Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα αυτό με τα χαλιά είναι ένα θέμα, παρατήρησα ότι λίγες μέρες αφού τα βάλω ο μικρός φταρνίζεται, τυχαίο δεν νομίζω. Φέτος θα τα βγάλω στο ήλιο 2 μέρες πριν τα βάλω, να δω τι θα γίνει.

 

Και κάτι άλλο διαβάζω για εχινάκεια, στα μικρά σας πιο δίνεται και σε περίπτωση εγκυμοσύνη, υπάρχει πρόβλημα; ποιο σκεύασμα εσείς χρησιμοποιείτε; Ευχαριστώ.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oπότε δεν παίζει εχινάτσια στην εγκυμοσύνη, σε ευχαριστώ νεφέλη, σε ένα ψάξιμο που είχα κάνει στο ίντερνετ, σε κάποια άρθρα έλεγε με μέτρο μόνο, να μην το ρισκάρω καλύτερα.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thanks

 

Πραγματικά κατατοπιστικότατη :-)

 

Το έχω σχεδόν αποφασίσει να παραγγείλω και εγώ από το http://www.mercola.com

 

Ίσως πρέπει να προτείνουμε στον administrator να δημιουργήσει ξεχωριστή ενότητα για τα οικολογικά...έχει φοβερές πληροφορίες το θέμα για χίλια δυο πράγματα αλλά δυστυχώς με τόσες σελίδες είναι χαοτικό να ψάξεις κάτι που σε ενδιαφέρει

 

Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες, δεν έχει σημασία!

 

 

Rosie αυτο ειναι?

 

http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=709238

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με προβληματίζει η ιδέα του μάλλινου στο υπνοδωμάτιο...

 

Κοιμόμαστε που κοιμόμαστε αγκαλιά με τα ακάρεα του στρώματός μας....

...να έχουμε και των χαλιών παρέα ???.... (σαν πολλοί δεν μαζευόμαστε ????..... :mrgreen:)

 

Στο σαλόνι ΟΚ.

Κι εμείς ολόμαλλα χαλιά έχουμε...

 

...βέβαια δεν ξέρω εαν είναι σύμπτωση το οτι κάθε χρονιά

που πρωτοστρώνω τα χαλιά

με πιάνει μια τρελή φαγούρα σε όλο μου το σώμα!.....:?

 

Θα μου πεις μπορεί να είναι και ψυχολογικό..........τι να σας πω δεν ξέρω!!

 

Φέτος τα καθάρισα σε αυτό το καθαριστήριο χαλιών

www.tapiclean.gr

που λένε οτι χρησιμοποιούν οικολογικά-υποαλλεργικά καθαριστικά.

Για να δούμε!.....:?

 

Εμείς για το ένα παιδικό έχουμε ένα βαμβακερό απο το ΙΚΕΑ. Βέβαια είναι καλοκαιρινό και δεν είναι για τα πολλά κρύα. Επιπλέον επειδή δεν είναι πολύ βαρύ δεν είναι και τόσο σταθερό, πρέπει να το ισιώνεις συνεχεια. Πάντως τη δουλειά μας την κάνουμε!

Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!! Ο άνθρωπος που πήρα για απεντόμωση μου είπε οτι αν τα μάλλινα χαλιά δεν φυλάσσονται καλά (απο εκεί που τα αγοράζουμε ή στην αποθήκη μας κλπ) είναι το καλύτερο μέρος για τέτοια ζωύφια... Οπότε προσοχή απο που αγοράζετε τα μάλλινα και κυρίως μη μυρίζουν μούχλα όταν έρθουν σπίτι γιατί θα την πατήσετε όπως εμείς & μετά θα ψάχνετε για μη τοξική απεντόμωση (για να είμαστε και on topic)!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να προτείνουμε στον administrator να δημιουργήσει ξεχωριστή ενότητα για τα οικολογικά...έχει φοβερές πληροφορίες το θέμα για χίλια δυο πράγματα αλλά δυστυχώς με τόσες σελίδες είναι χαοτικό να ψάξεις κάτι που σε ενδιαφέρει

 

Εαν χρησιμοποιήσετε την "αναζήτηση στο θέμα"

βάζοντας μια λέξη "κλειδί"

 

πχ. ιχθυέλαιο

σας βγάζει όλα τα posts που έχουν γραφτεί σε αυτό το τόπικ που αναφέρουν την λέξη ιχθυέλαιο.

 

Δεν υπάρχει πιο εξυπηρετικό απο αυτό!!!....

(κι εγώ έτσι βρήκα το post για το ιχθυέλαιο ;))

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!!

 

Kι τα δικά μας τα μάλλινα χαλιά του σαλονιού

είναι "Βιοκαρπέτ" και βγάζουν τρελό χνούδι!

 

Δεν έχει να κάνει μάλλον με την μάρκα...:?

 

αλλά όπως είπε και σε άλλο post η zimaroulis

εξαρτάται απο το ζώο απο το οποίο προέρχεται το μαλλί

-τα καημένα τα ζωάκια...:( -

Link to comment
Share on other sites

soevan07 εισαι φοβερή ....επεξεργάζεσαι τόσες πληροφορίες!!!!

Και ναι είχες δίκιο, μου το είχες γράψει για τα μάλλινα χαλιά αλλά δεν το πρόσεξα.

Επίσης θα ήθελα κάποια να μου στείλει πμ με τη διευθυνση του μαγαζιου που πουλάει χημικά στον Πειραιά.

Είμαστε σε φάση αλλαγών, προς το καλύτερο. Επιστροφή στη φύση!!!

Ολιγαρκεια, οικολογία και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ!

Γενικότερα όμως....

Πετάω σαμπουαν και αφρόλουτρα, ζήτω το πράσινο σαπούνι και κάτι συνταγές που έχουν πέσει στα χέρια μου. Το ίδιο ισχύει και για το πρόσωπο όπου εδώ και δύο χρόνια δεν φοράω τίποτα λόγω εγκυμοσύνης και θηλασμού, αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω δυο συνταγές. Αν είναι καλές θα τις μοιραστώ μαζί σας.

Ας μην επιβαρύνουμε άλλο τον εαυτό μας και το περιβάλλον μας, μπορούμε!

Μπράβο σε όλες σας!

Επιτέλους μαζί σας δε νοιώθω ότι ήρθα από άλλο πλανήτη!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για το ένα παιδικό έχουμε ένα βαμβακερό απο το ΙΚΕΑ. Βέβαια είναι καλοκαιρινό και δεν είναι για τα πολλά κρύα. Επιπλέον επειδή δεν είναι πολύ βαρύ δεν είναι και τόσο σταθερό, πρέπει να το ισιώνεις συνεχεια. Πάντως τη δουλειά μας την κάνουμε!

Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!! Ο άνθρωπος που πήρα για απεντόμωση μου είπε οτι αν τα μάλλινα χαλιά δεν φυλάσσονται καλά (απο εκεί που τα αγοράζουμε ή στην αποθήκη μας κλπ) είναι το καλύτερο μέρος για τέτοια ζωύφια... Οπότε προσοχή απο που αγοράζετε τα μάλλινα και κυρίως μη μυρίζουν μούχλα όταν έρθουν σπίτι γιατί θα την πατήσετε όπως εμείς & μετά θα ψάχνετε για μη τοξική απεντόμωση (για να είμαστε και on topic)!

 

Και εγώ έχω μάλλινα Guy Laroche και όντως βγάζουν τρελλό χνούδι αλλά τα φυλάσω στο πατάρι της μαμάς μου. Εκείνη ψαράκια δεν έχει αλλά έχω εγώ!!!!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

soevan07 εισαι φοβερή ....επεξεργάζεσαι τόσες πληροφορίες!!!!

Και ναι είχες δίκιο, μου το είχες γράψει για τα μάλλινα χαλιά αλλά δεν το πρόσεξα.

Επίσης θα ήθελα κάποια να μου στείλει πμ με τη διευθυνση του μαγαζιου που πουλάει χημικά στον Πειραιά.

 

Αλεξάνδρα μου,

σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!

Τα λέμε όλα φανερά: (έτσι ξεκίνησαμε)

 

Λέγεται Καλογερόπουλος και βρίσκεται

στην οδό Γούναρη 35 στον Πειραιά (μέσα σε μια στοά)

τηλ.210-4179316 και 210-4221559

 

Εκεί θα βρείτε:

Μαγειρική σόδα με 1 ευρώ το κιλό και

Βόρακα με 2 ευρώ το κιλό!!

 

Ολιγαρκεια, οικολογία και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ!

 

Πολύ μου άρεσε το σλογκαν-άκι σου!!! :-P :-P :-P

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!!

 

Και εγώ έχω μάλλινα Guy Laroche και όντως βγάζουν τρελλό χνούδι αλλά τα φυλάσω στο πατάρι της μαμάς μου. Εκείνη ψαράκια δεν έχει αλλά έχω εγώ!!!!

 

Πω-πω βρε κορίτσια...........λέπια θα βγάλω!! :mrgreen:

Παναγία μου!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρησιμοποιήσετε την "αναζήτηση στο θέμα"

βάζοντας μια λέξη "κλειδί"

 

πχ. ιχθυέλαιο

σας βγάζει όλα τα posts που έχουν γραφτεί σε αυτό το τόπικ που αναφέρουν την λέξη ιχθυέλαιο.

 

Δεν υπάρχει πιο εξυπηρετικό απο αυτό!!!....

(κι εγώ έτσι βρήκα το post για το ιχθυέλαιο ;))

 

Δεν παίζει με τίποτα σου λέω...σου βγαζει το τόπικ αλλα όχι την σελίδα αντε ψάξε στις 60 σελιδες που γραφει γαι το ιχθυελαιο :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για το ένα παιδικό έχουμε ένα βαμβακερό απο το ΙΚΕΑ. Βέβαια είναι καλοκαιρινό και δεν είναι για τα πολλά κρύα. Επιπλέον επειδή δεν είναι πολύ βαρύ δεν είναι και τόσο σταθερό, πρέπει να το ισιώνεις συνεχεια. Πάντως τη δουλειά μας την κάνουμε!

Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!! Ο άνθρωπος που πήρα για απεντόμωση μου είπε οτι αν τα μάλλινα χαλιά δεν φυλάσσονται καλά (απο εκεί που τα αγοράζουμε ή στην αποθήκη μας κλπ) είναι το καλύτερο μέρος για τέτοια ζωύφια... Οπότε προσοχή απο που αγοράζετε τα μάλλινα και κυρίως μη μυρίζουν μούχλα όταν έρθουν σπίτι γιατί θα την πατήσετε όπως εμείς & μετά θα ψάχνετε για μη τοξική απεντόμωση (για να είμαστε και on topic)!

κι εγώ guy laroche έχω, αλλά μόνο την πρώτη χρονιά έβγαλαν χνούδι. φέτος, μετά το καθαριστήριο, πολλά λεφτά, φύλαξη στο πατρικό μου, δεν έβγαλαν τίποτα. είμαι πολύ ευχαριστημένη.:confused:

και σου μιλάω για 3 χαλιά μεγάλα σε έναν ενιαίο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει με τίποτα σου λέω...σου βγαζει το τόπικ αλλα όχι την σελίδα αντε ψάξε στις 60 σελιδες που γραφει γαι το ιχθυελαιο :-)

 

nefeli, σε λάθος "αναζήτηση" πηγαίνεις!!

 

Όταν είσαι μέσα σε κάποιο τόπικ

(καλή ώρα σε αυτό)

θα βρεις στην αρχή κάθε σελίδας, λίγο πιο κάτω απο την "αναζήτηση" (που είδες εσύ)

άλλη μια που λέγεται "αναζήτηση στο θέμα" (δίπλα απο αυτό που λέει "εργαλεία θεμάτων")

 

σε αυτή θα πας και θα σου βγάλει όλα τα posts

που βρίσκονται σε αυτό το τόπικ μόνο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nefeli, σε λάθος "αναζήτηση" πηγαίνεις!!

 

Όταν είσαι μέσα σε κάποιο τόπικ

(καλή ώρα σε αυτό)

θα βρεις στην αρχή κάθε σελίδας, λίγο πιο κάτω απο την "αναζήτηση" (που είδες εσύ)

άλλη μια που λέγεται "αναζήτηση στο θέμα" (δίπλα απο αυτό που λέει "εργαλεία θεμάτων")

 

σε αυτή θα πας και θα σου βγάλει όλα τα posts

που βρίσκονται σε αυτό το τόπικ μόνο!!

 

 

Wow ανακαλυψάρα .....εκανα κανένα 5λεπτο να το εντοπίσω...αλλα αξιζει τον κόπο

 

Ευγε και Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα μου,

σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!

Τα λέμε όλα φανερά: (έτσι ξεκίνησαμε)

 

Πολύ χαίρομαι! Δεν ήξερα και απλά δεν ήθελα να σας φέρω σε δύσκολη θέση.

Αλήθεια μήπως ξέρετε και κάποιο μαγαζί για χύμα ξύδι? Γιατί με βάση τους υπολογισμούς μου ....θα χρειαστώ ΠΟΛΥ!

 

 

Πολύ μου άρεσε το σλογκαν-άκι σου!!! :-P :-P :-P

 

Τρεις λέξεις με νόημα!!! :wink:

 

:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

soevan07

Πολύ χαίρομαι που σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!

Δεν ήξερα και απλά δεν ήθελα να σας φέρω σε δύσκολη θέση.

Αλήθεια μήπως ξέρετε και κάποιο μαγαζί για χύμα ξύδι? Γιατί με βάση τους υπολογισμούς μου ....θα χρειαστώ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

soevan07

Πολύ χαίρομαι που σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!

Δεν ήξερα και απλά δεν ήθελα να σας φέρω σε δύσκολη θέση.

Αλήθεια μήπως ξέρετε και κάποιο μαγαζί για χύμα ξύδι? Γιατί με βάση τους υπολογισμούς μου ....θα χρειαστώ ΠΟΛΥ!

 

Στον Σκλαβενιτη θα βρεις "μπιτόνι" με κόκκινο ξύδι.

και στα Lidl μπουκάλι (1 λτ) λευκό ξύδι.

(δεν ξέρω εαν έχουν και τα DIA λευκό ξύδι)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ειδα οτι το μπουκαλακι με την echinacea αναγραφει "Μην το χρησιμοποιειται σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή θηλασμου"

 

Χρησιμοποιείται άνετα και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό, ρώτησε οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό αν θες (η γυναικολόγος μου είναι ομοιοπαθητικός και χρησιμοποιήσα εχινάκεια κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό πολλές φορές, πχ σε ίωση, ουρολοίμωξη μέχρι και σε απόστημα δοντιού!).

 

Υπάρχει και εχινάκεια για παιδάκια η οποία είναι διαλυμένη σε γλυκερίνη αντί σε αλκοόλ. Τελευταία πήρα μια για το γιο μου της Power Health από ένα κλασικό φαρμακείο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Βέρα αυτό είναι βιταμίνη D και όχι C! :D

 

Αυτό είναι: http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=272808

 

Πάντως την περασμένη βδομάδα είχε ο άντρας μου μια πολύ άσχημη ίωση και φοβόμουνα ότι θα κολλήσουμε όλοι μας, έτσι αρχίσαμε αμέσως την εχινάκεια και το Camu-Camu και δεν μας άγγιξε καθόλου ο ιός!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...