Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες ενηλίκων και τρόποι αντιμετώπισης..


Bunny

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν, μια φοβία μου μεγάλη είναι ο πόνος, είμαι τρελή με τον πόνο αλλά ένα συγκεκριμένο πονο...τον ΞΑΦΝΙΚΟ (από εκεί που δεν τον περιμένω, τον μεγάλο ανύποτο πόνο).....Περίεργο να σου το εξηγήσω αλλά έχω κόλλημα και είμαι τρελά φυγόπονη....Το περίεργο ξέρεις πιο είναι??? Ότι τελικά είμαι πολύ πολύ ανθεκτική στον πόνο αφού το πάθω....Αλλά εδώ κολάει στο μην μου τύχει....Το πρίν φοβάμαι....

 

Άλλος μεγάλος εφιάλτης μου είναι το σκοτάδι, έχω πρόβλημα με αυτό και νομίζω ότι βλέπω διάφορα στο σκοτάδι γιαυτό προτιμώ σε όλο το σπίτι την νύχτα να υπάρχουν μικρά φωτάκια να βλέπω όλο το σπίτι φωτεινό...

 

Έχω μία άλλη φοβία η οποία δεν ξέρω πως εξηγείτε...Δεν υπάρχει εποχή του χρόνου που να μην σκεπάζομαι οταν κοιμάμε είτε με σεντόνι είτε με πάπλωμα και ο ΦΟΒΟΣ μου δεν είναι αυτός....Ο φόβος μου είναι ένας να μην ξεσκεπαστεί με τίποτα ο μοιρός μου και τα πόδια μου...Έχω φοβία σε αυτό...Κόλλημα τρελό..είμαι 30 ετών και δεν μπορώ να το ξεπεράσω με τίποτα.....

 

Μερικές φορές λέω θα με φάνε οι φόβοι μου.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια φοβία μου μεγάλη είναι ο πόνος, είμαι τρελή με τον πόνο αλλά ένα συγκεκριμένο πονο...τον ΞΑΦΝΙΚΟ (από εκεί που δεν τον περιμένω, τον μεγάλο ανύποτο πόνο).....Περίεργο να σου το εξηγήσω αλλά έχω κόλλημα και είμαι τρελά φυγόπονη....Το περίεργο ξέρεις πιο είναι??? Ότι τελικά είμαι πολύ πολύ ανθεκτική στον πόνο αφού το πάθω....Αλλά εδώ κολάει στο μην μου τύχει....Το πρίν φοβάμαι....

 

Έχω μία άλλη φοβία η οποία δεν ξέρω πως εξηγείτε...Δεν υπάρχει εποχή του χρόνου που να μην σκεπάζομαι οταν κοιμάμε είτε με σεντόνι είτε με πάπλωμα και ο ΦΟΒΟΣ μου δεν είναι αυτός....Ο φόβος μου είναι ένας να μην ξεσκεπαστεί με τίποτα ο μοιρός μου και τα πόδια μου...Έχω φοβία σε αυτό...Κόλλημα τρελό..είμαι 30 ετών και δεν μπορώ να το ξεπεράσω με τίποτα.....

 

Μερικές φορές λέω θα με φάνε οι φόβοι μου.....

 

To πρώτο το έχω κι εγώ και μάλιστα σκέφτομαι πώς θα βιώσω εγκυμοσύνη και γέννα, αν φοβάμαι έτσι, αλλά και το δεύτερο όχι σε έντονο βαθμό βέβαια, απλά θέλω να νιώθω σκεπασμένη, γιατί νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια έτσι..Επίσης, φοβάμαι πολύ το..πιεσόμετρο (μην γελάσετε, ξέρω πόσο χαζό ακούγεται..)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, φοβάμαι πολύ το..πιεσόμετρο (μην γελάσετε, ξέρω πόσο χαζό ακούγεται..)

 

Πιεσόμετρο ως προς το τι θα δείξει αν το κάνεις??? τη πίεση που σκεί για να βγάλει τις μονάδες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω εχω κολλημα με τις συριγγες οταν προκειται για εξεταση αιματος.δεν με ενοχλει το εμβολιο η ενεση του οδοντιατρου η οτιδηποτε τετοιο,μονο οταν προκειται για εξεταση αιματος.ο αντρας μου λεει οτι μαλλον δε θελω να αποχωριστω το αιμα μου και με πειραζει(το παλιοπαιδο!)

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω νοσηλευτικα 7 ημερες με παγκρεατιτιδα οποτε ειχα πεταλουδα ορου στο ενα και εξετασεις αιματος στο αλλο χερι καθε μερα.εκει καπου αποδεκτηκα την κατασταση(αν μπορουσα ας εκανα κι αλλιως!:lol:)απο τοτε το παιρνω σχετικα πιο χαλαρα (σχετικα ειπαμε!).τι να κανω? το παλευω...

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι καλές φοβίεεεεεεςςςςς!!! Ότι θές το έχω!!! Κλειστοφοβία, υψοφοβία, αγοραφοβία και πολλά άλλα........ Επίσης φοβάμαι απίστευτα πολύ τον σεισμό, όλη την ώρα όμως!!!!!! Κοιμάμαι με τα ρούχα και το τηλέφωνο αγκαλιά. Βλέπω συνέχεια στον ύπνο μου οτι κάνει σεισμό και δεν μπορώ να σώσω τα παιδιά μου και εγκλοβιζόμαστε και πεθαίνουμε απο ασφυξία. Μακάρι να μπορούσα να μείνω σε τσαντίρι παιδιά!!!! Δεν μπορώ να μείνω σε πολυκατοικία γιατί στον πρώτο παθαίνω κλειστοφοβία και σε όλους τους άλλους ορόφους υψοφοβία! Τέλειο;;;;;;

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ελαφρια μορφη αγοραφοβιας...... και εχω μεγαλη φοβια την θαλασσα σε ταξιδι...το χειροτερο μου ειναι να πρεπει να ταξιδέψω με πλοιο...μονο με ενα λεξοτανιλ το κάνω!! Φοβάμαι τον πνιγμο....και να βρεθω μονη μου στη θάλασσα ....στο πουθενα! Εντωμεταξυ δεν εχει να κανει με το αν ξερω κολυμπι...ξερω και πολυ καλο μαλιστα... 6χρονια κολυμβητήριο πηγαινα...αλλα...πολυ φοβο τη θάλασσα

 

Link to comment
Share on other sites

Stellinula & Maria 77777, έχετε δίκιο σε αυτό..Νομίζω ότι στο μυαλό μας, οι όποιες φοβίες μας φαίνονται μεγάλες..Marmar μου, τον σεισμό τον φοβάμαι κι εγώ, μετά ειδικά από το '99..Εσύ προσπαθείς να κάνεις κάτι για να αντιμετωπίσεις τις φοβίες σου? Σου συνιστώ, να ξεκινήσεις τη γυμναστική, περπάτημα, yoga ή ότι άλλο θέλεις που βοηθάει πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι να ξεκινήσω yoga μόλις βρώ χρόνο απο τα μωρά μου!!! Ελπίζω να βοηθήσει γιατί μετά την δεύτερη γέννα οι φοβίες μου έχουν φτάσει σε υπερθετικό βαθμό και δεν θα ήθελα να καταφύγω σε φάρμακα!!!! Το παλεύω.....

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά τα παιδιά φοβάμαι πολύ περισσότερο και πράγματα που δεν φοβόμουν πρίν. Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα: πρίν απο τον άντρα μου είχα μια σχέση με ένα παλικάρι που είχε αγωνιστική μηχανή και δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό, παρόλο που οδηγούσε πολύ επικίνδυνα, οτι μπορεί να συμβεί κάτι κακό. Ο άντρας μου είχε κι αυτός μηχανή και ούτε κι εκεί φοβήθηκα ποτέ. Μετά απο το πρώτο παιδί μας κλέψανε την μηχανή και πήραμε παπάκι.......δεν έχω ανέβει ποτέ και μόνο στην ιδέα τρομάζω απίστευτα!!!!! Δεν ξέρω, μήπως φταίνε οι ορμόνες;;;;;;; Τι να πώ! Μετά από το δεύτερο παιδί φοβάμαι και να περπατήσω στον δρόμο, μην με κλέψουνε, μην πέσει κανένα αυτοκίνητο πάνω μου(έχασα φίλη με αυτόν τον τρόπο).........χειροτέρεψαν όλα πολύ! Δεν ξέρω όμως τι φταίει, δεν έχω ρωτήσει κανέναν ειδικό! Αν το κάνω θα σε ενημερώσω!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

φοβιες εχω μαθει πλεον να ζω με αυτες υψοφοβια λιγη αγοραφοβια αλλα η μεγαλυτερη ειναι ο φοβος που εχω οταν ειμαι μονη μου καπου με τα παιδια μην με πιασει η ημικρανια μου!! πασχω απο αυρα ημικρανιας ειναι κατι που σε πιανει χωρις κανενα σημαδι απλα και ξαφνικα ξεκιναει !! εκεινη την στιγμη νιωθω χαλια και δεν μπορω ουτε τα ματια μου να κρατησω ανοιχτα !!!ο μεγαλος μου φοβος λοιπον ειναι τι θα κανω αν με πιασει και ειμαι με τα παιδια και δεν μπορω να τα προσεχω!!! δεν εχω βρει ακομα τροπο να το αντιμετωπισω !!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα έντονες φοβίες. Και μάλιστα κουλές. Π.χ φοβάμαι να πετάξω τα παλιά κινητά.:shock: ΝΤΟΙΝΚ!!!! Όπως και οτι φοβάμαι να δώσω πάλιά μου ρούχα στην εκκλησία. Ξανα:shock: ΝΤΟΙΝΚ!!!! ΦΟβόμουνα επίσης να πετάξω το άδειο πακέτο με τα τσιγάρα. Πριν γεννήσω καθόμουνα και το κατέστρεφα πρώτα, το έσκιζα το κοίταζα γύρω γύρω. :shock::shock:ΝΤΟΙΚΝ ΝΤΟΙΝΚ!!! Γενικά μάλλον φοβάμαι να πετάω μερικά σκουπίδια. (μόλις το διαπίστωσα τώρα που τα έγραψα όλα μαζί) Κάτι σε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή μου φέρνει βέβαια αλλα το προσπερνώ.

 

Με την έλευση του παιδιού περιορίστικαν πάρα πολυ. Αυτό με τα τσιγάρα ειδικά δεν το ξαναέκανα. Προφανώς δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χώρος για άλλη βλακεία μέσα στο κεφάλι μου.:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, ο ερχομός ενός παιδιού να μας φορτώνει περισσότερο με το συναίσθημα της ευθύνης και της επίγνωσης των κινδύνων που υπάρχουν..Αλλά κάπου διάβαζα ότι οι φοβίες μας, οφείλονται στο ότι στρεφόμαστε μόνο γύρω από τον εαυτό μας, ενώ όταν κάνουμε παιδιά, πλέον το "εγώ" μπαίνει σε δεύτερη μοίρα..Δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Φοβίες!

1. Το σεισμό, μπορεί να πάθω και ανακοπή κάθε φορά που αλλάζει ο άντρας μου πλευρό. Μετά το σεισμό του 99 παραέγινε το κακό.

2. Το 2012.

3. Τα ταξίδια με αεροπλάνο ή πλοίο.

4. Φοβάμαι την κάθε στιγμή που τα παιδιά μου είναι σχολείο - παιδικό (θα τα προσέχουν; θα μου έρθουν πίσω γερά ; ) Παναγιά μου βόηθα!

5. Φοβάμαι από τώρα το πώς θα αντέξω (αργότερα όταν μεγαλώσουν τα παιδιά) να βγαίνουν το βραδυ μόνα τους, να οδηγούν, τις παρέες τους κλπ συναφή!

6. Τον ΘΑΝΑΤΟ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και εγω μερικες φοβιες?

Εχω υψοφοβια σε συγκεκριμενα μερη του μπαλκονιου. Δηλ. μπορω να σου κρεμαστω στη μεση του μπαλκονιου όμως μου λυγιζουν τα ποδια όταν ειμαι στην ακρη:shock::shock:

Ψιλοαγοραφοβια, Φοβαμαι το σεισμο το βραδυ μη συμβει την ωρα που κοιμομαστε, φοβαμαι μη μου επιτεθουν στο δρομο, φοβαμαι μην μπουν στο σπιτι μας το βραδυ (σε αυτό δεν γλιτωνω την καρδιακη προσβολη), φοβαμαι όταν οδηγει ο αντρας μου και εκνευριζεται ενώ οδηγει και η θα βρισει η θα τρεχει στο δρομο (πριν μεινω εγκυος δεν το ειχα), φοβαμαι το σκοταδι νομιζω πως καποιος θα βγει, τρεμω στην εικονα αιματος και διαφορων χτυπηματων, φοβαμαι τη θαλασσα όταν κολυμπω και δεν βλεπω από κατω τι γινεται, φοβαμαι τις βουτιες. Θα επανελθω γιατι εχω κιαλλες.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...