Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περι piercing-θέλω γνώμες γονιών και εφήβων


Recommended Posts

γεια σας

σε λίγες μέρες θα τρυπήσω κι εγώ τον αφαλό μου (αν και όλη μου τη ζωή

έχω θέμα με το σημείο με ανατριχιάζει θα το κάνω να ξεπεράσω το υέμα μου:D)

επίσης θα κάνω τατουάζ τα αρχικά των δυο κοριτσιών μου

Ι και Α

σκέφτομαι στο πίσω μέρος του λαιμού

πάνω στο κόκαλο. Στην αρχή έλεγα τα γράμματα να είναι

μπλεγμένα τώρα σκέφτομαι να είναι χωριστά...καλλιγραφικά πάντα

 

τι λέτε?/

 

έχω 6 τρύπες στα αυτιά και 1 στη μύτη και δε φοράω τίποτα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ποια ιδεολογια αναφερεσαι,Ev?

Δεν μας διευκρινιζεις....

Με ενδιαφερει πολυ να μαθω τι μυνηματα περναει το piercing.:rolleyes:

 

 

αυτο το ντοκιμαντερ εδειχνε τους "πιστους" των piercing....ολα τα extreme πραγματα που πιστευουν κατα βαθος αυτοι που κανουν piercing! Ειδα τραγικα πραγματα τα οποια δεν θελω να τα γραψω καν εδω μεσα γιατι το φορουμ το διαβαζουν και εφηβοι και δεν θελω να επηρεαστουν ! Εκαναν πολλα πραγματα extreme για να δειξουν οτι αντεχουν το πονο!Γιατι απαγορευεται στην Αμερικη νομιζω ηταν να κανουν ενεσεις παυσιπονες πριν απο καθε piercing...γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι ενα μικρο χειρουργειο...αυτος που το κανει δεν ειναι γιατρος και φυσικα ειναι παρανομο να χρησιμοποιει οποιαδηποτε παυσιπονη ενεση!

Πρεπει να δεις το ντοκιμαντερ για να καταλαβεις...ψαξε μπορει να το εχουν στο ιντερνετ....ΣΚΑΙ ή ALPHA το ειδα!

Λοιπον ειτε κανεις ενα σκουλαρικι ειτε γεμισεις το σωμα σου κατα βαθος κουβαλας πανω σου τα πιστευω των ατομων που κανουν piercing!Ειναι σαν να φοραει ενας Ελληνας τη ελληνικη σημαια στη μπλουζα του....δεν εκφραζει οτι πιστευει στη Ελλαδα και οτι εινια Ελληνας??....ετσι θεωρω και ενας που κανει piercing (χωρις να το αντιλαμβανεται φυσικα τις πιο πολλες φορες) γινεται κοινωνος και ασπαζεται την ιδεολογια τους και με το σκουλαρικη στη μυτη για παραδειγμα που φοραει....τη διαφημιζει κιολας!

Link to comment
Share on other sites

το ειδα και εγω αυτο που αναφερεσαι αν εννοεις κατι που κρεμιουτουσαν στον αερα με διαφορους τροπους για να δειξουν οτι αντεχουν τον πονο στο σκαι

αλλα και τα τατουαζ ξεκινησαν νομιζω απο την ιαπωνικη μαφια και τελικα το κανουν πολλοι ανθρωποι στον κοσμο που δεν χουν καμοια σχεση με τη μαφια ουτε με την ιδεολογια τους

ετσι και το piercing για αυτα τα ατομα σημαινει π.χ απελευθερωση απο τον πονο και για εμενα σημαινει μονο ενα κοσμημα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

το ειδα και εγω αυτο που αναφερεσαι αν εννοεις κατι που κρεμιουτουσαν στον αερα με διαφορους τροπους για να δειξουν οτι αντεχουν τον πονο στο σκαι

αλλα και τα τατουαζ ξεκινησαν νομιζω απο την ιαπωνικη μαφια και τελικα το κανουν πολλοι ανθρωποι στον κοσμο που δεν χουν καμοια σχεση με τη μαφια ουτε με την ιδεολογια τους

ετσι και το piercing για αυτα τα ατομα σημαινει π.χ απελευθερωση απο τον πονο και για εμενα σημαινει μονο ενα κοσμημα

 

μα το ξερω οτι για σενα ειναι μονο ενα "κοσμημα" .....απλα διαφημιζεις το δικο τους κοσμημα....την δικη τους ιδεολογια και πιστη.....δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω!

Και πολλοι δεν εχουν δει αυτο το ντοκιμαντερ και δεν εχουν ιδεα τι πιστευουν οι piercers!

Ξερω οτι εσυ το κανεις εντελως αθωα και χωρις τιποτα απο τα παραπανω....αλλα σκεψου πισω απο ολα αυτα κατι κρυβεται....σε αντιπροσωπευει?? Ειναι λιγο πιο βαθυ το νοημα απο μια απλη εμφανιση ...... ή μια απλη τρυπα! Οι πιο πολλοι που κανανε piercing σε αυτο το ντοκιμαντερ ειχαν απειρα τατουαζ....δεν ειπα οτι ισχυει κατι διαφορετικο για τα τατουαζ....ιδια πιστη ιδια αντιληψη και γι αυτα

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ντοκιμαντερ εδειχνε τους "πιστους" των piercing....ολα τα extreme πραγματα που πιστευουν κατα βαθος αυτοι που κανουν piercing! Ειδα τραγικα πραγματα τα οποια δεν θελω να τα γραψω καν εδω μεσα γιατι το φορουμ το διαβαζουν και εφηβοι και δεν θελω να επηρεαστουν ! Εκαναν πολλα πραγματα extreme για να δειξουν οτι αντεχουν το πονο!Γιατι απαγορευεται στην Αμερικη νομιζω ηταν να κανουν ενεσεις παυσιπονες πριν απο καθε piercing...γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι ενα μικρο χειρουργειο...αυτος που το κανει δεν ειναι γιατρος και φυσικα ειναι παρανομο να χρησιμοποιει οποιαδηποτε παυσιπονη ενεση!

Πρεπει να δεις το ντοκιμαντερ για να καταλαβεις...ψαξε μπορει να το εχουν στο ιντερνετ....ΣΚΑΙ ή ALPHA το ειδα!

Λοιπον ειτε κανεις ενα σκουλαρικι ειτε γεμισεις το σωμα σου κατα βαθος κουβαλας πανω σου τα πιστευω των ατομων που κανουν piercing!Ειναι σαν να φοραει ενας Ελληνας τη ελληνικη σημαια στη μπλουζα του....δεν εκφραζει οτι πιστευει στη Ελλαδα και οτι εινια Ελληνας??....ετσι θεωρω και ενας που κανει piercing (χωρις να το αντιλαμβανεται φυσικα τις πιο πολλες φορες) γινεται κοινωνος και ασπαζεται την ιδεολογια τους και με το σκουλαρικη στη μυτη για παραδειγμα που φοραει....τη διαφημιζει κιολας!

 

Ev,καλημερα γλυκια μου.

 

http://de-de.facebook.com/topic.php?uid=329964326511&topic=15414

 

Αυτη ειναι η ιστορια του body piercing.

Οπως γραφει εδω,σημερα το body piercing θεωρειτε οπως ολα τα υπολοιπα αγαθα.

Θεωρω λιγο υπερβολη ολα οσα ειπωθηκαν σε αυτο το ντοκιμαντερ,αλλα επειδη δεν το εχω δει κραταω μια επιφυλαξη γιατι μπορει σε αυτο να αναφερθηκε το τι σημαινει για καποια περιορισμενη μεριδα ατομων (αν με ρωτας κολλημενων και φανατισμενων),σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως οσοι το κανουν ασπαζονται αυτη την ιδεολογια η οτι περνανε τετοια μυνηματα.

Ειναι μοδα πολυ οι νεκροκεφαλες σε μπλουζες και αξεσουαρ,τι σημαινει αυτο?

Το καλοκαιρι τουριστες φορανε μπλουζες με την ελληνικη σημαια,ειναι Ελληνες?

Δεν βρισκω καμια λογικη σε ολο αυτο.

Μια μοδα ειναι,πες οτι ειναι αντιαισθητικη για καποιους,ηλιθια για αλλους,αλλα ενταξει,μην τρελαθουμε και τελειως.

 

Φιλικα.

Χριστιανα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Ακόμα και στη σύγχρονη εκδοχή τους, το τατουάζ και το πίρσινγκ έχουν το χαρακτήρα κάποιου είδους τελετουργικού μύησης, αποτελούν σύμβολα ένταξης σε μια συγκεκριμένη ομάδα ή μετάβασης σε μια σημαντική ηλικιακή κατηγορία."

 

αυτο διαβασα στο κειμενο που εστειλες στο "επιδερμικο μηνυμα¨" και αυτο ακριβως λεω κι εγω...δεν λεω κατι αλλο!

Οσο για το τουριστα που φοραει ελληνικη σημαια δεν δειχνει οτι ειναι Ελληνας αλλα φιλελληνας!Οτι αγαπαει τους Ελληνες και την Ελλαδα...και το κανει εν γνωση του γιατι η ελληνικη σημαια ειναι γνωστο οτι ειναι η σημαια των Ελληνων ενω τα συμβολα και η ερμηνεια που περναει το piercing αναρωτιεμαι αν ειναι γνωστα σε ολους οσους τα κανουν??

οκ εσυ το κανεις για διακοσμηση και γνωριζεις την ιστορια του piercing και εν γνωσει σου το επιλεγεις να το κανεις....την γνωριζουν ομως ολοι που το κανουν ή απλα ακολουθουνε μια μοδα ?

Link to comment
Share on other sites

Ev δεν καταλαβαινω γιατι θελεις να δημιουργησεις εντυπωσεις,τουλαχιστον σε οσους δεν εχουν χρονο να διαβασουν το λινκ.

Το κομματι που αναφερεσαι μιλαει για τις φυλες της Αφρικης.Οποτε,το ολοκληρωνουμε...

 

Στις Αφρικανικες φυλες,

 

"Ακόμα και στη σύγχρονη εκδοχή τους, το τατουάζ και το πίρσινγκ έχουν το χαρακτήρα κάποιου είδους τελετουργικού μύησης, αποτελούν σύμβολα ένταξης σε μια συγκεκριμένη ομάδα ή μετάβασης σε μια σημαντική ηλικιακή κατηγορία."

 

 

 

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι θες??

Να μαθουν οι νεοι αυτα τα μυνηματα που υποστηριξε το ντοκιμαντερ οτι περναει το πιρσινγκ,ετσι ωστε να δουν εαν θελουν να ακολουθησουν αυτη την ιδεολογια,αλλιως να μην το ξανακανουν??

 

Καταρχην,το piercing εχει τις ριζες του στην αρχαιοτητα και καθε φυλη η ομαδα ηθελε να υποδηλωσει κατι αλλο με το piercing,ειτε καλο ειτε κακο,γιατι να δεχτουμε την ιδεολογια που υποστηριζει το ντοκιμαντερ και οχι τον συμβολισμο πχ που ειχε για τους χριστιανους,πριν ο χριστιανισμος εδραιωθει ως θρησκεια.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

την γνωμη μου ειπα....και σταματαω εδω...δεν ειχα καμια διαθεση για αντιπαραθεση...κι αν ηθελα να περασω μυνηματα ασχημα Χριστιαννα θα εκανα ακριβη αναφορα για το τι ειδα στο ντοκιμαντερ...αλλα οπως ειδες παραπανω το απεφυγα! Η δικη σου γνωμη ειναι σεβαστη απο εμενα ....εσυ γιατι εχει επιθετικο υφος και δεν σεβεσαι τη δικη μου....??

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ντοκιμαντερ εδειχνε τους "πιστους" των piercing....ολα τα extreme πραγματα που πιστευουν κατα βαθος αυτοι που κανουν piercing! Ειδα τραγικα πραγματα τα οποια δεν θελω να τα γραψω καν εδω μεσα γιατι το φορουμ το διαβαζουν και εφηβοι και δεν θελω να επηρεαστουν ! Εκαναν πολλα πραγματα extreme για να δειξουν οτι αντεχουν το πονο!Γιατι απαγορευεται στην Αμερικη νομιζω ηταν να κανουν ενεσεις παυσιπονες πριν απο καθε piercing...γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι ενα μικρο χειρουργειο...αυτος που το κανει δεν ειναι γιατρος και φυσικα ειναι παρανομο να χρησιμοποιει οποιαδηποτε παυσιπονη ενεση!

Πρεπει να δεις το ντοκιμαντερ για να καταλαβεις...ψαξε μπορει να το εχουν στο ιντερνετ....ΣΚΑΙ ή ALPHA το ειδα!

Λοιπον ειτε κανεις ενα σκουλαρικι ειτε γεμισεις το σωμα σου κατα βαθος κουβαλας πανω σου τα πιστευω των ατομων που κανουν piercing!Ειναι σαν να φοραει ενας Ελληνας τη ελληνικη σημαια στη μπλουζα του....δεν εκφραζει οτι πιστευει στη Ελλαδα και οτι εινια Ελληνας??....ετσι θεωρω και ενας που κανει piercing (χωρις να το αντιλαμβανεται φυσικα τις πιο πολλες φορες) γινεται κοινωνος και ασπαζεται την ιδεολογια τους και με το σκουλαρικη στη μυτη για παραδειγμα που φοραει....τη διαφημιζει κιολας!

 

Ev,στο ξαναυπογραμμιζω το που διαφωνω μαζι σου.

 

Πηρες τις μετρητοις αυτα που ειδες σε καποιο ντοκιμαντερ,εκφραζοντας εναν φοβο ως προς το τι μπορει να αντιπροσωπευει το body piercing.

Τα στοιχεια της ιστοριας δειχνουν πως αναλογα τον πολιτισμο,την φυλη,την ομαδα και πανω απ'ολα ατομικα εναν ανθρωπο,μπορει να συμβολιζει κατι αλλο η ακομα και τιποτε απολυτως.

Δεν μπορεις λοιπον να υποστηριζεις πως η συγκεκριμμενη ιδεολογια,περι απελευθερωσης απο τον πονο,ισχυει οταν μια μητερα πηγαινει να τρυπησουν τα αυτακια του κοριτσιου της,η οταν μια γυναικα γραφει πχ τα ονοματα των παιδιων της σε τατουαζ στο σωμα της.

Εγω αυτο που σου λεω απλα ειναι πως αν για τους μαφιοζους Γιαπωνεζους σημαινει αυτο,για τους Αφρικανους σημαινει το αλλο,για τους αρχαιους Χριστιανους το αλλο,για εμενα το αλλο.

Οποτε,αυτο που υποστηριζει το ντοκιμαντερ δεν σου προσφερει ολοκληρωμενη αποψη,οποτε δεν μπορει καποιος να βγαλει συμπερασματα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν εγώ σου προτείνω το εξής. Συζήτησε με τους γονείς σου για ποιο λόγο δεν θέλουν να κάνεις piercing. Δεν έχει σημασία να τους πείσεις ότι έχεις δίκιο γιατί στο τέλος θα κάνεις ότι θέλεις εσύ, απλώς μπορεί να σου αναφέρουν κάτι που να σε κάνει να δεις αλλιώς τα πράγματα. Αν μετά από αυτό θέλεις ακόμα να κάνεις piercing, προτείνω αφού αποφασίσεις που, να κάνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ σε ποιο μαγαζί θα πας. Πάρε απόψεις από φίλους σου που έχουν ήδη κάνει piercing, και από το internet, γενικά από οπουδήποτε μπορείς. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, πρέπει να είναι καθαρό το μαγαζί και η βελόνα να βγει από το αποστειρωμένο κουτάκι ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ. Πριν ωστόσο ξανασκέψου λίγο τους λόγους που θες να κάνεις piercing, και προτείνω αν δε σου αρέσει πολύ να μην το κάνεις. Αν ας πούμε το κάνεις γιατί είναι στη μόδα, ή γιατί το έχουν κάνει οι άλλοι, ή απλά για να πας κόντρα στους γονείς σου μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Επίσης καλό είναι να μιλήσεις και με ένα γιατρό πριν (πχ, αν θέλεις να τρυπήσεις τη μύτη σου, μίλα με έναν ωριλά, γιατί θα ξέρει να σου πει παρενέργειες και εσύ μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω κτ κ γω....οταν ημουνα 17 κ εβραζε το αιμα μου ηθελα να κανω στο φρυδι στη γλωσσα κ στο χειλος στον αφαλο κ ταττο....η μαμα δν με αφησε,τσακωνομασταν εκλαιγα(τι χαζο που ημουνα)και παλι μου ελεγε δν υπαρχει περιπτωση....Σημερα....την ευχαριστω που δν με αφησε να κανω τις χαζομαρες που ηθελα και πραγματικα δν ηξερα τι ηταν αυτο που ηθελα.......θα εκανα τρυπα στο φρυδι κ σημερα θα ειχα σημαδι θα εκανα στην γλωσσα κ ανακατευομαι μονο που το σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να το κανω.....piercing στον αφαλο εκανα τωρα που ειμαι 23ων ξερω πλεον τι θελω κ δν προκειται να το μετανιωσω....επισης για το ταττο παλι καλα που δν εκανα γιατι θα εκανα μια βλακεια που δν θα ειχε νοημα ενω τωρα θα παω να κανω το ονομα του γιου μου και δν μπορουμε να αποφασισουμε με τη μαμα μου σε ποια γλωσσα να το κανω αραβικα η'ιαπωνικα............Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πριν κανεις κατι σκεψου το πολυ καλα.......οι γονεις παντα θα ειναι αντιθετοι σε καποια πραγματα ειναι αντιθετοι ομως γιατι υπαρχει λογος....ειλικρινα ευχαριστω τη μαμα μ που δν με ειχε αφησει να κναω ο,τι ηθελα να κανω γιατι σημερα ειμαι πιο κατασταλαγμενη κ ο,τι κανω ειναι επειδη ταιριαζει με το ποια ειμαι....φανταζεσε τωρα να ειχα τρυπα στο φρυδι κ να φορουσα τις γοβες και τα φορεματα μου,η' και να μν το ειχα το σκουλαρικι τωρα θα ειχα το σημαδι.............think πολλες φορες οτι πατε να κανετε...............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

συμφωνω οτι τα piercing δεν εχουν καμια σχεση με αλητεια κ τετοια!!! βεβαια δε λειπουν οι περιπτωσεις αυτες!! αλλα οπως κ να το κανουμε δε μπορουμε να πουμε οτι το piercing ειναι χαρακτηριστικο της αλητειας κ της...πουτανιας! (συγγνωμη για την εκφρασηη!) οσον αφορα τα τατουας θα ελεγα οτι δε μου αρεσουν κ πολυ κ τα θεωρω λιγακι εξαλα οπως κ τα μαλλια με στυλ emo.. ποτε δε μου αρεσαν αυτα γιατι οσοι τα εκαναν τα εκαναν μονο κ μονο για επιδειξη κ στο τελος εφταναν σε μεγαλες υπερβολες..επισης το τατουαζ δυστυχως αν θελησεις να το βγαλεις δε θα μπορεις!! θα μεινει μια ζωη πανω σου ειτε το θελεις ειτε οχι!!! αυτα απο δωωω! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα eimaikapoia!!:)

Εγώ με το που τελείωσα το λύκειο,το ίδιο καλοκαίρι έκανα τρύπα στη μύτη..

Την έβλεπα σε άλλες κοπέλες και μου άρεσε πολύ.

Εκείνη την περίοδο είχα αρχίσει και έμενα με τον τότε αγαπημένο μου και σημερινό άντρα μου,δεν έμενα με τη μητέρα μου.Αν έμενα,το 'ξερα πως θα 'χα πρόβλημα γιατί είναι παλαιών αρχών αλλά και πάλι θα την έκανα (όταν είδε βέβαια την τρύπα στράβωσε αλλά με τον καιρό της πέρασε).

Όντως κάποιοι μεγαλύτεροι άνθρωποι,τις τρύπες,τα tatoo κ.α τα βλέπουν σαν άσχημα πράγματα-του σατανά όπως έχω ακούσει από κάποιους.

Πλέον έχω 2 τρύπες στο κάθε αφτί (άσχετα αν πλέον δεν βάζω πάντα σκουλαρίκι),μία τρύπα στη μύτη και μία κάτω απ' τα χείλι,στην δεξιά μεριά.

Σε κανα χρόνο θα πάω να κάνω και tatoo μαζί με τον άντρα μου!

Προσωπικά,όταν με το καλό κάνω κοριτσάκι,σε μικρή ηλικία θα την πάω εγώ η ίδια να της τρυπήσω τ' αφτάκια (όπως μου 'χε και 'μένα κάνει η μητέρα μου) και αν αργότερα θελήσει να κάνει κάποια τρύπα/piercing στο πρόσωπο,όπως εγώ,δεν θα 'χω κανένα πρόβλημα...

Και να το μετανιώσει αργότερα,θα μπορεί να το βγάλει!

Δε νομίζω πως αυτά είναι σοβαρά θέματα για να κάθεται ένας γονιός με το παιδί του να τσακώνεται..

Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα!!!!

Αυτά ήθελα να πω...

Καλή σου μέρα!:)

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

το σκουλαρικι στον αφαλο στον εβδομο μηνα της εγκυμοσυνης μου.

 

Αλήθεια? Εμένα ο γιατρός μου είπε να το βγάλω άμεσα το σκουλαρίκι στον αφαλό και ήμουνα 7 εβδομάδων!

Link to comment
Share on other sites

επισης το τατουαζ δυστυχως αν θελησεις να το βγαλεις δε θα μπορεις!! θα μεινει μια ζωη πανω σου ειτε το θελεις ειτε οχι!!! αυτα απο δωωω! :)

 

Βγαινει πλεον μανα μου με laser.........

 

Οσο για την δικη μου κορη και προγονη ας κανουν οτι θελουν στο σωμα τους που τους ανηκει μολις ενηλικιωθουν. Ηταν τατου ητε piercing. Ενας λογος για τον οποιο ΠΟΤΕ δεν θα τσακωνομουν.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ είμαι εναντίον στις τρύπες ή στα τατουάζ εφόσον κάποιος επιθυμεί να τα κάνει δικαίωμά του. Απλώς δε μου αρέσουν αισθητικά. Κάποιο σκουλαρικάκι στη μύτη (πλαγίως) ή στην κοιλιά, μου αρέσουν σε κάποιους αν κι εγώ δε θα έκανα.

 

Τώρα όμως που η κόρη μου 13 ετών θέλει να κάνει στην κοιλιά, το θεωρώ πολύ ακραίο για την ηλικία της (το ίδιο όπως θα θεωρούσα και τη μίνι φούστα σε μιά γυναίκα άνω των 50).

Σημειωτέον ότι ήδη έχει κάνει πόσες τρύπες στα αυτιά και μία στη μύτη.

 

Υ.Γ. Ειδικά οι τρύπες σε σημεία όπως η γλώσσα, η κοιλιά είναι και επικίνδυνα! Γνωρίζω κοπέλα που σε λίγες μέρες έπαθε σηψαιμία από τρύπα στην κοιλιά..

Link to comment
Share on other sites

εκανα την τρυπα στον αφαλο 12χρονων:!::!:μολις τελειωσα το δημοτικο και την τρυπα στην μυτη 1χρονο μετα!Στα 16εκανα την τρυπα στην γλωσσα την οποια την εκλεισα γιατι με ενοχλουσε τρομερα τωρα σκεφτομαι να κανω τατοο τα αρχικα των παιδιων μου!!!Αλλα φοβαμαι...Παντως δεν μπορω να δεχτω με τιποτα την νοοτροπια μερικων ανθρωπων οτι οσοι εχουν piercing η tattoo να τους συγκαταλεγουν στην κατηγορια των φρικιων και δεν ξερω και εγω τι αλλο!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου είναι οδοντίατρος. Θεωρεί (και επιβεβαιώνεται από τα επιστημονικά περιοδικά που λαμβάνει, από τα συνέδρια που παρακολουθεί, αλλά και από τα περιστατικά που συναντάει συχνά) ότι η τρύπα/σκουλαρίκι σε περιοχή του στόματος (χείλος, μάγουλο, γλώσσα) αλλά και τα tattoo στις ίδιες περιοχές είναι πολύ επικίνδυνα. Το στόμα είναι ιδανική περιοχή για την ανάπτυξη μικροβίων, καθώς είναι σκοτεινό και υγρό. ΑΥτό σημαίνει ότι είναι πολύ εύκολο να πάθει κανείς μόλυνση.

 

Προσωπικάν θεωρώ ότι αν ένα παιδί θέλει να "ξεσπάσει" κάνοντας τρ΄πες στα αυτιά ή στη μύτη ή κάνοντας κάποιο tattoo ως το πιο ανώδυνο ξέσπασμα. Με την έννοια ότι αν ξεσπάσει την "ενέργεια" του εκεί, μπορεί να αποφύγει (τις περισσότερες φορές) άλλα πιο απικίνδυνα πράγματα. Και σε όλα βέβαια απαιτείται η καλή σχέση με το σπίτι και η σωστή καθοδήγηση από τους γονέις.

Εγώ έχω 2 tattoo (κοιλιά και αστράγαλο) που τα έκανα το πρώτο στα 22 και το δεύτερο μόλις πέρισι στα 32, και 4 τρύπες στο ένα αυτί και 2 στο άλλο (έτσι για να είμαι "περίεργη").... Στο π΄ρωτο tattoo ο πατέρας μου αντέδρασε, αλλά το συνήθισε. Στο δεύτερο δεν μπορούσε πλέον να πει τίποτα. Την πρώτη τρύπα την έκανα 4 χρονών και με πήγε η μαμά μου. Τη δεύτερη στην Α γυμνασίου και πήγα μόνη μου και ο πατέρας μου γκρίνιαξε αλλά ηρέμησε γρήγορα όταν είδε ότι έχουν πολλοί. Τιε άλλες τρύπρε τις έκανα στο λύκειο και δεν γκρίνιαξε κανένας (βλέπετε η εκπαίδευση;;;)

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνει κάποιος tattoo, τρύπες σε περίεργα σημεία (φρύδια, γλώσσες κτλ) σε μια ηλικία που είναι κάποιος συνειδητοποιημένος, δεν έχω καμιά αντίρρηση να το κάνει.

Το να κάνει τα παραπάνω όμως ένα πιτσιρίκι που νομίζει ότι έτσι θα κάνει την επανάστασή του ή θα το κάνει να ξεχωρίσει και να το προσέξουν οι άλλοι, εμένα θα με έκανε να ανησυχήσω (εάν επρόκειτο για τα παιδιά μου).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πειτε καμια ιδεα για το πως να το φερω στους γονεις, μια απλη τρυπουλα στο αυτι ειναι. Για εσας τους γονεις λεω, δώστε μου καμια συμβουλη ή τους εφήβους

Link to comment
Share on other sites

καταρχην...τι ηλικια εχεις?ο αδερφος μου οταν εβαλε σκουλαρικι στο αυτι (ενα πολυ μικρο) ηταν 16-17 και δεν ειπε τιποτα.πηγε το εκανε μονος του και ηρθε σπιτι εκατσε στο σαλονι και μετα απο ωωωωωωρα το ειδε η μανα μου και αρχισε να κραζει:rolleyes: δε συμφωνω με αυτο βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

θα τους πεις ηρεμα και ωραια οτι σκεφτεσαι(οχι οτι το εχεις αποφασισει) να κανεις μια τρυπα στο αυτι και θελεις την συγκαταθεση τους.δε ξερω κιολας τι ειναι γονεις σου ειναι προχωρημενοι ?ειναι παλαιων αρχων ?τι ηλικια εχουν?

Link to comment
Share on other sites

εκανα την τρυπα στον αφαλο 12χρονων:!::!:μολις τελειωσα το δημοτικο και την τρυπα στην μυτη 1χρονο μετα!Στα 16εκανα την τρυπα στην γλωσσα την οποια την εκλεισα γιατι με ενοχλουσε τρομερα τωρα σκεφτομαι να κανω τατοο τα αρχικα των παιδιων μου!!!Αλλα φοβαμαι...Παντως δεν μπορω να δεχτω με τιποτα την νοοτροπια μερικων ανθρωπων οτι οσοι εχουν piercing η tattoo να τους συγκαταλεγουν στην κατηγορια των φρικιων και δεν ξερω και εγω τι αλλο!:mad:

 

τι λες τωρα? πως σου προεκυψε στα 12 αυτο το πραγμα? οι γονεις σου τι σου ειπαν? Αληθεια ποσο χρονων εισαι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...