Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Εγω γεννησα πριν 4 μήνες.εκανα 9 ώρες με 4 ορους τεχνητών πονων 7 δόσεις επισκληριδιου που δν έπιασε ποτε τη δεξιά πλευρά του σωματος μου( ιατρικό φαινόμενο είπε το ζωον η αναισθησιολογος και αντιπαθεστάτη,αποκλεισμός νευρου όπως είπε ο επιμελητής της αναισθησιολογικης που δοκίμασε σε άλλο σπονδυλο κ πάλι τζιφος).εγω πάλι έχω να πω ότι ήμουν σαν τον σταλονε στο ραμπο!και το κόψιμο και το ραψιμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο την ώρα που έσπασαν τα νερά(ήμουν Σπιτι) έκανα 5 1/2 ώρες. Και απο το δωμάτιο οδινων 4 ώρες, με επισκληριδιο σαφώς και φυσιολογικό τοκετο. Ακόμα σταυροκοπιεμαι που έγιναν ολα όπως τα ήθελα εύκολα και σχετικά γρήγορα γιατί ήταν το πρώτο μας μωρακι!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την δικια μου εμπειρια στο δευτερο παιδακι μου τον Ιουλιο:

8.20πμ ενιωσα μια συσπαση - 8.30πμ ηρθε η δευτερη

8.40πμ μου σπασαν τα νερα - 8.55*πμ με πιασαν οι πονοι

9.40πμ εφτασα στο Λητω και ναι στις 10.00 γεννησα!!!!

ουτε ο αντρας μου δεν προλαβε να μπει μεσα αλλα ουτε και επισκλ εκανα.τελειως φυσιολογικα.

 

Στο πρωτο 8.30 με πιασαν πονοι - 10.30 μου σπασαν τα νερα και 12 γεννησα.

 

*απο τοτε μεχρι τις 9.15πμ που εφυγα απο το σπιτι,ειχα το πρωτο παιδι(3ετων) τον οποιο ετοιμαζα για παιδικο-με τους πονους-ο οποιος εκεινη την μερα ηθελε να φορεσει χειμωνιατικο παντελονι,πεδιλακια με καλτσες και αμανικη μπλουζα με σταμπα και οχι την σκετη που του φορεσα , δεν ηθελε να τον ετοιμασει η μανα μου και εφτασε ο αντρας μου μαζι με το σχολικο αλλιως με εβλεπα και να τον κατεβαζω

 

Ευκολες γεννες αλλα δυσκολες εγκυμοσύνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εγώ μπήκα στις 8 με πρόκληση τοκετού, μέχρι τις 2 δεν με είχαν πιάσει οι πόνοι κι έτσι γέννησα με καισαρική. Ωστόσο αυτό το διάστημα 8-2 μου φάνηκε ατέλειωτο, ήθελα να τελειώνω μια ώρα αρχίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγορα!!!!!

Στις 13:00 ένοιωσα τον 1ο πόνο. Στις 13:15 έσπασαν τα νερά και είδα λίγο αίμα......... & στις 15:00 ήμουν στο δωμάτιο της κλινικής αγκαλίτσα με την μπεμπούλα μου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την 1η φορά με έπιασαν πονάκια στις 2 τα ξημερώματα. πήγα στο μαιευτήριο το μεσημεράκι γιατί είδα κι αιματάκι και μου είπαν ότι θα γεννήσω αλλά θα αργούσα ακόμη και με έστειλαν σπίτι μου. όταν οι πόνοι έγιναν του 10λεπτου ξαναπήγα στο μαιευτήριο, μου έβαλαν και τεχνητούς πόνους. ήταν 8 η ώρα το απόγευμα και γέννησα στις 00.20.

τη 2η φορά πήγα με ραντεβού 8.30 το πρωί για πρόκληση τοκετού (που έγινε με το χέρι). περπατούσα και καθόμουν στους χώρους του μαιευτηρίου μέχρι τις 13.30 με πόνους που συνεχώς δυνάμωναν. στις 13.40 μου έσπασαν τα νερά, μπήκα κάτω από ζεστό ντους και 10 λεπτά πριν γεννήσω με πήγαν περπατώντας στην αίθουσα των εξωθήσεων. στις 14.05 γέννησα, χωρίς επισκληρίδιο με 3 εξωθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα μανούλες !!!

Εγώ γέννησα πριν 40 μέρες με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο και άμα σας πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα θε με πιστέψετε; Βέβαια το τίποτα είναι σχετικό, αλλά δεν πόνεσα πολύ, σαν να είχα πόνους περιόδου και γέννησα μέσα σε δύο ώρες από τότε που ξεκίνησαν οι συσπάσεις. Από 1 διαστολή πήγα στην τέλεια διαστολή μέσα σε ένα τέταρτο, παραλίγο να το κάνω στο διάδρομο το μωρό. Οπότε μην φοβάστε τίποτα, υπάρχουν και πολύ εύκολες γέννες !!!!

YPbFp3.png

 

2ZTMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σπάσαν τα νερά στις 6.15, κατά τις 7 ήμουν στο μαιευτήριο!Γένησα τελικά στις 12.40! Γενικά δεν είχα αβάσταχτους πόνους, αλλά κάποια στιγμή δεν άντεχα και ζήτησα επισκληρίδιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πηγα με ραντεβου στις 8 το πρωι και γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο στις 8 το βραδυ. Ηταν πολυ ωραια εμπειρια και ακομα το σκεφτομαι ευχαριστα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες !!!

Εγώ γέννησα πριν 40 μέρες με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο και άμα σας πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα θε με πιστέψετε; Βέβαια το τίποτα είναι σχετικό, αλλά δεν πόνεσα πολύ, σαν να είχα πόνους περιόδου και γέννησα μέσα σε δύο ώρες από τότε που ξεκίνησαν οι συσπάσεις. Από 1 διαστολή πήγα στην τέλεια διαστολή μέσα σε ένα τέταρτο, παραλίγο να το κάνω στο διάδρομο το μωρό. Οπότε μην φοβάστε τίποτα, υπάρχουν και πολύ εύκολες γέννες !!!!

 

Και εγώ χωρίς επισκληρίδιο κ ήταν πάρα πολύ όμορφη εμπειρία. :D Όπως λες κ εσύ ο πόνος ήταν πάρα πολύ ανεκτός. Ιδίως την πρώτη ώρα δεν θεωρώ καν ότι πονούσα. Μόνο προς το τέλος. Ήμουν πρωτότοκη κ έκανα γύρω στις 5 μιση ώρες από την πρώτη σύσπαση.:-)

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω. στο πρώτο παιδί πήγα 41 εβδ, χωρίς να έχει κατέβει, χωρίς πόνους ή ενοχλήσεις ή οποιοδήποτε σύμπτωμα, οπότε οι μόνοι πόνοι που κατάλαβα ήταν της πρόκλησης, από τις 4μμ-9μμ, και όχι συνεχόμενοι γτ κάποια στιγμή με ειχε πιάσει και η επισκληρίδιος.

 

η ερώτηση είναι: εχει γεννήσει καμιά μετά από πρόκληση το 2ο παιδί της εντελώς φυσιολογικά, με συμπτώματα και σπασιμο νερών κλπ; είμαι 39 εβδ τώρα, εχω κατι πολυ μικρα πονάκια εδώ και εβδομάδες μάλλον προπαρασκευαστικά, και το μωρό εχει κατεβει, μου δινει κατι σουβλιες χαμηλα που και που, αλλά περα από αυτο τιποτα. ποσες πιθανοτητες εχω να ξαναπαω για πρόκληση; δεν την θελω καθολου! θελω να γεννηθει μονο του, να μην αποφασιζουμε εμεις ποτε πρεπει να βγει..

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω. στο πρώτο παιδί πήγα 41 εβδ, χωρίς να έχει κατέβει, χωρίς πόνους ή ενοχλήσεις ή οποιοδήποτε σύμπτωμα, οπότε οι μόνοι πόνοι που κατάλαβα ήταν της πρόκλησης, από τις 4μμ-9μμ, και όχι συνεχόμενοι γτ κάποια στιγμή με ειχε πιάσει και η επισκληρίδιος.

 

η ερώτηση είναι: εχει γεννήσει καμιά μετά από πρόκληση το 2ο παιδί της εντελώς φυσιολογικά, με συμπτώματα και σπασιμο νερών κλπ; είμαι 39 εβδ τώρα, εχω κατι πολυ μικρα πονάκια εδώ και εβδομάδες μάλλον προπαρασκευαστικά, και το μωρό εχει κατεβει, μου δινει κατι σουβλιες χαμηλα που και που, αλλά περα από αυτο τιποτα. ποσες πιθανοτητες εχω να ξαναπαω για πρόκληση; δεν την θελω καθολου! θελω να γεννηθει μονο του, να μην αποφασιζουμε εμεις ποτε πρεπει να βγει..

 

Μην ανησυχείς, την πρώτη μου κόρη τη γέννησα σε 4 ώρες χωρίς πρόκληση, με επισκληρίδιο στις 38+5, 3.690.

Τη δεύτερη σε 5 ώρες με πρόκληση, στις 39+4, 3.700 και η επισκληρίδιος δεν έπιασε! :lol: Μου έφυγε ο κ.....ς!:mrgreen:

 

Όλα καλά όμως!

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΝΙΝΙ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ για να δούμε..μακάρι!

μα να μην έχω καμία ενόχληση; περιμένω να σπάσουν νερά, να δω και εγώ η γυνάικα πως είναι να νιώθεις φυσική μαμά.. και όχι "προκλητική" :)

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω. στο πρώτο παιδί πήγα 41 εβδ, χωρίς να έχει κατέβει, χωρίς πόνους ή ενοχλήσεις ή οποιοδήποτε σύμπτωμα, οπότε οι μόνοι πόνοι που κατάλαβα ήταν της πρόκλησης, από τις 4μμ-9μμ, και όχι συνεχόμενοι γτ κάποια στιγμή με ειχε πιάσει και η επισκληρίδιος.

 

η ερώτηση είναι: εχει γεννήσει καμιά μετά από πρόκληση το 2ο παιδί της εντελώς φυσιολογικά, με συμπτώματα και σπασιμο νερών κλπ; είμαι 39 εβδ τώρα, εχω κατι πολυ μικρα πονάκια εδώ και εβδομάδες μάλλον προπαρασκευαστικά, και το μωρό εχει κατεβει, μου δινει κατι σουβλιες χαμηλα που και που, αλλά περα από αυτο τιποτα. ποσες πιθανοτητες εχω να ξαναπαω για πρόκληση; δεν την θελω καθολου! θελω να γεννηθει μονο του, να μην αποφασιζουμε εμεις ποτε πρεπει να βγει..

 

Ακριβώς τα ίδια κ εγώ με την πρώτη, τις ίδιες απορίες έχω τώρα με τη δεύτερη, 39, σχεδόν στην 40η βδομάδα...Και με ρωτάν όλοι: τι κάνεις, είσαι καλά, έχεις ενοχλήσεις;" και απαντάω "΄πολύ καλά γμτ...":lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν ξέρω αν μετράει η κληρονομικότητα, αλλά η μητέρα μου γέννησε και εμένα και την αδερφή μου μέσα στο 4ωρο από την ώρα που άρχισαν οι πόνοι...Περιμένω το πρώτο και έχω ψιλοαγχωθεί γιατί ακούω κάτι για 12ωρα, 24ωρα και ξέρω ότι οι πόνοι της περιόδου μου δεν αντέχονται...πόσο μάλλον αν κρατήσει τόσο όλο αυτό...Αυτό που με κάνει να νιώθω λίγο πιο αισιόδοξη είναι ότι μέχρι τώρα η εγκυμοσύνη μου ήταν σαν τις μάνας μου σχεδόν σε όλα και αυτά που διαβάζω στο φόρουμ για γρήγορο τοκετό...Φοβάμαι λιγάκι είναι η αλήθεια...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετος και επισκληριδιο σε 5 ωρες και ηταν το πρωτο μου.Νομιζω οτι εχει να κανει και με τον σωματοτυπο της καθε γυναικας δεν ειναι απαραιτητο να κανουν ολες 12ωρα η 18ωρα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες εγώ φυσιολογικός με επισκληρίδιο, 2 στο σπίτι και 9 στο μαιευτήριο καθότι ενώ είχα πόνους και συσπάσεις η διαστολή ήταν στο 1 για ώρες ατελείωτες! Χαλάλι του όμως μόλις είδα το προσωπάκι του δεν με ένοιαζε τίποτα πια!:lol:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...