Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταστήματα με είδη βάφτισης


renik

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σας.Και εγω που δεν μου αρεσουν κ τα πολλα στολισματα στη λαμπαδα θα παρω μια μονη μου και με τουλι,γαζα και μια σειρα κορωνιτσες θα την στολισω και θα μου βγει...το πολυ 30ευρω!

Οσο για το τι θελουν να βγαλουν...ρωτησα σε διαφορα καταστηματα για λαδοπανα κ κατω απο 80ευρω δεν εβρισκα.Τελικα βρηκα καπου ιδια με αυτα που μου πουλουσαν 80ευρω,στα 30ευρω και θα μου ραψουν επανω κ το ονομα της μικρης!Πεφτει πολυ κλεψιμο τελικα!

 

θέλει πολύ προσοχή και πολύ ψάξιμο. Εγώ θα μιλήσω για μένα...έχω κι εγώ μαγαζί με Νυφικά/Βαπτιστικά και δεν μπήκα εδώ για να δικαιολογήσω συναδέλφους. Απλά έψαχνα για κάτι υλικά και στο γκουγκλάρισμα μου έβγαλε αυτήν την σελίδα του παρεντς ;) κι έτσι διάβαζα μιάς και είμαι μέλος στο πάρεντς χρόνια τώρα.

Να έχετε τα μάτια σας 14, να ψάχνετε καλά. Κι εγώ που έχω μαγαζί ψάχνω συνεχώς μήπως και βρώ φθηνότερους προμηθευτές για να μπορέσω να δώσω φθηνότερα τα προιόντα μου. Αυτός ήταν ο σκοπός μου όταν ξεκίνησα το μαγαζί, ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω αυτό που πραγματικά θέλω. ;)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εχω θεμα το αγγελακι, η φθηνοτερη λαμπαδα που βρηκα ηταν 118 ευρω, η οποια ειχε δυο τουλια πιασμενα σε σχημα καραμελας κι ενα μικρο ξυλινο αγγελακι επανω. κι ερχομαι τωρα και σε ρωτω, μιας κι εκπροσωπεις κατα καποιο τροπο τους επαγγελματιες, πως γινεται να βγαινει μια λαμπαδα οχι 118, αλλα και 70 ευρω σου λεω εγω, απο τη στιγμη που εγω αγοαρσα μασιφ λαμπαδα με 4,50; δεν θελω να παρεξηγηθω. δεν επιτιθεμαι σε κανεναν αυτη τη στιγμη, αλλα απο τη μερια μου φανταζει αισχροκερδες ενα αντικειμενο που κοστιζει στον επαγγελματια 20 ευρω (κι ισως λεω και πολλα), να καταληγει στον αγοραστη απο 70-120 και βαλε;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνουμε βέβαια ότι τα 100-120 ευρώ δεν είναι όλα καθαρό κέρδος, υπάρχει ενοίκιο, τέβε κλπ.. Να πληρωθεί κι ο επαγγελματίας για τον κόπο του, να έχει κέρδος, δεν είπε κανείς να το κάνει τζάμπα και να δώσει τιμή κόστους. Αλλά συχνά ακούμε εξωφρενικά ποσά, πραγματική αισχροκέρδεια. Όταν έκανα έρευνα αγοράς για τη βάφτιση, είχα βρει μια αρκετά απλή λαμπάδα με 2 πραγματάκια πάνω και έκανε 300 ευρώ!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μπορώ να σου εξηγήσω τις τιμές που μου λες γιατι δεν έχω δεί την λαμπάδα και δεν μπορώ να μιλήσω για τον κάθε επαγγελματία ξεχωριστά.

Εγώ ας πούμε έχω κάνει λαμπάδες και με 50? μόνο που πιστεύω πως είναι μιά πολύ καλή τιμή για λιανική!

Ο καθένας κάνει τις τιμές του όπως νομίζει και σίγουρα είναι αισχροκέρδια αυτό που λες. Κι εγώ είναι καταναλωτής και δεν θα ήθελα να με κοροιδεύουν γιαυτό δεν θέλω να το κάνω κι εγώ στους πελάτες που επισκέπτονται το δικό μου μαγαζί!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και παλι ομως, μιλαμε για πανω απο 100% κερδος απο τη τιμη κοστους. ακομα και στα 50 ευρω. τελοσπαντων, οταν ελεγες πριν να εχουμε τα ματια μας 14 τι ακριβως εννοουσες;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

θέλει πολύ προσοχή και πολύ ψάξιμο. Εγώ θα μιλήσω για μένα...έχω κι εγώ μαγαζί με Νυφικά/Βαπτιστικά και δεν μπήκα εδώ για να δικαιολογήσω συναδέλφους. Απλά έψαχνα για κάτι υλικά και στο γκουγκλάρισμα μου έβγαλε αυτήν την σελίδα του παρεντς ;) κι έτσι διάβαζα μιάς και είμαι μέλος στο πάρεντς χρόνια τώρα.

Να έχετε τα μάτια σας 14, να ψάχνετε καλά. Κι εγώ που έχω μαγαζί ψάχνω συνεχώς μήπως και βρώ φθηνότερους προμηθευτές για να μπορέσω να δώσω φθηνότερα τα προιόντα μου. Αυτός ήταν ο σκοπός μου όταν ξεκίνησα το μαγαζί, ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω αυτό που πραγματικά θέλω. ;)

Λοιπόν,προχθές πήγα σε ενα κατάστημα για βαπτιστικά ρουχα κυρίως,ίσως τσάντα κτλ.Και εξηγώ στην κυρία εκεί οτι απο το κόστος του βαπτιστικού πακέτου θέλω να αφαιρέσει τα λαδόπανα γιατί τα έχω ήδη.Και μου λέει "ενταξει -20ευρω τότε!"

Οτι δηλ αν πήγαινα να αγοράσω σκέτα λαδόπανα θα μου τα έδινε 20 ευρω?Αλλά οταν είναι να τα αφαιρέσει απο το σύνολο τη συμφέρει να τα κοστολογεί χονδρική!

Αλλα εγώ φταιω,έπρεπε να της πω να μου τα δώσει τότε,ετσι για το γ...το και να τα πάρω 20ευρω:twisted:

Εκτος αυτου,επειδη ηταν η δευτερη φορα που πήγα σε αυτό το καταστημα,την π΄ρωτη μου είπε η υπάλληλος μια τιμή για ενα συγκεκριμένο φόρεμα κ τη δεύτερη η ιδιοκτήτρια άλλη τιμή για το ίδιο φόρεμα!Της το ανέφερα και έκανε πως δεν κατάλαβε!

Τι να πω πια:confused:

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

και παλι ομως, μιλαμε για πανω απο 100% κερδος απο τη τιμη κοστους. ακομα και στα 50 ευρω. τελοσπαντων, οταν ελεγες πριν να εχουμε τα ματια μας 14 τι ακριβως εννοουσες;

 

ποτέ δεν έχω βγάλει 100% κέρδος κι αυτό στο λέω με το χέρι στην καρδιά!

Μιά απλή εξήγηση για να καταλάβεις τι εννοώ:

όταν όλα τα υλικά με ΦΠΑ μου κοστίζουν 30? και στο δίνω εσένα 50? πόσο είναι το κέρδος μου;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν,προχθές πήγα σε ενα κατάστημα για βαπτιστικά ρουχα κυρίως,ίσως τσάντα κτλ.Και εξηγώ στην κυρία εκεί οτι απο το κόστος του βαπτιστικού πακέτου θέλω να αφαιρέσει τα λαδόπανα γιατί τα έχω ήδη.Και μου λέει "ενταξει -20ευρω τότε!"

Οτι δηλ αν πήγαινα να αγοράσω σκέτα λαδόπανα θα μου τα έδινε 20 ευρω?Αλλά οταν είναι να τα αφαιρέσει απο το σύνολο τη συμφέρει να τα κοστολογεί χονδρική!

Αλλα εγώ φταιω,έπρεπε να της πω να μου τα δώσει τότε,ετσι για το γ...το και να τα πάρω 20ευρω:twisted:

Εκτος αυτου,επειδη ηταν η δευτερη φορα που πήγα σε αυτό το καταστημα,την π΄ρωτη μου είπε η υπάλληλος μια τιμή για ενα συγκεκριμένο φόρεμα κ τη δεύτερη η ιδιοκτήτρια άλλη τιμή για το ίδιο φόρεμα!Της το ανέφερα και έκανε πως δεν κατάλαβε!

Τι να πω πια:confused:

 

πολύ άσχημο περιστατικό αυτό κι από κάτι τέτοια παίρνει όλους τους μαγαζάτορες η μπάλα μετά κι αυτό είναι που μου την σπάει! :rolleyes:

Εσύ έχεις δίκαιο σ΄αυτήν την περίπτωση κι έπρεπε να κάνεις αυτό που λες...να της πείς να σου τα δώσει έτσι γιαι το γ....!

Εγώ π.χ. αν μου πούνε να τα αφαιρέσω θα αφαιρέσω την κανονική τους τιμή. Π.χ. κοστίζουν 40? θα αφαιρέσω τοσα απο το πακέτο...θα κοστίζουν 60? θα αφαιρέσω τόσα...γιατι έτσι είναι το σωστό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κορνιλια κατι τέτοιες περιπτωσεις έλεγα να προσεχετε οπως βιωσε το ρεβυθακι...και γενικοτερα οτι μπορεις να προσεχεις με τις τιμες!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθω να μην τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι αλλα με αυτα που βλεπω καθε μερα, ε μια δυο τρεις μετα πηγαινω σε καταστημα και ειμαι σιγουρη οτι θελουν να με κλεψουν!Δυστυχως,οπως σε ολα τα επαγγελματα, μερικοι χαλανε "την πιατσα"(αν μου επιτρεπεις να το πω ετσι) και την πληρωνουν ολοι

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν έχω βγάλει 100% κέρδος κι αυτό στο λέω με το χέρι στην καρδιά!

Μιά απλή εξήγηση για να καταλάβεις τι εννοώ:

όταν όλα τα υλικά με ΦΠΑ μου κοστίζουν 30? και στο δίνω εσένα 50? πόσο είναι το κέρδος μου;

 

και για να σε προλάβω...όχι δεν είναι 20?...γιατι στην ταμειακή θα χτυπήσω 50?...βγάλε οπότε και το 23% που θα αποδώσω στην εφορία και τα υπόλοιπα είναι το κέρδος! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθω να μην τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι αλλα με αυτα που βλεπω καθε μερα, ε μια δυο τρεις μετα πηγαινω σε καταστημα και ειμαι σιγουρη οτι θελουν να με κλεψουν!Δυστυχως,οπως σε ολα τα επαγγελματα, μερικοι χαλανε "την πιατσα"(αν μου επιτρεπεις να το πω ετσι) και την πληρωνουν ολοι

 

δυστυχώς έτσι είναι :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σημερα πηγα στο αpack -ρεβυθακι, σε ευχαριστω!!!- και πηρα καπελιερα με υφασμ.επενδυση σιελ καρω 30 ευρω...δεν την πηρα αμεσως, εκανα μια βολτα στην περιοχη διοτι ειχε αλλα 2-3 τετοια μαγαζια...εεε λοιπον σκετη χαρτινη η ιδια τη βρκα και 50 ευρω...τσαντιστηκα πολυ...αφου μου ερχοταν να του το πω...δεκα μετρα πιο πανω τη βρκα σχεδον μιση τιμη και καλυτερη πιοτητα, αφου δεν ηταν απλη χαρτινη...

Link to comment
Share on other sites

εγω εκλεισα ολο το πακετο για τη βαπτιση του γιου μου μονο με 300 ευρω κι αυτο γιατι πηγα σε βιοτεχνια, που και παλι εχουν κερδος. μου εκαναν δωρο κι ενα ζευγαρι παπουτσακια αγκαλιας, για δευτερα και ενα παλτο για του χρονου. ειχε πακετο και με 250 ευρω!!!και παλι βγαζει...γιατι να τα πληρωσω 600 και 700 ευρω καπου αλλου?

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκλεισα ολο το πακετο για τη βαπτιση του γιου μου μονο με 300 ευρω κι αυτο γιατι πηγα σε βιοτεχνια, που και παλι εχουν κερδος. μου εκαναν δωρο κι ενα ζευγαρι παπουτσακια αγκαλιας, για δευτερα και ενα παλτο για του χρονου. ειχε πακετο και με 250 ευρω!!!και παλι βγαζει...γιατι να τα πληρωσω 600 και 700 ευρω καπου αλλου?

 

 

μα εγώ δεν αντιλέγω σ΄αυτό ! Καλά έκανες στην τελική ;);) ο καθένας κοιτάει την τσέπη του!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!! τον μαή κάνω τον γάμο μου και τη βάπτιση της κόρης μου(έχει προηγηθεί πολιτικός). παραθέτω λοιπόν την έρευνά μου.... τά πάντα, πέραν του νυφικού που το πήρα απο τη Μαρία Μπάμπαρη, κατέληξα να τα κάνω σ'ένα καινουργιο μαγαζί στο κορυδαλλό.Πήγα αρχικά να κάνω έρευνα για μπομπονιέρες, αλλα διαπίστωσα οτι έχει τα πάντα και όπως τα θέλω αφου η κοπελα,Εβίτα τη λένε, είναι διακοσμήτρια και μπορει να σου κάνει ότι θές, φέρνει και τα σέτ βάπτισης του ασλανη, που δεν τα βρήκα και ακριβά και τα προσκλητήρια του! Τελικα αποφάσισα να μου κάνει και το στολισμό.....και σε αρκετα καλές τιμές! έμεινα πολύ ευχαριστημένη! edit admin

 

Καλημέρα!!!!!

Και εγώ στην Εβίτα πήγα και για μπομπονιέρες και για στολισμό!!!!

Εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη!!! Είναι ενθουσιώδης και φαίνεται ότι της αρέσει πολύ η δουλειά της.... επίσης έχει και πολύ καλές τιμές!!!!

Αν ενδιαφέρεται καμια έχω τη διεύθυνσή της στη Νίκαια.

RaZAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου,επειδη ηταν η δευτερη φορα που πήγα σε αυτό το καταστημα,την π΄ρωτη μου είπε η υπάλληλος μια τιμή για ενα συγκεκριμένο φόρεμα κ τη δεύτερη η ιδιοκτήτρια άλλη τιμή για το ίδιο φόρεμα!Της το ανέφερα και έκανε πως δεν κατάλαβε!

Τι να πω πια:confused:

 

να το σκεφτεις πολυ καλα αν θα δωσεις στη συγκεκρμενη επαγγελματια τα χρηματα σου!!η προτιμηση μας καθοριζει πιστευω και τη δικη τους συμπεριφορα...ρεβυθακι μου, να σε ρωτησω κατι αλλο...εσυ ειχες πει για τα λαδοπανα με το ονομα κεντημενο??εεε λοιπον εγω τα βρηκα σημερα 80 ευρω και μαλιστα με μια πετσετα πιο σκετη δε γινοταν...τελοσπαντων...μαλλον θα παραγγειλω απο το νετ, κατι που ειδα με 38 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

να το σκεφτεις πολυ καλα αν θα δωσεις στη συγκεκρμενη επαγγελματια τα χρηματα σου!!η προτιμηση μας καθοριζει πιστευω και τη δικη τους συμπεριφορα...ρεβυθακι μου, να σε ρωτησω κατι αλλο...εσυ ειχες πει για τα λαδοπανα με το ονομα κεντημενο??εεε λοιπον εγω τα βρηκα σημερα 80 ευρω και μαλιστα με μια πετσετα πιο σκετη δε γινοταν...τελοσπαντων...μαλλον θα παραγγειλω απο το νετ, κατι που ειδα με 38 ευρω....

 

κοιτα μηπως κοντα σου υπαρχει καποια μοδιστρα που κανει επιδιορθώσεις που να μπορει να σου τα κεντησει. αλλιως, δεν ξερω που μενεις κι αν σε βολευει, υπαρχει ενα μαγαζι στον Πειραια που ραβει ο,τι θες, οπου θες. http://www.rapsto.gr/index.htm

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

να το σκεφτεις πολυ καλα αν θα δωσεις στη συγκεκρμενη επαγγελματια τα χρηματα σου!!η προτιμηση μας καθοριζει πιστευω και τη δικη τους συμπεριφορα...ρεβυθακι μου, να σε ρωτησω κατι αλλο...εσυ ειχες πει για τα λαδοπανα με το ονομα κεντημενο??εεε λοιπον εγω τα βρηκα σημερα 80 ευρω και μαλιστα με μια πετσετα πιο σκετη δε γινοταν...τελοσπαντων...μαλλον θα παραγγειλω απο το νετ, κατι που ειδα με 38 ευρω....

Ναι εγώ τα βρήκα αλλά απο κάποιον που μου τα έδωσε χαριστικά γιατί πηγαίνει εκει συχνά ο σύζυγός μου...κανονικά πουλάει χονδρική μόνο.Ημουν τυχερή κ εγω!Με ραμμένο princess επάνω,το όνομα και κορωνίτσα.

χαχαχαχ τι σκεφτηκα τώρα.να πας σε αυτην που μου είπε 20ευρω τα λαδόπανα.Παμε μαζι!Να δω μπροστά μου πόσο θα σου τα πουλήσει!:twisted:Γελάσαμε και σήμερα:twisted::twisted::twisted::twisted:

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια είχα αγοράσει πέρισυ φύλλα χαρτιά διάφορα από ένα μαγαζί στο κέντρο (Πραξιτέλους???) αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. Χαρτέμπορος είναι αλλά έχω φάει κόλλημα. Μήπως σας θυμίζει κάτι???

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια είχα αγοράσει πέρισυ φύλλα χαρτιά διάφορα από ένα μαγαζί στο κέντρο (Πραξιτέλους???) αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. Χαρτέμπορος είναι αλλά έχω φάει κόλλημα. Μήπως σας θυμίζει κάτι???

 

 

Μήπως είναι ο Διονυσόπουλος??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...