Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακουμπησε στο καυτο ταψι!(έγκαυμα)


Recommended Posts

μηπως ξερει καποια κοπελα?ευχαριστω!

 

Μου ειπαν οτι κραταει αρκετα χρονια απλα εγω ειχα αλλη απορια πρεπει να τη διατηρουμε στο ψυγειο τωρα το καλοκαιρι ή δεν παθαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κουκλες!!! θα το γραψω κεφαλαια γιατι πραγματικα μιλαω για θαυμα! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΛΙΚΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ!!!! ειλικρινα ακουγετε παραξενο αλλα κοριτσακια μου θα με θυμηθητε. μολις το βαλεις περνει ολο το καψιμο χωρις να τσουζεικαθολου και σε ενα λεπτο δε θυμασαι τι εγινε. ουτε ΄πληγη ουτε φουσκαλα ουτε τιποτα! δοκιμασμενο σε πολυ γερα καψιματα! απλα ριξτε το αμεσως μολις καητε και αλειψτε το απαλα.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Pulvo σε κάψιμο???Κατάλαβε ότι ΚΑΗΚΕ το παιδί και ότι δε χτύπησε απλά???Pulvo σε κάψιμο από ότι ξέρω, δεν κάνει....Είχα καεί και εγώ παλιά και ο γιατρός μου ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ να βάλω pulvo...-έβαζα όμως σε χτυπήματα και πληγές-ήμουν φρόνιμο παιδί και δε χτυπούσα ποτέ...χαχα!!Συγγνώμη αν σε αναστατώνω, αλλά pulvo σε κάψιμο δεν το ξαναάκυσα να το λέει γιατρός...

 

Περαστικά σας, αφού είναι ελαφρύ, μάλλον δε θα μείνει σημάδι...Εγώ ακόμα τα έχω τα σημάδια μου, αλλά ευτυχώς στο πόδι...Είμαι επιρρεπής στα καψίματα, δυστυχώς..

 

κοπελια μου ειμαι βοηθος χειρουργειου κ σου λεω οτι το πουλβο ειναι το πρωτο που βαζουμε στα εγκαυματα......ειναι η πρωτη βοηθεια κ μετα προχωραμε σε κρεμα αντιβιωτικη απο πανω...οχι ομως θεραπεια σε εγκαυμα μονο ως πρωτη βοηθεια ,σταματαει το εγκαυμα να προχωρησει.κ οχι πεντατιν,το πενταντιν επειδινωνει το εγκαυμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι κραταει αρκετα χρονια απλα εγω ειχα αλλη απορια πρεπει να τη διατηρουμε στο ψυγειο τωρα το καλοκαιρι ή δεν παθαινει τιποτα.

 

σωστο κι αυτο...καποιος που να γνωριζει?

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι επισης fuicidin,αυτην εβαζα εγω οταν ημουν μικρη και ειχα καψει σχεδο το μισο μου ποδι με καυτο λαδι..παντως για σημαδι μη φοβασε,οσο ειναι μικρα τα σημαδια απο εγκαυματα δε μενουν..εμενα παντως το σημαδι μετα απο τρια χρονια δε υπηρχε καν

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοπελια μου ειμαι βοηθος χειρουργειου κ σου λεω οτι το πουλβο ειναι το πρωτο που βαζουμε στα εγκαυματα......ειναι η πρωτη βοηθεια κ μετα προχωραμε σε κρεμα αντιβιωτικη απο πανω...οχι ομως θεραπεια σε εγκαυμα μονο ως πρωτη βοηθεια ,σταματαει το εγκαυμα να προχωρησει.κ οχι πεντατιν,το πενταντιν επειδινωνει το εγκαυμα.

 

Δηλ. με το που καώ αμέσως βάζω pulvo???Αλλά μετά όχι???Ρωτάω για να ξέρω...;) Είπαμε, είμαι επιρρεπής σε εγκαύματα, μεγαλώνω και παιδί, αχρείαστο να είναι, αλλά ας ξέρουμε...

 

Εμένα πάντως τότε ο γιατρός μου το είχε απαγορέψει...Και το θυμάμαι γιατί ήμουν μεγάλη...Δεν αμφιβάλλω αυτό που λες, αλήθεια, απλά για ακόμα μια φορά σκέφτομαι ότι κάθε γιατρός είναι ό,τι ναναι...Τι κρίμα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

το σημάδι πάει πολύ καλά. Η φουσκάλα έσκασε από τη 2η μέρα. Εβαζα λίγο μπεντατίν αν και λέει μέσα όχι σε μωρά κάτω των 30 μηνων. για λιγο δεν πειραζει. Επισης η παιδιατρος μου ειπε να βαζω πουλβο μεχρι να γινει καλα. Εγω πηρα και το μερκουροχρωμ που ειναι σα το μπενταντιν αλλα επιτρεπεται σε αυτους που εχουν θυροειδή.

 

Τωρα δε βαζω τιποτα και περναει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. με το που καώ αμέσως βάζω pulvo???Αλλά μετά όχι???Ρωτάω για να ξέρω...;) Είπαμε, είμαι επιρρεπής σε εγκαύματα, μεγαλώνω και παιδί, αχρείαστο να είναι, αλλά ας ξέρουμε...

 

Εμένα πάντως τότε ο γιατρός μου το είχε απαγορέψει...Και το θυμάμαι γιατί ήμουν μεγάλη...Δεν αμφιβάλλω αυτό που λες, αλήθεια, απλά για ακόμα μια φορά σκέφτομαι ότι κάθε γιατρός είναι ό,τι ναναι...Τι κρίμα...

 

babystar μου καταλαβαινω οτι στο ειπε ο γιατρος αλλα......

ναι βαζεις αμεσως πουλβο αφηνεις να στεγνωσει λιγα δευτερολεπτα αμεσως απο πανω απο το πουλβπο βαζεις πεπανθολ....σταματαει το εγκαυμα,αλλα μετα δεν χρειαζετε αλλο εκτοα κ αν εχει κανει πληγη.....η κορη μου καηκε σε φωτια το χερι της..πολυ ασχημο εγκαυμα....κ πολυ σοβαρο με το που καηκε βαλαμε τα πρωτα δευτερολεπτα πουλβο κ απο πανω πεπανθολ....αμεσως μετα πηγαμε στο νοσοκομειο,φυσικα οι γιατροι ειπαν οτι εκανε οτι επρεπε να κανει ενας γιατρος για αμεση βοηθεια κ ευτυχως που εβαλε πουλβο επειδη θα συνεχειζε μεσα στο χερι το εγκαυμα κ θα επηρεαζε κ τα νευρα κ θα παθενε ζημια.απο κει κ περα πρεπει να ακολουθησεις αγωγη φαρμακευτικη,αντιβιωση δηλαδη φουσιδιν κ πεπανθολ για ενυδατωση.αυτα χρειαζονται σε εγκαυμα.ενα φαρμακειο πρεπει παντα να εχει ενα πεπανθολ, πουλβο,φουσιντιν,φουσικορτ,πενταντιν,οξυζενε,γαζες,βαμβακι,γαντια,ψαλιδακι,ιμοντιουμ (χαπια για διαροια),εμετοστοπ (χαπια για εμετο.),οινοπνευμα.ασπιρινες,ντεπον,πονσταν,θερμομετρο.πιεσομετρο.κ φυσικα παντα στη καταψυξη μια παγοκυστη.μπορει κατι απο φαρνμακα να μου διαφευγει τωρα...

 

παντως μπορει να παιζει κ το ενδεχομενο να πηγες σε λαθος γιατρο,εννοω οτι για εγκαυματα παμε παντα σε πρωτο ενδεχομενο σε γενικο χειρουργο κ δευτερον σε δερματολογο

Link to comment
Share on other sites

ναι βαζεις αμεσως πουλβο αφηνεις να στεγνωσει λιγα δευτερολεπτα αμεσως απο πανω απο το πουλβπο βαζεις πεπανθολ....

 

΄κάτω από το νερό δε το βάζεις πρ'ωτα και μετά όλα αυτά που είπες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια συνοχιζοντας τι ειναι τελικα να βαλουμε τα πρωτα δευτερολεπτα που γινει η ζημια? Απ οτι καταλαβα νερο κατω απ τη βρυση κ μετα ολα τ αλλα? (pulvo, bebanthol κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συνοχιζοντας τι ειναι τελικα να βαλουμε τα πρωτα δευτερολεπτα που γινει η ζημια? Απ οτι καταλαβα νερο κατω απ τη βρυση κ μετα ολα τ αλλα? (pulvo, bebanthol κτλ)

Εχω βαλει ενα link που λεει τι πρεπει να κανεις..ριξε μια ματια

 

 

Link to comment
Share on other sites

΄κάτω από το νερό δε το βάζεις πρ'ωτα και μετά όλα αυτά που είπες;

κανονικα απαγορευετε το νερο,αν νομιζεις οτι μπορει να ειναι βρωμικο,τοτε θα το καθαρισεις με πολυ απαλες κινησεις με οξυζενε,θα το ταμποναρεις να μην ειναι υγρο κ μετα τα υπολοιπα....ενα λινκ λεει που βλεπω εδω αν σπασουν οι φουσκαλες να πλυνεις με νερο κ σαπουνι ειναι μεγα λαθος......μπορει να μολυνθει....παντα με οξυζενε καθαριζουμε η αλλιως με φυσιολογικο ορο κ οσο για το σαπουνι πρεπει να ειναι ειδικο δερματολογικο απο το φαρμακειο,αναλογα ο καθε ενας οτι νομιζει πιο σωστο,εμεις στη δουλεια μας ετσι λειτουργουμε επειδη περα απο τη θεωρια ειναι κ καποια πραγματα που πρακτικως δεν στεκουν.επεισης για να χρησιμοποιησεις γαζες καλα θα ειναι να τις χρησιμοποιησεις οσο δεν εχουν σπασει οι φουσκαλες,οταν σπασουν δυστυχως δεν γινετε επειδη κολλανε πανω στη πληγη ακομη κ αν ειναι αντικολιτικες η με αντιβιωση γαζες.οσο για τα παυσιπονα που λεει το λινκ ποτε χωρις γνωμη γιθατρου επειδη μπορει να χει κανει ζημια κ να μη καταλαβεις λογω του παυσιπονου,καλα θα ειναι πρωτα να επισκεπτομαστε τον γιατρο κ μετα να ακολουθουμε την αγωγη που συμπεριλαμβανει κ παυσιπονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
μπορω να το κανω σε μπρικι η θα κολλησει και δε θα βγαινει???σε ευχαριστουμε παντως.....

 

Οπς…. Τώρα την είδα αυτή την ερώτηση… καλύτερα να μη το φτιάξεις στο μπρίκι γιατί θα κολλήσει…

 

Όσο για τη διάρκεια ζωής που ρώτησε κάποια άλλη κοπέλα, απ΄ όσο γνωρίζω κρατάει πολύ καιρό.

 

Α!!!! και μια συμβουλή για το σπαθόλαδο-βαλσαμόχορτο…. Είναι ποιο αποτελεσματικό αν το χρησιμοποιείτε βράδυ. Τώρα τελευταία το έμαθα αυτό όπως και για την Aquazol τη κρέμα… Δε ξέρω γιατί, αλλά είναι δοκιμασμένο!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια περασαν αισιως 15 μερες απο εκεινη τη μερα που ο μικρουλης μου καηκε με το σιδερο στο μαγουλακι του αυτο που εχω να πω ειναι οτι σημερα φαινεται ενα μικρο αχνο σημαδακι στο μαγουλακι του ισα ισα που να μας το θυμιζει κ οπως ειπε ο γιατρος θα φυγει τελειως κ δε θα μεινει κανενα σημαδι. Δε ξερω τι απ ολα τον εκανε καλα μαλλον ο καλος Θεουλης που προσευχομουν να πανε ολα καλα αλλα κ η κεραλοιφη την οποια κ βαζω ακομα μεχρι να εξαφανιστει τελειως το σημαδι.

Απλα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξανακαει (μακρια απο μας) κανεις απ την οικογενεια βαζουμε κατευθειαν την κεραλοιφη ή η χρηση της ειναι μονο αφου γινει το κακο κ μετα τη χρησιμοποιουμε?

Link to comment
Share on other sites

Απλα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξανακαει (μακρια απο μας) κανεις απ την οικογενεια βαζουμε κατευθειαν την κεραλοιφη ή η χρηση της ειναι μονο αφου γινει το κακο κ μετα τη χρησιμοποιουμε?

 

Αν καεί κάποιος, που ελπίζω και εύχομαι να μη συμβεί, μπορείς να τη βάλεις και κατευθείαν. Δεν υπάρχει πρόβλημα… εκτός και αν θέλει κάποιος, για να ανακουφιστεί να ρίξει νερό κρύο ή κάτι άλλο… δε ξέρω τι κάνει κιόλας να βάλεις σε αυτές τις περιπτώσεις… αλλά ναι την κεραλοιφή μπορείς να τη βάλεις και από τη πρώτη στιγμή…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΟΝΙΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΑ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ... ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΓΑΜΠΑ..ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΚΑΨΙΜΟ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ...ΔΕΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ...ΝΑΙ Η ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΑΣΙΚΑ.... ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ... ΠΟΤΕ ΒΕΤΑΝΤΙΝ... ΒΑΣΙΚΑ ΣΕ ΕΓΑΥΜΑΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ..Η ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΛΑΔΙ ΣΤΟ ΕΓΑΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΛΑΤΙ... ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΙΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΑ... ΕΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΑ... ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΠΑΣΕΤΕ...ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΥΛΩΣΗΣ.. ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΑΡΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΠΑΣΕΤΕ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΨΕΤΕ.. ΠΑΡΤΕ ΑΠΟΣΤΥΡΩΜΕΝΗ ΒΕΛΟΝΑ ΤΡΥΠΗΣΤΕ ΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑΛΑ...ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΣΑΚ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ..ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΞΕΙ ΜΟΛΥΝΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου anti1980 χαρηκα πολυ που εβαλες αυτη τη συνταγουλα για την κεραλοιφη. 2 ερωτησουλες να κανω? λες 1φλ/ποτηρι ελαιολαδο. δηλαδη? ποτηρι η φλυτζανι. η ειναι επιλογη μας?και 2ον λες σε γκαζακι σε ματι πειραζει και μετα που αφηνουμε 10' εκτος ματιου για ναψιλοκρυωσει?

ευχαριστω πολυ!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου anti1980 χαρηκα πολυ που εβαλες αυτη τη συνταγουλα για την κεραλοιφη. 2 ερωτησουλες να κανω? λες 1φλ/ποτηρι ελαιολαδο. δηλαδη? ποτηρι η φλυτζανι. η ειναι επιλογη μας?και 2ον λες σε γκαζακι σε ματι πειραζει και μετα που αφηνουμε 10' εκτος ματιου για ναψιλοκρυωσει?

ευχαριστω πολυ!

 

Χαρά μου, μέτρησε το με ότι σε βολεύει. Φτάνει να μην είναι μεγάλη η διαφορά τους.

 

Μπορείς να το φτιάξεις και στο μάτι της κουζίνας. Φτάνει να είσαι προσεκτική και να μη σου χυθεί. Αν σου χυθεί μετά δε θα βγαίνει εύκολα. Ειδικά αν έχεις τις παλιές εστίες.

 

10 λεπτά το αφήνουμε για να κρυώσει λίγο και να πήξει…

Αυτά…

 

Ότι άλλες απορίες έχετε, εδώ είμαστε πάλι!!!;)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση να σαι καλα. θα κανω φλυτζανι για αρχη! εχω κεραμικη κουζινα αλλα ελπιζω να μην κανω ζημια. μια τελευταια ερωτηση απο περιεργεια αν και θα μαθω σε 2 μερες αλλα να ξερω. το κερι ειναι ακριβο?εχω ενα μαγαζι κοντα με βιολογικα θα ρωτησω.....

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση να σαι καλα. θα κανω φλυτζανι για αρχη! εχω κεραμικη κουζινα αλλα ελπιζω να μην κανω ζημια. μια τελευταια ερωτηση απο περιεργεια αν και θα μαθω σε 2 μερες αλλα να ξερω. το κερι ειναι ακριβο?εχω ενα μαγαζι κοντα με βιολογικα θα ρωτησω.....

 

 

Να σου πω την αλήθεια, δε γνωρίζω. Το αγοράζει η μητέρα μου. Δε νομίζω όμως να είναι ακριβό…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην δικη μας περιπτωση που το εγκαυμα ηταν επιπολαιο εντελως εκανε 5 μηνες για να εξαφανιστει εντελως.Βαλε με το νου, ποσο περισσοτερο καιρο θα χρειαζεται ενα σοβαροτερο εγκαυμα!

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μας περιπτωση που το εγκαυμα ηταν επιπολαιο εντελως εκανε 5 μηνες για να εξαφανιστει εντελως.Βαλε με το νου, ποσο περισσοτερο καιρο θα χρειαζεται ενα σοβαροτερο εγκαυμα!

Εξαφανίστηκε τελείως? Το δικό μας τώρα έχει κακαδιάσει όπως τα τράυματα στο γόνατο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...