Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι σημαίνει θετική ενέργεια?


alexandra1987

Recommended Posts

Θεωρώ μερικά πράγματα αυτονόητα και δεν μπορώ (ίσως και να μην θέλω) να επιχειρηματολογήσω για αυτά.

 

Το να γράφουμε τα δικά μας αυτονόητα σε δημόσιο forum, χωρίς να επιχειρηματολογούμε, δεν δείχνει Αρετή.

 

Μάλλον υπέρμετρο εγωισμό δείχνει.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΚ, το σταματάμε εδώ.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η σύνδεση μου αποκαταστάθηκε:-)

 

Rasta δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τους δαίμονες:

Ο Σατανάς δεν μπορεί να εκτελέσει δράσεις εκτός αν τις εγκρίνει ο Θεός (Ιώβ 1:6 - 2:10)

 

alcyon πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει γόνιμο έδαφος

για να γίνει διάλογος όταν υπάρχουν τόσο δογματικές έως φονταμεταλιστικές απόψεις

(από όποια πλευρά και αν προέρχονται)και παρουσιάζονται ως η απόλυτη αλήθεια?

και για να επανέλθουμε στο θέμα μας

 

Aποσπάσματα από esoterica

Τα περισσότερα συντηρητικά δόγματα διδάσκουν ότι η Παλιά και η Καινή Διαθήκη

είναι αλάνθαστες. Δηλαδή, οι Γραφές γράφτηκαν από άτομα που εμπνεύστηκαν από το

Θεό. Θεωρούν ότι τη Βίβλος είναι απαλλαγμένη από λάθη, όπως γράφηκε αρχικά.

Αφού πιστεύουν ότι η Βίβλος δεν έχει λάθη, αναγκάζονται να συμπεράνουν απ' τις

πολλές αναφορές στο Σατανά, ότι πρέπει να υπάρχει. Αν αρνηθούν την ύπαρξη του

Σατανά και των δαιμόνων του σαν πραγματικές, ζωντανές οντότητες, τότε πρέπει να

αρνηθούν το αλάθητο της Βίβλου. Η τελευταία είναι μια τόσο θεμελιώδη πίστη, που

δεν μπορεί να εγκαταλειφθεί.

Η συντηρητική Χριστιανική θέση παρουσιάζεται καλά με ένα απόσπασμα από τα γραπτά

των Richard Lee και Ed. Hindson:

Οι σημερινοί άνθρωποι πειραματίζονται με την αστρολογία, τους πίνακες Ouiji, τη

μαντική, το channeling, τις κάρτες Ταρώ, τους μάντεις, τα μέντιουμ, τα κρύσταλλα και

τους σαμάνους. Η ανθρωπότητα έχει φτάσει στην τελική έκβαση της δυσπιστίας στον

Θεό και έχει στρέψει την πίστη στο ακριβώς αντίθετο! Ο Σατανάς έχει πείσει έξυπνα

τον μοντέρνο νου ότι, δεν πρέπει να παίρνεται στα σοβαρά, έως ότου όλες οι άλλες

πνευματικές επιλογές έχουν εξαντληθεί. Μετά, όταν άδειες ψυχές στρέφονται σ' αυτόν

με απελπισία, μπορεί να τις παραλάβει ολοκληρωτικά.

Ο C.S. Lewis έγραψε στο "The Screwtape Letters": "Υπάρχουν δύο όμοια και

αντίθετα λάθη στα οποία το είδος μας μπορεί να πέσει σχετικά με τους διαβόλους. Το

ένα είναι να δυσπιστήσει ως προς την ύπαρξή τους. Το άλλο είναι να πιστέψει και να

νιώσει ένα υπερβολικό και άρρωστο ενδιαφέρον γι' αυτούς. Απ' τη μεριά τους αυτοί,

ευχαριστιούνται εξίσου και απ' τα δύο λάθη.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ένα άρθρο για το ποιοί "κρύβονται" πίσω από την νέα εποχή

 

Πολιτισμικός «Δούρειος Ιππος»

 

Διάγουμε την εποχή ενός εν εξελίξει ανορθολογικού πνευματικού ολοκληρωτισμού. Ορατό σημάδι του είναι η ανάπτυξη στις δυτικές κοινωνίες μιας απίστευτης ποικιλίας αποκρυφιστικών δεισιδαιμονιών και τσαρλατανισμού. Απίθανες «εναλλακτικές θεραπείες» και «μέθοδοι» ψυχοδιαλογισμού και μελλοντολογίας προβάλλονται καθημερινά από τα ΜΜΕ για την αντιμετώπιση των προβλημάτων μας. Αυτό όμως που δεν έχουμε συνειδητοποιήσει είναι ότι όλος αυτός ο μεταφυσικός αχταρμάς, του οποίου πολλοί έχουν γίνει ακούσιοι αναμεταδότες, αποτελεί κρίσιμο συστατικό ενός ακροδεξιού ιδεολογικού κινήματος, της «Νέας Εποχής». Η φιλοσοφία του προωθείται από τις διεθνείς οικονομικο-πολιτικές ελίτ (κυρίως των ΗΠΑ) διότι διευκολύνει την εγκαθίδρυση της παγκόσμιας νέας τάξης τους.

Το κίνημα της «Νέας Εποχής» θα αναδυθεί στη Δύση τη δεκαετία του '60 κυρίως μέσα από μια επιχειρηματική ομάδα ανατολιτών δασκάλων της «εσωτερικής σοφίας» και της «εσωστρεφούς πνευματικής αναζήτησης» (π.χ. Μαχαρίσι Μαχές Γιόγκι). Η μεταφυσική φιλοσοφία του προβάλει τον ατομισμό, θεωρώντας ότι δεν υπάρχει αντικειμενική πραγματικότητα παρά μόνο βιωματική γνώση· ότι οι κοινωνίες μπορούν να γίνουν δίκαιες όταν τα άτομα «μεταβούν» σε καταστάσεις ανώτερου πνευματισμού, και αποτελέσουν μέρος μιας «συμπαντικής συνείδησης» -συστατικά του Θεού(1).

Αυτό υποτίθεται ότι θα επιτευχθεί με τη βοήθεια ολιστικών, υπερβατικών ψυχο-μεθόδων (π.χ. διαλογισμός, νιρβάνα, μέθοδος Silva, μαγείες, αστρολογία), καθώς και «εναλλακτικών» ψυχο-σωματικών «θεραπειών» (π.χ. ομοιοπαθητική, βελονισμός, αγιουβέρδα, θεραπευτικό άγγιγμα, ρεφλεξολογία, κρύσταλλοι/πυραμίδες, βοτανοθεραπείες).

Αυτές οι ψευδο-επιστημονικές «θεραπείες» νομιμοποιούνται στη συνείδηση της κοινής γνώμης από τις πολιτικές ελίτ, μέσω της ανοχής του βιοϊατρικού πανεπιστημιακού κατεστημένου, και της υπόθαλψής τους από μερίδα του είτε λόγω επιστημονικής άγνοιας ή/και οικονομικών συμφερόντων. Συνέπεια αυτού είναι να ασκείται στη χώρα μας η ομοιοπαθητική και ο βελονισμός ακόμα και από γιατρούς (με έγκριση των υπουργείων Υγείας-ΕΟΦ), παρά την απόρριψή τους από τα πανεπιστήμια ως ιατρικές ειδικότητες.

Το κίνημα της «Νέας Εποχής» θα θεμελιωθεί πάνω στη διάψευση των προσδοκιών των λαών για την άρση των οξύτατων κοινωνικών ανισοτήτων, που προκάλεσε η παγκοσμιοποιημένη οικονομία και η κατάρρευση του «υπαρκτού σοσιαλισμού». Επίσης, και από την οικονομική αδυναμία τους να έχουν πρόσβαση στα επιτεύγματα των βιοϊατρικών επιστημών για την αντιμετώπιση των ψυχοσωματικών τους προβλημάτων, με αποτέλεσμα να πέφτουν θύματα των ψευδο-επιστημόνων τσαρλατάνων. Η ανορθολογική αντιμετώπιση της σχέσης του ατόμου με την κοινωνία έχει ριζώσει σε όλα τα στρώματα ανεξαρτήτως πνευματικού επιπέδου. Για δε την «υψηλή κοινωνία», οι «υπερβατικές», «εναλλακτικές» ψυχοσωματικές μέθοδοι αποτελούν διέξοδο στον πνευματικά ρηχό καταναλωτικό πολιτισμό της. Στο νέο ζοφερό κοινωνικό πλαίσιο, το πρότυπο του ορθολογικού, πολιτικά ταξικού ατόμου αντικαθίσταται από αυτό του ιδεολογικά ανερμάτιστου ατόμου, που καθοδηγείται για λύσεις προς μια ολιστική «κοινωνία των πολιτών».

Το κίνημα της «Νέας Εποχής» συγκροτείται από ένα διεθνές δίκτυο ασύνδετων και ετερόκλητων λεσχών, στοών, αποκρυφιστικών οργανώσεων κ.λπ., με επιρροή σε κάθε θεσμό των δυτικών κοινωνιών(2). Ενδεικτικά αναφέρονται οι Νεκροκεφαλή και Οστά (με μέλη από την πολιτικο-οικονομική ελίτ των ΗΠΑ: π.χ. ο Μπους)(3), Πλανητική Πρωτοβουλία για τον Κόσμο της Επιλογής Μας, Λέσχη Ρώμης, Μασονισμός, Λέσχη Μπίλντερμπεργκ (με μέλη και από την Ελλάδα). Στον μύλο της φιλοσοφίας του ρίχνουν νερό διεθνείς πολιτικο-οικονομικοί οργανισμοί και «μη κυβερνητικές» οργανώσεις του «φιλανθρωπικού» καπιταλισμού (π.χ. Γκρινπίς[4]).

Στη χώρα μας η νεοεποχική φιλοσοφία διαχέεται στην κοινή γνώμη από οργανώσεις μυστικιστικού (εξωγήινου) αρχαιοελληνισμού και εθνικισμού (π.χ. Νέα Ακρόπολη, Ομάδα Εψιλον), διαλογισμού-αστρολογίας (π.χ. Αρμονική Ζωή, ΟΜΑΚΙΟ, Esoterica), ειδικές βιβλιοεκδόσεις (π.χ. Οδηγός Σύγχρονης Θεραπευτικής-Medicum), διεθνείς αλυσίδες κέντρων αδυνατίσματος (π.χ. DNA, SPA: παρέχουν «εναλλακτικές θεραπείες», γιόγκα κ.ά.), κέντρα πολεμικών τεχνών (π.χ. Universal Studios), επαγγελματικούς συλλόγους ψυχο-διαλογισμού και «εναλλακτικών θεραπειών» κ.ά. Αντιπροσωπευτικότερος των τελευταίων είναι η Διεθνής Ακαδημία Ομοιοπαθητικής, ο γκουρού της οποίας, Γ. Βυθούλκας, αυτοπροδίδει τη νεοεποχική και ψευδο-επιστημονική ταυτότητά της, χαρακτηρίζοντας την ομοιοπαθητική «κίνημα»(5).

Βασικοί πολιτικοί στόχοι της «Νέας Εποχής» είναι η εγκαθίδρυση παγκόσμιας νέας και οικονομικής τάξης, πιστωτικού συστήματος, αρχής τροφίμων και νερού, υγείας, φορολογίας και στρατολόγησης, υπό έναν ηγέτη (Μεσσία), μια κυβέρνηση, γλώσσα και θρησκεία (1)· στόχοι, που ταυτίζονται με τις πολιτικές επιδιώξεις της οικονομικο-πολιτικής ελίτ των ΗΠΑ (αλλά και της Ε.Ε.).

Για την επίτευξη αυτών των στόχων οι ελίτ έχουν δημιουργήσει μια υπερεθνική πολιτισμική χοάνη πνευματικής ομογενοποίησης της κοινής γνώμης με τη φιλοσοφία της «Νέας Εποχής». Σημαντικά γρανάζια της είναι π.χ. τα διεθνή ΜΜΕ, το Χόλιγουντ, εκδοτικοί οργανισμοί μεταφυσικών βιβλίων (π.χ. Tara Center), διεθνή καλλιστεία και μουσικοί διαγωνισμοί, δισκογραφικές εταιρείες προώθησης της νεοεποχικής μουσικής (ακόμα και ελλήνων συνθετών διεθνής φήμης)(6), διεθνείς αθλητικές διοργανώσεις. Τα γρανάζια της νεοεποχικής χοάνης συμπληρώνονται από καθημερινές δόσεις ουφολογίας, αστρολογίας, μέντιουμ, τηλεοπτικών εκπομπών εξωγήινου μυστηρίου και μαγείας και βιντεοπαιχνιδιών, κ.λπ.

Ο υποπολιτισμικός φαύλος κύκλος κλείνει με ένα συνονθύλευμα «εναλλακτικών θεραπειών» και μεθόδων «υπερβατικής» πνευματικής διαμόρφωσης ετεροκαθορισμένων πολιτών, για την ήδη ορατή οργουελική κοινωνία της Νέας Τάξης.

 

1. Berry, J.H., What They Believe, ΒΤΤΒ, 1990.

2. Branch, C., The New Age Movement, WPProfile, 1996.

3. Book News, 03-03.

4. Προβάλει «εναλλακτικές θεραπείες» (βλέπε http://archive. greenpeace.org/others/ newagep&alt.shtml).

5. Βήμα, 16-02-03. 6. http://www.geocities.com/ Yosemite/Gorge/7220.

 

* Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ είναι αναπληρωτής καθηγητής βιοχημείας του τμήματος Βιολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών.

 

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 03/08/2003

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mέχρι κάποια εποχή η ενέργεια ήταν μόνο θετική! Στην φυσική όταν στον τύπο της ενέργειας υπήρχε ποσότητα με πρόσημο (ταχύτητα, ηλεκτρικό φορτίο κ.α) τότε αυτά ήταν στο τετράγωνο γιατί αρνητική ενέργεια δεν υπήρχε. Φράσεις όπως "αρνητική ενέργεια" "κάρμα" "ανάδρομος Ερμής" "προηγούμενες ζωές" και άλλα τέτοια μυστικιστικά περιέργα έχουν μπεί στην ζωή μας τις τελευταίες δεκαετίες και πλέον ακούγονται απλά και καθημερινά. Εγώ πιστεύω στο Θεό και τη δύναμη της προσευχής. Εννοείται ότι δεν μου κάνουν εντύπωση πλέον κάποια πράγματα και προφανώς δεν έχω να πώ κάτι να πώ για την κοπέλα που ζήτησε την θετική μας ενέργεια. Αλλά ώρες ώρες αυτός ο αχταρμάς με ενοχλεί! Προσπαθώ να μην υιοθετώ μεταφυσικές θεωρίες ασχετες με τη ζωή μου και τον τόπο που ζω.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

MΦράσεις όπως "αρνητική ενέργεια" "κάρμα" "ανάδρομος Ερμής" "προηγούμενες ζωές" και άλλα τέτοια μυστικιστικά περιέργα έχουν μπεί στην ζωή μας τις τελευταίες δεκαετίες και πλέον ακούγονται απλά και καθημερινά. Εγώ πιστεύω στο Θεό και τη δύναμη της προσευχής. Εννοείται ότι δεν μου κάνουν εντύπωση πλέον κάποια πράγματα και προφανώς δεν έχω να πώ κάτι να πώ για την κοπέλα που ζήτησε την θετική μας ενέργεια. Αλλά ώρες ώρες αυτός ο αχταρμάς με ενοχλεί! Προσπαθώ να μην υιοθετώ μεταφυσικές θεωρίες ασχετες με τη ζωή μου και τον τόπο που ζω.

 

Σεβαστή η άποψη σου και κατανοητή κι όπως είδες όλοι λίγο πολύ μέσα

στην "ερμηνεία"τους για την θετική ενέργεια αναφέρανε την προσευχή.

Αυτό όμως χρησιμοποιήθηκε για να "κατηγορηθούν"εμμέσως για οπαδοί

της νέας εποχής "αιρετικοί"με λίγα λόγια για να μην πω αυτά που γράφτηκαν για διαυλισμό δαίμονες που κάνουνε κατάληψη κι άλλα

τέτοια συμπαθητικά κι όλα αυτά για μία φράση.

 

Υ.Σ Συμβουλή προς αθλούμενους μην επιλέξετε γιόγκα ή πιλάτες γιατί μπορείτε να βρεθείτε στο πυρ το εξώτερο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ok.. Διορθώνω... διάλογος ίσως όχι... γιατί καμία από τις δύο πλευρές δεν ερωτά. Συνομιλία είναι. Αλλά.... επιπέδου! Πρέπει να το παραδεχθούμε.... Δεν γίνεται της κοκορομαχίας... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το κειμενο το μετεφερα εγω αλλα ειναι του συζυγου γι' αυτο και δε θα απαντησω εγω. Το οτι δεν παρεθεσε τα επιχειρηματα του, οφειλεται στο οτι θεωρησε οτι ο χωρος ενος φορουμ ειναι πολυ περιορισμενος. Συντομα ομως θα επανελθει και θα απαντησει! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

.

Υ.Σ Συμβουλή προς αθλούμενους μην επιλέξετε γιόγκα ή πιλάτες γιατί μπορείτε να βρεθείτε στο πυρ το εξώτερο.

χαχα καλο!Ομως λες και μια μεγαλη αληθεια ταυτοχρονα!Θα εβγαινες στον δρομο φορωντας ενα κοσμημα με τον αγκυλωτο σταυρο?Υποθετω πως οχι γιατι ξερεις με τι εχει συνδυαστει(δεν λεω τι συμβολιζει γιατι αυτο ειναι αλλο θεμα).Η με το σφυροδρεπανο?Η με το αστερι του Δαυιδ?Η μπορει και να το εκανες αν ενστερνιζεσαι τον συμβολισμο!Αυτο ακριβως εξηγησε πολυ ωραια και η Αλεξανδρα.Αν καποιος αναφερεται στην θετικη ενεργεια οντας οπαδος της New Age καλα κανει και το κανει.Αν ομως καποιος το κανει χωρις να ξερει τι συμβολιζει τοτε δυο πραγματα συμβαινουν.1.Δεν ξερει καν σε τι ειναι βαπτισμενος 2.Δεν ενδιαφερεται να μαθει τι ειναι αυτο το καινουριο.Δεκτα και τα δυο.Και η χλιαρη πιστη και η αγνοια ειναι ανθρωπινα.Αλλα η Θρησκειολογια ειναι σοβαρο ζητημα που απασχολει σε πανεπιστημιακο επιπεδο εξαιρετικους επιστημονες(θρησκους και μη) και προυποθετει βαθεια ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ γνωση μιας θρησκειας για να μπορεσουμε να εκφερουμε αποψη για τους συμβολισμους της.Θα με ενδιεφερε πραγματικα να συζητηθει εδω μεσα αυτος τον συσχετισμος.Του συμβολου(γιογκα) Και του "δογματος" Ινδουισμος.Οποιος μπορει να μας διαφωτισει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και αναφερθήκανε σύμβολα:

Θα αναφερθώ στο σύμβολο που έχω στο προφίλ μου παρότι αυτά

που αναφερθήκανε τα περισότερα δεν έχουν καμία σχέση με τι τα

έχει ταυτίσει η πλειοψηφία του κόσμου.

Το σύμβολο που έχω στο προφίλ μου σχεδιάστηκε το 2006

Ο εσωτερικός κύκλος συμβολίζει το άτομο και την εσωτερική του ενότητα, ενώ ο

εξωτρικός το περιβάλλον του (Ανθρωπότητα, Γη, Σύμπαν) και την ενότητά του με

αυτό. Τα δύο ημικύκλια συμβολίζουν τη σύνδεση του ατόμου με το περιβάλλον του και

την αλληλεξάρτιση της εσωτερικής και της εξωτερικής ενότητας-ειρήνης και είναι

σύμβολο της Μη βίας και σχεδιάστηκε για το ανθρωπιστικό κίνημα για ένα κόσμο

χωρίς πολέμους.

 

Αλλά..πάντα υπάρχει ένα αλλά η αρχή της μη βίας έχει ως ρίζα τον Ινδικό

Ζαινισμό από τους πιο γνωστούς εκπροσώπους ο Μαχάτμα Γκάντι.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος Θεός(κάποιος=Θεοί θρησκειών) έχει αντίρρηση

και θέλει πολέμους

κι ένα κόσμο με βία και θα θεωρήσει ότι τα άτομα που έχουν ως αρχή τους τη μη βία είναι

αιρετικά γιατί κάποια θρησκεία έχει συνδεθεί με αυτή τη φιλοσοφία.

 

Και να έρθουμε στη γιόγκα παρότι καλύτερα θα ήταν να μιλήσει κάποιο άτομο που

αθλείτε με την μέθοδο της γιόγκας οι δύο φορές που έχω κάνει δεν με καθιστούν

ειδικό.

Είναι αλήθεια ότι η γιόγκα προέρχετει από τον ινδουισμό με απώτερο σκοπό να φτάσει

στην

σωτηρία αλλά στηρίζεται σε ολόκληρη διαδικασία και πρέπει να περάσει κάποιο

στάδιο μαθητείας δεν περιλαμβάνει μόνο ασκήσεις και αναπνοές.

 

Δεν έχουν γεμίσει τα γυμναστήρια με γκουρού και κάνουνε διαλογισμό

μιλάνε για μετενσάρκωση κάρμα κλπκλπ εκτελούν ένα συγκεκριμένο

αριθμό ασκήσεων και αναπνοών χωρίς απώτερους σκοπούς τουλάχιστον αυτό

αποκόμισα από την προσωπική μου εμπειρία.

Τώρα αν η Εκκλησία γιατί έχω διαβάσει ότι έχει βγάλει ανακοίνωση για τη

γιόγκα δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα των ελληνικών γυμναστηρίων και

πιστεύει ότι απειλείτε η πίστη με την εκτέλεση ασκήσεων

οκ δεν έχω να πω τίποτα επ΄αυτού.

Υ.Σ δεν αναφέρομαι σε κέντρα (που σίγουρα υπάρχουν)και μυούν το άτομο

σε όλη τη θεωρία του ινδουισμού παρότι πιστεύω ότι κάποιος για να βρεθεί εκεί

γνωρίζει και τι είναι και τι πρεσβεύουν.

 

 

Αναφέρθηκε και η Θρησκειολογία πολλές φορές από τη στιγμή που είναι το

αντικείμενο σπουδών του μέλους που είχε την" απορία "?για το τι σημαίνει θετική ενέργεια.

Ηπροσωπική μου

άποψη είναι ότι οι θρησκείες είναι από την γέννηση τους εριστικές από την στιγμή

που η καθεμία πιστεύει ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια και οι άλλες είναι ψεύτικες.

Ο κεντρικός πυρήνας της ηθικής (νομίζω των περισότερων)θρησκειών είναι ίδιος

και στηρίζονται στον φόβο του θανάτου.

Θα κάνεις αυτό και θα σου δώσω εκείνο ...θα τηρήσεις τους ηθικούς κώδικες και

θα σε αναμείψω σε μία άλλη ζωή δεν θα σε αφήσω να ξεχαστείς θα συνεχισεις

να υπάρχεις ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα τιμωρηθείς.

Καλό είναι να μην φτάνουμε στα όρια της θρησκοληψίας η δική μου εικόνα για το Θεό(εάν θεωρήσουμε ότι υπάρχει) δεν είναι τόσο μικροπρεπής έτσι ώστε να μην τον ενδιαφέρει η ανθρωπότητα από τη στιγμή που είναι δημιούργημα του αλλά μόνο οι οπαδοί συγκεκριμένων θρησκειών..........

θα κλείσω με την φράση ενός φιλοσόφου(δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιός το

είχε πει )"ότι η θρησκεία είναι δικαίωμα του καθενός και υποχρέωση κανενός"

 

Κάπου εδώ" λέω"να αποχωρήσω από το παρών νήμα (χωρίς να είμαι σίγουρη )

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην φτάνουμε στα όρια της θρησκοληψίας η δική μου εικόνα για το Θεό(εάν θεωρήσουμε ότι υπάρχει) δεν είναι τόσο μικροπρεπής έτσι ώστε να μην τον ενδιαφέρει η ανθρωπότητα από τη στιγμή που είναι δημιούργημα του αλλά μόνο οι οπαδοί συγκεκριμένων θρησκειών..........

 

Πόσο δίκιο έχεις Sam!!

 

Ο Χριστός είχε πει "αγάπα τον πλησίον σου" και όχι "αγάπα τον Χριστιανό αδερφό σου".

Το κεντρικό νόημα του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, η βάση στην οποία στηρίζεται είναι η αγάπη!!

Αγάπη για όλους τους συνανθρώπους μας ανεξαρτήτου φύλου, εθνότητας, θρησκείας κτλ.

Αν διάβάσει κανείς τα Ευαγγέλια, τους βίους των Αγίων και τα πατερικά βιβλία αυτό που θα καταλάβει είναι οτι όλα μα όλα στηρίζονται στην αγάπη.

Αγαπάς τον πλησίον σου άρα μπορείς να αγαπήσεις και τον Θεό.

Πώς μπορείς να μην αγάπας τον συνάνθρωπο σου που τον ξέρεις, τον γνωρίζεις και τον αντικρύζεις και μπορείς να αγαπάς τον Θεό τον οποίο δεν βλέπεις?

Η απόλυτη αλήθεια(αν και η λέξη απόλυτη δεν μου αρέσει) είναι η αγάπη!

Και αυτήν την αλήθεια την κατέχουν και άλλες θρησκείες.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Rasta δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τους δαίμονες:

Ο Σατανάς δεν μπορεί να εκτελέσει δράσεις εκτός αν τις εγκρίνει ο Θεός (Ιώβ 1:6 - 2:10)

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Όπως βλέπουμε και παραπάνω, κάθε εποχή έχει και το Θεό της.

 

Το λέω αυτό γιατί ο Iώβ (μυθικό πρόσωπο της Παλαιάς Διαθήκης) έζησε το 1.600 πχ., ήταν Αραμαίος και μίλαγε την σημιτική γλώσσα.

 

Οι Αραμαίοι ήταν λαός πολύ συγγενικός με τους Εβραίους.

 

Καμία σχέση δηλαδή με το Χριστιανισμό.

 

Μπά, δεν φοβάμαι καλέ. Άμα δω κανέναν δαίμονα, θα τον αρχίσω στη φιλοσοφική συζήτηση περί νοήματος όλων αυτών (και αρκετή πλάκα αλά rasta), οπότε δεν τον βλέπω καλά ;)

alcyon πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει γόνιμο έδαφος

για να γίνει διάλογος όταν υπάρχουν τόσο δογματικές έως φονταμεταλιστικές απόψεις

(από όποια πλευρά και αν προέρχονται)και παρουσιάζονται ως η απόλυτη αλήθεια?

και για να επανέλθουμε στο θέμα μας

 

Ω, ναι οι απόλυτες αλήθειες των θρησκειών και δογμάτων πάσης φύσης και φιλοσοφίας, με κουράζουν αφάνταστα.

Τα περισσότερα συντηρητικά δόγματα διδάσκουν ότι η Παλιά και η Καινή Διαθήκη είναι αλάνθαστες. Δηλαδή, οι Γραφές γράφτηκαν από άτομα που εμπνεύστηκαν από το Θεό. Θεωρούν ότι τη Βίβλος είναι απαλλαγμένη από λάθη, όπως γράφηκε αρχικά.

Αφού πιστεύουν ότι η Βίβλος δεν έχει λάθη, αναγκάζονται να συμπεράνουν απ' τις

πολλές αναφορές στο Σατανά, ότι πρέπει να υπάρχει. Αν αρνηθούν την ύπαρξη του

Σατανά και των δαιμόνων του σαν πραγματικές, ζωντανές οντότητες, τότε πρέπει να

αρνηθούν το αλάθητο της Βίβλου. Η τελευταία είναι μια τόσο θεμελιώδη πίστη, που

δεν μπορεί να εγκαταλειφθεί.

Η συντηρητική Χριστιανική θέση παρουσιάζεται καλά με ένα απόσπασμα από τα γραπτά

των Richard Lee και Ed. Hindson:

Οι σημερινοί άνθρωποι πειραματίζονται με την αστρολογία, τους πίνακες Ouiji, τη

μαντική, το channeling, τις κάρτες Ταρώ, τους μάντεις, τα μέντιουμ, τα κρύσταλλα και

τους σαμάνους. Η ανθρωπότητα έχει φτάσει στην τελική έκβαση της δυσπιστίας στον

Θεό και έχει στρέψει την πίστη στο ακριβώς αντίθετο! Ο Σατανάς έχει πείσει έξυπνα

τον μοντέρνο νου ότι, δεν πρέπει να παίρνεται στα σοβαρά, έως ότου όλες οι άλλες

πνευματικές επιλογές έχουν εξαντληθεί. Μετά, όταν άδειες ψυχές στρέφονται σ' αυτόν

με απελπισία, μπορεί να τις παραλάβει ολοκληρωτικά.

Ο C.S. Lewis έγραψε στο "The Screwtape Letters": "Υπάρχουν δύο όμοια και

αντίθετα λάθη στα οποία το είδος μας μπορεί να πέσει σχετικά με τους διαβόλους. Το

ένα είναι να δυσπιστήσει ως προς την ύπαρξή τους. Το άλλο είναι να πιστέψει και να

νιώσει ένα υπερβολικό και άρρωστο ενδιαφέρον γι' αυτούς. Απ' τη μεριά τους αυτοί,

ευχαριστιούνται εξίσου και απ' τα δύο λάθη.

 

Δηλαδή την έχω πολύ άσχημα τελικά.

 

Ως μη ενάρετος και αμετανόητος θα καώ στη κόλαση.

 

Ως μη πιστεύων σε Σατανάδες, πάλι θα καώ στη κόλαση.

 

Ε ρε γλέντια! :P

 

Φράσεις όπως "αρνητική ενέργεια" "κάρμα" "ανάδρομος Ερμής" "προηγούμενες ζωές" και άλλα τέτοια μυστικιστικά περιέργα έχουν μπεί στην ζωή μας τις τελευταίες δεκαετίες και πλέον ακούγονται απλά και καθημερινά.

 

Κάρμα και "προηγούμενες ζωές" υπάρχουν στις ανθρώπινες μυθολογίες και θρησκείες εδώ και χιλιετίες.

 

Τώρα για τα άλλα που λες, δεν γνωρίζω. Όπως δεν γνωρίζω αστρολογία.

 

Ok.. Διορθώνω... διάλογος ίσως όχι... γιατί καμία από τις δύο πλευρές δεν ερωτά. Συνομιλία είναι. Αλλά.... επιπέδου! Πρέπει να το παραδεχθούμε.... Δεν γίνεται της κοκορομαχίας... ;)

 

Εγώ πάντως έκανα ερωτήσεις...

 

Και διαβάζω όλα τα posts των προηγούμενων συνομιλητών...

 

Το κειμενο το μετεφερα εγω αλλα ειναι του συζυγου γι' αυτο και δε θα απαντησω εγω. Το οτι δεν παρεθεσε τα επιχειρηματα του, οφειλεται στο οτι θεωρησε οτι ο χωρος ενος φορουμ ειναι πολυ περιορισμενος. Συντομα ομως θα επανελθει και θα απαντησει! :)

 

ΟΚ, αναμένουμε, για ένα εποικοδομητικό διάλογο.

 

χαχα καλο!Ομως λες και μια μεγαλη αληθεια ταυτοχρονα!Θα εβγαινες στον δρομο φορωντας ενα κοσμημα με τον αγκυλωτο σταυρο?Υποθετω πως οχι γιατι ξερεις με τι εχει συνδυαστει(δεν λεω τι συμβολιζει γιατι αυτο ειναι αλλο θεμα).Η με το σφυροδρεπανο?Η με το αστερι του Δαυιδ?

 

Εγώ βγαίνω με τον Pikatsu, τρέχει κάτι με εμένα; ;)

 

Η μπορει και να το εκανες αν ενστερνιζεσαι τον συμβολισμο! ... Αν ομως καποιος το κανει χωρις να ξερει τι συμβολιζει τοτε δυο πραγματα συμβαινουν.1.Δεν ξερει καν σε τι ειναι βαπτισμενος 2.Δεν ενδιαφερεται να μαθει τι ειναι αυτο το καινουριο.Δεκτα και τα δυο.Και η χλιαρη πιστη και η αγνοια ειναι ανθρωπινα...

 

Αυτό που λες, δεν ισχύει μόνο για τη θρησκεία ή για τη "πνευματική" μας ζωή, αλλά ισχύει και στην καθημερινή μας ζωή...

 

Όσο αυτό μας είναι δυνατό, πρέπει να προσπαθούμε να γνωρίζουμε τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος Θεός(κάποιος=Θεοί θρησκειών) έχει αντίρρηση και θέλει πολέμους κι ένα κόσμο με βία και θα θεωρήσει ότι τα άτομα που έχουν ως αρχή τους τη μη βία είναι αιρετικά γιατί κάποια θρησκεία έχει συνδεθεί με αυτή τη φιλοσοφία.

 

Το Δωδεκάθεο, οι θεοί της Λατινικής Αμερικής και Αφρικής, όλοι ενεπλάκησαν σε πολέμους, βία και νοθεία.

 

Είναι στη φύση!

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι θρησκείες είναι από την γέννηση τους εριστικές από την στιγμή που η καθεμία πιστεύει ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια και οι άλλες είναι ψεύτικες.

 

Ο κεντρικός πυρήνας της ηθικής (νομίζω των περισότερων)θρησκειών είναι ίδιος

και στηρίζονται στον φόβο του θανάτου.

 

Θα κάνεις αυτό και θα σου δώσω εκείνο ...θα τηρήσεις τους ηθικούς κώδικες και

θα σε αναμείψω σε μία άλλη ζωή δεν θα σε αφήσω να ξεχαστείς θα συνεχισεις

να υπάρχεις ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα τιμωρηθείς.

 

Καλό είναι να μην φτάνουμε στα όρια της θρησκοληψίας η δική μου εικόνα για το Θεό(εάν θεωρήσουμε ότι υπάρχει) δεν είναι τόσο μικροπρεπής έτσι ώστε να μην τον ενδιαφέρει η ανθρωπότητα από τη στιγμή που είναι δημιούργημα του αλλά μόνο οι οπαδοί συγκεκριμένων θρησκειών..........

θα κλείσω με την φράση ενός φιλοσόφου(δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιός το

είχε πει )"ότι η θρησκεία είναι δικαίωμα του καθενός και υποχρέωση κανενός"

 

Κάπου εδώ" λέω"να αποχωρήσω από το παρών νήμα (χωρίς να είμαι σίγουρη )

και απλώς να το παρακουλουθώ παρέα με την alcyon

(ελπίζω να έχεις ποπ κορν και να μου στείλεις μέσω τηςθετικής σου σκέψης )

 

Ρε Sam, είσαι μέσα στη μυαλό μου!

 

Νάτο, μετάδοση σκέψης! ;)

 

Τελικά, αναθεωρώ! :D

 

Ο Χριστός είχε πει "αγάπα τον πλησίον σου" και όχι "αγάπα τον Χριστιανό αδερφό σου".

 

Το κεντρικό νόημα του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, η βάση στην οποία στηρίζεται είναι η αγάπη!!

 

Αγάπη για όλους τους συνανθρώπους μας ανεξαρτήτου φύλου, εθνότητας, θρησκείας κτλ.

 

Η απόλυτη αλήθεια(αν και η λέξη απόλυτη δεν μου αρέσει) είναι η αγάπη!

 

Μπράβο ρε kiknaki, και έλεγα, δεν θα το γράψει κάνεις αυτό.

 

ΕΤΣΙ!

 

Η βασικές αξίες του Χριστιανισμού είναι Κορυφαίες.

 

Οι Αποκαλύψεις, η παραφιλιλογία και η εξουσία των εκάστοτε θρησκευτικών κατεστημένων μας μάραναν.

 

Γιατί αργά ή γρήγορα, αυτές οι ιδεολογίες - φιλοσοφίες - θρησκείες γίνονται το μέσο για εξουσία.

 

Δεν το λέω εγώ, το λέει οι παγκόσμια ιστορία του ανθρώπινου πολιτισμού.

 

Και όχι βρε κορίτσια, μην φεύγετε από τη παρέα! :mad: :mad: :mad::( :( :(

 

Θα φτιάξω nachos! ;):D

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο συγκεκριμένο τόπικ εγώ απλά σουλατσάρω... απολαμβάνοντας (ναι το ομολογώ :oops::lol:)... θα θέσω ένα ερώτημα. Όχι δικό μου... Το βρήκα στο βιβλίο ο "Γέρος και ο κύριος Σμιθ" του Πίτερ Ουστινοφ. Δε θυμάμαι σε ποιο σημείο ακριβώς στην πλοκή της ιστορίας τίθεται το εξής ερώτημα:

 

Αν ο Θεός είναι πιο ισχυρός από το Διάβολο, τότε .... ο Θεός θέλει τον διάβολο και τα έργα του για να υπάρχουν. [Επομένως .... το κακό είναι κάτι που υπάρχει επειδή το θέλει ο Θεός! :shock:]

 

Αν ο Θεός δε θέλει το κακό, αλλά υπάρχει ο Διάβολος, τότε, ο Θεός δεν είναι Παντοδύναμος! :shock:

 

Ούπς!!! Ακόμα δεν έχω βρει επιχείρημα (που να στέκει λογικά πάντα), για να καταρρίψει αυτή τη λογική! Μπορείτε να με βοηθήσετε?? :rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή στο συγκεκριμένο τόπικ εγώ απλά σουλατσάρω... απολαμβάνοντας (ναι το ομολογώ :oops::lol:)... θα θέσω ένα ερώτημα. Όχι δικό μου... Το βρήκα στο βιβλίο ο "Γέρος και ο κύριος Σμιθ" του Πίτερ Ουστινοφ. Δε θυμάμαι σε ποιο σημείο ακριβώς στην πλοκή της ιστορίας τίθεται το εξής ερώτημα:

 

Αν ο Θεός είναι πιο ισχυρός από το Διάβολο, τότε .... ο Θεός θέλει τον διάβολο και τα έργα του για να υπάρχουν. [Επομένως .... το κακό είναι κάτι που υπάρχει επειδή το θέλει ο Θεός! :shock:]

 

Αν ο Θεός δε θέλει το κακό, αλλά υπάρχει ο Διάβολος, τότε, ο Θεός δεν είναι Παντοδύναμος! :shock:

 

Ούπς!!! Ακόμα δεν έχω βρει επιχείρημα (που να στέκει λογικά πάντα), για να καταρρίψει αυτή τη λογική! Μπορείτε να με βοηθήσετε?? :rolleyes:

 

Και έψαχνα να βρώ βιβλίο (καθώς μόλις τελείωσα ένα και μου άρεσε πολύ, πήρα φόρα), θα το πάρω, ευχαριστώ για τη πρόταση!

 

Στο θέμα πού έθεσες τώρα:

 

Κοίτα, εάν το δεις με τη οπτική του "όντος" ή της μίας ή άλλης απόλυτης αρχής, τότε δεν έχει λογική.

 

Εάν το δεις ως "μεταφορά", τότε ναι κάτι βγαίνει.

 

Σε μια μεταφορά, δεν χρειάζεται να "επικρατήσει" κάνεις :rolleyes: , ούτε και να "θέλει ο ένας τον άλλο" :rolleyes: ούτε να στήσει ολόκληρη κοσμοθεωρία για κάτι πανανθρώπινα απλό.

 

Ένα απλό αλλά και βασικό παράδειγμα είναι η αγάπη και το μίσος.

 

Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε και ποιο από τα δύο διαλέγουμε σε κάθε μας στιγμή στη ζωή μας.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες έχει νόημα. Αλλά από θεολογικής πλευράς λέω....... Τι μπορεί να αντιτάξει κανείς σε αυτό το ερώτημα περί παντοδυναμίας και θεϊκής βούλησης;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος του Θεού είναι δύσκολος, έχει εμπόδια και πολλές προκλήσεις.

Ο δρόμος της αμαρτίας είναι εύκολος και προσβάσιμος.

Δεν πιστεύω οτι θα υπήρχε νόημα αν το καλό μόνο επικρατούσε..άλλωστε τι νόημα θα είχαν οι χαρές αν δεν υπήρχαν οι λύπες να μας δείχνουν την βαθύτερη αξία της χαράς και της ευτυχίας?

Πιστεύω και αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη(διότι δεν το κατέχω το θέμα) οτι ο Θεός δέχεται την ύπαρξη του κακού για να δώσει στους ανθρώπους την ευκαιρία να καταλάβουν οτι τίποτα δεν κατακτιέται με κόπο και οτι αυτοί που αξίζουν στο τέλος θα ανταμειφθούν.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι θα υπήρχε νόημα αν το καλό μόνο επικρατούσε...

 

Βαριά κουβέντα λες.

 

Εάν έχει νόημα λέει, αυτό δεν θέλουμε όλοι;

 

Να ζούμε μέσα στην αγάπη, στην καλοσύνη και στη χαρά;

 

Και μέσα από αυτά να πάμε μπροστά;

 

... άλλωστε τι νόημα θα είχαν οι χαρές αν δεν υπήρχαν οι λύπες να μας δείχνουν την βαθύτερη αξία της χαράς και της ευτυχίας?

 

Σωστό αυτό αλλά...

 

Πιστεύω και αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη(διότι δεν το κατέχω το θέμα) οτι ο Θεός δέχεται την ύπαρξη του κακού για να δώσει στους ανθρώπους την ευκαιρία να καταλάβουν οτι τίποτα δεν κατακτιέται με κόπο και οτι αυτοί που αξίζουν στο τέλος θα ανταμειφθούν.

 

Μα γιατί να είναι τόσο σύνθετο;

 

Δεν μπορούμε να το καταλάβουμε μόνοι μας;

 

Χρειαζόμαστε μια μυθολογία ή ένα σύστημα αξιών;

 

Το "καλό" και το "κακό" μήπως είναι δημιουργήματα και συμπεριφορές του ανθρώπινου νου και σώματος;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα τον πειρασμό διάβασα για nachos και ήρθα:D

 

Ενδιαφέρον ερώτημα αλλά σύμφωνα με την ιστορία πρέπει να δεχθείς

ότι Διάβολος είναι δημιούργημα του Θεού.

Γνωστός με το όνομα Εωσφόρος(φέρων το Φως άγγελος του φωτός)

επανάστησε ενάντια στον Θεό όταν αποφάσισε να δημιουργήσει τον άνθρωπο

και τον έθεσε ως το τελειότερο δημιούργημα του

Τότε ο Εωσφόρος επαναστάτησε μαζί με τα τάγματα αγγέλων(δεν αναφέρονται τα

ονόματα τους πουθενά από ότι λέει η πηγή μου ) που διοικούσε

ο Θεός τον νίκησε και τον έριξε από τον έβδομο ουρανό στα τάρταρα του επέτρεψε να

υπάρχει για να βάζει σε πειρασμό τους ανθρώπους έτσι ώστε να κρίνουν (το καλό από

το κακό )και να κριθούν όταν θα έρθει η ώρα τους.

Χμ σύμφωνα με την προφητεία ο γιος του Θεού και ο γιος του Διαβόλου θα δώσουν

την δική τους μάχη στην Δευτέρα Παρουσία.

Γνωστή και ως Αρμαγεδών.

κρίμα που δεν μπορώ να μεταφέρω τα σχόλια της πηγής μου για τα προγνωστικά

 

Με μία άλλη ιστορία αναφέρονται απείθαρχοι άγγελοι που κατεβήκανε στη Γη και

ζευγαρώσανε με τις κόρες των ανθρώπων τους νικήσανε

άγγελοι-τιμωροί αλλά τους επιτράπηκε να παραμείνουν στην γη για να ασκήσουν

εξουσία στους ανθρώπους(εδώ υπάρχουν κάποιες αναφορές σε Ελοχίμ και Νεφελίμ

αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία)..

 

και στις δύο περιπτώσεις βλεπουμε ότι το κακό είναι δημιούργημα Του αλλά

στις αναμετρήσεις τους νικητής είναι ο Θεός.

 

Με λίγα λόγια ο Θεός επιτρέπει την ύπαρξη του Διαβόλου για να βάζει εμπόδια και να δοκιμάζει την πίστη μας και την στιγμή που Εκείνος θα επιλέξει θα τον νικήσει.

 

 

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Καλως την, έχω και λιωμένο cheddar! και ντοματούλα λιωμένη καυτερή:P

 

...

 

Πω πω, πάθος για εξουσία!

 

Τελικά οι μύθοι είναι καταπληκτικοί, μας διδάσκουν!

 

Λυπάμαι μόνο αυτές τις κακόμοιρες κόρες των ανθρώπων, τι αντιμετώπιση θα είχαν μετά...

 

Αν μείνουμε στη αγάπη και το μίσος, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί να τα έχουν δημηουργήσει θεοί και δαίμονες.

 

Όσο υπάρχει ο άνθρωπος θα υπάρχουν και αυτά.

 

Ο Αρμαγεδδών μήπως είναι μέσα μας τελικά; ;)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Η μάχη των αντιθέτων κακό-καλό, δίκαιο-άδικο αγάπη-μίσος κλπκλπ

Τα έχουν δημιουργήσει Θεοί και Δαίμονες ή τα έχουν δημιουργήσει κατασκευάσει οι άνθρωποι για να αποποιηθούν ορισμένες ιδιότητες ή να προσπαθήσουν να δικαιολογήσουν πράξεις -συναισθήματα ακόμη και την εξουσία τους πάνω σε άλλους?

 

 

Μεταφέρω εδώ ένα άρθρο που είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό το ξαναβρήκα ψάχνοντας

να βρω σε ποιόν ανήκε η φράση που έγραψα σε προηγούμενο ποστ

 

Θρησκεία: Ένα τρομερό διεγερτικό, της Έφης Τσιώρου

για την εφημερίδα Ελευθεροτυπία, της 7ης Απριλίου του 2010

Η θρησκεία είναι δικαίωμα του καθενός και υποχρέωση κανενός», έλεγε ο φιλόσοφος Φερνάντο Σαβατέρ σε μια παλαιότερη συζήτηση με τον θεολόγο Χοσέ Μαρία Καστίγιο, στην εφημερίδα «Ελ Παϊς», και υπενθύμιζε πως ο Νίτσε υποστήριζε πως «υπάρχουν ιδέες που έχουν εξήγηση και άλλες ιστορία.

 

Ο Θεός, μού φαίνεται πως είναι μια ιδέα που μπορεί να έχει ιστορία, αλλά όχι εξήγηση».

«Εμένα -απαντούσε ο Χοσέ Μαρία Καστίγιο- ο Θεός μού δημιουργεί την αίσθηση του σεβασμού και του κινδύνου. Σεβασμό γιατί είμαι πιστός και κίνδυνο γιατί στο όνομά του διαπράττονται οι μεγαλύτερες βαρβαρότητες. Υπάρχει αυτή η μυστηριώδης σχέση ανάμεσα στη θρησκεία και τη βία. Μια σχέση που στο χριστιανισμό παίρνει σοβαρές διαστάσεις καθώς πιστεύει σε έναν Θεό που επιζητεί τη θυσία, και επιπλέον τον θάνατο και το αίμα του γιου του, προκειμένου οι άνθρωποι να φτάσουν σε αυτόν. Ο Νίτσε μιλούσε για έναν Θεό βαμπίρ... Από μεταφυσικής πλευράς, η ιδέα του Θεού δεν έχει διέξοδο γιατί πρόκειται για την εναρμόνιση της απόλυτης καλοσύνης με την απόλυτη εξουσία σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε και αυτό είναι εξαιρετικά αντιφατικό. Δεν είναι προφανής η ύπαρξη του Θεού και ούτε μπορούμε να το μάθουμε ποτέ, αλλά γνωρίζουμε τη χρησιμότητά του: το βλέπουμε σήμερα στην Ισπανία. Η Εκκλησία και η Δεξιά χρησιμοποιούν τον Θεό, αλλά κατά την άποψή μου, αυτή η στάση είναι απαράδεκτη. Στην Ισπανία χρησιμοποιούν το όνομα του Θεού για κάθε θέμα».

Χρησιμεύει ο Θεός ως παρηγοριά απέναντι στον θάνατο;

Σαβατέρ: «Οι λειτουργίες της κοινωνικής ραχοκοκαλιάς που απαρτίζουν τους νόμους και το Σύνταγμα, υπήρξαν πριν από τις θρησκείες. Ωστόσο, από τον 17ο αιώνα, η θρησκεία πέρασε σε ένα επίπεδο πιο προσωπικό από όπου έπρεπε να δει από την αρχή και πέρα από τον φόβο του θανάτου, την άρνηση της ιδέας της απώλειας που είναι το μεγάλο αίνιγμα και το μεγάλο αγκάθι της ανθρώπινης κατάστασης: το ότι είμαστε θνητοί μάς κάνει να σκεπτόμαστε. Η ιδέα του θανάτου είναι μια ιδέα που κανείς δεν μπορεί να αποδεχθεί. Ο Ροσφουκό έλεγε: "Ούτε τον ήλιο, ούτε τον θάνατο μπορούμε να κοιτάξουμε κατάματα". Ενα από τα "καπνισμένα γυαλιά", μέσα από τα οποία βλέπουμε τον θάνατο, είναι η ιδέα του Θεού και της σωτηρίας, η ιδέα πως κάποιος θα ασχοληθεί μαζί μας, παρ' όλο που θα μας τιμωρήσει. Πως δεν θα μας αφήσει να χαθούμε από παντού. Αυτό εξακολουθεί να χρησιμεύει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, γιατί η διαπραγμάτευση της κατάστασής μας με τον θάνατο ποτέ δεν υπήρξε εύκολη υπόθεση».

Χοσέ Μαρία Καστίγιο: «Μπροστά στον πόνο, η θρησκεία εξακολουθεί να προσφέρει θετικό ρόλο για πολλούς ανθρώπους καθώς κάνει πιο υποφερτή την αρρώστια, τα γηρατειά, την απώλεια αγαπημένων προσώπων. Σήμερα, βέβαια, δεν γίνεται να προσφέρει σιγουριά, γιατί όλα είναι ασαφή. Η ελπίδα στη μετά θάνατον ζωή βοηθά ορισμένους ανθρώπους, όμως για κάποιους άλλους είναι πραγματικός κίνδυνος: όπως στην περίπτωση του τρομοκράτη που θυσιάζεται σκεπτόμενος πως θα κερδίσει για πάντα τον Παράδεισο. Ωστόσο, υπάρχει και η άλλη εκδοχή, αυτή της υποταγής στο πεπρωμένο: η σιωπηρή αποδοχή των πάντων μπροστά στις αδικίες που δεν θα έπρεπε να επιτρέπουμε. Θυμάμαι συχνά τον μεγάλο υποστηρικτή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις ΗΠΑ, τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ που έλεγε: "Οταν οι άνθρωποι θα αναφέρονται στις μεγάλες βαναυσότητες του 20ού αιώνα, θα διαπιστώνουν πως τα χειρότερα δεν τα διέπραξαν οι φαύλοι, αλλά οι καλοί άνθρωποι με τη σιωπή τους". Και αυτό είναι φοβερό».

Σαβατέρ: «Υπάρχει και η ιδέα του Μαρξ πως η θρησκεία είναι το όπιο του λαού... Σήμερα η θρησκεία μπορεί να είναι όντως το όπιο για κάποιους, γιατί έτσι μπορούν να υπομείνουν τις φυσικές καταστροφές και την εξουσία σαν να είναι μέρος της θεϊκής βούλησης. Ομως, σε άλλες περιπτώσεις δεν λειτουργεί σαν όπιο, αλλά σαν κοκαΐνη, γιατί για τον τρομοκράτη η θρησκεία είναι ένα τρομερό διεγερτικό.

Το περίεργο είναι πως αυτά αφορούν μόνο τις μονοθεϊστικές θρησκείες. Στην Παλαιά Διαθήκη, σε κάθε τέσσερις σελίδες υπάρχει και μια προτροπή για γενοκτονία. Το Κοράνι είναι γεμάτο παρακινήσεις για τον αφανισμό των άπιστων και την εξάπλωση των πιστών του Ισλάμ σε ολόκληρο τον κόσμο».

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η ανάλυση και των δύο!

 

Απίστευτο κείμενο!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Θετική ενέργεια για μένα είναι......... ένα χαμόγελο προς ένα κουρασμένο πρόσωπο, ένα τρυφερό άγγιγμα , ένα ζεστό χάδι, μία ηρεμη φωνή να σου πει αισιοδοξα... όλα θα πάνε καλά, οι ηλιαχτίδες του ηλιου να σου ζεσταίνουν το προσωπο, το ουράνιο τόξο μετά την βροχή, πιστευω μόνο στην Ανθρωπινη θετική ενέργεια και ΑΥΤΗΝ αναζητώ και προσπαθώ να μεταδίδω κάθε στιγμή που ζώ.

 

 

Έτσι ακριβώς!!! ;);):D:D

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος του Θεού είναι δύσκολος, έχει εμπόδια και πολλές προκλήσεις.

Ο δρόμος της αμαρτίας είναι εύκολος και προσβάσιμος.

 

πως ορίζονται όμως οι δύο δρόμοι ???

για'μενα ας πούμε οι αμαρτίες σταματάνε μόνο στις 10 εντολές...:P

 

Δεν πιστεύω οτι θα υπήρχε νόημα αν το καλό μόνο επικρατούσε..άλλωστε τι νόημα θα είχαν οι χαρές αν δεν υπήρχαν οι λύπες να μας δείχνουν την βαθύτερη αξία της χαράς και της ευτυχίας?

Πιστεύω και αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη(διότι δεν το κατέχω το θέμα) οτι ο Θεός δέχεται την ύπαρξη του κακού για να δώσει στους ανθρώπους την ευκαιρία να καταλάβουν οτι τίποτα δεν κατακτιέται με κόπο και οτι αυτοί που αξίζουν στο τέλος θα ανταμειφθούν.

 

Τα "κακά" και οι λύπες σε μερικούς ανθρώπους είναι σε τόσο υπερβολικό βαθμό που τελικά αναρωτιέσαι " τελικά υπάρχει Θεός "

 

 

α ρε sam που τα βρίσκεις πάντα βρε παιδί μου τόσο εύστοχα:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...