Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

απο την αρχη εγω τις κανω μια δεξια και μια αριστερα στην κοιλια. τωρα ειμαι 14 εβδομαδων.

 

Εγώ δυσκολεύτηκα περισσότερο με τις ενέσεις των 20mg (άσπρη συσκευασία) γιατί πολλές έβγαιναν ελλατωματικές και δεν κατέβαινε το έμβολο με τίποτα :evil: Τώρα που είμαι στα 40mg (κίτρινες ενέσεις) δεν έχω διαπιστώσει αυτό το πρόβλημα και η διαδικασία είναι ευκολότερη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

jenny δε θα επιθυμουσα καισαρικη αν δεν υπηρχε σοβαρος λογος. Αρα μαλλον δε θα μπορεσω να κανω επισκληριδιο αν θελησω;

 

Είσαι 35 εβδομαδων και ακομη κανεις τις ενεσεις στην κοιλια; Που βρίσκεις μαλακο σημειο; Οπως ειπες χαμηλα κατω στην κοιλια; Δεν επηρεαζει σε κατι το μωρο φανταζομαι;

 

Μπορείς να πας με πρόκληση και φυσιολογικό τοκετό, έτσι ώστε και φυσιολογικά να γεννήσεις και επισκληρίδιο να κάνεις (εγώ προς τα κει προσανατολίζομαι, αν ολα πάνε καλά μέχρι τότε). Εγώ μαλακό σημείο βρίσκω στα πλάγια, ο γιατρός όμως μου έχει πει να κινούμαι στην περιοχή από τον αφαλό και πάνω

 

naina, εμένα η αιματολόγος στο Λαϊκό μου έχει πει να τις κάνω 5 εκ. απόσταση από τον άφαλο και κάτω από αυτόν (στην κοιλιά δηλαδή, πάνω από τον αφαλό είναι το στομάχι)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

naina, εμένα η αιματολόγος στο Λαϊκό μου έχει πει να τις κάνω 5 εκ. απόσταση από τον άφαλο και κάτω από αυτόν (στην κοιλιά δηλαδή, πάνω από τον αφαλό είναι το στομάχι)

 

Τι να σου πω, ο κάθε γιατρός εδώ όπως και σε όλα σχεδόν τα θέματα που αφορούν την εγκυμοσύνη, έχει τη δική του άποψη... Στο τέλος θα μας τρελλάνουν και θα ησυχάσουν

Link to comment
Share on other sites

και εμένα πάντως απο την αρχή που μου έδειξαν μου είπαν 2δάχτυλα κάτω απο τον αφαλό, έτσι κι εγώ τις χτυπούσα μέχρι το τέλος του 3ου μήνα μια δεξιά , μια αριστερά κάτω απο τον αφαλό !

τώρα πια μόνο μπούτι !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια!ειμαι καινουργιa στο site.Eιμαι 25 χρονων και εχω ενα αγορακι 4 χρονων.Στα 23 επαθα ισχαιμικο χωρισ καν να ξερω κατι.ευτυχωσ δεν μου τυχε στην εγκυμοσυνη.επαιρνα sintromγια 1,5 χρονο.τωρα εχω ξεκινησει προσπαθειες και ηδη κανω ενεσεισ clexane 4000.ευτυχως η κοιλια μου δεν ειναι πολυ μελανιασμενη.καλη υπομονη σε ολες μας και με το καλο τα μπεμπακια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!ειμαι καινουργιa στο site.Eιμαι 25 χρονων και εχω ενα αγορακι 4 χρονων.Στα 23 επαθα ισχαιμικο χωρισ καν να ξερω κατι.ευτυχωσ δεν μου τυχε στην εγκυμοσυνη.επαιρνα sintromγια 1,5 χρονο.τωρα εχω ξεκινησει προσπαθειες και ηδη κανω ενεσεισ clexane 4000.ευτυχως η κοιλια μου δεν ειναι πολυ μελανιασμενη.καλη υπομονη σε ολες μας και με το καλο τα μπεμπακια σας!

΄

 

Από καρδιολογικής πλευράς έχεις κάνει κάποιον έλεγχο;

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
parents.org.grΔεν ειμαι εγκυος,αλλα εχω 1 αγορακι κοντευει 4, εχω στο ενεργητικο μου 2 αποβολες η τελευταια παλλινδρομη! ΨΑΧΤΗΚΑ με εξετασεις και τελικα εχω ηπια μορφη θρομβοφιλιας,που σημαινει οτι στην επομενη εγκυμοσυνη θα κανω ενεσεις υπαρινης...:roll:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα ! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει κανει αυτες τις ενεσεις προληπτικά μετα από παθολογικό doppler μητριαίων αρτηριων? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εγώ είμαι στην18η εβδομάδα και κάνω τις clexane 0,4 από την αρχή.Έχω ανεπάρκεια της πρωτεΐνης s και το ανακάλυψα μετά από μια αποβολή β' τριμήνου.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ειμαι στην 5-6 εβδομαδα και μολις εμαθα οτι ειμαι ετεροζυγωτης στο παραγοντα GP1A [ γλυκοπρωτεινη 1α ]. μαλλον 8α κανω ενεσεις αλλα μηπως εχω αργησει ??προλαβαινω ??καθε φορα παλινδρομω την 8 εβδομαδα!!

και κατι αλλο ... στην 1 μερα κα8υστερησης το ψηφιακο τεστ clearblue εδειξε οτι ειμαι 2-3 εβδομαδων κ η χοριακη 1208 !! σαν να ειναι 5-6 εβδομαδα... λετε να εγινε λα8ος??να εχω συλαβει πιο νωρις κ να μην το επιασε το ψηφιακο

??η να εχω διδυμη κυηση?? ειμαι και η ιδια διδυμη .κα8ε 2 γενια δεν παει η κληρονομικοτητα?please help!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,επειδη διαβασα οτι πολλες κοπελες κανουν μελανιες με τις ενεσεις το σωστο ειναι οταν κανεις την ενεση ,παντα να πιανεις την κοιλια με τα δυο δαχτυλα,νακανει πτυχη και μονο αφου τελειωσεις την ενεση να το αφηνεις και επισης σημαντικο ειναι για να μην γινονται μελανιες το βαμβακι με το οινοπνευμα μετα την ενεση δεν πρεπει να το τριβεται στο σημειο ,αλλα θα το ταμπωναρεται,ετσι δεν γινονται μελανιες.( αυτα τα γραφουν στις οδηγιες)

 

εγω εχω αλλη μια απορια,οταν πας 7,8,9, μηνων και η κοιλια εχει τσιτωσει που κανεις τις ενεσεις?? πλαγια τις κοιλιας?

στον πωπω μπορεις να τις κανεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ειμαι στην 5-6 εβδομαδα και μολις εμαθα οτι ειμαι ετεροζυγωτης στο παραγοντα GP1A [ γλυκοπρωτεινη 1α ]. μαλλον 8α κανω ενεσεις αλλα μηπως εχω αργησει ??προλαβαινω ??καθε φορα παλινδρομω την 8 εβδομαδα!!

και κατι αλλο ... στην 1 μερα κα8υστερησης το ψηφιακο τεστ clearblue εδειξε οτι ειμαι 2-3 εβδομαδων κ η χοριακη 1208 !! σαν να ειναι 5-6 εβδομαδα... λετε να εγινε λα8ος??να εχω συλαβει πιο νωρις κ να μην το επιασε το ψηφιακο

??η να εχω διδυμη κυηση?? ειμαι και η ιδια διδυμη .κα8ε 2 γενια δεν παει η κληρονομικοτητα?please help!!

 

Νέα μαμά καλησπέρα,

και εώ είμαι ετεροζυγώτης στον ίδια παράγοντα.

Λόγω προηγούμενης παλίνδρομης ξεκίνησα ενέχεις innohep αμέσως μόλις έμαθα ότι ήμουν έγγυος.

Προσπάθησε να τις ξεκινήσεις άμεσα. Δε ξέρω σε ποιο γιατρό πας αλλά σίγουρα άμα πεις ότι είσαι έγγυος και με συγκεκριμένο ιστορικό θα σε δεχτούν άμεσα. Μη το καθυστερείς όμως.

 

Όσο για το πόσο εβδομάδων είσαι, τιμή 1200 δε νομίζω να αντιστοιχεί σε 6η εβδομάδα (5 το πολύ). Εγώ με λίγες μέρες καθυστέρησης είχα 1000 (ήταν βέβαια δίδυμα)

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλη μια απορια,οταν πας 7,8,9, μηνων και η κοιλια εχει τσιτωσει που κανεις τις ενεσεις?? πλαγια τις κοιλιας?

στον πωπω μπορεις να τις κανεις??

 

εδώ στο φορουμ έχω΄δει ότι κάποιες κοπέλες τις κάνουν στα πόδια (μπούτι)"

η αιματολόγος που πάω έλεγε σε μια κοπέλα απλώς να της κάνεις πιο πλάι στην κοιλια

για ποπο πάντως δεν έχω ακούσει να γίνονται (εκεί συνήθως κάνουμε τις ενδομυικές ενέσεις ενώ αυτές είναι υποδόριες)

 

ΥΓ. Εγώ πάντως παρόλο που τις κάνω έτσι όπως λένε οι οδηγίες πάλι μελανιαζω μερικές φορές, αλλά αυτό δε με πειράζει. Ένα θεματάκι είναι ότι σε μερικά σημεία σαν να έχει σκληρύνει το δέρμα, σα να έχει ενα γρομπαλάκι από κάτω και εκεί αν πάω να την κάνω πονάει και δεν μπαίνει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ στο φορουμ έχω΄δει ότι κάποιες κοπέλες τις κάνουν στα πόδια (μπούτι)"

η αιματολόγος που πάω έλεγε σε μια κοπέλα απλώς να της κάνεις πιο πλάι στην κοιλια

για ποπο πάντως δεν έχω ακούσει να γίνονται (εκεί συνήθως κάνουμε τις ενδομυικές ενέσεις ενώ αυτές είναι υποδόριες)

 

ΥΓ. Εγώ πάντως παρόλο που τις κάνω έτσι όπως λένε οι οδηγίες πάλι μελανιαζω μερικές φορές, αλλά αυτό δε με πειράζει. Ένα θεματάκι είναι ότι σε μερικά σημεία σαν να έχει σκληρύνει το δέρμα, σα να έχει ενα γρομπαλάκι από κάτω και εκεί αν πάω να την κάνω πονάει και δεν μπαίνει εύκολα.

 

ευχαριστω,νομιζω ξερω τι φταιει και δεν μπαινει η ενεση.βαζεις κρεμα για ραγαδες?

εγω παρατηρησα οτι απο τοτε που βαζω κρεμα το δερμα εχει γινει πιο ανθεκτικο και ελαστικο και δεν μπαινει η ενεση ,πεντε φορες με τρυπησε οαντρας μου που ποτε πριν δεν ειχε προβλημα και δεν εμπαινε,τωρα τις κανουμε λιγο στο πλαι,πρεπει να φταιει η κρεμα.για τα γρομπαλακια δεν ξερω,δεν εχω ακομη,παντως εγω μονο μια φορα μεχρι τωρα εχω μελανιασει,και αυτο μου το εκανε νοσοκομα,οχι ο αντρας μου....

Link to comment
Share on other sites

marianna εχω κι εγω θρομβοφιλια (το ανακαλυψα μετα απο 2 αποβολες, ενω δεν υπηρχε κληρονομικοητα). Μπαινω σε λιγες μερες στον 8ο. Τις ενεσεις εξακολουθω να τις κανω στην κοιλια γιατι εως τωρα δεν ειναι τοσο πρησμενη οποτε μπορω να πιανω λιγο δερμα να το ανασηκωνω και να κανω την ενεση. Απ΄ο,τι μου εχει πει η αιματολογος μου οι ενεσεις γινονται απο τον αφαλο και κατω. Εναλλακτικες ειναι το μπρατσο και το μπουτι οπου δεν εχω δοκιμασει ακομα. Μετα απο τοσους μηνες εχω διαπιστωσει α) οτι υπαρχουν σημεια στην κοιλια που πονανε λιγοτερο απο καποια αλλα (εγω π.χ οταν την κανω στο δεξι μερος της κοιλιας μου δεν καταλαβαινω σχεδον τιποτα και β) ενα εξυπνο κολπι για να μπαινει ευκολα η βελονα στην κοιλια σου οποτε να μην πονας ειναι να απλωνεις κρεμα. Εγω καθε πρωι απλωνω κρεμα για αποφυγη ραγαδων. Το δερμα μαλακωνει, κανω κατευθειαν την ενεση και αλλες φορες ποναω λιγο αλλες φορες ομως ειναι σαν να μπαινει η ενεση σε βουτυρο. Δοκιμασε το κι ελπιζω να σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Αρα της κανει οποιαδηποτε γυναίκα θελει στον προγεννητικο της ελεγχο σωστα? και οσο σκεφτομαι οτι δεν τις εκανα σε δυο εγκυμοσύνες... δεν μου το είπε κανενας, οπως και για κυστικη ινωση!!! αλλο σοκ εκει! δεν μιλανε οι γιατροί :evil: λες και θα τους κοστίσει να χαλασουν λιγο σαλιο :twisted:

 

Κανονικα ετσι θα πρεπε αλλα μετα απο 3 αποβολες οπου θεωρουν οτι υπαρχει προβλημα στην κανουν. Εγω επεμεινα, την εκανα μετα τη δευτερη αποβολη, ημουν πραγματι θρομβοφιλικη, κανω ενεσεις κι εχω φτασει αισιως στον 7ο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εγώ έκανα προληπτικά σήμερα το πρωί και περιμένω αποτελέσματα την επόμενη Παρασκευή. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά μέχρι τότε...

 

 

Τι ακριβώς εννοείς προληπτικά? Πως ξέρεις τη δόση πρεπει να κάνεις? Ρωτάω γιατί περιμένω τα αποτελέσματα για θρομβοφιλία στο τέλος του μήνα και έχω παράλληλα συμπτώματα εγκυμοσύνης. Δλδ, μπορείς να κάνεις τις ενέσεις προαιρετικά προκειμένου να αποφύγεις την παλλίνδομη?Έχω ήδη μία παλλίνδρομη....

Link to comment
Share on other sites

αμα αρχισεις τις ενεσεις στην εγκυμοσυνη (ειτε εχεις προβλημα ειτε δεν εχεις)δεν πρεπει να τις σταματησεις μετα καθ ολη την διαρκεια,οποτε καλυτερα να περιμενεις τα αποτελεσματα.

στην αρχη ξεκινας με μια δοση συμφωνα με το βαρος σου και με το τι προβλημα εχεις,μετα καθε μηνα κανεις την anti-xa και απο εκει ελεγχουν την δοση που πρεπει να συνεχισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
τελικά από ό,τι καταλαβαίνω, θα έπρεπε όλοι οι γυναικολόγοι από την αρχή της εγκυμοσύνης να βάζουν την έγκυο να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας! Δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουνε πρώτα να χάσεις ένα παιδί για να μπούνε στην διαδικασία να στο προτείνουνε... Θα'πρεπε να είναι μέσα στις κλασικές εξετάσεις έτσι δεν είναι?

Συμφωνω απόλυτα με αυτό που γράφεις. Γιατί να περνάμε το σωματικό και ψυχικό πόνο, ενώ με αυτήν την εξέταση μπορούμε να βρούμε το πρόβλημα και να το λύσουμε από την αρχή !!!!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 παλλινδρομες εκανα κι εγω εξετασεις οι οποιες βγηκαν ολες καλες.παρολα αυτα ο γυναικολογοσ μου μου ειπε οτι δεν το ρισκαρουμε ξανα,ετσι απο 29 μαρτη που εμαθα την εγκυμοσυνη μου κανω καθημερινα 1 κλεξαν 0.40 χωρις ελεγχους,δοξα το θεο ολα καλα μεχρι τωρα,και πριν την εγκυμοσυνη επαιρνα σαλοσπιρ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
Συμφωνω απόλυτα με αυτό που γράφεις. Γιατί να περνάμε το σωματικό και ψυχικό πόνο, ενώ με αυτήν την εξέταση μπορούμε να βρούμε το πρόβλημα και να το λύσουμε από την αρχή !!!!

 

 

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέο μέλος, ελπίζω να καταφέρω να ανεβάσω το μνμ μου. Μετά από αποβολή στον 6 μήνα μου, μου ζήτησαν να κάνω εξέταση για θρομβοφιλία. Μόνο στην ιδέα ότι αν υπάρχει σε μένα και ότι θα μπορούσε να διαγνωστεί σε προληπτικό έλεγχο και να λυθεί με πιάνει τρέλα..Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...