Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Πήρα 2 μέρες απο τον 10ο.Τα πονάκια ξεκίνησαν κατα της 3 τα ξημερωματα.Περιπου στις 8 και κάτι πήγα στην κλινικη με 4 διαστολή,χωρίς πόνο ιδιαίτερο, σαν πονάκια περιοδου στις 11 είχα γεννήσει.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειχα μια υπεροχη εμπειρια τοκετου!!!!!!!!

Αν και το πρωτο μου παιδακι εκανα λιγο λιγοτερο απο δυο ωρες να γεννησω!!!!Ο γιατρος μου με προειδοποιησε στο επομενο να παω δυο μερες πιο νωρις γιατι θα το κανω σπιτι!!!!:lol::lol:

Λοιπον Σαββατο πρωι κατα τις 8 με πιανουν κατι πονακια!!!Κραταω χρονο και βλεπω οτι ειναι ρυθμικες συσπασεις!!

Παιρνω τηλ τον γιατρο μου και μου λεει θα ερθεις να σε εξετασω!!

Εν το μεταξυ.......εκανα το μπανακι μου.....ξυριστικα......εφτιαξα το μαλλι......βαφτηκα......εβαλα το φορεματακι μου και ετοιμη!!!:D:D(ο αντρας μου ειχε φαει τα λυσακα του..:lol::lol::lol:)

Κατα τις 10.30 πηγαμε στον γιατρο οπου αφου με εξετασε μου λεει οτι ο τραχηλος μου ειναι παρα πολυ μαλακος και το αργοτερο μεχρι το μεσημερι θα εχω γεννησει!!!Υπηρχε ομως ενα προβλημα..........!!!!!!!

Ειχε τυχει κατι εκτακτο στον αναισθησιολογο και επρεπε να φυγουμε κατεπειγον για Αθηνα στο Γαια!!(ειμαι απο Κορινθο και ειχαμε κανονισει να γεννουσα εδω σε ιδιωτικη κλινικη!!!)

Καταλαβαινετε τι εγκεφαλικο παθαμε με τον αντρα μου!!!!!!:shock::shock:

Απ τα πολλα και μετα απο μια ολιγον κινηματογραφικη διαδρομη.......φτανουμε στο γαια 12 παρα!!

Με βαζουν μεσα......και για να μην τα πολυλογω στις 1.30 γεννησα με επισκληριδιο την μικρη μου νεραιδουλα!!!!

Μια συγκλονιστικη εμπειρια........παρολο που ξεκινησε με αγχος και αγωνια(λογω αλλαγης προγραμματος)....ειπα οτι ετσι γενναω εκατο παιδια!!!

Περασα εντονες οδυνες πριν την επισκληριδιο αλλα και παλι δεν το αλλαζω με τιποτα!!!!!!!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΧ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ! Η ΠΙΟ ΜΑΓΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ! Έσπασαν τα νερά στις 15:00 το μεσημέρι, έφυγα σχεδόν αμέσως για το Αττικό και γέννησα τελικά στη 01:00 ξημερώμετα της επόμενης μέρας! Όταν είχα διαστολή γύρω στο 6 (περίπου στις 21:00 το βράδυ) μου έκαναν επισκληρίδιο (την μεγαλύτερη ανακάλυψη του ανθρώπου!!!). Από εκεί και πέρα μόνο ευχάριστα έχω να θυμάμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

με πρόκληση τοκετού 2 ημέρες! όταν όμως τη 2η μέρα, έσπασαν επιτέλους τα νερά στις 11 με 4 διαστολή, μου έκαναν στις 12:30 επισκληρίδιο με 6 διαστολή και στις 14:53 είχα τον άγγελό μου αγκαλιά και αναρωτιόμουν αν ήταν δικό μου....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωρα : 13.20

Ξεκινησαν 14 λεπτοι πονοι....{μετραγε η νυφη μου} μετα απο 15 λεπτα πηγαμε στους 5λεπτους περνω τηνγιατρο μου κ μου λεει ξεκινα για ΙΑΣΩ.

Ωρα: 15.15

Ολη την διαδρομη {με κινηση τρελη 1:15 καναμε για να φτασουμε } ειχαμε 3λεπτους.Μπαινω μεσα κ μου λεει η κοπελια οτι δεν εχω μπει καλα καλα στον 9ο αδυνατον να γενναω και της λεω οτι ποναω οικτρα.. με βαζει κατω κ μου λεει να περιμενουμε το ΟΚ της γιατρου μου

Ωρα: 16:30

Ερχεται η γιατρος μ κ δινει το οκ

Ωρα: 18:00 περιπου μου σπανε τα νερα

Ωρα: 20:30 εχω στην αγκαλια μου την φατσουλα μου.. την τουμπιτσα μου...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΠΡΟΛΚΗΣΗ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΣ 12.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΗΣ 1.ΟΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΗ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ. ΠΟΛΥ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΙΕΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΜΕΠΙΑΣΑΝ ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΣ 3.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ. ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 5.30 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΚΑΘΕΣΕ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΙ ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ. ΣΤΗΣ 7.00 ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ( ΤΖΑΜΠΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ) 7.30 ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΑ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΞΥΠΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ

(ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ)

ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΛΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΑΩ ΣΤΗΣ 5.ΟΟ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΑ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΔΩ. ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΗΣ 7.00 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ 7.20 ΓΕΝΝΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΙΡΙΔΙΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ.:P:p:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα πριν από τρεις μήνες στο Παπαγεωργίου στην 41η εβδομάδα ακριβώς. Ήμουν εφτά μέρες καθυστέρηση από την ΠΗΤ και πήγα για να με παρακολουθήσουν στον καρδιοτακογράφο. Επειδή είχαν απεργία οι γιατροί και ήταν αρκετές κοπέλες για να μην κάθομαι ξεκίνησα τις βόλτες στο διάδρομο. Στις 10:30πμ κατάλαβα τον πρώτο πόνο (πάντοτε είχα αγωνία για το πώς είναι). Για τις κοπέλες που περιμένουν να γεννήσουν μην αγχώνεστε...είναι λίγο διαφορετικοί οι πόνοι, αλλά καταλαβαίνεις την κοιλιά σου που σφίγγει. Στις 12 στον καρδιοτακογράφο φάνηκε οτι πραγματικά είχα συσπάσεις, αλλά δεν θα γεννούσα σύντομα (διαστολή 2) κι έτσι μου είπαν να ξαναπάω το απόγευμα εκτός κι αν ενδιάμεσα υπήρχε κάποια εξέλιξη. Πήγαμε με τον άντρα μου και την κουμπάρα μου για καφεδάκι κι ενώ είχα πόνους, ήταν υποφερτοί. Στις 2 φτάσαμε σπίτι, έφαγα και μετρούσαμε τις συσπάσεις. Στις 3 είχα συσπάσεις κάθε πέντε λεπτά και επειδή είχαν αρχίσει να γίνονται πολύ έντονες ξαναγυρίσαμε στο νοσοκομείο. Με είδαν και πάλι 2 διαστολή. Για τρεις ώρες έκοβα βόλτες στο διάδρομο να κατέβει το παιδί. Στις εξι πλέον δεν άντεχα να περπατάω άλλο και με ανέβασαν στην αίθουσα ωδινών. Κλύσμα δεν μου έκαναν γιατί είχα ήδη πάει τουαλέτα και ήμουν ήδη ξυρισμένη από το σπίτι. Μέχρι τις 9 διαστολή 2 αλλά δεν μου έβαλαν την ορμόνη που βάζουν για τις συσπάσεις γιατί είχα πλέον κάθε 2 λεπτά τις τελευταίες ώρες και ήταν πολύ έντονες από μόνες τους. Κατά τις 9 πήγαμε στο 4 διαστολή (επιτέλους!)...μέχρι τις 12:00 που είχα πλήρη διαστολή μαρτύρησα. Δεν μου έκαναν επισκληρίδιο, γιατί πρώτον δεν είχα δικό μου γιατρό (έτσι σου κάνουν) και δεύτερον στα νοσοκομεία αφήνουν τον τοκετό να εξελίσσεται όσο πιο φυσιολογικά γίνεται. Γέννησα στις 12:30, αλλά μετά από τόσες ώρες πόνων είχα εξαντληθεί και δεν είχα κουράγιο άλλο να σπρώχνω. Στο τέλος μου έβαλαν και λίγο οξυγόνο για μένα αλλά και για το μωρό. Το περίεργο είναι οτι με το που κράτησα το αντράκι μου στην αγκαλιά μου (και μου το άφησαν αρκετά) όλα πέρασαν...Συνήλθα αμέσως και δεν θυμόμουν ούτε πόνους ούτε κούραση. Χαίρομαι που γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, γιατί έλεγα από πριν οτι δεν ήθελα να κάνω (βέβαια την ώρα που πονούσα μέχρι και καισαρική φώναζα να μου κάνουν και γελούσαν οι μαίες λέγοντάς μου οτι δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση, γιατί είχα έναν ωραιότατο φυσιολογικό τοκετό που εξελίσσετια μια χαρά). Και στο δεύτερο πάλι χωρίς αναισθησία θα επιλέξω να γεννήσω αν έχω αυτή τη δυνατότητα. Απλά εύχομαι να μην πάρει 14 ώρες αυτή τη φορά!! Με το καλό εσείς που περιμένετε σύντομα να γίνετε μανούλες και με έναν πόνο...

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Με τεχνητούς πόνους και στα δύο μου παιδιά, από ένα 8ωρο το καθένα!

Στο 2ο παιδί, αφού μέ άφησαν να πονάω τόσες ώρες μου έκαναν επισκληρίδιο νάρκωση και ανακουφίστηκα σε λίγα λεπτά όσπου κράτησα και το γιο μου αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς με τεχνητούς πόνους, τα νερά έσπασαν μόνα τους. 01:30 βάλαμε τους τεχνητούς πόνους, έκανα επισκληρίδειο και στις 06:10 το πρωί γέννησα την νεράϊδα μου

 

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα!Εμενα με πιασανε πονοι γυρω στις 4 το βραδυ-απο οτι φανηκε την επομενη μερα-και στις 8 το πρωι ειχα ραντεβου για προκληση πονων,αλλα οταν πηγα ειχα ηδη 5 διαστολη και γενησα μεσα σε 3 ωρες φυσιολογικα χωρις αναισθησια αλλα πολυυυυυυ δυσκολα!!!:(

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ,ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΤ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΩΡΕΣ Κ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ 1 ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΛΑΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. ΕΚΑΝΑ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΟΛΠΑ ΧΑΧΑΧΑ ΜΕ ΜΑΛΩΝΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗ Κ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΟΞΥ ΤΟΚΕΤΟ ΛΕΣ Κ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΣΠΙΤΙ ΟΥΤΕ ΟΡΟ.ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΩΘΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΩΣΤΑ...

ioTmp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ΄ΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!

ΓΕΝΝΗΣΑ 26/03/10!:-P:razz::-P

ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ 17 ΩΡΩΝ!

04:30 ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΤΕΧΝΙΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 05:00 ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΕ 3 ΛΕΠΤΑ

11:00 ΜΟΥ΄ΣΠΑΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16:00 ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ 3 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ!

ΑΠΟ ΤΙΣ 17:00 ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 20:30 ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΙΣ ΕΞΩΘΗΣΕΙΣ!

ΣΤΙΣ 21:15 ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΒΓΕΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!

ΤΙ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΘΕΕΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!

ΜΕ ΤΗΝ 3 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΓΗΚΕ Η ΓΟΡΓΟΝΑ ΜΟΥ!

3530 ΣΕ ΚΙΛΑ ΚΑΙ 37 CM ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΗΣ!ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΗ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ!ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ!:oops::oops::oops:

Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=erko;1838282 3530 ΣΕ ΚΙΛΑ ΚΑΙ 37 CM ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΗΣ!ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΗ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ!ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ!:oops::oops::oops:

Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!

 

Χιχι ην ιιδια περιμετρο κεφαλης ειχανε τα ζουζουνακια μας χοντροκεφαλα.Κι εμενα με βεντουζα το βγαλανε ηταν 3850 κ 53 εκ.Τα ειδα ολα.....ο γιατρος μου κ οι μαιες στο νοσοκομειο με λεγανε "Ηρωα"8-).Αλλα αρκει.....να μην ξαναεπαναληφθει αυτο:lol:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

λενε οτι τα πρωτα παιδια αργουν να γεννηθουν ενω τα δευτερα βγαινουν γρηγοροτερα...και εγω αυτο πιστευα αλλα οι γεννες μου με εκαναν να αλλαξω γνωμη...;)

η πρωτη μου κορη βγηκε στις 40 εβδομαδες σε 8μιση ωρες

και η δευτερη μου κορη βγηκε στις 39 εβδομαδες σε 12 ωρες....οπως καταλαβαινετε σκεφτομαι για τριτο αλλα φοβαμαι...θα κανω καμια 24ωρη γεννα και θα γελαμε...:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

λενε οτι τα πρωτα παιδια αργουν να γεννηθουν ενω τα δευτερα βγαινουν γρηγοροτερα...και εγω αυτο πιστευα αλλα οι γεννες μου με εκαναν να αλλαξω γνωμη...;)

η πρωτη μου κορη βγηκε στις 40 εβδομαδες σε 8μιση ωρες

και η δευτερη μου κορη βγηκε στις 39 εβδομαδες σε 12 ωρες....οπως καταλαβαινετε σκεφτομαι για τριτο αλλα φοβαμαι...θα κανω καμια 24ωρη γεννα και θα γελαμε...:D:D:D:D

 

 

ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 17 ΩΡΕΣ!

ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΚΑΝΩ 20 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΥΓΟΥΡΑ 24 ΩΡΕΣ!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ fysalida ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ!

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕ 9!

Link to comment
Share on other sites

εμένα έσπασαν τα νερά στις 6.30 το πρωί αλλά κατέληξα να γεννήσω στις 23.30 με καισαρικη,17 ώρες πόνοι!η μπουμπού μου ηταν μεγάλη και είχε μπλεχτεί αλλά ο γιατρός μου δεν σήκωνε κουβέντα για καισαρική,ή8ελε φυσιολογικό τοκετό!λίγο ακόμα να περίμενε δεν ξέρω και ούτε 8έλω να σκέφτομαι τι 8α είχε συμβει!στον αντράκο μου είχα ραντεβού για καισαρική οπότε σε κανα 2ωρο και χωρίς πόνους είχα ξεμπερδέψει!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για φυσιολογικο πηγαινα.Ολα νορμαλ αλλα ειχα παρει ολο τον ενατο και δεν ειχα γεννησει.Ετσι μου εβαλαν ορο στις 7 το πρωι αλλα μεχρι τις 12 και 45 που γεννησα(με καισαρικη τελικα) ειχα διαστολη μονο 1 εκατοστο,το αγορακι μου δεν κατεβαινε με τιποτα και επιπλεον ηταν 3.840!!!Τελικα μου εκαναν επισκληριδιο και γεννησα αλλα υπηρξε ενα μικρο ζορι απο τον γιατρο γιατι ηταν ψηλα το παιδι και δεν εβγαινε ευκολα.Ολα καλα τελικα.

85n6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη γέννα μου έβαλαν τεχνητους πόνους στις 9 το πρωί και αφου δεν κατέβαινε με τίποτα έγινε καισαρική στις 8 το βράδυ. Σύνολο 11 ωρες, εφτασα εφτα εκατοστά διαστολή αλλά δεν ενιωσα τον παραμικρό πονο γιατι το μωρό ήταν πολύ ψηλά.

Δευτερη γέννα, έσπασαν τα νερά στις 1 το βράδυ στις 6 είχα γεννήσει. Σύνολο 5 ώρες, φυσιολογικά με δυνατούς φυσικά πόνους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι πρώτες συσπάσεις άρχισαν γύρω στις 3 τα ξημερώματα αλλά ήταν ανά 7λέπτο και υποφερτές. Στις 9 το πρωί πήγα στο νοσοκομείο με συσπάσεις στην ίδια συχνότητα και τον τράχηλο απλά να έχει εξαλειφθεί. Στις 10:30 με διαστολή 1 μου έσπασε ο γιατρός τα νερά. Μετά από 2 ωρίτσες στις 12:45 γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο το αντράκι μου.

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο 2 ωρες

στο δευτερο 15 λεπτα

στο τριτο 4 ωρες

:P χα χα χα συνολο 6 ωρες κ 15'!!!!!!!!!!!!!!!!!

οσο εκανα εγω για τον δικο μου;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...