Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ποσότητα φρούτων και φαγητού????


CharoulaP

Recommended Posts

πρωτα δινουμε ρυζαλευρο 2-3 κουταλιες την πρωτημερα και συμπληρωμα γαλα!5-6 κουταλιες την δευτερη μερα και συμπληρωμα γαλα!δηλαδη σταδιακα αυξανουμε την ποσοτητα της κρεμας!και στην συνεχεια φρουτα παλι μ ετον ιδιο τροπο και ενα ενα!μην τυχον καικανει αλλεργια για να δουμε ποιο φρουτο φταιει!παντα να κανεις οτι λεει ο παιδιατρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω την αληθεια ψαχτηκα σημερα στην αγορα για βιολογικες κρεμουλες αλλα εδω στην επαρχια ειναι πολυ περιορισμενες οι επιλιγες μας.αυριο κιολας θα ρωτησω την φαρμακοποιο για τις Fresylac .δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτη η επιλογη.ευχαριστω με βοηθησες πολυ

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε με φρουτα..μετα λαχανικα και μετα κρεμα.

Ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του.Ακομα και για τα φρουτα...εμενα με ξεκινησε μηλο-αχλαδι-πορτοκαλι ενω οι περισσοτεροι απ'οτι ξερω ξεκινανε με μηλο-αχλαδι-μπανανα.Να ακους τι λεει ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.. και εμείς ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο και μετά με τα φρούτα... εάν έχεις εμπιστοσύνη στον παιδίατρό σου θα σε συμβούλευα να ακούς τις δικές του οδηγίες για την διατροφή του παιδιού και όχι του κοινωνικού περίγυρου που όλα τα ξέρουν και δίνουν όλοι συμβουλές :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ 7,5 ΜΗΝΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΑΓΗΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν ξεκινήσαμε τις στέρεες αγχώθηκα πολύ με τις ποσότητες σε σημείο να καταλήγω κάθιδρη στο τέλος κάθε γεύματος!Πλέον μετά από αρκετό διάβασμα αποφάσισα πως κάνω κακό στον εαυτό μου και κυρίως στο παιδί.Οπότε αποφάσισα πως μόνη της θα μου δείξει πόσο θέλει να φάει.Όταν λοιπόν αρχίζει να δυσανασχετεί και να κρατάει το φαγητό στο στόμα της χωρίς να καταπίνει, τότε λοιπόν σταματάω και δεν κάνω τον καραγκιόζη για να φάει περισσότερο γιατί αυτό που κατάφερνα μ΄αυτό τον τρόπο ήταν να φάει άντε και δυο κουταλιές παραπάνω μετά από 15 λεπτά προσπάθειας και κλάματος!Ε δεν αξίζει τον κόπο!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

τρωμε εδω κ 3 μηνες περιπου..τι τρωει δλδ την τρωει το φαγητο..οι ποσοτητες που τρωει δεν συγκρινονται με τπτ μ'αυτα που ακουω απο αλλες μανουλες..φρουτοκρεμα τωρα ξεκινησε δειλα δειλα ουτε καν 100 γρμ, σουπα με πολυ ζορι το πολυ 100 παλι(στο τσακιρ κεφι) κρεμα καπως καλυτερα...βρε παιδι μου καημο το εχω να την ταισω κ να φαει..ολα με το ζορι..δεν ανοιγει καν το στομα..το εχει μονιμως κλειστο...ποτε επιτελους θα φαει????:-(

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

mariazerta και πως τη βγάζει?Πίνει γάλα? Από ότι είδα κάπου αλλού έχετε καλό βάρος όμως. Εμένα φρούτα και μεσημεριανό τρώει γύρω στα 200-250, κρέμα το πολύ 140

Link to comment
Share on other sites

mariazerta και πως τη βγάζει?Πίνει γάλα? Από ότι είδα κάπου αλλού έχετε καλό βάρος όμως. Εμένα φρούτα και μεσημεριανό τρώει γύρω στα 200-250, κρέμα το πολύ 140

ειναι 8400 κ 69 ποντους,ομως δεν γεννηθηκε κ μικρη..οι ποσοτητες που μου λες ουτε στον υπνο μας δεν τα βλεπουμε..ουτε γαλα πινει μετα το φαγητο:shock: δλδ τρωει ας πουμε 90 σουπα κ μετα τελος...ουτε γαλα ουτε τπτ δεν θελει..κ ξανατρωει μετα απο 4 ωρες αφου εγω την ταισω παλι σχεδον με το ζορι γιατι εκεινη σαν να μην πειναει ποτε ρε παιδι μου!!!!!! δεν ξερω τι αλλο να κανω..λεω κ ευτυχως γιατι για 2 μηνες δεν ετρωγε κ καθολου..:-(:-( εσενα ποσο ειναι..πως περνατε??στειλε μου τα νεα σας!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κορη μας θα κλείσει τον 7ο στις 8/10

ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο στους 5 1/2 μήνες,μετά από 10 μέρες προσθέσαμε φρούτα και μετά από 10 μέρες λαχανικά

ρυζάλευρο έφαγε 200 γρ την 4η μέρα

φρούτα την 3η μέρα

λαχανικά με την 1η

από τότε και μέχρι σήμερα,τρώμε σταθερά 200 γρ φρούτα άντε κανα δυο κουταλιές παραπάνω,250γρ λαχανικά και 200γρ φαρίν λακτέ τώρα

θηλάζει πρωι βραδι

Link to comment
Share on other sites

η κορη μας θα κλείσει τον 7ο στις 8/10

ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο στους 5 1/2 μήνες,μετά από 10 μέρες προσθέσαμε φρούτα και μετά από 10 μέρες λαχανικά

ρυζάλευρο έφαγε 200 γρ την 4η μέρα

φρούτα την 3η μέρα

λαχανικά με την 1η

από τότε και μέχρι σήμερα,τρώμε σταθερά 200 γρ φρούτα άντε κανα δυο κουταλιές παραπάνω,250γρ λαχανικά και 200γρ φαρίν λακτέ τώρα

θηλάζει πρωι βραδι

τι μου τα εγραψες τωρα αυτα για να με συγχισεις???? :lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

τι μου τα εγραψες τωρα αυτα για να με συγχισεις???? :lol::lol:

 

μην το πιέζεις το παιδί!αυτό ειναι το μυστικό!

ας τρώει όσο θέλει!αρχικά δίνεις γάλα,μετά δε χρειάζεται!

άλλα παιδιά τρώνε πολύ και άλλα όχι!

κι εμείς έτσι δεν κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

μην το πιέζεις το παιδί!αυτό ειναι το μυστικό!

ας τρώει όσο θέλει!αρχικά δίνεις γάλα,μετά δε χρειάζεται!

άλλα παιδιά τρώνε πολύ και άλλα όχι!

κι εμείς έτσι δεν κάνουμε;

καλε τι να πιεσω πλακα κανεις??? δεν μπορω..αν δεις αλλα ποστ μου εχω ξαναπει οτι δεν αντεχω να κανω παιχνιδια κ ισως να ειναι κ αυτο το λαθος μου τι να πω απλα θεωρω οτι αν ξεκινησω με παιχνιδια(που δεν αντεχω να κανω τον καραγκιοζη εκεινη την ωρα!!) μετα θα θελει συνεχεια..αλλη η ωρα του φαγητου κ αλλη του παιχνιδιου..εγω της βαζω το κουταλακι διπλα στο στοματακι της κ οοοοποτε αποφασισει θα φαει κατι..με το που δω οτι δεεεν εχω μαζεψει με συνοπτικες διαδικασιες κ τελος!!! δεν αντεχω ρε παιδι μου να ταιζω 1 ωρα το παιδι,μου γυρνανε τα ματια8-):cool::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε τι να πιεσω πλακα κανεις??? δεν μπορω..αν δεις αλλα ποστ μου εχω ξαναπει οτι δεν αντεχω να κανω παιχνιδια κ ισως να ειναι κ αυτο το λαθος μου τι να πω απλα θεωρω οτι αν ξεκινησω με παιχνιδια(που δεν αντεχω να κανω τον καραγκιοζη εκεινη την ωρα!!) μετα θα θελει συνεχεια..αλλη η ωρα του φαγητου κ αλλη του παιχνιδιου..εγω της βαζω το κουταλακι διπλα στο στοματακι της κ οοοοποτε αποφασισει θα φαει κατι..με το που δω οτι δεεεν εχω μαζεψει με συνοπτικες διαδικασιες κ τελος!!! δεν αντεχω ρε παιδι μου να ταιζω 1 ωρα το παιδι,μου γυρνανε τα ματια8-):cool::lol:

 

και καλά κάνεις με τα παιχνίδια!γιατι αργότερα θα θελει να τρεχεις από πισω για να φαι!πολύ καλό παινχίδι!;)

ας τρώει όσο θέλει το παιδάκι!

μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

mariazerta εγώ καλώς κακώς δεν ξέρω την ώρα του φαγητού ανοίγω τηλεόραση και με τις διαφημίσεις ειδικά ξεχνιέται και σιγά σιγά το τρώει όλο.

το δοκιμασα κ αυτο αλλα χαζευει εκει παρολο που το καρεκλακι της δεν κοιταει την τηλεοραση γυριζει ολοκληρη κ παλι δεν τρωει..μονο ακουει την τηλ...τπτ παιδι μου δεν υπαρχει λυση...δεν μπορω να σκαω..καποια στιγμη θα φαει!!!!! ελπιζω δλδ;):P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...