Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

Δυστηχως επειδη ειναι πολυ ακριβη η εξεταση δεν την προτεινουν οι γυναικολογοι πιστευω οτι αυτο γιναιτε κ απτο φοβο μηπως δεν βρεθει τιποτα κ δυσταρεστηθουν οι γυναικες οτι μπηκαν σε ακριβες εξετασεις. οπως κ την κυστικη ινωση που ειναι κληρονομικη ασθενεια δεν την προτεινουν ακριβως για το κοστος της κ δυστηχως υπαρχει πολυς κοσμος που λεει μου βαλαν να κανω αυτη την εξεταση κ εδωσα ενα σωρο λεφτα μονο κ μονο για την πιθανοτητα η προληψη ειναι κατι που οι περισσοτεροι το θεωρουν πεταμενα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για άλλη μια φορά θα παρέμβω σε συζήτηση για το ίδιο θέμα, τον έλεγχο θρομβοφιλίας.

 

Ο λόγος που (καλώς) δε συστήνεται "προληπτικά" δεν είναι το κόστος για τη γυναίκα (που καλό είναι να υπολογίζεται και αυτό στις μέρες μας), αλλά το ότι στον Ελληνικό (και τους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς γενικότερα) 1 στους 10 με 20 υγιείς ανθρώπους έχει κάποια μετάλλαξη που σχετίζεται με θρομβοφιλία. Θρόμβωση παθαίνει 1 στους 650 ανθρώπους και αποβολές εξαιτίας της θρομβοφιλίας έχει 1 στις 200 γυναίκες. Αντίθετα, άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιες μεταλλάξεις και αποβάλλουν και παθαίνουν θρομβώσεις. Γενικά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΣΧΕΣΗ "ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ --> ΚΛΙΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ", ΟΥΤΕ ΚΑΙ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ --> ΑΠΟΥΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ". Άρα τι συμβαίνει όταν κάποιος κάνει τέτοιες εξετάσεις "προληπτικά"? Συμβαίνει ότι κανείς δε μπορεί να ξέρει τι σημαίνουν τα αποτελέσματα: Κάποιος με παθολογικά αποτελέσματα μπορεί να φοβάται χωρίς λόγο και κάποιος με φυσιολογικά αποτελέσματα να εφησυχάζει χωρίς λόγο. Έτσι, όλοι οι ειδικοί παγκοσμίως (αλλά συχνά όχι στην Ελλάδα) συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ένα σχετικό κλινικό ιστορικό και ο έλεγχος θα επηρεάσει τις θεραπευτικές αποφάσεις.

 

Όλα αυτά τα έχω ξαναγράψει πολλές φορές και για αυτό το λόγο θα σας παραπέμψω ξανά στη συζήτηση που είχα πριν περίπου ένα χρόνο με άλλες κοπέλες, που θα τη βρείτε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142915

 

Επίσης στο άρθρο μου σχετικά με τη θρομβοφιλία στην κύηση, που μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://www.all4baby.gr/%CE%B8%CF%81%...D%CE%BD%CE%B7/

 

Τώρα στην περίπτωσή σας (αποβολή 2ου τριμήνου) οπωσδήποτε έχει ένδειξη ο έλεγχος (εκτός αν η αποβολή έγινε εξαιτίας συγκεκριμένου αιτίου, π.χ. κάποια λοίμωξη και άρα δεν είναι "ανεξήγητη" αποβολή) και τα όποια αποτελέσματα θα έχουν σημαντικό ρόλο στη λήψη αποφάσεων για την επόμενη κύησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas, prwti fora postarw kai egw edw an kai sas parakolouthw sixna..

Eimai loipon manoula enos 2 etwn agoraki kai prosfata epeixirisa na meinw egkios me 2 sinexomenes apoboles.. afou ekana loipon analiseis kai anakalipsa oti exw "homozegon" to opoio mou eipan pithanotata einai thromvofilia kai tha prepei na pairneis aspirines kathe mera gia 2-3 mines prin meineis egkios kai meta na kaneis eneseis stin koilia kathe mera... fisika ola auta eseis ta kserete.. diavasa ola ta post kai eklapsa kai gelasa.. i diki mou loipon anisixia den einai oute i eneseis oute o ponos oute an kataferw na dw to paidi mou stin genna ... I anisixies mou einai :

 

1) Kata poso kindineuei to paidi kai i mitera kata tin periodo egkimosinis?

2) Kata poso yparxei pithanotita na gennithei to mwro mou me problima?

3) Tha to exei kai to mwro mou?

4) Tha to exw gia mia zwi? poies einai i sinepeies? Diabazw gia kati egkefalika kai trelenomai... ouf

 

Sas euxaristw ek twn proterwn

Maria

Link to comment
Share on other sites

Geia sas, prwti fora postarw kai egw edw an kai sas parakolouthw sixna..

Eimai loipon manoula enos 2 etwn agoraki kai prosfata epeixirisa na meinw egkios me 2 sinexomenes apoboles.. afou ekana loipon analiseis kai anakalipsa oti exw "homozegon" to opoio mou eipan pithanotata einai thromvofilia kai tha prepei na pairneis aspirines kathe mera gia 2-3 mines prin meineis egkios kai meta na kaneis eneseis stin koilia kathe mera... fisika ola auta eseis ta kserete.. diavasa ola ta post kai eklapsa kai gelasa.. i diki mou loipon anisixia den einai oute i eneseis oute o ponos oute an kataferw na dw to paidi mou stin genna ... I anisixies mou einai :

 

1) Kata poso kindineuei to paidi kai i mitera kata tin periodo egkimosinis?

2) Kata poso yparxei pithanotita na gennithei to mwro mou me problima?

3) Tha to exei kai to mwro mou?

4) Tha to exw gia mia zwi? poies einai i sinepeies? Diabazw gia kati egkefalika kai trelenomai... ouf

 

Sas euxaristw ek twn proterwn

Maria

 

Θα πρέπει να επισκεφθείτε ένα αιματολόγο, να δει τις εξετάσεις σας, να πάρει ένα πολύ καλό ιστορικό και ανάλογα με αυτά να απαντήσει στις ερωτήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα ειμαι καινούργια στο φόρουμ!!!μετα απο μια παλινδρομη κύηση έμαθα μετα απο εξετάσεις πως εχω θρομβοφιλια.μετα απο 2 χρονια κατάφερα να ξανά μείνω έγκυος ειμαι στην πεμπτη βδομαδα πριν τρεις μερες είδαμε μονο τον σάκο κ περιμενω στις 28/2 να ξαναπάω να ακούσουμε καρδουλα!το ερώτημα μου ειναι το εξής παιρνω Σαλοσπίρ εδω κ 2 χρονια καθημερινά ποτε σας ξεκίνησε η Αιματολογος την ηπαρινη;γιατι να περιμενω άλλες 2 βδομάδες για να κανω τις πρώτες μου εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπέρα ειμαι καινούργια στο φόρουμ!!!μετα απο μια παλινδρομη κύηση έμαθα μετα απο εξετάσεις πως εχω θρομβοφιλια.μετα απο 2 χρονια κατάφερα να ξανά μείνω έγκυος ειμαι στην πεμπτη βδομαδα πρτρεις μερες είδαμε μονο τον σάκο κ περιμενω στις 28/2 να ξαναπάω να στοακούσουμε καρδουλα!το ερώτημα μου ειναι το εξής παιρνω Σαλοσπίρ εδω κ 2 χρονια καθημερινά ποτε σας ξεκίνησε η Αιματολογος την ηπαρινη;γιατι να περιμενω άλλες 2 βδομάδες για να κανω τις πρώτες μου εξετάσεις;

 

Στο γυναικολογο σου το θυμισες οτι εχεις θρομβοφιλια????? Πολλοι τις ξεκινανανε μολις ακουσουν καρδουλα. Ο γιατρος σου αν ειναι ενημερος θα σε κατευθυνει καταλληλα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα ειμαι καινούργια στο φόρουμ!!!μετα απο μια παλινδρομη κύηση έμαθα μετα απο εξετάσεις πως εχω θρομβοφιλια.μετα απο 2 χρονια κατάφερα να ξανά μείνω έγκυος ειμαι στην πεμπτη βδομαδα πριν τρεις μερες είδαμε μονο τον σάκο κ περιμενω στις 28/2 να ξαναπάω να ακούσουμε καρδουλα!το ερώτημα μου ειναι το εξής παιρνω Σαλοσπίρ εδω κ 2 χρονια καθημερινά ποτε σας ξεκίνησε η Αιματολογος την ηπαρινη;γιατι να περιμενω άλλες 2 βδομάδες για να κανω τις πρώτες μου εξετάσεις;

 

Αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως.

 

Έχω και εγώ ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ με δύο παλινδρομες

Την Τρίτη τα κατάφερα εχω ένα αγορακι 20 μηνών γεννήθηκε 1500 γρ δεν αιματονοταν Ο πλακουντας.επερνα σαλοσπιρ.έκανα ηπαρινες.Όλα αυτά με την καθοδηγηση τηςαιματολογο μου.ηπαρινες πείρα αμέσως που κατάλαβα πως είμαι ΕΓΚΥΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...