Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακουμπησε στο καυτο ταψι!(έγκαυμα)


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χθες το μωρακι μου ακουμπησε στο καλοριφερ...με κοιταζε και ουρλιαζε και ως που να τρεξω να του παρω το χερακι, η ζημια ειχε γινει.το εβαλα λιγο στο κρυο νερο και μετα περιμενα, δυσυχως δε σταματουσε να κλαιει και σχηματιστηκε μια μικρη φουσκαλα :(. μετα απο κανα μισαωρο που εκλαιγε πηρα το γιατρο που μου ειπε να του βαλω κοκκινο ιωδιο.Πηγε ο αντρας μου στο φαρμακειο και τελικα του πηρε και bepanthol.

Σημερα εχει βγαλει τρεις μεγαλες φουσκαλες στα τρια του δαχτυλακια, του βαζω συνεχεια bepanthol. κοκκινο ιωδιο δε εβαλα ακομα....αντε να δουμε τι θα γινει τωρα...:?

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σάγια πως είναι το μωρούλι σου? Μήπως να έφτιαχνες την κεραλοιφή που λένε παραπάνω τα άλλα κορίτσια?

 

Εγω παντως με την κεραλοιφη ΣΩΘΗΚΑ!! Καηκε με το σιδερο το καλοκαιρι κ τωρα δεν φαινεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εχω κεραλοιφη σε βαζακι για τουλαχιστον 15 χρονια ! Δεν εχει παθει απολυτως τιποτα!

 

 

πραγματικά δεν παθαίνει τίποτε απολύτως. εγώ την έχω και στο ψυγείο και την έχω χρησιμοποιήσει και σε σκασμένα χείλια και σε έγκαυμα στο χέρι. πολύ αποτελεσματική

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειναι επικινδυνο για μολυνσεις...εμενα εσκασαν τελικα και οι τρεις φουσκαλες που εκανε και του εβαζα συνεχεια κοκκινο ιωδιο.τωρα φαινονται μονο τα σημαδακια. θελει πολλη προσοχη βρε παιδι μου παντως...!

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα, δυστυχως τη τεταρτη καηκε το μωρο μου ειναι 14 μηνων με καυτο νερο. μου τραβηξε το πιατο που του εφτιαχνα κρεμα. εχει καει αρκετα απο την παλαμη εως κ λιγο πιο πανω απο τον αγκωνα του. τον πηγα στο νοσοκομειο κ μου ειπαν οτι για 10 μερες θα του βαζω μονο μπεταντιν 2 φορες την ημερα κ βλεπουμε πως θα παει.

κοντευω να τρελαθω......

τον πηγα κ σε πλαστικο χειρουργο κ μου ειπε οτι σε αυτο το νοσοκομειο για τα εγκαυματα αυτοι χρησιμοποιουν την κληστη μεθοδο. δε ξερω φοβαμαι πολυ μηπως το εγκαυμα συνεχιζει, μηπως εχει πηραξει τους ιστους αλλα ολοι ειπαν οτι πρεπει να περιμενω....

εχει ακολουθησει καμια σας αυτη την ανοιχτη μεθοδο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημέρα, και εμένα ο μικρός μου οταν ηταν 2 κάηκε στο χέρι και στο στήθος του απο ζεστό καφε. πηγαμε και εμεις στο νοσοκομείο εγκαυμα δευτερου βαθμού δεν ξερω για κλειστη μεθοδο αυτο που έκανα εγω ηταν τις πρωτεσ ημερεσ ανα δυο ωρεσ νατου βαζω αλοιφεσ και καθε εξι παυσιπονα βεβαιως και betandin απο την στιγμη που επουλωθηκαν τα τραυματα του βάζω elicina μια κρεμα από σαλιγκάρι μου την συνεστησε ο πλαστικός χειρουργός. το θέμα μου και το μαράζι μου είναι οτι ακόμα βλέπω τα σημάδια του τα οπόια ειναι ασπρα αυτη την περίοδο και αναρωτιεμαι αν θα του φύγουν εντελώς. πάντως θα πρεπει να είσαι ψυχραιμη και υπομονετική! καλο κουραγιο και περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

αχ κοριτσια ηταν να το παθω και εγω!χθες το απογευμα πεταγομαι μεχρι το φαρμακειο να παρω γαλα για τον 15 μηνων γιο μου και δεν προλαβαινω να βγω απο το φαρμακειο με παιρνουν τηλ απο το σπιτι να τρεξω γρηγορα γιατι επεσε καυτος φιδες στο προσωπο του μωρου.δεν ηξερα τι θα αντικρίσω!με την ψυχη στο στομα φτανω σπιτι και παω το παιδι κατευθειαν νοσοκομειο οπου και δεν του εκαναν τιποτα,του εριξαν φυσιολογικο ορο και να παιρνουμε αντιβιωση. μου ειπαν να το δει και παιδοχειρουργος.στην πολη μου δεν υπαρχει παιδοχειρουργος και παω στην παιδιατρο μου,μου εδωσε να του βαζω μια αλλοιφη και μου ειπε δεν θα μεινει σημαδι γιατι ειναι μικρος.σημερα θα τον παω σε παιδοχειρουργο για σιγουρια.το μαγουλακι του ειναι κατακοκκινο και εχει κανα δυο φουσκαλες,"ευτυχως" καηκε μονο στη μια μερια του προσωπου και δεν πειραχτηκε το ματακι του!μου ηρθε να παιθανω και ακομα αυτο σκεφτομαι πως αμα μεινει στο παιδακι μου σημαδι θα παιθανω Χριστε μου,τι θα κανω?ευχομαι να μην το περασει καμια αυτο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

βοηθεια....η μικρη μου τριων ετων καηκε με ζεστη σουπα...πιτσιλιες βεβαια στο προσωπο....

πριν 4 μερες...το 90 τοις εκατο των εγκαυματων υποχωρησε τελειως αλλα ειναι μερικα σημαδακια που εμειναν.φουσκαλες δεν εχει,μονο μια μικρη.

ξερει κανεις αν θα περασει και το υπολοιπο?

εχει συμβει σε κανεναν?

 

φοβαμαι τοσο πολυ.πηγαμε αμεσως δερματολογο και μου εδωσε αλοιφες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...