Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

εγω προσωπικα δεν πηρα μαια κ δεν το μετανοιωσα.. δεν μπορω να καταλαβω τι παραπανω μπορει να σου προσφερει.οταν γενναγα ηταν μια μαια απο την κλινικη με τον γιατρο μου κ με βοηθησαν πολυ.κ με τις ανασες-που να πω την αληθεια με τοσο πονο που εχεις εκεινη τη στιγμη μονο τις ανασες δεν σκεφτεσαι.κ ο γιατρος μου εξηγησε πως να σπρωχνω κλπ.κ στον θηλασμο οι μαιες της κλινικης μου εδειξαν τα παντα κ ολα μια χαρα..τα θεωρουσα κ ακομα τα θεωρω περιττα εξοδα...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε εγώ είχα δικιά μου μαία, ποτέ δεν μου πρότεινε ο γιατρός μου να με αναλάβει κάποιο συγκεκριμένη μαία και πραγματικά δεν νομίζω ότι θα την χρειαζόμουν. Οι μαίες τις κλινικής ήταν πάρα πολύ καλές, ιδίως αυτή που ήταν κοντά μου όταν γεννούσα με βοήθησε πάρα πολύ.Αλλά εκτός από αυτό από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην κλινική ήταν κοντά μου ο γιατρός μου ο οποίος με παρακολουθούσε και με βοηθούσε σε ότι χρειαζόνουν.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δεν χρειαστηκα να εχω δικη μου μαια,ουτε ο γιατρος μου προτεινε (αν κ ειχε δικια του) κ δεν το μετανιωσα ουτε εγω γιατι στην κλινικη που γεννησα οι μαιες ηταν καταπληκτικες κ ιδιως αυτην που με ανελαβε ηταν εξαιρετικη,με βοηθησε κ γεννησα με ηρεμια (κ αν κ ηταν φτ χωρις επισκληριδιο)κ χωρις αγχος.! κ στο επομενο το ιδιο θα κανω παντως..πιστευω οτι δεν χρησιμευει σε κατι να εχεις δικια σου απο την στιγμη που προσφερουν τα ιδια πραγματα..!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα.

Εγώ γέννησα πριν 3 μήνες σε ιδιωτική Αθηναϊκή κλινική, στο νερό και δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Σημαντική η βοήθεια του γιατρού, δε λέω, αλλά η μαία μου ήταν υπεύθυνη για την υλοποίηση των οραμάτων του τοκετού μου. Της είχα πει ακριβώς τι θέλω, της είχα δώσει και το πλάνο του τοκετού μου και το τήρησε στο έπακρο. Όλη την ώρα με είχε όρθια, περπατούσα, έκανα αναπνοές μαζί της και με τον άντρα μου αγκαλιά, έκανα ασκήσεις και είχε την εμπειρία να διακρίνει και να μου πει πότε να μπω στο νερό. Ο γιατρός μου ήρθε (κλασικά) στο τέλος να "βγάλει" το μωρό που έβγαινε από μόνο του... Δεν πειράζει, τα γνώριζα αυτά. Καλός γιατρός είναι και του άξιζαν τα λεφτά του. Αλλά και τα 400? που μου ζήτησε η μαία για τα μαθήματα πριν, τις αναπνοές, τις ασκήσεις, για τον τοκετό, τις επισκέψεις στο μαιευτήριο και 2 επισκέψεις στο σπίτι που τη χρειάστηκα, δεν τα κλαίω. Όταν με το καλό μείνω ξανά έγκυος, εννοείται θα πάρω ξανά την ίδια ιδιωτική μαία! Δεν μπορώ να περιμένω ότι θα με φροντίσει απόλυτα η μαία της κλινικής. Σε γενικές γραμμές, ήταν καλές και εξυπηρετικές. Αλλά βρε κορίτσια, δεν παίζουν ρόλο μόνο οι μέρες διαμονής στο μαιευτήριο, αλλά και η προετοιμασία πριν για όλα τα απαραίτητα και η στήριξη μετά και στο σπίτι. Άσε που οι μαίες του μαιευτηρίου δεν θα έχουν μόνο εσένα να ξεγεννήσουν και να φροντίσουν, αλλά και άλλες γυναίκες. Οπότε είναι αδύνατον να γίνει πραγματικότητα ο τοκετός μιας γυναίκας, όπως τον έχει σκεφτεί, αν δεν έχει τη δική της προσωπική μαία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είχε καμιά σας μαία την κ. Σοφία Βασιλοπούλου; Δεν έχω μιλήσει ακόμα μαζί της αλλά ξέρω ότι συνεργάζεται με τον κ. Γιαννίκο. Ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας μαζί της. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, κι εγώ έχω ΠΗΤ 4-4-2013 και ο γιατρός μου μου έχει από την αρχή μιλήσει για τη μαία που συνεργάζεται και είναι πάντα στο ιατρείο του όταν πηγαίνω και με προετοιμάζει πριν τον υπέρηχο (παίρνει πίεση κλπ). Δεν είμαι τόσο σίγουρη τελικά ότι θέλω να τη χρησιμοποιήσω, δεν είναι το χρηματικό ποσό (200 ευρώ ζητάει, σε σχέση με αμοιβή ιατρού και νοσηλεία στο ΙΑΣΩ δεν είναι τίποτα αυτά τα λεφτά) απλώς θεωρώ ότι αφενός μέχρι σήμερα δεν μου έχει πει τίποτα σημαντικό, μάλλον εγώ τη ρωτάω κάθε φορά και απαντάει, ολίγον βαριεστημένα θα έλεγα..και για θέμα επίσκεψης στο σπίτι μετά, ούτε λόγος! Γενικώς, έχουμε που έχουμε την αναγκαστική παραμονή στο ΙΑΣΩ λόγω γιατρού, νομίζω πως θα αποφύγω το "καπέλο" της μαίας. Δεν θέλω να γράψω το όνομά της για τυχόν συστάσεις, γιατί δεν το βρίσκω πρέπον.Εσείς πώς αντιμετωπίσατε σχετική παρότρυνση για τη μαία από το γιατρό σας; Επίσης, από εμπειρία σας, στο ΙΑΣΩ οι μαίες πώς είναι; Πολλές οι ερωτήσεις μου, είμαι πρωτάρα βλέπετε...:P

Link to comment
Share on other sites

Για τις μαίες κατά τη διάρκεια τοκετού, δεν ξέρω. Για τις μαίες ορόφου, και στα δύο μαιευτήρια που πήγα, είναι που θα τύχεις.

Εγώ μέχρι τα μέσα της εγκυμοσύνης ούτε κατάλαβα οτι ήταν μαία! νόμιζα οτι ήταν βοηθός- γραμματέας. Οταν αντιμετώπισα πιθανή διαρροή αμνιακού, αντί να σου πει κάτι ουδέτερο, μου είπε οτι είναι επικίνδυνο γιατί είναι πολύ νωρίς. Μετά έκανε μία απίστευτη γκάφα, που δεν θέλω να σας την περιγράψω, αποκαλύπτοντας μπροστά μου κάτι που οι δικοί μου το έκρυβαν. Εγώ είχα εξηγηθεί με το γιατρό οτι δεν την χρειάζομαι γιατί΄ήταν το δεύτερο και καισαρική. Τελικά η συνειφορά της ήταν να περιμένουμε μαζί τα αποτελέσματα των εξετάσεων πριν τον τοκετό, η περιγραφή (όχι παρηγορητική) στο πρόβλημα που μου προέκυψε κατά τη διάρκεια του τοκετού, η παραμονή στην ανάνηψη μέχρι που μεταγγίσθηκα με την μία εκ των δύο φιαλών αίματος, μία δεκάλεπτη επίσκεψη ημερησίως (χωρίς εξέταση ή πληροφορίες για το μωρό μου που ήταν στην ΜΕΝΝ). Οταν βγήκα προσφέρθηκε να μου δώσει θήλαστρο, και φαγώθηκε να έρθει σπίτι να μου δείξει πως κάνουν μπάνιο το μωρό! Τελικά αφού εγώ αρνήθηκα αρκετές φορές, με πήρε κάποια μέρα (πριν βγάλω τα ράμματα) και με ρώτησε αν θέλω απόδειξη ή όχι!!!! Αμοιβή 300 ή 400 ευρώ. Της είπα οτι έχω μιλήσει με το γιατρό σχετικά και εκείνη έκανε οτι δεν ήξερε. Τελικά επειδή ντράπηκα, όταν πήγα ιατρείο για τα ράμματα, της έδωσα 100 ευρώ.

Ξέχασα να σας πω οτι δηλώνει σχεδόν μετανοιωμένη που έγινε μάνα, και αντιμετωπίζει ως παρανοικές όσες πάνε για δεύτερο ή περισσότερα...

Διαφήμιση για το επάγγελμά της.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι θα μπορούσα να έχω γεννήσει μονο με τη μαία μου. Πολυ καλός ο γιατρός μου αλλα η συνεισφορά της ήταν μοναδική. Ισως είναι καθαρά προσωπικό θεμα και θεμα χημείας που έχεις με τον αλλο. Και εμενα ηταν μαια του γιατρού μου αλλα ήταν παντα πρόθυμη να σε βοηθήσει, σου μιλούσε, σου έλυνε τις απορίες, σε έκανε να νιώθεις ασφάλεια. Καναμε μαθήματα αναπνοών και μετα με βοήθησε και στον θηλασμό. Στο σπίτι δεν χρειαστικε να έρθει γιατί είχα και τη μαμα μου που είχε θηλάσει και με βοηθούσε, αλλα αν της το ζητούσα θα ερχόταν.

 

Αν και δεν γεννησα στο ιασώ πιστεύω ότι οι μαίες του ορόφου είναι ότι σου τύχει. δεν μπορείς να ξερεις εκ των προτερων. Αν όμως από τώρα δεν σου κάνει η μαία του γιατρού, πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να την πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα ειχα ενα περιστατικο το οποιο τα ειχε βαλει με ολες τις μαιες της κλινικης επειδη πριν καν κλεισει το δευτερο 24ωρο απαιτουσε αποκλειστικο θηλασμο χωρις συμπληρωμα και νομιζε οτι το μωρακι της το κανουμε εμεις να κλαιει για να την κανουμε να σταματησει τον θηλασμο (!!!!) κ ελεγε συνεχως "το παιδι μου θηλασε κανονικα (οπου κανονικα βλ 10 λεπτα λιγο "σμουτσ-σμουτσ" απο καθε στηθος) . Πρεπει να ξυπνησει σε 3 ωρες ξανα ! Κατι το κανετε κ κλαιει!!!!" Οταν της εξηγησαμε οτι τις πρωτες 3 μερες η μανουλα δεν εχει την παραγωγη αγελαδας κ οτι αν θελει αποκλειστικο πρεπει να το θηλαζει οσο το δυνατον πιο συχνα για να ενεργοποιηθει το αντανακλαστικο του θηλασμου , μας εβγαζε τρελες κ οταν την διαβεβαιωσε κ ο νεογνολογος της οτι ετσι ηταν τα πραγματα εκοψε με την μια τον θηλασμο γιατι αφενος μεν δεν ηθελε να περιμενει να κλεισει την 3η - 4η μερα ωστε να κατεβασει μια καπως ικανοποιητικη ποσοτητα γαλακτος κ αφετερου δεν ηθελε να ξυπναει τα βραδια καθε 1,5 ωρα που της πηγαιναμε το μωρακι για να θηλασει!!!!!

 

....

 

αχαχαχαχαχαχα! απίστευτο! νεογέννητο και να θηλάζει κάθε 3 ώρες.... χτυπιέμαι από τα γέλια!

 

η μαία μου με βοήθησε να καταλάβω τι είναι ο θηλασμός. η συμβολή της ήταν καταλυτική και στην κατάλληλη στιγμή. την ευχαριστώ πολύ για αυτό.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είχα δικιά μου μαία, ποτέ δεν μου πρότεινε ο γιατρός μου να με αναλάβει κάποιο συγκεκριμένη μαία και πραγματικά δεν νομίζω ότι θα την χρειαζόμουν. Οι μαίες τις κλινικής ήταν πάρα πολύ καλές, ιδίως αυτή που ήταν κοντά μου όταν γεννούσα με βοήθησε πάρα πολύ.Αλλά εκτός από αυτό από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην κλινική ήταν κοντά μου ο γιατρός μου ο οποίος με παρακολουθούσε και με βοηθούσε σε ότι χρειαζόνουν.

 

 

ακριβωσ το ιδιο συνεβη και σε εμενα!εαν ο γυναικολογοσ ειναι σωστοσ και συνεχωσ στο πλευρο σου δε χρειαζεται αλλη μαια...εμενα ο δικοσ μου ηταν ο πιο υπεροχοσ γιατροσ που θα μπορουσα να ζητησω!απο τη στιγμη που μπηκα στο μαιευτηριο εωσ και 2 ωρεσ μετα τη γεννα ηταν εκει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζει καμία κοπέλα αν ο γιατρός Γιαννίκος Λάμπρος συνεργάζεται με κάποια μαία καθώς επίσης και εντυπώσεις από αυτήν?Θα ήθελα να ξέρω αν χρειάζεται ή αν ο γιατρός είναι καθ'όλη την διάρκεια του τοκετού

Link to comment
Share on other sites

Ειχε καμία κοπέλα την Σοφία Βασιλοπούλου ως μαία στον τοκετό της?Θα ηθελα αν ειναι να ξερω καμια πληροφορία πριν επικοινωνήσω με αυτήν. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειχε καμία κοπέλα την Σοφία Βασιλοπούλου ως μαία στον τοκετό της?Θα ηθελα αν ειναι να ξερω καμια πληροφορία πριν επικοινωνήσω με αυτήν. Σας ευχαριστώ

 

Κι εγώ έχω ρωτήσει το ίδιο αλλά δεν απάντησε κάποια κοπέλα. Αν μάθεις κάτι σχετικό θα ήθελα να μου πεις κι εμένα γιατί κι εγώ το ψάχνω το θέμα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Μια κοπέλα που γέννησε πολύ πρόσφατα με το Γιαννίκο στο Γαία έγραψε ότι οι μαίες του μαιευτηρίου είναι πολύ καλές και μάλλον δε χρειάζεται κάποια ανεξάρτητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, επειδή και εγώ γεννάω με τον κ. Γιαννίκο τέλη Απριλίου/αρχές Μαΐου έχω ακριβώς την ίδια απορία σχετικά με την μαία με την οποία συνεργάζεται την κα. Σοφία Βασιλοπούλου και ψάχνω πληροφορίες. Προς το παρών δεν έχω βρει κάτι, αν μάθετε τίποτα σχετικό θά θελα να γνωρίζω κι εγώ. Έχω λίγο αγχωθεί, πιστεύω πως έχω καθυστερήσει το θέμα της μαίας, γιατί σίγουρα θέλω να έχω δική μου μαία. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στην ομάδα vbac στο facebook την εμπειρια που ανέβασε στον φάκελο "αρχεία" μια κοπέλα στις 28 Νοεμβρίου 2012 (για να μην αναφέρω το όνομα). Είχε μαία την Βασιλοπούλου...μήπως μπορέσετε να επικοινωνήσετε μαζί της μέσω fb. Εγώ και η κοπέλα που γέννησε αρχές Γενάρη με vbac χρησιμοποιήσαμε την μαία της βάρδιας και μείναμε πολύ ευχαριστημένες, εγώ εκείνη είχα ρωτήσει. (εσύ zazou_v θα καταλάβεις ποια είναι, μήνυμα 2328. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας κορίτσια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στην ομάδα vbac στο facebook την εμπειρια που ανέβασε στον φάκελο "αρχεία" μια κοπέλα στις 28 Νοεμβρίου 2012 (για να μην αναφέρω το όνομα). Είχε μαία την Βασιλοπούλου...μήπως μπορέσετε να επικοινωνήσετε μαζί της μέσω fb. Εγώ και η κοπέλα που γέννησε αρχές Γενάρη με vbac χρησιμοποιήσαμε την μαία της βάρδιας και μείναμε πολύ ευχαριστημένες, εγώ εκείνη είχα ρωτήσει. (εσύ zazou_v θα καταλάβεις ποια είναι, μήνυμα 2328. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας κορίτσια :wink:

 

Στην κοπέλα από το group στο facebook έστειλα μήνυμα αλλά μάλλον δε βρήκε χρόνο να μου απαντήσει. Στην ιστορία της δε φαίνεται πολύ καλά ο ρόλος της μαίας, αλλά για να την αναφέρει και να την ευχαριστήσει πολύ σημαίνει ότι έμεινε ευχαριστημένη. Εγώ πάντως αφού μίλησα και μαζί της, σκέφτομαι να ακολουθήσω για μια ακόμη φορά τα βήματα σου :lol: :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρες κορίτσια!

όσον αφορά το θέμα της μαίας του κου Γιαννίκου, αν και δεν την είχα προσωπικά, έχω ακούσει ότι ήταν πάρα πολύ καλή. αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι με τον συγκεκριμένο γιατρό, όταν πρόκειται για vbac, οι προισταμένες του Γαία κάνουν εξαιρετική δουλειά. δε γνωριζω τι γινεται σε αλλες περιπτωσεις αλλα γενικοτερα θελω να πω οτι ολες οι μαιες στο γαια ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες!! Γέννησα στο ΡΕΑ και είχα μαζί μου τη μαία μου η οποία ήταν στην τιμή του γιατρού. Με βοήθησε πάρα πολύ σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, με προετοίμασε για τον τοκετό και τον θηλασμό στο έπακρο και όποτε και αν τη χρειάστηκα όσο θήλαζα ήταν πάντα δίπλα μου. Είναι νέα και πολύ γλυκιά! Την λένε Ευγενία και είναι μαία του Μαρίνου Τσιριγώτη.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι κορίτσια δεν συμφωνώ με την ιδέα να έχω μαία μαζί μου κατά την διαρκεια τουτοκετού νομίζω ότι θέλω μόνο τον γιατρό μου και τον συζυγό μου μέσα

εξάλλου προτιμώ να τα δώσω στον γιατρό παρά στην μαία

από ότι έχω μιλήσει και με άλλες κοπέλες τζάμπα λεφτά είναι υπάρχουν μαίες στην βάρδια σε κάθε νοσοκομείο ιδιωτικό που δουλεύουν και έχουν βάρδια και σου φερονται αξιοπρεπώς και με ευγένεια

μέχρι τότε που θα γεννήσω νομίζω δεν θα αλλάξω γνώμη θα δούμε όμως εκείνη την στιγμή ο γιατρός μου έχει μαία αλλά μου είπε αν θέλω να την έχω την ώρα του τοκετού

δεν νομίζω όμως να θέλω να έχω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!! Γέννησα στο ΡΕΑ και είχα μαζί μου τη μαία μου η οποία ήταν στην τιμή του γιατρού. Με βοήθησε πάρα πολύ σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, με προετοίμασε για τον τοκετό και τον θηλασμό στο έπακρο και όποτε και αν τη χρειάστηκα όσο θήλαζα ήταν πάντα δίπλα μου. Είναι νέα και πολύ γλυκιά! Την λένε Ευγενία και είναι μαία του Μαρίνου Τσιριγώτη.

 

μπραβο, ακουγεται πολυ καλή!

εμένα η δικιά μου δε με βοηθησε και πολυ στο θηλασμό, αλλα με ανέλαβαν άλλες. 2 συγκεκριμενες ήταν πολύ καλές, 1 ηταν ηλιθια εντελως και ζητησα να μην την ξαναδω, οπως κι εγινε.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...

Μαία για τον τοκετό δεν χρειάστηκα (λόγω προγραμματισμένης καισαρικής), η συμβολή των μαιών ιδιωτικού μαιευτηρίου πάντως στο θέμα του θηλασμού μετά με προβλημάτισε.

 

Ήταν όλες πρόθυμες να βοηθήσουν, μιας και έχω επίπεδες θηλές, ο μπέμπης δεν μπορούσε να τις πιάσει με τίποτα και με πλήγωνε, όμως ο τρόπος ορισμένων ήταν εντελώς ακραίος. Χίλιες φορές να μη θηλάσω, παρά να πιάνει η μαία το νεογέννητο σαν το γατί απ' τον σβέρκο, να το πιέζει βίαια πάνω στο στήθος, κι από εκεί που ήταν ήρεμο και το προσπαθούσαμε να ουρλιάζει κατακόκκινο και τρομοκρατημένο. Φυσικά και δεν κατάφερε να φάει μετά το σοκ.

 

Όταν δε "τόλμησα" να ζητήσω συμπλήρωμα μετά από 2 μέρες προσπαθειών και με το στήθος μου σε μαύρο χάλι, μόνο που δε με έδειραν οι προϊσταμένες. Τόση καταπίεση με τα δικά μου τα λεφτά δεν την περίμενα, μου άφησαν πικρή γεύση οι "υπηρεσίες" τους - με ελάχιστες εξαιρέσεις που σεβάστηκαν τις ανάγκες μητέρας και βρέφους.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...