Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Εγώ πήγα στην κλινική με ραντεβού για να κάνω καισαρική τομή γιατί η μπέμπα μου ήταν πολύ ψηλά,είχα κλειστό και σκληρό τράχηλο και όπως αποδείχτηκε στην πορεία είχα και κοντό ομφάλιο λώρο!!Απ'ότι μου είπε ο γιατρός μου δεν υπήρχε καμιά περίπτωση να γεννήσω φυσιολογικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παρακαλουσα για καισαρικη απο πριν με πιασουν οι πονοι, αλλα γεννησα στην αγγλια οπου δε σου κανουν καισαρικη αν δεν ειναι ιατρικως απολυτως απαραιτητο. Προς το τελος ειχαν αρχισει να μου λενε για καισαρικη λογω εξαντλησης...

 

Τελικα επειδη λιγοστεψαν πολυ οι χτυποι της καρδιας του μωρου το τραβηξαν με βεντουζα... φριχτη εμπειρια παντως, ειδα ενα μπλε κορμακι κι ακουσα τη μαια να λεει "ειναι νεκρο"... μπρρρ... δε θελω ουτε να το θυμαμαι..

 

Τελικα της εκαναν ανανηψεις, οξυγονα, ενεσεις και το'σωσαν το πουλακι μου και ειναι υγιεστατο σημερα.. αλλα το τι περασαμε τους πρωτους μηνες δε λεγεται.

 

Ετσι ειπα "ποτε ξανα φ.τ.". Και η κτ μου ηταν καταπληκτικη εμπειρια, θηλασα το μωρο καθως με εραβαν, σηκωθηκα γρηγορα και σε δυο-τρεις μερες ημουν περδικι, ενω με το φτ... ακομα να συνελθει το .... μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Χριστος και Παναγια!!!52 ωρες??? Εγω 2,5 ωρες εκανα (με ορο,χωρις επισκληριδιο) και παλι ειχα μια τρομαρα μετα...με ρωτουσαν κι ελεγα "δεν το ξανακανω εγω αυτο!!!":lol: Τωρα βεβαια λεω "ναι,το ξανακανω"!!:D

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ 39w+5d. ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΣΤΟΛΗ. ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟΝ ΟΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΣΤΗ 13.15 ΕΙΧΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΟΥ !!!!!! ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ 5. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΜΙΣΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ 4 ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

27ωρες........έσπασαν τα νερά στις 9.30 το πρωι Τετάρτης και γέννησα 12.30 μεσημέρι Πέμπτης χωρις επισκληρίδιο μόνο με μια πεθιδίνη στον ορό....

ανυπομονώ να γεννήσω φυσιολογικά και την κούλα μου.....

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την μικρη μου εκανα να την γεννησω μια ωριτσα!!! αλλα κρατησε 3 η διαδικασια κι αυτο γιατι μεχρι να με κατεβασουν να με ετοιμασουν, να ερθει ο αναισθησιολογος να μου κανει επισκληριδιο. να μου σπασουν τα νερα με την βελονα καλα κρασια...περασε το 3ωρακι.....σαν εμπειρια δεν μ'αρεσε η γεννα γιατι μεχρι να μου κανουν την ενεση πεθανα στον πονο....και μετα που γεννησα επισεις για 15 μερες δεν μπορουσα να κατσω...ελεος...βεβαια εχω μια κουκλα 6 μηνων να καμαρωνω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μωράκι μου΄δεν με παίδεψε καθόλου. ;)

στο μαιευτήριο πήγαμε κατά τις 10,30 και με όλες τις διαδικασίες, ΄γεννησα στις 2,2ο το μεσημέρι!! Και ήταν και η π΄ρωτη μου γέννα! Αυτό μου είπε και ο γιατρός μου, ότι τόσο εύκολα δεν του έχει τύχει!!!

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου κορη γεννηθηκε φυσιολογικα αλλα με προκληση τοκετου μετα απο 11 ωρες. η δευτερη φυσιολογικα μετα απο 12 ωρες. ο γιος μ επισης φυσιολογικα υστερα απο 14 ωρες. αντιστροφως αναποδα τα πραγματα σε μενα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια κοπελα που λεει πιο πανω εκανε 52 ωρες να γεννησει τι εννοει;;; οτι πονουσε 52 ωρες με πονους που αρχισαν απο χαλαροι κ αυξανονταν η ηταν 52 ωρες στην αιθιουσα τοκετου ;;;;;;;;;εχω φρικαρει

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ έκανα 18 ώρες για να γεννήσω. Μπήκα στις 26/5 στις 08:00 το πρωί στο μαιευτήριο με ραντεβού και τεχνητούς πόνους,(ΠΗΤ 30/5) και γέννησα στις 27/5 στις 03:10 τα ξημερώματα τον μπεμπούλη μου. Βασικά έκανα τόσες ώρες διότι είμαι πρωτομάνα και δεν είχα διαστολή. Για να φανταστείτε απο το πρωί που μπήκα μέχρι στις 17:00 το απόγευμα που μου έσπασε ο γιατρός τα νερά, είχα διαστολή 1 προς 2 και πολύ σας λέω. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι γέννησα με ΦΤ και πήγαν όλα καλά. Βέβαια, επειδή ο γιατρός μου ήθελε να συμμετέχω στις εξωθήσεις, μου έκανε μόνο 2 δόσεις επισκληριδίου και όπως καταλαβαίνετε την τελευταία ώρα της γέννας την κατάλαβα μια χαρά όπως και την περιονοτομή αλλά φυσικά και την "έξοδο" του μωρού απο μέσα μου που αυτό δεν μπορώ να το περιγράψω. Είναι κάτι το ανεπανάληπτο. Φιλάκια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!Εμένα ξεκίνησαν οι πόνοι στις 4 το μεσημέρι, ανεκτοί γενικά σαν πόνοι περιόδου (αν εξαιρέσεις τη μέση που με πονούσε πολύ)..έφτασα στο χαλαρό στο μαιευτήριο στις 9 το βράδυ με διαστολή 2...περίπου στο 3 διαστολή και ώρα 12 έκανα επισκληρίδιο (ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ) και γέννησα την κουκλάρα μου στις 4.55 το πρωί...συνολικά 13 ώρες!Με το που βγήκα από το μαιευτήριο έλεγα σε όλους ότι μου φάνηκε λες και πήγα να πιώ καφέ και ήρθα!Μη φοβάστε κορίτσια δεν είναι τίποτα!Τώρα το μωράκι μου είναι στη θερμοκοιτίδα...αν μου έλεγαν γέννα άλλες 5 φορές αλλά θα πάρεις το μωρό σου σπίτι, θα το έκανα ευχαριστως!το προτιμώ χίλιες φορές από το να βλέπω το αγγελάκι μου σε αυτό το κουτί...

7rL3p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα σπασαν τα νερα μου στις 9.30,πηγα στην κλινκη στις10.30 και μεχρι τις 12 ενοιωθα μονο ενοχλησεις περιοδου

στις 12.30 αρχισαν οι πονοι στη 1 εκανα επισκληριδιο κ στις 2.30 γεννησα .ηταν μια συγκλονιστικη στιγμη που δεν συγκινεται με τπτ......

Link to comment
Share on other sites

σαββατο βραδυ προς ξημερωματα κυριακης ειχα braxton hicks(ψευδοσυσπασεις) οι οποιες συνεχισαν και ολη την κυριακη.κυριακη βραδυ προς δευτερα πρωι αρχισαν συσπασεις,τις αντιμετωπισα ψυχραιμα χαρις στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου και την εξαιρετικη μου μαια και καποια στιγμη που οι πονοι ηταν απανωτοι ξεκιναμε για μαιευτηριο.εκει με εξεταζουν και διαπιστωνουν διαστολη 7-8 οποτε με ετοιμαζουν.11 η ωρα βγηκε ο γιατρος και ειπε στους δικους μου οτι περιμενουμε την μαια μου να αρχισουμε στις 11.25 βγηκαν να τους πουνε να σας ζησει!ειχα μια υπεροχη εμπειρια και ευχομαι ολες οι κοπελες να γενουν ετσι!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

σαββατο βραδυ προς ξημερωματα κυριακης ειχα braxton hicks(ψευδοσυσπασεις) οι οποιες συνεχισαν και ολη την κυριακη.κυριακη βραδυ προς δευτερα πρωι αρχισαν συσπασεις,τις αντιμετωπισα ψυχραιμα χαρις στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου και την εξαιρετικη μου μαια και καποια στιγμη που οι πονοι ηταν απανωτοι ξεκιναμε για μαιευτηριο.εκει με εξεταζουν και διαπιστωνουν διαστολη 7-8 οποτε με ετοιμαζουν.11 η ωρα βγηκε ο γιατρος και ειπε στους δικους μου οτι περιμενουμε την μαια μου να αρχισουμε στις 11.25 βγηκαν να τους πουνε να σας ζησει!ειχα μια υπεροχη εμπειρια και ευχομαι ολες οι κοπελες να γενουν ετσι!

 

 

 

να σου ζησει το αγελλουδι σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαββατο βραδυ προς ξημερωματα κυριακης ειχα braxton hicks(ψευδοσυσπασεις) οι οποιες συνεχισαν και ολη την κυριακη.κυριακη βραδυ προς δευτερα πρωι αρχισαν συσπασεις,τις αντιμετωπισα ψυχραιμα χαρις στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου και την εξαιρετικη μου μαια και καποια στιγμη που οι πονοι ηταν απανωτοι ξεκιναμε για μαιευτηριο.εκει με εξεταζουν και διαπιστωνουν διαστολη 7-8 οποτε με ετοιμαζουν.11 η ωρα βγηκε ο γιατρος και ειπε στους δικους μου οτι περιμενουμε την μαια μου να αρχισουμε στις 11.25 βγηκαν να τους πουνε να σας ζησει!ειχα μια υπεροχη εμπειρια και ευχομαι ολες οι κοπελες να γενουν ετσι!

 

 

Πηγες με 7-8 διαστολη και αντεξεεεεεεεεεεεςςςςςς????Χριστε μου μονο εγω θα ψαχνω για αναισθησιολογο και απο διαστολη 2??????

img
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στο πρωτο παιδακι αφου ειχα ηδη περασει την πητ πηγα στο νοσοκομειο με πονακια με κοιταζει ο γιατρος διαστολη 0, το μωρο ψηλα, ο τραχηλος πισω

μου βαζει υποθετο να μαλακωσει ο τραχηλος και μου ειπε οτι αν δε γεννησω μες στη μερα θα με βαλει το αλλο πρωι με προκληση. το βραδυ με πιασαν εντονοι πονοι σχεδον αφορητοι στη μεση και τη λεκανη, λιποθυμιες, συσπασεις ομως πουθενα, περασα μια νυχτα τρομου κυριολεκτικα ωσπου μου εκαναν παυσιπονες και ηρεμησα. το πρωι παω στον καρδιοτοκογραφο, με κοιταζουν κι απο κατω, τιποτα. γυριζω στο δωματιο και τσουπ σπανε τα νερα, ξαναπαω παλι μεσα και σε μιση ωρα εκανα διαστολη, κατεβηκε η μπεμπα μου και γεννηθηκε, χωρις σχεδον καθολου πονους. ουτε επισκληριδιο που ζητησα δν προλαβα να κανω.

 

στο δευτερο τρεις μερες. απο κυριακη 17/7 το πρωι αρχισαν να με πιανουν συσπασεις ανα 5-10 λεπτα, μετα απο μια ωρα σταματησαντο μεσημερι παλι το ιδιο, το βραδυ κατα τις 9 αρχισαν παλι συσπασεις που γινονταν σταδιακα πιο εντονες και πιο πυκνες, παμε στο νοσοκομειο αλλα μεσα στη νυχτα σταματησαν και το πρωι παλι. μεχρι τεταρτη απογευμα ειχα διαστολη 4 και τελικα μου εκανε τεχνητους και σε μια ωρα περιπου γεννησα.

 

και στις δυο γεννες οι εξωθησεις ηταν το πιο γρηγορο κι ανωδινο σημειο, με τα μικρουλια μου να εκτοξευονται στην κυριολεξια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε 7 λεπτά, οπότε δεν πρόλαβα να δω διαστολές, κ.λπ., υποθέτω ότι ήταν όλα εντελώς οριακά. Ούτε καρδιογράφημα δεν πρόλαβαν να μου κάνουν και, εννοείται, ούτε επισκληρίδιο. Δεν με νοιάζει, όμως, θα το ξαναέκανα πάλι και πάλι και πάλι (ίσως λίγο πιο έγκαιρα ;))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ γέννησα σε 7 λεπτά, οπότε δεν πρόλαβα να δω διαστολές, κ.λπ., υποθέτω ότι ήταν όλα εντελώς οριακά. Ούτε καρδιογράφημα δεν πρόλαβαν να μου κάνουν και, εννοείται, ούτε επισκληρίδιο. Δεν με νοιάζει, όμως, θα το ξαναέκανα πάλι και πάλι και πάλι (ίσως λίγο πιο έγκαιρα ;))

 

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας !! Θέλω να σας ρωτήσω όταν λέτε "μου σπάσαν τα νερά στο νοσοκομείο" τί εννοείτε? Τρομάζω λιγάκι ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια...θελω κι εγω να μοιραστω την εμπειρια μου με εσας...γεννησα τον δεκεμβρη...πηγα στο νοσοκομειο 8.30 το πρωι για απλη εξεταση κ ετσι οπως ημουν στο κρεβατακι μου ανετη....τσουυυυπππ αρχισαν σιγα σιγα κ με επιαναν οι πονοι...μου εβαλαν τα γνωστα μηχανηματακια για παρακολουθηση κ τελικα δεν γυρισα στο σπιτι...ο αντρας μου ηταν μεσα σε οοολη την διαρκεια συσπασεων κ ωδινων....εσπασαν τα νερακια...μου εκαναν κ την επισκληριδιο μου....κ στισ 5 παρα 10 το απογευμα με βαλαν στο δωματιο για γεννα...5.05 γεννησα φυσιολογικα ενα γλυκυτατο κοριτσακι....που το εβαλαν στην αγκαλιτσα μου κ μολις με κοιταξε με τα μισανοιχτα ματακια της.....ηταν οτι καλυτερο ειχα ζησει στην ζωη μου....βρε κοριτσια τι να σας πω με την αγια επισκληριδιο δεν καταλαβα ΤΙΠΟΤΑ πολυτως...αυτο δεν ηταν γεννα...ηταν λες κ ημουν στο κρεβατι του σπιτιου μου...την ωρα της γεννας με την γιατρο μου κ τις μαιες καναμε αστεια κ γελαγαμε...δεν εβγαλα ουτε κιχ για πονο...μακαρι κ η επομενη μου γεννα να ειναι οπως αυτη...επισκληριδιος κ παλι επισκληριδιος κ φυσικα την γιατρο μου που δεν την αλλαζω με τιποτα....σε ιδιωτικο γεννησα κ ειχα την καλυτερη αντιμετωπιση...αν μη τι αλλο αφου πληρωνουμε...ευχομαι τα καλυτερα σε ολες σας κ στα παιδακια μας να ναι γερα κ ευτυχισμενα...:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια που κάνατε πολλές ώρες ήθελα να σας ρωτήσω πόσο συχνοί ήταν οι πόνοι όταν πήγατε στην κλινική?

ρωτάω για να τσεκάρω αυτά που μας είπαν στο μάθημα του ανώδυνου τοκετού σε σχέση με τις εμπειρίες των γυναικών.

 

 

Λοιπόν για να ξεαγχωθούν μερικές εγκυούλες και να μην τρομάζουν όπως τρόμαζα εγώ που η μαμά μου έλεγε πως έκανε 20+ ώρες να γεννήσει κάθε φορά θα σας περιγράψω και τη δική μου ιστορία.

 

Λοιπόν 40+1 το μεσημέρι έχουμε φακές (3 ημερών που την προηγούμενη φορά μου είχαν κάτσι κάπως βαριές). Στι 18:55 νοιώθω ένα πόνο χαμηλά σα να θέλω να πάω τουαλέτα (λέω ώχ με πείραξαν οι φακές) μετά από 5 λεπτά κι αλλος όχι τπτ δυνατοί μη φανταστήτε ίσα που τους καταλάβαινα για περιπου 30 λεπτά έχω τέτοιους πόνουσ ανα 5λεπτο. Λεω οι φακές θα είναι καθότι στο μαθημα ανώδυνου μας είπαν πως ξεκινανε ανα 1 ωρα μετα ανα μισαωρο κλπ. Μπαινω στο παρεντσκαφε και καποια μου λέει γεννας. Λεώ λες? παίρνω τηλ στο ιατρειο μιλάω με την κοπέλα μου λεει πηγαινε ο χασιακος είναι στο μεαιυτήριο. Λεώ μα δεν είμαι σίγουρη αν γενάω καλα μου λένε πηγαινε εσυ και βλέπουμε.

κατα τις 8 λοιπόν μπαινω να κάνω μπάνιο και οι πόνοι έχουν γίνει ανα 3 λεπτα. στο αυτοκίνητο παίρνουμε τηλ και τους δικούς μας και τους λέω πάμε αλλά μην έρθετε γιατι δεν ξέρω αν γεννάω ή με πείραξαν οι φακές.

8:30 με βαζει για νστ και του λεώ δεν ξέρω αν γεννάω μάλλον με πείραξαν οι φακές που έφαγα το μεσημέρι (καλά είχα κόλημα με αυτό, σίγουρη πως είναι οι φακές) εντομεταξύ οι πόνοι πλέον πιο έντονοι και στο 2λεπτο. Ο χασιακοσ λέει κοριτσι αυτοί οι πόνοι δεν είναι από τις φακές γεννας. Λέω σε πόση ώρα δλδ ε 3-4 τα ξημερώματα. Μεχρι να με ξυρήσουν, κλισμα κλπ οι πόνοι στο λεπτό και πλέον αρκετα δυνατοιμτελικά 22:40 γέννησα φυσιολογικα!

 

Λιγο πριν απο μενα είχε μπει μια με καισσαρική, έ τελικά γέννησε μετά από μενα!

Όσο για τα νερά έσπασαν την ώρα που βγήκε το μωρό.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

1ο παιδι φτ σε 40 λεπτα απο την ωρα που σπασαν τα νερα! πιο γρηγορα δεν γινεται η γιατρος μου τρελλαθηκε δεν το περιμενε τοσο γρηγορα!

 

Ίδια περίπτωση ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ!!!Ευτυχώς που πρόλαβε και με ξεγέννησε ο γιατρός μου.Οξύ τοκετό μου είπε αργότερα οτι είχα!Αλήθεια σου είπε η δική σου γιατρός γιατί το έπαθες αυτό?Που οφείλεται και αν σε επόμενο τοκετό θα είναι ακόμα πιο γρήγορα?

 

 

 

Εμένα σπάσαν τα νερά στο σπίτι μου στις 5μιση τα ξημερώματα και 6και τέταρτο ακριβώς γεννήθηκε ο γιος μου!Δεν έκανα επισκληρίδιο (εννοείται που να προλάβω),δεν ξυρίστηκα,δεν μου έκαναν κλίσμα....αυτά!Και στα δικά σας οι ετοιμόγεννες!!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο Λητω πριν 1 μηνα περιπου το κοριτσακι μου!!ο τοκετος μου διηρκησε 11 ωρες που παροτι ακουγοντε σχετικα πολλες ωρες,μπορω να πω πως οι πονοι ηταν ελαχιστοι(περπατημα πολυ κοριτσια!!βοηθαει πολυ)..πιο πολυνπονεσα στισ συσπασεις που κανει η μητρα πριν τον τοκετοπαρα οταν γεννηθηκε η μπεμπα μου.ολα ηταν υπεροχα,καλη δυναμη κ μη φοβαστε;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...