Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκκριση γάλακτος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!


Recommended Posts

γάλα είναι! το καθαρίζεις απλά με λίγο νεράκι, βάζεις καλού κακού επιθέματα στήθους μέσα από το σουτιέν όταν βγαίνεις από το σπίτι (μην γίνουμε και ρόμπα!) και περιμένεις την ώρα που θα γεννήσεις με το καλό να ταίσεις το μωρό σου!!!

δεν θα στάζει συνέχεια μέχρι εκείνη την ώρα, αλλά το ότι ενεργοποιήθηκαν οι γαλακτοφόροι αδένες είναι πολύ πολύ θετικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω το ειχα αυτο αλλα λιγο αργοτερα, στην 28η εβδομαδα. Ειχε γεννησει η διπλανη και ηταν καλοκαιρι και ολα τα παραθυρα ανοιχτα, και καθε φορα που εκλαιγε το μωρο της το στηθος μου ετρεχε... Μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο τον 7ο μηνα το ειχα αυτο, αλλα δεν ''ετρεχε'', καμια σταγονα που και που, αν το πιεζα εβγαινε πιο πολυ. Κι εγω ειχα φοβηθει και ειχα ρωτησει τον γυναικολογο μου και με ειχε καθησυχασει. Αντε καλως το δεχτηκες το γαλατακι :) Με το καλο και το νινι!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ από τον 6 μήνα είχα εκροή γάλακτος.. μη σε ανησυχεί.. δεν κάνεις τπτ.. απλά προσπάθησε (όσο είναι δυνατόν) να μην πιέζεις το στήθος σου. όχι ότι θα γίνει τπτ άσχημο απλά για να μην έρχεσαι σε άβολη θεση ;)

εγώ μόλις ακουμπούσα στα καγκελα για άπλωμα, στο γραφείο όπου, μα όπου τσουπ! εμφανιζόταν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις άμεσες απαντήσεις, παρήγορα όσα είπατε γιατί ανησύχησα πολύ. Που να'ξερα?

Συμπτωματικά είδαμε και ένα 2 μηνών παιδάκι στο εμπορικό.

 

Ιωάννα μου περαστικά, κι γω ψιλοκρύωσα πρίν το ταξίδι, κάτσαμε έξω σε μεγαζαί βραδυάτικο μες το κρύο.

Εννοείται θατο πώ στο γιατρό μόλις τον πάρω για την β-επιπέδου. Αλλά τί να ξέρουν και οι γιατροί σ'αυτά, όταν έχεις τόσες μάνες να σου πουν :rolleyes:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς καθόλου! Είναι φυσιολογικό, κι εγώ το είχα αυτό, δεν θυμάμαι όμως ακριβώς σε ποια βδομάδα της εγκυμοσύνης. Νομίζω αυτό λέγεται πύαρ, πρωτόγαλα. Απλά προετοιμάζεται το σώμα για τον ρόλο του :P

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

το είχατε για μέρες μετά? Κάθε βράδυ ίδια δουλειά, όχι σαν το πρώτο βράδυ πολύ αλλά λερώνομαι.

Επίσης δεν χρειάζεται να έχω ξαπλώσει, στο άσχετο βγαίνει, πχ ενώ βλέπω τιβι! Χωρίς να τα πειράζω...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σε κατατοπισουν αρκετά καλα.έπειτα αυτο το υγρό δείχνει ότι όντως ειναι η πρώτη αυτη ουσία που βγαίνει.Δε χρειάζεται ανησυχία για κάτι που δείχνει τόσο φυσιολογικό, ακόμη κι αν δεν ξέρεις κάτι για αυτο.Μας τα μαθαίνει η φυση:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα, είπαν είναι πρωτόγαλα και φυσιολογικό. Αλλά εσάς ρωτώ αν είχατε κάθε βράδυ ή κάθε μέρα ή μόνο μια φορά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές είχα! εξού και τα επιθέματα με έσωσαν από ντροπιαστικές καταστάσεις. θα παίρνεις μαζί σου και στη δουλειά, καλό είναι να αλλάζονται κάθε τρίωρο περίπου (γιατί μυρίζουν μετά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

όντως βρε κορίτσια απερίγραπτες ποσότητες επιθεμάτων είχα χρειαστεί ! Τώρα που εμενα ειναι 2,5 χρονών και εδω και περίπου 1 μήνα εχει αρχισει να κόβει το θηλασμο σταμάτησα επιτέλους να τα χρησιμοποιώ ! Επειδή είναισαν μαξιλαράκια , φούσκωνα και απο το γάλα και όλοι νόμιζαν οτι εχω κάνει πλαστική στο στήθος !

Το οτι εχετε πρωτογαλα είναι η προετοιμασια του σωματος σας για να δεχθεί τον πρώτο θηλασμό . Ετσι προετοιμάζει και τις θηλές σας για να μην πληγωνονται στο θηλασμό.

Παντως είναι τρομερή η αίσθηση του θηλασμού! και να το παλέψετε να θηλάσετε τα παιδάκια σας όσο πιο πολύ αντέχετε !

ο παιδίατρος μου είχε πει κάποτε : "οταν κουραστείς και πεις τερμα ο θηλασμός , κάνε ακόμα έναν !" . Πόλλες φορες είπα τερμα αλλα μετα απο εκεινον τον τελευταιο θηλασμό ήρθε και ενας ακόμα και ενας ακομα κτλ . .

Μια τελευταια συμβουλή : βαλτε σε ένα μπολάκι αλατι και νεράκι , να γίνει μια παστα , και κάθε μέρα βάλτε λίγο πάνω στις θηλές σας και αφήστε το να ξεραθεί! εμένα με εσωσε αυτό όταν ηδη η μικρη μου εκανε πληγες και μακαρι να μου το ειχε πει η γιαγια μου πιο νωρις για προετοιμασια!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολες τις μελλουσες μαμαδες!!!Ειμαι κ γω αισιως στην 25η βδομαδα....παρατηρησα απο χτες οτι κατι γυαλιζε στις ρωγες μου..το πιεσα λιγο κ βγηκε ασπρο υγρο---γαλα προφανως!!!!οχι πολυ βεβαια-ελαχιστο!!!Σημερα που φοραγα ενα μακο κοντομανικο γκρι--χωρις σουτιεν--γιατι ημουν στο σπιτι---παρατηρησα στο σημειο των ρωγων ειχε βγει παλι λιγο υγρο--σαν 2 βουλιτσες--κ ειχε λερωθει η μπλουζα!!! Ειναι φυσιολογικο απο τωρα να βγαινει γαλα?? εστω κ αυτο το ελαχιστο? και θα πρεπει σιγα-σιγα να βαλω επιθεματα στηθους???ποτε πρεπει να τα βαλουμε αυτα αν υπαρξει αναγκη? και που μπορουμε να τα αγορασουμε?? ευχαριστω εκ των προτερων!!! υ.γ¨: αν κ δεν νομιζω μεσα απο το σουτιεν να διαπερνα το γαλα ακομα...αλλα δεν ξερω μεχρι τον ενατο μηνα αν θα χρειαστουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι φυσιολογικό. Από τώρα ο οργανισμός αρχίζει να παράγει πρωτόγαλα. Μπορείς να βάλεις επιθέματα αν και δεν είναι και απαραίτητο. Δε νομίζω να βγάλεις τόσο πολύ γάλα που να περάσει το σουτιέν, αλλά τα σουτιέν σου μπορεί να τα λερώνεις συχνά. Εγώ αυτό που έκανα ήταν να φοράω σουτιέν ακόμα και τη νύχτα για να μη λερώνονται τα ρούχα μου. Επιθέματα μπορείς να αγοράσεις από όλα τα καταστήματα που πουλάνε μωρουδιακά, είδη εγκυμοσύνης, θηλασμού κ.τ.λ.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΤΕΛΛΙ γαλατακι απο τωρα? εγω νιωθω πολυ βαρυ το στηθος μου αυτη τη βδομαδα λες και ειναι γεματο.

 

 

 

μην πιεζεις να βγει παντως δεν κανει δημιουργει καμια φορα συσπασεις μας ειπαν σε ενα μαθημα.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ωχ με φοβησατε!!!λετε να ειναι δειγμα για κατι προωρο????? ή ειναι φυσιολογικο....δεν τρεχει νερο αλλα αμα πιεσω τη ρωγα γυαλιζει κατι υγρο μεσα...δεν σταζει...κ μια φορα βγηκε λιγο στο μπλουζακι που φοραγα μεσα στο σπιτι....δεν το πιεζω...ελπιζω να μην ειναι προμηνυμα για κατι ¨κακο"---ξερω θα με πειτε περιεργη αλλα το αγχος μου χτυπα κοκκινο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική... Κάθε εγκυμοσύνη της ίδιας γυναίκας είναι διαφορετική... Τα συμπτώματα είναι διαφορετικά κ.ο.κ.

Αντί να κάθεστε να ασχολείστε με το παραμικρό απολαύστε την εγκυμοσύνη σας.

Σου είπαν να ΜΗΝ πιέζεις τις ρώγες γιατί προκαλούνται συσπάσεις. Δεν σου είπαν ότι επειδή τις πίεσες μια φορά θα γεννήσεις πρόωρα... Ελεος δηλαδή...

Ναι, είναι φυσιολογικό να στάζει το στήθος, ναι είναι φυσιολογικό να μην έχει πρηστεί το στήθος, ναι, ακόμα και αυτές που έχουν μικρό στήθος έχουν γάλα να θηλάσουν. Μου θυμήσατε κάτι γριές που κοίταζαν γυναίκα με πολύ μικρό στήθος και έλεγαν "μμμμμμ απο πού να θηλάσει το μωρό της? Δεν θα χει γάλα..." Νταξει μωρέ... Δεν είχε καθόλου γάλα... Θήλασε μόλις 1 χρόνο...

Μην ακούτε κανέναν παρά μόνο τον γιατρό σας και μην ασχολειστε με το παραμικρό

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

το γαλα δεν προερχεται απο το ποσο μικρο η μεγαλο ειναι το στηθος αλλα απο τους αδενες, δεν πρεπει να σας φοβιζει κατι, φυσιολογικο ειναι ναα το εχετε οπως και να μην το εχετε. Δεν σημαινει οτι θα γεννησετε προωρα απλως μην το πιεζετε, ολα ειναι καλα και φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν κανονικά στην εγκυμοσύνη και δεν έχουν πρόβλημα με συσπάσεις. Εσένα θα σου δημιουργηθεί πρόβλήμα από τη μία φορά που θα βγάλεις δύο σταγόνες γάλα; Εκτός αν η εγκυμοσύνη σου είναι υψηλού κινδύνου. Τότε πρέπει να προσέχεις.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πολλές φορές ειδικά το πρωί που σηκώνομαι έχω λεκέδες (μικρούς) από πρωτόγαλα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά στην γενική αίματος που θα κάνω πάλι αυτό το μήνα μου έγραψε να μετρήσουν και την προλακτίνη για να δει σε τι σημείο βρίσκεται (ο δικός μου γιατρός δεν την θέλει και πάαααρα πολύ υψηλή).

Ξεκίνησε αυτό περίπου πριν δύο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα... ειμαι 32 βδομαδων και τρεχει το στηθος μου συνεχειαααα, οχι καθε μερα αλλα οταν το πιανει δεν σταματαει!!!! χωρις επιθεματα γινομαι χαλια, σουτιεν κια μπλουζα, ρωτησα τον γιατρο εχτες και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο, δεν μου εξηγισε αλλα δεν εδωσε και καθολου σημασια παρολο που εχω συσπασεις και ετσι ησυχασα, και στην πρωτη εγγυμοσυνη ετσι ημουν και δεν ειχα κανενα προβλημα, μαλλον ειναι θεμα σωματος, οργανισμου και τιποτα αλλο, οπως και να εχει δεν το πειραζω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Στελλί μου μην αγχώνεσαι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Είναι εντελώς φυσιολογικό και μη σε απασχολεί καθόλου. Σε άλλες γυναικες συμβαίνει πιο νωρίς, σε άλλες πιο αργά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...