Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατμομάγειρες (για παιδιά)


Recommended Posts

Οχι βρε κοριτσια...

Δεν ειναι για μια χρηση ή για 4....

Ειναι πλαστικά ταπεράκια, λεει μεσα στις οδηγιες οτι με το που θα δεις εμφανεις φθορές ή οταν αρχίσουν και θαμπώνουν πολύ να τα πετάξουμε. μισο να σας βάλω και το λινκ με τις οδηγιες

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 658
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν δεν το βρισκω ον λαιν αυτο αλλα αν τα αγοράσεις θα το διαβάσεις μεσα στις οδηγίες. Οταν γυρισω σπιτι θα ψάξω το δικο μου και θα σου πω

Παντως καυτο το φαγητο δεν θα το εβαζα μεσα με την λογική που εχουμε και στα ταπερ μας, πρωτα να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και μετα κυπελλάκι και κατάψυξη.

Εγω τωρα που η μικρη τρωει απο εμας τα παντα ,τα χρησιμοποιώ ως μικρα ταπεράκια για τα φαγητά μας χαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείτε να πάρετε και ταπεράκια της nuby (σετ των 6),τα οπoία έχουν χωρητικότητα 300ml και που είναι bpa free..:)

 

Kira αυτα χωράνε στης avent το θερμαντήρα??? Γιατι αν χωράνε να το ξέρω για την επόμενη φορά (αν κανω αλλο μπεμπέ πρώτα ο θεος) να μην χρυσοπληρώνω της avent!

 

Link to comment
Share on other sites

Kira αυτα χωράνε στης avent το θερμαντήρα??? Γιατι αν χωράνε να το ξέρω για την επόμενη φορά (αν κανω αλλο μπεμπέ πρώτα ο θεος) να μην χρυσοπληρώνω της avent!

 

 

Αν εννοείς στον θερμαντήρα φαγητού και μπιμπερό,ναι,χωράνε!Στον απλό θερμαντήρα για μπιμπερό δεν ξέρω,δες εδώ μια φωτό και υπολόγισε,αν μπορείς..:)http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090109&itmid=1367325

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στον θερμαντήρα φαγητού και μπιμπερό,ναι,χωράνε!Στον απλό θερμαντήρα για μπιμπερό δεν ξέρω,δες εδώ μια φωτό και υπολόγισε,αν μπορείς..:)http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090109&itmid=1367325

 

aaaa super!!!!! Ναι εχω τον avent IQ τον ψηφιακό θερμαντήρα μπιμπερό και φαγητου!! Να εισαι καλα! Γλιτώσαμε ευρόπουλα!!

 

Link to comment
Share on other sites

aaaa super!!!!! Ναι εχω τον avent IQ τον ψηφιακό θερμαντήρα μπιμπερό και φαγητου!! Να εισαι καλα! Γλιτώσαμε ευρόπουλα!!

 

 

Μια χαρά! Αυτός ο θερμαντήρας πρέπει να είναι πολύ βολικός ε; εγώ έχω έναν απλό για μπιμπερό και φαγητό της reer και ίσα ίσα που χωράει τα μπωλάκια της nuby .Αλλα στον ατμομάγειρα beaba που έχω χωράνε μια χαρά,και ετσι ζεσταίνω το φαγάκι εκει πριν το αλέσω..:)

Link to comment
Share on other sites

Με εχει καταβολέψει και τωρα και πριν με το φαγητό της το εβαζα εκει μεσα οχι αλεσμένο, ψυγειο, μετα την επομενη κατευθειαν θερμαντήρα και βουαλα σε λιγα λεπτα χλιαροζεστο ουτε κατσαρολακια ουτε τιποτα και την ταιζα απο εκει ή της το άλεθα και μετα. Και τωρα με το γαλα...ασε χλιδες το βαζω και σε 3λεπτα ζεστο γαλατακι

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι??? Δεν είμαι ακόμα μανούλα γιαυτό ρωτάω....Πραγματικά είναι τοσο πολύ σημαντικό το θέμα των τάπερ αποθηκευσης φαγητού του νινιού???

 

Δηλαδή, αν το φαγητάκι του το κλείσουμε σε ένα καλα πλημένο και στεγνωμένο κανονικό ταπερ δικό μας, τι θα πάθει το νινάκι???

 

Και κάτι άλλο...Χωρίς ατμομαγειρες και τέτοια συστήματα δεν μπορώ να μαγειρέυω απλα στα κλασσικά σπιτικά σκεύη όπως παλιά???

 

Εννοω όλα είναι θέμα οικονομικών. Αν δεν μπορεί μια μανούλα να τα πάρει όλα αυτα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος βρασίματος , σερβιρίσματος, ζεστάματος και αποθήκευσης φαγητού με τα ήδη υπάρχοντα πράγματα στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι??? Δεν είμαι ακόμα μανούλα γιαυτό ρωτάω....Πραγματικά είναι τοσο πολύ σημαντικό το θέμα των τάπερ αποθηκευσης φαγητού του νινιού???

 

Δηλαδή, αν το φαγητάκι του το κλείσουμε σε ένα καλα πλημένο και στεγνωμένο κανονικό ταπερ δικό μας, τι θα πάθει το νινάκι???

 

Και κάτι άλλο...Χωρίς ατμομαγειρες και τέτοια συστήματα δεν μπορώ να μαγειρέυω απλα στα κλασσικά σπιτικά σκεύη όπως παλιά???

 

Εννοω όλα είναι θέμα οικονομικών. Αν δεν μπορεί μια μανούλα να τα πάρει όλα αυτα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος βρασίματος , σερβιρίσματος, ζεστάματος και αποθήκευσης φαγητού με τα ήδη υπάρχοντα πράγματα στο σπίτι?

 

Στελινουλα μου

καλα κανεις και ρωτας για να μαθαινεις

εννοειτε οτι ολα αυτα μπορεις να τα κανεις και χωρις να αγοράσεις συσκευες ειδικες για μπεμπε

απλα θα σου θεσω ενα παράδειγμα

1. Πρεπει να αποστειρώνεις τα μπιμπερο του μωρου σωστα? Η θα εχεις μονιμα μια κατσαρολα και θα τα βραζεις εκει, και θα περιμένεις να κρυώσουν τα μπιμπερό σου ή θα εχεις εναν αποστειρωτη και θα τα βαζεις ολα εκει μπιμπερο πιπίλες κτλπ και μολις τελειωνει ο αποστειρωτης σε 5 λεπτά μολις ειναι ολα ετοιμα χωρις πλύσιμο εξτρα χωρις τιποτα. Ενω με την κατσαρολα , περιμενε να βρασει το νερο, αστα 5 λεπτα βρασιμο, βγαλτα στεγνωσέ τα και πλυνε και την κατσαρολα να μην πιανει αλατα.

2. Μετα εχουμε τον θερμαντηρα μπιμπερο-το γαλα δηλαδη που πινει το μωρο σου....αυτο το αγοράζουν πολλες για να μενει το γαλα ζεστο εκει κατα την διάρκεια της νυχτας, εγω αυτο δεν το εκανα ποτε, δεν μου αρεσε σαν λογικη.

Εβαζα στον βραστηρα νερο να βρασει (για να ειναι βρασμένο αποστειρωμένο )οταν ξυπναγε η μικρη το ζεστενα δευτερολεπτα το νερο και εφτιαχνα γαλα με την σκονη. Αλλες σαν εμενα τον αγοράζουν και για μετα τον θερμαντήρα πχ τωρα που η μικρη πινει φρέσκο γαλα πχ Ολυμπος βαζω το γαλα στο μπιμπερο , το μπιμπερο στο θερμαντήρα και σε 3 λεπτα πινουμε το γαλα μας, Αλλιως θα επρεπε να το ζεσταινω στο μπρικι....να μην το πετυχαινω παντα σε θερμοκρασια να το κρυώνω...και να εχω να πλυνω και μπρικι και μπιμπερο μετα... και μονο που τα σκεφτομουνα κουραζομουνα

3. Τωρα οσων αφορα τον ατμομαγειρα, ουτε εγω αγορασα παιδικο ατμομάγειρα για τον λογο οτι ειχε μικρο καδο και συντομα δεν θα με ικανοποιουσε η ποσοτητα, συν οτι ηθελα να αγοράσω ατμομάγειρα μεγάλο.

Γιατι αν δεν παρεις ...θα εχεις το κατσαρολικο να πλενεις...

Ελπιζω να σε βοήθησα

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν το φαγητάκι του το κλείσουμε σε ένα καλα πλημένο και στεγνωμένο κανονικό ταπερ δικό μας, τι θα πάθει το νινάκι???

 

κανένα πρόβλημα,απλά πρόσεξε το ταπεράκι σου να γράφει κάπου "pp",

για να μην είναι τοξικό..

Link to comment
Share on other sites

3. Τωρα οσων αφορα τον ατμομαγειρα, ουτε εγω αγορασα παιδικο ατμομάγειρα για τον λογο οτι ειχε μικρο καδο και συντομα δεν θα με ικανοποιουσε η ποσοτητα, συν οτι ηθελα να αγοράσω ατμομάγειρα μεγάλο.

Γιατι αν δεν παρεις ...θα εχεις το κατσαρολικο να πλενεις...

Ελπιζω να σε βοήθησα

 

Να ρωτήσω κάτι αλλο? ατμομαγειρα λετε το γνωστο ρομποτάκι που λένε? Διότι αν είναι τέτοιο έχω και εγώ τετοιον, οπότε κερδίζω λεφτάκια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή, αν το φαγητάκι του το κλείσουμε σε ένα καλα πλημένο και στεγνωμένο κανονικό ταπερ δικό μας, τι θα πάθει το νινάκι???

 

κανένα πρόβλημα,απλά πρόσεξε το ταπεράκι σου να γράφει κάπου "pp",

για να μην είναι τοξικό..

 

 

ωραία έτσι διευκολυνομαι πολύ και γλιτώνω και χρήμα (που για μένα είναι σημαντικό)

Link to comment
Share on other sites

Για το αν ο avent ζεσταίνει δεν ξέρω να απαντήσω,γιατί δεν τον έχω.Όσο για το ρομποτάκι που λες,ποιό έχεις;αν εννοείς οτι έχεις ατμομάγειρα,κανονικό,μια χαρά κάνει κι αυτός την δουλειά του,και θα μαγειρευεις και σε πιο μεγάλες ποσότητες.Μετά θα τα λιώνεις στο μούλτι,και μια χαρά.Απλά κατα την γνώμη μου το κύριο πλεονέκτημα των βρεφικών ατμομάγειρων έιναι πως γλιτώνεις την λάντζα γιατί το ίδιο σκευος και μαγειρεύει και αλέθει,και είναι βολικός και μπορείς να τον πάρεις σε κάποιο ταξίδι,επίσκεψη κτλ,χωρίς να κουβαλάς και μπλέντερ και κατσαρόλες..

Link to comment
Share on other sites

ωραία έτσι διευκολυνομαι πολύ και γλιτώνω και χρήμα (που για μένα είναι σημαντικό)

 

 

Καταλαβαίνω απόλυτα..

Και κάτι άλλο,γενικά καλό είναι τα μπωλάκια πιατάκια κτλ που χρησιμοποιείς για το μωράκι να τα χρησιμοποιείς αποκλειστικά για αυτό τον λόγο,και να έχετε άλλα για εσάς,τουλάχιστον στην αρχή,απο την μετάβαση απο αποστείρωση σε απλό πλύσιμο..:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα..

Και κάτι άλλο,γενικά καλό είναι τα μπωλάκια πιατάκια κτλ που χρησιμοποιείς για το μωράκι να τα χρησιμοποιείς αποκλειστικά για αυτό τον λόγο,και να έχετε άλλα για εσάς,τουλάχιστον στην αρχή,απο την μετάβαση απο αποστείρωση σε απλό πλύσιμο..:wink:

 

 

ναι καταλαβαινω τι εννοείς....και σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον ατμομάγειρα avent..Έβαλα μία πατάτα, ένα καρότο, ένα κολοκυθάκι, λίγο σέλινο και 60 γραμμάρια κοτόπουλο, όλα αυτά τα ψιλοέκοψα βέβαια και σε 20 λεπτάκια ήταν έτοιμο...Το άλεσα και μου βγήκαν 2 μπολάκια των 180ml via gourmet της avent..Αφού κρύωσαν καλά τα έβαλα στο ψυγείο και θα μου κρατήσουν για 2 μέρες..Βέβαια η δική μου είναι και λιγόφαγη...Βγήκε δηλαδή μπόλικη ποσότητα..!!Τα κυπελλάκια της avent τα βρήκα πολύ βολικά γιατί έχουν και ml πάνω και μπορώ να ξέρω πόσο τρώει το παιδάκι μου...Εγώ τα πήρα φθηνά, από το amazon.uk 19 ευρώ με τα μεταφορικά καθώς τα είχε σε προσφορά...Μου φάνηκαν φθηνά γιατί έχει μέσα 20 κυπελλάκια, 10 των 180ml και 10 των 240 ml και 2 κουταλάκια συν βιβλιαράκι συνταγών..

Έχω κι εγώ θερμαντήρα της chicco και τα χωράει άνετα τα μπολάκια για να τα ζεσταίνω..Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη για τις αγορές μου γιατί είναι μεγάλη ευκολία πια το φαγητό του μωρού!!!

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε κοριτσια...

Δεν ειναι για μια χρηση ή για 4....

Ειναι πλαστικά ταπεράκια, λεει μεσα στις οδηγιες οτι με το που θα δεις εμφανεις φθορές ή οταν αρχίσουν και θαμπώνουν πολύ να τα πετάξουμε. μισο να σας βάλω και το λινκ με τις οδηγιες

 

Όντως αυτό λένε οι οδηγίες...!!!Φαίνονται καλά ποιοτικά πάντως...Θα δείξει...Εγώ τώρα άρχισα να τα χρησιμοποιώ..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω και κάτι άλλο. Ο αβεντ ο ατμομαγειρας ζεσταινει?

 

Από ότι είχα διαβάσει έδω από άλλες κοπέλες έλεγαν ότι ζεσταίνει...Εγώ πάντως προς το παρόν ζεσταίνω το αλέσμενο φαγητό στο θερμαντήρα μπιμπερό που έχω που είναι και για μπιμπερό και για φαγητό..Επίσης ξεπαγώνει...Η sevoula, αν δεν κάνω λάθος, είχε πει ότι βάζει το κατεψυγμένο κρέας και το αποψύχει πρώτα μόνο του και μετά το μαγειρεύει μαζί με τα υπόλοιπα λαχανικά..

Έχω κι εγώ ερώτηση...Όταν αρχίσουμε μοσχάρι μας είπε η παιδίατρος που και που να της βάζω και τραχανά αντί για λαχανικά για ποικιλία...Τον τραχανά δεν θα μπορώ να τον βάζω στον ατμομάγειρα ε???

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

astarti τον ατμομάγειρα που είναι και multi tis avent εχεις που κάνει 150 ευρώ ???

 

Ναι, αυτόν έχω...Τον πήρα από το bimbomarket λίγο φθηνότερα...Γυρώ στα 10 ευρώ φθηνότερα...Αλλά επειδή πήρα και άλλα πράγματα μοιράστηκαν τα μεταφορικά και γλίτωσα αρκετά λέφτα..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...