Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"αρνητικα" θηλασμου περα του χρόνου


Recommended Posts

φτάσαμε λοιπον τον 12ο μηνα θηλασμου. 12 υπέροχοι μήνες. πόσο όμως ακόμα? Δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω. αλλα θέλω να τα βάλω σε μια ζυγαρια και να δω τα υπερ και τα κατα. υπάρχουν κατα στο θηλασμό πέρα του ενος έτους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια! Σου αρεσει να θηλάζεις; Αν ναι μπορείς να συνεχίσεις. Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα και εξαρταται από το τρόπο ζωής και την προσωπικότητα της κάθε μητέρας. Δε υπαρχει κανένα αρνητικό για την υγεία του μωρού και της μητέρας.

Τα οφελη θα τα βρεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

Link to comment
Share on other sites

Στα κατά του μακροχρόνιου και γενικώς του θηλασμού είναι ότι χάνουν τεράστια χρηματικά ποσά οι εταιρείες, γαλακτοβιομηχανίες, φαρμακαποθήκες, προμηθευτές, μεσάζοντες κλπ κλπ!!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Στα κατά του μακροχρόνιου και γενικώς του θηλασμού είναι ότι χάνουν τεράστια χρηματικά ποσά οι εταιρείες, γαλακτοβιομηχανίες, φαρμακαποθήκες, προμηθευτές, μεσάζοντες κλπ κλπ!!!!!!!!!!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::-D:grin::-D:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στα κατά του μακροχρόνιου και γενικώς του θηλασμού είναι ότι χάνουν τεράστια χρηματικά ποσά οι εταιρείες, γαλακτοβιομηχανίες, φαρμακαποθήκες, προμηθευτές, μεσάζοντες κλπ κλπ!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

Αυτο ακριβως!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονισαμε εδω κ μερικες μερες κ συνεχιζουμε κανονικα με τον θηλασμο.Ομως η μικρη τον τελευταιο καιρο εχει παθει μια μαμακιαση και δεν ξεκολλαει απο πανω μου με τιποτα κ αν τυχει και απηυδησω μπροστα σε αλλους με κοιτουν με νοημα κ μου λενε "εμ ξερεις τι πρεπει να κανεις για να ξεκολλησει" λες κ κανω ανεπανορθωτη ζημια στο παιδι με το θηλασμο:evil:.Πειτε βρε κοριτσια κ εσεις φταιει ο θηλασμος ή το γεγονος πως ειμαι μαζι της 24 ωρες το 24ωρο και σπανιως χωριζουμε???Γινεται το παιδι με το θηλασμο μαμακιας??

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κολητή φίλη μου έγκριτη παιδοψυχολόγος, με απονθαρρύνει από τον θηλασμό μετά το 6μηνο, με τη δικαιολογία ότι δεν θα αφήσω το παιδί να αυτονομηθεί και διάφορα άλλα τέτοια... Θεωρεί απαράδεκτο όταν ακούει να θηλάζουν πέρα του έτους. Αποφεύγω να το συζητάω μαζί της το όλο θέμα για να μη τσακωθούμε, η ίδια δεν έχει παιδιά. Κάθε φορά που με ρωτάει μέχρι πότε θα θηλάζω αποφεύγω να της πω, και απλά λέω ό,τι θέτω βραχυχρόνιους στόχους και δεν ξέρω...

αισίως κλείνουμε σε λίγες μέρες, 5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κολητή φίλη μου έγκριτη παιδοψυχολόγος, με απονθαρρύνει από τον θηλασμό μετά το 6μηνο, με τη δικαιολογία ότι δεν θα αφήσω το παιδί να αυτονομηθεί και διάφορα άλλα τέτοια... Θεωρεί απαράδεκτο όταν ακούει να θηλάζουν πέρα του έτους. Αποφεύγω να το συζητάω μαζί της το όλο θέμα για να μη τσακωθούμε, η ίδια δεν έχει παιδιά. Κάθε φορά που με ρωτάει μέχρι πότε θα θηλάζω αποφεύγω να της πω, και απλά λέω ό,τι θέτω βραχυχρόνιους στόχους και δεν ξέρω...

αισίως κλείνουμε σε λίγες μέρες, 5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού.

 

Ξέρεις που στηριζει η φίλη σου την αποψη της ότι ενα παιδι που θηλαζει παραπανω απο ενα 6μηνο δε θα αυτονομηθει;

Υπαρχει καποια θεωρια στη ψυχολογια που το αναφερει ή καποια ερευνα που να το αποδεικνυει;

 

Ρωτάω γιατι με ενδιαφερει και εμενα το θεμα. Θηλαζουμε και εμεις ενα ετος, αλλα δε νομιζω οτι η μικρη μου ειναι κολλημενη πανω μου. Και ενω εχω διαβασει αρκετα για το θηλασμο , την αναπτυξη και την ψυχολογια των βρεφων δεν εχω συναντησει κατι τετοιο. Αν σου πει που το στηριζει ποσταρε το σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

lamprinoula και σε εμενα η κορη μου δεν θελει συνηθως να πηγαινει σε αλλους εκτος απο τον μπαμπα της

αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι δεν εχει προβλημα να παει σε καποιον αλλον αρκει να ειμαι και εγω απο διπλα της και να μην ασχολουμαι με κατι αλλο

αν ειμαι σε φιλικο σπιτι και προσπαθησει να την παρει καποιος αγκαλια δεν εχει προβλημα να παει ξερει οτι θα ειμαι διπλα και δεν θα φυγω για δουλιες

 

ομως οταν φωναζω την γιαγια ξερει οτι την αφηνω για δουλιες και σε 5 λεπτα εχει ξεσηκωσει τον κοσμο

διεκδηκει την αποκλειστικοτητα μου αλλα ειμαι και εγω ολη μερα στο σπιτι

αυτο το βλεμα εμ επρεπε να το εχεις κοψει πριν απο αρκετους μηνες το ξερω το λεει και ο αντρας μου!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eirtza σίγουρα θα έρθει πάλι η κουβέντα και θα τη ρωτήσω, πρός το παρών το αποφεύγω. Μάλιστα μπορώ να πω ό,τι η μόλις 5 μηνών κόρη μου δείχνει ότι είναι πολύ ανέξαρτητο παιδί πρός το παρών και καθόλου κολημένη στο στήθος, θεωρώ ότι είναι θέμα παιδιού και χαρακτήρα.

Άσε που η γιαγιά μου θήλασε τα 6 παιδιά της, και κάποια από τη γειτονιά...τη μάνα μου μέχρι 2,5 ετών μάλιστα και μια χαρά ανεξάρτητα είναι όλα και με κανένα κόλημα με τη μανούλα τους, μια χαρά υγιή συμπεριφορά έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου τη θήλασα 12 μήνες και είναι πολύ ανεξάρτητο παιδάκι. Τώρα της έχει βγει λίγη μαμακίαση επειδή ήρθε η αδελφούλα της, αλλα΄τίποτα τραγικό.

Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με το θηλασμό η προσκόλληση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μικρή προϋπηρεσία στο θηλασμό, αλλά δεν πιστεύω ότι τα παιδιά προσκολλάνε στην μητέρα τους λόγω θηλασμού. Είναι το πιο οικείο άτομο και με αυτό νιώθουν σιγουριά. Λογικό δεν είναι? Και εγώ που δεν θήλασα ήμουν κολλημένη στην φούστα της μητέρας μου μέχρι τα 3. Μετά έγινα πάρα πολύ ανεξάρτητη και με κυνηγούσε... Είναι στον χαρακτήρα.

Αντίθετα από την elion εμένα φίλη παιδοψυχίατρος, η οποία έχει θηλάσει την κόρη της (για πόσο δεν θυμάμαι) μου είχε πει ότι τα παιδιά που θηλάζουν γίνονται, κυρίως σαν έφηβοι, πιο αυτόνομα και με πολύ αυτοπεποίθηση γιατί ποτέ δεν στερήθηκαν την αγκαλιά και την επικοινωνία. Δεν ένιωσαν ποτέ παραμελημένα και έτσι στέκονται γερά στα πόδια τους.

Εμένα μου ακούγετε λογικό. Εξάλλου ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό.... Κυρίως είναι όλα τα άλλα. Με το μπουκάλι το ταΐζεις το παιδί και μόλις τελειώσει το σηκώνεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω. αλλα θέλω να τα βάλω σε μια ζυγαρια και να δω τα υπερ και τα κατα. υπάρχουν κατα στο θηλασμό πέρα του ενος έτους?

 

Aφού δεν έχεις πρόβλημα να συνεχίσεις γιατί ρωτάς βρε παιδί μου ?:P

. Εξάλλου ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό.... Κυρίως είναι όλα τα άλλα. Με το μπουκάλι το ταΐζεις το παιδί και μόλις τελειώσει το σηκώνεις...

 

στο χέρι σου είναι το τι θα κάνεις μόλις σηκώσεις το παιδί..και αυτό σχετικό είναι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι με τις αποψεις σας γιατι κ εγω αυτο πιστευω οτι ο θηλασμος δεν δημιουργει προσκολληση οσο για το ζουζουνι μου πιστευω πως ειναι μια φαση της ηλικιας κ προσπαθω να μη δινω πολυ σημασια για να μη της το εντεινω.

Margiota κ εγω τοχω ακουσει αυτο που σουπε η παιδοψυχιατρος αλλα σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω αν το ακουσα απο γυναικολογο ή ψυχολογο

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πάτε μια βόλτα στα τόπικς με πεθερικά, θα δείτε ότι πολλοί άντρες (αλλά και πολλές γυναίκες) είναι κολλημένοι στη μαμά τους στα 25, στα 30, στα 35, στα 40 κοκ. Μερικοί δεν κουνάνε ρούπι, αν δεν ρωτήσουν τη μαμά τους, κάποιοι παίρνουν οικονομική ενίσχυση και αφήνουν η μαμά να ελέγχει τη ζωή τους και την οικογένεια τους. Αυτές οι γενιές θήλασαν ελάχιστα ως καθόλου. Ας μας πει κάποιος ειδικός, αυτή η μαμακίαση πότε σταματάει και μετά θα σας πω για τη μαμακίαση που έχει ένα βρέφος και ένα νήπιο :mrgreen::lol::lol::lol::mrgreen:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θηλασα καθολου παρολαυτα η προσκολληση που εχει ο γιος μου ειναι τεραστια γιατι εγω τον μεγαλωνω κυριως. Οποτε ειναι λογικο να ειναι δεμενος τοσο πολυ μαζι μου, τον πατερα του τον βλεπει το πολυ τρεις ωρες την ημερα λογω δουλειας. Αρα δεν ειναι θεμα θηλασμου παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο για το δεσιμο που εχει ενα παιδι με την μητερα του.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμακιαση μαλλον ειναι στο παιδι! Επισης εφοσον τρωει στα υπολοιπα γευματα κανονικα πια, τί να πειραζει ο θηλασμος, ισα ισα.

 

Τωρα για τα "αρνητικα" του θηλασμου εκτος του χρονου, για εμενα ειναι ειναι μονο για την μαμα, εφοσον επιστρεψει στην εργασια της και δεν ειναι πια σπιτι. Εμενα βασικα με εξουθενωνει, εχω ζαλαδες κλπ οοοολο το διαστημα που θηλαζω αλλα τουλαχιστον δεν δουλευα κιολας να κουραζομαι κι αλλο, εχω χασει πολλα κιλα οσο και να τρωω, ειναι μπελας να χρησιμοποιεις θηλαστρα κλπ για να την ταισουν αλλοι οσο λειπεις, εχω βαρεθει τα επιθεματα στηθους και τις διαρροες (και το να φοραω συνεχως σουτιεν καλοκαιριατικα!!), εχω ακομα προβληματα με την περιοδο, δεν μπορω να φαω ό,τι θελω και οταν εισαι εκτος σπιτιου ολη μερα αντε και βρες τί να παραγγειλεις (εχουμε αλλεργιες). Αυτα βεβαια ειναι για τη δικη μας περιπτωση. Μπορει μια αλλη μαμα, να μην εχει πρακτικα προβληματα οπως μεγαλη αποσταση απο την εργασια της ουτε να ακολουθει ειδικες διαιτες λογω αλλεργιων και να μην την πειραζει τιποτα απο ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

φτάσαμε λοιπον τον 12ο μηνα θηλασμου. 12 υπέροχοι μήνες. πόσο όμως ακόμα? Δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω. αλλα θέλω να τα βάλω σε μια ζυγαρια και να δω τα υπερ και τα κατα. υπάρχουν κατα στο θηλασμό πέρα του ενος έτους?

 

 

για το μωρο δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι κατα

για εσενα την ιδια ειναι λιγο ζορι,για το σωμα σου κυριως και για τα κοκαλακια σου!παντως η υπερβολη δεν ειναι καλη...καλος ο θηλασμος αλλα και υπερεκτιμημενος νομιζω!

οσο για την μαμακιαση και εγω πιστευω οτι ειναι ασχετο με τον θηλασμο...παντως δεν ειναι κακο να σταματησεις να θηλαζεις αν το θες...

Link to comment
Share on other sites

Μαμακίαση παθαίνουν ανεξάρτητα του θηλασμού και κυρίως μετά το χρόνο.

Τώρα είναι φυσικό να πάθει πιο εύκολα ένα παιδί που μεγαλώνει κυρίως με τη μητέρα του παρά ένα άλλο που η μαμα δουλεύει και περνάει αρκετές ώρες και με άλλους και έχει συνηθίσει να κοιμάται και άλλου κοκ

Link to comment
Share on other sites

για το μωρο δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι κατα

για εσενα την ιδια ειναι λιγο ζορι,για το σωμα σου κυριως και για τα κοκαλακια σου!

 

Αυτό δεν ισχύει, ίσα ίσα οι ορμόνες του θηλασμού προφυλάσσουν μακροπρόθεσμα από την οστεοπόρωση. Κοίτα για βιβλιογραφία εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-refs.html#Osteoporosis

Link to comment
Share on other sites

ειναι μπελας να χρησιμοποιεις θηλαστρα κλπ για να την ταισουν αλλοι οσο λειπεις, εχω βαρεθει τα επιθεματα στηθους και τις διαρροες (και το να φοραω συνεχως σουτιεν καλοκαιριατικα!!)

 

Μετά το χρόνο συνήθως δεν αντλούμε, για να αφήσουμε στο μωρό, εκτός κι αν πρόκειται να λείψουμε για μέρες - ή λείπουμε τόσες ώρες που δεν αντέχει το στήθος και θέλουμε να διατηρήσουμε την παραγωγή.

 

Μήπως να άνοιγες ένα θέμα να δούμε μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε με το θέμα των επιθεμάτων και των διαρροών;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...