Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ποσότητα φρούτων και φαγητού????


CharoulaP

Recommended Posts

Δεν έχω ρωτήσει πώς ήμασταν μώρα, 2 μπισκότα στην κρέμα βάζω, το γιαούρτι που περνώ είναι απʼ τα βιολογικά και είναι παιδικό. Δεν παίζει κάποιο ρόλο η γεύση, γιατί κάποιες λίγες φόρες τρώει.... :idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

του δινω γιαουρτι (200ml προβειο)
του δινω νουλακ γιαουρτακι αλλα ειναι φουλ στην ζαχαρη νομιζω ..εσυ ποιο του δινεις ?αν καταλαβα καλα οχι καποιο παιδικο?
ΙΟΚΑΣΤΗ, καλα το καταλαβες! δεν του δινω παιδικο! ειχα ακουσει πολλα και διαφορα για τα παιδικα και ημουν αρνητικη... ακομη και η παιδιατρος μου ειπε να τα αποφυγω γιατι στην ουσια ειναι επιδορπια και οχι γιαουρτια... εχω και ενα κολλημα που δεν θελω να φαει ζαχαρη...

 

Ειχα ξεκινησει να του δινω ενα γνωστο βιολογικο αγελαδινο, αλλα ειδα λιγο αιματακι στα κακα του και φοβηθηκα πως ηταν απο αυτο και το κοψαμε... αργοτερα εμαθα πως μονο βιολογικο δεν ειναι και πως φτιαχνεται εντος Αττικης και οχι στην επαρχια... :evil:

 

Ειπα να του δωσω προβειο, μηπως και δεν τον πειραξει...

αλλα να σου πω τι επαθα!

ζητησα απο τον αντρα μου να φερει γιαουρτια και του τονισα να ειναι προβεια... αυτα με την πετσα! δεν βρηκε αυτα που ειναι στο πηλινο και εφερε συσκευασμενο σε πλαστικο. Παραδοσιακο εγραφε, ζωακια ειχε για σχεδιο στο καπακι, πετσα ειχε... το εδωσα του μπεμπη και εκανε παρτυ!!

Πως ετυχε χθες και βλεπω να γραφει με μεγαλα κιολας γραμματα "με φρεσκο γαλα αγελαδας" :oops::oops::oops: επαθα! νευριασα τοσο με τον εαυτο μου! παντα καθομαι και διαβαζω αναλυτικα, συστατικα κλπ και με το γιαουρτι την πατησα... σιγουρη πως ο αντρας μου εφερε προβειο :evil:

Μαλιστα ειχα σκοπο να μπω και να το γραψω εδω γιατι ενοισα τοσο ασχημα για τη αθελα μου παραπληροφορηση... :oops: με προλαβες κι εσυ με την ερωτηση...

Τελος παντων, το παθημα να μου γινει μαθημα! αισθανθηκα πολυ ανευθυνη... :oops: τουλαχιστον ανακαλυψα πως δεν τον πειραζει το αγελαδινο στα κακακια του... κατι που εφαγα εγω μαλλον τον ειχε πειραξει την αλλη φορα...

Και βεβαια... εχω σκοπο να του παρω προβειο, το κλασικο στο πηλινο!

 

 

Να σου πω κάτι...δεν αγχώνομαι καθόλου με το φαί της..πιστεύω ότι είναι ευλογία να τρώει ένα παιδάκι...

9 μηνών γινόμαστε σήμερα!!!!Το πιστεύεις;;Εγώ όχι...πως μεγαλώνουν έτσι..βλέπω φωτο που ήταν νεογέννητο και απορώ με το πόσο μικροσκοπικό κι αδύναμο φαίνεται...

Αντε βρε,να μας ζήσουν!!!!

Άσχετο,σε όνομα καταλήξατε;;;;;;

Ειπα να σταματησω κι εγω να αγχωνομαι με το φαγητο του... οντως ειναι ευλογια να τρωει ενα παιδακι και να μην το κυνηγας για μια μπουκια! ετσι χθες και σημερα του εφτιαξα παραπανω φαϊ, εφαγε καμια 400αρια γρ. και μη σου πω πως ετρωγε κι αλλο! φυσικα οχι απλα δεν ειχαμε κλαματα αλλα του εφτιαξε η διαθεση τοσο που γελουσε και ειχε ορεξη για παιχνιδι και οχι για υπνο! η κοιλια του μετα ηταν απεριγραπτη!! σαν μπαλονακι ειχε γινει!!!

αλλα το απογευμα δεν του εδωσα γιαουρτι... μετα το σοκ της αβλεψιας μου... φοβηθηκα κιολας μη μου βαρυστομαχιασει! ας συνηθισει λιγες μερες με το παραπανω φαγακι και θα του δωσω μετα γιαουρτι!

 

Και ναι! να μας ζησουν! φυσικα και δεν το πιστευω, πως περασε κιολας τοσο καιρος! 9 μηνες με τον μπεμπη και αλλοι 9 που ημουν εγκυος;;; :shock: και μου φαινοντε ολα χθες!

Αχχχχχ... ποτε θα γινουν 2 μετρα παιδια και εμεις θα αρχισουμε να ζαρωνουμε και δεν θα το παρουμε χαμπαρι... :lol::lol::lol: πω πω πω... γι' αυτο θελω να ζω καθε λεπτο μαζι του! να προλαβω να το χορτασω γιατι μια μερα θα ακουσω κανενα "γαλλικο" και θα ψαχνομαι!

 

Οσο για το ονομα... οχι! ακομη το παιδευουμε!

εγω ειμαι αναμεσα σε 4 με επικρατεστερο το ενα, αλλα ο αντρας μου δεν μπορει να το αποφασισει με τιποτε και ολο μου λεει "εχουμε ακομη καιρο..." μας βλεπω να το αποφασιζουμε ενοποιον του παππα στην βαφτιση!!! οχι, οχι... πλακα κανω!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παιδια..

Εμενα η Μαριτίνα τωρα που συνήθισε το μεσημεριανό (κοτοπουλο ή μοσχαρι με λαχανικα) μου εχει μειώσει αρκετα την ποσοτητα που τρώει σε φρουτοκρεμα το πρωι και κρεμα Βανίλια το απογευμα.. Για φρουτοκρεμα μετα βιας θα φαει 100 γρ και βανίλια λιγο παραπανω.. αλλα για το μεσημεριανο πανω απο 200 σιγουρα.. Πειραζει αραγε?? Δεν θελω να την πιεζω για το φαγητο ουτε να της προσθετω π.χ τυποποιημενη φρουτοκρεμα.. Τι λετε εσεις?

 

φιλια σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως είναι πρόβλημα... σιγά σιγά θα μεγαλώσει το ίδιο και το στομαχάκι της και θα τρώει και περισσότερο. Σκέψου πως υπάρχουβ και μωράκια που 1-2 κουταλιές και τέρμα μετά... θέλει υπομονή μιας και μόλις συνήθισε το φαγητάκι... :D

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να του δωσω προβειο, μηπως και δεν τον πειραξει...

αλλα να σου πω τι επαθα!

ζητησα απο τον αντρα μου να φερει γιαουρτια και του τονισα να ειναι προβεια... αυτα με την πετσα! δεν βρηκε αυτα που ειναι στο πηλινο και εφερε συσκευασμενο σε πλαστικο. Παραδοσιακο εγραφε, ζωακια ειχε για σχεδιο στο καπακι, πετσα ειχε... το εδωσα του μπεμπη και εκανε παρτυ!!

Πως ετυχε χθες και βλεπω να γραφει με μεγαλα κιολας γραμματα "με φρεσκο γαλα αγελαδας" :oops::oops::oops: επαθα! νευριασα τοσο με τον εαυτο μου! παντα καθομαι και διαβαζω αναλυτικα, συστατικα κλπ και με το γιαουρτι την πατησα... σιγουρη πως ο αντρας μου εφερε προβειο :evil:

Μαλιστα ειχα σκοπο να μπω και να το γραψω εδω γιατι ενοισα τοσο ασχημα για τη αθελα μου παραπληροφορηση... :oops: με προλαβες κι εσυ με την ερωτηση...

Τελος παντων, το παθημα να μου γινει μαθημα! αισθανθηκα πολυ ανευθυνη... :oops: τουλαχιστον ανακαλυψα πως δεν τον πειραζει το αγελαδινο στα κακακια του... κατι που εφαγα εγω μαλλον τον ειχε πειραξει την αλλη φορα...

Και βεβαια... εχω σκοπο να του παρω προβειο, το κλασικο στο πηλινο!

 

Λοιπόν... το μυστηριο λύθηκε!! είχε φέρει δύο κεσεδάκια ο άντρας μου...

ένα πρόβειο και ένα αγελαδινο, της ίδιας όμως εταιρείας...

Διαβάζω εγώ τα συστατικά στο πρόβειο... και το δίνω στο μωρό μου!

Την επόμενη φορά σίγουρη πως είναι πρόβειο... του δίνω χωρίς να ξαναδιαβάσω... και όταν πήγα να πετάξω το κεσεδάκι... τότε είδα πως ήταν αγελαδινό! μέχρι να καταλάβω τί είχε γίνει... τέλος πάντων! μόνο μιά φορά την πάτησα!

όσο για το κλασικο στπ πήλινο που έλεγα... αυτο που βρήκα στο σουπερ, έγραφε πως περιέχει και αγελαδινο γαλά και δεν το πήρα!

Βρήκα σε ένα μαγαζακι με παραδοσιακα γαλακτοκομικά προϊοντα και του παίρνω τωρα από εκει ένα γίδινο πεντανόστιμο! ο μικρος ξετρελενεται... αν και με τις ώρες που δουλευω/θηλαζω... εχουμε φτασει να τρωει γιαουρτακι μόνο 2 απογευματα την βδομαδα...

 

όσο για το φαγητο... το λυσαμε και αυτό! τον αφήνω να φάει όσο θέλει πιά! τρώει περίπου 400-450ml!!! (αφού δεν του δίνω κρέμες πόσο να παχύνει;;; ειδικά τώρα που αλλωνίζει στο πάρκο του και αρχίσαμε να μπουσουλάμε κιολας; ναι, ναι ... τα κάναμε αναποδα!!!)

 

 

Παιδια..

Εμενα η Μαριτίνα τωρα που συνήθισε το μεσημεριανό (κοτοπουλο ή μοσχαρι με λαχανικα) μου εχει μειώσει αρκετα την ποσοτητα που τρώει σε φρουτοκρεμα το πρωι και κρεμα Βανίλια το απογευμα.. Για φρουτοκρεμα μετα βιας θα φαει 100 γρ και βανίλια λιγο παραπανω.. αλλα για το μεσημεριανο πανω απο 200 σιγουρα.. Πειραζει αραγε?? Δεν θελω να την πιεζω για το φαγητο ουτε να της προσθετω π.χ τυποποιημενη φρουτοκρεμα.. Τι λετε εσεις?

 

φιλια σε όλες

Βρε κορίτσι, εγω τελικά καταλαβα πως τα μικρα μας...

ξέρουν καλυτερα από μας!! μας βάζουν τα γυαλιά 8) !!!

Νομίζω πως στην επόμενη ζυγισή σας... θα σου λυθούν οι απορίες!

δεν πιστεύω να πειράζει πάντως!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

κοριτσια ο γιος μου ειναι 6 μηνων και το προγραμμα του ειναι το εξης:

γαλα,φρουτοκρεμα,γαλα,κρεμα βανιλια,γαλα

τρωει 240 γρ κρεμα βανιλια ενω φρουτοκρεμα 100 γρ .πρεπει να του δινω συμπληρμα γαλα αν τρωει 100 γρ φρουτοκρεμα.ποια ποσοτητα πρεπει να τρωει ωστε να μην χρειαστει να του δινω συμπληρωμα γαλα;επισης καθε φορα που δεν τρωει την ποσοτητα που πρεπει του δινω και συμπληρωμα γαλα;

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου τρώει 1 μήλο και 1 αχλάδι...και 2-3 φετούλες μπανάνα...και την τρώει όλη την φρουτόκρεμα χωρίς να παίρνει συμπλήρωμα γάλατος :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

χαιρετώ όλες και όλους!

Οι διδυμούλες είναι 6,5 μηνών και ποτέ δεν έδωσα τα πλήρη φρούτα που συνιστά η παιδίατρος, επειδή μου φαίνεται υπερβολική ποσότητα. Δίνω στις μπέμπες από 1/2 μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι και 1/4 ακτινίδιο. Από αυτήν την ποσότητα τρώνε τη μισή και σπανίως λίγο περισσότερο. Να σημειώσω ότι είναι πανύψηλες μικρές και με βάρος 8,2 και 8,8 κιλά. Την βοήθειά σας, σας παρακαλώ: μήπως είμαι υπερβολική περιμένοντας να φάνε το ήμισυ τεσσάρων φρούτων? Μήπως η παιδίατρος είναι ακόμη πιο υπερβολική προτείνοντας ολόκληρα φρούτα?Μήπως εκείνες είναι σοφότερες που προτιμούν το 1/4 των φρούτων τους?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις ΄συνήθως τρώνε όσο θέλουν.... Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως :?:wink: Εγώ το μόνο που κάνω επειδή η μικρή είναι λίγο δυσκοίλια της βάζω ολόκληρη μπανάνα, όλο το αχλάδι μια βανίλια, και 1/2 ή και 1/4 μήλο γιατί το μήλο¨"σφίγγει"... :D

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η γιατρός μας είπε να του βάζουμε: 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 1/2 μπανάνα και 1/2 πορτοκάλι. Με πολύ πολύ δυσκολία την τρώει, αλλά μου είπε ότι έστω και την μισή ποσότητα να φάει, είναι καλά.

Εξάλλου, πώς μπορείς να πιέσεις ένα μωράκι να φάει, αν δε θέλει άλλο???

Προσωπικά, πιστέυω ότι καλό είναι να προσπαθείς να τις ταίζεις, αλλά όχι με πίεση. Σίγουρα παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά των φρούτων!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικος μου τρωει 1 αχλαδι 1/2 μηλο και λιγο παραπανω και 1/2 μπανανα το τρωει ολο και σπανια αφηνει λιγο αλλα δεν δειχνει να θελει παραπανω οταν το τρωει ολο.

nektar ποσα εκατοστα ειναι οι μικρες και λες ειναι πανυψηλες;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ το κάτι της μου?

Μου είπε ο παιδίατρος να του δίνω ότι φρούτα θέλω απλά να τα δίνω ένα ένα για μια εβδομάδα μήπως παρουσιάσει κάποια αλεργία.

Ακούστε φρούτα που μου είπε ανανά, μάνγκο, φρούτο του πάθους, μανταρίνι, πορτοκάλι, μπανάνα, μήλο, αχλάδι, ακτινίδιο, αβοκάντο, παπάγια, βερίκοκο, ροδάκινο κλπ κλπ κλπ.

Το έχετε ξανακούσει 6 μηνών να φάει όλα αυτά? Μου έκανε εντύπωση....μου λέει τι καλύτερο από τα φρούτα.....!!!!!!

Διαβάζω ότι όλες δίνετε τα κλασικά μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκάλι!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

amaliakon μου πρωτη φορα το ακουω αυτο εμενα μου ειπε κι αυτο το μηνα να του δινω αχλαδι μηλο μπανανα και απτο τον αλλο θα προσθεσουμε κι αλλο.

ποιο ειναι το φρουτο του παθους;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το φρουτο του παθους;

Είναι ένα τροπικό φρούτο πολύ ωραίο....

Και μένα μου έκανε εντύπωση, αλλά από την άλλη σκέφτομαι γιατί να μπορεί να φάει μήλο και να μην μπορεί να φάει ανανά για παράδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια θέλω την βοήθειά σας γιατί με τον παιδίατρο δεν βγάζω άκρη... ο μπέμπης σε μία λίγες μέρες θα κλείσει τον 7ο μήνα.. για φρουτόκρεμα τρωμε μισό μήλο, μισό αχλάδι και μισή μπανάνα.. στο ζύγισμα μου βγαίνει γυρω στα 140-150 γραμμάρια...το τρώει όλο... στην χορτοσουπα μία μικρή πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι και 50 γρ. κοτόπουλο... αναλόγως του μεγέθους των λαχανικών και το ζουμάκι που θα βάλω άλλες φορές βγαίνει 200 ή 250 γραμμάρια.. πάλι το τρώει όλο... ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ??? ρωτάω τον παιδίατρο και μου λέει μην μπλέκεις με γραμμαρια δίνε του τα λαχανικά και το κρέας που σου έχω πει... ο μπέμπης είναι βαρέων βαρών... 6,5 μηνων ήταν 9,5 κιλά... πρωί - βράδυ 180ml γάλα και το απόγευμα 150ml ρυζάλευρο... τα δικά σας σε αυτή την ηλικία πόσο τρώνε??? πόσες ώρες αφήνετε να μεσολαβήσουν των γευμάτων?? εγώ και στις 2,5 ώρες που έχει τύχει να τον ταίσω το τρώει.. είναι φαγάνας...ξυπναει και αργά κατα τις 8.30 και αγχώνομαι να προλάβω τα γεύματα μέχρι 9.30 που τον βάζω για ύπνο, ενώ κουτουλάει από τις 8,30... πειτε μου please τα προγράμματά σας!!

Link to comment
Share on other sites

Elenip καλησπέρα! Η μικρή μου έγινε 7 μηνών εχθές και το προγραμμά της είναι το εξής:

 

Πρωί - μητρικό γάλα

Μετά από 3 ώρες [Δεκατιανό] - φρουτόκρεμα (συνήθως 2-3 φρούτα ολόκληρα, δηλαδή γύρω στα 150-200 γρ. Τρώει περίπου 100γρ. από αυτό)

Μετά από 3 ώρες [Μεσημεριανό] - χορτόσουπα/κοτόσουπα/κρεατόσουπα. (συνήθως θα φάει γύρω στα 100γρ)

Μετά από 3 ώρες [Απογευματινό] - φαρίν λακτέ/μπισκοτόκρεμα/συμιγδάλι (βιολογικά της Holle). Συνήθως θα φάει γύρω στα 100γρ.

Μετά απο 3 ώρες [Βραδινό] - γάλα μητρικό.

 

Γενικά η μικρή μου δεν είναι φαγανή - δυστυχώς δηλαδή γιατί είναι μόλις 6,200 σε βάρος και 66 εκατοστά σε ύψος.

 

Σήμερα θα φάει πρώτη φορά γιαούρτι αντί για την απογευματινή της κρέμα. Της πήρα τα βιολογικά παιδικά γιαούρτια Teddi.

 

Σε σύγκριση με την δικιά μου πάντως, ο δικός σου τρώει μια χαρά και δεν νομίζω οτι είναι πολύ! Απ'όσο μας είπε ο παιδίατρος, τα γεύματά της πρέπει να είναι γύρω στα 200γρ. και να πίνει γύρω στα 500-600ml γάλα (άσχετα αν η μικρή μου θηλάζει και δεν ξέρω ακριβώς πόσο γάλα πίνει).

 

Αυτά απο εμάς.....νομίζω πάντως οτι είστε μια χαρά! Μακάρι και η μικρή μου να έτρωγε έτσι μπας και έβαζε κανένα γραμμάριο!

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθειά σας γιατί με τον παιδίατρο δεν βγάζω άκρη... ο μπέμπης σε μία λίγες μέρες θα κλείσει τον 7ο μήνα.. για φρουτόκρεμα τρωμε μισό μήλο, μισό αχλάδι και μισή μπανάνα.. στο ζύγισμα μου βγαίνει γυρω στα 140-150 γραμμάρια...το τρώει όλο... στην χορτοσουπα μία μικρή πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι και 50 γρ. κοτόπουλο... αναλόγως του μεγέθους των λαχανικών και το ζουμάκι που θα βάλω άλλες φορές βγαίνει 200 ή 250 γραμμάρια.. πάλι το τρώει όλο... ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ??? ρωτάω τον παιδίατρο και μου λέει μην μπλέκεις με γραμμαρια δίνε του τα λαχανικά και το κρέας που σου έχω πει... ο μπέμπης είναι βαρέων βαρών... 6,5 μηνων ήταν 9,5 κιλά... πρωί - βράδυ 180ml γάλα και το απόγευμα 150ml ρυζάλευρο... τα δικά σας σε αυτή την ηλικία πόσο τρώνε??? πόσες ώρες αφήνετε να μεσολαβήσουν των γευμάτων?? εγώ και στις 2,5 ώρες που έχει τύχει να τον ταίσω το τρώει.. είναι φαγάνας...ξυπναει και αργά κατα τις 8.30 και αγχώνομαι να προλάβω τα γεύματα μέχρι 9.30 που τον βάζω για ύπνο, ενώ κουτουλάει από τις 8,30... πειτε μου please τα προγράμματά σας!!

 

Tα ιδια τρωει κι η δικια μου και μη σου πω το μεσημερι εγω που ζυγιζω καμια φορα μου βγαινει γυρω στα 300μλ και γαλα 210μλ πρωι βραδυ. Εμεις ειμαστε 11 μηνων και τα ιδια κιλα με σας. Παντως δεν τρωει πολυ, νορμαλ τρωει ο δικος σου. Μπορει να ειναι το σκαρι του τετοιο, μηπως κι εσεις ειστε μεγαλοσωμοι? Η κρεμουλα το απογευμα επειδη εχει ζαχαρη, παχαινει. Θα μπορουσες να του κοψεις αυτη. Εγω της εδινα βιολογικη κρεμα της Φρεζυλακ απο το φαρμακειο που δεν εχει ζαχαρη, αλλα τωρα τελευταια δεν την τρωει και της δινω φρουτα ή λαχανικα. Θα μπορουσες να κανεις κατι τετοιο, ειναι και πιο υγιεινο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! επειδή είναι φαγάνας φοβάμαι μήπως τον παραταίζω γιατί δεν έχει όρια στο φαγητό .. όσο και να του δώσεις θα το φάει!!! αν συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς να βάζει βάρος καήκαμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω το παιδί βάζει τα όρια στο φαί.Όσο θέλει θα φάει.Εγώ του βάζω στη φρουτόκρεμα 1 μήλο,1 αχλάδι 1 μπανάνα και μισό πορτοκάλι ή 1μήλο,λίγες φέτες ώριμο αβοκάντο,1μπανάνα και μισό πορτοκάλι και βγαίνει σαν ποσότητα 300-400 γρ.Σας πληροφορώ τρώει σχεδόν ΟΛΗ την φρουτόκρεμα!!Δεν φοβάμαι ότι είναι μεγάλη η ποσότητα..αν δεν ήθελε δεν θα έτρωγε ή το πολύ-πολύ θα την έβγαζε.Κι όμως του αρέσουν πολύ τα φρούτα και χαίρομαι πολύ.Ο γιατρός που τον ρώτησα μου είπε απο τη στιγμή που ανοίγει το στόμα του να του δίνεις.Μόνο μην τον πιέζεις!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας!!!! μανουλες πειτε μου τι ποσοτητα φρουτων να δινω στο μπουμπουκι μου.? ειναι 5,5 μηνων απο τον 5ο ξεκινησαμε φρουτα. εν τω μεταξυ τα γευματα του ειναι ανα 4 ωρες αλλα παρολο που φρουτοκρεμα του κανω 150 - 180 μλ περιπου διαπιστωνω οτι πειναει γρηγορα. οποτε μετα απο 3ωρες του δινω γαλα. σε λιγο θα ξεκινησουμε χορτοσουπα. εκει τι ποσοτητα να κανω? εσεις τι ποσοτητα δινετε??ααα να σας πω οτι δεν θηλαζω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!!! μανουλες πειτε μου τι ποσοτητα φρουτων να δινω στο μπουμπουκι μου.? ειναι 5,5 μηνων απο τον 5ο ξεκινησαμε φρουτα. εν τω μεταξυ τα γευματα του ειναι ανα 4 ωρες αλλα παρολο που φρουτοκρεμα του κανω 150 - 180 μλ περιπου διαπιστωνω οτι πειναει γρηγορα. οποτε μετα απο 3ωρες του δινω γαλα. σε λιγο θα ξεκινησουμε χορτοσουπα. εκει τι ποσοτητα να κανω? εσεις τι ποσοτητα δινετε??ααα να σας πω οτι δεν θηλαζω.

 

To μωράκι σου είναι πολύ μικρούλη και τώρα αρχίζει τις στερεές οπότε ξεκίνα με 150μλ και ανάλογα τις ανάγκες του και με το καιρό αύξησε την ποσότητα.Αν τρώει όλη τη σουπίτσα του κάνε παραπάνω την επόμενη φορά.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα και χρονια πολλα σε όλες τις μανουλες. θα ηθελα την χρυση την συμβουλη σας. η μπεμπα ειναι στον 5ο μηνα και σιγα σιγα πρεπει να αρχισουμε τις κρεμουλες. ομως με ολα αυτα που διαβαζω εχω μπερδευτει πολυ. :-( ο παιδιατρος που μας παρακολουθει συνεστησε καθημερινα να της δινουμε ενα κουταλακι ρυζαλευρο βανιλια το οποιο θα αυξανουμε σταδιακα ωσπου να αντικαταστησουμε το γαλα με την κρεμουλα.επειδη στην οικογενεια εχουμε και αλλα μωρακια ακουσα λοιπον οτι ξεκιναμε με φρουτα και οχι με κρεμα βανιλια. και μαλιστα μου το ειπαν πολλες μανουλες. πραγματικα εχω μπερδευτει. μηπως τελικα ξεκιναμε με φρουτο και αργοτερα δινουμε βανιλια? τι να κανω δεν ξερω....

ξανατηλεφωνω λοιπον στον παιδιατρο ,και ρωτω για επιβεβαιωση. μου απαντα λοιπον οτι δινουμε φρουτακι μονο σε περιπτωση που το μωρακι δεν δεχτει το ρυζαλευρο . οποτε θα κανω με τη μπεμπα πειραματα? πραγματικα μπερδευτικα...............Εσεις με τι κρεμουλα ξεκινησατε? ευχαριστω εκ των προταιρων:-P

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε όλες τις μανουλες. θα ηθελα την χρυση την συμβουλη σας. η μπεμπα ειναι στον 5ο μηνα και σιγα σιγα πρεπει να αρχισουμε τις κρεμουλες. ομως με ολα αυτα που διαβαζω εχω μπερδευτει πολυ. :-( ο παιδιατρος που μας παρακολουθει συνεστησε καθημερινα να της δινουμε ενα κουταλακι ρυζαλευρο βανιλια το οποιο θα αυξανουμε σταδιακα ωσπου να αντικαταστησουμε το γαλα με την κρεμουλα.επειδη στην οικογενεια εχουμε και αλλα μωρακια ακουσα λοιπον οτι ξεκιναμε με φρουτα και οχι με κρεμα βανιλια. και μαλιστα μου το ειπαν πολλες μανουλες. πραγματικα εχω μπερδευτει. μηπως τελικα ξεκιναμε με φρουτο και αργοτερα δινουμε βανιλια? τι να κανω δεν ξερω....

ξανατηλεφωνω λοιπον στον παιδιατρο ,και ρωτω για επιβεβαιωση. μου απαντα λοιπον οτι δινουμε φρουτακι μονο σε περιπτωση που το μωρακι δεν δεχτει το ρυζαλευρο . οποτε θα κανω με τη μπεμπα πειραματα? πραγματικα μπερδευτικα...............Εσεις με τι κρεμουλα ξεκινησατε? ευχαριστω εκ των προταιρων:-P

 

 

η μικρη μου ειναι τωρα 9,5 μ ηνων. και ξεκινησαμε με ρυζαρευλο μετά φρούτο και τέλος τα λαχανικά και κρεάς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Να σου ζήσει το γλύκο σου μωράκι! Το λόγικο είναι να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο! Το φρούτο είναι πιο βαρύ και πιο δύσκολο να το δεχτεί ενα μωράκι σαν πρώτη γεύση! Ο παιδιάτρος σου τα λέει πολύ σωστά! Μην ακούς συγγενείς μόνο τον παιδίατρο σου! Ο καθένας λεει το μακρύ και το κοντό του! Φιλιά και καλή αρχή!

 

Αν θέλεις να αποφύγεις εμπορίου πάρε από το φαρμακείο τις Fresylac που είναι βιολογικές και περιέχουν την ελάχιστη ζάχαρη σε σχέση με νουνου κτλ και βγαίνουν σε διάφορες γεύσεις και βοηθούν το μωρό να ενεργηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...