Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΛΑΤΕΣ???


Recommended Posts

Γεια σας σε ολες! Εχω ενα αγορακι 19 μηνων το οποιο τρωει μια χαρα απ'ολα σχεδον. Απο σαλατες ομως μονο χωριατικη δλδ τοματα με φετα και ελια. Εχετε καποια αλλη προταση για την ηλικια του?

YMCjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και οι δυο μου κόρες δεν τρώνε φύλλα, δηλ μαρούλι, ρόκα. Τρώνε όμως εκτός από ντομάτα, κουνουπίδι, καρότο, αγγούρι, μπρόκολο, πατατοσαλάτα, πατζάρι (στη μικρή μου δεν αρέσει το πατζάρι). Βασικά η παρουσίαση είναι σημαντική, καθώς και η ονομασία. Υπάρχει και σχετικό θέμα. Π.Χ η κόρη μου η μεγάλη σε κάποια φάση δεν έτρωγε καρότο και πήρα μικρά καροτάκια (julien) και τα ονόμασα τα καροτάκια του spiderman (αγοροκόριτσο). Έτσι το ξεπέρασε και τώρα τα τρώει κανόνικα. Κάποια πράγματα είναι φυσιολογικό να μην τα τρώνε, απλά προσπαθώ να τους δώσω να καταλάβουν ότι πρέπει να τρώνε έστω και λίγο. :wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα. Από πότε άρχισαν τα μικρά σας να τρώνε πράσινες σαλάτες; μαρούλι, λάχανο, χόρτα; τι βάζατε μεσα; Επίσης δίνετε μπαστουνακια λαχανικών οπως πιπεριές ή καροτακια;  από πότε; τα βράζετε πρώτα; με τι τα συνοδευετε;

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου διαχειριζοταν αρκετα καλα τα κομματια οποτε εφαγε αγγουρακι λιγο πριν τον χρονο.κ ντοματα.πιπεριες ωμες στον χρονο ερχοταν κ ζητουσε που μαγειρευα.μαγειρεμενα εννοειται πολλα λαχανικα απο νωρις.το καροτο ωμο σαν πιο σκληρο λιγο πιο αργα

πριν το μαρουλι ειδα οτι ηταν πιο ευκολο το λαχανο σε σαλατα,λιγο μετα τον χρονο

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 12:25 ΠΜ, vicky86 είπε:

η κορη μου διαχειριζοταν αρκετα καλα τα κομματια οποτε εφαγε αγγουρακι λιγο πριν τον χρονο.κ ντοματα.πιπεριες ωμες στον χρονο ερχοταν κ ζητουσε που μαγειρευα.μαγειρεμενα εννοειται πολλα λαχανικα απο νωρις.το καροτο ωμο σαν πιο σκληρο λιγο πιο αργα

πριν το μαρουλι ειδα οτι ηταν πιο ευκολο το λαχανο σε σαλατα,λιγο μετα τον χρονο

Απο τόσο νωρίς, ε; Ή δική μου τις δοκιμάζει αλλά τα βγάζει. Έβαζες λεμονάκι ή ξίδι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Astrien είπε:

Απο τόσο νωρίς, ε; Ή δική μου τις δοκιμάζει αλλά τα βγάζει. Έβαζες λεμονάκι ή ξίδι;

λεμονι σε κουνουπιδι-μπροκολο βραστα.ξυδι σε παντζαρι κ λαχανο μετα τον χρονο

σχετικα νωρις απο την αποψη οτι πριν τον χρονο τρωγανε κομματια.οποτε διπλα στο κρεας υπηρχε,λαχανικο κ ρυζι η αλλος υδατανθρακας

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

λεμονι σε κουνουπιδι-μπροκολο βραστα.ξυδι σε παντζαρι κ λαχανο μετα τον χρονο

σχετικα νωρις απο την αποψη οτι πριν τον χρονο τρωγανε κομματια.οποτε διπλα στο κρεας υπηρχε,λαχανικο κ ρυζι η αλλος υδατανθρακας

Ναι και η δική μου 13 μηνών και δεν τρώει καθόλου αλεσμένα πλέον. Μόνο το κρέας αλέθω σε καμία σουπίτσα. Γι αυτό με ενδιαφέρει να τρώει και σαλάτες μαζί με το φαγητό. Αλλά προς το παρόν δεν της πολυ αρεσουν. Ίσως φταίει η όξινη γεύση τους. Σε ευχαριστώ πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Ναι και η δική μου 13 μηνών και δεν τρώει καθόλου αλεσμένα πλέον. Μόνο το κρέας αλέθω σε καμία σουπίτσα. Γι αυτό με ενδιαφέρει να τρώει και σαλάτες μαζί με το φαγητό. Αλλά προς το παρόν δεν της πολυ αρεσουν. Ίσως φταίει η όξινη γεύση τους. Σε ευχαριστώ πάντως. :)

Δοκιμασε να της τα δωσεις σκετα, χωρις λαδι, λεμονι κλπ. Ο μικρος μου μετα τα 2 αρχισε να "δεχεται" το λεμονι στο μπροκολο ή στην ντοματοσαλατα μια στο τοσο. Το πατζαρι ακομη προτιμαει να το τρωει σκετο ή ωμο με καροτο/μηλο/πορτοκαλι που γλυκιζει και ολα τα υπολοιπα γενικως τα προτιμαει σκετα, απλα μετα τα 2 δεν θα αρνηθει να τα φαει, ισως φαει λιγοτερο.

 
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2018 at 11:07 ΜΜ, Astrien είπε:

Ναι και η δική μου 13 μηνών και δεν τρώει καθόλου αλεσμένα πλέον. Μόνο το κρέας αλέθω σε καμία σουπίτσα. Γι αυτό με ενδιαφέρει να τρώει και σαλάτες μαζί με το φαγητό. Αλλά προς το παρόν δεν της πολυ αρεσουν. Ίσως φταίει η όξινη γεύση τους. Σε ευχαριστώ πάντως. :)

Ο δικός μου είναι 23.5 μηνών και δεν τρώει καθόλου σαλάτες. Μικρότερος, γύρω στο χρόνο, έτρωγε σκέτο κουνουπίδι σε φουντιτσες, σπορακια ντομάτας, καρότα βρασμένα με λαδι αλλά πλέον ούτε να τα δει.

   Νομίζω το κλειδί βρίσκεται στην προσφορά. Όταν του δίνεται συνέχεια ή επιλογή της σαλάτας κάποια στιγμή θα δοκιμάσει. Πλέον αυτό κάνω, βάζοντας μιά κουταλιά στο πιάτο του, και ελπιζω να ξαναφαει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...