Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα φαγητού δίχρονου...


Recommended Posts

Εδώ και πολύ καιρό ακολουθώ το εξής πρόγραμμα φαγητού στην κόρη μου....

 

Πρωί: 240 ml γάλα

Δεκατιανό: αυγό (μέρα παρά μέρα) + φρούτα

Μεσημεριανό: φαγητό + 100-150 ml γάλα

Απογευματινό: Τόστ ή γιαούρτι με 1 κουταλιά μέλι

Βραδυνό: μικρή ποσότητα από το δικό μας φαγητό + 240 ml γάλα

 

Εσείς τι πρόγραμμα φαγητού ακολουθείται για τα παιδάκια σας;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σε ρωτησω κατι? το γαλα γιατι το δινεις το μεσημερι?

 

αφου πινει αρκετο πρωι βραδυ....

 

μαζι με το γιαουρτι που δινεις το απογευμα, ειναι αρκετα μεγαλη ποσοτητα, που ισως εμποδισει τη σωστη απορροφηση σιδηρου...

 

παλια ελεγαν οσο περισσοτερο γαλα, τοσο το καλυετρο, τωρα πια αυτο δεν ισχυει... μεχρι μισο λιτρο ως 600 γρμ γαλα, ειναι αρκετο..

 

και γω τωρα τελευταια το εμαθα αυτο, και προσπαθω να το τηρησω

 

θα μπορουσες να δινεις φυσικο χυμο το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

εγω το πρωι οταν ξυπνησει γαλα

μετα απο τις 11-12 θα του φτιαξω καθε μερα φρεσκοστημενο χυμο με ενα

κρουασαν η μπισκοτακια οτι θελει

το μεσημερακι το φαγακη του

το απογευμα οταν ξυπνησει θελει κατευθειαν λιγο γαλα απλα για να συνελθει απο τον υπνο

θα φαι η γιαουρτακι η τοστακι η διαφορα τετοια κ παλι χυμο

το βραδακι πριν κοιμηθει γαλατακι κ καμια φορα ξυπναει κ αργα το βραδυ μεσα στον

υπνο του κ πινει η νερακι η γαλα

 

πιστευω οτι δεν κανεις σωστα να δινεις με το μεσημεριανο γαλα..

το γαλα ειναι γευμα απο μονο του..τουλαχιστον ετσι μου εχει πει ο παιδιατρος..

κ τα μλ που πινει το μωρο μου ειναι μεχρι 210 το καθε γευμα

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω του δινεισ πολυ γαλα...

και αυγο,μια φορα την βδομαδα....;)

εγω τον γιο μου.του εδινα.

πρωι γαλα

δεκατ.τοστ.η ψωμι με μελλ

μεσημ.οτι τρωμε εμεις

μετα φρουτα και

βραδυ ψωμι με κατι πανω,και γαλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,,εμεις στην ηλικια σας (βασικα και ακομη ) τρωμε ως εξης

 

πρωι γαλα ενα γεματο μπουκαλι (δε μετραω μλ)

μετα ή τοστακι ή μπανανα (δε τρωει φρουτα ) ή κρακερακια με τυρακι (οτι θυμαται βασικα) ή γιαουρτακι (αυτο τωρα τελευταια το βαλαμε γιατι ειχε αλλεργια ) ή κρεμα ανθος αραβοσιτου ή ψωμακι με βουτυρο

μεσημερι φαγητο

απογευμα αναλογα τι εφαγε το πρωι....κατι απο τα παραπανω

βραδυ φαγητο

γαλα

 

εχουμε το θεμα οτι τα φρουτα δε τα τρωει δυστυχως με τιποτα απο δεκαπεντε μηνων περιπου....επισης εχουμε θεμα με αλλεργιες και στο αυγο και σε διαφορα αλλα οποτε δυστυχως ουτε μελι ουτε μαρμελαδα δε παιζει ουτε ταχινι....α και πριν μου την πεσετε για το οτι τρωει φαηγτο βραδυ στα κιλα της ειναι στο κατωτατο οριο της καμπυλης....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σε ρωτησω κατι? το γαλα γιατι το δινεις το μεσημερι?

 

αφου πινει αρκετο πρωι βραδυ....

 

μαζι με το γιαουρτι που δινεις το απογευμα, ειναι αρκετα μεγαλη ποσοτητα, που ισως εμποδισει τη σωστη απορροφηση σιδηρου...

 

παλια ελεγαν οσο περισσοτερο γαλα, τοσο το καλυετρο, τωρα πια αυτο δεν ισχυει... μεχρι μισο λιτρο ως 600 γρμ γαλα, ειναι αρκετο..

 

και γω τωρα τελευταια το εμαθα αυτο, και προσπαθω να το τηρησω

 

θα μπορουσες να δινεις φυσικο χυμο το μεσημερι

 

Βασικά μου το ζητάει και γι'αυτό της το δίνω.....

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

τι ωρα τους δινεται βραδινό;

εμενα κοιμαται 3-6μ.μ., τρωει απογευματινό και στις 10.30μ.μ. πίνει γαλα και πέφτει για υπνο. δε μου βγαινουν οι ωρες και για βραδινο. πόσο να χωρεσει αυτο το στομαχακι;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα γαλα, πινει μονο κοιμισμενη.. οποτε της το δινουμε τη 1 τη νυχτα, και νωρις το πρωι... (οποιος σηκωθει για κατουρημα, δινει και πρωινο γαλα λολ!)

 

κατα τις 10.30 ψωμακι-βουτυρο-μελι ή κρεμα (φρουτα δεν τρωει, μονο χυμους πινει)

 

μεσημεριανο ο,τι και μεις

 

απογευμα γιαουρτακι ή κεηκ

 

κατα τις 9 το βραδυ φαγητο κανονικα, οτι και μεις..

 

ολα αυτα βεβαια, ΑΝ φαει, γιατι ειναι κακοφαγη.. και αδυνατουλα

Link to comment
Share on other sites

O δικος μου τρωει τα εξης

το πρωι γαλα 200ml

μετα μπισκοτακι με φρουτα και κανενα κριτσινακι

το μεσημερι το φαγακι του και οταν γυρισει σπιτι απο το σταθμο λιγη σαλατα και 150 ml γαλα πριν τον μεσημεριανο υπνο

το απογευμα φρουτα και κατα τις 7¨30 λιγο φαγακι

το βραδυ 200 ml γαλα

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι πρωινο τρωμε 240ml γαλα με κρεμα

μεσημεριανο ενα μπολ με φαγητο κανονικο απο εμας κ λιγο τυρακι

απογευμα φρουτα κ ενα αυγο ( τρωει 6 φορες την εβδομαδα αυγο)

το βραδυ ή κρεμα με γάλα παλι ή κανα μακαρόνι ή κανα τραχανά.

 

κ στα ενδιαμεσα κανα μπισκοτάκι, λιγο ψωμί με τυρί, λίγο σαλάτα. κάτι τέτοιο

το γάλα σκέτο το έχουμε κοψει απο 15 μηνών.

ξυπνάει αργά κ δεν προλαβαίνει 5 γεύματα. γενικα ειναι κανονικος προς το αδυνατος με μια κοιλάρα στη μέση.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωί: 240 ml γάλα...

Δεκατιανό: αυγό (μέρα παρά μέρα) + φρούτα 200γρ

Μεσημεριανό: φαγητό 300-350γρ

Απογευματινό:γιαούρτι με 1 κουταλιά μέλι

Βραδυνό: 240 ml γάλα

τίποτα άλλο απολύτως δεν της δίνω λόγω βάρους,κάνα μπισκότο 1-2 φορές την εβδομάδα ή αγγουράκι.

κι εμένα η γιατρός μου είχε πει όχι πάνω από 500 ή 600μλ γάλα...

αλλά μερικά παιδιά το ζητάνε.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

emena κοριτσια ο γιος μου δεν θελει κθολου το αυγο κ ετσι δεν του το

δεινω..ειναι 2 σχεδον χρονων κ οποτε το βλεπει κανει κατι γκριματσες..αηδιαζει..

λετε μεγαλωνοντας να το φαι???

παντως κ μενα ο γιατρος μου ειχε πει μονο πρωι γαλα το βραδυ πριν κοιμηθει

κ αν ξυπνησει ενδιαμεσα την νυχτα...

γιατι εμενα ηξερε ο πονηρουλης οτι εχει το γαλα κ οτι κ αν δεν ετρωγε θα επεινε

γαλα,ετσι του αραιωσα τις ωριτσες κ τρωει κανονικα το φαγακι του...

Link to comment
Share on other sites

το δικο μας προγραμμα εχει ως εξης:

πρωι στις 6:00 γαλα 350ml

δεκατιανο φρουτα 10:30(αχλαδι-μπανανα-μηλο-πορτοκαλι)-φρουτοκρεμα-στο σταθμο

μεσημερι στις 13:30-14:00 φαγητο -στο σταθμο

απογευμα στις 17:00 γιαουρτι ή κεικ με χυμο ή ψωμι με μελι ή με τυρακι ήοτι αλλο μου ερθει στο μυαλο;) αλλα γιαουρτι τουλαχιστον 5 φορες την εβδομαδα

βραδυ στις 20:00 γαλα 350ml

 

φαγητο το βραδυ δε τρωει επειδη κοιματε νωρις πινει και αρκετο γαλα.ισως αν ετρωγε να μην επινε τοσο αλλα προς το παρον το προτιμω ετσι το προγραμμα μας,οσο αντεξουμε δηλαδη.(καλοκαιριαζει κιολας και κλεινω και μπατζουρια για να κανω νυχτα το σπιτι στις 20:00:p;))

 

ενδιαμεσα παιζει να τσιμπησει και καμια μπαρα δημητριακων ή κανενα μιραντα.:lol:

αυγο του δινω εγω το σκ ενα την εβδομαδα.:?

Link to comment
Share on other sites

τις 8..00 θηλασμός δεν ξέρω ποσο πάντως χορταίνει

 

 

Στις 10.30 αυγό η ένα κομματάκι πίτα εναλλάξ + ένα ποτήρι χυμό πορτοκαλί που πολλές φόρες στον εμπλουτίζω με διάφορα φρούτα

 

2.00 Μεσημέρι φαγητό δεν ξέρω ποσότητα ανάλογα το φαγητό όσο θέλει τρώει

5΄30Απογευμα ένα γιαουρτάκι και κράκερ

6 ΄30 χυμό τον ζητά μισό ποτηράκι

9 ..00τραχανά μια κουπα περίπου

 

11 ..ooβραδύ στις θηλασμός ένα δυο κράκερ στο χέρι και ύπνο

 

Ενδιάμεσα κράκερ η ψωμί η ποπ κορν σαν σνακ ανάλογα τη ζητά όλα αυτά τους τελευταίους μείνε γιατί μέχρι πριν 3 μήνες ζούσε μόνο με μητρικό θηλασμό

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και πολύ καιρό ακολουθώ το εξής πρόγραμμα φαγητού στην κόρη μου....

 

Πρωί: 240 ml γάλα

Δεκατιανό: αυγό (μέρα παρά μέρα) + φρούτα

Μεσημεριανό: φαγητό + 100-150 ml γάλα

Απογευματινό: Τόστ ή γιαούρτι με 1 κουταλιά μέλι

Βραδυνό: μικρή ποσότητα από το δικό μας φαγητό + 240 ml γάλα

 

Εσείς τι πρόγραμμα φαγητού ακολουθείται για τα παιδάκια σας;

 

9.00 π.μ. γάλα 180-200μλ

11.οο π.μ. αυγό (κάθε 2η μέρα)+1 πορτοκάλι χυμό,.η μαύρο ψωμί με κασεράκι και χυμό πορτοκάλι, ή φρούτα (που τώρα τελευταία τα έχει κόψει) και χυμό πορτοκάλι

14.οο φαγητό και ψωμάκι μαυρό με κασέρι (αλλά μικρές ποσότητες. είναι λιγόφαγη)

18.30-19.00 1 γιαουρτάκι και 1-2 μπισκοτάκια

21.00 σούπες,ή κρέμα (farin lacte και τέτοια),ή λίγο από το μεσημεριανό,ή κοτόπουλο με πατατούλα που τρελαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς:

Πρωί αμέσως μετά το ξύπνημα ή στον ύπνο του τα χαράματα πριν φύγω για δουλειά: θηλασμός(όσο θέλει)

Στις 9, στον παιδικό σταθμό: φρουτόκρεμα(μήλο,μπανάνα, πορτοκάλι,αχλάδι)

Στις 12, στον παιδικό σταθμό: φαγητό

Στις 3, στον παιδικό σταθμό, μετά τον ύπνο: εναλλάξ παιδικό γιαουρτάκι ή κρέμα

Στις 5, στο σπίτι: άλλο ένα παιδικό γιαουρτάκι(το ζητάει μόνος του), ή τυράκι ή θηλασμός(αν είμαι σπίτι),ή γάλα φρέσκο με καλαμάκι(αν δεν είμαι εγώ σπίτι) ή κέικ, ή από τη σαλάτα μας(αν τρώμε εμείς), ή φρούτα διαφορετικά από το πρωί, γενικά ότι ζητήσει(καμμιά φορά και απ' όλα).

Στις 8, στο σπίτι: λίγο βραδινό δικό μας ή αν δεν υπάρχει ένα αυγό βραστό με λίγο ψωμάκι ή ένα τοστάκι.

Στις 9, πριν τον ύπνο: Θηλασμός(όσο θέλει), και άμα ξυπνήσουμε τη νύχτα πάλι θηλασμός.

 

Είμαστε φαγανοί εμείς αλλά όχι χοντρούληδες.

Link to comment
Share on other sites

(καλοκαιριαζει κιολας και κλεινω και μπατζουρια για να κανω νυχτα το σπιτι στις 20:00:p;))

 

κορυφαίο!!! και εγώ κατι τέτοιο κάνω γιατί κοιμάται νωρίς...

Εμείς:

Πρωι κατά τις 9: γάλα με κάτι ακόμη (πίτα, τόστ, ομελέτα, ψωμί και κασέρι)

Κατά τις 12: φρούτα και μετά ύπνο

Κατά 14:30: Φαγητό (ότι και εμείς)

Κατά τις 18:00: Κρέμα ή ρυζόγαλο ή γιαούρτι ή τοστ κτλ

Κατά τις 20:00 Γάλα και ύπνο

 

Μέχρι πρόσφατα ξυπνούσε και το βράδυ και έπινε λίγο γάλα. Τώρα το κόβει σίγα σιγά.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

07.30 ΓΑΛΑ NOVALAC 3/240ML

09.00 1/2 ΤΟΣΤ ή ολόκληρο (εξαρτάται τα κέφια) με τυρί μozzarella

10.30 φρούτα με αυγό (3φ την εβδομάδα)

13.30-14.00 μεσημεριανό του μαγειρεύω δικό του φαγητό (μοσχάρι ή κοτόπουλο ή όσπρια ή ψάρι)

(ύπνος 14.30 - 17.00)

18.00 γιαούρτι + τοστ (μετά από λίγο) ή κρέμα

21.00 ΓΑΛΑ NOVALAC 3/240ML

 

εσείς τι γάλα του δινετε?

To φρατζολάκι μου είναι όλο μου το είναι....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Έπεσα πάνω στο θέμα και είπα να γράψω κι εγώ το τωρινο πρόγραμμα μας. 

8.30 ξυπνάμε

9.00- γάλα

10.00 αυγό με ψωμάκι ή τοστ

12.00 τυροπιτα ή κουλουρι της γιαγιας 

14.30 μεσημεριανό

16.30 γιαουρτακι ή κρέμα με φρεσκο γάλα κ μέλι ή αυγό αν δεν έχει φάει το πρωί

19.00 βραδυνό (ότι και το μεσημέρι ή πατατες με φέτα ή τραχανάς ή μακαρόνια με τυρακι )

20.00 μία κούπα γάλα

21.00-21.30 ύπνος. 

 

Θα ήθελα να ρωτησω τα εξης:

- Πολλές φορές στα κυρίως γεύματα ζητά παραπάνω από ενα πιάτο. Ίσως δώσω δύο μπουκιες αλλά όχι παραπάνω, είναι σωστό να μπαίνουν όρια από τώρα ή είναι νωρίς ακόμη?

 

 -ποσες μερίδες γαλοκτομικων επιτρέπονται την μέρα? Πολλές φορές έχω την εντύπωση πως υπερκαταναλωνει. Προσπαθω να δίνω το κρέας με απόσταση από γαλακτοκομικά κ δινω και χυμό πορτοκάλι αλλά είναι αρκετό?

 

-Ακόμα, το βράδυ ποση ώρα πριν τον ύπνο δινετε γαλα? Εγώ μία με μιάμιση, τον πάω και τουαλέτα πριν κοιμηθεί και πάλι σηκώνεται μία ή δύο φορές την νύχτα. Δεν με ενοχλεί αυτό, μόνο που αναστατωνεται, χάνει τον ύπνο του, δεν βολευεται, κλαίει και αργεί να κοιμηθεί κάποιες φορές. Άλλες πάλι ξανα κοιμάται αμέσως ή δεν σηκώνεται και καθόλου! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Έπεσα πάνω στο θέμα και είπα να γράψω κι εγώ το τωρινο πρόγραμμα μας. 

8.30 ξυπνάμε

9.00- γάλα

10.00 αυγό με ψωμάκι ή τοστ

12.00 τυροπιτα ή κουλουρι της γιαγιας 

14.30 μεσημεριανό

16.30 γιαουρτακι ή κρέμα με φρεσκο γάλα κ μέλι ή αυγό αν δεν έχει φάει το πρωί

19.00 βραδυνό (ότι και το μεσημέρι ή πατατες με φέτα ή τραχανάς ή μακαρόνια με τυρακι )

20.00 μία κούπα γάλα

21.00-21.30 ύπνος. 

 

Θα ήθελα να ρωτησω τα εξης:

- Πολλές φορές στα κυρίως γεύματα ζητά παραπάνω από ενα πιάτο. Ίσως δώσω δύο μπουκιες αλλά όχι παραπάνω, είναι σωστό να μπαίνουν όρια από τώρα ή είναι νωρίς ακόμη?

 

 -ποσες μερίδες γαλοκτομικων επιτρέπονται την μέρα? Πολλές φορές έχω την εντύπωση πως υπερκαταναλωνει. Προσπαθω να δίνω το κρέας με απόσταση από γαλακτοκομικά κ δινω και χυμό πορτοκάλι αλλά είναι αρκετό?

 

-Ακόμα, το βράδυ ποση ώρα πριν τον ύπνο δινετε γαλα? Εγώ μία με μιάμιση, τον πάω και τουαλέτα πριν κοιμηθεί και πάλι σηκώνεται μία ή δύο φορές την νύχτα. Δεν με ενοχλεί αυτό, μόνο που αναστατωνεται, χάνει τον ύπνο του, δεν βολευεται, κλαίει και αργεί να κοιμηθεί κάποιες φορές. Άλλες πάλι ξανα κοιμάται αμέσως ή δεν σηκώνεται και καθόλου! 

Οι μεριδες των γαλακτοκομικων αν δ κανω λαθος ειναι 3-4ημερησιως

Επειδη ο μικρος φοραει ακομη πανα δ με πειραζει να πιει γαλα αργα, αλλα λογω της μεγαλης αφηνω κανενα διωρο. Δ πινουν κ καθε βραδυ γαλα

Σε φαγητα που ξερω οτι του αρεσουν, λαδερα κ οσπρια, κ αφου η αρχικη ποσοτητα ηταν μικρη, του βαζω κ δευτερο πιατο. Δλδ 1,5πιατακι του γλυκου σπανακορυζο συνολο. Με συχνοτητα μια φορα την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Στην ομάδα της διατροφής στο fb έχω διαβάσει ότι σύμφωνα με τον εθνικό διατροφικό οδηγό τα γαλακτοκομικά δεν πρέπει ημερηςθως να ξεπερνούν τα 500γρ κ αυτό το αντιστοιχούν σε 2 μερίδες. Εννοειται δεν μετράνε το μητρικο γαλα εκει. Και τα φρουτα λεει ενα μεγαλο ή δυο μικρα τη μερα. Για μεχρι 2-3 χρονων αυτα, για παραπανω δεν εχω διαβασει. Δεν τα τηρώ παντως, γαλακτοκομικα δινω 400 γαλα κ 200γιαουρτι (οχι τυρι ακομα γιατι ειναι πιο μικρος) και φρουτα 2-3.  

 

Αν αυτά που ζητάει παραπάνω είναι κανονικό φαγητό και όχι μακαρόνια, ψωμάκια κλπ, γιατί να μην του δώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν έβαλα μέτρο στο φαγητό του τον αφήνω να τρώει όσο θέλει αυτός ήταν κ ο σκοπός μου από πολύ μικρός να ακούει τις ανάγκες του κ να σταματάει το φαγητό όταν νιώθει χορτατος κ μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι το έχω καταφέρει είναι κ ο χαρακτήρας του βέβαια τέτοιος .. αν δε πεινάει δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το στόμα του ... Αν πεινάει μέχρι να φάει είναι πολύ υπερκινητικος  κ το λέει κιόλας ..

Στα γαλακτοκομικά μετά το έτος κανονικά δε πρέπει να ξεπερνάνε το 300 με 500μλ ημερισιως στο σύνολο των γαλακτοκομικών ... 100 γρ γιαούρτι αντιστοιχεί σε 200 μλ γάλα κ 30 γρ τυρί αντιστοιχεί σε 150 μλ γάλα ...!!

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2019 at 12:01 ΜΜ, vicky86 είπε:

Οι μεριδες των γαλακτοκομικων αν δ κανω λαθος ειναι 3-4ημερησιως

Επειδη ο μικρος φοραει ακομη πανα δ με πειραζει να πιει γαλα αργα, αλλα λογω της μεγαλης αφηνω κανενα διωρο. Δ πινουν κ καθε βραδυ γαλα

Σε φαγητα που ξερω οτι του αρεσουν, λαδερα κ οσπρια, κ αφου η αρχικη ποσοτητα ηταν μικρη, του βαζω κ δευτερο πιατο. Δλδ 1,5πιατακι του γλυκου σπανακορυζο συνολο. Με συχνοτητα μια φορα την εβδομαδα

Εμένα τρώει πολύ παραπάνω για αυτό αναρωτιέμαι αν πρέπει να του δίνω...

 

On 15/3/2019 at 12:14 ΜΜ, Έσπερος είπε:

 

Αν αυτά που ζητάει παραπάνω είναι κανονικό φαγητό και όχι μακαρόνια, ψωμάκια κλπ, γιατί να μην του δώσεις; 

Αν το φαγητό του αρέσει πχ μακαρόνια με κιμα, τραχανάς με φρέσκια ντομάτα, ή κρέας με πατάτες λεμονατο η μερίδα του είναι ενήλικα! Μου φαίνεται υπεραρκετο αλλά  τρώει με ευχαριστη και ζητά κι άλλο. Αν παλι δεν του αρέσει το φαι πχ φακές ή ψαροσουπα θα φάει μισό πιάτο. 

 

On 15/3/2019 at 12:24 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

τον αφήνω να τρώει όσο θέλει αυτός ήταν κ ο σκοπός μου από πολύ μικρός να ακούει τις ανάγκες του κ να σταματάει το φαγητό όταν νιώθει χορτατος

Να υποθέσω πως έτρωγε μόνος του από μικρος? Εγώ τον ταιζω ακόμα με δεύτερο κουτάλι ενώ τρώει με το δικό του. Αν τον αφήσω μονο στα φαγητά που δεν του αρέσουν θα σταματήσει στις δύο κουταλιές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2019 at 11:07 PM, Mama_Anesti_ said:

Έπεσα πάνω στο θέμα και είπα να γράψω κι εγώ το τωρινο πρόγραμμα μας. 

8.30 ξυπνάμε

9.00- γάλα

10.00 αυγό με ψωμάκι ή τοστ

12.00 τυροπιτα ή κουλουρι της γιαγιας 

14.30 μεσημεριανό

16.30 γιαουρτακι ή κρέμα με φρεσκο γάλα κ μέλι ή αυγό αν δεν έχει φάει το πρωί

19.00 βραδυνό (ότι και το μεσημέρι ή πατατες με φέτα ή τραχανάς ή μακαρόνια με τυρακι )

20.00 μία κούπα γάλα

21.00-21.30 ύπνος. 

 

Θα ήθελα να ρωτησω τα εξης:

- Πολλές φορές στα κυρίως γεύματα ζητά παραπάνω από ενα πιάτο. Ίσως δώσω δύο μπουκιες αλλά όχι παραπάνω, είναι σωστό να μπαίνουν όρια από τώρα ή είναι νωρίς ακόμη?

 

 -ποσες μερίδες γαλοκτομικων επιτρέπονται την μέρα? Πολλές φορές έχω την εντύπωση πως υπερκαταναλωνει. Προσπαθω να δίνω το κρέας με απόσταση από γαλακτοκομικά κ δινω και χυμό πορτοκάλι αλλά είναι αρκετό?

 

-Ακόμα, το βράδυ ποση ώρα πριν τον ύπνο δινετε γαλα? Εγώ μία με μιάμιση, τον πάω και τουαλέτα πριν κοιμηθεί και πάλι σηκώνεται μία ή δύο φορές την νύχτα. Δεν με ενοχλεί αυτό, μόνο που αναστατωνεται, χάνει τον ύπνο του, δεν βολευεται, κλαίει και αργεί να κοιμηθεί κάποιες φορές. Άλλες πάλι ξανα κοιμάται αμέσως ή δεν σηκώνεται και καθόλου! 

Θα εδινα κι άλλο αν πρόκειται για κανονικά φαγητά και όχι μόνο απλούς υδατάνθρακες, όσο θέλει βασικά, δεν θα του έβαζα όρια από τώρα εκτός κι αν είχε ήδη θέμα βάρους. Επίσης δεν θα τον τάιζα με δεύτερο κουτάλι. Βασικά δεν θα τον ταιζα, θα έτρωγε μόνος του. 

 

Επισης ο μη αιμικος (αυτός που υπάρχει στις φυτικές τροφές δηλαδή) σίδηρος δημιουργεί συμπλοκα με το ασβέστιο και δεν απορροφάται, άρα δεν υπάρχει λόγος να δίνεις το κρέας με τόση χρονική διαφορά από τα γαλακτοκομικα. Όχι ότι γίνεται κάτι, απλά δεν κερδίζεις κάτι. 

 

Γαλακτοκομικα δεν θα τα μείωνα αρκεί να τρώει αρκετα φρούτα και λαχανικά μέσα στην μέρα. Τουλάχιστον 5 μερίδες. Όπου μια μερίδα μπορεί να είναι ένα φρούτο/ένα λαχανικό :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...