Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαπτιστικός Σταυρός


happy duckie

Recommended Posts

 

c.150px.100px.16777215.0.stories.collections.baby.stavroi%20vaftisis.Picture%20018_resize.jpg

 

Αυτος εχει 800 ευρω.....ειναι οντως υπερβολικα πολλα........

 

Θερω οτι μαξιμουμ 300 ευρω ειναι η τιμη .......για ποιο λογο να παρεις καποιος ακριβοτερο?

 

Εσυ ποσο τον ειδες στο μαγαζι? Η νονα μου πε οτι ειδε τετοιους πολυ φθηνοτερους.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 359
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βερα εμεις εχουμε κοσμηματοπωλειο και εχουμε κατι παρομοιο γυρω στα 450 ευρω αλλα και παλι αυτο παιζει αναλογα τα καρατια το βαρος και την εργασια που τον εχει αγορασει το καταστημα.

οποτε δεν μπορεις να πεις οτι οι τιμες ειναι στανταρ τα μαγαζια που τα κατασκευαζουν ( εχουν δηλαδη εργαστηριο) σιγουρα θα τα βρεις φθηνοτερα τωρα αν πας σε κανενα ονομα πληρωνεις το ονομα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια έχω ανακαλύψει ένα κοσμηματοπωλείο στο Ελληνικό, που έχει καλές τιμές. Είναι κάτι σαν σουπερ μαρκετ κοσμημάτων,τα Σάββατα το πρωί γίνεται κοσμοσυρροή να φανταστείτε, και βρίσκεις πάντα κάτι οικονομικό ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις.Δεν ξέρω αν είναι στην πρωτοπορία της μόδας αλλά εγώ το έχω βολευτεί απίστευτα

Link to comment
Share on other sites

Den ξερω διασταση αλλα να σου πω προτιμω κατι μικρο παρα μεγαλο.......

 

Θα ναι σε λευκοχρυσο βεβαιως.........δυστυχως εχω προβλημα με το γιαχου και δεν μου ανοιγει η εικονα στη διασταση της να την βαλω να φαινεται καλα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια γειά σας είδα το θέμα με τους σταυρούς και σας προτείνω να πατε στο συγκεκριμένο μαγαζι ονομάζεται χρυσεμπορική η διεύθυνση είναι θυμάτων κατοχής 6 στην αμφιάλη.Ένα θα σας πω θα βρείτε οτι κυκλοφορεί στην αγορά στην μισή τιμή. Δεν ξέρω τι κάνει και τα πουλάει τόσο φθηνά αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο. Να φανταστείτε στον γάμο μου ήθελα να πάρω στον κουμπαρο μου ένα καλό ρολοι και ενώ έξω στα άλλα μαγαζιά το έβρισκα 715 ευρώ από κεί το πήρα 450.

ΓΑΤΑΚΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια

σκεφτηκα να ανοιξω το συγκεκριμενο topic (απο μια γρηγορη αναγνωση ειδα οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο) για να καταχωρουμε photos και προτασεις για το πιο σημαντικο "δώρο" (κατα την γνωμη μου πάντα) που κανει ο νονος στο παιδακι την ημερα εκεινη...τον σταυρο του!!!

εμεις αυτη την περιοδο ειμαστε στην διαδικασια αναζητησης σταυρου για αγορακι κατι το οποιο θεωρω πολυ δυσκολο...θελουμε κατι μοντερνο και "πρωτοτυπο"...αν καμια εχει καμια ιδεα ή καμια φωτο, ευπροσδεκτη...

ευχαριστωωωωωωωω......

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ακουστε λιγο

 

η κουμπαρα μου, η νονα της μικρης, ε... η κοπελα δεν εχει τρελη οικονομικη ανεση!!! ομως, ηθελε να παρει στη μικρη καλο σταυρο..

 

ετσι, το εψαξε πααααααααααρα πολυ..

 

εν τελει... της ειπαν για ενα μαγαζι, πολυ μακρυα σε σχεση με το σπιτι της (μενει κεντρο) και πηγε εκει...

 

μου ειπε, οτι ειναι σ αυτον τον ανθρωπο παει παααααααρα πολυς κοσμος λογω πολυ καλων πραγματων και παρα πολυ καλων τιμων..

 

ειναι στο κερατσινι νομιζω... θα την παρω τηλεφωνο και θα σας πω το βραδυ

 

χαρακτηριστικα μου ειπε, οτι ειχε παει ζευγαρι για δαχτυλιδι αρραβωνων και βερες απο το γερακα... απειρα χιλιομετρα δηλαδη!!!

 

ο δικος μας σταυρος ειναι λευκοχρυσος, βαρυς, αλλα διακριτικος... με διαμαντακια στο κεντρο....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ακουστε λιγο

 

η κουμπαρα μου, η νονα της μικρης, ε... η κοπελα δεν εχει τρελη οικονομικη ανεση!!! ομως, ηθελε να παρει στη μικρη καλο σταυρο..

 

ετσι, το εψαξε πααααααααααρα πολυ..

 

εν τελει... της ειπαν για ενα μαγαζι, πολυ μακρυα σε σχεση με το σπιτι της (μενει κεντρο) και πηγε εκει...

 

μου ειπε, οτι ειναι σ αυτον τον ανθρωπο παει παααααααρα πολυς κοσμος λογω πολυ καλων πραγματων και παρα πολυ καλων τιμων..

 

ειναι στο κερατσινι νομιζω... θα την παρω τηλεφωνο και θα σας πω το βραδυ

 

χαρακτηριστικα μου ειπε, οτι ειχε παει ζευγαρι για δαχτυλιδι αρραβωνων και βερες απο το γερακα... απειρα χιλιομετρα δηλαδη!!!

 

ο δικος μας σταυρος ειναι λευκοχρυσος, βαρυς, αλλα διακριτικος... με διαμαντακια στο κεντρο....

 

οκ φυστικι,περιμενουμε!θα βολεψει κ την κουμπαρα(που δεν εχει θεμα οικονομικο,ειναι πολυυυυυυ ανετη) γιατι δουλευει Πειραια.αν λες οτι εχει κ καλα κομματια....

ασχετο,να σου ζησει το φυστικακι σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ξέρω και εγώ ένα μαγαζί στην Νίκαια που τα παιδιά φτιάχνουνε μόνοι τους σταυρούς. Είναι πολύ ωραίοι και πολύ καλή τιμή. Εχω πάρει 4 μεχρι τώρα για τα βαπτιστίρια μου και τον άντρα μου.3 αντρικούς και έναν κοριτσίστικο.Οποια θέλει ας μου στείλει μήνυμα να τις πω την διευθυνση.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τη νονα της μικρης μου(που ευτυχως ειναι η αδερφουλα μου κι ετσι συμφωνουμε σε ολα και ολα τα διαλεγουμε παρεα) εχουμε παρει τα παντα εκτος απο σταυρο. Ειναι και για μενα το πιο σημαντικο, γιατι τελικα αυτος μενει. Ακομα δεν μπορουμε να καταληξουμε. Βαλτε βρε κοριτσια καμια φωτογραφια απο των παιδιων σας να παρουμε καμια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την κορούλα θα ηθελα εξισου κατι καλο.. ειδα σε ένα φυλλάδιο της Fa Cad' oro έναν καταπληκτικό σταυρό...ιιιι άλλο πράγμα και δεν ήταν και ιδιαίτερα ακριβώς.. αν βρώ φωτο θα βάλω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για τον Σ...α στην Καλλίπολη (όποιες το ξέρουν καταλαβαίνουν ποιον εννοώ), εγώ προσωπικά δεν έχω παράπονο, οι άνθρωποι με εξυπηρετούν όποτε πάω και δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο, έχει και την πελατεία του. Γνωρίζει κάποια κοπελιά το αντίθετο??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πάω απο το μαγαζί αυτό που λες fistikaki να δω τι παίζει... εν όψη και αγορών που έχω να κάνω για την βάπτιση του μικρού... αν έχει σουπερ ευκαιρίες..why not?

 

εννοειται...

στη φαση που ειμαστε οι περισσοτεροι με τα οικονομικα μας, ε ναι.... νομιζω πως πρεπει να το ψαχνουμε το θεμα...:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πάω απο το μαγαζί αυτό που λες fistikaki να δω τι παίζει... εν όψη και αγορών που έχω να κάνω για την βάπτιση του μικρού... αν έχει σουπερ ευκαιρίες..why not?

μπορείς να μου στείλεις πμ ποιο μαγαζί είναι να πάω και εγώ που θα γίνω νονά τον Σεπτέμβρη?;)

Link to comment
Share on other sites

Εεεε.... Να κάνω μια παρένθεση; Δεν γνωρίζω για ποιό μαγαζί λέτε αλλά γενικά είναι πολύ δύσκολο να γνωρίζει κάποιος από χρυσό ή από πέτρες εκτός κι αν έχει τύχει να του πει ο γνωστός, ο φίλος ή τεσπα κάποιος έμπιστος. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να διακρίνεις τις διαφορές ανάμεσα σε ένα πχ μπριγιάν από ένα ζιργκόν καλής ποιότητας και ειδικά αν μιλάμε για λίγα καράτια...

 

Τεσπα, ένα καλό κοσμηματοπωλείο στο οποίο θα βρεί κανείς από τα ακριβότερα και τα καλύτερα μέχρι και πιο οικονομικά αλλά εξίσου καλά (χωρίς όμως να εξαπατηθεί - όταν πουλάει ζιργκόν λέει ότι πρόκειται για ζιργκόν) είναι ο Αλεξόπουλος στην Πανεπιστημίου στο κέντρο της Αθήνας. Καλόγουστα κοσμήματα και νορμάλ τιμές (αν θυμάμαι καλά με 300-350 βρίσκει κάποιος ένα καλό σταυρό).

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγώ έναν καλό χρυσοχόο στη Νίκαια όμως, αλλά πραγματικά καλές τιμές, θα σας βγάλω φωτο τον σταυρό της βαπτιστήρας μου και θα σας τον δείξω, όποια ενδιαφέρεται μπορώ να της στείλω πμ!

Βίκυ βαπτιστήκατε?????

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο χρυσός είναι ένας.

Είναι ένα ‘ευγενές μέταλλο’ που προέρχεται από την φύση και δεν διαφέρει σε

ποια χώρα είναι αυτή η φύση. Αυτό που διαφέρει είναι η επεξεργασία που θα

επιλεγεί να γίνει. Έτσι δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος χρυσός. Αυτό που

υπάρχει είναι η αναλογία του καθαρού χρυσού που χρησιμοποιεί ο καθένας <SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman','serif'"><FONT face=Arial><FONT size=2>το οποίο

αναμιγνύεται με άλλο κράμα μετάλλων για να αποτελέσει το τελικό μέταλλο

(προσμίξεις). Και αυτή η ανάμειξη είναι που πρέπει κανείς να αξιολογεί. Το ποσοστό δηλαδή της καθαρότητας του χρυσού

που εμπεριέχεται και τις προσμίξεις (ποια μέταλλα και σε τι ποσοστό) που θα

επιλέξει ο κάθε τεχνίτης να χρησιμοποιήσει για να επεξεργαστεί το χρυσό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...