Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Ευχαριστώ κορίτσι..ευχομαι και στα δικά σου με το καλό!

 

Να σαι καλά! Να σε ρωτήσω, ισχύει ότι στο VBAC δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις επισκληρίδιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

Χωρίς να έχω η ίδια εμπειρία vbac, καθότι μόλις αρχίζω την δεύτερη εγκυμοσύνη μου και το ψάχνω και εγώ, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω συγκεντρωμένα διάφορα στοιχεία από αυτά που έχω διαβάσει, και με βάση την κοινή λογική μου φαίνονται να ευσταθούν.

Σαν συμπέρασμα, η επισκληρίδιος δεν απαγορεύεται στο vbac, και

 

- αν σας συμβουλέψει ο συνεργάτης υγείας ότι η επίτοκος πρέπει να έχει πλήρη αίσθηση του πόνου, ώστε να αντιληφθεί τυχόν αλλαγή στον τύπο και την υφή του πόνου, τότε μάλλον ο συνεργάτης που έχει επιλεχθεί για την προσπάθεια του vbac δεν είναι γνώστης του επιχειρήματος. Δεν είναι δουλειά της μέλλουσας μαμάς να αντιληφθεί κάτι διαφορετικό από το αναμενόμενο (ούτως ή άλλως λίγες είναι οι περιπτώσεις που οι μαμάδες ξέρουν τι να περιμένουν), ο γιατρός είναι αυτός που θα καταλάβει από την γενική κλινική εικόνα της επιτόκου την οποιαδήποτε μη επιθυμητή εξέλιξη (που είναι λογικό να μην τα ξέρουμε εμείς) . Με δυο λόγια αν περιμένει ο γιατρός από τη μαμά να καταλάβει ότι κάτι τρέχει, να τον βράσω.

- στον αντίποδα, καλό είναι να μην γίνεται χρήση της επισκληριδίου πολύ νωρίς γιατί έχει πιθανόν να καθυστερήσει την εξέλιξη του τοκετού στα πρώτα στάδια που είναι πιο πιθανό να αντέχεται ο πόνος από τη μαμά, αν ας πούμε δεν της επιτρέπει να κινηθεί, να αλλάξει στάσεις, να περπατήσει κλπ. Και φαντάζομαι ότι δεν είναι εύκολο να επιλεχθεί κάποια άλλη στάση κατά τις εξωθήσεις, πέραν του ανάσκελα, όταν γίνει χρήση επισκληριδίου. Με την ίδια λογική, αν στην πορεία η μαμά έχει κουραστεί και στρεσαριστεί, η επισκληρίδιος μπορεί να γίνει σε μικρή δοσολογία, όχι πλήρους αναισθησίας, που θα επιλέξει ο αναισθησιολόγος, και μπορεί να βοηθήσει έστω και για λίγο να ξεμπλοκάρει το σύστημα και να ανακουφιστεί η μαμά για να συγκεντρώσει δυνάμεις.

Υπάρχει και η περίπτωση που λέει ότι είναι καλό να είναι ήδη τοποθετημένος ο καθετήρας για την επισκληρίδιο ούτως ώστε αν τελικά χρειαστεί να πραγματοποιηθεί καισαρική, να μην γίνει ολική αναισθησία (εκτός φυσικά αν μιλάμε για κατεπείγουσα ανάγκη οπότε δεν σε ρωτάνε καν).

Επίσης έχω διαβάσει ότι με την χρήση της επισκληριδίου η μαμά δεν πονάει πια, και αφήνει το μωρό να πονάει μόνο του. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο ευσταθεί, και δεν ξέρω επίσης ποιος μπορεί να το πει, τα μωρά γενικά περνάνε ένα σοκ στον τοκετό, αλλά οι ορμόνες σε έναν φυσιολογικό τοκετό ρέουν με τέτοιο ρυθμό που νομίζω ότι με το που γεννιέται ένα παιδί και έρχεται σε επαφή με τη μαμά αμέσως, όπως ανακουφίζεται η μαμά, το ίδιο ανακουφίζεται και το παιδί.

 

Ελπίζω να έδωσα κάποιες πληροφορίες που θα βοηθήσουν κάπως, ή αν μη τι άλλο, να σου έδωσα τροφή για περαιτέρω αναζητήσεις.

Θα επανέλθω για άλλα θέματα που έχω και εγώ πολλές ερωτήσεις, γιατί όπως είπα, ενδιαφέρομαι και γω για να επιχειρήσω vbac και ιδίως σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης (το ξέρω ότι ζητάω πολλά!)

Link to comment
Share on other sites

Nene, η απάντηση σου ήταν κατατοπιστηκότατη! Θα πάω την Τετάρτη στον Κο Μαμόπουλο για πρώτη φορά και η επιλογή μου για τον συγκεκριμένο γιατρό είναι ότι αναλαμβάνει vbac. H γυναικολόγος που ήδη είχα δεν μου ενέπνεε καθόλου εμπιστοσύνη και την αλλάζω ενώ είμαι στη 12η εβδομάδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοήθησα κάπως,

και επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, και για την ακρίβεια να προσπαθήσω για vbac στο Ιπποκράτειο, θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να παρακολουθεί μια έγκυο ο κος Μαμόπουλος, τον οποίο σκοπεύω και εγώ να δω.

Πχ πρωί στο νοσοκομείο τις ημέρες που θα εφημερεύει ο γιατρός, κλείνεις ραντεβού ή χωρίς? γιατί το απογευματινό ραντεβού στο Ιπποκράτειο κοστίζει σχεδόν όσο το ραντεβού στο ιατρείο του.

Και αν παρακολουθεί μια έγκυο με στόχο το vbac, και ξεπεράσει τις 40 εβδομάδες, και ξεκινήσει αυτόματα ο τοκετός σε μέρα που δεν εφημερεύει το Ιπποκράτειο, εκ των πραγμάτων θα πρέπει να πάει στο Παπαγεωργίου. Τι γίνεται τότε? υπάρχει πληροφορία για γιατρό που το επιχειρεί εκεί?

Αν με τη βοήθεια μιας υποστηρικτικής μαίας περιμένει η επίτοκος πριν πάει στο νοσοκομείο αρκετά, και φτάσει στο νοσοκομείο στο δεύτερο στάδιο του τοκετού, με διαστολή κλπ, πάλι καταλήγει σε καισαρική?

Κάθε πληροφορία σχετική είναι ευπρόσδεκτη, καθώς θέλω να δω τι πιθανότητες έχω για vbac.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα κορίτσια. Εγω γεννησα πριν 28 ημέρες φυσιολογικά μετα απο καισαρικη με μαία που αναλαμβάνει κυρίως αυτή την παρακολούθηση,με συνεργασία γυναικολόγου, είναι Αθήνα και έχει ομάδα στο facebook,αν ενδιαφέρεστε σας στέλνω λεπτομέρειες.

 

Καλημερα.θα μπορουσες να μου στειλεις στοιχεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

maryspan, οχι δεν ισχύει οτι δεν μπορεις να κάνεις επισκληρίδιο στο vbac. Εγώ έκανα και βοήθησε λίγο τη διαστολή μου να ξεκολλήσει.

klairitsaa, να προσέχεις λίγο με τη συγκεκριμένη μαία γιατί έχει γίνει μάλιστα καταγγελία σε βάρος της. Ο Γιαννίκος πράγματι απουσιάζει από το μεγαλύτερο μέρος του τοκετού αλλά δεν είναι έτσι όλοι οι γιατροί που αναλαμβάνουν vbac.Νομίζω οτι πρέπει να ψαχτείς λίγο περισσότερο. Με τόσα λεφτά που θα δώσεις μπορεις να έχεις φουλ παρακολούθηση από team γιατρού και μαία και να είσαι πιο ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω, παρόλο που έχω περάσει παααααααρα πολλές ώρες διαβάζοντας το φορουμ από όταν έμεινα έγκυος και μετά....

 

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος, και αυτού και του κλειδωμένου, και ομολογώ ότι έμαθα για άλλη μια φορά πάρα πολλά πράγματα....

 

Να σας πω σύντομα (θα προσπαθήσω) την ιστορία μου...έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών που όπως καταλαβαίνετε γεννήθηκε με καισαρική....η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, πραγματικά δεν είχα τη παραμικρή ενόχληση. Στις 38+2 το πρωί είδα το πρωί βλέννα με αίμα. Ο γιατρός μου είπε ότι πιθανόν μέσα στις επόμενες 72 ώρες θα ξεκινήσει ο τοκετός. Το επόμενο απόγευμα όπως σηκώθηκα απ'το κρεβάτι στις 7 ένιωσα λίιιιιιιγα υγρα. Δέν έδωσα σημασία γιατί την τελευταία εβδομάδα ειχα έτσι κ αλλιώς πολλά υγρά. Άλλαζα εσώρουχο 4 φορές τη μέρα. Αργότερα όμως μου μπήκαν υποψίες ότι ήταν αμνιακό υγρό, γιατί κάπου είχα ακούσει ότι μυρίζει περίεργα...περίμενα μία ώρα να το επιβεβαιώσω κ πήρα το γιατρό ο οποίος δεν το σήκωνε. 10 η ώρα το βράδυ πήγαμε στο μαιευτήριο. Ήταν όντως αμνιακό υγρό οπότε μου λένε γεννάμε. Με βάζουν στον καρδιοτοκογράφο κ είχα 100σταρες συσπάσεις περιοδικές τις οποίες όμως εγώ δεν καταλάβαινα καν :roll: τράχηλος σκληρός, το παιδί ψηλά και διαστολή σχεδόν 1. μου βάλαν ορο αρχικά, μετά και τεχνητούς... οι ώρες περνούσαν....το πρωι κατά τις 11 μου έσπασε και τα νερά ο γιατρός (τελείως γιατί εγώ είχα απλώς μια ελάχιστη διαρροή)...τέλος πάντων...φτάσαμε στις 16.00 με διαστολή κολλημένη στο 6 και οι παλμοί του παιδιού άρχισαν να αλλιώνονται. Ε τότε είπε ο γιατρός παμε για καισαρική. Μετά από πολύ κλάμα μπήκαμε και η μπουμπού μου γεννήθηκε στις 5 παρά 5. 3205 και 50 εκ.ήταν μπερδεμένη με τον λώρο διαγώνια στον ώμο της σαν να φορουσε τσαντάκι..

Ευτυχώς η ανάρρωσή μου ήταν πολύ καλύτερη από ότι είχα στο μυαλό μου κ σε συνδυασμό με τη χαρά μου δεν με πήρε από κάτω....στενοχωριόμουν βέβαια όταν δεν μπορεσα πχ να αλλάξω την πρώτη πάνα της μικρής...

 

Για πολύ καιρό πίστευα ότι δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά και ο γιατρός με άφησε αρκετά κλπ. Μέτα από ότι διάβασα έχω σκεφτεί ένα σωρό διαφορετικά πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν πάει διαφορετικά αν ενδιαφερόταν ο γιατρός ή κάποια μαία...αλλά κανείς δεν έκανε τίποτα. Με έιχαν αφήσει εκεί κ απλώς έρχονταν κάθε τόσο να τσεκάρουν την εξέλιξη...η οποία ποτέ δεν τους ικανοποιούσε και με απογοήτευαν κ μένα, που ήμουν άυπνη από την προηγούμενη μέρα στις 7 το πρωι κ οι δυνάμεις μου είχαν αρχίσει να με εγκταλείπουν. Κάνεις δεν μου έδωσε μια ελπίδα, κανείς δεν είπε ας προσπαθήσουμε αυτό ή το άλλο. Εγω ενώ στην εγκυμοσύνη διάβαζα πάρα πολύ για τον θηλασμό, το μωρό κλπ αμέλησα να διαβάσω ιδιαίτερα για τον τοκετό γιατί το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι το φυσικό που ξέρει ο γιατρός τι θα κάνουμε κ αυτός θα με καθοδηγήσει. Αλλά κ από αυτά που ήξερα εκείνη την ώρα δεν είπα τίποτα, τίποτα δεν μου ερχόταν στο μυαλό...ήμουν σαν μουδιασμένη κ έκανα ότι μου λέγανε. Γι' αυτό το λόγο θυμώνω πολύ με τον εαυτό μου...που δεν έκανα τίποτα, που άφησα να με απογοητεύσουν κ πολλές ώρες πριν σκεφτόμουν πάει τελείωσε κ δεν τη γλιτώνω τη καισαρικη κλπ...

δεν μπορώ να ξερω τι θα είχε γίνει τελικά αλλά από αυτά που έμαθα εδώ πολλά μου έρχονται στο μυαλο οτι θα μπορουσσαν να εχουν γίνει. Να μην εχω μπει στο μαιευτήριο με τοσο μικρή διαρροή υγρών αλλά να περίμενα να με πιασουν οι πονοι, να μην με ειχαν καθηλώσει τόσες ώρες στο κρεβάτι με τον καρδιοτοκογράφο, να με βοηθούσε κάποια μαία με τις αναπνοές γιατί μάλλον σφιγκόμουν και έχανε παλμούς η μικρή (αν κ δεν εχανε πολυ...δεν μπορουσαν να μου εχουν δωσει λιγο οξυγόνο?), να μου προτείνει να κάνουμε επισκληρίδιο που σε καποιες περιπτώσεις βοηθάει.....κάτι τέλος πάντων...

 

Και τώρα ερχόμαστε στο σήμερα, που έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για δεύτερο μωράκι....το θέμα είναι ότι μένω επαρχία κ δεν ξέρω κανέναν εδω που να αναλαμβάνει vbac είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Δεν έχω λογαριασμό στο fb για να μπω στην ομάδα, έφτιαξα για αυτόν τον λόγο, αλλά δεν με δέχονται γιατί μάλλον φαίνεται σαν ψεύτικο προφίλ γιατί δεν είναι ενεργό. Έκανα αίτηση κ απ'το προφιλ του άντρα μου αλλά δεν με έχουν δεχτει τρεις μέρες τώρα....δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποια να με προσθέσει στην ομάδα (δεν ξέρω καν αν μπορεί να το κάνει κάποιοςαλλος από τον διαχειριστή, είμαι άσχετη από facebook) ή έστω αν θα μπορούσε κάποια να μου πει αν υπάρχει γιατρός στην πόλη μου....είδα να αναφέρεστε σε μια λίστα με τους γιατρούς ανα πόλη που αναλαμβάνουν vbac.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :D

 

καλησπέρα και από εμένα!

 

να ρωτησω xamaka γιατι πιστευεις οτι θα μπορουσε να ειχε εξελιχθει διαφορετικα ο τοκετος? δεν έχω πολυψάξει για το συγκεκριμένο θέμα και θα με ενδιέφερε η γνώμη σου γτ είχαμε παρόμοια εμπειρία.

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

maryspan, οχι δεν ισχύει οτι δεν μπορεις να κάνεις επισκληρίδιο στο vbac. Εγώ έκανα και βοήθησε λίγο τη διαστολή μου να ξεκολλήσει.

klairitsaa, να προσέχεις λίγο με τη συγκεκριμένη μαία γιατί έχει γίνει μάλιστα καταγγελία σε βάρος της. Ο Γιαννίκος πράγματι απουσιάζει από το μεγαλύτερο μέρος του τοκετού αλλά δεν είναι έτσι όλοι οι γιατροί που αναλαμβάνουν vbac.Νομίζω οτι πρέπει να ψαχτείς λίγο περισσότερο. Με τόσα λεφτά που θα δώσεις μπορεις να έχεις φουλ παρακολούθηση από team γιατρού και μαία και να είσαι πιο ήσυχη.

 

nitsa_ge, εσυ ποιόν έχεις να προτείνεις για vbac; Πες μου, αν θες, ειτε δημοσια ειτε σε p.m.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι 3-4 που αναλαμβάνουν σοβαρά στην Αθηνα. Θα σου στείλω για όλους (είχα κάνει την έρευνα μου αναλυτικά) σε pm, ωστε να μη νομίζεις οτι διαφημίζω κάποιον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα θα ήθελα και εγώ με π.μ. γιατρό για vbac και μαία κατά προτίμηση για Θεσσαλονίκη ..

Διάβασα ότι κ ο κ. ΠΑΠΑΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ Στέργιος αναλαμβάνει στην Θεσσαλονίκη είχε κάποια κοπέλα εμπειρία μαζί του, αν ναι θα ήθελα πληροφορίες με π.μ.?

Και για Αθήνα θα ήθελα να μάθω και εγώ τους 3-4 γιατρούς που αναφέρθηκαν παραπάνω και το κόστος περίπου (φαντάζομαι θα είναι μεγαλύτερο από ότι Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ πολύ..

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ vbac στην Αθήνα στις 30/12/2015. Αν ενδιαφέρεστε, στείλτε μου μήνυμα.

 

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα και εγώ να μου πείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Vbac.Ειμαι 18 εβδομάδων και ακόμα ψάχνω να βρω άκρη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρεπει να είσαι πολύ επιφυλακτική με τα ονόματα που θα ακούσεις γιατί πολλοί λένε, αλλά λίγοι το υποστηρίζουν πραγματικά. Ο καλύτερος τρόπος να το τσεκάρεις είναι να ζητήσεις ονόματα και τηλέφωνα γυναικών που έκαναν μαζί του και να μιλήσεις μαζί τους και να δεις και ποιες προϋποθέσεις βάζει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου.Το πρώτο γεννήθηκε με καισαρική χωρίς αιτία ουσιαστική απλά και μόνο επειδή ήταν Αύγουστος και η γυναικολόγος μου ήθελε να πάει διακοπές θεώρησε σωστό να με ξεγεννήσει για να τελειώνει.Φυσικά οι συνέπειες για εμένα και το παιδάκι μου ήταν αρκετές (ψυχολογικά-εντατική το παιδί κλπ.).Για να μην σας κουράζω επειδή δεν θέλω να γεννήσω ξανά έτσι θα ήθελα να κάνω vbac.Μένω Πειραιά αλλά δεν με ενδιαφέρει η απόσταση.Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει για κάποιον γιατρό εγγυημένο θα ήθελα να μου στείλει μήνυμα.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για αθήνα ξέρω σίγουρα το μιχαλόπουλο, τον κανελόπουλο και την rosas . η rosas αναλαμβάνει και στο σπίτι, αν σε ενδιαφέρει. Επίσης ο καθηγητής κ. Φαρμακίδης. Προσωπικά εγώ θα επέλεγα τον τελευταίο, αν θέλεις τη γνώμη μου.

Για τον Κανελλόπουλο έχω διαβάσει πολλές εμεπιρίες από την ομάδα στο facebook (ονόματα δίνονται μόνο σε πμ). Ως επί το πλείστον θετικές.

Αλλά δυστυχώς η αρνητικές εμπειρίες λογοκρίνονται γιατι η συγκεκριμένη ομάδα έχει εμψυχωτικό χαρακτήρα. Ο ίδιος ο γιατρός είναι ενεργό μέρος της ομάδας και απαντάει σε τυχόν απορίες ιατρικού περιεχομένου.

 

 

Επειδή πλέον απέχω από τον κόσμο του facebook , η συμβουλή μου είναι να μην παρασυρθείς από ρομαντισμούς (μερικοί γιατροί επενδύουν ακριβώς σε αυτό), αλλά να λάβεις υπ όιψιν σου όλα τα δεδομένα και τις πιθανότητες, και να είσαι προετοιμασμένη για μία απρόβλεπτη γέννα (όλες οι γέννες είναι απρόβλεπτές), αλλά είναι στο χέρι σου να πάρεις τα προγνωστικά με το μέρος σου, κάνοντας σκληρή και εντατική προετοιμασία.

Η κ. Νούσια, vbac μαία και υποψήφια διδάκτορας, έγραψε κάτι πολύ καλό: Η προετοιμασία για τον τοκετό μας θα πρέπει να είναι όπως η προετοιμασία για έναν μξαραθώνιο.. Και η ανταμοιβή μας πολύ πιθανόν να είναι η γέννα που έχουμε ονειρευτεί...

Αλλά και να μην είναι έτσι, θα έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό, θα έχουμε στην αγκαλιά μας ένα υγιές μωρό, μία έντιμη προσπάθεια, και μία ιατρική ομάδα που σεβάστηκε εμάς και την οικογένειά μας και δούλεψε μαζί μας για το καλό μας και όχι κοιτώντας το ρολόι της!!!:-)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ jellifishch για την απάντηση.Ειλικρινα ειμαι πολυ μπλεγμενη.Σκεφτομουν και τον Δημητριου Ευάγγελο που μου σύστησε μια κοπέλα απο το φορουμ αλλαδεν γνωρίζω πολλά και για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ jellifishch για την απάντηση.Ειλικρινα ειμαι πολυ μπλεγμενη.Σκεφτομουν και τον Δημητριου Ευάγγελο που μου σύστησε μια κοπέλα απο το φορουμ αλλαδεν γνωρίζω πολλά και για αυτόν.

 

Γιατί δεν προτιμάτε να μπείτε στην ομάδα του facebook? Είναι πολύ ενεργή και θα πάρετε πολλές πληροφορίες

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κ. Νούσια, vbac μαία και υποψήφια διδάκτορας, έγραψε κάτι πολύ καλό: Η προετοιμασία για τον τοκετό μας θα πρέπει να είναι όπως η προετοιμασία για έναν μξαραθώνιο.. Και η ανταμοιβή μας πολύ πιθανόν να είναι η γέννα που έχουμε ονειρευτεί...

Αλλά και να μην είναι έτσι, θα έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό, θα έχουμε στην αγκαλιά μας ένα υγιές μωρό, μία έντιμη προσπάθεια, και μία ιατρική ομάδα που σεβάστηκε εμάς και την οικογένειά μας και δούλεψε μαζί μας για το καλό μας και όχι κοιτώντας το ρολόι της!!!:-)

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Το πιο ωραίο από όλα είναι να βρεις ένα γιατρό υπέρ του φυσιολογικού που αναλαμβάνει vbac και που θα εμπιστευτείς. Αυτός θα μετρήσει όλες τις παραμέτρους και το καλύτερο για σένα και το μπεμπάκι σου. Όποια και να είναι τελικά η κατάληξη εσύ θα ξέρεις πως έχεις κάνει το καλύτερο για το γερό παιδάκι σου που θα κρατάς στην αγκαλιά σου!

 

 

Για τον κο Δημητρίου έχω κι εγώ μια γνωστή που είχε αναλάβει να της κάνει vbac κι ήταν πολύ ευχαριστημένη μαζί του. Επίσης ο γιατρός μου κος Μπιλάλης αναλαμβάνει vbac, ξέρω στα σίγουρα πως είναι υπέρ του φυσιολογικού με εμπειρίες φιλενάδων μου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...