Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας,καλη χρονια και να χαιρεστε τις οικογενειες σας!εγω γεννησα πριν 6 μερες.πηγα στο νοσοκομειο στις 8.00 το πρωι για προκληση και στις 18.00 σπασαν τα νερα μονα τους και ειχα διαστολη 3-4.μετα απο πολλους πονους στις 1.30 και με διαστολη 6 η γυναικολογος μου αποφασισε οτι θα παμε με καισαρικη γιατι αντι να κατεβαινει ο μπεμπης μου ανεβαινε και γεννησα στις 2.30 τα ξημερωματα!!!!μετα απο 18 ωρες πονου και ταλαιπωριας οταν ειδα το αντρακι μου τα ξεχασα ολα και χαλαλι του!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μεσανυχτα αρχισαν να φευγουν σιγα σιγα τα νερα.Στις 1 εφτασα στο Γενεσεις και στις 4.10 εκανε η γοργονιτσα μας τη βουτιτσα της...γεννησα στο νερο και ηταν φοβερη εμπερια!

Link to comment
Share on other sites

:P χα χα χα συνολο 6 ωρες κ 15'!!!!!!!!!!!!!!!!!

οσο εκανα εγω για τον δικο μου;)

 

χαχα καλο!δε το ειχα σκεφτει ετσι!:-P:-P

οντως αν προσθεσεις ποσες ωρες εκανα συνολο να τα γεννησω και τα 3 τοσο βγαινει:eek:

Link to comment
Share on other sites

γεννησε η φιλη μου χτες το δευτερο.αγορακι!

λοιπον αυτη ειχε τις χειροτερες γεννες που εχω ακουσει η καημενη κοπελα!

το πρωτο της το εκανε πριν 5 χρονια.αγορι και αυτο.πηγε να γεννησει 3 ιανουαριου το πρωι και γεννησε 5 ιανουαριου το απογευμα:confused: 2.5 μερες γεννα!

το δευτερο πηγε να γεννησει 4 ιανουαριου το βραδυ και γεννησε 5 ιανουαριου βραδυ.24 ωρες σχεδον.

αλλα πως τα καταφερε και τα 2 παιδια με 5 χρονια διαφορα και εχουν ακριβως την ιδια μερα γεννεθλια!να το ηθελε δε θα μπορουσε να το πετυχει:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπηκα στο νοσοκομειο Σαββατο βραδυ για παρακολουθηση γιατι ενω τα νερα μου δεν ειχαν σπασει,ειχα <διαρροη> Κυριακη 12 το μεσημερι μου εβαλαν τον ορο και μεχρι τις 11 τη νυχτα ειχα διαστολη 2!!!! οι πονοι εγιναν πολυ πιο εντονοι απ οσο μπορουσα να αντεξω κ εκανα επισκληριδιο εκεινη τη νυχτα. Σοφη επιλογη, αφου ο πασακας μου εκανε τη λαμπρη εξοδο του Δευτερα στις 9 το πρωι.συνολο 21 ωρες.

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

με το καλο σε ολεσ τισ μανουλες!!ειχα μπει μια βδομαδα στον μηνα μου κ ενα ωραιο πρωινο πηγα να κανω μια εξεταση για τισ συσπασεισ η αληθεια ειναι οτι μια βδομαδα ειχα πονακια...οταν ηρθε ο γιατροσ μου κ αφου ειχα τελειωσει με την εξεταση μου ανακοινωσε οτι κανουμε εισαγωγη...:eek: πανικοσ....με τεχνιτουσ γιατι ειχα ηδη διαστολη 3 κ πιεση 15,8...ειχα ενα θεματακη με πιεση.ετσι με εβαλαν μεσα σε 3μιση ωρεσ γεννησα με φυσιολογικο τοκετο τον γιο μου!τωρα που περασαν πονοι κ η αναρωσει μπορω να πω πωσ ειναι μια υπεροχη εμπειρια.....:wink:

Link to comment
Share on other sites

μαρια σε ευχαριστω.ναι 2.5 μερες ειχε κανει η καημενη η φιλη μου και τωρα στο 2ο 24 ωρες δεν ειναι κ λιγες.κ στα 2 παιδια ειχε το προβλημα οτι ενω ειχε συσπασεις κ τους πονους κανονικα δεν ανοιγε απο κατω με κανεναν τροπο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα πριν από τρεις μήνες στο Παπαγεωργίου στην 41η εβδομάδα ακριβώς. Ήμουν εφτά μέρες καθυστέρηση από την ΠΗΤ και πήγα για να με παρακολουθήσουν στον καρδιοτακογράφο. Επειδή είχαν απεργία οι γιατροί και ήταν αρκετές κοπέλες για να μην κάθομαι ξεκίνησα τις βόλτες στο διάδρομο. Στις 10:30πμ κατάλαβα τον πρώτο πόνο (πάντοτε είχα αγωνία για το πώς είναι). Για τις κοπέλες που περιμένουν να γεννήσουν μην αγχώνεστε...είναι λίγο διαφορετικοί οι πόνοι, αλλά καταλαβαίνεις την κοιλιά σου που σφίγγει. Στις 12 στον καρδιοτακογράφο φάνηκε οτι πραγματικά είχα συσπάσεις, αλλά δεν θα γεννούσα σύντομα (διαστολή 2) κι έτσι μου είπαν να ξαναπάω το απόγευμα εκτός κι αν ενδιάμεσα υπήρχε κάποια εξέλιξη. Πήγαμε με τον άντρα μου και την κουμπάρα μου για καφεδάκι κι ενώ είχα πόνους, ήταν υποφερτοί. Στις 2 φτάσαμε σπίτι, έφαγα και μετρούσαμε τις συσπάσεις. Στις 3 είχα συσπάσεις κάθε πέντε λεπτά και επειδή είχαν αρχίσει να γίνονται πολύ έντονες ξαναγυρίσαμε στο νοσοκομείο. Με είδαν και πάλι 2 διαστολή. Για τρεις ώρες έκοβα βόλτες στο διάδρομο να κατέβει το παιδί. Στις εξι πλέον δεν άντεχα να περπατάω άλλο και με ανέβασαν στην αίθουσα ωδινών. Κλύσμα δεν μου έκαναν γιατί είχα ήδη πάει τουαλέτα και ήμουν ήδη ξυρισμένη από το σπίτι. Μέχρι τις 9 διαστολή 2 αλλά δεν μου έβαλαν την ορμόνη που βάζουν για τις συσπάσεις γιατί είχα πλέον κάθε 2 λεπτά τις τελευταίες ώρες και ήταν πολύ έντονες από μόνες τους. Κατά τις 9 πήγαμε στο 4 διαστολή (επιτέλους!)...μέχρι τις 12:00 που είχα πλήρη διαστολή μαρτύρησα. Δεν μου έκαναν επισκληρίδιο, γιατί πρώτον δεν είχα δικό μου γιατρό (έτσι σου κάνουν) και δεύτερον στα νοσοκομεία αφήνουν τον τοκετό να εξελίσσεται όσο πιο φυσιολογικά γίνεται. Γέννησα στις 12:30, αλλά μετά από τόσες ώρες πόνων είχα εξαντληθεί και δεν είχα κουράγιο άλλο να σπρώχνω. Στο τέλος μου έβαλαν και λίγο οξυγόνο για μένα αλλά και για το μωρό. Το περίεργο είναι οτι με το που κράτησα το αντράκι μου στην αγκαλιά μου (και μου το άφησαν αρκετά) όλα πέρασαν...Συνήλθα αμέσως και δεν θυμόμουν ούτε πόνους ούτε κούραση. Χαίρομαι που γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, γιατί έλεγα από πριν οτι δεν ήθελα να κάνω (βέβαια την ώρα που πονούσα μέχρι και καισαρική φώναζα να μου κάνουν και γελούσαν οι μαίες λέγοντάς μου οτι δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση, γιατί είχα έναν ωραιότατο φυσιολογικό τοκετό που εξελίσσετια μια χαρά). Και στο δεύτερο πάλι χωρίς αναισθησία θα επιλέξω να γεννήσω αν έχω αυτή τη δυνατότητα. Απλά εύχομαι να μην πάρει 14 ώρες αυτή τη φορά!! Με το καλό εσείς που περιμένετε σύντομα να γίνετε μανούλες και με έναν πόνο...

 

 

 

μια κοπελα που γεννουσαμε μαζι στο παπαγεωργιου δεν ειχε δικο της γιατρο(αν εχει καποια σημασια για αλλους ηταν αλβανιδα συμπαθεστατη κοπελα)την εκαναν επισκληριδιο οπως και τις επομενες μερες που ημουν εκει εκαναν σε ολες ..γιατι σε σενα οχι ?δεν το καταλαβα αυτο..πρεπει να ζοριστηκες πολυ χωρις την ΑΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ...Παναγια μου ουτε να το σκεφτω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω στην πρωτη μου κορη αρχισα να ποναω ελαχιστα και αραια στις 4 μ.μ. και γεννησα στισ 8.20 π.μ. με το γιατρο μου να τρεχει να προλαβει γιατι το μωρο ειχε ξεπροβαλει. Στη δευτερη κορη μου αρχισαν πολυ δυνατοι πονοι στις 5π.μ. και γεννησα στισ 7.20π.μ.9και τις δυο φορες χωρις ιχνος αναισθησιας). Ομως κοριτσια καθε τοκετος ειναι διαφορετικος ακομα και στην ιδια γυναικα οποτε οι μελλουσες μανουλες μην αγχωνεστε και με το καλο τα μωρακια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ πήγα προγραμματισμένα. Μου βάλανε χάπι για πόνους Δευτέρα βράδυ. Πόνοι δεν με πιάσανε και με βάλανε την επόμενη στις 07:30 με ορό για πόνους... τελικά αναγκάστηκαν 21:00 το βράδυ να μου κάνουν καισαρική. Και τότε είδα τον γαριδούλη μου ("μάτι γαρίδα") πρώτη φορά και θεώρησα πως γέννησα το πιο όμορφο μωρό του κόσμου (....!!!)

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο ραντεβού μου κανονικά για επίσκεψη και μου είπε ότι γεννάω!! Εντελώς άσχετη εγώ!!! Είχα ελάχιστα πονάκια αλλά δεν πήγε ο νους μου ότι είχε φτάσει η ώρα. Οπόταν με πήγαν στο δωμάτιο όπου ετοιμάστηκα, οι πόνοι παρέμεναν της ίδιας έντασης για κανένα δίωρο και μετά η γιατρός ήρθε και μου έσπασε τα νερά, γύρω στις 12:00 το μεσημέρι. Από εκεί άρχισαν οι πόνοι να δυναμώνουν. 13:50 κρατούσα το όνειρο στα χέρια μου!!! Όλα πήγαν καλά, δόξα τω Θεώ. Δεν πρόλαβα ούτε για επισκληρίδιο!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραια που ηταν... 3 ωρες την πρωτη και 55 λεπτα την δευτερη, τωρα στην τριτη να δουμε.... δεν θελει αγχος εκατομμυρια γυναικες γεννανε, ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει έναν Φ.Τ. και 2 Κ.Τ. Λοιπόν στον πρώτο τοκετό πήγα κατά τη 1 τα ξημερώματα με ελαφρά πονάκια και γέννησα στις 10 το πρωί, άρα περίπου 9 ώρες. Στον δεύτερο τοκετό πήγα με δυνατούς πόνους και σπασμένα νερά αλλά το μωράκι ήταν με ισχυακή προβολή οπότε έγινε αμέσως Κ.Τ. Στο τρίτο σπάσανε τα νερά και άρχισαν οι πόνοι γύρω στις 9 το βράδυ και γέννησα τελικά με Κ.Τ. την άλλη μέρα στις 5.30 το απόγευμα γιατί δεν έκανα διαστολή και είχαμε αλλοιώσεις παλμών (συν την πορηγηθείσα καισαρική)..αυτά.

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

1ο παιδι φτ σε 40 λεπτα απο την ωρα που σπασαν τα νερα! πιο γρηγορα δεν γινεται η γιατρος μου τρελλαθηκε δεν το περιμενε τοσο γρηγορα!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα με έξι διαστολή στο μαιευτήριο αλλά χωρίς πόνους. Μου έβαλαν πονάκια για να κατέβει η ζουζού μου, μου έσπασαν τα νερά και σε μια ώρα γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο!!!!Πρώτο μου παιδάκι!

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

52. Ωρες. Το πρωτο.

Στο δευτερο φυσικα εκανα καισαρικη, δεν ηθελα καν ν'ακουσω για φ.τ.

 

52??????:shock::shock::shock::shock::shock:

δηλ. πενηντα δυο????:shock::shock::shock::shock::shock: ηρωας εισαι!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

κ εγω που ελεγα οτι με 17 ωρες στην πρωτη τραβηξα τα πανδεινα!

εννοειτε οτι στα διδυμα εκανα κ.τ.:!: θυμομουν τα παντα απ την πρωτη γεννα. μα καλα ποιος λεει οτι ξεχνας τους πονους???

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα στις 01.00 στο νοσοκομειο με διαστολη 4,ειχα πονους περιοδου απο το πρωι αλλα δεν φανταστικα οτι γενναω (πρωτο μου παιδακι κ ηταν 2 βδομαδες πριν την ΠΗΤ) κ τελικα στις 03.40 το μικρουλι μου ηταν στην αγκαλια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μου εσπασαν τα νερα 3 τα ξημερωματα!εκανα μπανιο και κατευθειαν νοσοκομειο!υπολογειστε γυρω στις 4.30 ημουν στο δωματιο ωδινων!λοιπον και καταφερα να γεννησω 2.45 το μεσημερι!!!!!!!με φυσιολογικο τοκετο και 3,850 ο μπεμπακος μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

52??????:shock::shock::shock::shock::shock:

δηλ. πενηντα δυο????:shock::shock::shock::shock::shock: ηρωας εισαι!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

κ εγω που ελεγα οτι με 17 ωρες στην πρωτη τραβηξα τα πανδεινα!

εννοειτε οτι στα διδυμα εκανα κ.τ.:!: θυμομουν τα παντα απ την πρωτη γεννα. μα καλα ποιος λεει οτι ξεχνας τους πονους???

 

 

52????εγω αντεξα 6ωρες!πολυυυ δυνατοι πονοι αλλα ο μικροσ δεν κατεβαινε και να φανταστειτε ξεκινησα με 2λεπτουσ πονουσ αλλα τιποτααααα!και τελικα κ.τ.!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...