Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαλιστα... δεν καταλαβαίνω όμως που είναι το κακό να φωνάζει το παιδί "Μπαμπαααα"...ή "Μπαμπακούληηηη" ή "Μπαμπακουλάκοοοο"...

Το βλέπω εντελώς φυσιολογικό! :?

 

μα εγώ δεν είπα οτι είναι κακό..... κάνω πλάκα και λέω οτι συνήθως οι μαμάδες τραβάνε το μεγαλύτερο ζόρι και το παιδάκι ξετρελαίνεται όταν βλέπει τον μπαμπά του να μπαίνει !

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού του λείπει ο μπαμπάκας του τι να κάνει?!?! Εσάς "σας τρώει στη μάπα" όλη μέρα... :P

 

Τεσπα, καλό θα ήταν να επιστρέψουμε στο θέμα των ενέσεων γιατι εκτροχιαστήκαμε.

 

Η γυναίκα μου ξεκίνησε χθες το πρωί "την Οδύσσεια της Ηπαρίνης".

Κάνει πρωί-βράδυ! Το πρωί την έκανε μόνη της (κλείνοντας τα μάτια) και έχει αμφιβολίες αν την έκανε σωστά. Δεν πόνεσε και πολύ.

Το βράδυ είχα την τραγική εμπειρία να της την κάνω εγώ. Ηταν βέβαια η πρώτη αλλά και η τελευταία φορά. ΠΕΘΑΝΕ στον πόνο. :oops:

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού του λείπει ο μπαμπάκας του τι να κάνει?!?! Εσάς "σας τρώει στη μάπα" όλη μέρα... :P

 

Τεσπα, καλό θα ήταν να επιστρέψουμε στο θέμα των ενέσεων γιατι εκτροχιαστήκαμε.

 

Η γυναίκα μου ξεκίνησε χθες το πρωί "την Οδύσσεια της Ηπαρίνης".

Κάνει πρωί-βράδυ! Το πρωί την έκανε μόνη της (κλείνοντας τα μάτια) και έχει αμφιβολίες αν την έκανε σωστά. Δεν πόνεσε και πολύ.

Το βράδυ είχα την τραγική εμπειρία να της την κάνω εγώ. Ηταν βέβαια η πρώτη αλλά και η τελευταία φορά. ΠΕΘΑΝΕ στον πόνο. :oops:

 

Αν η γυναίκα σου έχει πρόβλημα με τις ενέσεις, όπως άλλωστε και εγώ, και της παίρνει 20 λεπτά να τις κάνει (εγώ μέχρι και τα κλάματα έβαζα), από το να υποφέρει, ας κάνει αυτό που μου συνέστησε εμένα ο αιματολόγος. Το είχα γράψει παραπάνω αλλά δεν ξέρω άν έτυχε να το διαβάσεις. Ας έχει μια παγοκύστη στην κατάψυξη, θα την ακουμπάει στο πόδι της μέχρι να μουδιάσει, μετά θα καθαρίζει γρήγορα με οινόπνευμα και θα χώνει μόνη της άν θέλει την ένεση. Δε θα καταλαβαίνει Τ Ι Π Ο Τ Α γιατί θα'ναι μουδιασμένο. Το υγρό ίσως το καταλάβει και ψιλοπονάει (εγώ το βάζω λίγο λίγο και δεν ξέρω άν κάνει λίγο λίγο ή πρέπει με σταθερή ταχύτητα) αλλά βρήκα την υγειά μου. Τώρα άν την κάνει στην κοιλιά, μήπως να βάλει ένα παγάκι πιο πρίν. Οταν βγάλει την ένεση, θα πρέπει να πάρει άλλο βαμβάκι, αλλά χωρίς οινόπνευμα και απλά να το ακουμπήσει με ελαφρά πίεση πάνω στην τρύπα. Ούτε τρίψιμο όμως ούτε τίποτα. Για δοκιμάστε το! Και η ένεση θα γίνεται χαρά !!! :-)

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας παρακαλούσα αν κάποια γνωρίζει για τα αντισώατα SSA(RO) ή anriRo, να ου πεί κάτι γιατί θα τρελαθώωωωωωω :cry:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4877

 

Για να ψάξω να βρώ, μπήκα στο google και έγραψα ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ SSA(RO)και μου έβγαλε αρκετά πράγματα... για δοκίμασε...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και αγορια,εγραψα και πιο πριν την εμπειρια μου,αλλα μπορω να σας δωσω ενα site να επισκεφθειτε κ να ενημερωθειτε για τα παντα για τη θρομβοφιλια..αυτος ο αιματολογος με ανελαβε εμενα..και πιστευω θα με παρακολουθει και στο μελλον..

http://www.haematology-haemostasis.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ...

 

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ IgG ENANTI ΜΕΓΑΛΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΥ IOY =ΘΕΤΙΚΑ

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ IgM >> >> >> = ΑΡΝΗΤΙΚΑ

 

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ??

 

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ , ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nikol28,

από ό,τι καταλαβαίνω, μάλλον πρέπει να έχεις περάσει τον μεγαλοκυτταρικό ιό παλιά και να έχεις τα αντισώματα. Τώρα, δεν πρέπει να νοσείς, άρα όλα καλά :D

Πάρε τον γιατρό σου ένα τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσεις...

Εύχομαι ν απάνε όλα καλά! :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικολ, είναι ΕΠΕΙΓΟΝ και ΑΜΕΣΗΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ να παραμείνεις ήρεμη!!! :!: Το στρες και το αγχος κανουν ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ στο μωράκι! Ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιο κουμπί που πατάμε και ξαφνικά είμαστε ήρεμοι. Πρέπει όμως να προσπαθήσεις!

Δοκίμασε να πάρεις μερικές σταγόνες Rescue Remedy απο το φαρμακείο. (ειναι απόλυτα ασφαλές για την εγκυμοσύνη μην ανησυχείς) Για λίγο προσπάθησε να ασχοληθείς με καποια δραστηριότητα που σε κάνει να χαλαρώνεις ή που σου είναι ευχάριστη. Θα σου πρότεινα να απασχολήσεις το μυαλό σου κάνοντας σχέδια για τον ερχομό του μωρού, για το που θα βάλεις την κούνια του, τι κούνια θα πάρεις , τι αλλαξιέρα, πορτ μπεμπε κτλ. Αυτές είναι ευχάριστες σκέψεις που θα βελτιώσουν την διάθεση και την ψυχολογία σου.

 

Αυτά απο εμένα με κάθε καλή διάθεση και ευχές να πάνε όλα καλά. :D:wink:

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται λοιπόν το πόσο στρεσαρισμένη είμαι !!!!!

 

δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη

φοβάμαι να κάνω όνειρα για το μέλλον !!!!!!!!!!!

 

ας το καλόοοοοοοο, αμάν πιά !!!!!!

 

 

ουφφφφφφ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται λοιπόν το πόσο στρεσαρισμένη είμαι !!!!!

 

δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη

φοβάμαι να κάνω όνειρα για το μέλλον !!!!!!!!!!!

 

ας το καλόοοοοοοο, αμάν πιά !!!!!!

 

 

ουφφφφφφ !!!!!

 

Αχ και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς είμαι και δεν ξέρω γιατί :oops:

Πήγα την Τρίτη στον γιατρό χάρηκα πάρα πολύ που άκουσα την καρδούλα του μωρού αλλά η χαρά κράτησε για λίγο :?

Πολύ άγχος βρε παιδιά :roll:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτος ο αιματολογος με ανελαβε εμενα..και πιστευω θα με παρακολουθει και στο μελλον..

http://www.haematology-haemostasis.gr/

 

Σ' ευχαριστώ Εύη μόνο που εγώ μένω Αθήνα. Μήπως ξέρει καμία κοπέλα αιματολόγο σε νοσοκομείο της Αθήνας; Εγώ μόνο σε αγγειοχειρουργό έχω πάει.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

φαίνεται λοιπόν το πόσο στρεσαρισμένη είμαι !!!!!

 

δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη

φοβάμαι να κάνω όνειρα για το μέλλον !!!!!!!!!!!

 

ας το καλόοοοοοοο, αμάν πιά !!!!!!

 

 

ουφφφφφφ !!!!!

 

Προσπάθησε να είσαι πιο αισιόδοξη. Ξέρεις πόσες φοβίες έχω και εγώ και στο τέλος αποδυκνείεται οτι καμία από τις μεγάλες φοβίες μου τελικά δεν έγινε? Το μόνο που έμεινε είναι η δική μου ταλαιπωρία... Είσαι στρεσαρισμένη αλλά θα δείς οτι τελικά τσάμπα όλο το άγχος σου. Εχει και δίκιο ο JESTER, μόνο κακό κάνει στο μωρό. Και να σου πώ κάτι? Εγώ έχω ένα προσωπικό πρόβλημα πολύ σοβαρό, και χρόνιο, και δεν μπορώ να ησυχάσω πουθενά! Πρέπει να ηρεμήσουμε. Με το άγχος δεν αλλάζει το αποτέλεσμα στο καλύτερο. Θα δείς οτι θα πάνε όλα καλά και τσάμπα αγχώνεσαι

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φαίνεται λοιπόν το πόσο στρεσαρισμένη είμαι !!!!!

 

δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη

φοβάμαι να κάνω όνειρα για το μέλλον !!!!!!!!!!!

 

ας το καλόοοοοοοο, αμάν πιά !!!!!!

 

 

ουφφφφφφ !!!!!

 

Προσπάθησε να είσαι πιο αισιόδοξη. Ξέρεις πόσες φοβίες έχω και εγώ και στο τέλος αποδυκνείεται οτι καμία από τις μεγάλες φοβίες μου τελικά δεν έγινε? Το μόνο που έμεινε είναι η δική μου ταλαιπωρία... Είσαι στρεσαρισμένη αλλά θα δείς οτι τελικά τσάμπα όλο το άγχος σου. Εχει και δίκιο ο JESTER, μόνο κακό κάνει στο μωρό. Και να σου πώ κάτι? Εγώ έχω ένα προσωπικό πρόβλημα πολύ σοβαρό, και χρόνιο, και δεν μπορώ να ησυχάσω πουθενά! Πρέπει να ηρεμήσουμε. Με το άγχος δεν αλλάζει το αποτέλεσμα στο καλύτερο. Θα δείς οτι θα πάνε όλα καλά και τσάμπα αγχώνεσαι

 

 

μακάρι να είναι έτσι

απλά το ένα στραβό πίσω απ' τ' άλλο....

ευτυχώς που μου μένει η πίστη για να παίρνω δύναμη !

 

διάβασε εδώ και πες μου ύστερα πως να ησυχάσω

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=144247#144247

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 αποβολές και έτσι αποφάσισα να το ψαξω μαζί με τον γιατρό. Βεβαια στην πορεία τελικά έμαθα ότι το ειχε συγγενικό μου προσωπο και δεν μας ενημέρωσε έγκαιρα. Είναι τελικά μόνο κληρονομικό αλλά δεν ξέρεις πότε θα σου παρουσιαστεί. Η ζωή σου φυσικά και θα αλλάξει. Ήδη η δική μου εχει αρχίζει και αλλάζει αφού προγραμματίζω κάποια πράγματα με βαση την έλευση του νέου μέλους της οικογένειας μας. Και μου αρέσει αλλιώς δεν θα επιδίωκα να κάνω παιδί ούτε "να τραβάω" αυτά που τραβάω (χαλάλι του) με τις ενέσεις τις αδιαθεσίες τα φάρμακα κλπ. Νομίζω ότι μπροστά στην ιδέα να έχεις ενα παιδι στην αγκαλιά σου όλο φαινονται τόσο ευκολα και μικρα. Το βλέπεις Μαριαάννακι όπως είπες και εσύ ακόμα και όταν βλέπεις το μωρό σου στον υπέρηχο, για φαντάσου να το έχεις στα χερια σου, να κλαιει να γελάει να κουνιέται κλπ Αξίζει οποιαδήποτε θυσία. Υπομονή και όλα θα περάσουν και ούτε που θα το καταλαβάινεις. Πόσο εισαι ακριβώς τώρα? σε ποια εβδομάδα?

 

Γειά σου Μαριννάκι! Εγώ ήμουν απο τις άτυχες - τυχερές που γνώριζα πρίν μείνω έγκυος ότι έχω θρομβοφιλία. Λέω ότι είμαι τυχερή, γιατί δεν έχασα κανένα παιδάκι στο παρελθόν και γιατί ξεκίνησα άμεσα τις ενέσεις μου. Το είχα πάρει λοιπόν απόφαση απο νωρίς, και έτσι τις κάνω χωρίς γκρίνια, άν και δεν είναι και η πιο ευχάριστη εμπειρία. Πάντως εμένα ο αιματολόγος μου, μου προτείνει να τις κάνω αργά. Εγώ νομίζω ότι πονάει το υγρό, οχι τόσο το τσίμπημα... Η αλήθεια είναι οτι η εγκυμοσύνη είναι περίοδος αυτοθυσίας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυψα στην πορεία τη θρομβοφιλία, τουλάχιστον όμως δεν μου συνέβη τίποτα κακό μέχρι να ξεκινήσω τις ενέσεις... Δεν μπορώ να πω ότι έχω συνηθίσει πλήρως, γιατί άμα πέσω σε κανένα κουτάκι που οι βελόνες είναι λίγο πιο χοντρές ή δεν κατεβαίνει το υγρό είναι δύσκολα. Κατά τα άλλα είμαι στην αρχή ακόμα, τα δύσκολα θα έρθουν όταν εξαντλήσουμε την περιοχή της κοιλιάς και γεμίσω γρομπαλάκια... Άμα συνδυάσεις και το γεγονός ότι κάνω και ενέσεις ινσουλίνης, γενικά πέφτει πολλή ένεση! Τι να κάνουμε όμως, μπεμπάκι είναι αυτό, πρέπει να το βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυψα στην πορεία τη θρομβοφιλία, τουλάχιστον όμως δεν μου συνέβη τίποτα κακό μέχρι να ξεκινήσω τις ενέσεις... Δεν μπορώ να πω ότι έχω συνηθίσει πλήρως, γιατί άμα πέσω σε κανένα κουτάκι που οι βελόνες είναι λίγο πιο χοντρές ή δεν κατεβαίνει το υγρό είναι δύσκολα. Κατά τα άλλα είμαι στην αρχή ακόμα, τα δύσκολα θα έρθουν όταν εξαντλήσουμε την περιοχή της κοιλιάς και γεμίσω γρομπαλάκια... Άμα συνδυάσεις και το γεγονός ότι κάνω και ενέσεις ινσουλίνης, γενικά πέφτει πολλή ένεση! Τι να κάνουμε όμως, μπεμπάκι είναι αυτό, πρέπει να το βοηθήσουμε!

 

Το μπεμπάκι σου θα έχει να λέει πόσο γενναία είναι η μανούλα! Ολα θα πάνε καλά γλυκιά μου. Οταν τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας, θα τα ξεχάσουμε όλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote="

 

μακάρι να είναι έτσι

απλά το ένα στραβό πίσω απ' τ' άλλο....

ευτυχώς που μου μένει η πίστη για να παίρνω δύναμη !

 

διάβασε εδώ και πες μου ύστερα πως να ησυχάσω

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=144247#144247

 

Nicol μου, το διάβασα και μάλλον είσαι πολύ τυχερή που τα έχεις εντωπίσει και υπάρχει θεραπεία. Το ποσοστό που σου έδωσε ο γιατρός είναι πολύ χαμηλό. Είσαι πολύ αναστατωμένη και θα σου πώ όμως εγώ το εξής, και θα ήθελα να το θυμάσαι σε όλη σου την εγκυμοσύνη, γιατί εγώ πάλι έχω πολύ στρες και άγχος, και φοβάμαι μονίμως οτι θα το χάσω ή οτι θα μου βγεί με ψυχολογικά: Ο άντρας μου έχει μία θεία...Αυτή η θεία του όταν ήταν κοπέλα, πήγε μια μέρα στον γιατρό να την κοιτάξει γιατί η κοιλιά της είχε πρηστεί και ήταν σίγουρη οτι δεν ήταν έγκυος.. (κουτορνίθι η τύπισα αλλά τέλος πάντων...) Ο γιατρός, άλλος ηλίθιος βέβαια, της διέγνωσε όγκο στην κοιλιά !! Της έδωσε αγωγή και το αποτέλεσμα?? Της έκανε στα τελευταία ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ !! Η κοπέλα ήταν απλά...έγκυος, και της έκανε στα τελευταία ηλεκτροσόκ!! Πες μου ποιό παιδί θα επιζούσε μετά από αυτό..? Σε πληροφορώ οτι το μωράκι όχι απλά γεννήθηκε, αλλά έφτασε σήμερα 30 χρονών, υγειέστατο και παντρεύτηκε πριν λίγους μήνες. Αυτό που θέλω απλά να σου πώ είναι οτι άν και εφόσον ο Θεός ΘΕΛΕΙ να έρθει το το μωρό σου στον κόσμο υγειές, Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ, ΤΑ ΠΑΝΩ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝΕ ΚΑΤΩ, το παιδί σου θα γεννηθεί μία χαρά !!!! Προσπάθησε να έχεις αυτό στο μυαλό σου! Γιατί έτσι ακριβώς είναι...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Nicol μου, το διάβασα και μάλλον είσαι πολύ τυχερή που τα έχεις εντωπίσει και υπάρχει θεραπεία. Το ποσοστό που σου έδωσε ο γιατρός είναι πολύ χαμηλό. Είσαι πολύ αναστατωμένη και θα σου πώ όμως εγώ το εξής, και θα ήθελα να το θυμάσαι σε όλη σου την εγκυμοσύνη, γιατί εγώ πάλι έχω πολύ στρες και άγχος, και φοβάμαι μονίμως οτι θα το χάσω ή οτι θα μου βγεί με ψυχολογικά: Ο άντρας μου έχει μία θεία...Αυτή η θεία του όταν ήταν κοπέλα, πήγε μια μέρα στον γιατρό να την κοιτάξει γιατί η κοιλιά της είχε πρηστεί και ήταν σίγουρη οτι δεν ήταν έγκυος.. (κουτορνίθι η τύπισα αλλά τέλος πάντων...) Ο γιατρός, άλλος ηλίθιος βέβαια, της διέγνωσε όγκο στην κοιλιά !! Της έδωσε αγωγή και το αποτέλεσμα?? Της έκανε στα τελευταία ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ !! Η κοπέλα ήταν απλά...έγκυος, και της έκανε στα τελευταία ηλεκτροσόκ!! Πες μου ποιό παιδί θα επιζούσε μετά από αυτό..? Σε πληροφορώ οτι το μωράκι όχι απλά γεννήθηκε, αλλά έφτασε σήμερα 30 χρονών, υγειέστατο και παντρεύτηκε πριν λίγους μήνες. Αυτό που θέλω απλά να σου πώ είναι οτι άν και εφόσον ο Θεός ΘΕΛΕΙ να έρθει το το μωρό σου στον κόσμο υγειές, Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ, ΤΑ ΠΑΝΩ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝΕ ΚΑΤΩ, το παιδί σου θα γεννηθεί μία χαρά !!!! Προσπάθησε να έχεις αυτό στο μυαλό σου! Γιατί έτσι ακριβώς είναι...

 

Μαριαννάκι σε ποια εβδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

 

Αν μετράω σωστά, είμαι στην 19η βδομάδα...Από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου δεν μετράμε? Η κάνω λάθος?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

 

Αν μετράω σωστά, είμαι στην 19η βδομάδα...Από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου δεν μετράμε? Η κάνω λάθος?

 

Ναι καλά μετράς. Βάλε κι ένα τικεράκι να στα βγάζει αυτόματα 8)8)8)8)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες....

Τελικά πήγα σε άλλον αιματολόγο και είδε τις εξετάσεις μου και μου έκανε μια εξέταση, θρομβελαστόγραμμα. Μου είπε να κάνω την αντι-χα και να του πω το αποτέλεσμα για να μου αλλάξει την δόση.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι το εξής. Εγώ είμαι ομόζυγη στον παράγοντα MTHFR αλλά ομοκυστείνη έχω καλή. Μου είπε λοιπόν πως αν είχα πάει από την αρχή σε αυτόν θα μου έκανε μια εξέταση (μάλλον το θρομβελαστόγραμμα) που μπορεί να έδειχνε πως δεν χρειάζεται να κάνω καθόλου ηπαρίνες.Ενώ τώρα που έχω ξεκινήσει δεν μπορεί να κρίνει πως θα ήταν κανονικά το αίμα μου, γι αυτό και πρέπει να συνεχίσω τις ηπαρίνες...Και επίσης ενώ τις έκανα στα πόδια μου είπε να τις κάνω στις κοιλιά 2 δάχτυλα κάτω από τον αφαλό.

Υπάρχει καμία που έχει στον ίδιο παράγοντα πρόβλημα..???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες....

Τελικά πήγα σε άλλον αιματολόγο και είδε τις εξετάσεις μου και μου έκανε μια εξέταση, θρομβελαστόγραμμα. Μου είπε να κάνω την αντι-χα και να του πω το αποτέλεσμα για να μου αλλάξει την δόση.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι το εξής. Εγώ είμαι ομόζυγη στον παράγοντα MTHFR αλλά ομοκυστείνη έχω καλή. Μου είπε λοιπόν πως αν είχα πάει από την αρχή σε αυτόν θα μου έκανε μια εξέταση (μάλλον το θρομβελαστόγραμμα) που μπορεί να έδειχνε πως δεν χρειάζεται να κάνω καθόλου ηπαρίνες.Ενώ τώρα που έχω ξεκινήσει δεν μπορεί να κρίνει πως θα ήταν κανονικά το αίμα μου, γι αυτό και πρέπει να συνεχίσω τις ηπαρίνες...Και επίσης ενώ τις έκανα στα πόδια μου είπε να τις κάνω στις κοιλιά 2 δάχτυλα κάτω από τον αφαλό.

Υπάρχει καμία που έχει στον ίδιο παράγοντα πρόβλημα..???

 

Δεν είμαι γιατρός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω καλά αυτά που σου είπε ο γιατρός σου. Δηλαδή άμα πάει ένας υποψήφιος διαβητικός πρέπει να συνεχίσει να κάνει ινσουλίνη ακόμα και αν η τωρινή του κατάσταση είναι καλή? γι'αυτό κάνουμε επαναληπτικές εξετάσεις για να μετράμε την κατάστασή μας και να αποφασίζουν οι γιατροί για την αγωγή. Εμένα η προ εγκυμοσύνης κατάσταση του αίματος μου ήταν ασύγκριτα καλύτερη με την τωρινή γι'αυτό και ξεκινησα υπαρίνη, οπότε δεν θεωρώ αυτό αξιόπιστο κριτήριο.Μήπως να πας και σε κάποιον άλλο?

Κι εγώ στην κοιλιά κάνω τις ενέσεις αλλά πάνω από τον αφαλό και μάλιστα μόνο αριστερά και δεξιά του (δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό αλλά αυτή την οδηγία πήρα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...