Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

Από ότι κατάλαβα ο γιατρός εννοούσε πως αν πήγαινα πριν ξεκινήσω τις ηπαρίνες όταν ήμουν ήδη έγκυος μπορεί να μην χρειαζόταν να κάνω καθόλου ενέσεις..

Αύριο θα βγει η αντι-χα οπότε θα τον πάρω τηλέφωνο για να μου πει για την δόση και βλέπουμε. Να αλλάξω γιατρό δεν υπάρχει περίπτωση, αυτός είναι στο Μητέρ@ που θα γεννήσω και έχει ειδικότητα στις εγκύους... Μου είπε ακόμα πως θα τις συνεχίσω για 20 μέρες μετά την γέννα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θηλασμό και περίπου 4 μήνες μετά την γέννα θα ξανακάνω εξετάσεις για να μου πει αν θα χρειαστώ θεραπεία για την υπόλοιπη ζωή μου ή όχι...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από ότι κατάλαβα ο γιατρός εννοούσε πως αν πήγαινα πριν ξεκινήσω τις ηπαρίνες όταν ήμουν ήδη έγκυος μπορεί να μην χρειαζόταν να κάνω καθόλου ενέσεις..

Αύριο θα βγει η αντι-χα οπότε θα τον πάρω τηλέφωνο για να μου πει για την δόση και βλέπουμε. Να αλλάξω γιατρό δεν υπάρχει περίπτωση, αυτός είναι στο Μητέρ@ που θα γεννήσω και έχει ειδικότητα στις εγκύους... Μου είπε ακόμα πως θα τις συνεχίσω για 20 μέρες μετά την γέννα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θηλασμό και περίπου 4 μήνες μετά την γέννα θα ξανακάνω εξετάσεις για να μου πει αν θα χρειαστώ θεραπεία για την υπόλοιπη ζωή μου ή όχι...

 

Toν ξέρω το γιατρό που περιγράφεις, είναι πολύ καλός

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ Η ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΟΥ.... ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΡΑΔΙΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ! ΧΕΡΙΑ, ΠΟΔΙΑ!! ΔΗΛΑΔΗ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ, ΣΑΝ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΩ! ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ! ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ Η ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΑ ΠΕΥΚΑΚΙΑ?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Mαριαννακι, μου μυριζεται ελλειψη μαγνησιου, πολυ διαδεδομενο στις εγκυους. Πιθανα να χρειαζεται να παρεις μαγνησιο (συνηθως δινουν TROFOCARD)...φυσικα να αναφερεις τα συμπτωματα που εχεις στον γιατρο σου και εκεινος θα σε καθοδηγησει.

 

Δεν ειναι κατι το ανησυχητικο! :P

Link to comment
Share on other sites

Mαριαννακι, μου μυριζεται ελλειψη μαγνησιου, πολυ διαδεδομενο στις εγκυους. Πιθανα να χρειαζεται να παρεις μαγνησιο (συνηθως δινουν TROFOCARD)...φυσικα να αναφερεις τα συμπτωματα που εχεις στον γιατρο σου και εκεινος θα σε καθοδηγησει.

 

Δεν ειναι κατι το ανησυχητικο! :P

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! το θέμα είναι οτι παίρνω Trofocard δύο φορές την ημέρα... τουλάχιστον από οτι καταλαβαίνω είναι φυσιολογικό...και αυτό με καθησυχάζει!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το μούδιασμα είναι πολύ φυσιολογικό, συζήτα το βέβαια ξανά με τον γιατρό σου μήπως και σου αυξήσει την δόση.

Εγώ τους πρώτους μήνες το είχα κάθε βράδυ αυτό, αλλά δεν πήρα κανένα συμπλήρωμα.

Τώρα μου εξαφανίστηκε.... :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι το μούδιασμα είναι πολύ φυσιολογικό, συζήτα το βέβαια ξανά με τον γιατρό σου μήπως και σου αυξήσει την δόση.

Εγώ τους πρώτους μήνες το είχα κάθε βράδυ αυτό, αλλά δεν πήρα κανένα συμπλήρωμα.

Τώρα μου εξαφανίστηκε.... :wink:

 

Οταν λες οτι το είχες και εσύ εννοείς οτι μούδιαζες σε ένα συγκεκριμένο σημείο ή σε όλο το σώμα όπως εγώ? ...για να σου δώσω να καταλάβεις νιώθω λες και μέσα στο σώμα μου δεν κυκλοφορεί καν το αίμα...και θέλω να σηκωθώ και να αρχίσω να κάνω καθισματάκια και καλά για να κυκλοφορήσει το αίμα μου... και δε βολεύομαι στο κρεβάτι καθόλου! μετά από αρκετή ώρα μου περνάει...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ.

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΠΛΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

 

Με συγχωρείτε απο ποιες εξετασεις το διαπιστωσαν αυτο οι γιατροί?

 

Ευχαριστω πολυ και καλο κουραγιο κοπελες μου.

Link to comment
Share on other sites

anconicfan παρε μεσημερακι τηλ στο λαϊκο 2107456324 και θα σου πουν ποιες ακριβως εξετασεις να κανεις. Ειναι αρκετες και ειναι απλα μια εξεταση αιματος. Κοστιζουν 760 και αναλογα το ταμειο σου πληρωνεις.

 

Φένια και εγω είμαι ομόζυγη στον παράγοντα MTHFR, με ομοκυστείνη καλή αλλα επιπλέον είμαι και ετερόζυγη στον παράγοντα Leiden. Στην αρχή απ'ότι θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός ότι ο Leiden είναι ο σοβαρός παράγοντας και παίρνω την ηπαρίνη. Είχα 2 αποβολές και τώρα πάει καλά με τις ενέσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anconicfan παρε μεσημερακι τηλ στο λαϊκο 2107456324 και θα σου πουν ποιες ακριβως εξετασεις να κανεις. Ειναι αρκετες και ειναι απλα μια εξεταση αιματος. Κοστιζουν 760 και αναλογα το ταμειο σου πληρωνεις.

 

Καλημέρα!

 

Είχατε καποιες ενδείξεις κορίτσια και τις κανατε αυτες τις εξετάσεις? εχω κανει δύο γεννες και ποτε δεν εκανα τετοια εξεταση :roll:

Link to comment
Share on other sites

anconicfan παρε μεσημερακι τηλ στο λαϊκο 2107456324 και θα σου πουν ποιες ακριβως εξετασεις να κανεις. Ειναι αρκετες και ειναι απλα μια εξεταση αιματος. Κοστιζουν 760 και αναλογα το ταμειο σου πληρωνεις.

 

Καλημέρα!

 

Είχατε καποιες ενδείξεις κορίτσια και τις κανατε αυτες τις εξετάσεις? εχω κανει δύο γεννες και ποτε δεν εκανα τετοια εξεταση :roll:

 

Καμία μα καμία ένδειξη και κανένα οικογενειακό ιστορικό. Ο γιατρός μου να είναι καλά που με έστειλε να τις κάνω γιατί με αυτά που έδειξαν οι εξετάσεις θα το είχα χάσει το μωράκι μου σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Καμία μα καμία ένδειξη και κανένα οικογενειακό ιστορικό. Ο γιατρός μου να είναι καλά που με έστειλε να τις κάνω γιατί με αυτά που έδειξαν οι εξετάσεις θα το είχα χάσει το μωράκι μου σίγουρα

 

Πω πω κορίτσι μου :? ευτυχως, να είναι καλα ο γιατρος σου! προκαλεί αποβολη δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Καμία μα καμία ένδειξη και κανένα οικογενειακό ιστορικό. Ο γιατρός μου να είναι καλά που με έστειλε να τις κάνω γιατί με αυτά που έδειξαν οι εξετάσεις θα το είχα χάσει το μωράκι μου σίγουρα

 

Πω πω κορίτσι μου :? ευτυχως, να είναι καλα ο γιατρος σου! προκαλεί αποβολη δηλαδή?

 

Στο πρώτο τρίμηνο προκαλεί αποβολή, αλλά έτσι και τη γλυτώσεις από εκεί και πέρα το μωρό μπορεί να πάθει θρόμβωση και να πεθάνει ανά πάσα στιγμή (συνέβη σε φίλη μου στον 6ο). Καλά κρασιά δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

κανένα οικογενειακό ιστορικό. Έχασα 2 μωρά στο πρώτο τρίμηνο και τις έκανα. Βρέθηκα θρομβοφιλική και έπεσα από τα σύννεφα! Τώρα στο τρίτο με την ηπαρίνη ευτυχώς πάει καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι ολοψυχα να επουλωθουν οι πληγες σας και οι αναμήσεις σας κορίτσια μου :cry:

 

Η γνωση μας δίνει δυναμη παντως.

 

Είστε αξιες και δυνατες.-

 

Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να καταλάβω τους γιατρούς που περιμένουν πρώτα να χάσεις 2 παιδιά και μετά να σε βάλουν να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία, το θεωρώ απαράδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολοψυχα να επουλωθουν οι πληγες σας και οι αναμήσεις σας κορίτσια μου :cry:

 

Η γνωση μας δίνει δυναμη παντως.

 

Είστε αξιες και δυνατες.-

 

Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να καταλάβω τους γιατρούς που περιμένουν πρώτα να χάσεις 2 παιδιά και μετά να σε βάλουν να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία, το θεωρώ απαράδεκτο!

εσύ αυτό θεωρείς απαράδεκτο; να σου πω τότε τι μου έτυχε. μου έγραψε ο γιατρός μου να κάνω ένα εμβόλιο την 28η εβδομάδα λόγω του ότι έχω αρνητικό ρέζους και είχα μια αποβολή, πάω λοιπόν στο ιπποκράτειο για να μην την πληρώσω, και με βάζει μέσα η μαία μια καταπληκτική κοπέλα ομολογώ και παίρνει το γιατρό και τηε λέει να μην μου την κάνει, μα του λέει έχει ιστορικό αποβολής και απαντάει ο κύριος ότι πρέπει να έχω 2 αποβολες! :shock::shock::shock: δηλαδή η μία δεν του έφτανε!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολοψυχα να επουλωθουν οι πληγες σας και οι αναμήσεις σας κορίτσια μου :cry:

 

Η γνωση μας δίνει δυναμη παντως.

 

Είστε αξιες και δυνατες.-

 

Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να καταλάβω τους γιατρούς που περιμένουν πρώτα να χάσεις 2 παιδιά και μετά να σε βάλουν να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία, το θεωρώ απαράδεκτο!

εσύ αυτό θεωρείς απαράδεκτο; να σου πω τότε τι μου έτυχε. μου έγραψε ο γιατρός μου να κάνω ένα εμβόλιο την 28η εβδομάδα λόγω του ότι έχω αρνητικό ρέζους και είχα μια αποβολή, πάω λοιπόν στο ιπποκράτειο για να μην την πληρώσω, και με βάζει μέσα η μαία μια καταπληκτική κοπέλα ομολογώ και παίρνει το γιατρό και τηε λέει να μην μου την κάνει, μα του λέει έχει ιστορικό αποβολής και απαντάει ο κύριος ότι πρέπει να έχω 2 αποβολες! :shock::shock::shock: δηλαδή η μία δεν του έφτανε!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το θέμα της αποβολής το έχουν πάρει τόσο αψήφιστα. Λες και δεν δημιουργεί ψυχική οδύνη στη μητέρα! λίγη ανθρωπιά βρε παιδί μου πια, τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολοψυχα να επουλωθουν οι πληγες σας και οι αναμήσεις σας κορίτσια μου :cry:

 

Η γνωση μας δίνει δυναμη παντως.

 

Είστε αξιες και δυνατες.-

 

Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να καταλάβω τους γιατρούς που περιμένουν πρώτα να χάσεις 2 παιδιά και μετά να σε βάλουν να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία, το θεωρώ απαράδεκτο!

εσύ αυτό θεωρείς απαράδεκτο; να σου πω τότε τι μου έτυχε. μου έγραψε ο γιατρός μου να κάνω ένα εμβόλιο την 28η εβδομάδα λόγω του ότι έχω αρνητικό ρέζους και είχα μια αποβολή, πάω λοιπόν στο ιπποκράτειο για να μην την πληρώσω, και με βάζει μέσα η μαία μια καταπληκτική κοπέλα ομολογώ και παίρνει το γιατρό και τηε λέει να μην μου την κάνει, μα του λέει έχει ιστορικό αποβολής και απαντάει ο κύριος ότι πρέπει να έχω 2 αποβολες! :shock::shock::shock: δηλαδή η μία δεν του έφτανε!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το θέμα της αποβολής το έχουν πάρει τόσο αψήφιστα. Λες και δεν δημιουργεί ψυχική οδύνη στη μητέρα! λίγη ανθρωπιά βρε παιδί μου πια, τι να πω

κι εγώ απορώ, αλλά δυστυχώς οι γιατροί με το θέμα θάνατος είναι λίγο αναίσθητοι!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο σκληρό & αν σας ακούγεται οι γιατροί είναι υπηρέτες του θανάτου. Η δουλειά τους παίρνει αξία χάρη στην ύπαρξη του & γιατί φυσικά κανείς δε θα πήγαινε ποτέ σε γιατρό αν ήξερε πως δε θα πεθάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

naina να φανταστεις οτι επεμενα να το ψαξουμε κιολας γιατι ο γιατρος ελεγε πως ηταν τυχαια γεγονοτα οι 2 αποβολες! Στο πρωτο (που ειχα αλλο γιατρο) ειχα ενα μικρο ατυχηματακι στο δρομο ενω στο δευτερο ειχαμε ακουσει καρδια αλλα μετα δε συνεχιστηκε η αναπτυξη του. Είμαι σίγουρη οτι και το τριτο θα το χαναμε απο την αρχη αν δεν εκανα εξετασεις για θρομβοφιλία. Βεβαια καποιοι γιατροι την δινουν προληπτικα αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα εμπαινα σε τετοια ταλαιπωρια απλα και μονο για λογους προληψης. [/u]

Link to comment
Share on other sites

Επισης η γιατρος σημερα που μου εκανε την αυχενικη μου ειπε οτι οι θρομβοφιλικες εχουμε μεγαλυτερη ταση για προεκλαμψια και πρεπει να προσεχουμε την πιεση μας. Εχετε το υποψιν σας.

Link to comment
Share on other sites

naina να φανταστεις οτι επεμενα να το ψαξουμε κιολας γιατι ο γιατρος ελεγε πως ηταν τυχαια γεγονοτα οι 2 αποβολες! Στο πρωτο (που ειχα αλλο γιατρο) ειχα ενα μικρο ατυχηματακι στο δρομο

 

ώπα! ένσταση! 13 εβδομάδων λιποθυμάω και με χτυπαει φορτηγο στο κεφάλι, μένω σε κόμμα για 3 24ωρα, παθαίνω σε όλη τη μήτρα αιμάτωμα και αποκολληση... στο 4ο 24ωρο λενε οτι αν δεν ξυπνήσω θα μου κανουν αξονικη και θα μου παρουν το παιδί... τελικα ξυπναω και το παιδί ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ με ατυχηματαρα, οχι ατυχηματακι :twisted: ειναι η ευκολη λυση να λενε οτι ειναι "τυχαίο" γιατι βαριουνται να ψαξουν.-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...