Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια η λύση είναι μια Κ-OTHRINE.....

 

Μία φορά θα το βάλετε και για 3 χρόνια δεν θα τις ξαναδείτε!!!! Απο προσωπική εμπειρία σας μιλάω....Βέβαια είναι βαρύ χημικό οπότε προσέξτε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια στην εταιρεία έχουμε συνεργείο που κάνει και απεντομώσεις. Σαν το gel δεν είναι κανένα.Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να το φάει παιδί. Όταν το βάλεις θα με θυμηθείς. Αρκεί βέβαια να μην έχεις εκτεθιμένη τη σύριγγα όπως ισχύει και με όλα τα φάρμακα. Σε σπίτι με παιδάκια ειδικά αποφεύγουμε τον ψεκασμό. Πρέπει να αεριστεί το σπίτι τουλάχιστον 2-3 ώρες και να αφήσεις το φάρμακο να απορροφηθεί 8 ώρες απο τους τοίχους για να πεις οτι δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με το παιδί κάτι που σημαίνει οτι το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί. Επιπλέον τα φάρμακα που ψεκάζονται όσο έρχοναται σε επαφη με φώς τόσο χάνουν τη δράση τους. Το gel αποτελεί στην ουσία τροφή για τη κατσαρίδα. Την προσελκύει, τρώει η κατσαρίδα , ψοφάει στην φωλιά της και επειδή έχει την ιδιότητα του κανιβαλισμού, η ζωντανη τρώει την ψόφια και ψοφάει και αυτή. Επομένως δεν ψοφάει μόνο η κατσαρίδα που έρχεται σε επαφή με το φάρμακο αλλά και οι υπόλοιπες στη φωλιά χωρίς να βγουν ποτέ απο τη φωλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχίες για την υγεία

 

Οι κατσαρίδες είναι ένα από τα πιο αντιπαθητικά έντομα στον κόσμο και υπάρχει μια καλή αιτία γιʼ αυτό. Όχι μόνο γιατί τις ξεφορτώνεσαι δύσκολα, αλλά και γιατί είναι υπεύθυνες για μετάδοση αλλεργιών, βακτηριδίων και ασθενειών όπως του άσθματος.

 

Πώς θα εντοπίσετε μια κατσαρίδα.

 

Οι περισσότερες κατσαρίδες είναι νυκτόβιες και κρύβονται καλά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Από τη φύση τους αντιπαθούν το φως γιʼ αυτό σπάνια θα τις δείτε σε κοινή θέα. Το πιο κοινό μέρος που θα τις βρείτε να τρώνε ή να κοιμούνται είναι κάτω από τα ντουλάπια του νιπτήρα, πίσω από τα ντουλάπια του νεροχύτη της κουζίνας, κάτω από μεγάλες συσκευές, στο μπάνιο και στο πλυσταριό.

 

Ξεφορτωθείτε τις κατσαρίδες τώρα!

 

Από τη στιγμή που θα δείτε κατσαρίδα στο χώρο που ζείτε, το πιθανότερο είναι να υπάρχουν και άλλες που δεν φαίνονται. Πρέπει να πάρετε δραστικά μέτρα εναντίον τους αρχίζοντας από αυτές που έχετε εντοπίσει. Δοκιμάστε:

 

1. Απλώστε μια μικρή ποσότητα από βορικό οξύ στα μέρη που έχετε δει τις κατσαρίδες να τριγυρνάνε. Οι κατσαρίδες θα δηλητηριαστούν καταπίνοντας το οξύ. Βεβαιωθείτε ότι απλώσατε το βορικό οξύ σε όλες τις σκοτεινές και υγρές περιοχές, όπως κάτω από τους νεροχύτες της μπανιέρας και της κουζίνας, πίσω από πλυντήρια και στεγνωτήρια, γύρω από το ψυγείο και πίσω από κάθε συσκευή. Προσοχή: Το βορικό οξύ είναι τοξικό και για τον άνθρωπο. Μην το χρησιμοποιείτε σε μέρη που παίζουν, τρώνε ή κοιμούνται παιδιά ή κατοικίδια ζώα.

 

2. Μπορείτε να φτιάξετε το δικό σας εντομοκτόνο ανακατεύοντας ανάλογα μέρη μαγειρικής σόδας και ζάχαρης άχνης ετοιμάζοντας έτσι ένα γεύμα παγίδα για τις κατσαρίδες. Αφήστε το μείγμα σε ένα ρηχό πιάτο σε μέρος που έχετε εντοπίσει κατσαρίδες. Ο συνδυασμός σόδας και ζάχαρης είναι θανατηφόρος για τις κατσαρίδες.

 

3. Οι κατσαρίδες μισούν την γεύση της δάφνης. Μπορείτε με φυσικό και ασφαλή τρόπο να απομακρύνετε τις κατσαρίδες απλώνοντας φύλλα δάφνης σε μέρη που τριγυρνούν κατσαρίδες. Είναι ιδανική μέθοδος για να διώξετε τις κατσαρίδες από τα δωμάτια και από τα μέρη που παίζουν παιδιά.

 

4. Μη δίνετε νερό στις κατσαρίδες! Οι κατσαρίδες μπορούν να επιβιώσουν για μήνες χωρίς τροφή αλλά χρειάζονται καθημερινά νερό. Μην αφήνετε νερό στο νεροχύτη, σε άπλυτα πιάτα ή σε άλλα μέρη του σπιτιού. Επίσης ελέγχετε όλες τις πηγές νερού, όπως υδραυλικά που στάζουν, την υγρασία κάτω από το ψυγείο, και τους «ιδρωμένους» σοβάδες. Σκουπίστε όλες τις σταγόνες νερού από τον νεροχύτη μετά το πλύσιμο των πιάτων και επίσης σκουπίστε καλά την περιοχή του μπάνιου σας αφού το χρησιμοποιήσετε.

 

5. Καθαρίστε! Καθαρίστε! Καθαρίστε! Οι κατσαρίδες συρρέουν σε περιοχές που έχουν ρυπανθεί με περιττώματα κατσαριδών. Χρησιμοποιείστε απορρυπαντικό ή απολυμαντικό και καθαρίστε προσεκτικά την περιοχή για να αποφύγετε την επανεμφάνισή τους εκεί. Σε τσιμεντένιους τοίχους και πατώματα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε λευκαντικό με νερό. Τις πιο δύσκολες περιοχές μπορείτε να τις καθαρίσετε με αντιβακτηριδιακά υγρά και βούρτσες.

 

Εντομοκτόνα

 

Οι σφοδρές επιδρομές κατσαριδών στο σπίτι, θα χρειαστούν περισσότερη φροντίδα από απλά φύλλα δάφνης και σόδα μαγειρικής, και περισσότερο κόπο. Πολλά εντομοκτόνα είναι σήμερα διαθέσιμα στην αγορά, τα οποία ασχολούνται με την εξόντωση της κατσαρίδας. Τα νέα (gel-based) προϊόντα έχουν γρήγορη δράση και είναι αρκετά αποτελεσματικά στην καταπολέμηση τους. Χρειάζονται 1-2 μέρες για να δράσουν, έχουν συνήθως ελάχιστη ή ανύπαρκτη δυσάρεστη μυρωδιά και είναι ασφαλέστερα για να χρησιμοποιηθούν σε περιοχές που υπάρχουν παιδιά και κατοικίδια ζώα. Οι παγίδες με κόλλα, που αναγκάζουν τις κατσαρίδες να κολλήσουν επάνω τους, καθώς κυκλοφορούν πέρα δώθε, έχουν επίσης καλά αποτελέσματα σε περιοχές που είναι δύσκολο να τις φτάσουμε. Για σοβαρότερες περιπτώσεις ή επαναλαμβανόμενες επισκέψεις δοκιμάστε διάφορα σπρέι σε χαραμάδες και ρωγμές του τοίχου, αεροζόλ ομίχλης και απωθητικά σε σκόνη. Αν αποτύχουν όλες οι προσπάθειές σας, μη διστάσετε να καλέσετε έναν εξολοθρευτή εντόμων για απολύμανση!

 

Πώς να παραμείνετε απαλλαγμένοι από τις κατσαρίδες

 

1. Καθαρίζετε επιμελώς υπολείμματα τροφών (εννοείται και τα ψίχουλα) από την επάνω επιφάνεια του πάγκου, τα τραπέζια και άλλες περιοχές του σπιτιού.

 

2. Επισκευάστε υδραυλικές εγκαταστάσεις και σωλήνες και καθιερώστε ένα πρόγραμμα ελέγχου της οικιακής υγρασίας. Χρησιμοποιήστε αποξηραντή χώρου, αν είναι απαραίτητο, και σκουπίστε αμέσως νερά που έχουν χυθεί.

 

3. Μονώστε τους σωλήνες.

 

4. Ξεφορτωθείτε τις σαβούρες και τα περιττά ή ανεπιθύμητα αντικείμενα! Ψάξτε συρτάρια και γραφεία και απαλλαγείτε από τις περιπλανώμενες τσάντες, τα χαρτιά, τις παλαιές εφημερίδες, τις πλαστικές τσάντες από ψώνια και τους φακέλους. Κρατήστε την περιοχή κάτω από τους νεροχύτες και γύρω από τα πλυντήρια και τα στεγνωτήρια καλά οργανωμένες, καθαρές, νοικοκυρεμένες και συγυρισμένες. Τρίψτε τα πατώματα των υπογείων με διάλυμα χλωρίνης και καυτού νερού αρκετές φορές το χρόνο. Επενδύστε σε έναν αποξηραντή για να ελέγχετε την υγρασία στο σπίτι.

 

5. Γεμίστε τις ρωγμές και σφραγίστε τις διαρροές στους σωλήνες. Αν η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για να καλαφατιστεί, τοποθετήστε «μούφα» στο άνοιγμα μέχρι να σχηματίσετε σφιχτό βούλωμα. Οι διογκωτικοί αφροί λειτουργούν επίσης καλά στο κλείσιμο μιας μεγάλης τρύπας γύρω από τους σωλήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ανατριχιασα και μόνο που τα διαβασα.

 

Θα σας πω την εμπειρια μου. Λοιπον έχουμε και λέμε. Εμενα σε παλια μονοκατοικία μέχρι και πριν 6 χρόνια. Παρ'όλο που έφυγα εγω, η μητέρα μου συνεχισε να μενει στο ισόγειο. Εκανε απολυμανση περυσι το σεπτέμβριο, γιατί φέτος μετακομισε για πάντα στο χωριο. Με το κοθριν καναμε πάντα μόνοι μας. Ακόμα και τώρα που πάω για να πάρω λογαριασμούς κλπ βρίσκω και στα 2 σπίτια πάνω απο 100!!!!Εννοείται ψόφιες. Ακόμα και αν δεν έχεις κάνει απολύμανση μια χρονιά το φαρμακο δε σταματάει τη δράση του, ότι και να μου λένε. Εμένα φέτος δε μου χτύπησαν το κουδούνι για να κάνω απολύμανση στο διαμέρισμα όταν κάνανε στη πολυκατοικία αλλά στο μπαλκόνι βρίσκω που και που ψόφιες.Είχα κάνει πέρυσι.

Το πρόβλημα μου το ΤΕΡΑΣΤΙΟ είναι ότι μάλλον μπαίνουν κάπου απο τη τουαλέτα. :evil: Ο υδραυλικός μου είπε πως μάλλον απο τον αεραγωγό μπαίνουν. Τώρα σκέφτομαι πως θα καταφέρω να το κλείσω. Δεν ανοίγει το κουτί. Θα πρέπει να το σπάσω, πράγμα που δε γίνεται. Σκέφτηκα να βάλω μια σίτα απο πάνω. Θα γεμίσω το μπάνιο με φύλλα δάφνης μπας και πιάσει. Πόσα φύλλα πρέπει να βάζω ανα χώρο. Π.χ. στη μπαλκονοπόρτα? Επίσης τα ξερά φυλλα δάφνης εννοείται?

 

 

Τις σίχαινομαι απίστευτα. Θα τη σκοτώσω βέβαια αλλά τι να το κάνεις τι σιχαμαρα που έχεις πάρει.:evil: Εκτός απο το παιδί μου εχω και ένα σκυλάκι μικρό και δε τολμάω να βάλω κάτι άλλο γιατί φοβάμαι μη το γλύψει. Ευτυχώς φέτος την έχω βγάλει με 2. Τεραστίων διαστάσεων βέβαια.

Α!ξέχασα δίπλα μας έχουμε έναν ο οποίος στη ταράτσα του έχει φτιάξει περιστερώνα!!!!!!! Οπότε φαντάζεστε τι γίνεται. Ετσι μου'ρχεται να κάνω καταγγελία στη πολεοδομία. Οχι γιατί με ενοχλούν τα περιστέρια αλλά οι κατσαρίδες που μαζεύονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια βρήκα τα παρακάτω στο εξής site

 

http://angel.aenaon.info/blog/2010/05/17/otan-isvalloun-katsarides/

 

 

 

Πως να ξεφορτωθώ τις κατσαρίδες.....

 

 

Cockroach.jpg

 

 

 

Την τελευταία εβδομάδα τουλάχιστον δέκα φίλοι μου έχουν αναφέρει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με τις κατσαρίδες στα σπίτια τους. Όλοι σχεδόν προσπάθησαν να λύσουν το πρόβλημα με τα κοινά κατσαριδοκτόνα και εντομοκτόνα. Η αντίδρασή μου ήταν πως αυτό είναι βλαβερό τόσο για την υγεία μας (καθώς εισπνέουμε ό,τι ψεκάζουμε) όσο και για το περιβάλλον. Γιατί βρε παιδιά; Αφού υπάρχουν οικολογικά απωθητικά και βιολογικοί τρόποι καθαρισμού και αντιμετώπισής τους!

 

 

 

113870-150x150.jpg

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως οι κατσαρίδες, όπως και τα μυρμήγκια, είναι ιδιαίτερα έξυπνα έντομα. Πρέπει επομένως εσείς να φανείτε εξυπνότεροι. Και επίμονοι. Διότι δεν θα είναι εύκολο να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα και να τις ξεφορτωθείτε. Πάντως καλό θα ήταν να λάβετε όλα τα απαραίτητα μέτρα, καθώς αυτές είναι υπεύθυνες για αρκετές ασθένειες και αλλεργίες, οπότε η παρουσία τους μέσα στα σπίτια μας είναι ό,τι χειρότερο για την υγεία μας!

 

Βασικό είναι πάντα να διατηρούμε το σπίτι μας καθαρό. Οι κατσαρίδες εμφανίζονται σε χώρους που έχουν ήδη ρυπανθεί με περιττώματα από κάποιους συγγενείς τους (ξαδέλφη κατσαριδούλα, μπατζανάκης κατσαριδούλης κ.α.) Αν έχετε λοιπόν πρόβλημα με κάποια … μικρή Τερέζα στο σπίτι σας ή το διαμέρισμά σας, το πρώτο που θα πρέπει να κάνετε είναι να αρχίσετε να σκουπίζετε και να σφουγγαρίζετε συχνά και καλά.

Αρχίστε να αποθηκεύετε τυχόν τρόφιμα που συνηθίζετε να αφήνετε πάνω στον πάγκο ή το τραπέζι της κουζίνας σας. Αρχίστε επίσης να πετάτε τακτικά (δηλ. καθημερινά) τα σκουπίδια σας.

 

Προσέξτε αν έχετε τυχόν διαρροές σε σωληνώσεις. Οι κατσαρίδες λατρεύουν την υγρασία!

 

Αν δείτε πως τα παραπάνω δεν αρκούν, παρακαλώ μην τρέξετε να αγοράσετε κάποιο από τα κοινά κατσαριδοκτόνα ή εντομοκτόνα που κυκλοφορούν στο εμπόριο! Πάντα υπάρχουν βιολογικοί τρόποι καθαρισμού, καθαρά οικολογικοί και φθηνοί (πάμφθηνοι μπορώ να πω). Παρακάτω σας παραθέτω 8 εύκολους οικολογικούς τρόπους για να απαλλαγώ από τα εν λόγω έντομα στο σπίτι μου.

 

1) Ο φθηνότερος και οικολογικότερος τρόπος από όλους για να ξεφορτωθούμε μία μικρή Τερέζα από το σπίτι είναι ο εξής: Όταν τη δούμε, γεμίζουμε καλά τα πνευμόνια μας με αέρα και αρχίσουμε να ουρλιάζουμε έντρομοι ελπίζοντας πως θα συνδράμουν οι γείτονες για να μας σώσουν. Για καλό και για κακό ανεβαίνουμε στο τραπέζι κρατώντας ένα σκουπόξυλο για να αντιμετωπίσουμε τον έξυπνο εχθρό. Προσοχή μην διαλύσετε τα φωτιστικά! Καλό θα ήταν να ανεβούμε στο τραπέζι με το ασύρματο τηλέφωνο (όσοι δεν έχετε, τρέξτε να προμηθευτείτε, θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε πολλές ανάλογες περιπτώσεις), ούτως ώστε να τηλεφωνήσετε σε όλους τους συγγενείς και φίλους για να έρθουν κι αυτοί. Πείτε τους να φέρουν μαζί τους οπωσδήποτε και τη φωτογραφική τους μηχανή για να σας αποθανατίσουν! Η κατσαρίδα με τόση φασαρία και μπούγιο μάλλον θα εξαφανιστεί…

 

Σε περίπτωση ωστόσο που δεν δουλέψει αυτός ο τρόπος, σας προτείνουμε άλλους 7 εξίσου οικολογικούς και δοκιμασμένους τρόπους για να ξεφορτωθείτε αποτελεσματικά τις κατσαρίδες.

 

2) Κάντε ένα μείγμα νερού με σαπούνι και ψεκάστε τις κατσαρίδες όποτε τις εντοπίζετε. Το σαπωνώδες νερό θα τις εξουδετερώσει.

 

3) Σε ένα άδειο κουτί καφέ τοποθετείστε ένα-δύο κομμάτια ψωμί που το έχετε μουσκέψει καλά με μπύρα. Αφήστε το κουτί με το περιεχόμενό του σε σημεία όπου εμφανίζονται οι κατσαρίδες.

 

4) Πολύ καλά απωθητικά είναι τα δαφνόφυλλα, οι φέτες αγγουριού ή το σκόρδο. Αφήστε κάποιο από τα τρία στα σημεία που πάνε οι κατσαρίδες για να τις αποτρέψετε να ξαναεμφανιστούν.

 

5) Εξίσου αποτελεσματική είναι η ναφθαλίνη. Οι κατσαρίδες σιχαίνονται τη μυρωδιά της!

 

 

nepetacataria-150x150.jpg

 

 

6) Μια άλλη φυσική απωθητική ουσία για τις κατσαρίδες είναι η νεπέτα*[1] . Το ενεργό συστατικό που περιέχει, η νεπεταλακτόνη, είναι μη τοξική για τους ανθρώπους και τα κατοικίδια ζώα. Μικρά σακουλάκια με νεπέτα μπορούν να αφεθούν στα σημεία που έχετε διαπιστώσει πως πηγαίνουν κατσαρίδες. Μπορείτε επίσης να τη βράσετε σε νερό (όπως προετοιμάζετε το τσάι) και με το μείγμα να ψεκάσετε τα κουφώματα του σπιτιού σας και πίσω από τα ντουλάπια (οι κατσαρίδες τρελαίνονται για τα σκοτεινά μέρη, γιʼ αυτό εξάλλου και κυκλοφορούν το βράδυ). Αυτό το φυσικό απωθητικό πάντως καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσουν με μέτρο όσοι έχουν γάτες στα σπίτια τους (τα γατιά πραγματικά “τρελαίνονται” με το άρωμα της νεπέτας).

 

7) Ανακατέψτε ορυκτό βόρακα*[2] με ίση ποσότητα ζάχαρης και στη συνέχεια απλώστε το μείγμα στα σημεία που έχετε δει κατσαρίδες. Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα μείγμα με βόρακα, αλεύρι και γύψο σε ίσα μέρη και να κλείσετε με αυτό τυχόν ανοίγματα από τα οποία εισέρχονται οι κατσαρίδες στο σπίτι σας.

 

icon_cool.gif Τέλος, μία καταπληκτική πατέντα που τη δοκίμασα και έμεινα με το στόμα ανοικτό για την επιτυχημένη του δράση: Πριν κάποια χρόνια έμενα σε ένα διαμέρισμα με έντονο πρόβλημα κατσαρίδων. Ένα βράδυ διαπιστώνω πως το ζουζούνι που πετούσε μέσα στο σαλόνι δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μία … κατσαρίδα! Αν και γενικά είμαι ψύχραιμη με τα εν λόγω έντομα, πραγματικά φρίκιασα. Τότε ο άντρας μου καπάκωσε την κατσαρίδα με ένα κουτί από CD (αυτά που πουλιούνται σε 50άδες, 100άδες κλπ.) και την έκλεισε εκεί μέσα. Στη συνέχεια άφησε το κλειστό κουτί με την Τερέζα στο μπαλκόνι. Η Τερεζούλα ήταν ζωντανή για 2,5 εβδομάδες περίπου. Σε όλο αυτό το διάστημα οι φιλενάδες της έρχονταν να την επισκεφθούν και … πέθαιναν (!!!) περιμετρικά του κουτιού. Το ίδιο συνεχίστηκε και μετά τον θάνατο της φυλακισμένης κατσαρίδας. Περιττό να σας πω πως δεν επανεμφανίστηκε ούτε μία κατσαρίδα στο σπίτι!!!

Μπορείτε να δοκιμάσετε όποιον από τους παραπάνω οικολογικούς τρόπους απώθησης ή εξολόθρευσης κατσαρίδων. Αν τυχόν γνωρίζετε κάποιον άλλο φυσικό τρόπο για να απομακρύνουμε αυτά τα βλαβερά έντομα από τα σπίτια μας, παρακαλώ μοιραστείτε το μαζί μας!

 

 

Blattella_germanica.jpg

 

 

 

υποσημ.

  1. Η νεπέτα, γνωστή επίσης ως γλήχωμα το γαλεόφιλον, γατόχορτο ή καλαμίνθη, είναι μία πολυετής πόα, ύψους μόλις 3ο εκατοστών, που φυτρώνει και στη χώρα μας. Έχει φύλλα σε σχήμα καρδιάς με ελαφρά παχιά υφή, καλυμμένα με απαλό χνούδι και πριονωτό περίγραμμα. Έχει πολύ απαλό άρωμα και μικρά λευκά άνθη με εξίσου διακριτικό άρωμα και αδιάφορο σχήμα. Το ιδιαίτερο του φυτού αυτού είναι πως περιέχει μία ουσία, την νεπεταλακτόνη, η οποία δρα σχεδόν ως ψυχοτρόπο για τις γάτες. *[]
  2. Ο ορυκτός βόρακας πουλιέται στα φαρμακεία σε μορφή λευκής σκόνης. *[]

 

 

 

Δείτε και αυτά τα λινκς

 

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138784

 

http://www.vita.gr/html/ent/405/ent.2405.asp

 

http://greenwaystructure.wordpress.com/2009/02/25/%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/

 

http://zwakia.blogspot.com/2009/07/blog-post_16.html

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος στον πρώτο μου γιο είχα ήδη κλείσει ραντεβού για απολύμανση γιατί στο προηγούμενο σπίτι μας (παλιά κατασκευή) έμπαιναν το καλοκαίρι κατσαρίδες. Το συνεργείο ήταν ένα συνεργείο που έκανε ΜΟΝΟ απολυμάνσεις-απεντομώσεις και όχι η εταιρεία καθαρισμού που σου προσφέρει απολύμανση με 15 ευρώ. Ήταν όλοι γεωπόνοι και χημικοί και μου είχε κοστίσει το 2004 γύρω στα 70 ευρώ σε ένα δυάρι. Είχε βάλει και τζελ κάτω από τα συρτάρια του νεροχύτη και σε όλα τα ράφια της κουζίνας και ψέκασμα. Απλά έλειπα από το χώρο όταν έκανε την απολύμανση και κοιμηθήκαμε στη μαμά μου το βράδυ (παρόλο που δεν είχε οσμές) για ενδεχόμενα σταγονίδια στον αέρα (αν και μου είχε πει ότι φτάνει η απουσία 2 ώρες). Το πρόβλημα όμως είναι με το μικρούλι είναι όταν αρχίζει και μπουσουλάει, πώς να κάνεις απολύμανση? Από την εταιρεία μου είχαν πει να θωρακίσω το κτίριο απ' έξω, και όσο γίνεται τους αγωγούς και όχι μέσα στο σπίτι. Έτσι κάναμε μόνο τα μπαλκόνια και έξω από τα μπαλκόνια (όμορους τοίχους), ΟΛΟΥΣ τους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας και ψέκασε μόνο τα σιφώνια του μπάνιου. Άλλο δεν μπορείς να κάνεις με μωρό παιδί. Μετά μετακομίσαμε σε καινούρια πολυκατοικία και στα 5 χρόνια που είμαστε εδώ, να έχουμε βρει κατσαρίδα (ψόφια) δύο φορές? Και χωρίς καμία απολύμανση πια, μόνο αυτή που κάνει η πολυκατοικία στους κοινόχρηστους χώρους. Όμως να πω την αλήθεια δεν αφήνω ανοιχτά τα μπαλκονια χωρίς σίτες.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σοφες οι συμβουλες. Αλλα δεν ισχυουν για ξανθιες σαν κι εμανα. Πιο πανω εχει 2 απαισιες κατσαριδαρες και τρομαξα οταν τις ειδα. Αρχισα να χτυπαω με το ποντικι τις βρωμιαρες νομιζοντας οτι ειναι πανω στην οθονη του υπολογιστη και φυσικα απο τις φωνες μου ξυπνησα τον αντρα μου που ακομα μουρμουραει που τον τρομαξα. ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ βγαλτε τις βρε κοριτσια επαθα σοκ!!!Τωρα οπου βλεπω μαυριλακια θα νομιζω πως παντου υπαρχουν κατσαριδες.................παναγια μου !!!!!Τι τις εφτιαξε ο θεος σε τι χρησιμευουν τα παλιο πραγματα?????

Link to comment
Share on other sites

βαλε φυλλα δαφνης οπου νομιζεις οτι πανε,κανει δουλεια

 

Ααα AΛHΘEIA;κορίτσια κ εμείς TPEΛO πρόβλημα μ αυτές τις απαίσιες ξανθιες κατσαρίδες.πήρα το θέμα απ την αρχή κ διαβάζω..απλά δεν εχω δυνατότητα να ΦYΓΩ για μέρες απ το σπίτι(για αρκετές ώρες οκ MΠOPΩ) κ ο KΩNΣTANTINOΣ πάει παντού(σαν τις κατσαρίδες κ αυτός)κ φοβάμαι για τόσο ισχυρα φαρμακα.έχει δοκιμάσει άλλη κοπέλα φύλλα δάφνης;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο ζησαμε και καναμε και εμεις (λεξη προς λεξη) , οταν ειχαμε αντιμετωπισει θεμα στη κουζινα και το προβλημα εξαφανιστηκε.ΔΕ ΒΑΛΑΜΕ ΤΖΕΛ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ

Ο κυριος που ηρθε να βαλει το τζελ μου ειπε οτι ειναι ο μονος τροπος να ξεμπερδεψουμε μια και καλη.

Απλα σας ενημερωνω απο οτι μου ειπε οτι αυτες οι μικρες κατσαριδες ή τα αυγα τους ερχονται απο τα σ/μ με τις σακουλες που μεταφερουμε σπιτι και φυλαμε στα ντουλαπια μας.

Ειδικα λεει συγκεκριμενα σ/μ φερνουν πολυ ζωυφιο στα σπιτια μας...

 

Εχω πάθει σοκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, κανε 2φορες απολυμανση μια τωρα την ανοιξη κ αλλη μια αρχες καλοκαιριου, εμεις στην πολυκατοικια μας κανουμε 2φορες παντα,κ πες τους να μπουν μεσα στο διαμερισμα σου κ να σου κανουν , δεν πιστευω να αντιμετωπισεις προβλημα μετα απο δυο απολυμανσεις. :wink:

 

 

 

συμφωνω με 2 φορες τον χρονο δεν θα εχεις προβλημα για τον Μαιο γεννανε νομιζω οποτε θα γλυτωσεις για τα καλά

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το σπίτι μου είχε τεράστιο πρόβλημα με τις κατσαρίδες λόγω παλαιότητας της πολυκατοικίας!!! Κάναμε πολλές προσπάθειες καθαρισμού με τον σύζυγο μου με όλα όσα διαφημίζονται στην τηλεόραση αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα!!! Τελικά αναγκαστήκαμε να πάμε εταιρεία για γενικές απολυμάνσεις!!! Αποτελέσματά είχαμε αλλά έπρεπε συνεχώς να τηρούμε κάποιους κανόνες για να μην επανεμφανιστούν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επαναφερω το θεμα γιατι εχω και γω τρελο προβλημα με τις βρωμοκατσαριδες....

αν σηκωθω βραδυ σκοτωνω 3-4...και ειλικρινα εχω αγανακτησει....

εχω βαλει εδω και ενα μηνα περιπου αυτες τις παγιδες...

αλλα απ'οτι βλεπω δεν κανουν απολυτως τιποτα.....

μαλλον πρεπει να καταφυγω στην απολυμανση...

αλλα οι υπολοιποι στην πολυκατοικια που μενουμε δεν θελουν.....

ηθελα να ξερα μονο σε μενα ερχοντα??????(κατι που αποκλειεται)

ποσο περιπου πρεπει να λειψουμε μετα την απολυμανση????

γιατι εχω κ ενα μωρακι 2,5μηνων ....

αυτο με τα φυλλα δαφνης βοηθαει οντως????

ρωταω γιατι ειναι στρατος ολοκληρος....

ας ενωσουμε τις δυναμεις και τις γνωσεις μας μηπως και νικησουμε τις ''αθανατες'' ξανθες και κατα τ'αλλα συμπαθητικες κατσαριδουλες......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ειδικό τζελ το έχεις δοκιμάσει? Το είχα διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες κάπου, που έρχονται και στο τοποθετούν και είναι άοσμο και ασφαλές (έτσι λένε τουλάχιστον)... Για δες λίγο το θέμα από την αρχή.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με τόσο μικρό μωρό ημουν περιορισμένη στο τι να κάνω,

μιας και μια ερχονται μια φευγουν,

 

μια φιλη κατοικος αμπελόκηπων, σε παλια πολυκατοικία

φανταζεστε τι κατσαριδες εχει εκει ε?τις τεραστιες σκληροπυρηνικες

 

λοιπον μου προτεινε το Al faslane gel, ειναι λιγο τσιμπημενο κοντα στα 50? αλλα σωθηκε!!!

 

το χει δοκιμασει καμια???

ειναι αυτο οπως διαβασα κ δω με μικρες δοσεις σε σημεια ντουλαπιων κλπ!!

 

αλλα με το μωρο δε ξέρω τι γινετε.......

 

λεω να το κανω μεσα στα χρισουγεννα που θα λειψουμε αρκετες μέρες

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ψάχνοντας μέσα στην ενότητα, δε βρήκα αντίστοιχο θέμα αν και είμαι σίγουρη οτι το αντιμετωπίζουν πολλοί...

Μόλις αυτή την εβδομάδα που λίγο ζέστανε ο καιρός, εμφανίστηκαν ξανά οι ... μεγάλες κατσαρίδες στο σπίτι μας. Δε θέλω με τίποτα να κάνω απεντόμωση ή να ψεκάσω, διότι έχοντας μωρά στο σπίτι φοβάμαι τα χημικά (όσο κι αν λένε οτι έιναι άοσμα, δεν τα εμπιστεύομαι ως αβλαβή).

έχει αντιμετωπίσει κανείς το πρόβλημα διαφορετικά; μου είπαν με φύλλα δάφνης, να μην αφήνω έξω ψίχουλα ή αποφάγια, τα δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Δε το έχω δοκιμάει, αλλά μέσα εδώ στο φόρουμ μού το είπανε κοπέλες και μάλιστα μού είπανε είναι πολύ πιο αποτελεσματικό ακόμη και από την απολύμανση!

Άμα δω κατσατίδα να της ρίξω οινόπνευμα κι εκείνη ζαλίζεται και ψοφάει! Τώρα τί να σού πω.... Πέρασε τις γωνίες σου με οινόπνευμα και τα σιφόνια....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε με σίτα τα σιφόνια και τις υπερχειλίσεις στο νιπτήρα και στο νεροχύτη. Βάλε σίτα σε όλα τα παράθυρα και πόρτες και κλείσε οποιαδήποτε τρύπα υπάρχει. Εγώ έχω κλείσει τις υπερχειλίσεις με μονωτική ταινία. Να βάζεις τις τάπες στο νιπτήρα και στο νεροχύτη όταν δεν τους χρησιμοποιείς. Και μετά μπορείς να πάρεις μόνο το τζελ και να βάλεις εσωτερικά στα ντουλάπια της κουζίνας. Δεν υπάρχει φόβος για τα μικρά σου.

Πριν γεννήσω τον γιο μου έφερνα και μου έκαναν απολύμανση. Μετά φοβόμουνα και ακολούθησα όλα τα παραπάνω. Δεν έχω ξαναδεί από τότε. Βέβαια προσέχω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρεις σε μαγαζί με φυτοφάρμακα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λένε, είναι της bayer. Μόλις τους πεις ότι θέλεις το τζελ για τις κατσαρίδες θα στο δώσουνε. Να βάλεις στο εσωτερικό των ντουλαπιών της κουζίνας και του μπάνιου. Επίσης πίσω από το πλυντήριο ρούχων. Μην βάλεις σε εμφανή μέρη, γιατί μπορεί τα μικρά να το ακουμπήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...