den me koitakse opos eprepe epatha aimoragia to mwraki mou to vgalane apo to xeraki tou kai mexri to pleuro tou melaniasmeno moy to pigane stin entatiki gia parakolouthisei kai o giatros moy afantos kai xwris na mas eksigisei perasame xalia auti ti fora kai eixe kai to trasos tin imera poy efeuga pou me thimithike na erthei na me thei na zitisei lefta ennoitai o antras mou ton ekane rezili kai lefta den dwsame.

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia kai apo mena egw genisa ti kori mou prin dio misi xronia sto elenas edwsa 1400 tote sto giatro me kaisariki, prin 30 meres genisa ti deyteri kori mou me ton idio giatro gia lefta den tou eixa pei tipota logo krisis apla eixame apofasisi me ton antra moy na tou dwsoume emeis oti theloume. telos panto ena mina prin genisoyme mou leei apo monos tou oti thelei 1200 emeis den tou leme tipota,mpenw gia genna alla den me koitakse opos eprepe epatha aimoragia to mwraki mou to vgalane apo to xeraki tou kai mexri to pleuro tou melaniasmeno moy to pigane stin entatiki gia parakolouthisei kai o giatros moy afantos kai xwris na mas eksigisei perasame xalia auti ti fora kai eixe kai to trasos tin imera poy efeuga pou me thimithike na erthei na me thei na zitisei lefta ennoitai o antras mou ton ekane rezili kai lefta den dwsame.

και πολύ καλά του κάνατε, του μα.....κα!!!! να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα κοριτσια που ηδη γεννησανε, μετα τον τοκετο ποτε πληρωνεις τον γιατρο; επειδη το ποσο ειναι σοβαρο κ θα πρεπει να το εχει ο αντρας μου επανω του, ποτε κ πως γινεται συνηθως αυτη η διαδικασια;

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...